Back To Top
Askerin bagajı

Askerin bagajı

 - Son Güncelleme: 18.02.2020 Salı 07:40
- A +

FETÖ’nün siyasi ayağı”nı tartışırken “Askerin bagajı” diye bir başlık açmak da kaçınılmazdır.

Olay, sadece en son İlker Başbuğ’un “Biz de başörtüsü konusunda yanlış yaptık” mealindeki ifadelerinden hem daha derindir hem de çok daha kapsamlı bir özeleştiriyi gerektirir niteliktedir.

Öyledir ama ne bir kısım ‘asker’in ya da “Asker merkezli” düşünenlerin hâlâ ne o bagajın farkında oldukları söylenebilir ne de benim ‘bagaj’ diye nitelediğim yaklaşımdan vazgeçtikleri…

Adam (yani Doğu Perincek) bir TV programında “İlker Başbuğ gözaltına almaya gelenlere karşı direnmeliydi” diyor. Yani ‘asker’in kendinde yargıya karşı direnme yetkisi bulmasını tabii görüyor.

Bu ‘sivil askercilik’ yaklaşımı. Bir de ‘asker askercilik’ var ki, o, Türkiye’nin çok partili siyasi hayata geçtiği zamandan beri “Cumhuriyeti korumak kollamak misyonu” ile siyasi hayat üzerindeki ‘vesayet’in adıdır.

Asker adına darbeler yapılır. Asker adına muhtıralar verilir. Siyasetin akil insanlarından Cemil Çiçek ‘Uzunca bir süre MGK’nın sivil kadroların asker tarafından hesaba çekildiği bir tür savaş meydanı halinde olduğu’nun altını çizer. Medya da her MGK öncesinde böyle bir savaş ikliminin fotoğrafını verir.

1960 ihtilali, 12 Mart 1971 muhtırası, 12 Eylül 1980 darbesi, 28 Şubat post modern darbesi, 27 Nisan 2007 e-muhtırası ve 2008 Ak Parti’ye yönelik kapatma davası…

Bilen bilir, bunların bir kısmı alenen ‘asker’in içinde yer aldığı, bir kısmı ise ‘asker’in arkasında bulunduğu, hepsi de ‘Millet iradesi’ üzerindeki askeri vesayeti sergileyen hadiselerdir.

Bunlar, yani “millet iradesini denetlemek” ‘asker’in işi midir?

Öyle görülmüştür. Asker içinde bir grup, ister komuta kademesinde, ister cuntalar halinde “Cumhuriyeti koruma kollama” zamanının geldiğine, sivil kadroların dalalet hatta hıyanet içinde bulunduğuna kanaat getirmişler ve iktidarı alaşağı etmişlerdir. Öyle ki bazen alt rütbeli subaylar genelkurmay başkanını bile ihanete ortak olmakla suçlamıştır. (Bkz. 27 Mayıs ihtilali) Bazen 9  Mart-12 Mart olayında olduğu gibi cuntalar üç gün arayla darbenin mahiyetini değiştirmişlerdir.

Şöyle bir soru soralım:

- Ak Parti iktidarının ilk yıllarında AB normları çerçevesinde ‘siyaset üzerindeki askeri vesayeti kaldıran’ Kopenhag Kriterleri getirilmeseydi, ‘asker’in gündemine “Artık darbeler dönemi kapandı, millet ne dediyse o, asker kendi görevi ile meşgul olmalı ve sivil iradenin emrinde hareket etmeli” gibi bir yaklaşım girer miydi?

Şu soruyu da soralım:

- Ak Parti’nin ilk yıllarında asker bünyesinde “Bu partiden nasıl kurtuluruz?” yollu oluşumlar gerçekleşmedi mi? Anayasa Mahkemesi’nin taa 2008’de kalkıştığı kapatma davası, salt bir yargı hareketi miydi? 2007’deki e-muhtıra neyin nesi idi? GATA’ya bir “Başbakan eşi”nin alınmaması neyin nesi idi?

Haydi bir soru daha soralım:

- Genelkurmay Başkanlığı döneminde ‘demokratik tavrı’ öne çıkan Hilmi Özkök, hâlâ bu yönüyle eleştirilere maruz değil midir?

Bir soru daha:

- Hadi açık yüreklilikle söylensin: Şu andaki statü emekli-muvazzaf pek çok ‘asker’in ve ‘askerci’ çevrenin içine sinmiş midir ve imkân olsa ‘rövanş’ duyguları harekete geçmeyecek midir?

Bütün bunlardan nereye geliyoruz?

Türkiye’nin ‘darbeler ve müdahaleler’ döneminden çıkabilmesi ‘asker’in asli vazifesi olan vatan savunmasına dönebilmesi için çetin bir mücadele verilmiştir.

Burada siyasi iktidar, birçok çevre yanında (Buna ABD, AB ve liberal kesimler dahildir) “Gülen’in devlet bünyesindeki adamları” ile işbirliği yapmıştır. Deyim yerindeyse bir tür ‘win win-kazan kazan’ ilişkisidir bu. Bunu yaparken muhtemel ki başka türlü işin içinden çıkılamayacağını düşünmüştür. Denebilir ki burada Gülenin adamları sonunda “FETÖ’leşecek bir kazanım” elde etmişlerdir. Bu da siyasi iktidarın muhasebe alanına girmektedir. ‘Devleti yönetmek için paralel yapılar oluşumuna zemin hazırlayacak iş birlikleri’ herkese ders olacak örneklikler ortaya koymuştur çünkü. İktidar kendisine halen bundan kurtulup kurtulmadığını sormalıdır.

Asker de, işaret etmeye çalıştığımız ‘bagaj’ın sağlıklı bir muhasebesini yapmalı, bunun TSK’ya ödettiği bedeli görmeli, mevcut durumu içine gerçekten sindirip sindirmediğine bakmalı, eski tortuların bir yerlerde saklı kalmasına müsaade etmemelidir.

“Hiçbir şey olmadıysa bile bir şeyler oldu” bunu hepimiz biliyoruz. Asker de biliyor, siyasi iktidar da biliyor, Gülen’in adamları da biliyor. Cemil Çiçek “Demokratik tevbe”den söz ediyor ya… Belki de herkes onu yapmalı.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
askerin bagajı olmaz ama sırt çantası olur...içinde bir yaşam zihninde memleket olur...
KARAR OKURU EK 18 Şubat 2020 21:04
Evin Hanımın kısa yorumuna bir yorum yazdım. Tekrarlar ve ikimiz dahil- 29 yorum var. Yazarı da saysak 30 eder. Saydım, bana 40 eksi ve 2 artı, Evin Hanıma 55 eksi ve 8 artı var. Ayrıca, Erdoğan, Gülen ve IŞİD hata yapmasa, ne kadar iyi olacağına dair yorumuma da 24 kırmızı ve 4 yeşil var. YORUMSUZ
E.K 18 Şubat 2020 13:20
Sn askerin yanlislarini ve dayatmalarini siralayarak elestirmissiniz...Guzel. Milli Irade ye ipotek koyduklarini ve mudahele ettiklerinden bahs etmissiniz. Bu da kabul..20 yildir ulkeyi idare eden dinci akp de ayni seyi yapmiyor mu? Milli Iradeyi agizlarindan dusurmuyorlar, ama kendi dinci goruslerini her sekilde topluma empoze etmektende geri kalmiyorlar...Herkes onlar gibi dusunmuyor...Askerin toplumu dizayn etmeye yeltenmesi yanlisti..Peki akp nin dine gore bir sistem oturtmaya calismasi dogru mu?Hep ayni tas ayni hamam...Bizden olursa yanlista olsa dogrudur..
KARAR OKURU 18 Şubat 2020 20:32
6
Ya ne dayatmasından bahsediyorsun, sokaklar akp den öncesinden daha serbest giyiniyor. Taytla, şortla, mini etekle gezenler giderek çoğalıyor. Sanki akp kadınları zorla kapattı, başı açık bayanları, içki içen asker ve memurları işten attı, başını örtmek istemeyen üniversiteli kızları polis zoruyla yerlerde sürükleyerek okullarından attı. Bizim açık bayanlara birşey dediğimiz yok ama siz hâlâ başını örtenleri hazmedemiyorsunuz. En son örneği İBB. İtfaiyeciler gelir hemen aklınıza. Yazık ya.
KARAR OKURU 18 Şubat 2020 12:44
Tam yazarın çizerin bagajından kurtulduk kurtuluyoruz aşamasındayken “askerin bagajı”, “siyasetçinin bagajı” falanın filanın bagajı, yine bagajlar çıktı ortaya. Kirli çamaşırlar dökülüyor. Kimsenin bagajı tertemiz değil. Hiç temizlenmiyor... Tertemiz, karalanmayacak bir bir sayfa açılsa Osmanlı’nın da Cumhuriyetin de bagajları deşilmeyi bırakıp bir süre kapatılsa da normali, demokrasi ve hukuku görebilsek, birbirimizin hukukunu gözetebilsek, başka ülkelerde ülkemizi gözetecek... Başka ülkelerdekilerin hiç mi bagajı yok? Kendimizi gözetiyor muyuz ki başkalarından gözetilme ve saygı bekliyoruz?
KARAR OKURU 18 Şubat 2020 17:53
6
Siz ene deyim. Ak Partiyi ben seçiyorum. asker ve bürokrasi benim verdiğim vergilerle bana karşı. Hemde iznim olmadan israil şirketlerine milyonlar döküyor. Biraz utanman varmı? THY dünyada ilk 10 da haberin var mı. 35 uçaklık uçak gemisi denizlerde haberin var mı? Daha saymalımıyım?
KARAR OKURU 18 Şubat 2020 18:36
0
Okuduğunuzu mu anlamıyorsunuz, özellikle mi böyle yapıyorsunuz? O terminolojiyle tarzınızı da belli etmişsiniz.
KARAR OKURU EK 18 Şubat 2020 12:41
Erdoğan da Gülen de IŞİD ve benzerleri de büyük yanlış yaptılar. Böyle ayaklarına gelen fırsatları kullanamadılar. İç ve dış güçlere karşı karşı öyle güzel işler yapabilirlerdi ki... Mesela Erdoğan, başladığı gibi devam etseydi, efsane olacaktı. İhtilaller tamamen bitecekti... Gülen, kırk yıllık emeği boşa harcamasaydı, neler olmazdı ! Kafa kesenler, mazluma yardım etseydi, dünyanın seyri değişecekti. Onları kullananlar, fırsat vermezdi, diyeceksiniz. İşte tam bu noktada herşeyi göze alıp, menfaatten vazgececeklerdi... Bundan daha kötüsü olmazdı. Ama, hırs ve iktidar insanı bozar. Vesselam.
reşat 18 Şubat 2020 11:46
ahmet abi lütfen milli mücadelede olan arkadaşlığınız için cemil çiçeki bize güzellemeyin. cemaziyievvelini iyi biliriz
karar okuru 18 Şubat 2020 11:44
Hiç "askeri vesayet" filan diye bahane uydurmasınlar, bu ülkeyi bu hale getirenler, siyasetçilerdir. Siz "ülkenin hayrına şunları yapacağız, sonuçta refah seviyemiz artacak, halk rahat bir nefes alacak" dediniz de, asker "yok , yapamazsınız" mı dedi? Milli güvenlik kurulu...Meclis çoğunluğu elinizdeydi beyler, değiştirin yasaları, asker mi engel oldu? Gerçek şu ki, hiçbir siyasal iktidar hiçbir zaman sorumluluk kabul etmedi bu ülkede, hepsi sütten çıkmış ak kaşık sanki...Depremin sorumluluğunu bile Yüce Allah'ın sırtına yıkıveren bu toplumun büyük sorunları var, hiç konuşuluyor mu?
KARAR OKURU 18 Şubat 2020 20:37
3
Asker darbe yapınca meclis fesh olur, tüm kanunlar askıya alınır, anayasa gerekirse yeniden yazılır. Hu kardeş, Türkiye'ye yeni mi geldin diyeceğim ama darbeler tüm dünyada aynı.
kararlı 18 Şubat 2020 11:06
Birileri öyle konuşuyorki sanırsın 15 Temmuz'dan önce hiç bu ülkede askeri darbe olmamış....Allah'ın laneti darbelere/darbecilere olsun
HACI MURAT 18 Şubat 2020 11:04
Sayın Taşgetiren'in askerler hakkında yaptığı analiz doğru;esasen bunu hepimiz biliyoruz.Ama şurası da var:Askeri her zaman siviller kışkırtmıştır.Sivillerden kastım da ağırlıklı olarak medyadır.27 Mayıs'ta Akis dergisinin ve gazetelerin rolü biliniyor.Kenan Evren'in hatıraları da aynı duruma işaret ediyor.28 Şubat gözümüzün önünde cereyan etti.Bana göre asker medyayı değil,medya askeri kullandı.Öte yandan 15 Temmuz'a katılan 44 generalin 80'li,90'lı yıllarda TSK'ya girmiş olması,fetönün azmanlaşmasını Ak Parti iktidarına bağlamaya engeldir.Fetö çok önceden sızmış,önemli yerlere.
Karar okuru 18 Şubat 2020 10:46
Başbakanlık yaptı Dışişleri bakanlığı yaptı, Cumhurbaşkanlığı yaptı. Yeni kurulacak partiyi destekliyormuş. Getirisi olacakmı? Hayır.
KARAR OKURU 18 Şubat 2020 10:26
Gücü ele geçirmek için siyasetle askerin birbirlerine yaptığına bakın. Yıllardır bunların çekişmesi yüzünden şu ülkeyi düşürdükleri hal utanç verici. Kendilerine çeki düzen verdirtecek, gücünün farkında olan bir akıllı millet yok, sürekli eziliyorum diye ağlaşıyor, hakettiği bundan fazlası nasıl olsun? Demokrasi bir mal değil ki onu da borçlanıp parasını versin de ithal etsin kullansın. Aklını kullanmayı bilecek ki hesap soracak...
Takipci 18 Şubat 2020 10:04
12 Eylul'u net olarak hatırlayacak yastayim. Hukuk, Adalet, Vicdan, Durustluk… hepsi problemli idi, fakat yine de simdiki ile kiyaslandiginda cok daha fazla idi.
Takipci 10:04,ben de ayni yastayim,iyi hatirliyorum,yoruma katiliyorum AK Trollar,genc yasta olmalilar(25)vetoyu ciddiye almamak lazim.. Onlarin isi buradan,kazanc sagliyorlar,vetolarla para kazaniyorlar..
Karar Okuru 18 Şubat 2020 19:07
3
Hiç bir darbe bu dönemdeki sivil darbe kadar hukuksuz değildir. Bütün darbecilerin ortak paydası vardır ABD!! Son darbeleri organize edenler ABD beslemesi Fetö ve komünizmle mücadele adı altında yetiştirdiği milliyetçi ve dinci kadrolar ki AKP ve MHP idareciler buralardan yetişmiştir beslenir.
ordu52 18 Şubat 2020 09:59
Enson cümlenizden alacak olursak muhafazakar kesimin on yıllar sırtında taşıdığı cemil çiçek ömrünün şu son deminde çok tövbe etmeli günah çıkarmalı, seni cumhurbaşkanı yapacağız diye kulağina fısıldayanlar ondan ne istedi. o da nelere imza attı
alperen 18 Şubat 2020 09:39
Hocam yazık ediyorsunuz kendinize demokrat,laik,fazlurrahmancı, oryantalist kimselerle düşüp kalkmak hem size zarar verecek hemde bu zihniyetin meşrulaşmasına zemin hazırlayacak..İşte Abdullah gül..Siyasal İslam'ı bitirdik demiyor da bitti diyor..Yazıklar olsun..İslam toplumu ve devleti idealine siyasal İslam dediler, bu dil ile konuşan ve bu ideallere düşman olanlarla aynı noktaya geldiler,şeytani özgürlük zemini olan demokrasi ve laikliği meşrulaştırdılar..Evet AK parti ve FETÖ bu projede ciddi hizmet ettiler..Biri de Abdullah gül..
KARAR OKURU 18 Şubat 2020 09:17
El bebek gül bebek herkes yedi içti. Ben terörist oldum. Ne yerlerken ne icerlerken ne de darbelerinde vardım yani yoktum yoook. İnandığım değerler adına vatanima milletime ülkeme insanimiza iyilik için çalıştım. Sonra KHK ile odullenderildim. Hepsini alkışlayanlar izleyenler dahil Allah'a havale ediyor ve Ilahi Adaleti bekliyorum. Hakkım varsa kim hakkima hukukuma girmis gasp etmisse haram olsun. Helal etmiyorum. Bu dünyada bir beklentim umudum kalmadı.
evin 18 Şubat 2020 07:41
"askerin bagajı" masum insanlara kumpas kurulup hapse atılmasını meşrulaştırmaz...ayrıca 18 yıldır akp var ama kürtlere yapılan baskılar aynen sürüyor...
KARAR OKURU 18 Şubat 2020 10:25
6
Bir tek Kürtler’e mi baskı yapılıyor? Böyle yapıldıkça aşırı milliyetçilik her taraftan hortluyor... Sonu iyiye gitmez. Biz Irak değiliz...
KARAR OKURU EK 18 Şubat 2020 12:00
41
Haklısınız da sadece 18 yıl değil, Cumhuriyet boyunca Kürtler baskı görüyor. Ortak aklın verdiği hak şudur : Kürtçe ağıt yakabilirsiniz... Bir yorumcunuz da, " Bir tek Kürtler'e mi" diye soruyor. Doğru. Şeriatçı, Alevi, Gayrımüslim, Sosyalist vs. de baskı görmüş. Ama, Kürtlere yapılanlara zulüm denir. Sadece Kürtçe yasaklanmış, binlerce faili meçhul cinayetler, Batıya göçertmeler, ikili öğretim, bir Alay komutanliğından bile mahrum edilmeler sadece Kürtlere mahsustur. Bir Kürt bir laf etse, hemen ağzının payı veriliyor. Hain, nankör ve kro... Biraz daha konuşsak cevap hazır : Söz konusu va
Okur 18 Şubat 2020 12:21
10
Kûrdlere baski yapildikça sen ve digerleride bunu hissedecek,
KARAR OKURU 18 Şubat 2020 14:50
2
Sizin söylediğiniz az maaş alan personelin müdürüne, “o neden çok maaş alıyor benim kadar maaş alsın o da” demesi gibi. Oysa “benim ondan eksiğim yok, aynı maaşı hak ediyorum” dese istediği sonucu elde edebilir. Herkes için hak ve adalet isteyin, soyu sopu, aşireti nesebi bırakın, “her kim olursa olsun önce insan ve aynı ülkede kardeşçe barış içinde yaşamak istiyoruz” derseniz sonuç farklı olabilir. Millet takiyyeden bıktı, takiyye yapmayın, samimiyetle yapın ltfn. Ben demek olmuyor “biz” i görmek istiyor vatandaş. Bir denense ne kaybedilecek ki?
KARAR OKURU 18 Şubat 2020 14:57
0
Aslında doğrudan hiç bir yerden baskı görmüyorum. Hakkının ihlal edildiğini söyleyen herkesin yanında olmaya, anlamaya ve destek olmaya çalışıyorum. Tarihi, kişileri, acıları, yarıştırmayı sevmiyorum. Bundan kimseye bir fayda gelmediğini düşünüyorum...
Karar Okuru 18 Şubat 2020 03:13
Bunlar boş analizleri, yazıda belirtildiği gibi elbirliği ile ülkeyi sürükledikleri yerle bayram etsin, muhafazakarlar, AB, ABD, liberaller, eski solcular. Enterasan bu müttefikler askeri vesayeti kaldırıp, demokrasi getirmek için işbirliği yapmışlar. Ne enteresan!
Karar Okuru 18 Şubat 2020 02:28
Müslüman mahallesinde salyangoz da satılmaz, adalet de olmaz. Eskiden komünist ülkelerdeki sorunlardan bahsedilince solcu arkadaşlar gerçek komünizm bu değil derlerdi . komünizmin gerçeğini görmeden kendisi tarih oldu. Şimdi de gerçek dindarlık bu değil diyoruz. Hayırlısı artık
Karar Okuru 18 Şubat 2020 01:59
Muhafazakar politika iflas etti. Dindar insan sayısı bile azalıyor. Bu yıkıcı ortamın faydası bağnazlığa varan anlayışların başarılı olamayacağını göstermiş olmasıdır. Ortadoğunun boş hamaset çukuruna düştük!
musto 18 Şubat 2020 01:57
Devlet yönetmeyi bilmeyenleri çaresizlikten,naçarlıktan seçtik de ne oldu.Önce şeytanla ortak oldular,sevginin,barışın yardım severliğin timsali yaptılar.Canavar yarattılar el birliğiyle yaratığın, avukatlığını yaptılar.Özal rahmetli şortla asker denetledi.12,eylülün burnundan kıl aldırmayan paşaların hiyerarşisini bozdu.Hazırlanmış,davetiyeleri devir teslim törenlerini yerle bir etti.Verilen görevi yerine getirmeyen Genel kurmay başkanını istifa ettirdi kim karşı çıkabildi.Demekki at sahibine göre kişnermiş. Ne oldu Özal döneminden ne kadar ileri gidebildik gerçek demokrasiye mi geçtik.
Karar Okuru 18 Şubat 2020 01:54
Bu saaten sonra bu ülkede dikiş tutmaz. Sorun siyasiler ve asker ya da şu bu değil toplumun ta kendisi. Neticede herkes bu toplumdan çıkıyor. Ciddi bir ayrışma birliği bozuyor. İnsanlar deprem dahil başlarının çaresine bakmaya çalışıyor.
UÇUR BİZİ AKEPE 18 Şubat 2020 01:40
AHMET bey ASKERİN BAGAJI dolu diyorsunuz sizin düşücenizdeki insanlar göre yolda yürürken başınıza taş düşse kabahat askerlerin oluyor 18 yıldır ülkeyi yönetenler SÜTTEN ÇIKMIŞ AK KAŞIK MI? muhalif düşünceye sahip insanları sindiren ezen grup toplantısında AÇIM diyen adamı gözaltına aldıran tweet atanları KODESE tıkan medyayı yüzde 95 oranında ele geçiren RTÜK kararları ile üç beş MUHALİF televizyon kanalına ceza üstüne ceza yağdıran Adalet ve Kalkınma Partisinin BAGAJI çok mu boş? ipleri ele alınca akepelilerin eleştiriye TAHAMMÜLSÜZ KABA SABA NOBRAN yüzleri TÜM ÇIPLAKLIĞI ile ortaya çıktı
KARAR OKURU 18 Şubat 2020 00:47
Yazar sanki de askeri vesayet birmiş her taraf güllük gülistanlık olmuş gibi yazmış. Yerine konan ondan bin beter. Ben 27 Mayıs hariç diğer darbeleri yaşadım. Ülke hiç bir zaman bu kadar kokuşmamıştı.
KARAR OKURU 18 Şubat 2020 00:40
Valla asker en azıdan bir süre sonra kışlasına dönüyordu. Bu günkü iktidarın şimdiye kadar yaptıklarına bakınca hiç gitmeyeceklermiş gibi bir tavırları var. İBB seçimlerinde gördük; binbir takla attılar. O da olmadı şimdi de seçilen adama her türlü zorluğu çıkartıyorlar.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN