Back To Top
Soylu'dan Kadir İnanır'a 'Devran' tepkisi: Eksik yapmışsınız Kadir Efendi

Soylu'dan Kadir İnanır'a 'Devran' tepkisi: Eksik yapmışsınız Kadir Efendi

 - Son Güncelleme: 12.01.2020 Pazar 18:21
Soylu\'dan Kadir İnanır\'a \'Devran\' tepkisi: Eksik yapmışsınız Kadir Efendi
- A +

Eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'ın kaleme aldığı 'Devran' adlı öykü kitabı tiyatro oyunu olarak sahnelendi. Oyunu izlemeye gidenlere tepki gösteren İçişleri Bakanı Soylu "Selahattin Demirtaş bir tiyatro yazıyor. Birileri de karşısına geçip o tiyatroyu seyrediyor, alkışlıyor. Eksik yapmışsınız Kadir Efendi. Eksik yapmışsınız o tiyatroya gidenler. Elinizdeki, kanları tiyatro oyunları ile temizleyemezsiniz" ifadelerini kullandı.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın kaleme aldığı 'Devran' adlı öykü kitabı tiyatro oyunu olarak Kenter Tiyatrosu'nda sahnelendi. Oyunu izlemeye gidenlere tepki gösteren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu "Selahattin Demirtaş bir tiyatro yazıyor. Birileri de karşısına geçip o tiyatroyu seyrediyor, alkışlıyor. Eksik yapmışsınız Kadir Efendi. Eksik yapmışsınız o tiyatroya gidenler. Elinizdeki, kanları tiyatro oyunları ile temizleyemezsiniz" ifadelerini kullandı.

SOYLU'DAN 'DEVRAN' OYUNUNA TEPKİ

Kastamonu'da konuşan Soylu, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın 'Devran' adlı kitabından sahneye uyarlanan tiyatro oyununu izlemeye gidenlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Tiyatroya gitmenin kabahat olmadığını ifade eden Soylu, "Hatta herkes, hepimiz daha fazla tiyatroya gitmeliyiz. Çocuklarımızı daha fazla tiyatroya göndermeliyiz. Ama gittikleri tiyatro, bu ülkenin insanını acıtan, bizim bir yerlere ulaşmamızı istemeyenler tarafından oluşturulan bir tiyatro" dedi.

"ELİNİZDEKİ KANLARI TİYATRO OYUNLARI İLE TEMİZLEYEMEZSİNİZ"

Kobani olaylarını hatırlatan Soylu, şunları kaydetti: "Her yeri yakıp yıktılar, 39 kişiyi katlettiler. Talimatı PKK verdi. Türkiye'ye talimatı, o günkü HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve onların merkez yönetim kurulu üyeleri getiriyor. Selahattin Demirtaş bir tiyatro yazıyor. Birileri de karşısına geçip o tiyatroyu seyrediyor, alkışlıyor. Eksik yapmışsınız Kadir Efendi. Eksik yapmışsınız o tiyatroya gidenler. O tiyatronun bir tarafına şehit edilen Yasin Börü'nün de fotoğrafını assaydınız, katledilen 39 kişinin de fotoğraflarını assaydınız. Elinizdeki, kanları tiyatro oyunları ile temizleyemezsiniz. Bu milleti de aldatamazsınız. Bu ülkeyi de bölemeyeceksiniz. Yurt dışına gidip kulaklarına üflenen birtakım telkinlerle Türkiye'nin huzurunu bozamayacaksınız. Türkiye eski Türkiye değil." 

NE OLMUŞTU?

Sanatçı Jülide Kural ve Ömer Şahin, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın 'Devran' adlı kitabını sahneye taşımıştı. Kenter Tiyatrosu'nda sahnelenen oyuna, Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Eski HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun eşi Dilek İmamoğlu, Eski CHP Milletvekili Barış Yarkadaş gitmişti.

KASTAMONU/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN