Back To Top
Ayrışma güçlüğü

Ayrışma güçlüğü

 - Son Güncelleme: 06.06.2019 Perşembe 08:41
- A +

İstanbul ve Ak Parti.
Ve ayrışma.
Bu noktada Ak Parti’nin çok ciddi bir güçlük yaşadığında şüphe yok.

Ayrışma?

Nerde yani?

Tabii ki parti ile belediye arasında.

Dile kolay tam 25 yıldır belediye sizin elinizde, bunun 10-11 yılı Ak Parti’nin önce zihinde, sonra alanda kuruluş yıllarına, geriye kalan 18-19 yılı da,  Ak Parti’nin kuruluş – iktidar yıllarına tekabül ediyor.

İstanbul gibi bir şehrin yönetiminin bir parti için nasıl bir imkan demek olduğunu siyasetin “S”si ile ilgilenen insanların bilmemesi mümkün değil.

Bir kere kesin olan şu ki, hangi belediye olursa olsun, onun yönetiminin parti ile ilgi kurmaması mümkün değil. Belediye Başkanı – Parti Başkanı…Bu ikisi arasında mutlak bir tünel vardır. Oradan oraya istek gelir, imkan gelir… Ayrışma olduğunda sancı olur.

İstanbul’da CHP’li bir belediye yönetimi olsa, çok açık ki, onunla da parti yönetimi arasında tünel oluşacaktır. 

Ak Parti – İstanbul ilişkisine yeniden dönersek, geçen 25 yıl içinde İstanbul’un kuruluşundan bugüne kadar nasıl hayati bir anlam taşıdığını bilen bilir, ya da herkes bilir.

25 yıl İstanbul’u yöneteceksiniz de, parti ile içi içe geçmeyeceksiniz. Bu mümkün mü?

Her ilçesi bir Anadolu şehrine bedel ya da daha hacimli bir metropol İstanbul.

İstanbul 25 yıl içinde 25 kere büyümüş bir şehir. 25 kere yıkılmış yeniden yapılmış anlayın siz bunu.

Bu, bu şehrin her tarafı rant alanı demek.

İstanbul müthiş bir bütçe demek.

İstanbul müthiş bir insan yığınağı demek.

İstanbul akçe demek.

Kültür demek, medeniyet demek, tamam ama onların uzun süredir çok İstanbul’da görülmediği bir gerçek.

“İhanet” denildi ya İstanbul’a yapılan için. “İhanet” kelimesi kimbilir neler alır içine.

Koca İstanbul’u değil de, en küçük ilçesini ele alsak İstanbul’un, Ak Parti’nin kazandığı 29 ilçeden birini, mesela şu anda geleceğin projeksiyonu olarak bir deneme yapılsa, yeni seçilen bir ilçe başkanı parti ile ayrışmayı dar alanlarda denemeye kalksa, dese ki “Yaa bu belediye kamu kurumu, bunu milletim bana emanet etti, yarın seçimde millete, ruz-i muhşerde Yaradan’a hesabını ben vereceğim, oradaki her bir kuruşu – imkanı ben kamuya ayrımcısız kullandırmam lazım, bir parti için ayrım yapamam”, dese, nasıl bir sonuç ortaya çıkar? Şener Şen için “Namuslu” filmini bir kere daha yaşamak sonucu doğar mı?

İstanbul’da Ak Parti – Belediye ayrışması o kadar zor ki.

İşin tabii ki, muhafazakar camiaya imkan sunma boyutu var. Ama o kurumların ayrışması parti ile ayrışma kadar sancılı olmayabilir. Sancılı olur mutlaka,  ne de olsa o yapılar da kullandıkları bir imkandan mahrum kalırlar, ama onların iş hacmi zaten sınırlıdır, onu bir biçimde tamir ederler ya da imkanın gitmesi kadar küçülürler.

Asıl iç içe geçmişlik parti ile belediye arasındadır. Etle tırnak misali. Hadi ayrışın bakalım, dendiğinde her yerden bir feryadın yükselmesi kaçınılmazdır.

“İstanbul aşkımız” ya. Aşıkların ayrışmasıdır olacak olan. Zordur.

Burada tabii bir de ayrışmada hesabın düzgün çıkıp çıkmaması meselesi var. Orada iş daha da sarpa sarar.

Ayrıca her şehirde siz kazanacakmışsınız gibi size yatırım yapan rant dünyası vardır. Paracıklar akıtmışlardır yolunuza. Kazanamadınız, onların hesabı da batar. Rant dünyası hesabı battığında vaveylayı koparır. Kapınıza dayanır, “Hani benim sizin için harcadığım yüz binlerim” der.

Diyorum ya, isterseniz kazandığınız ilçelerde, “Namuslu” rolü oynayıp bu rant dünyasına, “Biz artık sizinle oynamıyoruz” deyiverin.

Ne diyeyim,  İstanbul için verilen mücadelenin yüzde şu kadarcığı “Medeniyet” ve “Kültür” karakteri için boyutu için sarf edilmiş olsaydı “İstanbul’a ihanet edilmiş olmaz”dı.

Şunu söylemem lazım. Hangi parti kazanırsa, parti – belediye ilişkisi onun tarafından yönetilecektir. Muhafazakar kendini bu kadar “muhafaza edebildi” ise, öteki ne yapacak varın siz hesap edin. İngilizler’in Londra’yı, Fransızlar’ın Paris’i, Ruslar’ın Saint Petersburg’u, Macarlar’ın Budapeşte’yi, Çek’lerin Prag’ı muhafaza ettiği kadar medeniyet – kültür hassasiyetimiz yok ne yazık ki… Bu şehirlere yüz yıllardır kazma vurulmaz, İstanbul’a ise kazma vurulmayan yer yok ne yazık ki… Rant herkesin başını döndürüyor.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 07 Haziran 2019 00:54
“Muhafazakar kendini bu kadar “muhafaza edebildi” ise, öteki ne yapacak varın siz hesap edin”Öteki dediğiniz bizden biri. Sen,siz, biz gibi. İnsan. Bu bir. İkincisi; ne yapacak? Satar mı istanbul’u? Satma işini geçiniz, onu uzun zamandır yapan yapana! Değil deyin! İranlıyı, Iraklısı,suriyelisi...
Enes Güzel 06 Haziran 2019 23:57
Sn. Taşgetiren'in bu yazıdaki "Muhafazakar kendini bu kadar “muhafaza edebildi” ise, öteki ne yapacak varın siz hesap edin." cümlesi olandan (hazır) hareketle olmamış (gayb) hakkında verilmiş bir peşin hükümdür. Kanaatimce asli olan var olanı konuşmaktır. Zira var olanın kimin sevabı/günahı/eylemi olduğu belli iken, varsayımsal bir şekilde iktidar/yönetim erkinde olmayanlar hakkında daha baştan mevcuttan daha büyük günah işleyecekleri isnadında bulunmak haksızlık (zan) olur. Zannın çoğu ise şeytandandır. Muhafazakar olmayanın, olandan daha fazla akçeli işlere bulaşacağını nereden biliyorsunu
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 23:52
Muhafazakar;her şartta parasını koltuğunu konumunu koruyan anlamına da geliyor olabilir günümüz türkçesinde....
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 22:12
Illegal örgütler oluşturup cemaat adı altında birçok mazlumu maşa niyetinde kullanıp sonra işi bitince yok sayan bir yapı ve zihniyet olduğu müddetçe ne Türkiye ne de Istanbul artık iflah olmaz .Allah sonumuzu hayırlı eyleye...Memleket ve Kamu malları hep parsellendi.Artik muhafazarlık pek inandırıcı gelmiyor Hocam!
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 21:16
İstanbul Belediyesine makina kiraya verecektim. En iyi fiyat bendeydi, babam saadetli diye vermediler. Rızkımız başka zamanaymış. Hayırlısı olsun. Biz yine bekleriz milletin iyiliği için.
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 20:31
İşin parasal tarafını bilmem ama işin zulüm boyutunda muhafazakarlar açık ara önde kemalistler bunlara göre çok insaflı açikça keşke bize kemalistler zulmetseydi diyiyorum
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 19:57
Dindarlardan uzak durmak lazim. Sag gosterip sol vuruyorlar surekli. Tehlikeli insanlar vesselam.
Muhtefi. . 06 Haziran 2019 18:24
Sizlerde Oradaydınız! ..:)))..gemi biraz sallantili olunca hemen filikayla tuymece.Şimdi de karsi taraftan Gemideki Arkadaşlar oyleymiste, böyleymişte,falanda. Filanda. :))). .Muhafazakar kelimesini de sevmiyorum Taklid ve Naylon kokuyor .demokrat veya muhafazakar Hristiyan kopyasi gibi !..Müslüman, Müslümandır cevrecisi,liberal, muhafazakari,anti bilmem.ne hepsi kelime oyunlari.Muslumanin Alemet ı Farikasi Elinden, Dilinden, Belinden Emin olunan kişidir. Banane neyin muhafazakari ise! ..Sonuç önemli.
Ahmet hocam çok güzel,hoş diyorsunuz ama artık muhafazakarlar muhafaza-i kar oldular.
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 16:45
Bu kadar basit yani.. AKP İstanbul'u kazandığı 20 yıl boyunca rant yoktu da son seçimde mi rantın hesabı görüldü. Millet ittifakının AKP karşıtlığı, PKK ve Fetö tarafından iyi satın alındı. Seçimlerin yenilenmesine, sandıktaki Fetö yapılanmasını yok sayarak sözde demokrasi adına itiraz edenler de işin cabası...
Karar okuru 06 Haziran 2019 16:35
Osmanlicasi Konstantiniye, Turkcesi Istanbul olan bu sehir kuruldugundan beri degisik guruplarca isgal edilir, yagmalanir... Baska tarihi sehirlere benzemez, cunku Istanbul lu diyebileceginiz insan sayisi cok azdir dolayisi ile gelenler teslim alir sehri ve yagmalar… Bu tarih boyunca boyle olmustur ve su anda da boyledir. Tahrip edilen yagmalanan sadece, caddeleri, sokaklari, binalari degildir bunlar gozle gorunen kismidir... En buyuk tahribat demografisini bozup dolayisi ile sehrin yasam kulturunu, hafizasini, kendine has olan lokal lezzetlerini yok etmekdir.
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 16:32
Hortumları keseceğiz diyenler gerçekten kestiler. Fakat hortum yerine kanallar oluşturdular. Kanallar gayet işlek çalışiyor yetmiyor yeni kanallar açılmali.
enver türkmen 06 Haziran 2019 13:41
Sayın yazar.önce şu muhafazakar kimdır...ben 77 yaşında yüksek eğit. Li haç ve umresini yapmış beş vakıt namazını kılan birisiyim.her gün internetten Cumhuriyetten.... Akit gazetesine kadar köşe yazılarını okumaya çalışırım.. sizin "muhafazakar bu kadar muhafaza edebildi öteki ne yapacak varın siz karar verin"....tesbitinize katılmıyorum....emin olunkı iş rant ulunca en önde onlar oluyor. Böyle bir kuşak ta yetiştirdik diye bilirsiniz...selamlar.
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 12:08
Muhafazakâr kendini bu kadar muhafaza ediyorsa diğerini allah bilir diyerek, yukarıda yazdıklarınızı bir kalemde silmiş, muhafazakarı ehveni şer olarak göstermişsiniz. Oysa bunun muhafazakarlıkla ilgisi yoktur. Bu yağmacı bir zihniyettir, tarihi kültürel değer demeyip adeta talan etmişlerdir her değeri, tabii ki paraya dönüştürerek. Ortaya koydukları ise estetikten yoksun beton yığınları olmuştur. Bu konuyu D. Cündioğlu çok iyi açıklıyor ve umutlanmamamız gerektiğini söylüyor.
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 11:57
Sa.sayın yazar insanının olduğu her yerde malasef bu yazdıklarınız oluyor e sizde adil bir yazarsanız istanbul u yazında arada da beylikdüzü kadıköy ataşehir eskisehir ızmır vs yide unutmayın saygılar....!!!!!?????
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 13:54
0
O yazılan yerlerde bakanlık müfettişleri çok detaylı çalışıyor. En küçük bir hata olsaydı, Ahmet Bey'den önce yandaş medyanın ağzında sakız olurdu. İSPARK konusunu neden araştırmadı o müfettişler?
KARAR OKURU 07 Haziran 2019 01:05
0
Belli ki bir şey biliyorsunuz! Bildiğinizi paylaşın da şu izmir’i Beylikdüzü yada diğer şehirlerde ki rezaleti herkes duysun, okusun. Ha yok! Ben laf gelişi yazdım diyorsanız! Size lafım yok, belli ki cahilsiniz. Sıradan. Devam edin. Değeri olmaz.
E.K 06 Haziran 2019 11:38
"Muhafazakar kendini bu kadar “muhafaza edebildi” ise, öteki ne yapacak varın siz hesap edin. " Diyorsunuz sn hocam...Bir kentin dokusunu korumak icin muhafazakar olmaniz gerekmiyor...Sadece o dokunun korunmaga deger oldugunu anlamak ve ranta teslim olmamak yeterli... Siyasi gorus onemli degil...Sadece Istanbul mu? Butun kentlerimiz beton yigini. Yesil alan olmasi gereken yerler bile kupon arsa niyetiyle ese dosta peskes cekilip beton yiginlarina cevrilmedi mi? Bahsettiginiz baskentleri hep muahfazakarlar yonetmedi....
Şahin Azaklı 06 Haziran 2019 11:29
Bu yazılanlara katılmamak mümkün değil ancak alternatif olarak sahneye sürülen kişinin Beylikdüzü nde bunlardan çok farklı birşey yapmadığını bilenler biliyor. Mücadele rant için nihayetinde. Kim daha az ihanet edecek ona karar verilecek sanırım.
Hasan hoca 06 Haziran 2019 11:08
Partimiz Doğdu iyisiyle kötüsüyle bi ömür sürdü. Allah günahlarını affetsin...
Güzelliğin on para etmez Bu bendeki aşk olmasa Istanbul umrumda olmaz Dağı taşı rant olmasa Veysele rahmet olsun
Karar okuru 06 Haziran 2019 16:42
0
Guzel yazmissiniz… Buna yagmalama deniyor, Istanbul da tam bu muameleyi goruyor bu sehrin kulturunden uzak magandalar tarafindan, bunlardan tarihin herdoneminde vardi ve var olacaklar.
KaRaR oKURu 06 Haziran 2019 09:52
Hocam, peygamberimizin müjdesine müşerref olmuş bir şehre İHANET edenler müslüman mıdır? Diyelim kağıt üzerinde müslümanlar, peki mümin olabilirler mi? Hiç ama hiç sanmam. Böylelerine itibar etmek, arkalarından gitmek islam ahlak ve anlayışına uygun mudur? Değildir. Sırf alnı secdeye değiyor diye milletin malını kendilerine peşkeş çeken, israf abidesi, yolsuzluklardan vicdanı sizlamayanlara rey vermek günah değil mi? Kur'an bizleri aklı esas alarak karar vermemizi öğütler. Selam ve hürmetle...
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 08:43
Günaydın..Sayın yazar daha önceleri nerelerdeydiniz.!Selamlarimla
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 08:36
Akp İstanbul’u kazanmak istiyorsa(çalmadan) Kürt kardeşlerimizin günlünü alacak onları terörist hain ilan etmeyecek. Milet aptal değil beyler kusura bakmayın hakaret etin sonra da oy isteyin yok böyle bi dünya
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 08:33
İstanbul’u akp kaybedecek sonraki seçimlerde Türkiye’de kaybedecek.çünkü akp yapacaklarını yaptı bitti organizma doğar büyür ve ölür bu doğa kanunu.akp de ömrünü tamamlamış gözüküyor ülkeye güzel hizmetleri oldu !!!!
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 08:08
Bunlar kendine Müslüman, Ahmet Abi. Muhafazakarlıkları ise, banka hesaplarını muhafaza etmekten geliyor.
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 07:24
Travma sonrasını yaşayan; stres bozukluğu, psikotik tepkiler, fobiler, takıntılar, uyku bozuklukları, madde kullanımı, depresyon. Tacizin tekrar olabileceği korkusu, sağa sola baktığında travmanın her an gözünde olması. En ilginci ; mağdurların yüzde 70’i saldırı sırasında “istemsiz felç” geçirir ve direnmeme olarak algılanır. Acı ve utanç, suçun yönünü saptırmaya neden olur.işte halimiz...
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 05:36
Kıymetli Ahmet Bey,partilerin sahip oldukları belediyelerle iş yapmasının kamu açısından yanlışını söylemeniz doğru fakat sizi yıllarca takip eden bir okurunuz olarak gözden düştüğünüz zamanda bu ilkeleri dile getirmeniz gayr-ı ahlakidir.Bundan önceki hiçbir yerel seçimde bu minvalde prensip ortaya koymayarak,tamamen kafa karışıklığı diyebileceğim analizinizi şu an ortaya koymanızı art niyetli buluyorum.Hele de chp teşkilatlarının da kendi belediyelerinde bahsettiğiniz şeyin katmerlisini yapıp sadece akparti üzerinden prensip aktarmanız su bulandırmaktır.Bunu yapmayın,size hiç yakışmıyor.
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 09:09
2
Farkında değilsiniz galiba , zaten Ahmet bey doğruları yazdığı için birilerinin gözünden düştü.
Taşgetiren Okuru 06 Haziran 2019 11:35
0
Kim kimin gözünden düştü acaba!
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 12:18
2
Ahmet bey her daim gözüktüğü gibi olmaya çalıştı...mevki ve makam için kalemini satmadı...E tabii şimdi bundan rahatsızlık duyuyorsanız sizi aynaya bakmaya davet ediyorum... Lütfen şunu unutmayın hırsızlığı kızım Fatma yapsa dahi keserim onun elini diyen bir peygamberin ümmetiyiz. Dikkat
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 13:52
0
CHP'li belediyelerde bakanlık müfettişleri ayda bir cirit atıyor. Küçük bir şey bulsalar, dünya alem duyardı)))
Karar okuru 06 Haziran 2019 16:52
0
Siz ya yaziyi okumamissiniz, yada hic birsey anlamamissiniz... Gayr-i ahlaki lafi da hic olmamis... Secim oldu bitti ve sayin Imamoglu kazandi. Gayr-i ahlaki olan hukuksuzlugundan vazgectim nereden tutsaniz ele gelmeyen yalan, duzen ve etik olmayan oyunlarla mizikcilik yapiyor olunmasidir. Secim oncesi diye birsey yok anlayacaginiz... Zaten adam secildi…
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 03:20
Bu ülkenin solcuları da hep onu dedi zaten. Muhafazakarım diyenler, tarihi ile övünenler, bu ülkede tarihten gelen hiç bir şeye saygı duymadı. Virane bir yalı, yıkılıp rezidans yapılacak bir fırsattı onlar için. Emek vermeden kat zengini zümreler yarattık. İstanbul oldu Betonbul
Arifcik 06 Haziran 2019 03:03
Çok güzel ifade etmişsiniz bu İstanbul'un taşı toprağı altın cenabı Allah kuranı Kerim'de altın ve gümüş biriktirenlerin vay haline buyuruyor. Artık yoldan geçince şu plaza falancanın, şu restoran filancanın, şu kafe belediyenin işlerini yapan şu adamın, Ne diyeyim her yeri paylaşmışlar... Kimi atlas libas giyer şükür bize aba düştü... Diyerek teselli buluyoruz hamdolsun Allah a... Gelen gideni aratır mı Bilemem ancak şurası muhakkak ki İstanbul'u alan büyük bir prestij elde etmiş oluyor...
gazeteci erkan 06 Haziran 2019 02:40
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bankamatiklerinden çalışmadıkları halde her ay 250 bin AKP yandaşı ve akrabaları durmadan maaş almışlar bu Danıştay raporuyla da tescillendi u arada İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin paralarının nereye gittiği ortaya çıktı Okçular vakfı TÜRGEV Vakfı tarikatlar dernekler ve AKP yandaşı vakıflara derneklere son 1 yılda 37 milyon dolar para aktarılmış işte görüyorsunuz AKP rantı kaybetmek istemiyor
Mustfa YILMAZ 06 Haziran 2019 02:11
Harika tespitler ama Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için fazla ütopik olmuş. Zira bizde insanlar partileri çıkarı için desteklerler. Liyakate, hakkaniyete, şeffaflığa, hesap verebilirliğe kimse itibar etmez. Kimse bunlara açıktan karşı çıkmaz ama asla destek de olmaz. Bu ülkede kendi partilileri tarafından bir eski belediye başkanının çenesi kırıldı. Buna gerekçe de başkanın kaçak bir teras katına izin vermemesiydi. Bir başka belediye başkanı yapılardan inşaat ruhsatı ve proje istiyor diye (başka ne yapabilirdi ki?) ikinci dönem adaylığında kendi ilçe başkanının bile oyunu alamadı...
istanbuloğlu 06 Haziran 2019 02:13
Ahmet Kardesim Artik şu muhafazakarligi masaya yatirip ameliyat yapalim.Muminlerle muhafazakarlar ayrismali.Muhafazakarin muhafazaya calistigi onceliklerle; muminlerin muhafazaya calistigi oncelikler her zaman ortusmuyor.Muhafazakarlar rant bolgelerini ellerinde tutarak; ekonominin kaymagini kimseye yedirmeme derdinde iken; muminlerin derdi ise; Bati ve Hollywood dizi -filimleri ve yaşam tarzi tarafindan; saldiri ve tarassut altina alinan inanc ve irfani degerlerimizi yaşatmaya ve gelecek nesillere aktarmaya calismaktir.Bu kulturel saldirilar karsisinda muhafazakarlarin kıli dahi kıpırdamiyo
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN