Back To Top
Kılıçdaroğlu'ndan KHK'lı başkanlar için YSK'ya çağrı

Kılıçdaroğlu'ndan KHK'lı başkanlar için YSK'ya çağrı

 - Son Güncelleme: 18.04.2019 Perşembe 12:24
Kılıçdaroğlu\'ndan KHK\'lı başkanlar için YSK\'ya çağrı
- A +

Medya temsilcileri ile Ankara'da buluşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, mazbataları verilmeyen KHK'lı başkanlar hakkında konuştu ve YSK'ya çağrı yaptı: YSK'ya seslenmek isterim. Bunların seçime girmelerine siz izin verdiniz. Seçimi kazananlara sizin mazbatalarını teslim etmeniz gerekir.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara'da medya temsilcileri ile buluştu ve seçim sonuçlarına yönelik açıklamalarda bulundu. KHK'lı başkanlar için YSK'ya çağrıda bulunan Kılıçdaroğlu "Bunların seçime girmelerine siz izin verdiniz. Seçimi kazananlara sizin mazbatalarını teslim etmeniz gerekir. Mazbatalar verilirse Türkiye bir demokrasi ayıbından kurtulmuş olacaktır" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları kısaca şöyle

''İstanbul'da dün mazbatasını Sayın Ekrem İmamoğlu aldı. Elbette zorluklar var ısınma dönemi var. Biz ve belediye başkanlarımız makamlarına oturdukları gün neyi yapacaklarını çok iyi biliyorlar. Bu başarı o kentte yaşayan bütün yurttaşların ortak başarısıdır. Birlikte yaşayacaksak huzur içinde yaşamalıyız. Bursa içimde bir yaradır. Orada eksiğimi hatamız var. Zonguldak Giresun'da adaylarımız kazanamadılar. Kampanya boyunca büyük mitingler yapmadık. Asıl görevimiz bundan sonra başlıyor. Belediye başkanlarımız seçildikleri beldede bir partinin değil, artık o kentin belediye başkanlarıdır.

''10 MADDELİK TEMEL İLKELER ORTAYA KOYACAĞIZ''

Türkiye yerel yönetimlerde daha hakkaniyetli bir sürece evrilmek zorundadır. Belediye yönetiminde partizanlığı değil liyakatı esas alacaklardır. Belediye başkanlarımızın önüne 10 maddelik ana temel ilkeler koyacağız. Belediye başkanlarımıza bu 10 temel ilkeyi masanızın üstünde tutacaksınız sürekli olarak diyeceğiz.

YSK'YA KHK'LI BAŞKAN İÇİN MAZBATA ÇAĞRISI

YSK'ya seslenmek isterim. Bunların seçime girmelerine siz izin verdiniz. Seçimi kazananlara sizin mazbatalarını teslim etmeniz gerekir. Mazbatalar verilirse Türkiye bir demokrasi ayıbından kurtulmuş olacaktır.

Türkiye'nin, gerçek gündemi olan ekonomiye dönmesi gerek. 'Biz bu krizden nasıl çıkarız', siyasetin düşünmesi gereken temel konu bu olmalı.

''EKONOMİK VE SOSYAL KONSEY 10 YILDIR TOPLANMIYOR''

Bireysel emeklilik sistemini zorunlu hale getiriyorlar. Zorunluk sigorta var zaten adı Sosyal Güvenlik Kurumu. Bireysel emeklilik sistemi kişinin iradesine bağlı şimdi onu da zorunlu hale getiriyor. Kıdem tazminatı olayı... Ekonomik ve Sosyal Konsey dediğimiz konsey var 3 ayda bir toplanması gerekiyor. En son bu kurul 5 Şubat 2009'da toplandı. Şimdi 2019 yılındayız. 10 yıldır toplanmıyor.''

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN