Back To Top
Annelerin eyleminin üç hedefi

Annelerin eyleminin üç hedefi

 - Son Güncelleme: 13.09.2019 Cuma 08:12
- A +

Annelerin Diyarbakır HDP il binası önündeki eyleminin üç hedefi olabilir:

-Dağa kaçırılan çocukların kurtarılması

-HDP’nin yıpratılması.

-HDP’nin kapatılması.

Tabii ki öncelikli hedef, daha doğrusu “Annelerin amacı” çocuklarının kurtarılmasıdır. Bölgede çok çok uzun zamandan beri böyle bir Anne – Evlat dramı vardır.

Bölgenin her yaştan çocukları örgüt tarafından dağa çıkarılmışlardır. Örgütün böyle bir politikası vardır, kimi zaman “Askere alım” gibi zorla, kimi zaman ikna ederek gençler dağa götürülmüştür. KCK bu akışı organize etmiştir. Bunun için okullarda öğretmenler rol almıştır, farklı isimlerle kurulan, kapanıp yeniden açılan partiler bunun için kullanılmıştır. İşsizlik, anlamsızlık gibi sorunlarla boğuşan bölge gençlerinin, zaman zaman “gönüllülük” psikolojisi içinde Dağ’a doğru yola çıktığı da bir vakıadır.

1980’lerden bugüne 40 yıllık bir süreçten söz ediyoruz.

Ülkenin her yanında “Terörle mücadele” yolunda toprağa düşen gençler var: “Şehitler…”

Onların anneleri, babaları, eşleri, nişanlıları, çocukları…

Dağ’a çıkanlar da en fazla 4-5 yıl içinde çatışmalarda öldüler. Cesetleri bulundu, bulunmadı.

Diyarbakır’daki anneler, onlardan sembolik bir kısmını oluşturuyor. Hiç şüphesiz mesela bu 40 yıl içinde 40 bin “Militan” ölmüşse, 40 bin annenin yüreğine ateş düşmüştür.

Aslında gidip gelmeyen gençlerin hesabını sormak söz konusu olsa, toplanacak anneler, öyle bir parti kapısını değil, meydanları doldururlar.

Hani savaşlarda öldürülen çocukların çantaları sıralanmış bir meydana, ya da öldürülen kadınların ayakkabıları asılmış bir apartmanın duvarına… Hani Bosna’da mezar taşları var, cinayetleri simgeleştiren…

Ne diyeyim, anneler çocuklarını hangi feryatla arasa hakları. Hangi kapıyı çalsalar hakları… Bağırlarını dövüyorlar yıllardır, kapıları ne kadar zorlasalar hakları…

Diyarbakır’daki eylemle çocukları gelir mi? Zor.  HDP bunu yapabilir mi? Keşke. Devlet oradaki çığlığı duyup çocukları “canlı” getirmek için herhangi bir çare üretebilir mi? Bir deneme akim kaldı.

Anneler ümitli mi bu eylemden? Bilmem ki.

***

“Bilmem ki” ümidin zayıflığını anlatıyor ne yazık ki.

O iş, çok çetin hale geldi ne yazık ki.

Herkes biliyor ki HDP o işi yapacak nitelikte değil. İster Kandil’e söz geçiremeyeceği için diyelim, ister Dağ’a çıkış – inişte rol sahipliği içinde görünmemek için diyelim, ister bu eylemin gerçekten çocukların kurtarılması talebinden ibaret olmadığını düşüneceği için diyelim, HDP “Hadi yollara düşüp, Dağ’dan çocukları isteyelim” gibi bir eyleme girişmez.

Anneler HDP’ye daha farklı bir güç izafe ediyorlar, gerçekten bir şey yapabileceklerine inanıyorlarsa bize “Keşke” demekten başka şey düşmez.

Anneler ümit zayıf olsa da her kapıyı çalmaktan geri durmaz. Eli soğuk tenine değinceye kadar “Evlattan bir haber” arar, sorar durur.

***

Bir de eyleme ilişkin yayınlar konusu var. O yayınlar, “Annelerin eylemi”ne bir siyasi anlam yüklüyor. Sanki şöyle bir şey:

-Anneler Diyarbakır’da HDP binasının önüne yığılır. HDP tabii ki onların talebine cevap vermez. HDP’ye siyasi zeminde söylenebilecek bütün sözler Anneler tarafından seslendirilir. Böylece HDP yıpranmış olur. HDP yıpranırsa, seçimlerde onunla açık – gizli ittifak yapmış olanlar da yıpranır. En azından örtülü olarak ittifak içinde görünen siyasi partilerde (mesela İyi Parti) tepki oluşturulur.

Bu hesap tutar mı? Bir ölçüde tutar.

Bir ölçüde, yani İyi Parti ve CHP’nin ulusalcı zemininde sorgulama niteliğinde gelişmeler olur.

HDP kendi tabanında yıpranır mı? Yani şu 6 milyon oy sarsılır mı? Şunu azıcık siyaset gözleyen herkes bilir: HDP seçmeni siyasi bilinci en yüksek seçmendir. Diyarbakır’da olan bitenin siyasi bir operasyon olduğunu düşünür ve durduğu yerden bir milim kımıldamaz.

Buradan yola çıkarak HDP’yi kapatma gerekçesi hazırlanır mı? Devlet yapabilseydi mi demeli, isteseydi mi demeli bilmiyorum, HDP’yi kapatmak için bugüne kadar bin tane gerekçe bulurdu. Devlette bazı odakların bu konuda ne kadar mahir olduğunu en azından kapatma davasına muhatap olan Ak Parti biliyordur. HDP, bu siyasi zeminde kapatılıp yeniden açılan partilerin son versiyonudur. Orada 6 milyon oy gibi bir “Ukde” var ve Devlet, bu ukdeyi, sağlıklı biçimde çözmeyi başaramadı.

Medya diliyle annelerin “siyasi enstrüman” boyutuna indirgenmesi de ne yazık ki sorun çözücü olmayacaktır. Çünkü sorunlar her yerden aynı nitelikte görünmüyor.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 15:39
Kürdistan da biz kazanıcaz demiştiler. Şimdi de sadece ismini yazıyorum Leyla Güven!!!
KaRaRSıZ 14 Eylül 2019 12:06
Devletimiz, kendi içinde varolan gerçeklerle yüzleşmediği sürece, Kürt realitesini inkarını esas aldığı sürece Kürt "sorununu" çözüme kavuşturamaz. "Olmayan" bir şeyin sorunu veya çözümü olabilir mi? Bu tavrıyla çözümü veya kopuşu sadece ertelemiş olur. Böyle hayatı konular bu yöntemle çözüme kavuşturulamaz. Gerçekçi ve insani olunması gerekiyor. Mesela "parti kapatma" diyorsunuz. Bu başlı başına bir paradokstur zaten. Parti kapatmakla devletin yapmış olacağı tekşey biraz okşanmak uğruna kendi ayağına sıkmak olur. Tarih , bunun örnekleriyle dolu..
KaRaRSıZ 14 Eylül 2019 10:59
Okşayıcı değilde ,sizden alışık olduğumuz gibi gerçekçi bir yazı kaleme almışsınız. İyi hafta sonları diliyorum.
Yurdumun insanı 13 Eylül 2019 15:43
DOLMUŞA BİNMEK 2 AKP Meclisten erken seçim kararı alıp hem Recep beyi tekrar SEÇTİRMEK için Babacan ve Davıtoğluna bağlı 70 vekilin etkisini sıfırlaması lazım. İşte tam burda 598 vekillik meclisten erken seçim kararı çıkarmak için, HDP yi terörle ilişkili gösterip parti kapatılması ve 67 vekilin düşürülmesi gerek. O zaman mecliste muhalefetin 67 vekil eksilir, 531 vekillik meclisten erken seçim kararı çıkarırlar. Bu nedenle MİT AKP ortaklığı ile dağa kaçırılan çocukları istiyorum filimi oynanıyor. Şimdiye kadar kaçırılan sivil, asker, polis için neden bir şey yapılmadı.Tarzan Recep zorda!
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 18:01
2
Büyük resmi çok iyi görmüşsünüz tebrik ediyorum. Aslında bu zekayla ülkeyi sizin yönetmeniz çok daha iyi olurdu. 3 yıla süper güç olur, 5 yıla Mars'ta koloniyi kurabilirdik. Yazık oluyor sizin gibi cevherlere...
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 18:03
2
Tarzan manevra alanını açmamak için mulalif belediye başkanlarını sarayına çağırıyor,görüntüde fırca kayıp bizim militanları işten atma..Kimseyi atmadık biz diyor. Tamam da sen de haksız yere kendi adamları işe aldın. HDP yi kapatıp vekilliklerini düşürmek derdinde.. Yine Erol Taş gibi hile derdinde.
Yurdumun insanı 13 Eylül 2019 15:40
DOLMUŞA BİNMEK 1 Önce bilgi sahibi olalım. 7 Haziran 2015’ten, 11.05.2017 ye kadar 596 sivil, 580 asker, 311 polis hayatını kaybetti 7 haziran seçiminden 1 Kasım 2015 arası 167 insan öldü. Bu olaylar AKP nin düştüğü çaresizlikten çıkış aracı oldu. 2019 Eylül AKP parçalanma tehdidi, ekonomik kriz, işsizlik, Suriye İdlip olayları, Terörist ve sivil Suriyeli göç tehlikesi var. Meclis erken seçim isterse Recep bey tekrar C. Başkanı adayı olabilir, kendi isterse OLAMAZ.AKP, 290,MHP 49,BBP 1 vekil var. 340 üstü HDP 67 vekil var. CHP ve SP toplam 193.Ancak Babacan ve Davutoğlu ekibi 70 vekil v
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 15:00
keşke merte 2-3. nedeni birilerinin (hatta iktidarın) organize ettiğini merte yazsaydınız. Dolayısıyla bu ulvi duygusal bağdan kaynaklı SON YILLARDA DÜNYADA GÖRÜLMÜŞ EN İYİ EN GÜZEL EYLEMİ küçümsemeseydiniz.
hamza akyol 13 Eylül 2019 14:14
1- ister devlet yönlendirsin, isterse başka birileri, orada bulunan anneler çocuklarını arıyorlar. 2- Tabii ki, bunun anlamı bütün kayıp çocuklar pkkya katıldı değildir. 3- hdp bir siyasi partidir. bir siyasi partinin de, herşeyin ötesinde, siyasi parti olma özelliği nedeniyle, yapabilecekleri vardır. (bu yapabileceği şey, çocukları bulup getirme olmasa da...), 4- Yani, hdp, "bunları devlet yönlendiriyor" RAM mantığının ötesinde düşünmek zorundadır. 5- demirtaşın açıklaması, hdp kanadının RAM mantığının dışında bir açıklamadır. Demirtaşın farkı farkediliyor, demek lazım.
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 14:15
Annelerin üç hedefiymiş. Gidip konustunuzmu o annelerle.klavye başından fikirler
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 13:56
Sayin yazar biz mi geride kaldık siz mi cok ilerlediniz bilemiyorum siyaset bu cikarimlariniz doğru olabilir ya yüreğinize noldu birleşin birbirinizin hatalarını görmek icin açtığınız o gözleri dava icin acın karınca misali biz sahip cikalim siz destek verin bide şöyle bakın güneydoğu anladı sahipsiz olmadığını devlet var diyor artık onun için sesleri yüksek.. gelenler gidenleri aratmasin insaallah.
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 13:29
Hdp nin savunucusu yazara bak hele. Vay vay vay
Ali baba 13 Eylül 2019 11:29
20 bin kibrisli Tûrk icin Kibrisi išgal ettik, ihraç ettiklerimizle nufus 180 bin, E,,,Kibris Tûrkleri icin istedigimiz HAKLARI 15,,,,,,20 , milyon,KÛRD HALKI içinde istersek, Gözlerinden öpûlesi cocuklar yarin Daglardan iner,,o çocuklara bir sorun DAGLARA niçin çikmišlar ,,, Kibrisli çocuklarda 1974 öncesi çikmišlardi beš parmak Daglarini, vardi bir sebebi
Kıbrıs, Bosna, Kosova ,Uskup, Musul, Kerkuk vd hepimizin yeridir, olmalıdır.Ayrılik,Gayrilik olmaz,olamaz,olmamalı, Makadenyodan Misafirim vardı. Turkce,Arnavutca, Makedonca biliyor.Senin, Benim kadar Türkiye ile Alakali .mesela orada Kurt kokenli esnaf var Döner vb Dükkan açmış Halkta Kabul görmüş.Niye TÜRK MİLLETI ,TURKIYELI olarak bakılıyor. **Birlesecek gunleri iple çekiyoruz**TÜRK MILLETI icinde..Aksi takdirde Vize ile bile gidemez.! ! Ayrılıkçı Etnik,İrkci, Faşist olanlari Sokmazlar..! Saygılar.
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 11:28
Sayın demirtasi çok özledik.
özgür 13 Eylül 2019 18:38
5
özledi isen yanına git doya doya hasret gider...
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 11:26
Yarın o annelerin çocukları dağda öldürülse hemen şu kadar terörist imha edildi denir.samimiyetmi demiştiniz komedyenlikmi anlamadım.gercek bir cozume hala niyet edildiğini sanmıyorum böle devam eder takı iş işten geçene kadar
okur 13 Eylül 2019 11:19
hdp nin pkk nin patronu amerikaya gucu yetmeyenler boyle cılız eylemlerle goz boyuyor.cesaretiniz varsa kapatın bakalim incirligi gorelim.insanlar bosunamı can veriyo?.yazık.
musto 13 Eylül 2019 11:15
İktidarın acilen bölgeyi Ekonomik olarak yaşanabilir hale getirmesi .Ülke perişan o bölgeler dahada perişan önce milletin karnını doyuracak imkanları hazırla bu dünde böyleydi bugünde bir adım atılmadı aksine üretim yaptıkları alanlar yok edildi kapatıldı.Bu iktidardan önce askerler terörü bitirmiş ısrarla ekonomik tedbirlerinizi alın,alın diye üstüne basa,basa söylemişlerdi. İktidar tam tersini yaptı radikal,ve marjinal guruplarla çözüm kürtçe televizyon ile kolaycılığa kaçtı ben ekmek aş diyorum sen bana televizyon izle onla oyalan diyorsun.
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 15:32
7
E misto herkesi kendin gibi miydesi aç bilmiyorsun .Kùrdler hak hukuk adalet eşitlik diye bağiriyor. Sen tutturmuş miydem miydem.açim aç
musto 13 Eylül 2019 18:24
2
Bana hikaye anlatma bende bölgenin çocuğuyum nüfusumuzda T.C yazıyor. Hakmış, adaletmiş bana verilen sana, verilmeyen hangi hakkı istiyorsun erkekçe desene ben ırkçıyım ,bölücüyüm,çoğaldık ayrı devlet istiyorum.Gücün yetiyorsa al peşinden kaç kişi gelecek denediniz olmadı.
Tebrikler Musto :))..Sen Doğulu ben Balkanli olarak,sana,bana,bize bütün Kapılar açık. Git bizim oralarda GÖĞSÜNÜ GERE, GERE. Gez, dolaş istersen Yerleş. *ırkçılar giremez* Bizde'de Etnik Irkçı, faşistler hemde Ağa babası ve Vehhabi, isidciler var hemen belli oluyorlar orada. !..SAKIN HAAA Diyorum Tanıdıklarıma uymayın bu Vahşilere Geleceğiniz biter.Slav Emperyalizmin Rüyasında göremediği Fırsat doğar. Tarihten silinirsiniz. Çokları gibi. !..TÜRKİYE Rotamız olmalı. Tüm etnik kökenler İkinci planda kalmalı. !.Saygılar. acizane.
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 11:07
Artık okumayacağım yazılarınızı böyle bir görüş olamaz.bu yazı her yerde karşınıza çıkacaktır sayın ahmet tasgetiren
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 10:53
Devlet niye kendi çocuklarını kurtarmıyor? Pkk nın elinde güvenlik kuvvetleri istihbaratçılar var. Devlet biliyordu kayyum atanınca pkk ya katılım olacak .Katılımı azaltmak için bu bu siyaseti devlet destekli olduğunu hdp seçmeni biliyor.Siyaset yolu kapatırsan dağ yolu yakın olur.Hdp seçmeni diyor ki devlete bizi pkk ya mecbur etme hdp ile çalışalım
KARAR KURUMSAL 13 Eylül 2019 10:29
Değerli KARAR.COM okurları... KARAR TV yayın hayatına başladı. Yayınlarımızı youtube.com/karartv adresinden izleyebilir KARARTV'yi takip edebilirsiniz. Türkiye'nin en güçlü yazar kadrosunun gündemi yorumladığı canlı yayınlarını izleyebilir, canlı sohbet penceresinden yorum yapabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için önemli. Görüş ve önerilerinizi bu mesajın altına bekliyoruz.
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 11:41
0
İşinize gelmeyen yorumları yayınlamıyorsunuz.
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 17:21
1
Her platformun yayinladigini mi zannediyorsunuz? Ahabere yazdigim yayinlanmadi mesela azicik bi elestiri oldugundan olsa gerek hedef gosterme yok bisey yok. Bence karar çok daha demokrat bu konuda. Gayet olumsuz görüşlere de yer veriliyor. Kanaliniz hayirli olsun
Hala anlamıyorum. Sayın yazar 13-14 yaşındaki torununuzu Bakkala, Çarşıya tek başına gönderebilirmisiniz.ya niye politikaya vurgu yapıyorsunuz. Amasiz, Mamasiz ÇOCUKLARIN YERİ OKUL, PARK vb yerler..demeniz lazım. Yok bir parti şöyle olur, öbürü böyle olur falan, filan. İş yerinde bile olamayacak çocukların ,Dağda Karanlik Yarinllara Ozlem duyan Irkçı,faşist, gerici Vahsilere hizmet etmesi malum PARTİNİN buna çanak tutması ve yine bazılarının Acıları Yarıştırmasi Çok ciddi Psikolojik Vakadir. Herşeyden önce. Süratle Tedaviye ihtiyaç var..
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 09:37
Olayın siyasi enstrüman olduğu apaçık ortada. Tutar mı? Tutmaz, çünkü AKP’yi millet artık anladı. Tutarlı bir politika izlemek yerine hep siyasi manevralarla oy devşirmeye çalışan bu hareket sonunda güvenirliğini kaybetti.
Evlat hasreti ile, evlat acısı ile yanıp tutuşan anaların yavrularına ulaşmaktan başka gayeleri yoktur. Bunun dışında sizin saydığınız hedefleri HDP önünde eylem yapan insanların düşünmesi de yönetmesi de mümkün değildir. Bu dediğinizi ancak devlet yapabilir, zaten PKK da sizin söylediğinizi şıkları söylüyor. Özel savaş politikası diye nitelendiriyorlar. Ahmet hocam lütfen orda evlatları için yanıp tutuşan anaları devletin kullandığı gibi bir ima ile yazılan yazıların ne size ne ülkemize nede orda ki analara faydası olmaz. Olsa olsa dağdaki PKK lılara olur oda size yakışmaz.
Okuyucu 13 Eylül 2019 09:22
HDP Önündeki anneler eylemi sanki bana yakın gelecekte, HDP'ye terörle işbirliği yapıyor diyen hükumet kanadının yeniden çözüm süreci gibi bir süreci başlatacağını düşündürüyor. Annelerin evlatları HDP'nin çağrısıyla geri gelse, burada kim kazanır kim kaybeder?. Tabiki HDP devletin yapamadığını yapabilen, sempati bile duyulabilecek bir parti konumuna gelir, devletin gerçekte ne kadar aciz bir devlet olduğu imajı doğmaz mı bu durumda? Amaçlanan yoksa bu mu?. O annelerin gerçek muhatabı TC devleti olmalı değil mi?. Eylem yeri de Devletin kurumlarının önü olmalı değil mi?
Mustafa Soylutürk 13 Eylül 2019 09:03
Sayın yazar; Başta teröre karşı olduğunu söyleyen bu ülkenin aydınları yazarları siyasetçileri HDP önünde eylem yapan annelerin % biri kadar samimi olsalar HDP siyaset PKK da terör eylemleri yapamaz..HDP ye veya başka ittifaklara zarar verecek diye anaların yüreği bir de böyle yakılmasın!!!!!!!.....
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 09:03
Ahmet Bey’in, annelerin eylemi için sıraladığı üç hedeften birincisinin, ikinci ve üçüncü hedef için ne kadar kullanışlı olduğunu görürseniz, o birinci hedefin parlatılmasının, bazı siyasetçilerin ağzının suyunu akıttığını da görürsünüz. Daha açık söyleyeyim : HDP, 24 Haziran genel seçiminde barajı geçemeseydi, AKP o bölgeden bedavadan 40 milletvekili daha çıkaracaktı; HDP’ye verilen oylarla AKP milletvekili kazanacaktı.
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 08:02
Bosnada şehit edilen sivillere, kadınlarla çocuklarla; bebek katili, çocuk katili eren Bülbül'ün katili teröristleri nasıl kiyasliyorsunuz.
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 07:32
Şimdi akıl var mantık var hdp ile pkknin organik bağı olsa da hiç dağa giden çocuklar için aracılık yapıp bu işi alenilestirir mi ?
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 09:10
4
15 Ekim 2012. HDP siyaset sahnesinde. Bugün 13 Eylül 2019. Parti olarak faaliyetinin yedinci senesi dolmak üzere. Legal bir parti. Seçimlere katılıyor. Devlet , adaylarının eline seçilme şartlarını karşıladığına dair belge veriyor. Parti hakkında kapatma davası falan yok. Başında dünya lideri reisin olduğu, istihbarat teşkilatının başka ülkelerde bile operasyon yaptığı bir devlet, HDP’nin PKK ile “organik bağı”nı ortaya çıkartıp, yargının önüne koymuyorsa ya HDP temizdir ya da iktidar en az HDP kadar PKK ile ilişkilidir.
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 07:09
Keşke herkes Demirtaş kadar cesur ve dürüst olsa.adam herkesin sustuğu bir ortamda hep ye ve pkk ye çağrı yaptı o çocukları verin diye.alkisliyorum
Doğrucu Davut 13 Eylül 2019 09:32
5
iyi polis kötü polis
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 05:52
Evlatlar demokratik bir çözüm yolu bulunduğunda evlerine döner. Bunun anahtarıda Türkiye cumhuriyeti devletinin elindedir. Ahmet Türk gibi bilge bir insana tahammül etmeden barış gelmez bu topraklara. Sağ entellektüeller devletin kutsallık çemberinden çıkıp, barışı dillendirdilermi hiç????sonra gelsin ilkokul çocuğu aklına seslenen analizler.
Karar Okuru 13 Eylül 2019 09:20
7
Bu topraklarda savaş mı var ki barış gelsin. Kimle kimin savaşı var. Terörle mücadele ne zamandır savaş oldu. Bu mücadelenin adı savaş olursa emin olun ki barış 24 saat içerisinde tesis edilir.
Katılıyorum 09:20...eger adina SAVAŞ dersek. Baska türlü olur bu işler. !...Cerrah titizliginde Çalışıyor ,Çalıştı Dünyada az bulunur,Cesaret ve Fedakarlıkla KAHRAMAN TÜRK GÜVENLİK KUVVETLERİ. ...ne dediğimizi, Dusunerek,bilerek konuşalım, LÜTFEN. .Saygılar. .
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 12:26
5
40 yılda 100,000 insanın canını yitirdiği bir çatışmaya ne ad verilir. Evladın askere gitse torpil için, bedelli için çırpınıp durursunuz. Nasıl olsa yoksulun kanı sudan ucuz. Yoksullar ölür, zenginler kasalarını doldurur...,her 2 taraftan!
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 18:39
1
12.26, Evet emperyslizm ve yerli ilbirlikçileri ile yapılan bir savaş var.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN