Back To Top
Amerika ile Amerikasız?

Amerika ile Amerikasız?

 - Son Güncelleme: 03.10.2019 Perşembe 08:15
- A +

Milli Güvenlik Kurulu bildirisindeki ifadeleri dinlediğimde “Yumuşak üslup” dikkatimi çekmişti. Şöyle deniyordu:

“Türkiye’nin, insani bir mesele olarak ele aldığı Suriyeli sığınmacıların evlerine bir an önce dönmelerini sağlayacak güvenli bölge projesinin hayata geçirilmesine ilişkin samimi gayretlerini daha ileri adımlarla güçlendireceği belirtilmiştir.”

Metinde “Güvenli bölge” için “Suriyeli sığınmacıların evlerine bir an önce dönmelerini sağlama” gerekçesinin altı çiziliyor, bu noktada “samimi gayretlerin daha ileri adımlarla güçlendirileceği” söyleniyordu.

Cumhurbaşkanı’nın “Bir gece ansızın gelebiliriz” ya da “Kaybedilecek bir günümüz dahi yok. Geldiğimiz noktada kendi yolumuzda devam etmekten başka çaremiz kalmamıştır” şeklindeki kararlılık ifadeleri bildiriye yansımamıştı.

Eylül sonu milattı. Dünyaya duyurulmuş, Trump’la görüşme arefesinde ABD’nin önüne konmuştu. Ya birlikte yapılacaktı harekat ya da Amerikasız. Her şey Trump’la görüşmeye kilitlenmişti. 24 Eylül tarihli yazımın başlığı -ki Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD seyahati öncesine denk geliyordu- “Trump’la buluşmaya kilitlenen gündem” şeklindeydi.

ABD’ye gidildi ve o görüşme gerçekleşmedi.

İlginçti. Türkiye feveran ediyor ama Washington’da liderlik seviyesinde muhatap bulamıyordu. Bu durumda ABD’nin tavrı nasıl okunmalıydı? “Harekâtı yapın bedeline katlanın” gibi mi, “Harekatı yapın biz görmezden geliriz” gibi mi, “Biz olmadan bir şey yapamazsınız, sadece esip gürlüyorsunuz” gibi mi?

Amerika YPG-PYD’ye silah ve mühimmat taşımaya devam etti bu arada.

Ve bu arada Amerikalılarla Fırat’ın doğusuna ilişkin müzakereler devam etti. Amerikalılarla müzakereyi yürüten Milli Savunma Bakanı (MSB) Hulusi Akar, başından beri “müzakereye önem veren” bir görünüm sergiledi. Sanki müzakerelerin ilerleyen safhalarında ABD ile birlikte oradaki terör yapılanması tasfiye edilecekmiş gibi davranıldı.

Ama bir yandan da hem Cumhurbaşkanı Erdoğan hem Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ABD’lilerin ayak sürüdüğü, bu arada terör örgütünü tahkim ettiği izlenimini seslendiriyor, “Gerekirse tek başına harekatın yapılacağını” vurguluyordu.

Yeni yasama yılının açılış resepsiyonunda Hulusi Akar’la gazeteciler arasında bir soru – cevap daha gerçekleşti. Akar’ın oradaki sözlerinden medyaya iki türlü söz yansıdı. Birisi, operasyon konusunda kararlılığı ifade eden “Bu işin şakası yok.” cümlesiydi. Ancak hemen ardından gelen soru şu oldu: “ABD ile anlaşmaya varılmaması durumunda Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna tek taraflı operasyon düzenlemesi için ABD tarafından kontrol edilen hava sahasının açılması şart değil mi?”

Akar bu soruyu “Tabii, böyle bir operasyon için hava sahasının açılması şart.” şeklinde cevapladı. Bunun üzerine “Açılmaması durumunda ne olur?” sorusu geldi. Akar’ın cevabı şöyle oldu:

“ABD hava sahasını açmazsa böyle bir operasyonun riski büyük olur. O yüzden biz bu işi ABD’li müttefiklerimizle birlikte yapmak istiyoruz.”

Risk?

Aslında “Risk” konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kaygısı da yok değildi. Meclis’in açılışındaki konuşmasında “İşimiz kolay olmayacak” ifadesini kullanmıştı.

Evet, doğru, kolay iş değil Fırat’ın doğusu. Çok çok büyük bir operasyon Türkiye’nin öngördüğü.

Girmek, Fırat’ın doğusundan Irak sınırına kadar ve 30 kilometre derinliğinde bir alana hakim olmak, orada (Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ifadelerine yansıdığı gibi) Türkiye’deki mülteciler için iskan alanları oluşturmak, en azından 1.5 milyon mülteciyi oraya yerleştirmek, ve bölgenin mevcut sakinleri ile yeni gelenler arasında işleyen bir düzen kurmak… Bunun için gerekli kaynağı bulmak. Bunun için kaynak ayıracak (donörler) ülkeleri koordine etmek.

Müthiş operasyon. Tek başımıza olmayacak bir operasyon.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un “Türkiye’nin mülteciler ve göçmenler konusunu baskı aracı olarak kullandığı ve bu yönlü baskılara hiçbir zaman boyun eğmeyecekleri” tarzında zehirli bir sözü yansıdı medyaya.

Soru şu: Bu algı ne kadar etkili Batı dünyasında ve Türkiye’nin Suriye’ye yaklaşımındaki karşıt duruşlarının bu algı ile bağlantısı nedir? 

Bu algı varsa ve bunu bölge ülkelerine de empoze ediyorlarsa -ki ediyorlar- iskân projesine direnileceği, bunun için gerekli kaynağın bulunmasında rol almayacakları çok net. O zaman projeyi Türkiye’nin tek başına gerçekleştirmesinden söz edilebilir. Bunun imkânı nedir?

Önceki gün (1 Ekim) Milliyet gazetesindeki köşesinde Sami Kohen, bir yığın soru koydu ortaya. Bu soruların sadece kendi soruları olmadığını, birçok odaktan derlendiğini anlamak için kahin olmaya gerek yok. İşte sorular:

“Suriye’nin farklı yerlerinden gelen mülteciler o bölgeye gidip yerleşmeye razı olacak mı? Bu ayrıca oranın demografik yapısını değiştirip, Arap-Kürt etnik sürtüşmesine ve gerginliklere yol açmayacak mı? O bölgeye gitmek istemeyen mültecilere ne söylenecek? Batı ülkelerinden destek gelmezse, Türkiye bu geri dönüş ve iskân işini de kendi başına mı yapacak?”

MGK’nın ılımlı dili acaba bu soruların cevabını vermenin zorluğundan mıdır?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 16:14
Saddam, ABD'nin piyonu olarak yıllarca İran'la savaştı. Sonunda Saddam nasıl harcandıysa PKK'da öyle harcanacak...
Kürt şamil 03 Ekim 2019 14:25
Türkiyede ki kürtler ile Suriyedeki kürtler arasında tampon bölge diyelim daha doğru yazmış oluruz. Güvenli bölge hikayesine kimse destek vermiyor hele ki Avrupa devletlerini mülteciler ile korkutmak Avrupalı devletler de biliyor ki Suriyenin bu duruma gelmesinde muhalifleri silahlandırıp Şam da namaz kılma hevesinin kurbanı Türkiye 25 milyar dolar hesap çıkıyor evet beyler paralar bozuk değil dolar olsun lütfen. Suriyeli görmek istemiyorum diyen vatandaş sen daha çok vereceksin.Afrinde deki suriyelilere kimlik verilmiş ilhak edeceğiz amorti niyetine. Afrin Zeytincilik ile geçiniyor gemlik gi
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 16:07
1
14.25, Anlattığına göre, güvenli bölge Türkiye'nin zararına. Demek ABD bizi bizden fazla düşünüyor. Zarar etmeyelim diye güvenli bölgeyi engellemek istiyor.
Kendimizi cok akilli,geriye kalan herkesi aptal zannetigimiz icin,dis politikada devamli "calim atiyorlar'bize. En son ABD'de oldugu gibi,bir resim cektirdiler gönderdiler,her akilli insan aldanabilir fakat ancak bir defa.2-3-4-cü defa aldanan siyasilerimize ne denir?..
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 14:09
ABD, Saddam alçağını Kimyasal Silah bahanesiyle, Irak'ı işgal etti. Kimyasal silahın olmadığı anlaşılmasına rağmen Saddam asıldı, işgal baki kaldı. Peşinden İŞİD belasını bahane edip Suriye'nin Kuzeyini İsrail'e peşkeş çekmek için PKK'yı taşarön yaptı.
Çakırcalı 03 Ekim 2019 14:00
En makul çözüm İspanya tipi federasyon.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 19:52
2
Niye ki İspanyada 1000 yıldır birbiri için ölen iki millet mi yaşıyor...
Muhtefi. . 03 Ekim 2019 12:10
Ne iş yapıyorsunuz sizler. ;)))..Ramazanda Vaaz, Politikada Önde, Siyasette Kehanetler. Hukukta Öngörüler.:))..Bir Branş seçinde İNANDIRICI olun..! Ya ne yapılacak Bu Coğrafyada Tutunmak kolay mi.?..Yaparmiyiz .?..Elbette Yaparız. Oturup Sokaklarimiza, Evlerimize mi gelsinler Teröristler. Pkksi, isidi vd..Mecbur Kalirsak..! Zaman, Zemin Gelişirse Yapılır Hafiz yapılır. :)))...Ülke istiklal ve istikbali için iç politika, (banane parti,purtudan) siyaset üstü konular bunlar. KİMSE ..KARŞI.. ÇIKAMAZ. ...!.....
karar okuru 03 Ekim 2019 10:41
esedi ayakta tutanlarla (rusya -iran) suriye konusunda anlaşma yap sonrada esedle olmaz de esedi istemem :)) nasil bir mantık
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 21:59
0
PKK ya binlerce TIR silah veren ABD'yi gücendirmeyelim, diyorsun.
"Koyunlarımı kurtlar yiyor. Yetişin." diyen çobana yardıma gidenler her defasında aldatılma hissinin verdiği kızgınlıkla çobanı yalnız bıraktıkça, son kertede çobana kurt ile bizzat boğuşma seçeneği kalmıştır. Bugünün kurtu olan Amerika ile savaşacak mıyız? Yoksa bu da mı yalan?
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 14:02
1
9.55, Çorba etmişsin. Ne dediğini kendin anladın mı?
09.55 i cevaplayan 03 Ekim 2019 17:53
0
Ne çorbası, aşure olmuş, aşure! Yeme de yanında yat! Bu arada bir sır vereyim haa! Çorbayı herkes yapar ama aşureyi herkes yapamaz. Aşure yemediğiniz belli. Tavsiye ederim yiyiniz, ağzınız tadlansın.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 09:03
Anlamadığım bir şey var. Türkiye'deki Suriyelilerin daha evvel evleri barkları yok muydu? Neden eski evlerine dönmelerini sağlayacak girişimlerde bulunuyoruz da yeni bölge ve yeni evler yaptırmayı istiyoruz????
KARAR OKURU Hakkı Sever 03 Ekim 2019 15:53
0
Yeni bölge isteyende gidecekse Suriyeli yok.Sacma sapan laf olsun torba dolsun
FİTNE 03 Ekim 2019 08:41
Suriye mültecilerinin iskân edilmesinde Arap-Kürt sürtüşmesin çıkmasından endişe duymak yersiz. Belkide hedeflenen bir arzu .... Çünkü Ulus devletlerin hamurunda bu fitne üretip insanları birbirine kırdırmak bir tarzı siyasettir. Örnekmi istersiniz Tarihe ve günümüzde etrafınıza bakın yeter...
Karar okuru 03 Ekim 2019 07:52
Bir bataklığa girildi. Maalesef çıkılamıyor.... Mitinglerde yüksek perdeden racon kesiliyor. Ama ABD'ye gidince konuyu konuşacak muhatap bulamadan geriye dönülüyor. MGK bildirinde de yumuşak bir üslupla millet uyutuluyor.... Ne dersiniz?
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 09:52
0
Yataşşşşşşşşşşşşşş. Derin uykular.
Afrin için de iktidarın tutmunu aşağılayan, alaya alan sözler söyleniyordu. Neticede bu sözleri söyleyenlerin yüzü kızarmadı. Şimdi de güvenli bölge için aynı sözler söyleniyor. İnsanda biraz haysiyet olacak.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 11:38
1
Afrin'de Rusya hava sahasını açmasaydı ne olurdu acaba ?.. Sana haysiyet alacam... av av av..
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 13:59
8
11.38, Sen haysiyetini satmışsın zaten. Bir daha geri alamazsın. Biz Afrin'e gireceğiz dedik. Rusya eşekten düşümüş olmamak için indim dedi. Hepsi o.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 15:27
1
13:59 Hadi ordan!
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 05:50
Güvenli bölge Suriye devletinin parçalanması demektir, yani kuzey ırak gibi bir oluşum. İktidar bunu göremiyor mu? Suriyenin bu hale gelmesinde vebalimiz var bunun sonucu ağır olacaktır. Esad ile görüşmüyoruz ama Esad'ı destekleyen Rusya ve İran ile müteffikiz, dış politika tam bir fiyasko.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 01:01
Aklima takilan bir soruyu sormakla baslayayim: boyle bir operasyon olursa bedelli askerlik yapanlari cepheye gonderecekler mi? ...Herkes ABDye ve Trump'a odaklanmis. ABD bu operasyonu istemezse - ki istemiyor - yine de yapacak miyiz? Trump bu ise ne diyor? Bir kere Trump'in her dedigi yapilmaz ABDde. Bu bir. ikincisi ABD istiyor, istemiyor derken, Rusya istiyor mu sorusunu soran yok. Rusya ne diyor? Suriye'nin toprak butunlugu bizim icin en onemli seydir. Simdi boyle bir durumda operasyon yabilabilir mi? Bence mumkun degil.
EMEKLİ BİR VATANDAŞ 03 Ekim 2019 01:50
1
Bedellilerden ziyade Afrin için Askerlik şubeleri önlerinde toplanan gönüllüler ve ''Reis''ten Afrin için izin isteyenleri herhalde çağrırlar.Gerçi onların çoğu da bedellerini çoktan ödemişlerdir.Askerlik şubelerinin önlerinde toplananlarının içinde Suriyeliler de vardı mesela Bursa'da.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 12:17
6
01.01, Siz askere gitmeyin zaten. Sizin gibi kansızlar Türk askerine sıkar.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 18:44
1
Şehzade Necmettin Efendi (Daha çok Bilal diye bilinir.) babasına (O Cumhurbaşkanımıza, diyor.) askerliğimi "er" olarak yapayım, demiş. Babası da, ne gereği var oğlum, bedelli yap, demiş.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 20:36
0
Eskiden torpilli askerlik yapanlar "sehitlik bize nasip olmadi" diye sikayet ederlerdi. Simdi bedelli askerlik kanunu cikti torpil yasallasti. Her sehit haberi geldiginde yine sehit edebiyati, yine timsahin gozyaslari. Olan garibanlarin cocuklarina oluyor, ates dustugu yeri yakiyor.
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 08:02
0
Hayal gormeyelım ABD gorusmeye gıden heyetımızle gorusmuyırsa bızım Fıratın Dıgusuna gıdebılmemız ıcın hava sahasını acarmı??acmazsa ABD Ile mi savasacagız?
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 00:16
Eylül sonu diye racon kestik. Ekimdeyiz. Büyük can kayıpları (Şehitler)olursa tepki büyük olur. 18-45 yaş arası 1,3 milyon erkek suriyeli nargile çekerken diye başlayan tepkiler... Bu Suriye sorunu çoook şeye gebe... Birilerinin başını yedi bile!
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 06:23
9
Bu muhalefeti Afrin'de de yapıldı...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN