Back To Top
Başarmalıydık başarmalıyız

Başarmalıydık başarmalıyız

 - Son Güncelleme: 15.03.2019 Cuma 08:40
- A +

Ben Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk defa Karadeniz illerinde söylediği başına “Defolup, Yallah” gibi ifadeler de ekleyerek “Kürdistan diyenler Kuzey Irak’a gitsin” sözünü Doğu – Güneydoğu’da söylemeyeceğini düşünüyordum.

Bu sözü, mesela Bahçeli her yerde söylerdi, ama Erdoğan başından beri farklı geliyordu. Genelde bu konu Türkiye siyasetinde  Batı’da farklı Doğu – Güneydoğu’da farklı söylemlerle ifade edilirdi.

Ak Parti ise meseleye çok daha temelden bir barış arayışı içinde baktığı için daha farklı bir dil geliştirmişti. “Çözüm süreci” gibi bir enstrümanı devreye sokmuş, Kürtler üzerinden Türkiye’ye ve bölgeye yönelik operasyonu devre dışı bırakmayı planlamıştı.

Karşıda bölgede emperyalizmin maymuncuğu rolü verilen PKK vardı, onun İmralı’da tutuklu bulunan lideri (?) Öcalan vardı, içerde siyasal yapılanma niteliğindeki HDP vardı. Öcalan ve HDP bir noktaya geldi, çözüm sürecine paydaş olmayı kabul etti, Kandil de sürece dahil olursa binlerce insanı toprağa gömen kanlı bir oyun sona erecekti. “Türkler ve Kürtler 1000 yıldır İslam bayrağı altında kardeşleşme”nin huzurunu yaşayacaktı. Bu söz 2013 nevruzunda Öcalan adına meydanlarda seslendirilmişti.

Amerika süreci dinamitledi. “Suriye’de size alan açıyoruz, bunu Türkiye’ye taşıyabilirsiniz” dedi. Kandil’in kafası karıştı, Kandil’in içerdeki uzantıları çıldırdı, HDP sürece sahip çıkamadı, ve hendekler, özyönetim ilanları çılgınlığın son safhası oldu.

İş o hale gelince operasyonlardan başka çare kalmazdı. Çözüm süreci aşkına bu çılgınlığa göz yumulamazdı. Kürtler örgütün tasallutundan kurtarıldı. Bu çok açık. Aslında böyle bir işgal çılgınlığı karşısında bizzat Kürt politikacıların güvenlik güçlerine çağrıda bulunması gerekirdi. Hatta o zaman  HDP’li politikacıların  militanların önüne gerilmesi gerektiğini yazdım. Altan Tan da benzeri bir çağrı yaptı. Bunu yapamadı HDP’liler.

Bugünlere geldik.

O günlerde Ak Parti’nin “barış arayışı”na MHP en sert şekilde karşı çıkıyordu. Bugün Ak Parti ve MHP’nin söylemi hemen hemen aynı.

Ya sorun?

Sorun var mı hala? Ne yazık ki sorun var. Suriye’de var, Irak’ta var, Türkiye’de var. Sorunu maalesef uluslararası odakların inisiyatifinden çıkaramadık. “Beka sorunu” diye nitelenen hadisenin bir ayağı Kürtler üzerinden yürütülmek istenen bölge dizaynı meselesi. 

Dışarda teyakkuz halindeyiz, içerde teyakkuz halindeyiz. Doğu – Güneydoğu’da 100’ü aşkın belediyenin devletin atadığı insanlarca yönetiliyor olması, problemin bir yüzü. Siyasi söylemlerin “HDP’nin şeytanlaştırılması” ve onunla en küçük teması olanın “ihanete ortaklık” suçlamasına maruz kalması problemin diğer yüzü. Kürtler konusunun ABD ile ilişkilerimizin en sarsıntılı alanı haline gelmesi bir başka yüzü.  Ve en kritik konu, bütün şeytanlaştırma  çabalarına rağmen hala HDP’ye yönelik Kürt tavrının destekten vazgeçmemesi. Bu durumda soru şu hale geliyor: HDP kötü, peki ona her şeye rağmen oy verenler?

Bunu ayrıştırmaya çalışıyor politikacılarımız, ama halk bunu kabul ediyor mu? Yoksa HDP’ye oy verilmesi de “Beka sorunu” içine mi girmiş oluyor?

Barış dilini bulmak. Ak Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan buna çok emek verdi. Bunda ısrar etmek gerekiyor. Başarmalıyız. “Güç dili” siyasallaşmış zemini daha da kemikleştiriyor. Bence bu dil Ak Parti’nin dili değildi. Seçim sıkışması bazı şeyleri asla feda ettirmemeli. Bu da “Beka meselesi.”

BERİL DEDEOĞLU İÇİN:

Vefat etti. Allah rahmet eylesin. Ailesine başsağlığı ve sabır diliyorum. Ani ölüm. Kimsenin beklemediği bir zamanda gelen ölüm. Zordur. Ailenin yüreği yanmıştır. Teselli etmek güçtür. Ama gene de “güzel sabır” dilenir böyle durumlarda Rabbimizden.

Beril Hanımla 2.5 aylık bir yol arkadaşlığımız oldu. Akil İnsanlar Heyeti bünyesinde. İç Anadolu illerinde, en hassas toplum zeminlerinde en zor şartları paylaştık. Ben ondan aile ortamımda söz ettim, biliyorum ki, onun aile ortamında da bizlerden bahsedildi. Düşünce dünyalarımız arasında birebir örtüşme yoktu belki ama  bir memleket meselesinde yan yana durduk. Birbirimizin dünyalarını tanıdık, saygı duyduk. Memleket meselelerinde duyarlıydı. Yaşadığımız hukuk, diyebilirim ki onu ve diğer arkadaşlarımızı aileden biri yaptı. Vefat haberi ailemi de üzdü. Beril Hanımın eşi ve çocuklarıyla acılarını paylaşmak en kalbi hissimdir. Beril Hanıma ebediyet yolculuğunda rahmet diliyorum, kederli ailesine sabırlar niyaz ediyorum.   

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 16 Mart 2019 03:07
Kürt sorununun çözümü devlet üstü bir mesele olup millet katında bir meseledir. Türk Devleti, TC Anayasası'nın III. Kısmında yer alan 84 maddenin tamamında anlatılan tüm kurumların cümlesinden oluşur. Ne eksik ne fazla. Bizim çözüm masasının bir tarafına koyduğumuz ekip; 2 bakan, 2 danışman ve 2 MIT mensubu. Başka kimse yok. Süreçte TSK yok,TBMM yok,Üniversite yok,o yok,bu yok.Biz daha meseleyi devlet katına çıkaramamışız ki neyin neticesini bekledik boşuna.Süreç daha başlamadan bitmişti.BREXIT meselesini detaylı takip edin, durum daha iyi anlaşıla
KARAR OKURU 15 Mart 2019 13:31
Kürt lere her yerde saldırarak bitirrceginı sanmış olabilir sayin cumhurbaskanı ama hiç farkına varmadan kendisi eriyor milliyeçiliğin sonu dünya tercübelerinde görülmüştür sonu hüsran
Muhtefi. .. 15 Mart 2019 13:17
Partiler üstü konular bunlar. !.sadece bir etnik köken olarak düşünmek çok sığ evet çok sığ. Balkan kökenli olarak nasıl kabul edebilirim sadece bir etnik hakkıni. .Arab. Arnavut, Çerkez, Boşnak, Pomak vd. ee bunların içinde de var farklı lehce,mezhep, köken.bölge. .nasıl mantık bu sadece Kürt sorunu. .Hertarafta,karmakarışık yaşıyoruz. Herkes kendi Anadilini öne çıkarırsa Birlik kalir mi..??..çözüm Turkiye Vatandisligina bağlı herkes Türk adını taşır. Etnik köken kültürünü yaşar. Huzur ve Birlik ancak böyle olur. !.
KARAR OKURU 15 Mart 2019 18:27
41
Sayin Muhtefi, Bahsettiginiz balkan gocmenlerinden hangisi kendi dilini ve kulturunu sahip cikiyor? Asimile olmak istemisseniz sizin tercihiniz ama Turklerden daha cok Turkcu olmaya calismak anlamsiz. 20 milyonluk bir halkin tercihini kendinizkiyle kiyaslamatin. Yok kiyaslasir deserseniz, Balkanlara bakin. O zaman Kosova, bosna, arnavut devleti niye var? hepberaber niye yasamiyorlar
Muhtefi. .. 15 Mart 2019 21:27
1
18:27 sana cevap Yeni zelanda'dan geldi o Katil büyük ihtimalle Sırp Kökenli çünkü Sirp Faşist marslari eşliğinde Katliama hazırlanıyor ve Osmanlı'ya (müslüman demektir onun icin) karşı savaşan ona gore kahramanlarının izinden giderek katliam yaptı. Balkanli olarak ben Ağzımla kuş tutsam Degilmi ki Müslümanım onun için TURK demektir bu. .senin içinde geçer li.18:27..kurtulamzsin. kokenin ne olursa olsun Türk der onlar. Onun için Turk'uz biz. .
Salim sadem 21 Mart 2019 11:50
0
kürtlere kim saldırıyor niye yalan söylüyorsun
KARAR OKURU 15 Mart 2019 12:18
Erdogan ne kadar pragmatist kendi iktidarını surdurmekten başka bir derdi olmadığı gün yüzü gibi ortada. .. Kürtlerin sırtında n Kemalizm e karşı Muzaffer oldu şimdi eski jakoben devletin tüm unsurlarını yanına alarak her gün Kürtlere defolun kurtfustan a diyor. .. Kendisi daha önce Kürdistan terimini kullanmıştır ana artık Bahçeli yi yanına aldı Kürtlere ihtiyacı kalmadı, çünkü onun için önemi olan iktidarının bir şekilde yürümesi. .. Başından beri kendisine oy vermiş bir kürt ve İHL mezunu insan olarak onun benim nezdimde yeri bir Tansu
''Bir şeyler söylemeden önce duvarlarda resimleriminolduğunu ve resimlerimin oraya benim onayım olmaksızın aıldığını zikretmek istiyorum ve verilecek ilk arada ,duvarlardan kaldırılmalarını ric ediyorum.Bu,bir sahte tevazu değil.Basitçe söylemek gerekirse .bu bizim adetimiz değil.UMARIM BENİMLE AYNI FİKİRDESİNİZDİR.''(SDA Kongresi,Saraybosna,25 Mart 1994 '' Partinin Başına Dönüş ''Aliya İZZETBEGOVİÇ) Sahi bir ara TRT'de yayımlanmaya başlayan ve muhtemelen 4. bölümde bitirilen ALİYA Dizisi neden sonlandırıldı dersiniz?
HERMES 15 Mart 2019 10:01
Bir şeyler var bir şeyler, sinsice işlenen, görünürde farklı ama altta çok daha farklı, çok derin amaçları olan, derin anlaşmalara bağlı kalınan bir şey...Türkiye'nin birlik ve bütünlüğünü hedefleyen birşey...Mesela Balyoz, Ergenekon, çözüm süreci vs vardı..Bunlarda ve FETÖ darbe girişiminde büyük bir dış devletin etkisi çok konuşuluyor, aynı devletin bizatihi bahsedilen ve FETÖ'yü tüm dünyada bitirme operasyonlarını planlayıp yapan devlet olmadığı ne malum???? Görünürde bunlara sahip çıkması da uzun vadeli stratejisinin bir parçası olma
miralay 15 Mart 2019 09:44
evvela; Beril hanım`a Allah rahmetini esirgemesin inşallah. ikinci olarak; kürtlerin cazgır ve cahil kısmı halen duygu sömürüsü, saldırganlık yaparak ve güya hakkını aramak peşinde bazı odakların kuyruğuna takılıp bağırıyorsa bu millete karşı edepsizlik, vefasızlık ediyor, sevimsiz oluyorlar. Geçmişteki yaşanmış menfi hadiseleri sürekli gündemde tutup müsbet cihette kazanım alamazlar ki; zaten fazla fazla alıyorlar bu milletten maddi ve manevi varlıkları..
Muhtefi. .. 15 Mart 2019 13:26
12
Aynen öyle. Aynen. Gidiklaniyorlar. .cazgir olmak HAKLI olmak değildir. !!!.neyimize yetmiyor Türkiye Vatandaşlığına bağlı Turk olmak. Sorun, aksaklık, sıkıntı, ekonomik problem bu mantığa dayalı çare aranır Mecliste.... Ayak oyunları ile Etnik (endamik) ırkçı, faşist çıkarlar Demokrasi maskeli çok çirkin kimse de Ye-mi-yor. !.
HACI MURAT 15 Mart 2019 09:34
Erdoğan barış sürecinden dolayı çok eleştirildi.Maksat eleştiri olunca şimdi de terör örgütünün üzerine sert gitmesinden dolayı eleştiriliyor.Bugün Kürt vatandaşlarımızın bir çok isteği karşılandı.Ayrıca kız alıp vererek akraba olmuş milyonlarca insanımız var. Kürtlerin neredeyse yarısı İstanbul,İzmir, Mersin gibi illerimizde yaşıyor.Kürdistan diyerek bölücü bir dil kullananlar, bölgeye yapılan yatırımları kundaklayanlar en büyük kötülüğü Kürtlere yapıyorlar.Bölge halkı terör örgütünün zulmünden kurtarılmalıdır.
KARAR'LI 15 Mart 2019 14:27
31
Erdoğan,"kürdistan"deyince bölücülük olmuyor da,neden diğerleri deyince oluyor.Böyle tutarsızlık,böyle çiftestandartlık olur mu?Yoksa o da:"Dün dündür,bugün bugündür"anlayışına mı geldi???
Muhtefi. .. 15 Mart 2019 15:46
6
Yanlıştı, yine yanlış ve hep yanlış. .yanlış oğlu yanlış neyin çözümü neyin. ..Türkiyenin her tarafında yaşıyoruz onlarca ETNİK KÖKEN var. sadece eline keleş alıp dağlarda Emperyal Gidiklanma ile kendini bir halt zanneden bir ırkçı, faşist, insanlık dışı bir sürü. ..ne konusacan bununla. Yotupda bakıyorum birbirini kopya kelimeler (100 gecmez)zavallı çocuklar ..rehabilitasyon, psikolojik destek lazım. Çağ dışı yaşıyorlar. .
KARAR OKURU 15 Mart 2019 09:32
Şu ülkede herşey denendi de bir "Türk açılımı" denenmedi.Bugün Kürtler 81 ilde özgürce yaşıyor.Hatalı olduklarında hemen "Kürt olduğumuz için saldırdılar" açıklamasını yapıyorlar."Çözüm Süreci" en baştan hatalı süreçti.Özellikle Öcalan'ın mesajının okunması Milliyetçi seçmeni çok kızdırdı.Elbette Kürtlerin içinde samimi,ihlaslı olanı vardır ama ne yazık ki PKK'ya da sempati duymaları bizi üzüyor.Barış barış diyeceksiniz,sonra Öcalan güzellemesi yapacaksanız!40bin kişiyi katleden biriyle ne barışı bu anlamış değilim.
Muhtefi. .. 15 Mart 2019 16:23
20
Dogru soyluyorsun.Apo canisini ne diye konusuyoruz.Resmen Aklımızla dalga geçiliyor .Turkum demek neredeyse UTANILACAK DURUM gibi .aynı yabancı memlekette gibiyim :))))...Biz Kürt, Çerkez, Arap, Arnavut, Boşnak iç içe yaşıyoruz tek Kriterim amasiz, fakatsiz..! Vatan sevgisi ve Ahlak, edep .herkes kendi kültürünü birbirini rahatsız etmeden Türkiye Vatandasi olarak yaşasın
KARAR OKURU 15 Mart 2019 09:26
Hocam iyi niyetli bir tesbit yaptığınızı düşünüyorum ama maalesef katılmıyorum çünkü hiçbir terör örgütü ile silah bırakmadan anlaşma yapılmaz ayrıyeten güya haklarını savunduğunu söylediği Kürt halkının çocuğunu öldüren bölgede ABD'nin uşaklığını yapanların siz uşaklıktan kurtulabileceğini mi zannediyorsunuz
Slm agmet hocam aynen tesbitleriniz e katilmamak gormeme korlugu olanlara allah basiret versin ne diyelim iktitarin kendi aleyhine olan bu itici otekilestirici rencide edici soylemlerini nasil akletmezler anlamis degilim hakikaten hicmi hic yakismiyor halbuki dogrulari pekala biliyorlarken
KARAR OKURU 15 Mart 2019 08:30
Bizim başarmamız gereken ekonomiyi düzeltip milli geliri artırmaktır, 1000 dolar civarında düşen, eğer Berat Albayrak’a bağlı olan TUİK’e inanırsak- milli geliri yükseltmemizdir.
8 martta taksimdekileri bağırtanlarla konuşulacak bir şey kalmamıştır..oturup ülkemizin başına taş yağmasın diye dua etmekten başka bir şey de kalmamıştır. Diğer başka her şey fasa fiso...
KARAR OKURU 15 Mart 2019 12:38
25
Camide, sokakta ezan okurken hazır ol vaziyetine geçmeyip işine sohbetine devam edenlerin; miting meydanlarında Ezan esnasında konuşmasına devam eden siyasetçinin yada onu alkışlayıp slogan atanların; siyasi emelleri için dini kullananların; yalan söyleyip, iftara atanların; başına taş yağmıyorsa Yaratanın merhameti o kadar büyük ki korkma, başımıza taş yağmaz.
evin 15 Mart 2019 06:49
kırılan vazo tekrar eskisi gibi olmaz. herşey için artık çok geç...bu saatten sonra herkes başının çaresine bakacak...
KARAR OKURU 15 Mart 2019 18:08
7
Abla vazo kıymeti ne ki..???...parasını veririz. .:))..veya yenisini yaparız. .onarmak tabi ki olmaz! ..
Alan 15 Mart 2019 06:40
Sanki birileri kardeşliğimiz istemedi çekemedi bu gizil gücün de fetö olduğunu düşünüyorum istemediler
KaRAR OKURu 15 Mart 2019 12:15
93
Alan efendi... Bir de şöyle düşün, barış süreci sağlansaydı Erdoğan Nobel ödülü alırdı. Lakin milliyetçi kesim bunu istemez çünkü barış ortamında neyin milliyetçiliğini yapacaklar. Kimseye huzur ortamında milliyetçilik pompalayamazlar. bunun için şehitlerin gelmesi ve silahlı mücadele gerekir. Bu olmazsa tarih sahnesinden silinip gideceklerdi. Bahçelinin çark edip Erdoğanın gölgesine girmesinin temel sebebi bu olamaz mı?
Kasım 15 Mart 2019 06:15
Bugün maalesef Kürt kardeşlerimiz, haksızlığa uğruyan bir azınlık psikolojisiyle yaşadıkları şehirlerde, özellikle de İstanbul’un Kürt yoğun ilçelerinde (Zeytinburnu, Bayrampaşa, Aksaray) en küçük bir mazeret bulduklarında olayları büyütüp, kavga çıkararak çevreye korku salmaktalar. Akşamları bırakın çoçuklarınızı sokağa çıkarmayı, dışarıda çıkardıkları gürültü yüzünden evinizde bile rahat oturamıyorsunuz. Hem benim gibi insanlara “tam da işte şu” diye Kürt’lere karşı yapılan bir hak ihlâli gösterirmisiniz?
KARARLI KARAR OKURU 15 Mart 2019 12:32
11
Batıda mecburiyetten veya sehven elektrik parasını yatırmayanın elektriği hemen kesiliyor. Yatırdığında ekstradan açma-kapama parası alınıyor. Kaçak elektrik kullananların parasını da dürüst abone ödüyor. Yazın sulama sebebiyle kaçak elektrik kullanımının artması ve aşırı yüklenme sebebiyle trafo patlıyor. Ahali hemen gösteri yapıyor. Ankara’nın çözümü şu oluyor: “Daha büyük bir trafo takmak.” Irkçı olamam çünkü Peygamberimizin: “Da’hü ilennar!.. Bırak o ırkçı adamı, cehenneme kadar yolu var!” ikazını biliyorum. Ama gerçekler
Muhtefi. .. 15 Mart 2019 13:35
13
Aynen SIMARTILMIS bir partizan yapı var. .bağırarak, çağırarak Haklı olduğunu zannediyor. .On milyonlarca sadece Balkan halki var 500 seneden beri Osmanlı Bakiyesi olan Canakalede, Yemende, Filistinde, Kafkas, Kurtuluş Savaşı ve PKK terorune Can bedelleri ödemiş. Sesi cikiyömrü. ? TÜRK kimliğini Özümsemiş. Önce VATAN ve BIRLIK etnik kökenler teferruattir. Ahlak,.adam olalim ilk önce. !
Kasım 15 Mart 2019 06:08
Medya’da çıkan haberlerden Demat Akbağ’ın eşininde ani bir ölümle, trafik kazasında vefat ettiğini duymuşsunuzdur. O eve de ateş düştü. Keşke o aileyede bir jest yapsaydınız da bir başsağlığı dileseydiniz ne güzel olurdu. Sizi eleştirmek için değil sadece keşke olsaydı diye hayıflanmak benimkisi. Yazınızın ana konusundaki Kürt hakları konusunda size katılmıyorum. Kürt kardeşlerimizin bütün hakları korunuyor Türkiye’de. Eski dönemlerde son derece büyük haksızlıklara maruz kaldılar ama bugün öyle birşey yok.
KARAR OKURU 15 Mart 2019 03:15
Ak parti Kürtlere özgürlük söylemiyle dirilmişti belki şimdi ise Kürtlere ölüm söylemiyle tarihe gömülecek gibi. Üzülüyorum ,kürdüm kürdistanlıyım imam hatip mezunu, mühendis biriyim. Geçen dönemde kürdistanın bir ilçesinde ak partinin belediye başkan adayıydım. İslamcıların yönetimdeki başarısızlıkları maalesef bizi kahrediyor. Hele hele son zamanlardaki söylemler,bizi bu ülkeden kovmaya kalkışmalar..daha çok kahrediyor...canımızı çok sıkmaya başladılar.... kılıçlarıyla Halife’yi düzelten bir ümmetin mensubu olarak ‘oy’larımzl
KARAR OKURU 15 Mart 2019 01:43
Adam millete terrorist diyo siz hala baris dili diyorsunuz. Milletine attigi oyun rengine gore terorist capulcu diyen liderin yapici dilinden bahsedil3bilir miyiz? Hic bir yetenegi olmayan , kimle nerde ne konusacagini bilmeyen bir adami sirf karizmatik diye 17 yildir ove ove bitiremediniZ . Simdi yermeye de yeremiyorsunuz. Bu Erdogan gider elbet ama biz sizi ne yapacagiz boyle.
KARAR OKURU 15 Mart 2019 10:32
3
e napçan, en kalabalık seçmen grubu olan ev kadınlardan en çok oyu o alıyor, biraz da el mecbur.
KARAR OKURU 15 Mart 2019 15:49
30
Aslında CHP Kıvanç Tatlıtuğ'u başkan yapsa Erdoğan'dan 3-4 puan çalabilir.
Abi yukarida allah karsinizda ayna elinizin altinda kuran var masayi kim yikti hemen devlet söylemine sariliyorsunuz. Ben bunu size yakistramadim siz kendinize yakistrabildiyesniz sorun yok yalniz bunu söylerken aynaya bakiniz cünkü ayanada insanin yüzünün kizarmasi hicte hos bir durum degil daha allah korkunuza girmedim bile tabiki Allaha inaniyorsaniz
KARAR'LI 15 Mart 2019 13:15
2
Kardeş;Allah için yön tayin edilmez,Allah şurada,burada denmez.Allah her zaman,her yerde ,hâzır ve nâzırdır.
Islamci demokrat 15 Mart 2019 00:41
Türkiyede, 20 milyona yakin kürt vatandasi yasamakta,onlar adina biz karar varemeyiz,kürtler nasil yasamak istiyorlarsa kendileri karar vermeliler buda yapilacak bir referandumla kendilerine sorulmali, beraberse beraber, ayrilmaysa ayrilma, karara saygi
KARAR OKURU 15 Mart 2019 23:44
0
İyi ilişkilerin olduğu Kuzey Irak'taki referanduma tahammül edilmedi. Hemen düşman ilan edilmedi mi
Muhtefi. .. 15 Mart 2019 17:16
2
Bir İnsan İSLAM'a İMAN etti mi artık ona takıya gerek yok-tur ..Hem itikad olarak sıkıntı hem Ahlak olarak yakisiksiz, Hem de İslam'da Ne eksik ki ona taki olsun. .!...diğer muhabbete gelince endamik (bölgesel ) olur bir toplum sonra düşünülür. .kim ne yapacakmış. AZIZ VATANIN Ekmeğini hertarafinda yiyoruz. .sonra da nankörlük.
Ali baba 15 Mart 2019 00:28
Kūrt halkini ötekilestiriyorlar, Reisin ve bahçelinin kullandigi dil,irkçilik kokan söyylemlerle kūrtleri distalamaktalar, kūrtler tūrkiyeden ayrilmayi tartismalilar.kūrdler kibris tūrkleri için ne istiyorsaniz, kendileri içinde istemeliler,
KARAR OKURU 15 Mart 2019 00:22
Sn taşgetiren istikrar yok ülkemde: menderes idam edildi sonra kahraman, kenan evren kahraman, kurtarıcı % doksan destek sonrası malum, Erdoğan muhtar olamıyordu şimdi başkan, f gülen alkışlanıyordu, şimdi oldu fetö, Dün kürtlere farklı bir bakış bu gün farklı, Demem şu ki ;kiriter , ölçü , istikrar yok ülkemde ne oluyor nereye gidiyoruz ....
KARAR OKURU 15 Mart 2019 00:20
Allah aşkına Ahmet Bey, ilk iki dönemden sonraki hangi seçim ortamında RTE barış dilini kullandı. Sürekli otekilestirme. Kendi tabanını yeni tabiriyle konsolide etmekten başka hiçbir şey düşündü mü?
KARAR OKURU 15 Mart 2019 00:14
Erdoğan mı barış diline emek verdi? Sözleri, eylemleri, duruşu, hali tavrıyla barışı zerre miktarı hatırlatmıyor.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN