Back To Top
Momo oyunu nedir? Sanal şiddet oyunu Momo oyunu nasıl ortaya çıktı?

Momo oyunu nedir? Sanal şiddet oyunu Momo oyunu nasıl ortaya çıktı?

Momo oyunu nedir? Sanal şiddet oyunu Momo oyunu nasıl ortaya çıktı?
- A +

WhatsApp üzerinden yayılan Momo oyunu nedir? Sanal şiddet oyunu Momo oyunu hakkındaki detaylar haberimizde. Momo oyunu çok sayıda kişiyi intihara götüren Mavi Balina oyunun benzetiliyor. WhatsApp üzerinden yayılan oyun Latin Amerika ülkelerinden ABD'ye oradan da Fransa'dan Nepal'e kadar pek çok ülkeye ve 7 kıtaya yayılan Momo oyunu hakkındaki ayrıntılar...

Sanal şiddet oyunu Momo oyunu Amerika'dan Afrika'ya Avrupa'dan Asya'ya kadar 7 kıtada yayıldı. Oyun WhatsApp üzerinden yayılıyor. Mavi Balina Oyunun benzerliği nediyle endişe yaratan oyun konusunda  uzmanlar tarafından uyarı yapıldı. Özellikle de Latin Amerika'da yetkililer bu yüzün telefonunuzun ekranında belirip kullanıcılara meydan okumasına karşı alarma geçmiş durumda. Soluk bir cilt, fesat bir gülüş ve patlak gözler... "Momo" sinemalara yeni girecek bir korku filmindeki karakteri andırıyor olabilir ama olay burada gerçek hayatta geçiyor. Gençler arasında yayılan Momo Oyunu hakkındaki ayrıntılar haberimizde...

OYUN LATİN AMERİKA SINIRLARINI AŞTI

Oyun Latin Amerika sınırlarını çoktan aşarak, ABD, Fransa ve Nepal'e kadar yayılmış durumda.

İspanya polisi de konu ile ilgili devreye girerek, sosyal medya kanalları üzerinden gelecek absürt oyun davetlerini görmezden gelme konusunda uyarıda bulundu.

19-02/22/momo-oyunu-nasil-oynanir.jpg

 

MOMO OYUNU NASIL ORTAYA ÇIKTI ?

 

"WhatsApp kızı Momo kim ve nedir?" 

Bu soruya aynı platformda verilen en popüler cevap ise şu şekilde:

"İspanyolca konuşulan ülkelerden birinden bir kişi, Instagram'dan bir fotoğraf keserek bununla bir WhatsApp kullanıcısı yarattı. Bu numara yayıldı ve temasa geçenlere rahatsız edici fotoğraflar gelmeye başladı. Bazıları Momo'nun kişisel bilgilerine ulaştığını da söylüyor."

Momo ile ilgili kesin olarak bilinen tek şey, Japonya(+81), Kolombiya (+52) ve Meksika'da (+57) ülke uzantılı üç ayrı numaranın oyunla ilişkilendirilmiş olması.

Kullanılan fotoğraf ise Japonya'da bir sergiden elde edilmiş. Artık Momo olarak bilinen bu korkunç yüz, söz konusu sergide yer alan bir "kuş kadın heykeline" aitti.

Vanilla Müzesinde 2016 yılındaki sergide görücüye çıkan "Momo" etkinliğin en çok ilgi çeken işlerinden biriydi.

Birçok kişi onunla çekilen fotoğraflarını sosyal medya hesaplarından paylaştı ve bu şekilde de Instagram'da yayıldı.

Meksika polisi, bu sırada bir kişinin Instagram'da rastladığı fotoğrafı kestiği ve Momo karakterini yarattığı görüşünde.

19-02/22/momo.jpg

MOMO OYUNU TEHLİKELERİ 

Akıllardaki kaçınılmaz soru ise Momo oynamanın ne gibi tehlikeler barındırdığı.

Meksika siber suçlar polisi, tanınmayan bir numara ile mesajlaşmanın tehlikeleri yanında, Momo'nun olası tehditleri ile ilgili beş ayrı başlık gösteriyor:

Kişisel bilgileriniz çalınabilir

Şiddet öven bir dil kullanılıyor ve kişiler intihara sürüklenebiliyor

Kullanıcılar tehdit ve taciz ediliyor

Kişilerden zorla para elde edilebiliyor

Oyuna katılanlar, depresyon ve kaygı ataklarına kapılabiliyor

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN