Back To Top
Oxford Üniversitesi: Şiddet içeren oyunlar gençleri agresif yapmıyor

Oxford Üniversitesi: Şiddet içeren oyunlar gençleri agresif yapmıyor

 - Son Güncelleme: 14.02.2019 Perşembe 11:55
Oxford Üniversitesi: Şiddet içeren oyunlar gençleri agresif yapmıyor
- A +

Oxford Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre, oyun tutkunu gençlerin bu oyun programları yüzünden agresif davranışlar göstermediği iddia edildi. Przybylski, 2000'lerde laboratuvar testlerinde belki bir ilişkinin olabileceğinin söylendiğini, ancak son yıllarda bu kanının tamamen yıkıldığını belirtti.

İngiltere'deki Oxford Üniversitesi'nde araştırma direktörü olan deneysel psikoloji uzmanı Andrew Przybylski'nin 'Royal Society Open Science' dergisinde yayımlanan araştırmasına göre, oyun tutkunu gençlerin bu programlar yüzünden agresif davranışlar göstermediği iddia edildi.

DİKKAT ÇEKEN ARAŞTIRMA

Araştırma kapsamında 14-15 yaşlarındaki binden fazla genç incelendi. Araştırmada, 'Gençlerin oyunları ne kadar oynadığı’, ‘oyunlardaki şiddet’ ve ‘ailelerinin gençlerin agresif davranışlarına yönelik sözleri’ incelendi. Ancak bilgisayar oyunlarındaki şiddet ve gençlerin davranışları arasında bir ilişki bulunamadı.

Przybylski, 1990'lı yıllarda şiddet içeren oyunların toplumda şiddete yol açtığı algısının yüksek olduğunu, 2000'lerde de laboratuvar testlerinde belki bir ilişkinin olabileceğinin söylendiğini, ancak son yıllarda bu kanının tamamen yıkıldığını belirtti.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN