Back To Top
Amerika kime oynar?

Amerika kime oynar?

 - Son Güncelleme: 13.12.2019 Cuma 07:31
- A +

2020 Kasımında ABD’de başkanlık seçimleri var. Acaba biz kimin kazanmasını isterdik? Cumhurbaşkanı Erdoğan hem Trump’ın hem Putin’in “açık sözlülüğü”nü, dobra dobralığını, içinden geçenleri pat diye söylüyor olmasını seviyor. Onun için herhalde en azından Cumhurbaşkanı Erdoğan Trump’ın seçilmesini tercih ederdi.

Amerika’da lider adayları için lobi yapılabiliyor. Birçok odak, lider adayları lehine-aleyhine kampanya yürütüyor, hatta maddi yardımda bulunuyor. Trump’ın seçilmesinde Rusya’nın müessir olduğu iddiası bugün bile Amerika’daki siyasi tartışmaların ana teması.

Trump lehine kampanyaya bir şekilde katılmak ister miydik? Bunu bilmem ama, muhtemelen oradaki FETÖ yapılanmasının seçimlerde etkin olduğu söylenebilir.

Biz, Libya’da iktidarın belirlenmesinde etkili olmaya çalışıyoruz. Suriye’de de öyle.

Bunları niye yazıyorum? Dış ilişkilerin bir boyutunda ilişki kurduğunuz ülkelerin yönetimlerinde size dost kadroların olması işinizi kolaylaştırır da onun için.

Amerika dünyanın süper gücü. Bizden çok daha geniş alanda belirleyici oluyor, olmak istiyor.

Acaba Amerika Türkiye’de bugünden yarına nasıl bir siyasi gelecek öngörüyor?

Bu sorunun güncelliği, Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi’nin bir yazısı ile oluştu. Selvi, ABD’lilerin MetroPOLL Araştırma Şirketi’ne “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dışında AK Parti’de kim lider olabilir?” diye araştırma yaptırdığı iddiasını köşesine taşıdı. Selvi’ye göre şirketin CEO’su Özer Sencar bu iddiayı doğruladı, ancak başka bir bilgi vermedi.

Böyle bir haberin iç siyasete yansımasının olmaması mümkün değildir. Bu haberden yola çıkarak, “Amerika’nın Erdoğan yerine yeni isimler aradığı” gibi yorumlar yapılabilir.

Amerika’nın böyle bir yola girmesi mümkün müdür? Tabii ki mümkündür. Amerika’nın Türkiye’de ilişkileri kolay yürüteceği partnerler araması kadar normal bir şey olamaz. Tıpkı bizim Amerika’da, ilişkileri kolay yürüteceğimiz partnerler aramamız gibi.

ABD’den gelen bu tür girişimleri, bir “Trend okuma” faaliyeti olarak görmek de mümkündür. Amerika aslında bunu hep yapar. Amerikan diplomatik kadrolarının bir işi de siyasi, ekonomik, kültürel, ahlaki anlamda “trend okumak” ve bunu merkeze bildirmektir. Halkla görüşürler, siyasetçilerle görüşürler, kanaat önderleri ile görüşürler, sokağı dinlerler vs.

2023 seçimlerine 3.5 yıl gibi bir zaman var. ABD’nin bu seçimleri okumaya çalışması normaldir. Tayyip Erdoğan’ın gelecek tasarımını ve ondan sonra Ak Parti’nin ne olacağını okumaya çalışması da normaldir. Türkiye’yi 17 yıldır yöneten bir siyasi kadro ve liderlik söz konusudur. Bu dönemde Türkiye-ABD ilişkilerinin seyrindeki kırılmalar dikkate alındığında Amerika geleceği okumayı da önemser, onu etkilemeyi de.

Peki ne kadar etkiler?

Bu konuyu değerlendirirken mesela Ak Parti’nin yola çıkış yıllarına bakmak uygun olabilir. O dönemde birçok çevre (Fazilet camiası, solcular, ulusalcılar) Tayyip Erdoğan’ı Amerika’nın desteklediğini iddia etti. Ben o zaman “Amerika’nın bir ülkede yükselen ve iktidara aday olan yapıya oynadığını, bu yapı ile ilişki kurarak yönlendirmeye çalıştığı”nı yazdım. O dönemde Erdoğan’lı Ak Parti’nin iktidar adayı olduğunu görmemek ise ancak gözleri kapamakla mümkündü.

O günkü süreçte Ak Parti liderliğinin Erdoğan-Gül dahil ABD ile, AB ile iyi ilişki kurma çabasında oldukları da biliniyor. Batı merkezlerine ziyaretler bunun için yapıldı. Bunun da hesap tarafı vardır: Bir, Batı’dan rezerv görmemek, iki, içerdeki meşruiyet sıkıntısını Batı desteği ile aşmak. Ak Parti liderliğine Refah tecrübesi bunu göstermişti. Refah’a yönelik iç dış ambargonun ancak böyle aşılabileceği öngörülmüştü.

Ak Parti, 2008 yılına kadarki iç direnişi böyle kırdı denebilir.

Bugüne geldiğimizde acaba Amerika, “yükselen trend”lere baktığında neyi görüyor? Tayyip Erdoğan’ın son dönemi olduğunu mu düşünüyor, Erdoğan’dan sonra Ak Parti’nin gücünü koruyup koruyamayacağı noktasında ne öngörüyor, başka alternatifleri nasıl görüyor, İstanbul’da farklı bir çıkış gösteren İmamoğlu, ABD için de muhtemel Türkiye yöneticileri arasında mı yer alıyor? Ak parti içinden çıkıp yeni şeyler söylemeye çalışan siyasi oluşumlar Washington’da nasıl okunuyor?

Belli ki bunları konuşacağız. Türkiye önemli bir ülke, Türkiye’yi bugün kimin yönettiği kadar yarınlarda kimlerin yöneteceği konusu da, Amerika başta olmak üzere bütün dünyanın meselesidir.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Takipçi 14 Aralık 2019 21:17
Gazete yazarları hep aynı teraneleri tekrarlayıp duruyorlar. Bu ülkede özgürlük yok, gazeteciler içeride, hukuk yok. Demokrasi yok, tek adam var v.saire. Yahu bir dünyaya bakın neler oluyor. Türk savunma sanayisindeki gelişmeleri Yunan televizyonunda bas bas bağırıyorlar. Bizim gazeteler iki satır yazı. Sonra yine ağzına kadar aynı teraneler hukuk yok özgürlük yok. Ekonomi battı. Bu kadar düşmanlığı Yunanlılar bile yapamaz. Bizim gazeteler yapıyor. Gazetecilerde kalite yok. Araştırma yok. Orijinal sorunları tespit etmek ve çözmek yok.
"Gelenege bagli ozgurluk" harika bir slogan. Çunku gelenekcilerde ozgurluk pek az. Ozgurlukculerde gelenege saygi yok. Evet bu yeni bir sey.
B 14 Aralık 2019 14:27
Diğer bir hatası ortadoğuyu yanlış okumasıydı. Mısır gibi şeriatla yönetilen bir ülkede laikliği önermek için nasıl bir mantaliteye sahip olmak gerektiğini hala çözemedim. Arap baharının batının kuvvetli arap liderleri bertaraf ederek Avrupa ve ABD'nin demokrasi yoluyla icra edeceği yeni bir sömürü düzeni olduğunu farketmedi. Bunu anlamak için demokrasilerin nasıl ülkelerin beynini ortadan kaldırdığını, kendi iç meselelerine dönerek siyasi kavgalara yol açtığını, anlayacak kadar zeki olmalıydı.Değildi maalesef.Sonuç Irak ve Libya'da kaos.
B 14 Aralık 2019 14:12
R.T. Erdoğan birtakım hatalar yaptı. Üstelik bunlar insanı şaşırtacak kadar ciddi hatalar. Suriye ile komşularla sıfır sorun politikasını devam ettiremedi. Başkanlık sistemi de hataydı. Kendisini tüm devlet sorumluluğunun merkezine aldı. Halbuki parti başkanı, cumhurbaşkanı veya başbakanlık mevkilerinden birinde olabilirdi. Yada siyasetten çekilebilirdi. Partiyi ve ülkeyi perde arkasından bir danışman olarak bile yönetebilirdi. Kesinlikle bir halef tayin etmedi. Bu şekilde parti başkanı değişse bile parti sapasağlam yerinde dururdu.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 14:06
“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dışında AK Parti’de kim lider olabilir?” sorusuna cevap: Soydan gelen Soylu birisi olmalı.
KARAR OKURU 13 Aralık 2019 22:20
Abd nin türkiyeye ihtiyacı olduğundan tc yi bir okşuyor bir kaşıyor bir tokatlıyor uysal çocuk ol diyor. ABD zaten tc ye de işidede yardım ediyor esattan dolayı abd istemeseydi tc suriyeye adım değil tırnağını atamazdı. israil abd avrupa ile ilişkilerimiz iyi bakmayın horoz dövüşüne bunların hepsi halkına karşı oy toplamak için yapılıyor. ermeni soy kırımı geçse ne olur geçmezse ne olur zaten tc soykırımı yaptığını biliyor, sırpların boşnakları arnavutlukları katletmesine benzer osmanlı tc de soykırımları yaptı. Şu an bile öso ile soykırım gerçekleştiriyor kürtleri katl ediyor hep yap
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 09:00
2
Senin gibi cahil bilgili arasa bu ülke bulamaz.
KARAR OKURU cahillik etme 14 Aralık 2019 17:13
1
Cahil halk ferdim oku: "TCK 78. MADDE Soykırım Suçu: Madde 78 - (1) Bir planın icrası suretiyle, milli, etnik, ırki veya dini bir grubun tamamen veya kısmen yokedilmesi maksadıyla, bu grupların üyelerine karşı aşağıdaki fiillerden birinin işlenmesi, soykırım suçunu oluşturur: a) Kasten öldürme. b) Kişilerin bedensel veya ruhsal bütünlüklerine ağır zarar verme. c) Grubun, tamamen veya kısmen yokedilmesi sonucunu doğuracak koşullarda yaşamaya zorlanması. d) Grup içinde doğumlara engel olmaya yönelik tedbirlerin alınması. e) Gruba ait çocukların bir başka gruba zorla nakledilmesi.
Cahillik etme 14 Aralık 2019 21:31
1
Yani 1. Dunya savaşı sirasinda dogudaki olaylarda Tck 78.md. deki soykırıma uymuyor. Olsa olsa ermeniler soykirim yapmiş. Cunku muslumanlari çoluk cocuk demeden bir plan dahilinde yok etmişlerdir. Hata ve yanlişliklar ayri soykirim ayri. Bilmiyorsan gaza gelip atma.
KARAR OKURU 13 Aralık 2019 21:10
Ermeni soykirimini inkar eden devletimiz, Bosna soykirimini inkar eden bir yazar Nobel Edebiyat Odulu'ne layik goruldu diye cok kizdi. Ote yandan ABDnin Ermeni soykirimini kullanarak Turkiyeye santaj yapmasi, soykirim gibi bir felaketi siyasi amac olarak kullanmasi ahlaksizliktir.
Muşlu 13 Aralık 2019 20:21
Ben bu millete pek güvenmiyorum. Çok oynak bir yapısı var. Çok nankörüz. Herşeyi çabuk unutuyoruz. Bir kere eğer Ak parti bölünürse bundan kimse kazançlı çıkmaz. Bu çok basit bir matematik kuralı. Sağda %50'nin üzerinde bir oy potansiyeli var. Bu potansiyeli dağıtırsanız. Farzedelim %50'yi üçe bölerseniz. %17'lik partiler ortaya çıkar. %25'le CHP en güçlü parti olur.Ama iktidar olamaz.Babacan ve Davutoğlu bu basit kuralı bile anlamıyorsa diyecek birşey yok. Bizim milletin sağduyusu kuvvetlidir.Bölünmenin zayıflık olduğunu anlarlar.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 01:43
3
bu paranoyanın işe yarayacağını düşünen uyanıklar, bu fikir üzerinden iktidar devamı hesabı içerisindeler.
Mehmet Aktaş 14 Aralık 2019 08:37
0
Başta "Ben bu millete pek güvenmiyorum. Çok oynak bir yapısı var." diyorsunuz, sonunda da "Bizim milletin sağduyusu kuvvetlidir." diyorsunuz. Tezat ve tenakuzla bunu örtmek mümkün değil, oynaklık bizim iliklerimize işlemiş.
Muşlu 14 Aralık 2019 13:50
0
Bende yorumda bir tezat olduğunu anladım.Oynak derken kemik yapıların yokluğundan bahsettim. Ak partinin kemik oyu aslında %15-20 civarında olduğunu tahmin ediyorum. Geri kalan diğer partilere kayabilir. Diğer partilere oy verilmesini fikren yanlış bulmuyorum. Büyük resimde ise yanlış olan kuvvetli sağ iktidarın sabote edilmesidir. İstanbul ve Ankara belediye seçimleri Ak parti dışındaki tüm oyların CHP adayında birleşmesiyle kazanıldı. Yani kısaca birlikten kuvvet doğduğunu,bölünmenin ise zayıflık getireceğini kabul edelim.
KARAR OKURU 13 Aralık 2019 18:34
Amerika 15 temmuzda başaramadığını siyasi yoldan başarmayı deneyecektir.
KARAR OKURU 13 Aralık 2019 18:30
Amerika fetovari bir oluşuma kucak açacak bir siyasi yapı ister. Bunun için kolları sıvamıştır. Dikkatli bakınca bunu görmek mümkündür.
karar 14 Aralık 2019 12:24
0
abd aynı arabaya koştuklarından yorulanı dinlenmeye alır.akp ile aynı yollarda aynı yağmurda ıslanan fetö şimdi o ülkede nadasta .zaten burada da ağababalarına bir şey olduğu yok.siyasi ayağı yerinde duruyor akp sayesinde,o yüzden korkmanızı anlayamadık.
KARAR OKURU 13 Aralık 2019 18:11
Sayın Ahmet Taşgetiren! Sizden beklentimiz biraz da ülkemizdeki tarım ve hayvancılık politikalarıyla ilgili makaleler yazmanızdır.Bilirsiniz ki her devirde mevcut iktidar sahipleri saraylarda büyüyüp salonlarda ahkam kesmekten tarım ve hayvancılık alanında yerli tasarımlara meyil etmemişler, millet aleyhine her ürünü ithal etmeye kalkmışlardır.Simanızda toprak insanı olduğunuzun alametleri var.Sizin dışında bu konuda kimse kalem oynatmaz.Ülkemizde çok sayıda göl ve nehir var; fakat sulu tarıma geçilmediğinden tahıl ve gıda maddelerini (hayvan, et vs.) ithal etmek zorundayız.Konu ihmal edilmiş
karar okuru 13 Aralık 2019 15:57
Halkına oynayan kazanır.Bahaneyi başkasında aramamak lazım.
KARAR OKURU 13 Aralık 2019 13:50
Muhterem Taşgetiren! Çok pasif makaleler yazıyorsunuz. Sanki birilerinden çekiniyorsunuz. Önceki gazetenizde hak ve adaletli bir makale yüzünden bazı yalakalarca süsüldüğünüz yetmedi mi? Kaleminiz kuvvetli. basiretiniz yüksek. Yeter ki hak olanı yazın. AKP haktan yüz çevirdiğinden dolayı sönmeye meyil etmiş bir mum nispetindedir. Hep menfaatperest bir güruhu aydınlatıp esas seçmenini kararttı. Millet ona güvenmiyor. Ülkenin bütün imkanlarını yüzde üç beşlik bir güruhla talan edip hala kendi ucuz reklamını yapıyor. Müslüman halk şaşkındı ve sığınacak bir yer arıyordu, şimdi buldu sayılır.
KARAR OKURU 13 Aralık 2019 16:33
8
Gelecek partisi için dağ fare doğurdu diyecektim ama onu fare, fare doğurdu diyebiliriz. Ama 2028 sonrası islamcilar için bir seçenek olabilir.Ama imamoglunun başkanlığı altında bir an önce CHP,BDP,İP,DP, DAVUTOGLU VE BABACAN ittifaka dahil olduklarını açıklamalı ve İmamoğlu üzerinde konsensüs sağlanmalıdır. Yoksa Tayyip yine kazanır.
cumhur 13 Aralık 2019 18:36
0
Anlayana sivrisinek saz...Korkmadan duygu ve düşüncelerini anlatabilen kişi aklını peynir ekmekle yemiş demektir.Siz her şeyi söyleyebiliyorsanız bravo!
KARAR OKURU 13 Aralık 2019 12:52
Hoca! Gelecek Partisi ile yenı bir dönem başladı. Bilirsiniz ki AKP yalakaseverliği kendine düstur edinmiş. Erdoğan yöresel, Davutoğlu enternasyonal bir vizyona sahip. Milletler kavga istemiyorlar. AKP ülkemizin bütün kaynaklarını kendi avanelerine peşkeş çekti ve kuruttu. Halk, sosyal refah seviyesinin artmasını istiyor. Iktidar milletin asgari beklentilerine karşı nimetlere gark olduğundan sağır, kör ve dilsiz olmuş.
Adalet 13 Aralık 2019 12:19
Davutoğlu partisini kurdu, ana akım medyada haber dahi yapılmadı....
karar 13 Aralık 2019 12:12
bu ülke henüz abd nin istediği noktaya gelmedi ama çok yaklaştı.bu yüzden eşbaşkanların bir dönem daha işbaşında kalıp birlikte çalışmasını tercih ederler gibi. büyük birader şu an oyuna alacağı kişiyi sadece ısındırmakla meşgul.
evin 13 Aralık 2019 07:46
ali babacan ve ahmet davutoğlu partileri güçlenirse akp barajı bile geçemez. onlar güçlenmeden 2020 yılında erken seçim olacaktır ama onda da kazanma şansları yok...hakkını isteyen eytlilere hakaret edip suriyelilere bahçeli ev yapmaktan bahseden tuhaf zihniyetin miadı çoktan doldu...
KARAR OKURU 13 Aralık 2019 07:23
“Trend okumak” okumak konusuna sosyal medya da yapılan analizlerin katkısı ile yazınızın konusu olan özneyi çok daha netice verici buluyorum. Çünkü Amerika’nın bu verileri bir şekilde elde ettiği varsayılabilir. İhsan S. Çağlayangil’in dediği üzere “CIA altımızı oymuş...” Bu gün de bu huyundan vazgeçmiş olabilir mi?
KARAR OKURU 13 Aralık 2019 12:16
0
Altınız oyulmaya müsaitse bir oyan olur. “CIA altımızı oyarken” onlar ne yapıyormuş? Şimdi ne yapıyoruz?
KARAR OKURU 13 Aralık 2019 05:07
Türkiye bu gün iyi yönetilmiyor..demokrasi insan hakları hukuk yargı bağımsızlığı eğitim sağlık hayat pahalılığı... say say bitmez Yani bu günkü iktidar Türkiye aldığı yerden daha da geri götürdü
Karar Okuru 13 Aralık 2019 01:37
ABD 80’li yılların sonundan beri Sovyetler dahil onlarca devletin yıkılması, çökmesi ve onlarca yenisinin çıkmasında baş rol oynadı. Bugünde sosyal, ekonomik, kültürel ve teknolojik gücü ile bunu devam ettirecek konumda ama zorlanıyor. Ancak dünyada yeni ve pek hayırlı olmayan bir gidiş var insan faktörü yarılmaya başladı. Kaynak üreten, gelişen nispeten az nüfuslu bir insan tipi ile büyük nüfuslu üretmeyen, yoksul ve gelişene kinlenen bir insan tipi ortaya çıktı. Yaygın olarak göçler, yoksullaşma ve göçlere karşı oluşan tepki geleceği şekillendirecek gibi
Bi VATANDAŞ 13 Aralık 2019 01:14
Hocam bu abdulkadir selvi ve akp trol/yazarlari bunlari gundeme getirerek aslinda yeni olusumlarin gul/babacan/davutoglu aslinda amerika projesi oldugu subniminal mesajini vermek istiyorlar. Yoksa sizin dusunduklerinizi ve normal oldugunu soylediklerinizi onlarda normal gorup oyle dusunuyorlar. Abdulkadir selvi cok begendigim bir yazardi fakat parti odakli olup halki salak yerine koydugu yazilarini okudukca ondan tiksindim.
KARAR OKURU 13 Aralık 2019 00:49
Soykirim tasarisi demoklesin kilici gibi.
KARAR OKURU 13 Aralık 2019 00:36
ülkenin adı Şahsım olarak değiştirdi
KARAR OKURU 13 Aralık 2019 14:28
0
Bir karşılaştırma yapılırsa ‘tek millet’ daha iyiydi. Hiç olmazsa topluluk.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN