Back To Top
Ak Parti’nin doğuşundan bugünkü doğuşlara…

Ak Parti’nin doğuşundan bugünkü doğuşlara…

 - Son Güncelleme: 11.07.2019 Perşembe 09:02
- A +

Ak Parti, merhum Erbakan Hoca’nın partisi içinde doğdu. “Yenilikçi” diye nitelenen hareket, Hoca’nın bütün çabasına rağmen bünyede kalmadı ve ayrı bir parti hüviyetine büründü.

O dönem Erbakan Hoca’nın tepkisini tahmin edebiliriz. “Milli Görüş misyonu” herhalde o gün “Dava”nın kendisi idi. Yenilikçi hareket “Milli Görüş gömleğini çıkararak” yola koyulmuştu. 

Ak Parti’nin kurucu kadrosu hepsi de “Dava eksenli” olacak tepkileri göze alarak yeni bir siyaset üretmeye karar vermişlerdi.

Kadro, “Değerlere bağlılık”ta, geride kalanlardan farklı değildi, ama “Siyaset dili”nde, toplumun geniş kesimleriyle buluşacak yeni bir çalışmayı gerekli görmüşlerdi.

Yola çıktılar, girdikleri ilk seçimde, Refah Partisi’nin çıkabildiği en yüksek oyun (yüzde 22) 12 puan (yüzde 34) üstüne çıktılar ve tek başına iktidar oldular. Böylece toplumla buluşacak bir dil üretilebildiğini örneklediler.

O dönemde ne oldu?

- “Bölme, parçalama, davaya ihanet suçlamaları” göze alındı.

- “Büyük gövdeden ayrılanlar iflah olmuyor”, yaklaşımına aldırış edilmedi.

Ak Parti’nin kurucu kadrosu yola çıkarken bu tür suçlamalarla karşılaşacaklarını bilmiyor olamaz. Kendi içlerinde bunun cevabını da oluşturmuşlardır. “Yeni misyonumuz ve onun elde edeceği başarı zaman içinde bu suçlamaların geçersiz olduğunu ortaya koyacaktır” demişseniz her şeyi göğüslersiniz.

Her şey göğüslenmiş, Ak Parti yola çıkmış, başarılı olmuş ve hiçbir partiye nasip olmayan bir iktidar dönemini elde etmiştir.

***

Bir süredir Ak Parti içinde bir hareketlenme var. Olan bitene itiraz ediliyor. “Biz yola böyle çıkmamıştık” deniliyor. Toplumla ilişkide sarsıntı söz konusu.

Yola ilk çıkıldığından bu yana kimi kopuşlar yaşandı. Kopanlar yeni bir sıklet (ağırlık) merkezi oluşturamadılar. Ya kayboldular ya da bir başka bünyeye monte oldular.

Acaba son hereketlenmenin sonucu da böyle mi olacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ak Parti genel başkanı hüviyetiyle dediği gibi bunlar da ötekilere benzeyecek ve “boş çuval gibi devrilecekler” mi?

İki isim “parti kuracaklar” iddiasıyla öne çıkıyor malum.

Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan. Babacan çoğu eski Ak Partili bakanla birlikte mutfak çalışması yapıyor, Davutoğlu da kitlelerle buluşuyor.

Ali Babacan partinin kurucu üyelerinden. Ak Parti hükümetlerinde 13 yıl bakanlık yapmış.

Ahmet Davutoğlu da danışmanlık, bakanlık, Başbakanlık yapmış.

***

Erdoğan olan biteni görüyor. Kendi ayrılış süreçlerini hatırlıyor mu, bilmem. Ama bunlar benzeşir birbirine. Tepki gösteriyor. “Kırgınlığınız var mı?” sorusuna “Bunlara kırgın olmayacak da kime olacak!” diye tepki veriyor.

Ali Babacan vedaya geldiğinde ona “Ümmeti bölmeye hakkınız yok” demiş. Kendi misyonu, liderliğindeki Ak Parti misyonu, Cumhurbaşkanlığını deruhde ettiği Türkiye misyonunun Erdoğan’ı böyle bir hisse yöneltmesi gayet tabii. Bunu paylaşan hem Türkiye’de hem İslam dünyasında halk kitleleri olduğunu da bilmek lazım.

Benzeri bir durum, enimim merhum Erbakan Hoca için de söz konusu idi. Merhum Hoca’nın Tayyip Bey’e, Abdullah Bey’e, Bülent Bey’e ne söylediğini bilmiyorum, benzer şeyler olduğunda şüphem yok. Erbakan Hoca’yı Türkiye’de ve İslam dünyasında “Ümit” olarak gören halk kitlelerinin azımsanmayacak boyutta olduğunu da biliyoruz. Ama olan oldu.

Şimdi…

Ali Babacan istifasını açıkladığı mektupta, “dünyadaki değişim, Türkiye’nin karşı karşıya olduğu yeni sınamalar, yeni bir gelecek vizyonu, ortak akıl, her konuda beyaz sayfa, insan hakları, özgürlükler, ileri demokrasi ve hukukun üstünlüğü…” gibi anahtar ifadelerle bir örgü sunuyor.

Ahmet Davutoğlu, Babacan’dan da önce “Manifesto”sunu yayınladı.

İki farklı hareket, iki parti, bunların birbiri ile ilişkileri, Ak Parti ile ilişkileri, Türkiye siyasetinde nasıl bir denklem oluşturacakları, bu hareketlere duyarlı toplum kesimlerinin farklılaşma-parçalanma sürecinde hissedecekleri kaygı… Bunlar bundan sonra üzerinde durulacak ayrı ayrı başlıklar…

Hoca’nın yanında neden kalınmadı, bu bir misyon kopuşu mu idi, bugün neden Erdoğan’dan ayrı bir yola giriliyor, bu bir misyon kopuşu mudur… Bunları konuşacağız.

Bence ilişkileri “Davaya ihanet” gibi ağır suçlamalara yönelmeden yürütmek gerekiyor. İktidara yakın medya dilinin de yaraları derinleştirmede önemli rol oynadığını unutmadan…

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 23:13
Bizi biz yapan değerlerin; hakkın yanında olma, dürüstlük, adalet, vatanseverlik, insana saygı gibi yok olduğunu görmekten üzülüyorum. Dava derken ne kasd ediliyor?
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 23:08
Davutoğlu ve Babacan'ın yeni parti kurma girişimlerinin onların kişisel insiyatifleri ile gündeme gelmediğine, her ikisinin de kamuoyu nezdindeki itibarı iyice aşınan ak partinin yerine yeni partiler kurmakla görevlendirildiklerine inanıyorum. Bu nedenle yeni kurulacak partilerin söylendiğinin tersine ak partiye rakip olmak için değil, ak partiden mhp ve iyi partiye giden oyları geri almak üzere tasarlandığını düşünüyorum. Bu iki partinin toplamda yüzde 12-13 oy almak suretiyle akpartinin mhp'ye olan muhtaçlığını sona erdirmesinin planlandığına inanıyorum.
sude gönül 11 Temmuz 2019 23:01
ahmet bey siz kime yaranıyorsunuz,merhum erbakan hocanın zamanındaki gibi mecburi bir durum söz konusu değil ELHAMDÜLİLLAH, milletin beynine böyle fitneler koymayın zira siz ehli tarik bir insansınız,yıllardır sizin gerek gazete gerek dergi yazılaınızı takip ederim,lütfen emsal verir iken,huzuru mahşeri düşünerek verin.siz sami efndi hz. gibi bir ehlullahın mensubu olarak meselelere politik değil , islam siyaseti ile yaklaşın . vesselam
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 22:30
Tek kelime ile ihanet
eyyup ferşatoğlu 11 Temmuz 2019 22:17
eyyup ferşatoğlu Babacanların ve Güllerin partiden ayrılmalarına “Erdoğan da aynısını Erbakan Hoca’ya yaptı?” bahanesine sarılanlara Bir… Erdoğan Refah Partisi’ni iktidardan indirip CHP'yi iktidar yapmak için mi partiden ayrıldı? Erbakan Hoca’nın önünün kesildiğini, iktidar olma şansının olmadığını görüp “Büyük Türkiye davasını” iktidar yapmak için yeni bir yol haritası çizmek zorunda kalmadı mı? Üç… Ve iktidara gelerek Erbakan Hoca’nın hakkında açılan kayıp trilyon adı altındaki haksız davaları ortadan kaldırarak, hoca adına hesap sormadı mı? o.d.
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 19:10
1
Tamamen yanliş.
Hikmet zafer 11 Temmuz 2019 22:10
Her ayrı fikri ihanetle suçlamak Ak partiyi bitirme noktasına getirdi.cemaatle en ufak teması olanları terörle yaftalamak ,iki milyon seçmeni kaybettirdi.bu çıkmazı nasıl anlamazlar hala.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 21:54
Sayın taşgetiren ya sizin medya diliniz
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 21:37
Sayın yazar, müzmin Erdoğan düşmanlarını saymaya gerek yok ama son 17 yılda Türkiye'de olup bitenleri gören ve aklı ve vicdanı olan herkes bu ülkenin ana kodlarının bu adam ve yakın çevresi tarafından bir daha geri gelmemek üzere değiştirildiğini kabul edecektir. Bu belki yüz yılda olan benzersiz bir dönüşümdür. Tarih buna şahittir.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 21:22
Ak parti kurulurken Türkiye'deki siyasi durum ile bugün ak parti eski üyelerin siyasi parti kurması farklı Türkiye bugün Cumhurbaşkanımız üzeriden baskı altına alınmaya çalışılıyor. Bugün birlik olma zamanı ayrılık düşünenler DYP kopup bugün adı bile unutulanlar ile aynı olur.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 20:52
Amaçları kazanmak değil, AK Partiye 2023'ü kaybettirmek. Sonları da Halk TV de yorumcu olmak.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 20:16
Partiler gelip geçicidir, baki olan Allah'tır. Biz partilerimizi putlarimiz yapmayalım, latlar, uzzalar bugün baska isimler altında bizi gercek vazifemizden alikoymasin.
CEVDETT 11 Temmuz 2019 19:22
TARİH TEKERRÜRDEN İBARETTİR! sözünün ispatı... Demek ki hiç ibret alınmamış. Baksanıza hâlâ seçim kaybedenler suçu kendilerinde değil de başkalarında arıyor. HİÇ İBRET ALINMAMIŞ...
Muhtefi... 11 Temmuz 2019 18:38
AKP ve benzerlerlerini bazıları MUHAFAkar diyor..:))..Oluşmasına sebeb baskılamaktı Halkın örf,adet,geleneklerıni Basörtüsü,Sakal,Bıyık vb uğrasilmasaydı ve LAİKLİĞİ dayatmacı Yobazvari mantıkla uygulanmasaydı cooook zor böyle uzun yıllar ıktidarlık..ama buyuk ölçüde yol katedildi ..mesela IMAMOĞLU eskiden olsa sadece soyısmınden VETO yerdi...:))..Cok sükür asıldı bircok sey İlim,irfan,Hikmeti dikkate alip işi ehline verirsek Cağımıza göre Ahlak,Edep,Adalet ıle Teknolojıde öncü olursak SİYASET (iktidarlık ) zor olacaktır..
cameş 11 Temmuz 2019 16:27
Evvelki gidenler çokoprens almaya gittiler daha dönmediler. Bu yeni gidenlerse ballı-kaymaklı püskevitle suskun gidip, dönüşleri muhteşem olacak gibi..?
Ömer 11 Temmuz 2019 15:46
Yeni oluşum çalışmasının s400 lerin teslimine denk gelmesi düşündürücü. Turkiyenin ABD AB bloğundan ayrılmaması mı isteniyor acaba?
Murat 11 Temmuz 2019 17:03
0
AB ye düşmanız, ABD ye düşmanız, Arap dünyasına düşmanız. Elde bir Rusya var. Onlarda daha domateslerimizi bile almıyor. Akıllı durmazsak Suriye deki gözlem noktalarımızı rejim kuvvetlerine bombalatıyorlar. Dediklerine tamam dersek bombalamayı durdurtuyorlar. İran arkamızı dönersek hemen arkamızdan vuruyor. "Atatürk Yurtta Sulh Dünyada Sulh" demişti. Şimdi biz kendi vatandaşlarımızın %50 sinden fazlasını terörist ve hain diye niteliyoruz. Neyimize güveniyoruz. Kendi içimiz dahil herkese düşman olursak yarın ülkenin bekasını nasıl sağlayacağız?
Artık AKP yolun sonuna geldi. Tek kurtuluşu fabrika ayarlarına tekrar dönmekten geçer. Ama saraydan ve şatafat tan vazgeçmeleri gerekir. Tekrar o mütevazi yaşama dönüp , Halk gibi yaşamaları lazım.
Krr okr 11 Temmuz 2019 16:06
0
Siyasal islamci attan inip eşşege binmez. Bilmez misin. Atıyla ölür gider...
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 20:28
0
Keşke öyle olsa...Ama artık istesede dönemez.Sistemin çarkı dönmeye başladı.Önüne geçeni doğruyu,iyiyi,güzeli ezip geçiyor.Fırsat kaçtı artık.İçme suyuna kanalizasyon karıştı.Nasıl arıtacaksınız?Köşe başını tutan bukalemun tipler çarkı tersine çevirmeye izin verirlermi artık?Köşeyi dönen döndü olan garip- gurabaya,fakir -fukaraya...Vesselam
KARAR OKURU 12 Temmuz 2019 08:27
0
Halk gibi derken chp lileri mi kastettiniz.
Ehl-i İrfan 11 Temmuz 2019 15:22
Sayın Taşgetiren,Türkiye'de neden bu kadar çok yabancı kaynaklı servis var? Neden bunların çoğunluğu muhalif isimlerle çalışıyor? Bu yeni parti kurma çalışmaları ile bu yabancı kaynaklı "medyalaşma" projeleri arasında bir bağlantı var mı?Siz bu tür soruları eskiden çok sorardınız yazılarınızda.Şu aralar pek sormaz oldunuz.. Yukarıdaki sorular oldukça meşru ve toplumun cevabını bilmek istediği sorulardır.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 16:14
2
Ya muhalif isimler çalışacak bir medya kendilerine bulamiyorsa? Hicmi eleştiri olmasın?
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 21:40
1
dış etki illa olacaktır. kaçınılmaz. ama, ancak siz izin verirseniz bozgun yaratır.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 21:55
0
AKP ile calismak zor ondandir. Hem calismasini bilmez hemde kasintidan nobel ödüllü sanirsin
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 14:58
Sevgili hocam merhum Erbakan hoca efendi iktidar olamıyor idi.bu kadro yeni bir atılımla iktidar oldu 17yil ve ne çok güzel iş yaptılar (tabi yanlışları vardır) ama iktidar olmuş bir hareketi nefsi sebebler ile parçalamak vebalı çok ağır hareket degilmi? yazıklar olsun mümini üzen,zalimi sevindirenlere.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 20:42
1
Arkadaş, mümin kim?zalim kim? (...DOSDOĞRU ol.)emrini duyan Efendimiz diyorki;Hud suresi beni ihtiyarlattı.diyor.Bahaneye gerek yok.Temiz suyumuza pis atık su karışmıştır.Bu durumda diğerlerine göre biraz daha içilir denilirmi?(İ-H-L mezuniyet 1985).
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 20:43
5
"Yazıklar olsun mümini üzen, zalimi sevindirenlere." şu sözünüzün altına imza atmayacak kimseyi bulamazsınız. Önemli olan "mümin" ile "zalim" i ayırt edebilmektir. Müminlik maske olabilir, somut örneğini ulusça yaşadık. Zalim olarak görülen muhalifler, mümin görülen Fetö'cülerin maskelerini görmüşlerdi.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 15:01
Beka bitti simdi ummet piyasada maalesef sizin ucuz siyasi manevralariniz yuzunden neredeyse tum dini kavramlarin icini bosalttiniz
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 15:00
Demokrasiye inanmayan insanlar Babaca'nin ayrilmasi kotu olur der. Ben buna demokratik hak derim. Ak Parti demokratik olarak hizmet etsin. Kendisinden ayrilana imkan vermesin.
Karar okuru 11 Temmuz 2019 14:43
Artik millet kavgadan bikti. Sakin kafayla ulkeyi yonetecek insanlara ihtiyac var. 17 sene bir parti ulkeyi yonetirse ne olur. Ulkeyi kendi sahibi zanneder. Kendileri giderse surekli ulkenin batacagini soylerler kendi yalanlarina kendileri inanmaya baslar. Ic ve dis dusmanlarin ulkeyi parcalamak icin kendilerinin gitmesini beklediklerini, kendilerine rakip olacak bir parti kuruldugunu duyunca once FETO yle olmadi ummeti bolmekle suclarlar. Merkez bankasinin kotu gunler icin tuttugu ihtiyat akcesini hazineye artirirlar. Itiraz eden Merkez Bsk i gorevden alinir ve itibarsizlastirilir.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 13:55
Sol cenah gazeteleri zil takip oynuyorsa bu duruma Babacan a gaz veriyorsa bu iste var bir bit yeniği!!
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 14:25
4
yeni parti kurmak için tayyipten izinmi alacaklardı tabiki akp panikte tayyip şokta babacan gümbür gümbür geliyor.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 13:50
Hocam o zamanla bu zamanın birbirine benzediğini nasıl söylersiniz? Heleki Erbakan Hocamın (Allah rahmet etsin) ayrılanlara ne dediğini bilmeden.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 14:34
10
O zaman bu ekip Erbakan Hocanın yanından ayrılıp fetoşa koştular. Birlikte, insanları da peşlerine takarak Milli Görüşü saf dışı bıraktılar. BOP a hizmet ettiler.Bu millet te bunlara inandı. Gelinen nokta şu:Ekonomi çöktü, eğitim biririldi. Tarım ve hayvancılık bitti . İslam coğrafyası BOP la perişan edildi. Şimdi kalkmış ayrılanlara hain diyor. Hepiniz haindiniz o zaman.
Mustafa Soylutürk 11 Temmuz 2019 13:40
Her şey iyi hoş da Ali Babacan veya Ahmet Davutoğlu Cumhurbaşkanı olup ülkeyi yönetebilme şansları kaç yıl sonra olacak bu sorunun cevabını çok iyi ''HESAP'' yapan Babacan yapmıştır ki parti kurdu.Yoksa bana yar olmayanı sağ seçmene yar etmem mantığı ile yola çıkmış olabilir mi?...
Ne zamandan beri partiler ümmeti temsil etmeye başladı.Buna kargalar bile güler.Hangi parti ümmeti temsil ediyor?İhvan mı,Nahda mı,AKP mi???Hangisi.Bunlar boş laf.Hiç bir mesnedi olmayan,geçerliliği olmayan,ma'kul olmayan iddialar.Partiler millete hizmet eder,ümmete değil.O millet içinde,her milletten insan vardır.Partiler; ne dini temsil eder, ne de ümmeti.Bu gün A partisi millete hizmet eder,yarın B partisi.Dolayısıyle; partileri ümmetle ilişkilendirmek,ümmete ihanet etmektir.Buna da hiç kimsenin hakkı ve de salahiyeti yoktur.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 13:49
14
Hizmet adına b partisini destekleyip ümmete kıymaya da hiç kimsenin hakkı yoktur.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 16:04
0
13.49, Ümmet kim kurban. Ümmet islam alemidir, ne zamandan beri islam oldunuz da herşeyin üstünde görüyorsunuz kendinizi. Kibir tavanı kırmış şeytanı bile uyandırıyor, yazık sizlere...
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 12:30
Hocam bu arkadaşlar şimdi bir parti kurdular . İyide oy aldılar diyelim. Ama değiştirilen sistem ittifak gerektiriyor. Kiminle ittifak kuracaklar? Dava filan deyip gidip asıllarına(akp) rücu etmeyeceklerinin bir garantisi varmı? Çünkü hoca yüzde 50 oy aldığında dava deyip çok uzun süre kayboldu gitti. İşin özü şu bu gelenege ve mensuplarına insanların güveni kalmadı. Guvenenler de zaten Akp varken başkasına meyletmez.Boşa çaba gibi geliyor bana.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 12:20
Keşke yazınıza siyasi olarak yeni bir sınava başladığınızı yazsa idiniz. Ayrıca düzeltmek için bu iki isme neden şimdiye kadar beklediklerine dair sorular sorup eleştirmiyorsunuz?!
Haluk Kalaycı 11 Temmuz 2019 12:00
Ali Babacan vedaya geldiğinde ona “Ümmeti bölmeye hakkınız yok” demiş.Kendi vatandaşını şucu, bucu diye bölen zihniyet, ümmet bölmekten bahsediyorlar.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 13:48
18
Kendi vatandaşına şucu bucu diyen rte değildi o herzaman hdp chp kolkola yürüyen yönetici tabakanın ne olduğunu vatandaşlara anlatmaya çalıştı
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 14:58
1
Illey zillet terorist pontus yunan daha sayalim mi?
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 15:28
8
Illet zillet terörist pontus yunan vatandaşa değil sırtını bunlara dayayanlara söylenmişti normal vatandaş neden alınır ki üzerine ?alınmaz.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 11:50
Ak parti her yere ne kadar iş yapamaz ancak torpilli bulunduğu makamın hakkını vermeyen insanla doldurdu ki en önemlisi bunlar çok zarar verdiler ve maalesef bu daha Davutoğlu ve Babacan döneminde de aynıydı keşke o zaman Abdüllatif Şener gibi itiraz etselerdi bazı yanlışlara ama yok etmediler
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 13:51
0
Güzel bir karikatür konusu
Ahmet 11 Temmuz 2019 11:41
"Kadro, “Değerlere bağlılık”ta, geride kalanlardan farklı değildi" sözü tamamen yalan yanlış. Onlar değerlerini de evrimleştirerek ayrıldılar. Sizin gibi...
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 11:36
Bir doğum olacak ama ya ölü doğum ,yada doğduktan sonra kısa bir süre sonra gerçekleşecek bir ölümle sonuçlanacak doğum .
Karar okuru 11 Temmuz 2019 21:23
0
Dogum olacak ve seytana uyup her turlu gunahi islemis olan anne dogumda vefat edecek... O guzel, saf, temiz bebe guzelliklere yelken acacak... Rahmetlide iyiydi ama seytana uyup cildirdi diye anilacak tarih sayfalarinda…
Adalet 11 Temmuz 2019 10:58
ak partinin kurucu çekirdek kadrosunda bugün kim kalmış ki...zaten kendi içinde parçalanmış..daha ötesi mi var.
Adam oğlu Ömer'i yanına almış köyde dere kenarındaki dut ağacına dut toplamak için çıkmış. Oğlu Ömer'de aşağıda düşen dutları toplayıp yiyormuş. Dut da köydeki en şireli dutlardan biri. Adam Dut yemeye öyle dalmış ki oğlu Ömer yerdeki dutları toplarken ayağı kayıp dereye düşmüş, suya kapılıp sürüklenmeye başlamış. Can havliyle bağırmış "Bababaaa ben gidoyum" demiş. Adam oğlanın sesini duymuş ama dut toplamaktan kendini alamadığı için oğlana dönüp bakmadan "Güleeee güle git Omarım" demiş. Bunlarda Erdoğan düşmanlığı seline kapılıp gidenler.
karar okuru 11 Temmuz 2019 13:58
0
Ağaçta dut yiyen kim?
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 10:38
REİSÇİ arkadaşlar boş konuşuyor. Bu partinin sahibi kim sorusunu kendilerine sorsunlar. PARTİDE, TEŞKİLATTA, bürokraside damat ve adamlarının sözü geçiyor. Anadolu YİĞİTLERİ partiden dışlandı.halk kendi adamlarına sahip çıkacak. DAMADIN ADAMLARINA DEĞİL.
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 17:57
0
Bu partiyi Erdoğan kurdu Biz bu partiye oy verirken sadece Erdoğana oy verdik Diğerlerine değil Diğerleri Erdoğan'ın yanında olduğu için değerli oldu Kimse partiden dışlanmadı Hepsini Erdoğan bir yere getirdi Görevden alınınca Ak partinin gölgesini kendi gölgeleri sanıp kibre kapıldılar Gül CHP nin ortak adayı olacak gaflete düştü Babacan faizci olduğu için görevden alındı Erdoğan'ın ikazlarını dikkate almadı Davutoğlu ise Suriye politikasının müsebbibi dir 6 ay sonra şamda Cuma namazı kılacağız diye Erdoğan'ı yanılttı Burda tabi Erdoğan'ın hatasıda var Abdullah Gül defalarca p
HACI MURAT 11 Temmuz 2019 10:32
Refah'tan ayrılma ile Ak Parti'den ayrılma birbirine benzemez.Refah %10 barajının bazan biraz üstünde,bazan biraz altında seyreden geniş halk kesimlerine açılamayan bir parti idi. %9'u,%10'u bölsen ne olacak, bölmesen ne olacak?Halbuki Ak Parti'den bugün ayrılanlar iktidardaki bir partiden ayrılıyorlar,en kötü şartlarda %45 oy alan bir partiden ayrılıyorlar. Dolayısı ile bölüyorlar,kendilerini 13 yıl,15 yıl en yüksek makamlara taşıyan partilerini zaafa uğratıyorlar.Bu tavır, seçmeni de üzen bir tavırdır.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 11:51
3
Ezilmeye devam diyorsun yani.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 13:56
3
Şu anki ayrılmalar lüks kaçıyor biraz. Ayrılanların dillendirdiği tek şey tek adamlık ve hükümet sistemi.muhalefetin söylemi yani.Daha ileri gidemezlerse muhalefetin de çook altında kalırlar hepsi bu
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 14:17
1
HACI pek üzülmüş gördüm seni. Sen de mi, ganimet paydaşıydın yoksa ? :))
misafir 11 Temmuz 2019 10:24
en sonunda gidecekleri yer chp milletvekilliği..abdüllatif gibi..vs..vs
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 10:25
Dava bizim gibi bir ömür milleti omuzlayan garibanlarin işi. Her işini devletin bozduğu kişilerin işi. Dava oy veripte sonradan taninmayanlarin işi. Cebi ni dolduranin dava ile işi ne. Evet bu memleketi sagcisiyla solcusuyla kucaklayanlarindir dava. Komşularını dostlarını unutanlarin değil. Kısaca dava bizim milletin dir. Anadolunun dur. AKP nin mali değil.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 10:18
erbakan hocanın partilerini şuan ki herşey güzel olacak diye oy attığnız zihniyetin kapattıklarını ayrıca tayyip bey abdullah bey bülent arınç bunlar hocayla liderlik yarışını kaybettikleri için partiden ayrıldılar sonuçta parti içinde mücadele ettiler. şimdi babacan ve davutoğlu hangi mücadeleyi verdiler. unutmayın biz abdullah gül ve diğerlerini REİSİ SEVDİĞİMİZ İÇİN O KOLTUKLARI KAZANMALARINI SAĞLADIK.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 10:17
Afyon’un köylerinden birinde çiftçi kan ter içinde tarlada çalışırken, ahlat ağacının gölgesinde oynamakta olan küçük oğlu seslenmiş: “Bubaaa, tayyare geçi!” Çiftçi doğrulmuş, alnındaki teri silmiş, “elleşme len geçsin” demiş! Kısacası, şimdi yeni bir şey söyleme zamanı, lafı olan beri gelsin.
Erzincanli 11 Temmuz 2019 10:07
Bana kalrsa Turkiye de dini aksa oturtulmus siyasetin ve politikanîn artik sonuna geliyoruz. Bunu kabul etmemek veya gormezden gelmek sonucu degistirmez.
“Ümmeti bölmeye hakkınız yok." yani demek isteniyor ki “Tapulu arazimin üstüne gece kondu yaptırmam.” (daha önce ben yapmış olsam bile.) “Ben çalarsam kudüm-ü şerif, siz çalarsanız darbuka-dümbelek olur müzik aletinin adı.” Bu zihniyet Fetö hadisesinde de “Ben aldatıldım, Allah ve millet affetsin.” derken halka dönüp “Sizin aldanmamanız lazım, devlet affedemez.” demedi mi?
Süheyl CALISKANOGLU 11 Temmuz 2019 09:30
One minute,"Ümmet'te nereden cikti?Türkiye Cumhuriyeti'nin Lisani Türkce degilmi,o halde Türkce konusalim,beyler ,pasalar(!) Beka,beka diye diye,milleti kandirmaya calistilar,bu tutmadi simdi "Ümmet'i'piyasaya sürdüler.Partizanlasmanin böylesini,kutuplastirmanin,ötekilestirmenin bu derecesini Türkiye Cumhuriyeti Tarihinde ilk defa görüyoruz,nefret ediyoruz bu sahislardan isin kisaca tarifi..
iyildiz 11 Temmuz 2019 09:23
KADEM i savunan bu gazetede yazan sizin gibi birisinin de ,KADEM hakkındaki görüşlerinizi merak ederiz sayın Taşgetiren...
KARAR OKURU Ahmedâ 11 Temmuz 2019 09:17
Sade bir vatandaş olarak "Davaya ihanet"teki dava neyi ifade eder bilmiyorum. Ama THY genel müdürünün doğum günü için 100 bin TL harcanıp bu para bizim cebimizden çıkıyorsa bunu en büyük ihanet sayarım.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 13:58
0
Kaynak paylaşır mısın
Karar okuru 11 Temmuz 2019 21:23
0
Karar okuru 13:58 Kaynagi paylsamam ticari sir.
Adem yolcu 11 Temmuz 2019 09:08
Abi hayırda yarışalım diye güzel sözümüz var aslında modern dünya medeniyeti de rekabet kültüründen doğmuştur
bilal... 11 Temmuz 2019 09:00
arkadaş ne demokrasiymiş yaaa. allah rahmet etsin ali küçük hocamız derdi : yüce demokrasi adına :) gelde demokrasiye put olarak bakma.... ileri demokrasiymiş.... allah bu müslümanlara basiret versin... feraset versin.....
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 09:03
Yenilikçiler Erbakan Hocadan ayrılırken dava bozulduğu için ayrılmadılar.O konuda şikayetleri yoktu.Yeni yöntemlerle halka açılmak için,her kesime hitap etmek için genç kadronun ayrılmasıydı.Şimdiki ayrılmalardaki gerekçeleri dava bozulduğu için,doğruluktan saptığı içindir.Her iki kopuş da farklıdır.Başarılı olur yada olamazlar.Yoruma açıktır.
Gazete okuru 11 Temmuz 2019 08:51
"Ümmeti bölmeye hakkınız yok" sözü ile hangi ümmetten kastedildiğini de anlayamadım. İktidara oy vermeyenler acaba hangi ümmetten oluyor. Kendimin de hangi ümmetten olduğumu merak etmeye başladım. Galiba söz sahibi "ya benimsin ya da toprağın" demek istiyor...
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 14:01
1
Hangi peygamberin ümmeti olduğuna sen KARAR vereceksin ve ona göre davranacaksın başkasının senin adına karar vermesini bekleme.
Menderes YILDIRIM 11 Temmuz 2019 08:47
Ahmet Bey; Ben AKP ye oy vermiş ve halen vermek isteyenlere sesleniyorum. Geçmişte CHP ye - AP ye - DYP ye - ANAP a - Vb. Oy vermiş seçmenler, Kendi partilerine hala OY vermeye devam etselerdi, bugün AKP olur muydu? İnandığınız ve oy verdiğiniz Tayyip Bey olur muydu? Tayyip Bey Bu Makamlara gelebilir miydi? Saydığım bu partilere oy verenler, Oy Verdikleri partilerin YANLIŞLARINA rağmen, Sizin gibi hala OY vermeye devam etselerdi Sizler bu SEÇMENLER için Ne Hissederseniz, Ben de Sizler için Onu HİSSEDİYORUM. Saygılarımla
Musto 11 Temmuz 2019 08:42
Buralarda gördüğüm akp bittiği babacanın kuracağı partinin revaçta olacağı görülüyor.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 11:00
0
Babacan başarılı olabilir. Davutoğlu'nu yanına yanaştırmaması şart bence. Yoksa aşağıya doğru gider. Gül'ün perde gerisinden herşeyi idare ediyor görüntüsü vermesi de Babacan'a zarar verir. Bence, halkın açık ara en sevdiği ve güvendiği Babacan'dır.
Dr. 11 Temmuz 2019 08:41
Son Ümmet Bölücü ilan edilen Babacan reisi kızdırmış. Vah ki vah. Birileri de Erbakanı kızdırmıstı bir zamanlar. O zaman Erbakan bunları davaya ihanetle suçlamıştı. Bizans Çocukları demişti hatta. Bunların davaları yüzünden ülkede adalet, bilim, eğitim, sanat kalmadı. İslam SİYASET ile gönüllere girmez, anlayın artık. Sen AHLAKLI, ADALETLİ, TAKVA sahibi olacaksın ki insanlar seni örnek alsın, senin gibi olsun. Öyle liyakatsiz kızınla damadinla ülke yönetilmez. Daha zarar vermeden ya gidin, ya da düzeltin artık.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 08:37
Erbakan Hoca’dan ayrılırken ümmet bölünmüyor ama Reis’ten ayrılınca ümmete ihanet. Çifte standartlar.
Karar okuru 11 Temmuz 2019 08:01
Allah aşkına söyler misinizAk Partili kardeşlerim! Bu "DAVA" denilen şey nedir? Lütfen!
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 08:39
2
Eşi başörtülü, namazı eksik etmeyen ama bir gözüde ne pahasına olursa olsun malını mülkünü artırmak olan erkeklerin kurduğu ortaklığa dava denir.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 08:38
0
Dava torpilmi?Hak yemekmi?Makam için para için her yolu meşru görmekmi? Ateiste bile örnek olmak gerekirken, destekçilerini bile dışlamakmı?DAVA :İrticacı deselerde yobaz deselerde "ama bunlar el -emin, dürüs insanlar.sahtekar değiller" denilen topluluğu ifade eder.
İlayı kelimetullah 11 Temmuz 2019 08:59
19
Dava İlayı kelimetullahtır. Onu da sizin gibi demokrasiyi laikliği ilke edinenler anlayamazlar.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 09:59
1
Faizi ve kumarı yaymak, adaletten ayrılmak, kafirlerle dostluk kurup müslümanların ölümüne sebep olmak...İlayı kelimetullah uğruna mıydı?Daha din davası değil, menfaat davası.Anlaşılmıyor mu hala?
Cumhur Küçük 11 Temmuz 2019 11:11
1
Bizim davamız bellide gidenlerin davasını anlatayım ben size. Gençler kendi aralarında davada yanlışlar yapılıyor, bu böyle olmaz bu yapılanlar davaya yakışmıyor diye söylenip dururlarmış. Bu söylenenlerden birini şehrin tenha yerinde yanında bir kızla görmüşler . Arkadaşımız kızın omzuna elini atmış sokakta ilerliyor. Arkadaşları da takip etmişler. Sonra kızın yanından ayrılınca koşmuşlar yanına. Nedir bu hal bu sana ve davaya yakışır mı diye sormuşlar. Arkadaşımız ne var bunda Davanın yanlışlarını gösteriyorum demiş. Bunların eleştirileri vede yaptıkları yapılanlardan daha kötü.
karar Okuru 11 Temmuz 2019 08:03
babacan da chp ye yanaşırsa hapı yuttu demektir
TR 31 11 Temmuz 2019 05:14
İdari olarak açilan davalarda kurumların idari mahkemelere gönderdikleri savunmalarda memurum gazete aboneliği , Dersane - okul, Sendika vs 15 temmuza kadar Devletin denetimindeki yasalara göre açık olan kurumlarla irtibat içerisinde bulunmayı memurun işe iade talebini ...."657 SK. yemin metnine sadakatsizlik olarak görüldüğü"....... nedeniyle red ettikleri görülmektedir.Bu vicdana hukuka sığmayan bir durumdur.Devlet Babalığını gösterip bir kere daha bu yanlışlığı düzelmelidir.1980 yillarda bazi idarecilerin yaptığı zulümler sonucu 3-5 çapulcu denilen PKK büyütülmüş ve yıllarca enerjimizi
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 05:15
Yeni kurulacak partinin ne kadar oy alacagi belli olmaz ama AK Parti'nin oy orani suphesiz azalacaktir. Benim Sayin Abdullah Gul'e guvenim var. Bence durust, adil ve mutevazi bir insan. O'nun gibi siyasetcilere bu ulkenin ihtiyaci var.
Karar okuru 11 Temmuz 2019 08:38
3
Ak Parti yöneticileri % 50'ye karşı (hatta kendi seçmenine bile) kaşlarını çattıkça, parmak salladıkça, tehdit dilini kullandıkça, heyyyt dedikçe erimeye mahkumdur.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 05:11
Yok hayır benim gibi sevecek benim gibi yaşayacak benim gibi öleceksin ama ben başkaları gibi yapamam
Dava demokrasidir hukukun üstünlüğüdür, özgürlüklerin tam olarak sağlanmasıdır, aç insanlarin doyurulmasıdır, yetimin hakkının yedirilmemesidir helal dairede yaşamak ve yaşamaktır, herkesi kucaklamak ayrımcılık yapmamaktır, emrolundugun gibi dosdoğru olmaktir, adaletten milim sapmamaktır, insanlara zulüm etmemektir, insanlarin örnek bir yasayışla Allah yoluna çağrılmasıdir. Bunları istemek ve bunun için yola çıkıp sapitanlari uyarmasina rağmen aldırmayandan ayrılmak davaya ihanet ve ümmeti bölmekse varsın o ümmet bölünsün.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 08:41
0
Aç insanları doyuracağız diye gecekondularda iftar açanları gördük. Bırakın şu milleti doyurma hikayesini. Yeterki hakkınıza razı olmaya öğrenin. Ortadaki ekmek herkesi doyurur
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 04:11
davutoğlu ayrı ali babacan ayrı olmaz.madem davutoğlu yıpranmış bir isim geride dursun ve kadro yetiştirsin.setanın hali ortada.düzeyli bir şekilde eğitim verecek bir kuruma ihtiyaç var
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 08:46
4
Davutoğlu’nun fikri zarar. Osmanlıcılığın yeni dünya düzeninde yeri yok. Bırakın şu boş hayalleri
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 04:05
Rahmetli Erbakan Hoca'nın ahı tutmuş demek isâbetli olurdu. 28 Şubat'tan sonra bu ayrılış çok acı vermiştir ne dersiniz Ahmet Hocam. Siz daha hâkimsiniz konuya.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 03:45
Bu dil muhalefetin işine yarar. Millet sen ayrılrken ihanet değil miydi diye sorar. Bu ülkede isteyen parti kurabilir,demokrasi var; bu ilerde bir ortaklığa kapı bırakmaktır. Bu ülkede baba oğul muhtarlık seçiminde yarışıyor. Empati... Ancak bu dil çok gerilerde kaldı.
Selami GÜMÜŞ 11 Temmuz 2019 03:22
"ÜMMETİ BÖLMEMEK LAZIM" Siyasi bir yazıya şu an itibariyle Türkiye'nin en önemli sorunu, kanayan yarası olan KHK'lar ile mağdur olan insanların mağduriyetinin giderilmesi adına yorumla katkı vermek istiyorum. Evet ülkemizin şu anda en önemli sorunu, yüzbinlerce mağdurun olmasıdır. Bu konuyu son zamanlarda Sn. Taşgetiren, Sn. Süleyman Özışık defalarca yazdılar. Sn. Arınç'ın açıklamaları, Saadet Partili Sn. Birol Aydın'ın basın toplantısı, Sn. Yavuz Ağıralioğlu'nun TBMM'de söyledikleri... Hepsi ÜMMETİN KANAYAN YARASINA PARMAK BASTILAR. ÜMMETİ BÖLMEMEK LAZIM... Lütfen çözüm odaklı olunuz...
Ali Babacan gibi Türkiye'de ve dünyada Kredisi olan ekonomiyi iyi çözen iyi anlayan ve kafası iyi çalışan birisini görevden alıp kendi partisine küstürüp Bir de üstüne üstlük ekonomiyi jöleli Yiğit Buluta teslim eden ve damada teslim eden Erdoğan zaten En büyük hatayı yapmıştır
mehmet 11 Temmuz 2019 16:21
0
ali babacanı görevden kim aldı ?
Karar Okuru 11 Temmuz 2019 01:27
Bu çizgiye girmiş, kendini önemli sananların ders aldığı görülmemiştir. Ülkelerine de milletlerine de ağır bedel ödetir. Ama acı olan şey şeyh uçmaz mürid uçurur.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 01:25
Adam ümmeti kendine oy verenler olarak görüyor. TDK'yı göreve çağırıyorum, belli ki bazı terimlerin anlamını güncellemek lazım:))
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 04:00
3
Ne ümmeti partiyi diyememenin adı...Bölünen parti acı ama gerçek...
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 01:25
Sayın Hocam ,şimdi Ak partiden ayrilanlar şu anki mevcut sorunları çözmeyi vadederek siyaset mi yapacaklar?Hangi sorunda kime muhalefet edecekler ? Kendi kendilerine mi?
Okur ve sorar 11 Temmuz 2019 08:24
0
Evet, kendilerine muhalefet edecekler. Yani kendi nefislerine. Kendi nefislerine muhalefet edemeyen adaletsiz, hakkaniyetsiz, liyakatsiz, ahlaksız nefislerin insanlarımızı düşürdükleri acı, üzücü durumları her gün görmekteyiz. Kul hakkı yemenin kendilerine, kendi nefislerine yenik düşenlerden dolayı moda olduğu zamanımızda en büyük ve faydalı mücadele insanın kendine, kendi nefsine yapacağı muhalefettir.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 01:07
Hadi bakalım, hepinize kolay gelsin. 2021 baharında görüşmek üzere...
''Ümmeti parçalamaya hakkınız yok'' derken bir siyasi partinin ümmeti temsil hakkının bulunması anlamına mı geliyor?Şayet öyleyse adı geçen partiyi beğenmeyen ,ona oy vermeyen ve bazı icraatlarına eleştirel yaklaşan ehl-i imanı nerede konumlandıracağız?Bu azımsanmayacak bir kitleyi Efendimiz'in ümmetinden saymayacak mıyız? Sayın Ahmet Bey bu konuda da bir kalem oynatır mısınız?
KARAR OKURUNA CEVABIMDIR 11 Temmuz 2019 12:56
0
Yorumunuza %100 katılıyorum.Bir siyasi parti,nasıl ümmeti temsil edebilir.Parti bitince(silinince),ümmete mi bitmiş olacak.Halbuki ümmet,kıyamete değin devam edecektir.Işte dini siyasete alet etmek buna denir.Kendi bekalarını(geleceklerini),ümmetin bekası olarak görüyorlar.Dar görüşler,dar düşünceler.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 00:20
SAYIN DAVUTOĞLUNUN MANİFESTOSU HALK ARASINDA İLGİ GÖRDÜ. umarım bölünmezler. YENİ bir oluşumun arkasından halk sel gibi akacak. Bunu kahvehanelerde esnafta sokakta görüyoruz. Bizi arkamızdan hancerlediler diyeceklerine biz ne yaptıkta bu hale geldik DEMELERİ GEREKMEZMİYDİ.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 03:57
4
Davutoğlu o şansı kaybetti. Milletin oyuna sahip çıkacaktı. Şimdi konuşmak beyhude... Babacan daha şanslı görünüyor. Halktaki ümit şu an Babacan... Çünkü bir de ekonomi belirleyici...
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 08:47
3
Her ikiside 1 yıla yakın zamandır karar veremediler."Ne akar ne kokar"diye bir söz vardır.Büyük patlama olmaz.Çünkü inançlıyım diye yola çıkanlar sonunda raydan çıktı.Sonuç kötü örnek...Torpil ,talan güvensizlik vs vs...Halbuki sayının çokluğu önemli değil sayıca azda olsan bozulmadan kalabilmekti.İktidara tenkitleri önceden savunurduk ama şimdi utanıyoruz bir söz diyemiyoruz
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN