Back To Top
Son dakika! Türkiye'den Fransa'ya seyahat uyarısı

Son dakika! Türkiye'den Fransa'ya seyahat uyarısı

 - Son Güncelleme: 02.12.2018 Pazar 22:25
Son dakika! Türkiye\'den Fransa\'ya seyahat uyarısı
- A +

Dışişleri Bakanlığı, Fransa'daki protestolara ilişkin bu ülkeye yönelik bir seyahat uyarısı yayımladı.

Fransa'daki ekonomik koşulları protesto etmek amacıyla başlatılan  "sarı yelekliler" adlı toplumsal hareketin, ülke çapındaki sokak eylemlerini  sürdürdüğünün hatırlatıldığı duyuruda, şunlar kaydedildi:

"Bugüne dek cereyan eden olaylarda, Fransa'nın farklı şehirlerinde,  şehirler arası yolların trafiğe kapatılması, barikatlar oluşturulması, otoyol  gişelerinin işgali, son olarak 1 Aralık günü Paris'te şehrin en işlek  caddelerinde yürüyüş, barikat kurma, araba yakma ve güvenlik kuvvetleriyle  çatışmaya varan eylemler yeniden yaşanmıştır. Üçüncü haftasına giren eylemlerin  bugüne kadarki bilançosuna göre 2 kişi hayatını kaybetmiş, 850'den fazla kişi  yaralanmıştır. Yaralananlar arasında yaklaşık 150 güvenlik mensubu bulunmaktadır.

17 Kasım'dan bu yana devam eden ve şiddet dozu artmakta olan sokak  eylemleri nedeniyle, Fransa'da yaşayan ve anılan ülkeye seyahat edecek  vatandaşlarımıza, Paris başta olmak üzere, şehirlerin bilhassa gösteri  alanlarından uzak durmaları, güvenliklerini tehlikeye sokacak mekanlarda  bulunmamaları önemle tavsiye edilmektedir. Yine mevcut koşullarda, otoyol ve  şehirler arası yollarda yapılan yol kapama eylemlerini dikkate alarak tedbirli  davranmaları önerilmektedir."

Türk vatandaşlarının olayların gelişimiyle ilgili yerel basın-yayın  kuruluşlarını yakından izlemelerinde ve Fransız makamları ile Bakanlığın,  Türkiye'nin Paris Büyükelçiliğinin ve Fransa'daki Başkonsolosluklarının  yapabilecekleri ilave uyarı ve duyuruları takip etmelerinde fayda bulunduğunun  vurgulandığı duyuruda, vatandaşların ihtiyaç halinde Konsolosluk Çağrı Merkezi'ne  başvurmalarının mümkün olduğu belirtildi.

Duyuruda, 24 saat hizmet veren Konsolosluk Çağrı Merkezi'ne Fransa’dan  " 33 180 146335", Türkiye'den ise " 90312 292 29 29" telefon numarasından  ulaşılabileceği bildirildi.

ANKARA/AA

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN