Back To Top
Yıldırım: Suriyelilerin tamamı dönecek... İmamoğlu: 3 aşamada çözeceğiz

Yıldırım: Suriyelilerin tamamı dönecek... İmamoğlu: 3 aşamada çözeceğiz

 - Son Güncelleme: 17.06.2019 Pazartesi 01:13
Yıldırım: Suriyelilerin tamamı dönecek... İmamoğlu: 3 aşamada çözeceğiz
- A +

Binali Yıldırım - Ekrem İmamoğlu ortak canlı yayınında gündeme gelen Suriyeli mülteci konusuna iki adaydan çözüm önerileri geldi. İmamoğlu mülteciler krizinin yönetilemediğini belirterek 'güvenlik' sorununa dikkat çekti. Yıldırım ise 500 bin mültecinin döndüğünü, geri kalanların da döneceğini belirtti.

Binali Yıldırım-Ekrem İmamoğlu'nun karşılaştığı canlı yayında İsmail Küçükkaya Suriyeliler meselesini sordu. İmamoğlu, 3 aşamalı projesini anlattı, Yıldırım "Hepsinin kaydı var. 500 bini döndü, kalanlar da dönecek" dedi.

İMAMOĞLU: SURİYELİLER SORUNU YÖNETİLEMEDİ

Ekrem İmamoğlu: Mülteci konusunu biz iyi yönetemedik. Mülteci konusu bir takım evrensel hükümler taşır. Güneyimizde yaşana insanlık dışı olayla sonrası Türkiye yalnız bırakılmıştır. Bunu ben 3,5 yıl önce Fransa'da katıldığım bir toplantıda söyledim. 'Siz bizi bu süreçte yalnız bırakarak dünyayı başka bir tehlikeye sürüklüyorsunuz' diyerek katılımcılara seslenmiştim. Kayıtlı 547 bin Suriyeli var İstanbul’da. Kayıt dışıyla birlikte göçmenleri 1 milyona ulaştığı yönünde gözlemler var. Bir masa kuracağız ve aktif olarak çalışacak. İBB’nin böyle bir politikası yok. Sessiz kulakları tıkalı. Bir envanter çalışması yapacağız. Çocuk evlilikleri görüyoruz. Çocuğu ve kadını koruyacağız. Plaja girmesi yasak filan. Yanlış net nokta. Bir anda 3,5 milyon mülteci ülkenin her yerine dağılmamalıydı. Biz uluslararası alanda da bu ülkenin sesi olarak gidip güneyimizde yaşanan olaylarda sadece petrolü düşünerek oradaki barışa katkı sunmayarak bu konuyla bizi yalnız bırakamazsınız. Vatandaşımızı ekmeğinin elinden alındığını düşünüyor biz aktif rol alacağız.

YILDIRIM: 500 BİNİ DÖNDÜ, DİĞERLERİ DE DÖNECEK

Binali Yıldırım: Suriyeliler ölümden kaçtılar. Bize sığındılar. Misafir ettik. Bu işin başlangıcı böyle oldu. Bunlar geçici koruma statüsündeler. Nerede olurlarsa olsun. Bunların hepsi, kaydı var. Eğitim ve sağlık hizmeti de veriliyor. Ekrem Bey'in şu görüşüne katılıyorum. Uluslararası camia bunlara gerekli desteği vermedi. Bunlar geçici gidecekler. Afrin Harekatı'nı yaptık. Bir kısmını gönderdik, Cerablus’u El Bab’ı aldık, gönderdik. 500 bini döndü. Şimdi Fırat’ın doğusundaki bölgeyi temizleyip oraya da göndereceğiz. Ama belirli ilçelerde sayı fazla burada bir asayiş sorunu İstanbulluların huzurunu kaçıran olaylara karışırlarsa bunların normal seyirde gitmesini beklemeden hiç kusura bakmasına tutar göndeririz. Ama belediyenin bu işi tek başına yapması mümkün değil. Bu iş merkezi hükümet ile yapılacak. İBB’de mültecilerle ilgili bir birim var.

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN