Back To Top
Taraftarlar sosyal medyada formaları konuştu!

Taraftarlar sosyal medyada formaları konuştu!

Taraftarlar sosyal medyada formaları konuştu!
- A +

Yeni sezonun başlamasına sayılı günler kala futbol heyecanı artarken, takımların yeni formaları sosyal medyaya damga vurdu

Sosyal CRM ve veri analizi s¸irketi Adbaint, The Brand Age Dergisi ile birlikte 17-21 Temmuz aralığını baz alarak hazırladığı raporda, forma tanıtımlarını gerc¸ekles¸tiren u¨c¸ spor kulu¨bu¨ Bes¸iktas¸, Fenerbahc¸e ve Trabzonspor’un lansman filmlerinin sosyal medyada buldugˆu yankıyı analiz etti.

17 Temmuz itibari ile Bes¸iktas¸, 18 Temmuz’da Fenerbahc¸e, 19 Temmuz’da ise Trabzonspor hazırladıkları filmler eşliğinde formalarını go¨ru¨cu¨ye c¸ıkardı. Bes¸iktas¸ #bizimyolumuzbas¸ka diyerek Bes¸iktas¸lılık degˆerlerini vurguladı, Fenerbahc¸e tribu¨nlerinin emektar taraftarı I·hsan Teyze ve kaptan Emre Belözoğlu’nu kamera kars¸ısına gec¸irdi, Trabzonspor ise c¸ocukluktan gelen takım as¸kını yerel degˆerlerle birles¸tirerek sadece yerli degˆil, yabancı taraftarları da duygulandırdı. O¨yle ki I·spanyol yıldız Gerard Pique ve FC Barcelona resmi Twitter hesaplarından Trabzonspor’un tanıtım filmini paylas¸arak begˆenilerini ve o¨vgu¨lerini dile getirdi. Trabzonspor’un oluşturduğu bu duygusal etki hem sporun dili ve sınırları olmadıgˆını hem de bir pazarlama tabiri olan yerelles¸tirmenin o¨nemini tekrar vurguladı. Macron’un sponsor oldugˆu kes¸an motifli formanın tanıtım filmine ait potansiyel go¨ru¨ntu¨lenme sayısı, taraftar sayısı daha c¸ok olan Bes¸iktas¸ ve Fenerbahc¸e’nin filmlerini ac¸ık ara farkla geride bırakarak 851 milyonun u¨zerine c¸ıktı.

Konuşulma Hacmi

Trabzonspor: %89

Fenerbahçe: %6

Beşiktaş: %5

Potansiyel Görüntülenme

Trabzonspor: 851 milyon

Beşiktaş: 37 milyon

Fenerbahçe: 16 milyon

Taraftarlar sponsorlara tepkili

Markalar c¸es¸itli sponsorluklarla kulu¨plere maddi destek sagˆlayarak taraftarların go¨nu¨l bagˆını kendi markaları ic¸in avantaja c¸evirmeyi planlıyor, forma sponsorları da o¨yle. Ancak forma sponsoru markalar, Fenerbahc¸e Kulu¨p Bas¸kanı Ali Koc¸’un, organize ettikleri forma lansmanında da ifade ettigˆi gibi ‘’global katı kurallar’’dan dolayı tasarımlarını sınırlandırarak taraftarların tepkisini topluyor. Alman mens¸eili du¨nya devi Adidas, uzun bir su¨redir Bes¸iktas¸ ve Fenerbahc¸e’nin resmi forma sponsoru. Raporda, tanıtım filmleri hakkında yapılan konus¸malar analiz edildiğinde Adidas’ın Bayern Munich, Alman Milli Takımı gibi belli kulu¨pler ve takımlar dıs¸ında o¨zgu¨n forma tasarımlarına izin vermemesinin futbolseverleri epey kızdırdıgˆı görülüyor. O¨yle ki negatif ic¸eriklerin azımsanamayacak bir kısmı marka ile anlas¸manın bitirilmesi ve daha iyi forma tasarımlarına sahip digˆer spor devleri ile anlas¸ılması o¨nerilerini ic¸eriyor.

Macron’un Trabzonspor’a o¨zel tasarladıgˆı formanın da etkisiyle, reklam filmi hakkında en c¸ok olumlu yorum alan kulu¨p yu¨zde 41 ile Trabzonspor oluyor. Trabzonspor’u yu¨zde 32 ile Fenerbahc¸e, yu¨zde 29 ile Bes¸iktas¸ takip ediyor. Olumsuz ic¸eriklere go¨z atıldığında yu¨zde 7 ile Trabzonspor en az oranda negatif konus¸ulan lansmanı yaparken bordo mavilileri yu¨zde 21 ile Bes¸iktas¸, yu¨zde 31 ile Fenerbahc¸e takip ediyor.

İçerik analizi

Trabzonspor: %41 olumlu, %7 olumsuz, %52 nötr

Fenerbahçe: %32 olumlu, %31 olumsuz, %37 nötr

Beşiktaş: %29 olumlu, %21 olumsuz, %50 nötr

Lansmanların adresi: Twitter

Trabzonspor ve Bes¸iktas¸’ın tanıtım filmleri hakkında yapılan konus¸ulmaların yu¨zde 55 u¨zerinde oranla Twitter’da, Fenerbahc¸e’nin ise yu¨zde 61 ile Facebook’ta oldugˆu görülüyor. Her u¨c¸ spor kulu¨bu¨ ic¸in de Twitter’ın ardından en c¸ok paylas¸ım yapılan digˆer mecralar haber siteleri, YouTube ve Instagram gibi digˆer platformlar oluyor.

Bes¸iktas¸’a Influencer, Fenerbahc¸e’ye Emre, Trabzonspor’a Pique Etkisi

Bes¸iktas¸’ın tanıtım filmi hakkında yapılan paylas¸ımlarda taraftarların en sık kullandığı kelimeler analiz edildiğinde influencer Reynmen (Yusuf Aktas¸), gu¨zel, kartal gibi kelimelerin o¨ne c¸ıktıgˆı go¨rülüyor.

Fenerbahc¸e’nin tanıtım filmi hakkında yapılan paylas¸ımlarda gu¨zel, iyi, c¸ubuklu, begˆendim gibi kelimeler en c¸ok kullanılan kelimeler olarak o¨ne c¸ıkıyor.

Trabzonspor forma tanıtım filmi hakkında yapılan paylas¸ımlarda ise gu¨zel, Kes¸an, Pique, Abdu¨lkadir gibi kelimeler en c¸ok kullanılanlar arasında yer alıyor.

İSTANBUL/İHA


X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN