Back To Top
Tercihler ne zaman açıklanacak? 2019 LGS tercih sonuçları için tarih belli oldu

Tercihler ne zaman açıklanacak? 2019 LGS tercih sonuçları için tarih belli oldu

 - Son Güncelleme: 09.07.2019 Salı 14:35
Tercihler ne zaman açıklanacak? 2019 LGS tercih sonuçları için tarih belli oldu
- A +

1 Haziran’da Liselere Geçiş Sınavına (LGS) girerek, iyi ve nitelikli bir lisede öğrenim görmek isteyen öğrenciler, 1-12 Temmuz tarihlerinde tercih işlemlerini gerçekleştiriyor. LGS tercihlerini yapan yüzbinlerce öğrenci, tercihlerin ne zaman açıklanacağını araştırıyor. MEB’den yapılan sondakika açıklamasına göre 2019 LGS tercih sonuçları 22 Temmuz’da ilan edilecek…

İstedikleri bir nitelikli lisede öğrenim görmek isteyen milyonlarca öğrenci, LGS sınavından aldıkları yüzdelik dilim ve puana göre tercihlerini 1-12 Temmuz tarihlerinde yapıyor. Tercihlerini yapan öğrenciler, 2019 LGS tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak ediyor. LGS tercihlerini bitiren öğrenciler, LGS tercih sonuçlarının açıklanacağı tarihi iple çekerken; MEB, daha önce yayınladığı takvimde LGS tercih sonuçlarının 22 Temmuz Pazartesi günü açıklanacağını paylaşmıştı. İşte LGS tercih sonuçları açıklanma tarihi…

LGS TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

1 Haziran’da yapılan LGS sınav sonuçları 24 Haziran’da açıklanmış, tercih maratonu da 1-12 Temmuz tarihlerinde start aldı. Tercihlerini yapan öğrenciler de 2019 LGS tercih sonuçlarının açıklanacağı tarihi araştırmaya başladı. MEB, daha önce yayımladığı takvime göre 22 Temmuz 2019 Pazartesi günü yerleştirme sonuçlarını açıklayacağını duyurmuştu.

MEB’DEN TERCİH ROBOTU

Öğrencilere rehberlik etmek üzere kontenjan tabloları ile 2018 yılında bu okullara sınavla yerleştirmede oluşan en düşük ve en yüksek yüzdelik dilimler de açıklandı. Öğrenciler kendi yüzdelik dilimlerini okulların geçen yıl oluşan taban ve tavan yüzdelik dilimleri ile karşılaştırarak tercih edecekleri okullar hakkında fikir edinebilecek.

Öğrenciler için tercih rehberleri ile beraber bu sene ilk defa tercih robotu da kullanıma sunuldu. E-Okul üzerinden tüm veli, öğrenci ve rehber öğretmenlerinin kullanabileceği robotta okul türleri, il, ilçe ve 2018'e ait yüzdelik dilimlerine göre arama yapılabilecek. Öğrenciler, bu robotu kullanarak, istedikleri yüzdelik dilim aralıklarında hem il hem de ülke genelinde okul listelerini ve okullarla ilgili detaylı bilgileri görebilecek. Tarama sonunda oluşan listelerde merkezi sınav puanı ile öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarının tercih kodu, okul adı, türü, öğretim süresi, öğretim şekli, pansiyon durumu, yabancı dili, kontenjanı, adresi, 2018 yılı en düşük ve en yüksek yüzdelik dilimlerine ulaşılabiliyor.

LGS TERCİH KILAVUZU

E OKUL 2019 LGS TABAN PUANLARI VE YÜZDELİK DİLİMLERİ İÇİN TIKLA

2019 MEB LGS TERCİH ROBOTU

E-OKUL VBS GİRİŞ EKRANI

Bakanlıkça yerel yerleştirme ile öğrenci alan ortaöğretim kurumları için hazırlanan tercih rehberinde ise öğrenci TC kimlik ve okul numaraları ile öğrencinin kayıt bölgesindeki okullar listeleniyor. Listelerde her okulun tercih kodu, adı, türü, öğretim süresi, öğretim şekli, pansiyon durumu, yabancı dili, kayıt alanı, kontenjanı ve adres bilgileri yer alıyor.

19-07/09/tercihler-ne-zaman-aciklanacak-2019-lgs-tercih-sonuclari-icin-tarih-belli-oldujpgg.jpg

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN