Back To Top
Yeni kimlik ne zaman ve nasıl alınır? Yeni kimlik ne zaman gelir?

Yeni kimlik ne zaman ve nasıl alınır? Yeni kimlik ne zaman gelir?

Yeni kimlik ne zaman ve nasıl alınır? Yeni kimlik ne zaman gelir?
- A +

"Yeni kimlik ne zaman gelir?", "Yeni kimlik ne zaman alınır?", "Yeni kimlik için nereden randevu alınır?" soruları 2023 yılına kadar sürecek olan kimlik yenileme işlemleri hakkında en fazla merak edilen konulardan bazıları. Randevu aldıktan sonra nüfus müdürlüğünde belgeler teslim edilir ve kimlik 1 gün içinde adrese teslim edilir. İşte "Yeni kimlik nasıl alınır?" ve diğer tüm soruların yanıtı...

Yeni kimlikler 1 Ocak 2017 tarihinden beri alınmaya devam ediyor. Dağıtımın 3 yıl süreceği ve 2020 yılına kadar devam edeceği belirtilmişti ancak son açıklamada bu sürenin 2023 yılına kadar devam edebileceği ifade edildi.

"Yeni kimlik ne zaman gelir?", "Yeni kimlik ne zaman alınır?", "Yeni kimlik için nereden randevu alınır?" sorularının yanıtları ise sık sık araştırılıyor. İşte bu soruların yanıtları ve tüm detaylar...

YENİ KİMLİK NE ZAMAN GELİR? (1 GÜNDE)

Gerekli belgelerle randevunuzu aldığınız gün nüfus müdürlüğüne giderek başvuru işleminizi gerçekleştirin.

Nüfus dairesinde gerek görülmesi halinde parmak izi, parmak damar izi ve el ayası damar izinin taranarak sisteme kaydedilecektir.

Yeni kimlikler, artık 1 gün veya en geç 2 gün içinde adresinize teslim edilecektir.

YENİ KİMLİK İÇİN NEREDEN RANDEVU ALINIR?

Kimlik yenilemek için ilk yapmanız gereken, randevu almak.

Kimlik kartı başvuruları için Alo 199 numaralı çağrı merkezinden ya da 'randevu.nvi. gov.tr' adresi üzerinden randevu alabilirsiniz.

Gününüzde gitmediğiniz takdirde sistem yeniden randevu almanızı 1 ay engelliyor. Bu nedenle gidemeyecekseniz randevuyu, süresi dolmadan en az yarım saat önce iptal etmeniz gerekli.

YENİ KİMLİK ÜCRETİ NE KADAR?

Kimlik yenileme: 22.50 TL

Evlilik nedeniyle kimlik değişimi: 22.50 TL

Eskiyen kimliği değiştirme: 22.50 TL

Yeni doğan bebek için kimlik çıkarmak ücretsiz. Doğumdan itibaren 1 ay içinde bebeğin kaydı yapılmamışsa: 22.50 TL

Kimlik kaybedilmişse: 45 TL

YENİ KİMLİK İÇİN BAŞVURU BELGELERİ

Randevunuzu aldınız, başvurmaya gideceksiniz. Yanınızda olması gereken belgeler ise şunlar:

Nüfus cüzdanınız. Nüfus cüzdanı olmayanlar için sürücü belgesi, pasaport, evlilik cüzdanı, TSK kimlik kartı, sarı basın kartı, hakim ve savcı kimliği, avukatlık kimlik kartı, öğretmen kartı da kimlik yerine geçiyor.

Son altı ay içinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf

22.5 liralık (değerli kağıt bedeli) değişim ücretini ödediğinizi gösteren makbuz veya dekont. Değişim ücretini başvurunuzdan önce vergi dairesi müdürlüklerine, 'ivd.gib.gov.tr' internet adresi üzerinden sanal pos uygulamasıyla ya da bankaya yatırmanız gerekiyor.

Evlilik akdinden sonra kimlik yenilemeniz acil ise eğer belediyenin nikah dairesinin evraklarınızı nüfus müdürlüğüne göndermesini sağlamanız gerekiyor.

Boşanma nedeniyle kimlik değiştirmek isteyenler, başvuru için gerekli belgelerin arasında 'boşanmanın kesinleşmiş kararı' belgesini de bulundurmalı.

Yeni doğan bebeklere kimlik çıkarmak için herhangi bir ücret ödemek gerekmiyor. Bebekler ve 15 yaşından küçükler için fotoğraf götürmeye de gerek yok. Bebeğin doğumunun ardından 30 gün içinde Nüfus Müdürlüğü'ne başvurmak gerekiyor. Aksi halde, kayıtta gecikildiği için ücret talep edilecektir. Evrak olarak da başvuru yapan anne ya da babanın kimliği ile doğum belgesi yeterli.

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN