Back To Top
AK Parti bünyesinde iki hareketli alan

AK Parti bünyesinde iki hareketli alan

 - Son Güncelleme: 28.05.2019 Salı 08:20
- A +

İki hareket var AK Parti bünyesinde.  

Biri Ahmet Davutoğlu merkezli, diğeri Ali Babacan... Ali Babacan biraz da Abdullah Gül ile alakalı. Her iki hareket henüz rüşeym halinde. Rüşeym, yani embriyon, tohum özü, oğulcuk… Hani ana kovandan ayrılıp yeni bir küme oluşturan yapı.  

Bir süredir buluşmalar gerçekleşiyor.  

Her iki yapının ana gerekçesi, uzunca bir süre içinde sorumluluk aldıkları partinin “rota kayması” yaşadığı. Bir anlamda “Biz bu değildik, bunu amaçlamamıştık” diyorlar.  

Herkes bu iki hareketi okumaya çalışıyor. Ne yapıyorlar, ne yapacaklar, partiyle ve birbirleriyle ilişkileri nasıl olacak? 

Bir kere partiyle farklılaşıyorlar. Eleştirileri var, itirazları var. Hazırlık yapıyorlar. Hem itiraz hazırlık gerektiriyor hem de farklı ne söyleyeceklerse, o.  

Her iki hareketin içinde, AK Parti hükümetlerinde önemli görevler üstlenmiş, partinin doğum-gelişme seyrine tanıklık etmiş isimler var. Mahremi biliyorlar. Halen olan bitenleri biliyorlar.  

Bir yanda Abdullah Gül, Ali Babacan, Sadullah Ergin, Hüseyin Çelik, Nihat Ergün, Beşir Atalay var. Ekonomi, yargı, çözüm süreci vs’nin ana aktörleri. Bildiğim kadarıyla Abdullah Gül işin ön aktörü değil, olmak da istemiyor, ama katkıda bulunacak.   

Diğer yanda Davutoğlu. Danışmanlık, dışişleri bakanlığı, başbakanlık, AK Parti genel başkanlığı… Bütün bir dış siyaset, artı partiden ayrılış süreci… Davutoğlu kimi eski AK parti milletvekilleri ile ve onların ifadesiyle “15 Temmuz gecesi darbe girişimine direnişi organize edip de bugün görevde olmayan il başkanları…”   

Davutoğlu artık siyasi literatürde “Manifesto” diye anılan bir çıkış yaptı. O manifestodaki her madde bir tür petek kabul ediliyor ve illerde yapılacak toplantılarla “İçinin doldurulması” ön görülüyor. Ankara’da “Devlet yapılanması”, Diyarbakır’da “Kimlik Meselesi”, Konya’da “Din-Devlet-Siyaset ilişkileri...” gibi. Davutoğlu ayrıca entelektüel muhitlerle, kimi kanaat önderleri ile de görüşmeler yapıyor.  

***

Ali Babacan eksenli grup da, ülke meseleleri üzerine dosyalar hazırlıyor. Hem mevcudun analiz edildiği hem gelecek perspektiflerini içeren dosyalar… Ne zaman kamuoyu önüne çıkacaklar? Belki sonbahar… 

İki hareket tabii ki birbirlerinin farkında. Karşılarına çıkacak ilk sorunun “Neden ayrı? Birlikte olunmayacak mı?” olacağını da görüyorlar, çünkü buluştukları her platformda ilk karşılaştıkları soru bu. Kapılar kapanmış değil. Rezervlere rağmen Babacan’la Davutoğlu’nun “çok yakın dost olmaları”nın altı çiziliyor.  

Peki “Ana yapı” ile ilişkiler ne olacak? 

Birçok ortamda bana bu konu “Kaygılı” ifadelerle soruluyor. Kitlenin bu tür ayrışmaların getireceği zaafı önemsediği söylenebilir. İnsanlar böyle durumlarda “Bunların her biri 17 yıllık yolculukta önemli sorumluluklar üstlenmiş insanlar. Misyondan davadan söz edilen bir yolculukta neden problemli alanlar tedavi edilmez de yollar ayrılır? Ya kayıplar ne olacak?” derler ve bu deniyor. 

Tabii herkesin bir cevabı var. Çünkü siyaset demek halkın huzuruna çıkmak, ve halkın kabul edeceği bir gerekçe oluşturmak demek.  

Davutoğlu henüz parti içinde ve “15 sayfa” halinde diyeceğini dedi. Şöyle deniyor: “Hâlâ parti bünyesinde olan hiç kimse ‘Bunlar doğru değil’ demiyor, ‘Altını imzalarız’ deniyor, ama hareket zaafa uğramasın, şimdi zamanı değil’ gibi ifadeler kullanılıyor. Zamanı ne zaman gelecek? Ve bir şey söylemek cesaret meselesi ise ona kim cesaret edecek?”  

Diğer grup da henüz parti dışından konuşmuyor, hatta konuşmuyor.  

Bir konu daha: Acaba parti liderliği ne düşünüyor bu odaklanmalar hakkında? Liderliğe yakın medya, her iki odağa yönelik yıpratma dilini tercih etmiş durumda. Bu, liderliğin de yaklaşımı mıdır, muhtemelen… Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partide olan bitenler konusundaki hassasiyeti biliniyor. Cumhurbaşkanı olarak “Partili” olmakta ısrarının ardında da bu hassasiyet var. Parti’nin geleceği üzerinde kimi tasarımlarda bulunduğunu düşünmek de yanlış olmaz. Albayrak’ın böyle bir tasarımda yeri nedir mesela?  

Acaba Cumhurbaşkanı Erdoğan her iki oluşumun mimarlarını davet edip, “Ne istiyorsunuz, gelin birlikte yapalım, dava zaafa uğramasın” der mi? Oluşumları “Trenden inenler” kategorisi içinde “Fesat girişimleri” olarak mı değerlendirir? Oluşumların buna cevabı ne olur, onlar gemileri yakmışlık duygusu içinde midirler?  

Zordur böyle ayrışma dönemleri… Bunu en iyi AK Parti’nin kuruluş seyrinde Fazilet’ten ayrılışı yaşayanlar bilir.  

Halkın kaygı duyması da olağandır. Ama “İç onarım”ı başaracak bir murakabe sistemini geliştirmek gibi bir problemimiz de bulunuyor. O problem giderilemezse bu tür sancılar kaçınılmaz olacaktır, bu da böyle bilinmeli. 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Yayınlanır mı? 30 Haziran 2019 10:49
Konya'yı da Konyalıları da severim.Bir taraftan bölmeye çalışıyor, bir taraftan da bölenleri birleştirmeye çalışıyorsunuz.Hatırlayın: Bank Asya' yı Ziraat Bankası bünyesine katmayı kim düşünmüştü? Kimin dış dünya ile ilgili yorumları yüksek sapma gösterdi? Bugün kimsenin yaşam biçimine karışmayacağız diyenler,dün ikna odaları kuranlardı. Bugün suya indirim yapanlar,dün susuz bırakmıştı.Bölününce ne olacağını geriye bakarak... Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin.
Mehmet Ali Kara 29 Mayıs 2019 11:33
Benim bir tezim vardı.Türkiye'de her 20 yılda bir parti kurulur ya da kurdurulur ve öyle böyle ülkenin 10-20 yılında etkılı olur ve sonra tarihin çöplüğüne atılır.Bakın bakalım Türkiye'yi ana aktör olarak yöneten partilerin hiç birisi yaşıyor mu? İsman belki varlar ama cismen yoklar.AKP için de bu süreç başlamıştır.Bu iki parti veya birisi kurulsun ya da kurulmasın.Ekonomiyi dış güçlere atarak biraz daha idare edebilirsiniz ama bıçak kemiğe dayandığında milleti daha fazla uyutamazsınız.CHP zihniyeti AKP'nin doğmasıan sebet oldu.Bu zihniyet de CHP
ati 28 Mayıs 2019 23:46
şahane bir tartışma başlattınız. bu, olmalıydı.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 22:54
Davutoğlu adım atıyor, eleştiriyor, sinyal veriyor. Babacan'ın sesi soluğu neden çıkmıyor? Ne bir açıklama ne de bir eleştiri. Artık adım atmalıdır, geç bile kalındı.
Sabahattin 28 Mayıs 2019 19:14
Son parlamento seçimlerinde AB'de liberaller patlama yaptı, muhafazakarların ve sosyal demokratların yanında 3. büyük güç oldu. Sistemi ikili eksenden çoklu eksene çektiler. Darısı Türkiye'nin başına.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 17:47
Bir an önce partilerini kurmalılar yoksa kurucu üye bile bulamayacaklar. Baksanıza Erdoğan hemen, sanki danışacakmış gibi, bir istişare kurulu oluşturma bahanesiyle yeni partiye gidebileceklerin yolunu kesti. Girenlerin de ağzı kulaklarında. Hem bir sıfatları olacak hem bol para...
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 17:42
Saydığnız adamların dünya gündemiyle işi yok zaten. Sahi s400 le alakalı bir fikri varmı Abdullah gülün. ...
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 17:34
Boşuna yorumlayın ahmet abi. Yazık oluyor. Sizde biliyorsunuz saydığımız siyasetçiler de liderlik vasfı sıfır. Yazmayın və daha fazla fitne uretmeyin. Allah aşkına eski günlerin hatrina. İnziva ya çekilip duaya otursaydiniz daha faydalı olurdu. Acizane. ..
Taşgetiren Okuru 28 Mayıs 2019 21:51
2
Siz de kendi işinize baksanız daha iyi olurdu. Acizane...
Taşgetiren Okuru 28 Mayıs 2019 22:12
3
Hem yazısını yazar hem de duasını yapar size ne!
yamtar 28 Mayıs 2019 17:37
Bir zamanlar Başbakan olacağım yok bu da yemez ben cumhurbaşkanı olacağım ülkücüleri iktidara taşıyacağım diye yeri göğü inleten bir Akşener vardı! Şimdi Kılıçdaroğlu'nun kapısında solculara hizmet ediyor! Kıssadan hisse dost acı söyler....Allah insanı nefsinin eline bırakmasın.....
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 22:31
3
Bahceli’nin durumu cok mu guzel?
yamtar 29 Mayıs 2019 09:04
3
Karar okuru'na Akşener; Bahçeli'nin yaptıklarının yanlış olduğunu söyleyerek parti kurmuştu şimdi bütün söylediklerini inkar etti. Sonuç ülkücülerin oylarını CHP'ye ve HDP'ye peşkeş çekti!. Neye niyet kime kısmet!...Biraz düşünmek lazım!.....
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 17:30
İç onarım diye birşey yok. Bu yapı artık oturdu ve öyle bir sistem ki tüm karaktersiz iş yapmaya alışan, onursuzluğu sıradan kabul eden mensupları o kadar çok ki, ancak yeni bir parti bu durumu çözer
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 17:19
Al birini vur ötekine hepsi aynı zihniyet...şunu söylemeden rahat etmem bir kısım medya o kadar satılık o kadar ahlaksız olmuş sınır yok
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 16:56
AKP li hanımlar seksenlik teyzenin yanına yaklaşır oyunu isterler ve bizAKP (Allahın kulları partisinden geldik) derler benim hacı teyzem durumu anlar ve kızım az önce CHP (Canabı hakkın partisinden) geldiler onlara söz verdim der kusura bakmayın geç kaldınız.
Ali babacanın vizyonu ve geleceği parlak üzerine atılabilecek herhangi bir durum iftira yok..oldukca güven veren bir duruşu var. Davutoğlu ise söylediklerini söyledi.. yeni biri değil başta suriye ve diğer konularda yaptığı hataları toplum unutmaz. Ve tayyip bu faturaları ona kesti..
Hakkı Söyler 28 Mayıs 2019 20:36
1
NİĞDELİ BENDE BABCAN DİYORUM.HEM EKONOMİYİ İYİ BİLİYOR.HEM AĞIRBAŞLI HEMDE TEMİZ.PIRLANTA GİBİ BİR ADAM.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 16:15
Biz Tayyip Bey'in hatrına ahmetlere abdullahlara katlandik. Parti kursalar ne olur. Abdüllatif Şener olurlar o kadar.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 19:06
2
göreceğiz. şener ile babacan bir değil. tamamen farklı iki ekol.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 15:34
Taşgetiren demişki,iki grup var Tayyip beye karşı. Bende diyorumki görünen ve görünmeyenle üç grup var. Abdullah beyi göstermemiş.Iyi de millet biliyor neyin ne olduğunu. Millet şunu bekliyor; Biri Tayyip beyin cumhurbaşkanı, Biri Tayyip beyin başbakanı Biri Tayyip beyin bakanı olmuş. Şimdi bu üç silahşör, ne diyecek bu millete? Ne anlataca ki?
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 15:16
Davutoğlu Suriye politikasından dolayı vatandaştan tepki almış bir isim.Ali Babacan CHP'lilerin bile takdir ettiği birisidir.Ali Babacan'ın kuracağı parti,şu ekonomik kriz ortamında Türkiye'yi kurtaracak tek parti olur.Davutoğlu AK Parti'ye dur diyemez!Ali Babacan AK Parti oylarını düşürür.
Sibel 28 Mayıs 2019 16:11
2
Babacan hem AKP'den, hem CHP'den, hem İP'den, hem MHP'den, hatta hem de HDP'den oy alabilecek tek isim. Kararsızları da toparlar. Babacan'ın partisi 1. parti olacak.
Sibel 28 Mayıs 2019 19:11
1
2. parti de İmamoğlu'nun CHP'si olur. Babacan- İmamoğlu ekseni güzel olur. Türkiye nefes alır. Hem de kadrolar gençleşir.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 14:25
Ne yazık ki Ak parti'de ilk günkü hizmet ve adalet anlayışı kalmadı. O zamanın mazlumları şimdinin zalimleri oldu ve kibir denizinde yüzüyor. Ekonomik olarak ülkemizi getirdiği refah seviyesi yerini kaynamayan tencereye bıraktı. Başkanlık sistemini destekledik ancak ekonomi buna ve Sy. Berat Bey'in bakanlığına ters tepki vermesine rağmen geri adım atılmadı. Yani artık gücü uğruna halkını ateşe atabilecek bir Ak parti var. Umarım bu öz eleştiriyi baştakiler de yapar ve gerekli adımları atarlar.
OKUR 29 Mayıs 2019 05:51
0
yani? butun sorun yeni sistem? eger eski sistemde olsaydik, ekonomi sahane kalacakti. butun kiskancliginiz; gozunuzu, kalbinizi koreltmis. eger sizde carkin icinde olsaydiniz. her sey cok guzel?
Yusuf Soner BUCAK 28 Mayıs 2019 14:25
Hepsi kaybolup gider. davutoğlu %3 alır Babacan grubuda %5 alır Akpartiyide %32 lere çekerler CHP ve HDP iyi partiyi %40 lere çekerler hükümeti yıkmış olurlar ama bu onlara iktidar kapısını aralamaz. bu da böyle biline. Sağda yer alan her partinin misyonu ak partiyi küçültmek olacak ister istemez insan soruyor birilerinin projesine bilerek ya da bilmeyerek katkıda mı bulunurlar.
Okur 28 Mayıs 2019 13:00
Bu partiyi ancak hukuk devleti ve Adalet anlayışı kurtarır.Ama buda bunların içinde yok. 11 TV, 15 Gazete, onlarca sendika, yüzlerce vakıf bunlardan yanayken, akp kendi içinde sorgulanıyor ise son yakındır.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 16:14
1
Bu parti kurtulmaz. Geri dönüşü olmayan noktayı geçti. Erdoğan'la bir yere varılamaz artık.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 12:26
Sayın Erdoğan ve ekibi artık miadını doldurdu. İcraatları ülkeye zarar veriyor. Keşke bizden bu kadar deyip batılılar gibi görevi bıraksalar. Yeni simalar topluma güven aşılayabilir.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 11:59
"Caldilar dedim cunku mecburdum"..bu ulkede gorup duyduklarimiz inanilir gibi degil.
Mustafa Soylutürk 28 Mayıs 2019 11:46
Parti kurma çalışması yapan bu beyler Bakanlık Başbakanlık Cumhurbaşkanlığı verilince her şey iyi güzel sen biraz dinlen denince her şey bir anda berbat oluyor! Bu olumsuzluğun müsebbibi kim?Görevinin hakkını veremeyen kişi! Peki şimdi ne olacak biz iğne ile kuyu kazacağız parti kuracağız iktidara geleceğiz yanlışlarımızı telafi edeceğiz. Üçümüz ayrı ayrı göllere yoğurt çalacağız kimin ki tutarsa..Peki halk demez mi ?Geçti borun pazarı sür eşeğini Niğde'ye!..Bilmiyor musunuz postacı kapıyı bir kere çalar!..
Adem Ademoğlu 28 Mayıs 2019 11:23
Sayın Taşgetiren; Artık AKP diye bir siyasi parti yoktur.Tayyip Erdoğanın Siyasi Şirketi var ve ülkeyi o şirketini içine almış ve şirket yönetir gibi ülkeyi yönetmeye devam etmektedir.Oysa ki ülkeler hiç kimsenin şahsi mülkü değil ve olamaz. Yani halk ülkeyi yöneticilere belli sürelerle emanet eder ve memnun olursa o süreleri uzatır memnun olmazsa emanetini geri alır. Bence AKP bu süreci tamamlamış ve bu şirketleşme hadisesi AKP içinde farklı arayışlara itmiştir. Ve bunun geri dönüşünün de yoktur.
Menderes YILDIRIM 28 Mayıs 2019 11:20
Ahmet Bey; AKP bünyesinde iki hareketli alan demişsiniz. AKP de Görevden Alınan İL BAŞ.; İstanbul S.Temurcu + İzmir B.Delican + Hakkari N.Fırat + Şırnak M.Aşan + Muş N.Ergün + Aksaray A.Karatay + Hatay A.Atıç + Mardin M.Ali Dündar + Van Z.Soğan + Şanlıurfa Z.A.Beyazgül + Vb. GÖREVDEN ALDI. Bugün AKP de YÖNETİCİ Olanlar Hiç Belli Olmaz SABAHLEYİN Sıra Size de GELEBİLİR. Tayyip Bey için varsa yoksa KENDİSİ ve AİLESİ geliyor. Tayyip Beye ARTIK OY VERMEYİN. AKP ye Oy Verenler Size ÜZÜLMÜYORUM, TÜRKİYEMİZE ÜZÜLÜYORUM. Saygılarımla
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 16:11
8
Sen kendine üzül yeter
alperen 28 Mayıs 2019 11:07
Davutoğlu evvela kendisine %49,5 oy veren bu milletin oyuna neden sahip çıkmadığının hesabını vermelidir...Abdullah Gül ve Ali Babacan bunca yanlış yapılmasına rağmen neden hala sorumluluk almıyorlar bunun hesabını vermelidir...Bunun hesabı verildikten sonra milletin huzuruna çıkabilirler..Aksi taktirde sn Soylu, Sn.Kurtulmuş gibi işaret mi bekliyorlar? Sn.Aksu, Sn.Uysal ve diğerleri gibi onlara da bir koltuk verilir, onu mu bekliyorlar? Bildiği tüm doğruları verilen tüm dünyalık tekliflere rağmen mertçe söyleyen sn.Karamollaoğlu bu millete ağır mı geliy
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 18:00
0
Hiçbir şey yazmayip yorumları okumakla yetinecektim bakalım millet ne düşünüyor diye ama senin karamolla hayranlığını cevapsız birakamazdim. Yaw terör partisiyle iş tutmak başarı ve güven mı veriyor sen git saadete kavuş.
M.ERT 28 Mayıs 2019 10:19
Acaba bu arkadaşlar aktif görevlerdeyken hiç rota kayması olmadı mı.?Olduysa ne muhalefet şerhi koydular çok merak ediyorum. Trenden atılmaların husumeti mi bu cesaretlerinin sebebi ki Davutoğlu dışında hiç kafa çıkartan da olmadı. CB çağırıp ne istiyorsunuz diyemez mi diye soruyorsunuz ya cevabı yine CB dün verdi aslında. Çıktıklarında ses getirebilecek olan yada potansiyeli olanlara yeni görevler tevdi ederek sorunuza cevap verdi.Arınç ve Aksu'nun son görevleri gibi. Çok iyi tanıdığınızı düşündüğüm CB'nin kantarının kabiliyetini unutmayınız.
karar 28 Mayıs 2019 14:11
0
bu yönetim taviz vermeden iktidar olamayız diye isyan edip parti kurma icazetini almak için abd kapılarına dayandığı günden itibaren rotasını kaybetmiş bir harekettir.bakın,araştırın internet sayfalarını.bu kadar zamanda sahip olduğubunca yetişmiş insana,kurumlara,üniversitelere,istihbarata,danışmanlara sahip olup adalet,ekonomi,eğitim ve diğer hemen tüm alanlarda başarısız olmak akıll,mantıkla,düşmanla izah edilemez.
Şanlıurfa 28 Mayıs 2019 10:10
Ak Parti nin rota kayması Berat ın bakan olması ile başladı.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 10:04
Erdoganla bu bu isin olamiyacagi ap asikar. Bu gunku rotanin yanlis yone sapmasinin tek sorumlusu Erdogandir.Erdogan dominant bir Dominant şahsiyetler ortak akla ve istişareye genelde kapali oluyorlar. Istisareye kapali olan ibsanlara islami hareketin hic bir noktasin rol verilmez.Cunku rotayi hep kendi arzulari dogrultusuna dogru kirmak isterler.Davudoglu istisareye acik bir kisilik.Kendisi ile yolacikabilir.Fakat gordugum kadari ile siyasi atraksiyon ve ayak oyunlarini savacak kadar tecrubeli degil.Babacanda esnek ve uyumlu.Sayin Gul un tecrube ve birikimi bir hareketi yonetmeye yeterli.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 09:40
bu arkadaşlar rte nin cumbaşkanlığı döneminde kandırıldılar. bir daha kanarlarsa arkasında ben dahil kimseyi bulamazlar
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 08:55
Aklı başında eski siyasetçi ve kurucuların biraraya gelerek istişare ile çıkış yolu bulmaları zorunlu, cami kenarından geçmemiş dal kavuklarin ivedilikle gönderilmesi lazim.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 09:50
2
Çıkartamadım, sen hangi caminin cemaatindensin ?
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 14:23
2
Gittiğim camilerin cemaati, farklı bir şey mi algiladiniz
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 04:32
İki ayrı hareket olmaz.olacaksa bi tane olsun.akpden kopmak zaten zor bir de iki parça mi olacak? Millet siz once birlesmeyi becerin der
YAKAMOZ 28 Mayıs 2019 03:42
İnşallah bu hareketlerde kendilerine Emevi İslamını örnek alan ve yine kendilerine Muaviye Yezid ve Haccac gibi adamları model alan siyasal islamcılar gibi olmazlar eğer korktuğumuz başımıza gelir de onlarda isteyerek veya istemeyerek dediğim kişileri model alırsa Türkiye'de insanlar islamdan hızla uzaklaşacaklardır. Deizim Ateizm ve Agnostizm hızla yayılacaktır. Allah nesillerimizi bu küfür ilhad ve fitne hareketlerinden korusun. Allah bize gerçek İslami anlayışı ve yaşantıyı nasip etsin.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 03:27
Yer sofrasinda iftar secim propagandasi olarak kullaniliyor. Bu konuda dusunceleriniz nedir Sayin yazar?
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 04:10
0
Sence yazar bu soruya cevap verebilir mi.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 02:51
DAVUTOĞLU BEY DAHA CESUR VE GERÇEKLERİ KORKUSUZCA SAVUNUYOR. HAREKET BÖLÜNMEMELİ. MİLLET ARKASINDAN SEL GİBİ AKACAK. CİDDİ BİR HAMLE BEKLİYOR. ARTIK MEGA MÜTEAHHİTLERİN DEVRİ BİTSİN. ANADOLU YİĞİTLERİ VATANIN GERÇEK SAHİBİ OLDUĞUNU GÖSTERSİN.
Hz Ömer 28 Mayıs 2019 02:39
Seçimden çıktık akparti belediyeleri ve cumhur ittifakı belediyeleri aynı tas aynı hamam, akpartinin altını kazıyorlar. Adil değiller, adaletli değiller, burası halkın ortak malı burda yetimin hakkı var demiyorlar küçücük ilçede Başkan yardımcısı atıyorlar 6 bin maaş veriyorlar, işkurdan alacakları personele dahi torpil yapıyorlar. İhtiyaçı vardır yoktur bakma yok, aynı aileden en az İki kişi torpil ile işe giriyor, hani bizim övündüğümüz Müslümanlığımız nerde kaldı..
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 02:29
Sn hocam bu isimler ancak ve ancak Ak partide siyaset yaparlarsa karşılıkları olur.Ak parti davasına gönül vermiş bir vatandaş olarak söylüyorum eğer parti kurarlarsa şahsen benim için hiç anlam ifade etmiyorlar,davada yanlış giden şeyler yokmu elbette var birlik ve beraberlik içinde çözmek gerekmezmi sizi bakan yapanlar başbakan yapanlar hatta cumhurbaşkanı yapanlar biraz dinlenin diyince veryansın yazık vallahi çok yazık.parti kuracaklar bendende oy isteyecekler öylemi çok komik....
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 04:30
0
Ilce baskani il baskani istanbul belediye baskani yapana ben kendi partimi kuruyorum diyeni savunan mi komik buluykr?
MAHZUN MUHAFAZAKAR 28 Mayıs 2019 01:53
Eba Müslim Horasani meşhur vecizesinde şöyle diyordu; “Onlar, zarar vermeyeceklerinden emin oldukları için dostlarını kendilerinden uzak tuttular. Kendilerine bağlamak ve kazanmak için de düşmanlarını yakınlaştırdılar. Yakınlaştırılan düşman dost olmadı. Ama uzaklaştırılan dost düşman oldu. Herkes düşman safında birleşince de, yıkılmaları mukadder oldu.”
Menderes YILDIRIM 28 Mayıs 2019 01:47
Ahmet Bey; AKP bünyesinde iki hareketli alan demişsiniz. Bana göre her iki hareketli alanda oradan rüzgar bekleyen kesimleri HAVASIZ BIRAKACAK. NEDEN diyenlere, Ahmet Bey; Başbakansın Ayrıl diyor, PEKİ diyor. Abdullah Bey Cumhurbaşkanısın Seçime Katılmasın diye son gün G. Başkanlık Seçimi yapıyor DUR NE YAPIYORSUN demiyor. Ali Bey; Ekonomide - Siyasette - Uluslararası İlişkide kenara koydum, kıpırdama denildiğinde HAYIR BEN de VARIM diyemedi. Ahmet Bey, Bana göre AKP de Hareketli alan YOK. Sadece OYUN OYNUYORLAR. Saygılarımla
SAKINCALI PİYADE 28 Mayıs 2019 01:42
Kemalpaşazâde : “Çü şah baştır memleket ona ten/ Yaramaz iki başlı olmak beden” diyor. Bir kafeste iki aslan, bir kında iki kılıç olmaz. “Kurb-ı sultan, ateş-i suzan” (Sultana yakın olmak, yakıcı bir ateştir .)
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 10:12
0
Hayvanlar alemi icin bu dogrudurda; Biz insanlar alemindeyiz: Bizi Kuran ve sunnet terbiye ederken;Hayvanlar alemini, korkular, gucler, kiliclar ve hayvani ihtiyaclar yonlendirir ve terbiye eder.Bizi bu saydigim saikler arasindaki rota tercihini yapmamizda yoneten saik Kuran ve sunnettir. Kuran ve sunneti bir kenara kor isek; bizde o aleme ait bir canli hukmune geceriz
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 13:39
1
Kuran ve sunnet ahlaksızlığa ve hırsızlığa cevaz veriyor mu? Güç kimdeyse onun borusu öter diyor mu?
??? 28 Mayıs 2019 01:36
Bir rüzgar beklentisi,Ak partisinden ayrıştılar.İmam oğlunu aleni desteklediler.Partileşmek için çalışma yürütüyorlar.Arkalarına çok büyük bir rüzgar alırlarsa,Bozbeylinin partisi gibi % 7 gibi bir oy alırlar.Fakat millet ittifakı ile seçime gidecekleri için bu oran güven partisi oy oranlarına düşer.Kısa sürede saadet partisi seviyelerine iner.CHP yi iktidara taşırlar.Siyasi hayatları biter.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 13:38
0
mezarlıkta ıslık çalıyorsun. bir dava partisi değil artık AKP, bir yağma partisine dönüştü. yağma olmaz ise parti de olmaz.
KARARLI KARAR OKURU 2 28 Mayıs 2019 01:20
Süleyman Soylu ve Numan Kurtulmuş çağrıldığı ve geldiklerinde bakan yapıldıkları yerde baştan beri Akp içinde yer almış, Allah var ağızlarından ağır ve kötü söz çıkmayanların çağrılması ve onlarında çağrıya olumlu cevap vermeleri gayet makul gözüküyor, dıştan bakınca ve bizce. İçte ne var, ne olup bitti ve ne olup bitiyor tabiki onu taraflar bilecektir. Benim tavsiyem çağrılanların Akp veya yönetimi ile ilgili olumsuz beyanları varsa internetten kaldırsınlar. Çünkü eski videolar ile yeni söylemler sakil kaçıyor.
KARARLI KARAR OKURU 1 28 Mayıs 2019 01:16
Acaba Cumhurbaşkanı Erdoğan her iki oluşumun mimarlarını davet edip, “Ne istiyorsunuz, gelin birlikte yapalım, dava zaafa uğramasın” der mi? Zor gözüküyor ama isteyerekten değil mecburiyetten diyebilir. Bu konuda Süleyman Soylu ve Numan Kurtulmuş örnekleri var. Burada benim asıl merak ettiğim bu çağrıya çağrılanların ne cevap vereceği. S. Soylu ve N. Kurtulmuş kendi partilerinin başında iken AKP için söyledikleri yenilir yutulur şeyler değil. Merak edenler internetteki videolarına bakabilirler.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 12:04
0
Ya Cumhur ittifakindan once Bahceli'nin Cumhurbaskani hakkinda soyledikleri?
VATANDAŞ 28 Mayıs 2019 01:08
Albayrak ustune dusuncelerinizi bekliyoruz. Saygilar
Yorgun Akpartili 28 Mayıs 2019 11:44
0
Ak Partiyi bitiren kişidir ve tarihe geçti
MAHZUN MUHAFAZAKAR 28 Mayıs 2019 01:03
Acaba Cumhurbaşkanı Erdoğan her iki oluşumun mimarlarını davet edip, “Ne istiyorsunuz, gelin birlikte yapalım, dava zaafa uğramasın” der mi? Herşeyden önce şu “dava” nın ne olduğu bu millete iyi bir şekilde anlatılmalı. 17 yıllık uygulamalar halkın anladığı dava ile Ak partililerin anladığı davanın aynı şeyler olmadığını gösteriyor.
TEZAT 28 Mayıs 2019 00:58
Parti’nin geleceği üzerinde kimi tasarımlarda bulunduğunu düşünmek de yanlış olmaz. Albayrak’ın böyle bir tasarımda yeri nedir mesela? Türk siyasetine baktığımızda oğullar olmuyor. Damat olur mu? Bana sorarsanız bakan yapılması bile çiğ kaçıyor veliaht olması ve daha yüksekler için düşünülmesi ve de kendisinin düşünmesi zül bir durum olur.
KARARLI KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 00:52
Acaba parti liderliği ne düşünüyor bu odaklanmalar hakkında? Sessiz ama kayıtsız değil. Engelleyici ilk adımlar atıldı.Eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkanı olurken, eski Meclis Başkanvekili Sadık Yakut ise Yönetim Kurulu Üyeliği’ne atandı. AKP kurucularından Bülent Arınç’a özgül ağırlığı tekrar iade edilip Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğine atandı.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 11:52
1
arınç'ın yükü çok ağır. O özgül ağırlığı taşımak çok zor. buna rağmen arınç, gıkını çıkarmadan o özgül ağırlığı taşıyor. gerçi 0 ile 0,000001 arası bir ağırlık ama olsun. arınç için çok büyük bir ağırlık. herkesin kapasitesine göre düşünmek lazım.
Kasım 28 Mayıs 2019 15:41
5
Bülent Arınç adamın dibidir. Önce onun gibi dava adamı olmaya çalış. Onun gölgesi bile olamayacak insanlar neden Arınç'ı eleştirmeye çalışırlar acaba?
musto 28 Mayıs 2019 00:49
Cumhur başkanı baktı ülkenin düze çıkması için damat ve ekibiyle olamayacağını gördü eski tüfekleri tekrar göreve çağırdı kimini bankalara atadı ağzı laf yapanları oy toplamları için sahaya sürecek Ali Babacanın tekrar Cumhur başkanı ile bir araya geleceği mümkün görünmüyor ama sıkışırsa davamız zarar görmesin diye Davutoğlunu kesin ikna eder.
Hakkı Söyler 28 Mayıs 2019 20:49
0
MUSTO BEY NE GÖREVİ BU ARPALIK GÖREVİ Mİ?
Osman Emmi Sendromu 28 Mayıs 2019 00:34
SAYIN TAŞGETİREN, PARTİMİZDE Kİ ÖNEMLİ BİR DİNAMİĞİ GÖRMEZDEN GELİYORSUNUZ ! ÇUBUK'DA TAVRINI NET BİR ŞEKİLDE ORTAYA KOYDU. BU OSMAN SARIGÜN SENDROMU, DİĞER OLUŞUMLARI SİLER ATAR. ALAN MALAN BIRAKMAZ.
Abdullah hasan 28 Mayıs 2019 11:59
1
kimmiş o, ismi yokmu?
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 00:32
Ak partiden ümit kalmadı. Bir an önce alternatif oluşmalı. Ancak bir orta yol bulunup beraber hareket etmelerinde yarar var. Ayrı ayrı ortaya çıkarlarsa Davutoğlu'nun daha duygusal ve İslamcı duruşuna nazaran daha liberal ve reel bir muhafazakar duruş göstereceğini umduğum Babacan'ın başarılı olma ihtimali daha fazla. Bunların ortaya çıkması en azından Ak partinin ayağını denk alarak daha sorumlu hareket etmesini sağlayacaktır.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 00:27
Bu hamur çok su götürür.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN