Back To Top
Yurt dışından cep telefonu getirme süresi 2 yıldan 3 yıla çıkarıldı

Yurt dışından cep telefonu getirme süresi 2 yıldan 3 yıla çıkarıldı

 - Son Güncelleme: 15.05.2019 Çarşamba 20:30
Yurt dışından cep telefonu getirme süresi 2 yıldan 3 yıla çıkarıldı
- A +

Yurt dışından yolcu beraberinde cep telefonu getirme süresi Cumhurbaşkanı Kararı ile 2 yılda bir yerine 3 yılda bir olarak yeniden düzenlendi. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, yolcu beraberinde getirilen ve bedeli 1500 euroyu aşmayan kişisel kullanıma mahsus kitap veya benzeri basılı yayında yüzde 8 olan gümrük vergisi de sıfırlandı.

Yurt dışından yolcu beraberinde getirilip pasaporta işlenen cep telefonları için süre, 2 yıldan 3 yıla çıkartıldı. Bir kişi yurt dışından yolcu beraberinde 3 yıldan önce yeni bir cep telefonu getiremeyecek.

Gümrük vergilerinde yapılan değişikliğe göre, Türkiye'deki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen ve bedeli gönderi başına 150 euroyu aşmayan kişisel kullanıma mahsus kitap veya benzeri basılı yayına daha önce tanınan muafiyet devam edecek.

Yolcu beraberinde getirilen ve kıymeti 1500 euroyu aşmayanlar ile, posta veya kargo yoluyla getirilen, değeri 150-1500 euro arasındaki kitap veya benzeri basılı yayınlar için daha önce yüzde 8 olan gümrük vergisi ise sıfırlandı. 

Yapılan düzenleme uyarınca, kıymeti 1500 euroyu aşmamak şartıyla, posta ve kargo yoluyla veya yolcu beraberinde getirilen ürünlerde uygulanacak gümrük vergisi oranları şöyle:

Avrupa Birliği ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda yüzde 18,

Diğer ülkelerden gelmesi durumunda yüzde 20,

Kitap veya benzeri basılı yayın için yüzde 0,

4760 sayılı ÖTV kanununa ekli sayılı listede yer alan eşya olması durumunda ise bu oranlara ek olarak yüzde 20 oranında tek ve maktu vergi tahsil edilecek. (Bu listede havyar, parfüm, kozmetik ürünleri, kürk gibi lüks ürünler yer alıyor.) 

Gümrük vergisinde yapılan değişiklikler, 15 gün sonra yürürlüğe girecek. 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN