Back To Top
Korunsun diye kafese alınan tarihi mozaiği yabani otlar sardı

Korunsun diye kafese alınan tarihi mozaiği yabani otlar sardı

 - Son Güncelleme: 13.06.2019 Perşembe 15:02
Korunsun diye kafese alınan tarihi mozaiği yabani otlar sardı
- A +

Bursa'nın İznik ilçesinde, koruma amacıyla demir kafesle kapatılan bin 700 yıllık tarihi mozaik yabani otların istilasına uğradı. Temizlenmesi zor hale gelen mozaiğin bakımsız hali ise tepki çekti.

M.S. 4'üncü yüzyılda Bizans döneminde inşa edilen, daha önce dış cam kapısı ve buzlu cam takılan pencereleri ile gündeme gelen İznik'teki Ayasofya Orhan Camii'nin yanı başındaki mozaiğin bakımsız hali görenlerin tepkisini çekiyor.

Koruma amacıyla demir kafesle kapatılan bin 700 yıllık mozaiği yerinde inceleyen ve duruma tepki gösteren hat sanatçısı Mecit Arslan, 'Şapel' olarak adlandırılan bölümde demir kafesle çevrilen taban mozaiğinin üzerinin yabani otlarla kaplandığı ayrıca hava şartları nedeniyle tahribata uğradığını söyledi.

Arslan, "Vaziyet ortada, 1700 yıllık mozağin üzerinde otlar bitmiş. İznik, 4 medeniyete başkentlik yapmış bir yer. Böyle önemli bir eserin yanında bu güzel mozaiklerimiz varken temizlenmesi lazım ama temizlenmemiş. Yetkilileri göreve davet ediyoruz'' dedi.

BURSA/DHA

 

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN