Back To Top
Üniversite tercihleri ne zaman açıklanır 2019 | ÖSYM Başkanı YKS tercih sonuçları için tarih verdi

Üniversite tercihleri ne zaman açıklanır 2019 | ÖSYM Başkanı YKS tercih sonuçları için tarih verdi

 - Son Güncelleme: 05.08.2019 Pazartesi 14:49
Üniversite tercihleri ne zaman açıklanır 2019 | ÖSYM Başkanı YKS tercih sonuçları için tarih verdi
- A +

Üniversiteye geçişte uygulanan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YKS) tercih sonuçları için ÖSYM Başkanı Aygün son dakika bir açıklama yaptı. Gece geç saatlerde konuşan Aygün, ‘üniversite tercihleri ne zaman açıklanır?’ sorusunu yanıtları. İşte 2019 YKS tercih sonuçlarına dair aradıklarınız…

Üniversiteli olma hayalini kuran milyonlarca aday, ‘ÖSYM YKS tercih sonuçlarını ne zaman açıklayacak?’ sorusunun yanıtını aramaya başlamıştı. Geçen gece ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, üniversite tercihlerinin ne zaman açıklanacağını duyurdu. Tüm bu gelişmeler karar.com’da…

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YKS) tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağını duyurdu. Kamuoyunda çoğunlukla Kurban bayramı sonrası açıklanacağı öngörülen üniversite tercih sonuçları, Kurban bayramı öncesi açıklanacak. Yani sonuçlar bu hafta içerisinde açıklanabilir. Twitter hesabından paylaşım yapan Aygün, Türkiye'nin geleceği gençler için durmak bilmeden çalıştıklarını ifade ederek, YKS tercih sonuçlarını Kurban bayramı öncesi açıklayacaklarını vurguladı.

SONUÇLAR NASIL PAYLAŞILACAK?

Yerleştirme sonuçları internet https://sonuc.osym.gov.tr vesilesiyle adayların erişimine sunulacak. Sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine postalanmayacak. İnternet sitesi üzerindeki duyurular, sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmü taşıyacak. Yurt dışındaki üniversitelere yerleştirilen öğrenciler için, gerekli olması durumunda ve adayın müracaatı üzerine yerleşilen programı gösteren bir yazı verilecektir.

EK YERLEŞTİRMELERLE İLGİLİ BİLGİLER

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri bittikten sonra boş kalan kontenjanlar üniversiteler tarafından ÖSYM’yle paylaşılacak. Yükseköğretim programlarının 2019-YKS sonuçlarına göre gerçekleştirilen genel yerleştirme sonunda boş kalan ya da kaydolmama sebebiyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak ek yerleştirme yapılacaktır. Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen öğrenciler, ek yerleştirme için başvuruda bulunamayacak. Ek yerleştirmede; lisans ve ön lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleşemeyecek. Kesin kayıtın ardından kontenjan açığı olan programlara ön kayıtla öğrenci alınmaz.

19-08/05/niversitejpgg.jpg

Ek yerleştirme tercih ücreti 20 Türk lirası olarak belirlendi. Ek yerleştirme için tercihte bulunan öğrencilerden ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmaz.

ÖSYM Yönetim Kurulunun 14. Ocak 2019 tarihli kararı kapsamında, şehit çocuğu, şehit eşi, gazi eşi, gazi ile gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmaz.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN