Back To Top
Türkmenlere iade kıskacı

Türkmenlere iade kıskacı

 - Son Güncelleme: 12.07.2019 Cuma 20:19
Türkmenlere iade kıskacı
- A +

MAZLUMDER, Irak’taki savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınmış Kerkük Türkmenleri için açıklama yaptı. Açıklamada, 'Kerküklü Türkmenlerin yaşam hakkının korunması' çağrısında bulundu.

MAZLUMDER'in açıklamasında şu ifadelere yer verildi;

Mokhtar Rashid Al-Hamadani ve Ahmed Envar Ali Hamdani‘ye Özgürlük!

Irak’taki savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınmış Kerkük Türkmenleri, sınır dışı edilme tehdidiyle karşı karşıya bulunmaktadır.

Bunlardan Adıyaman’da gözaltına alınıp Gaziantep Oğuzeli geri gönderme merkezinde tutulan Mokhtar Rashid Al-Hamadani ve Ahmed Envar Ali Hamdani için Anayasa Mahkemesinin verdiği “ülkesine sınır dışı edilme işleminin durdurulması” yönündeki tedbir kararı 13.07.2019 tarihinde sona ermektedir.

Bu şahıslar hakkında yeniden durdurma kararı verilmezse, kötü muamele ve idam cezası bulunan Irak’a iade edileceklerdir.

Suç işlediği iddia edilen kişilerin Adil Yargılanmayacağı, işkence, kötü muamele ve idam riski bulunan ülkelere gönderilmesi Geri Gönderme yasağı çerçevesinde açıkça hukuka aykırıdır.

MAZLUMDER olarak;
• Kaynağı bilinmeyen ve şüpheli ihbar mektupları ile suçlanan Kerküklü Türkmenlerin yaşam hakkının korunmasını
• Suç işlemiş olanlar varsa, bunların Türkiye’de yargılanmasını

Talep ediyoruz.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN