Back To Top
5 şehit daha: Şimdi ne yapılacak?

5 şehit daha: Şimdi ne yapılacak?

 - Son Güncelleme: 11.02.2020 Salı 07:18
- A +

İdlib’ten, bu defa Teftanaz bölgesinden geldi acı haber: 5 şehit daha, 5 de yaralı var.

Bir hafta önce 8 şehit verilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu saldırıya topçu atışlarıyla karşılık verildiğini, önce 30-35, sonra 70 civarında Rejim askerinin etkisiz hale getirildiğini belirtmiş, Rejim’e ay sonuna kadar süre tanındığını söylemişti. 8 Askerimizin şehadetinin böylece içimizi rahatlatacağı var sayılmıştı.

Rusya’yı hedef almaktan kaçınılmıştı. Bu arada Rusya’dan bir heyet gelip Ankara’da görüşmeler yapacaktı. Geldi nitekim o heyet ve dün görüşmeler yapıldı. 5 Şehit haberi o görüşmeler sırasında geldi.

Biliyoruz ki Rejimin yürüttüğü operasyonun arkasında - yanında Rusya var.

Görülüyor ki Rejim ve Rusya ay sonu diye bir takvimle hareket etmiyor, vurarak, yıkarak katlederek ilerliyor.

Acaba ay sonundan önce saldırı olur, yeni şehit haberleri gelirse bizim tanıdığımız süre ne olacaktı?

8 Şehitten sonra büyük yığınak yapıldı Türkiye adına. Bunların ay sonunda yapılması muhtemel operasyona hazırlık olduğu düşünüldü. Ama İdlib’te bekleyecek vakit kalmamış gibi.

Bekleyecek vakit kalmamış gibi ama, ilerleyen zamanda süreç nereye doğru gelişecek bunu öngörmek gerçekten imkansız gibi.

Mesela şu saldırı bekleniyor muydu Erdoğan’ın “ay sonuna kadar süre vermesi”nden sonra? En azından Rusya’nın, Putin’in Esed’i durdurmasını beklemiyor muyduk?

Esed Rusya’yı dinlemiyor mu, yoksa Rusya ile Esed’in Suriye’nin geleceğine ilişkin hesapları birebir örtüşüyor da, biz mi farkında değiliz?

İlginç bir nokta üzerinde durulması lazım: Biz nasıl bakarsak bakalım, Esed hala kendisini Suriye’nin devlet başkanı olarak görüyor. İşin garip yanı şu ki, Birleşmiş Milletler nezdinde de Suriye’nin devlet başkanı olarak tanınıyor.

Esed kendisini Suriye devlet başkanı olarak görüyorsa, bütün Suriye toprağına hakim olmak gibi bir hedefinin olması tabiidir. Evet, ülke darmadağındır, ülkenin neresinde kim hakim belli değildir, üstelik ülke nüfusunun 5 milyona yakın kısmı Türkiye’ye sığınmış ya da kendi toprağından başka alanlara göç etmiştir. Evet, Esed zalimdir. Ama “Ben Suriye’nin devlet başkanıyım” diyen bir zalimdir. Bu hüviyetiyle Rusya’yı ülkesine davet etmiş, Rusya ile birlikte ülkeyi denetim altına almaya çalışmaktadır.

Muhtemel ki Esed, yeniden ülkeye hakim olacağını düşünmektedir. Muhtemel ki Rusya Esed’e “Diren, biz arkandayız, kazanacaksın” demektedir.

Esed için, ülkede kontrol edemediği tüm güçler düşmandır. Türkiye’yi de, Türkiye’nin etkilediği mesela Suriye Milli Ordusu da düşman muamelesi görmektedir.

Türkiye olarak, bir, ülkemize yönelik iltica sebebiyle, iki, Suriye’den gelecek terör tehdidi sebebiyle Suriye ile ilgiliyiz. Mültecilerin ülkelerine dönmesini istiyoruz, Türkiye’yi tehdit edecek bir yapı oluşmamasını istiyoruz. Onun için de Suriye’de tesis edilecek yeni siyasi statünün bunları temin edeceğini ümid ediyor, bunu sağlamak için de sahada güç bulunduruyoruz.

Görünen kadarıyla Esed, öyle dışardan empoze bir siyasi statü vs’yi ırgalamıyor. Adım adım ilerleyerek ülkeyi kontrol altına alacak, rejimle sorunu olmayan Rusya ile elele kendi hakimiyetini kuracak. Hesap bu.

İlerlerken de oradaki Türk birliklerine tosluyor. 8 şehit, 5 şehit bunun sonucu.

Bir cepheden şehit haberleri gelirse, devletten beklenen onun cevabını vermektir. Çünkü şehit ne kadar ulvi bir kimlik ise de, yine de yüreklerde yara açar.

8 şehit, 5 şehit, Ankara’nın önüne “Şimdi ne yapılacak?” sorusunu getiriyor. Bu soru memleketin her yerinde de soruluyor, Suriye’de Türkiye’nin ne yapacağını merak eden tüm odaklarda da soruluyor.

Benden söylemesi, “düşman hedefleri vurduk, şu kadar kayıp verdiler” tarzlı açıklamalar şehit haberlerinin etkisini telafi etmiyor.

Bu böyle olmasına rağmen, şehit haberlerinden sonra girişilecek bir askeri harekatın nereye kadar gideceğini öngörmek de kolay değil. Esed’i indirinceye kadar gidiyor muyuz? Hangi hedef bizim Suriye siyasetimiz için idealdir? Ve biz Suriye’de oluşan güç dengeleri içinde bunun ne kadarını gerçekleştirebiliriz?

Bir noktadan sonra Esed’le iletişim kurmanın bile zafiyet olarak algılanacağı noktaya varılabilir.

Olay, sadece askeri birliklerimizin ateş gücü ile Esed’in kuvvetlerini kıyaslama noktasının çok ötesine geçmiş bulunuyor. Çok çok sıkıntılı bir durum.

Son söz: Şehitlerimize sonsuz rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Ademoğlu 19 Şubat 2020 11:06
Suriye de bulunan ABD, Fransa, İngiltere vs.. ülkeler orada bulunmak için Esad sorma gereği bile hissetmiyorlar. Ülkesinin her tarafını ypg deaş unsurları bile işgal etmişken, mülteci tehdidi altında olan Türkiye, buna sebep olan ve daha önce uyarmış olduğu Esad la mı görüşsün. Yılardır uygulanagelen etliye sütlüye karışma politikasıyla geldiğimiz nokta bellidir. Vakit konjonktüre uygun olarak sahadaki varlığını da gösterme vaktidir. Yalanlarla oyalanma vakti değil.
Ali can 12 Şubat 2020 22:57
Suriyedeki savasi bitireceklerine benzin dokuyorlar bu turkiyenin cikarina olmaz iktidarpartisi gundemi degistirmek icin savas cigliklari atiyor cocuklari askerlik dahi yapmayan bu insanlar sehit cenazelerine en on safhada yer aliyorlar bu ne yuzsuzluk turkiyedeki suriyeliler 5 milliyonu gesti giklari cikmiyor halk istemiyor halki dinlemiyorlar hicbir yanlisin hesabini vermiyorlar sanki babalarinin ciftligi gibi yonetiyorlar turkiyeyi
zeynel çelikbilek 12 Şubat 2020 19:36
Taşgetiren Bey, dünkü mesajım KARAR'ın 'değnekçi başı' tarafından uygun görülmedi. Şansımı bir daha deneyeyim. Birçok esbâb ve avâmil vardır ki insanların ihtirâsât ve teşehhiyâtını tehyic eder ve seyyiâtta terakkîsine bâdî olur. Bu ise hakikatte terakki değil, tedennîdır. Âlemde diğer birçok esbâb ve avâmil daha vardır ki bunlar da insanların fezâil ve hasenatta terakkisîni temin eder. Pek husûsî ve ferdî saadetlerin, lezzetlerin hemen hemen hiç kıymeti yoktur. Çünkü saâdet-i ictimâiye mefkûd olan muhitlerde vesâit-i refaha mâlik görünen ferdler bile bedbaht ve muzdaribdirler.
Muhtefi.. 11 Şubat 2020 22:57
Hafiz ne yapalim onu deyiver,,Evde oturak mi.?.:))..Rusya kafasina gore yürüyor Suriyede..o dizayn ediyor oraları.!..Evet Silahli tepeden,tırnağa Putin Çarıklı Züğürt Köylünün yiyecek ekmegi yok, Halkı perisan DIKTATORLUK SLAV IRKÇILIĞI utopyasi ile tarumar ediyor ortalığı. **Kırımı yuttu zannediyor aynisini yaparim**.EN BUYUK HATASI bizi Cephe almasi..Göreceğiz bakalim El mi yaman Bey.mi..??..Kimseler icin kolay olmayacak. !..Evelalllah biz şerbetleyiz. Tarihlerden beri..!..
Galip Demir 11 Şubat 2020 18:05
Yıllardır PKK içinde aynı şeyleri söylüyoruz. PKK da olduğu gibi Suriye'de de çözüm askere havale edilmiş anlaşılan. Asker görevini yapıyor. Ancak sadece asker ile zafere ulaşılamayacak bu belli. Bu ülkede askerler dışında düşünen, strateji üreten vatanseverler yok mu?
E.K 11 Şubat 2020 17:37
Sehitlere rahmet diliyoruz. Aile ve dostlarina sabir diliyoruz. Bu gun baska yorum yok.
garip 11 Şubat 2020 16:32
geçenlerde dücane cündioğlu yazmıştı; imam-hatip derneği yönetme kabiliyetinde olanlara biz ülke teslim ettik, diye tam tespit, el yumruğu yemeyen kendi yumruğunu balyoz sanırmış misali 2,5 saatte şama varıyorlardı netice bu Allah sonumuzu hayretsin
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 20:36
0
İslamcıların hayalperestliğinin sonucunu suriye politikasını hep eleştiren kesim de çekecek ne yazık ki...
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 16:23
Reis atar tutar yine.Mangalda kül bırakmaz. Hassas oldugu yerlerin altını çizer. Dostum putine hassasiyetlerimizi ilettim der. Kırmızı cizgilerinden bahseder. Hüloog. 100 bin suriyeli kırmızı çizgimiz di bir ara. Uzun adam bizzat kendi dedi. Hop 14 milyon Suriyeliden bahsediliyor suan.sokaktaki 5 adamdan biri suriyeli olacak son göcle. Bunların yapacagı icraat bu kadar. 14 milyon suriyeliyi getirir koyar onune cunku vizyon yok. Beceri yok egitim yok, bol bol atmak tutmak var. Andersenden masallar
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 17:26
21
Dücaneye sorun bakalım, esed katili halkı katletmeye başladığında varil bombalarını evlerin, camilerin üzerine salladığında ne düşünmüş ne yönetiyormuş. El yumruğu yediysek sende o yumruğu atana alkış tutuyorsun.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 16:01
Devlet bakçeli gerekirse şama girilmeli. Sayın bahçeli buyrun önden önce siz ve rte buyrun rte ile savaşlara çok meraklısınız, nasıl olsa evinize ocağınıza ateş düşmüyor ölenler sanki kavun karpuz sinek. Esat gerekirse ankaraya girelim derse sayın bahçeli ne der acaba bahçeli ve rte bu güne kadar hiç bir yakınını savaşlarda kaybettimi bunlardan biri evlat anne baba acısı gördümü evleri barkları başlarına yıkıldımı? bunlardan biri bir gün başınıza gelirse bol keseden başkasının kanı üzerinden bu gün bu şekilde konuşmazdın kınıyorum, yazıklar olsun size.
bozeren 11 Şubat 2020 14:59
Şu an Suriye mülteci meselesi, sanki sadece Türkiyenin meselesi olarak algılanıyor dünyada. Bence bunu umuma yaymalıdır. Böylece Avrupa ancak böyle olursa bize yardımcı olabilir. Devletime 1. Batıda kapıları açması gerektiğini hatırlatıyorum. Biz kapıları aarsak, Suriyede bulunmamıza da gerek kalmaz. Problem AB'nin problemi haline gelir ve kimseyle de kötü olmadan direkt çözüme gidilmiş olur.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 14:59
Ne yapalım o 'nu söylermisiniz
KARAR OKURUrr 11 Şubat 2020 22:27
0
Esad ile görüşülecek. Gurur/kibir sırası değil
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 14:42
Ne ekersen onu biçersin, elinde silahlarla tanklarla topla bir yerlere girip insan öldürmeye gidersen onlarda karşılığını verir sen öldür benim elim armut toplasın diye bir kuralmı var? Hem adamların toprağını işgal et, hem vay efendim bizlere ateş açılıyor. Sen esadın tererüstleri ile suriye rejimine saldır öso yu milli ordu ve MUHALİF OLARAK ilan et vay efendim bize saldırıyorlar saldırır tabi öso ismi ve kılıfına saklanıp savaşıyorsun ,öso yada tsk elbisesi altında savaştırıyorsun. Unutma elinde silahlarla gidersen savaş olur, ELİNDE çiceklerle gidersen barış olur.
cumhur 11 Şubat 2020 14:37
Gerçekleri görüp izleyip duyup ta söyleyememek ne kadar acı! Er ya da geç hak yerini bulacak.Buna inanıyoruz.Allah hak,hukuk ve adaletten kimseyi ayırmasın ve aklını almasın.Yapılan iş Allah rızası için yapılmazsa sonu hüsrandır...
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 14:19
Suriye ve suriyeli mülteciler konusu artık Türk milletini rahatsız etmeye başladı.Rahatsızlık arttı.Zaten zor güç geçinmeye çalışıyoruz.Çoğumuz yoksulluk sınırının altında yaşıyor.Suriye politikası hatalıydı.Hala da hatalı.Esad zalim olabilir.Ama ABD çok mu insaflı?Çok mu merhametli?Ülkeler kendi menfaatlerini düşünür.Biz suriyeden çekilmeliyiz.Suriyelileri de ülkelerine göndermeliyiz.Yoksa ileride Türkiye'nin de geleceği pek parlak gözükmüyor.''Esadla oturup konuşamayız,suriyeliler kalsın'' diyen gazeteciler de var.Bu gazeteciler gitsin savaşsın o zaman.Ana kuzularını rahat bıraksınlar.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 14:09
Erdogan dünyaya sekil veriyor.
musto 11 Şubat 2020 14:06
Henüz Dama taşını öğrenememişken,Satranç ustalarıyla satranç tahtasına oturmuş bir iktidar, ve altındaki ordunun darbesinden haberi olmayan esir alınmış bir genel kurmay başkanından çözüm ve çare bekliyoruz.15 temmuz da her biriniz bir deliğe saklanmışken bu halkın ferasetiyle çabasıyla kurtuldunuz.Ordunun askeri liseleri,ihtisas hastahaneleri,kurmay akademileri kapatıldı,işsiz gençlerimizle alaylı,askerlerle bir yere kadar savaşırsınız.Neymiş fetö buralara sızdı sızmadığı, yerleştirmediğiniz kurum kaldımı ozaman onları da kapat.
sabit 11 Şubat 2020 13:51
çok açık ve net söylüyorum ülke yönetenlerin elit kesmin kendileri çocukları nın girmediği bi savaşa biri 22 yaşında (bil.müh. mezunu) diğeri 29 yaşın da (doktor) 2 oğlumu vallahi de göndermem billahi de göndermem surye ile masa da çözemeyeceğimiz hangi konu var yapmayın birilerinin iktidarı nın devamı için gencecik fidanlar toprağa düşyo ben de isterim şehit olmak ama bu suryeyle savaşarak deil madem öyle rusya ile bu derece dostluk kurulurmu yeter garip guraba nın çiğeri söküldü yeter şehit ailelerini gördükçe evlatlarım gözümün önüne gelyo ağlamaktan göz pınarlarım kurudu Allah için ye
Bilal 11 Şubat 2020 13:25
Demek ki toplantilar da karar veriliyor şehit sayisi. Rus heyet geliyor erdogana şu bolgeden işidleri cikar diyor erdogan zinhar olmaz diyor o ofkeli gençler bana lazim diyor sonra da Ruslar esada mesaj cekiyor vur diyor. Ben boyle anliyorum. Demek ki ne zaman toplantilara gelseler bir seyler olacak. Ah erdogan saraylarda lux icinde yaşamak icin mehmetcigi kirdiriyor yaban ellerde. Ne diyeyim bise desem vatan haini damgasini yapistiracak.
efedamat 11 Şubat 2020 13:07
13 mehmetçik şehit olmuş.biz suriyenin 100 küsür askerini öldürmüşüz. bu mu yani.yani bu durum ateş düşen ocağın yüreğin yangınını hafifletiyormu. hele biri var ki iktidarın destekçisi tv proğramında şehit verilmeden olmaz deyip gülüyor. ve hala rusya ile ittifaktan bahsediyor. baş destekçi ise bugün şama gitmekten bahsediyor. evlad sahibi olmazsan başkalarının evlatlarını şama da gönderirsin fizana da libya ya da. idlibdeki gözlem karakolları kuşatma altında hava desteğin yok şama gitmekten bahsediliyor. savunma bakanı da b ve c planlarından bahsediyor.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 14:12
2
Zaten kendi çocukları gitmez savaşmaz.Olan garibanlara olur her zamanki gibi.
musto 11 Şubat 2020 12:41
Bu işleri başımıza açan cin olmadan adam çarpmaya kalkan,ülkeyi cemaat gören,cemaat zihniyeti ile yönetmeye kalkan, bir zihniyetin eline zorluklarla kurduğumuz ülkemizi teslim ettik.Acemi nalbant misali,üzerimizde zanaat öğreniyorlar.Hatalarından dönmüyorlar hesap vermiyorlar, kandırıldık Allah affetsin deyip geçiyorlar.Çözüm erken seçim ile Türk halkının geleceğini bunların elinden kurtarması kör bir inat uğruna milyonlarca yabancı ülke insanı ve sonu olmayan bir çatışmanın içerisinden çıkamıyoruz.Ekonomik sıkıntı içerisindeki halkın üzerine binen bu ilave yük kaldırılamaz seviyelere çıkmıştı
Sehit haberleri sonrasinda,karsi tarafa kat be kat ziyan verildigi haberleri veriliyor,sayilarla.Bunlar gercek rakamlar mi?Nasil olur,onlar bize ziyan verdiklerinin karsiligin da daha cok ziyana ugrayacaklarini bildikleri halde,bize neden saldiriyorlar o halde ?
"Dostum,Wladimir Putin" (!)..
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 16:01
1
11.41, Fetöye idam istiyoruz...
"Ne istediniz de,vermedik"(!?!).. 11 Şubat 2020 19:36
0
16:01 Idam istersin,anladik..RTE'nin "klasik bir cümlesi'var.Önüme gelirse imzalarim der,biliyor ki bu kanunun asla önüne gelmiyecegini.. Yandaslarin biraz "gazini almak icin'bütün bu "tiyatrolar',ister,inan veya inanma !..Herseyimiz tiyatro oldu nasil olsa,farkeder mi?
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 11:34
İşin doğrusu biz Esad la falan savasamayiz.surda PYD ile üç günde küresel güçler bastırdı anlaşma yaptık..
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 11:02
Kasım Süleymani öldü ama hala oran suriyede kara gücü olarak Esede büyük yardım yapiyor.Rusya havadan , iran karadan
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 10:59
"Suriye de Rusya havadan destekliyor Esedi , iran hizbullahlariyla karadan destekliyor Esedi.Ama ne hikmetse Rustyayi gören Türk insanı İranı görmüyor.Bu olayda Rusya kadar iran da suçludur." Bir kaç gun önce bir tv de yirumcunun bir söyledi.Hakikaten Turkiyede iranin şeytanlığını örtmeye çalışan bir güçlü iran lobisi var sanki hükümette , muhakefette ? medyada.....
kararlı 11 Şubat 2020 10:47
esadla putinin suriyenin geleceği konusundaki planları birebir örtüşüyor tek adam bunu anlamıyor, anlamak istemiyor her konuda olduğu gibi
Karar okuru 11 Şubat 2020 10:46
Bizdeki sözüm ona muhafazakar kitlenin kahir ekseriyeti dini siyaset sanır. O anlayış da buraya kadar. Görelim bakalım
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 10:45
Sorun aramayın, sorun Erdoğan politikaları.Soçi mutabakatı gereğince İdlibteki çapulcu El Kaidecileri çıkaracağım diye söz vermişti.Ama çıkarmadı! Esad saf değil ya, madem sen sözünde durmuyorsun ben de oraları alırım, nasıl olsa benim ülkem dedi. Olan şehit olan ana kuzularına oldu. Olan Türkiye sınırına dayanan yeni göç dalgası ile ülkem ekonomisine, halkına oldu.Erdoğan yine Sarayında mis gibi nefes alıyor, keyfine bakıyor.41 kişinin öldüğü çığ felaketinde utanmadan miting yapan adamdan ne bekliyorsunuz hala.Uyanın artık.
Karar okuru 11 Şubat 2020 10:24
"Benden söylemesi, “düşman hedefleri vurduk, şu kadar kayıp verdiler” tarzlı açıklamalar şehit haberlerinin etkisini telafi etmiyor." Bu bölüm size ait. Ben de diyorum ki Suriye toprağı İdlip Suriyeli'lerden korunuyor bundan bize ne canım. Suriye planı zaten sakattı şimdi tamamen çöktü. Bari altında biz kalmayalım.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 10:13
İslamcıların Suriye meselesi bitmeyen bir trajediye döndü ve hala devam ediyor bu. Kendisi gibi olmayan, kendisi gibi düşünüp inanmayan kişilerin de yaşama hakkı, iktidar olma hakkını teslim etmedikleri ürece ne yapsalar boş. Takiye bir yere kadar.
adem 11 Şubat 2020 10:01
suriye ne işiniz var denir...idlip suriye toprağı ise esed e senin burada ne işin mi var diyorsunuz..tam komedisiniz...ayrıca savaşta iseniz ne kadar hamaset yapsanız da asker ölür ..bu savaşın doğal tabiatı..sorgulayacğınız şey siyasal akıl neden bu askeri körlemesine başka bir ülke toprağına gönderiyor...
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 09:24
Suriyenin arkasinda Rusyanin oldugunu dagdaki coban biliyor. Esed basini kasirken bile Putine sormak zorunda. Rusyaya koordinatlarini verdigimiz askerlerimiz olduruluyor. Akp nin genel baskani ofkeyle kalkan zararla oturur diyor. Rusyayayla dogal gaz ve nukleer anlasmalarimiz var diyor. Halbuki Rusyanin ucagini dusurdugumuzde bizle iliskileri sifir noktasina getirmisti. Rus basini ve liderleri bizi cok sert elestirmisti. Ama bizde ne basin ne akp den bir kisi sehitlerimiz icin Ruslara tek kelime diyemiyor.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 08:28
Son saldırı masada elini güçlendirmek isteyen Rusya'nın onayı ile yapılmıştır. Son seçimlerde mültecilerin oyunu düşürdüğünü gören iktidar partisi yeni bir dalgayı göze alamamakta ve daha önce öne sürdüğü Ensar söyleminden vazgeçmiş görünmektedir. Ve maalesef halk nezdinde desteğinin daha da azalmamasının bedelini Mehmetçik kanı ve canıyla ödemektedir.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 08:18
YPG ne oldu bu arada? Rejim güçleri askerimizi vuruyor ve biz de karşılık veriyoruz. Peki, tamam da Amerika’nın dizayn ettiği 60, 70 bin denen Kürt ordusu buharlaştı mı? Nasıl bir ketenpereye getirildik Suriye’de?
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 07:45
Suriyenin bile itip kaldığı bir devlet hâline geldik.
Cbaşkanı külliyede toplantı yaptı. Kararlılığımız vurgulandı.8 askerimiz şehit olduğunda da aynen vurgulanmıştı. Ruslar korktu bence. MÇavuşoğlu misliyle karşılık verildiğini gururla açıkladı. İKalın Rus heyetine yükümlülüklerinizi yerine getirin dedi, bunu dediğini anında tüm basına servis etti. Sınıra yığınak artırıldı, 6 aydır yığıyoruz. Eminim Ruslar icraat yok yığıp duruyor bu Türkler, mazotlarına yazık diyordur. F16 lar hala sınıra yakın uçamıyor. Uçak uçuramaz halimiz devam ediyor Rus'a karşı. Ama Rus gıcığına S400 görüşmelerinin devam ettiğini duyurdu. Önce bir uçak uçurabilseydik.
evin 11 Şubat 2020 05:29
akpnin içte de dışta da tüm politikaları çöktü. artık yeni seslere ve yüzlere ihtiyacımız var...20 yıldır aynı kişiyi görmekten çok sıkıldık...
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 09:21
24
Kim o yeni yüz? İmamoğlu? Muharrem İnce?
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 10:49
28
Bana ne sıkıldıysan?
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 11:58
0
Yorumu okuyunca arkadaşımın tespiti geldi aklıma. Arkadaşım diyordu ki "Yaş arkadaş televizyonda bakacak birşey yok. Kanalları geziyorsun ya Erdoğan ya da belgesel var."
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 04:24
Gerçekten orada olmamizin hic bir anlami yok. Ne oldugu bilinmez terorist hasta ruhlu bazi gruplar sehrin icine yerlesmis ve biz onlari korur durumdayiz. Zaten 4 milyon kisiyi almissin gelen gelsin. Valla bir mehmetcigi bin esed gucune degismem. Artik sehit haberi gelmesin. Oradaki maceranin sonu yok adamin topragindasin. Gozlem noktalari arkasindaki guclerin bize ihaneti olmadigini ne biliyoruz. Cok net Amerika savaamizi istiyor. Oyuna gelmeyelim
Karar 11 Şubat 2020 03:59
Sayin Taşgetiren, Erdoğan ay sonuna kadar Suriye’ye süre vermiş diyorsunuz. Demekki ay sonuna kadar Esad haini öldürebildiği kadar Türk askerini şehit edecek demektir. Boş konuşma ve toplantılarla 11 yıldır Suriye konusu artık Türkiye için tamamen bir hezimet oldu ve birilri hala Putin kardeşinden dostluk bekliyor. Hepsi boşuna.
Mehmet 11 Şubat 2020 12:57
1
Esed Putinden aldigi emirle askerlerimize saldirmaya basladi ama bizim liderlerimiz bunu ofkelencek bir durum olarak gormuyor.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 03:17
İktidar da Suriye’de ne yapacağını bilmiyor. Esad’ı istemiyor ama istememek ile sahadaki gerçekler tamamen farklı. Maalesef bu gerçeklere göre politika geliştirecek bir akıl henüz ortada yok. Onun için her seferinde şehit olan Mehmetçiğin 20 katı kadar düşman askerinin öldürüldüğü iddia edilecek, sabrımızı test etmesinler diyerek günü kurtarmaya çalışacaklar. Askeri bir hareketide ancak bir erken seçim yapacaklarsa oylara faydası olur diye yaparlar.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 01:26
Yapılacak olan oradaki islamcıların, Putin’le yapılan anlaşmaya göre, silahları bırakması ve Esad’ın yönetimini kabul etmesidir. Biz hala o İslamcılar üzerinden politika yapıp Suriye’de söz sahibi olacağımızı düşünüyorsak havuz medyası gibi rüya görüyoruz demektir.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 01:18
Olacağı bu, İktidar kulağının üzerine yatacak yok misliyle karşılık verdik deyip yandaş basını sayesinde algı operasyonu yapacak. Yazık, olan aslan gibi askerlerimize oldu.
Orhun 11 Şubat 2020 01:11
Türkiyenin tek çıkar yolu esadla gorüşüp,beraber sınirları kontrol altina almaktir,rusya esadı yedirmezz.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 01:10
İğneyi kendine çuvaldızı başkasına batır derler. Esad Türkiye’ye birliklerini gönderip PKK’yı korumaya kalksaydı ne yapardık?
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 10:50
2
Bu inat devam ederse o da olabilir.
Akın 11 Şubat 2020 12:30
2
Öyle yarım yamalak karşılaştırma olmaz, ben sana tam karşılaştırma yapayım; Türkiye PKK'yı vuruyorum bahanesiyle Diyarbakır'a ordu ile saldırıp sivil halkı vurmaya kalksaydı, sivil halk Suriye'ye göç etmek için yollara düşseydi, Suriye kendine doğru gelen göçü önlemek için Türkiye sınırı içinde gözlem noktaları kursaydı o zaman iyi bir karşılaştırma yapabilirdik.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 01:05
Havuz medyasının şişirdiği balon söneli çok oldu ama bazıları hala reisin şapkadan tavşan çıkaracağını zannediyor.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 00:55
Dış politika duygulara göre şekillenmemeli.Ne yazık ki bu işin etkisini aziz milletimiz on yıllarca çekecek.
Yazık 11 Şubat 2020 00:52
Rusya’dan dost olmayacağını şehit vererek mi anlayacağız?
Kararsız 11 Şubat 2020 00:52
1-Doğru sorular şunlar Esed arkasında güvenilir bir Rus desteği olmasa kolu kanadı kırık ordusu ile böyle bir işe kalkışır mı? Hal bu ise Türkiye’nin Rusya veya etkili bir Rus desteğindeki Esed güçleri ile silahlı çatışmayı göze alabilir mi? Son 25 yıldır olanlara bakarsa Irak’ta çuval olayına cevap verilemedi ve kırmızı çizgimiz olmasına rağmen şimdi çok da şikayet etmediğimiz Kürt bölgesi oluştu o süreç 90’larda başlayıp 25-30 yılda bugüne geldik. Suriye de olaylar 10 yıldır devam ediyor bir on yıl sonra nasıl olacak. 25-30 yıl önce ne ortadoğunun ne Türkiyenin buraya geleceği gözükmüyordu!!
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 00:49
Tespit doğru Putin Erdoğan i Esat la aynı masaya otutturma planını uygulattirak hesaplamayi yapıyor devlet Erkanimizde bunu iyi biliyor meşru zemin hazırlarlanmasi için zaman a oynuyorlar
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 00:30
Bugünler 2011'de belliydi Çünkü Rusya'nın Ortadoğu da sadece Suriye'de üstü var Rusya'yı da buraya Esad getirmiştir biz yanlış hesap yaptık Rusya olduğu sürece Esat orada kalacak Şu anda görüntüde Esat var ama patron Putin dir Korkarım burada Türk Rus savaşı kaçınılmaz olacak ya biz aklımızı başımıza toplayıp oradan çekileceğiz ya da yeniden milyonlarca mülteci sonu nereye varacak.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 00:56
26
00.30, 4 Milyon mülteci geldiğinde biz Suriye'de değildik. Suriye'den Türkiye'ye bombalar atılıyordu. O vakit oralarda Esed yoktu. Ölümden korkanın yaşamaya hakkı olmaz. Gavura yalakalık yaprak hayatta kalan görmedim.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 03:19
32
Rusya düşürülen savaş uçaklarının intikamını er veya geç alacak. Korkudan yaralılarımızı almak için bir helikopter bile kaldıramıyoruz, çünkü Rusya izin vermiyor.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 09:53
1
0 56 sen milletin vergileriyle bedelli askerlik yaparsın bu milletin yoksul çocuğu hayatı ile Bedel öder kimse kimseden Korkmaz en son Türk Rus Savaşı'nda 90 bine yakın donmuş şehit
KARAR OKURUYUM 11 Şubat 2020 00:29
Üniversitelerimizde kaç Suriye uzmanı vardır? Ermeni meselesinde olmadığını bilmemiz, bizi Suriye meselesinde de durumun böyle olduğu sonucuna götürüyor ve bizi üzüyor. 100 yıl önce hakimi olduğumuz bir coğrafya. Demografik yapısını layıkıyla bilsek bu kadar fahiş hata yapar mıydık ?
hamza akyol 11 Şubat 2020 01:16
4
ülkede ekonomist yok mu da battık sanki. suriyenin toprak bütünlüğünü kabul ediyorsan suriyeden çıkacaksın. suriyenin toprak büyünlüğünü tanımam diyorsan, gücün varsa kalırsın. ne kadar gücün olursa olsun, bedel ödersin. kimse "al idlib senin olsun hayrını gör" demez. sadece esad değil, rusya da, iran da, diğer arap ülkeleri de demez. amerika ve venezuella gibi birkaç ülke hariç, diğer ülkeler de "afiyet olsun" demez. bunu bilmek için üniversitede suriye uzmanı olmaya gerek yok.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 07:12
7
Ermeni meselesinde uzmana ihtiyac yok. Cihan Harbinde olup bitenler tum ayrintisiyla biliniyor. Suriye'de son 7 yildir ne olup bittigi de ayrintisiyla biliniyor. Bu felaketi ABD baslatti. Suudiler ve biz de ABD ile birlikte Esad'i devirmeye calistik. Rusya'nin buna izin vermeyecegi hesaplanmamisti. Esad, Rusya'nin destegi ile savasi kazandi. Bu savasta en buyuk zarari Suriye ve biz yasadik, yasiyoruz. 3 milyondan fazla multeci geldi. Almamazlik edemezdik. Simdi bir yolunu bulup geri gondermek istiyoruz ama Rusya'nin baska plani var.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN