Back To Top
Siber suçluların umudu: Sıfır gün saldırıları

Siber suçluların umudu: Sıfır gün saldırıları

 - Son Güncelleme: 25.02.2019 Pazartesi 19:05
Siber suçluların umudu: Sıfır gün saldırıları
- A +

Antivirüs yazılım kuruluşu ESET, İzmir’deki iş ortakları ve müşterilerine 2019 sürüm yazılımlarını tanıttı.

Önemli dijital güvenlik yazılımlarını sunan ESET, İzmir’deki iş ortaklarını ve müşterilerini Hilton Oteli’nde yapılan “Geleceğe Hazır Siber Güvenlik” toplantısında biraraya getirdi. Toplantı, ESET Türkiye Satış Müdürü Asım Akbal, ESET Türkiye Dağıtıcı ve Saha Grup Müdürü Hakan Ünlü ve ESET Türkiye İzmir Bölge Temsilcisi Bülent Keskingözler’in ev sahipliğinde gerçekleşti. Etkinlikte ESET’in 2019 dijital güvenlik ürünleri tanıtıldı.

19-02/25/eset-izmir.jpg

BİLİNMEYEN AÇIKLARA BİLİNMEYEN SALDIRILAR

ESET Türkiye Dağıtıcı ve Saha Grup Müdürü Hakan Ünlü, 2019 başı itibarıyla dijital dünyadaki zararlı yazılım sayısının 850 milyon adeti geçtiğini belirtti ve sıfır gün saldırılarına dikkat çekti. Dünyayı sarsan pek çok siber saldırı olayının sıfır gün saldırısı (Zero Day Attack) olarak gerçekleştiğini anlatan Ünlü, “Bu saldırı türü, sistemlerde daha önce bilinmeyen bir açığı hedef alır. Saldırı, bu açığı istismar etmeye yönelik geliştirilen bir zararlı yazılım veya kod ile gerçekleştirilir, bu nedenle de riski büyüktür, çünkü zararlı henüz tanınmamaktadır. Siber saldırgan, güvenlik önlemi alınmadan saldırısını hızlıca tamamlamak zorundadır” diye konuştu.

WANNACRY DA BİR SIFIR GÜN SALDIRISIYDI

“Sistemleri kilitleyen fidye saldırılarının çoğu, ki dünyayı sarsan WannaCry’da onlarda biri, sıfır gün saldırılarıdır“ bilgisini paylaşan Hakan Ünlü, “Bilinmeyen bir saldırıyı ve önceden bilinmeyen bir zararlıyı nasıl önleyeceksiniz? İşte siber güvenlik yazılımının mahareti burada ortaya çıkıyor“ dedi.

BİLİNMEYEN ZARARLARI DA ENGELLENİYOR

“Ürünlerimiz; davranışsal analiz, DNA tespiti, makine öğrenim motoru Augur ve kurumsal ürünlerimize entegre bulut tabanlı sandbox yapısı olan ESET Dynamic Threat Defense gibi çeşitli teknolojilerle sıfır gün saldırılarını püskürtüyor. Bu sayede, zaten bildiklerimizin dışında henüz bilinmeyen tehditleri de engeliyoruz” açıklamasını paylaştı.

19-02/25/eset_hakan_unlu.jpg

ERKEN UYARI SİSTEMİ

Sıfır gün saldırılarının engellenmesinde erken uyarı sistemi ESET Live Grid‘in de kilit önemde iş yaptığını dile getiren Hakan Ünlü, “Bu sistem, yeni sızıntılar konusunda ESET'i anında ve sürekli olarak bilgilendirir. Sıfır gün saldırısı dünyanın neresinde gerçekleşmiş olursa olsun, saldırı tespit edildikten en fazla 20 dakika içinde dünyadaki tüm lisanslı ESET kullanıcıları bu tehdite karşı koruma altına alınır” dedi.

“Geleceğe Hazır Siber Güvenlik” toplantısına, veri depolama çözümleri sunan Qnap Türkiye Ülke Müdürü İsmail Doğan ve Firewall çözümleri sağlayıcısı Berqnet Genel Müdür Yardımcısı Artuğ Tikiç de katılarak birer konuşma gerçekleştirdi.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN