Back To Top
“Bizim cenah”tan sakınılmış eleştiriler

“Bizim cenah”tan sakınılmış eleştiriler

 - Son Güncelleme: 11.01.2019 Cuma 09:05
- A +

Önce “Bizim cenah” da kim?” sorusunu bekliyorum. “Bizim cenah kaldı mı?” diye de sorulabilir. “İslami kesim”, “Muhafazakar camia” dersem “Bizim cenah”ı bir ölçüde işaret etmiş olabilir miyim acaba?

Bu soruların sorulması, biraz hatların karışmış olmasından ya da isimlendirme ile içinin doldurulması arasındaki mesafenin açılmış olmasından ileri gelebilir.

Her ne ise, böyle bir camia vardı, bugün de her ne halde olursa olsun var.

Siyasi iktidarın bu camianın içinden çıktığı ya da verilen mücadelenin böyle bir iktidara dönüştüğü söylenebilir.

Belli ki “Bizim cenah”ın siyasi iktidarla bir akrabalığı bulunuyor.

Son tahlilde, dışardan bir değerlendirme yapıldığında “İslamcıların iktidarı”na not verileceği de belli. Yani “İslami kesim” sonunda çıkıp, “Bu iktidar bizi temsil etmiyordu” gibi bir sığınma alanı oluşturamaz.

Onun için sevaplarının da günahlarının da bu cenahı ilgilendirdiği muhakkak.

Son zamanlarda iktidara her şeye rağmen toz kondurmayan bir kesim varken, bir kesimin “tedirginlik” ifade eden değerlendirmelerinin devreye girdiği gözleniyor. 

“Nereye gidiyoruz?” sorusu daha çok sütuna, daha çok sosyal medya mesajına, daha çok ev sohbetlerine yansıyor. 

-Yolsuzluklar.

-Kısa yoldan, katakullilerle zenginleşmeler.

-Adli alandaki farklı kumpaslar.

-Kibir dili.

-Aile alanındaki savrulmalar.

-Ekonomideki çarpıklıklar.

-Keyfi yönetim tarzı.

-Kamplaşma.

16 yıllık bir merkezi ve tek başına iktidar söz konusu. Belediyelerde 25 yıllık bir iktidar süreci yaşanmış. 

Hep deniyor, 25 yaşına kadar olanlar, bir şekilde muhafazakar camianın yönetimi içinde doğup büyümüşler ve artısı ile eksisi ile birbirine eklemlenen kadroların iktidarına tanık olmuşlar.

“Bizim cenah”ın kurulu düzenin zulümleri içinde varlıklarını sürdürdüğü bir gerçek. Büyük mücadeleler verildi. Dolayısıyla bugün sağlanan özgürlük ortamının kıymeti görmezden gelinemez. 

Aynı şekilde “Bizim cenah”ın içinde yeniden eski zor günlere dönme endişesinin her türlü değerlendirmeyi etkiliyor olması da tabii.

Bir başka şey, imkanlar kuşkusuz. “Bizim cenah” farkları değerlendirmeye “Belediye köşkleri”ne girilebiliyor olmasından başlayıp, devlet imkanlarından  yararlanabiliyor olmaya kadar devam etmesi “İnsan ve fayda” ekseninde görmezden gelinemeyecek bir durum.

Peki kaygılar niye?

Kaygılar, çıkar hesabı ya da eskiye dönme korkusu sebebiyle bizim değerler dünyamızda olmaması gereken çarpılmalara göz yumup, onların bizim yönetim biçimimizin de özelliği haline gelmesine tahammül etmenin bedeli noktasında toplanıyor.

İtiraz ederken haklıydınız. Çünkü değerlerinizin haklı olduğuna inanıyordunuz.

Ve tabii ki tezlerinize güveniyordunuz. “Biz gelirsek...” diye başlayan cümleler, insanlık için erdemli bir dünya inşa etmeyi vadediyordu.

İşte geldiniz ve geçen yıllar kabul edemeyeceğiniz değer aşınması yekûnunu önünüze koydu.

Ne yapacaksınız?

Şu an “Bizim cenah” bir iç sancı yaşıyor.

Sütunlara, sosyal medya mesajlarına bu sancının “sakınılmış” ifadeleri yansıyor.

“Sakınılmış” diyorum, çünkü bu ifadeler, mesela benzeri bir durum diğer siyasi iktidarlarda olsa, başka türlü bir doz içerirdi.

Sakınmanın gerekçesi de gözleniyor:  Bu gider ötekiler gelirse, bir endişe alanı. Kullanılan imkanlar başka iktidarlarda olur mu, bir endişe alanı. Ve eleştirel tavırlar, “muktedirlerimiz”i nasıl etkiler, boğma ameliyesine maruz kalınır mı, bir tedirginlik alanı.

Bütün bunlarda Türkiye’nin henüz normalleşememiş olmasının etkileri de var.

Ne zaman normalleşeceğiz? Normalleşinceye kadar köprülerin altından ne tür sular geçecek? “Bizim cenah”ta bunları konuşmaya da sıra gelir elbet.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 06 Şubat 2019 19:06
Aynı kişinin 3 kez aday olması ve yapılması sıkıntı il başkanı yeni adaylar bulmalı geniş katılımlı şura 3 aday belirlemeli ve seçilmeli NETİCE BAŞKAN HARİÇ AKP YE EVET kampanyası var işte bizim cenah..
KARAR OKURU 18 Ocak 2019 01:57
Ahmet Abi yi severim.Tatlı bir kalemi vardır.Hakkı söyler incitmez. Yazılarını okur, yorumlar yazarım.Bu yazısına bir yorumda bulunurken,yanlış anlamalara sebep olabilecek bir ifade kullandığımı düşünüyorum.Namık Kemal in bir beytini yazdıktan sonra ''bizim eski güçlü abiler''ifadesi ile başlıyan bir cümle kullandım.''bizim eski güçlü abiler'' ifadesinden zinhar fetocular anlaşılmasın.Onlardan hiçbir zaman abim olmadı.Ben milli görüş heyecanına sahip birisiyim. milli görüşte eskiden abi olup,şu an güçlü olanlardan söz ettim.''Korktunuz mu
KARAR OKURU 17 Ocak 2019 22:42
Böyle yazıları okuyunca sanki tek suçlu siyasiler algısı oluyor. Oysa hiç bir siyasi kendi kendine rüşvet vermez.
Kasım 15 Ocak 2019 06:46
Maalesef bugün özgür değiliz hocam! Eskiden Kemalist, laik düzeni heryerde eleştirebiliyorduk. Bugün şu köşe yazdığınız gazetenin sitesine bile korkarak giriyoruz. Ben verdiğim reylerle bu korku dünyasının mimarlarına yardımcı olduğum için Allah’tan af diliyorum.
tarık tercanlı 13 Ocak 2019 10:37
Hangi cenahtan olursa olsun,hakkı söyliyen, onu kendi pratiği ile ortaya koymazsa artık malesef şüphede kalıyoruz.Kutsallarımıza duyduğumuz saygıdan ötürü, bu kutsalları kullanmaya çalışan herkesi koşulsuz sevdik. Ama maalesef hiyaneti bu kutsalların içerisine gizleyıp sundular. 15 Temmuz göstermedi mi? Bir çok masum bunların narında yandı.Allah bir daha göstermesin.
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 07:14
Hata nerede yapılıyor? Yanlışlar yaptılar bizim cenah diye ses çıkarmadık.Sadece bizim cenahtan olmayanların hatalarını bulup uğraşmaya vakit ayırdık.Bu cenahın eskiden önde gidenlerden birilerinin ihanetlerini gördük(15 temmuzda) Şunu söylemiyellim filanca abi kızar diye hakikatı söylemezsek Allah korusun kendimizi uçurumun kenarında bulabiliriz.Hata kiminse söyliyellim. Allah haktan ayırmasın.
KARAR OKURU 12 Ocak 2019 21:23
Hak adalet ,barış,sevgi ,kardeşlik , hoşgörü olmadığı taktirde bu memleket batmaya mahkum.konusmasi gerekenler Allah tan korkmayip, kuldan korktuğu müddetçe batmaya mahkum.okadar günahlar islendiki nediyim herkes şapkasını önüne alsın düşünsün.her meselede haktan adaleten yana yazsın çizsin.haklinin hakkını hakla adaletle teslim etsin.
hazım olcay 12 Ocak 2019 18:10
ahlak ve vicdanın, sizin cenahta birileri tarafından temsil etmesine sevindim...
Chp dediğin öyle korkunç bir yılandır ki... akparti bal arısıyım diye meydana atıldı.. ama eşek arısı veya kara sineğe dönüştü.. Akparti içindeki sineklerin perdeleri pisletmesinden dem vururken Alternatifini yani yılan chp yi düşün..
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 23:59
Türkiye de iktidarı eline geçirenlerin ülkenin anahtarını cebine koyduğunu sandığı iki farklı kesimin nöbet değişiminden ibaret. Bu ülkenin siyasetine,hayatına, ait olduğu mahalleye "biz" diyerek, dolaylı yoldan bir "siz" cenahı oluşturma dili hakim oldu .Herkes karşıtlıklar üzerinden tanımlar oldu kendini.Tahammüllü olmak ve farklı olana saygıyı esas almak zorundayız.
bilgin 11 Ocak 2019 23:41
tok adam, sofraya oturmak zorunda kalınca nasıl ki yiyor gibi yaparsa yazar da söylüyor gibi yapmış. Oysa vebaliniz çok büyük. Aynı ortamlarda bulunanlardan alim, akil, amir sıfatlının her biri, yanlışa (yutkunarak. mıymıy yaparak ya da kuytulara saklanarak farzı çiğnemek yerine adam gibi) yanlış diyebilse, çatır çatır kavga edebilse, gerekirse istifa edebilselerdi bu noktalara asla gelinmezdi. Yarın ne yüzle milletin önüne çıkacaklar, Ya Allahın huzuruna....
mehmet 11 Ocak 2019 22:42
laik ülkeyi laikler yönetsin kardeşim. müslümanıp deyip başa gelenlerin ne hale geldiklerini gördük. döne döne bi hal oldular. chp mi gelsin deyip duruyorlar ya evet chp gelsin anasını satayım. hiç değilse ne ile karşı karşıya olduğumzu biliriz. dün hem laik hem müslüman olunmaz diyen adam koltuğu görünce laikliğin teminatıyım diyecekse lazım değil onun liderdiğide iktidarıda. madem döneceksin burda dönmemişi var. maceraya lüzum yok. dindar desen değil laik desen değil, milliyetçi desen değil demokrat desen değil ne olduğu belli olmayan ucube bir yap
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 21:44
Dini ve siyasi tc de her ne yaşandıysa korkmadan Allah için kalemininizi yazdirsaydiniz bu tereddütleriniz olmazdı.oturmaniz kalmanız yurumeniz misafirliğe gitmeniz hep Allah' için olsaydı tereddüt olmazdı hiç olmazsa vijdaniniz rahat olurdu.kaybettikmi kazandikmi.herseyyiyle Allah u Alem.cenabi Allah bu memleketteki bütün vatandaşımıza akıl vermiş.aklimizi kullanmak nasip etsin.gidisat bence de kötü.saygilarimla .bir berber.
CUMALI. 11 Ocak 2019 21:16
Sayin Ahmet Bey; Yukarida bahsettiginiz "degerler asinmasnda" bile topu oldugu gibi aldiniz yonetime attiniz. Yapmayin Allah askina. Bu degerler asinmasnda yoneticiden cik SIZIN BIZIM DIGERLERININ hic mi katkisi yok . Sadece bir misal begenmedigimiz bu yonetim degerler asinmasin diye bir suru SECMELI DERSLER koydurdu.Hatta sayin Cumhurbaskanimizin bile velilerimize sitemli oldu zaman zaman. Siz biz deger asimadinan sikayet edenler bu konuda ne kadar gayret ettik acaba. Ayrica Ahmet Bey bu devlet size AKILLER SINIFINA bile koydu. Kiymetinizi bilin .
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 09:18
3
vay anasın akiller sınıfı ha..ne kadar değerli bir sınıf..
Cenahta ne olduğunu söyleyim: Ahlaksızlığın zirve yapması nedeniyle aklı başında ve vicdanlı olanların kaçtığı yere dönüştü. Nerden biliyorum? Çünkü ben önceden oradaydım, epey önce oradan kaçtım, şimdi ise oradan çok korkuyorum...
Kasım 15 Ocak 2019 06:22
0
İkimiz aynı yoldan geçmişiz
küskün yolcu 11 Ocak 2019 20:08
Abdest alıp camide ön safta namaz kılmakla sadece kulluk vazifemizi yaparız. Kul hakkı kulların hakkı ne olacak. Artık karşı taraf dedikleriniz değil, kendi evlatlarımız bile islama mesafeli. Bu kötülüğü en büyük islam düşmanı bile yapamazdı. 180 bin kişi işinden olmuş devlet tarafından dışlanmış. Aç açıkta bırakılmış ve kimsenin sesi çıkmıyor. Biraz kafasını kaldırıp ses çıkaranlar hain ilan ediliyor. Bu böyle olmamalıydı. Üniversite yıllarımdaki heyecanımı arıyorum ama heyhat gücü ele geçiren garibi gurebayı unutmuş Tek bilinen ya
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 19:03
Ahmet Hocam diyorki yağmurdan kaçarken doluya tutulmak gibi kemalizden kacarken kemalistlerden agir tarafli tek yanli cikarci bir duruma düstük
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 17:33
"Kimse bir diğerinin Müslümanlığını sorgulayamaz. Ama zulme rıza gösterenler müstesna..!" Aliya İzzetbegoviç… Bilmem, kendi özgürlükleri için yapılanlara gözlerini yuman sizin cenaha bir şey ifade ediyor mu bu söz Ahmet Bey?
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 20:34
0
Musluman, gayrimuslum ne farkeder kardesim? Musluman soyle olmalidir, boyle olmalidir diyerek mi duzeltecekler Muslumanlari? Insan olmaktir onemli olan. insan olmak icin de ViCDAN lazim. Hicbir din vicdansiz bir insani vicdanli olmaya ikna edemez. Tovbe der, namaz kilar, oruc tutar, Hacca gider cennetin biletini aldim der, vicdansizliga devam eder.
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 22:27
0
20.34, Müslümanların hatalarına bakıp mühim olan insanlık Müslüman gayrşmüslim farketmez diyorsun.... Peki bu mantıkla, insanların hatalarına bakıp, çok rahat diyebilirz ki: "insanlık" içi boş bir kavram bir işe yaramaz...
KARAR OKURU 12 Ocak 2019 01:43
0
22:27...insanlarin hatali olmadigini iddia etmrdim. Din insani duzeltmez diyorum. Vicdandir insani insan yapan diyorum. Bir insan hangi dine inanirsa inansin vicdaninin buyuklugu ile olculur. Vicdan en kisa tarifiyle sucluluk duygusudur. Birisine isteyerek veya istemeyerek zarar verirsen sucluluk duygusundan kurtulamasin vicdanliysan. insani duzeltebilecek tek sey de sucluluk duygusudur. Dindar insanlarin buyuk cogunlugu tovbe diyerek, namaz kilarak, Hacca giderek, seytan tasliyarak gunahlarindan arindiklarina inanirlar ve sucluluk duygusundan kurtulurlar. Oysa vicdan affetmez.
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 17:21
İslamcı; İslam hukukunun tatbik edilmesini isteyen kimsedir. Erdoğan, Demirel ya da Ecevit hangi hukuku tatbik ettiyse onu tatbik ediyor. Seküler hukuktan doğan arızalar nedeniyle, neden İslamcılık eleştiriliyor?..
Reyhan Yüksel 12 Ocak 2019 11:15
2
Haklar üçe ayrlır. 1.Allah hakkı 2.kul hakkı 3.hem kul hem Alah hakkı Söylediklerinizin İlm hukukuna göre ne kadar doğru olduğunu araştırmak isterseniz burdan yola çıkabilirsiniz.
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 17:00
Bizler her ne kadar yaşlarımız sizin kadar çok olmasa da bu iktidar öncesi iktidarları da gördük. Memleket o zamanlar ekonomik buhranda olabilir, sıkıntılar yaşanmış olabilir. Ancak şu zamandaki gibi her attığından adımda tedirginlik duyulmuyordu. Bugün muhalif intibası oluşturan karar gazatesinin sayfasına girerken dahi tedirginlik yaşıyoruz. Bu memleket nasıl bu noktaya geldi, ne zaman hak batıl, batıl hak pozisyonuna geçti. Öyle sanıyorum ki bu gidişat fireni patlamış kamyonun gidişatı. Çarpmadan durmayacak.
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 22:00
0
Çarpmasına çarpacak da..zayiat çok ağır olmaz inşallah..çünkü hepimiz zarar göreceğiz..
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 16:38
Ahmet Bey,ben sizin adınıza kendisini Müslüman olarak tanımlayan "sizin cenah"taki herkese soruyorum; vicdanınız rahat mı? Hz. Peygamber müşriklere böyle davransaydı "Biz ve onlar, bizim %50" deseydi,o müşrikler Müslüman olur muydu? ki İslamiyetin başında o müşriklerin arasında,onlara işkence edenlerden biri olarak Hz. Ömer de vardı.Geçmişte size ne yapılmış olursa olsun Müntekim olan sadece Allah'tır.ki O'nun intikamı bile Adil'dir.Artık ağzınızla kuş tutsanız öteki dediğiniz komşularınızı İslam'a ısındıramazsınız. Mutlu musunuz?
KARARLI 14 Ocak 2019 22:03
0
evet bırakın ısındırmayı kendi evlatlarımız bizlerden uzaklaşıyorlar
Kasım 15 Ocak 2019 06:28
0
Müntekim? Muntikâm yazmak istediniz galiba?
Çaykaralılar alınmasın. Anlatacağım nihayet bir Of'lu hikayesi. Çaykara eskiden Of'un nahiyesiydi. Sonradan ilçe oldu. Oflular Çaykkaralılar için der ki: "Onlar iyi işler yaptıklarında Çaykaralı, kötü işler yaptıklarında Of'luyuz" derler. Şimdi de Taşgetiren gibiler de Ak Parti için aynı şeyi yapıyor. Ak Partinin yaptığı iyi işleri demokratikleşmeye, fena işleri de İslamcılığa sayıyorlar...
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 16:11
"buralardan çekip gitmek lazım" Belli bir refah düzeyi, ya da dünya görüşüne sahip insanlara ait gibi, çok nadir duyulan/hissedilen bir söylemdi son zamanlarda birçok kez farklı insanlardan farklı "cenah"lardan duyuyorum. İnsanın içi acıyor. Hadi Yunan'a gidin o zaman, hainler vs demeden tekfirlemeden " neden böyle olduk" sorusunu kendimize sormamız lazım Bizim cenah sizin cenahı döver derken olan ülkeye oluyor
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 16:03
Sistem dışında kalan ve her konuda allahın dediği olmalı diyen rabbani müslümanları çemberin içine çekmeyin
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 15:55
Siyasi islam , ılımlı islam , radikal islam hiç biri bizim degildir . Bir müslüman olarak bunları kabul edemeyiz , kabul eden kendisi bilir
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 14:51
"ŞARTLATAN,genellikle,saf inanları kandıran alaycı biri değildir.!Şarlatanlığa eğilimi olanlar,kolay kandırılanların ta kendileridir.Yegane gerçeğe sahip olduğumuza kendimizi inandırdığımız da,ortak gündelik gerçek sorunlara muhtemel kayıtsız kalırız. Kendi kendini kandırma,kolay KANDIRLMAK ve ŞATLATANLIK bir şeklide birbiriyle ilişkilidir."(Eric HOFFER) Bu adam Türkiye'de yaşamamış biri..
Hüseyin GÜLHAN 11 Ocak 2019 14:49
Ahmet Hoca'dan bu beklenir. Mükemmeliyete yakın tespitler. Ama her zamanki yazarların yaptığı gibi tespit var. Ama nasıl yapılması gerekir. Bunlar söylenmeyince hiç bir manası kalmıyor. Önce tespit; Sonra da bu işler nasıl olur onun tarifi yapılması lazım. O zaman iyi olur.
erol karaca 11 Ocak 2019 14:47
Yani Sn Hocam, bu durumda DAG FARE DOGURDU DIYEBILIRMIYIZ?. Kemalist dayatmalarla dini/muhafazakar dayatmalar arasinda insanca yasamak mumkun degilmi? Ikisinide denedik. Ideolojik dayatmalar olmadan yasami denesek birde...
Adem Saracoglu 11 Ocak 2019 14:32
Sorun yönetim sistemine elestirileyen bir Ideolojinin bir de elestirilemeyen Liderin hakim olmasi. Bana kalirsa al birini vut ötekine;) Karsi fikirlere tahammül gösteren, ortak cikarlarda birlesebilen, Insan onurunu üstün tutan degerlerde birlesmeliyiz. Islami bir devlet gercekci degil. Inanca ve inanmayana saygili, ne Kemalist ne Islamci, yani Demokrasiye ihtiyacimiz var
Deli Emin 11 Ocak 2019 14:25
Hasta adamdan sağlıklı söz ve eylem beklenir mi!İktidar ve gücüne uzak iken İslamcılar kendinin farkında değildi! Eric HOFLFER "Bir ideoloji, yandaşlarını hem etrafındaki gerçekliklere, hem de kendi benliklerine de yabancılaştırır.Fanatik inanır,kendi kininin,husumetinin,değersizliğinin ve sahtekarlığının bilincinde değildir.Bilinci ile gerçek benliği arasında duvar vardır." der. Şu an bir yanda "Sömürgen" İslamcıZADE'ler, diğer yanda Sürüngen İslamcıZEDE'ler var.Şikayet ettiğimiz şeyi biz Sürüngen Müslümanlar inşa ettik.
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 14:23
Bugün özgüruz diyorsun hocam ama ben değilim. Dava diyorsun hangi dava ? Dava yasal dernek sendika banka gibi kullanıldığında suç olmayan işlerden dolayı hayatı boyunca hiç suça bulasmayan benim yıllardır surundurmek midir? Ben bu iktidar icin calismamis miydim? Ben sizlerle ayni yolda drgil miydim? Benim cocuklarim okula gitmiyor mu ihtiyaçları ihtiyacim yok mu biz melek miyiz yemeden içmeden yaşayalım? Kime neye zarar vermişim adlı mahkemelerde yargilaniyorum. Hocam yasal olmayan bir tek eylemim varsa beni asın. Sizde sayin Abdurrahman Dilipak ta ne yaziyorsaniz aç
16 yıllık iktidar.26 36 yıllık din iman tahribatı.Beğenilmeyen ihlasli samimi cemaat tarikat elemanları iş başına.Çürümüş bitmiş denizi temizleyin.Yeni mücahit ve müteaahitlere hazır hale getirin!
suskun 11 Ocak 2019 13:45
Kıymetli abim bizim cenahtan birilerine göre çok tehlikeli sularda yüzüyorsunuz hain terörist fetöcü olmanız an meselesi
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 13:07
Demekki vicdanınız sızlamaya başlamış..gördükleriniz yaşananların çok altında oysa..sizde bu yangına odun taşıdınız..epey üzüntülü yıllara giriyoruz daha bu yol çok uzun..
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 12:58
normalleşmek için kürt meselesenin çözülmesi, laik-alevi-sünni geriliminin giderilmesi gerekiyor. yani ispanya tipi federasyon. ispanya benzer dertlerini federasyon ile çözdü. federasyon laiklere ve alevilere güvende hissedecekleri yaşam alanı verir. dindarlara eski laik vesayete dönmeme güvencesi verir. kürtlere kimlik güvencesi verir. iktidarı dağıtır. seçmeni güçlendirir. kararları hızlandırır ve verimliliği arttırır. rekabet oluşturur. denge ve denetimi sağlar.
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 12:48
Herkesin cenahı kendine..Siyasal İslamsızların cenahı ise Putperestlik.. Zira onların, Parti başkanları, şeyhleri ve hocaları var putları olarak.. Ama bunlara da güç ve para için taparlar. Akıllarını onlara teslim etmişlerdir.. Bundan dolayı haksızlık ve hukusuzluğu yapan kendilerindense dilsiz şeytandırlar. Yok olasıcalar.
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 18:51
0
Belki kinaye yaptın sma çok manslı oldu... Siyasal İslamın karşıtı Siyal İslamsızlıktır... Atalarımız söyleyene değil, söyletene bak demiş...
musto 11 Ocak 2019 12:40
Hocam madem Pandoranın kutusunu açtınız hiç bir şey gizli kalmasın Reisi cumhurluk Başbakanlık ve Bakanlık yapmış zatlar amam ha davamıza zarar vermeyin deniyor ve susuyorlar bizler de müslümanız şu gizlediğiniz davanız nedir bilelim iyi bir şey ise bizlerde yardımcı oluruz.
Karar Okuru 11 Ocak 2019 17:02
0
Dava, dava deniliyor. Allah aşkına diyorum ki; "DAVA" dedikleri şey nedir? Birisi gelsin izah etsin lütfen?
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 19:07
14
17.02, Beleşçilik yok. Öyle iki satır yazı ile dava nedir anlayacaksın... İnsanlar dava için bir ömür gayret ediyor.
Adalet 11 Ocak 2019 12:39
Sizi tenzih ederim hocam...ama bütün cenahlar menfaatte kesişiyor..Allah bizleri affetsin.
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 17:38
1
Yapın , edin..Allah affetsin. Ne güzel yaaa.. Kolayını bulmuşsunuz... Etmesin kardeşim etmesin.
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 12:17
Ha.Şunu da yazayım, cenahçıların yüzünden millet Müslümanlıktan istifa ediyor.
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 12:15
Sizin cenah şimdi değil, toplasan 60 yıldır bu ülkeyi yônetiyor,ne sen İslam'cısın nede cenah dediğin grup.Siz olsa olsa muhafazakâr olabilirsiniz çıkarlarınızı,konumlarınızı neye mal olursa olsun muhafaza ederek" kârlı" oluyorsunuz.Nerde o garib İslamcılar.Sizinkiler olsa olsa " cenah" olurlar.
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 12:08
Bu ülkede İslamcılığın babası Erbakandır. Siz hiç bir zaman Erbakan hareketini desteklemediniz. Hatta hep karşısında durdunuz. Şimdi de "Bizim Cenah" diyerek Erbakanla alaksı olmayan bir partinin icraatları üzerinden İslamcılığı sorumlu tutyorsunuz.. Bu iş Allah'ın gücüne gider...
Bekir karakaya 11 Ocak 2019 12:08
Sa Ahmed hocam malesef şuan bizler hayal kırıklığına uğramış durumdayız ve bazen nerede 90 lı 2000 in başındaki dava sadakatı diyorum malesef hepsi hayal oldu çıkar koltuk sevdasi güzel yaşama iyi arabaya binme ve emir verme hevesleri davayi satılığa çıkarttı işlerine gelince dava. din iman ama çıkarcılık adam kayırma haksızlık hukuksuzluk işini ehline vermeme gibi argümanlar samimi dava erlerini zor duruma dusuruyor hep ben bilirim hırsı bizleri karamsarlığa düşüruyor Ha Chp belediyesi ha Akp belediyesi bir fark kalmadiki eline gücü geciren h
ismail duman 11 Ocak 2019 14:21
0
Şu dava meselesini bir açarmısın kardeşim.Dava dava niyetiniz ne amacınız gayretiniz nedir.Gerçekleştireceğiniz dava neydi.İyi bir şey ise bizde destekleyelim.Kalpten söylüyorum bunu...
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 20:46
0
Bir avuç müstesna insan hariç ortada dava falan yoktu...Sadece imkanlar kısıtlıymış. İmkan bulunca çıldırdı herkes.
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 12:07
memleketi düzeltmeye çalışacaksanız öteden beri tekrarladığınız bizim cenah kelimesini lugatinizden çıkarmanız gerekiyor önce. kendinizi ötekilerden doğrudan ayrıştırıyorsunuz böyle. modern devlette vatandaş olur bizim cenah değil. hükümetler de sadece bizim cenahı değil tüm ülkeyi yönetir, vergiyi herkesten toplar.bizim cenah ezildi, bizim cenah horlandı vb. diye diye ülkeye en büyük kötülüğü yaptınız. vatandaş diyemediniz bizim cenah dediniz. hala ısrarla bu zihniyetten vazgeçmeyip neyi düzelteceksiniz?
Insiyator... 11 Ocak 2019 12:06
İşte Sıkıntı bizim Mahalle muhabbeti. Adam sakal, bıyık ve Sadece başını egip, arkasıni kaldiriyorsa Yeterli. Masada, kasada olması.! Adalet,Ahlak,Liyakat, Ehliyet hiç önemli değil. ISLAM'in hiç tasvip etmediği davranış. Rakı, şarap sorarız oysa İlk önce ADALET sırasıyla Ahlak, Liyakat ve Ehliyet ..banane adamın sakalindan, biyigindan vb İşte'ki kabiliyeti önemlidır. Dunyada iddialı olmak için ilkönce Adalet sonra İman gelir. (AHLAK sadece ISLAM Ameli ile kamil olur ve gelisip,muhafaza olunur) Vesselam. !.
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 12:04
Osmanlıyız diyoruz şeyh Edebali yı bilmiyoruz Osman Bey'in Kur'an Kerim karşısında ne yaptığımızdan haberimiz yok
okur 11 Ocak 2019 13:59
4
Kafanı takma Osmanlı değilsin zaten.
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 17:14
1
O olay (Osman beyi odada Kurân var diye ayağını uzatıp yatmaması) bir efsane bir menkibe. Esas onemli olan ise; Kuraninda böyle bir hürmete ihtiyacı olmaması. Stilize edilmiş yani uydurmuş tarihten günümüze örnek olmaz.
Ahmet Faruk 11 Ocak 2019 12:03
Allah razi olsun, UYARAN ADAM.
misafirim 11 Ocak 2019 11:31
Biz müslümanlar olarak,herhangi birinin haksız hukuksuz bir iş yaptığında tepkimizi ortaya koyarken,karşımızdakinin kimliğine bakıyoruz ya,orada işareti veriyoruz,bizde hırsızlık nasıl yapılır,arsızlık nasıl olmalının.Hırsızın,arsızın,namussusun dininden bana ne diyemiyoruz.Biz hakkı istemiyoruz.Biz hakkın bizzat bizim tarafımızdan gelenin olmasını istiyoruz.Onun için sonuç çıkmıyor.Çıkacak gibi de durmuyor.Dün adalet için konuştuklarımız.Bu gün başka gündemlerin peşinde olabiliyorlar.Bizde karakter sorunu var....
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 11:20
Kişisel gelişim ve türevlerinden beslenmenin modası geçti. Artık yaşam tarzı tv lerine takılacağız.....
AlpEr Tunga 11 Ocak 2019 11:14
İslamcılar, islami hassasiyeti olanlar değildir, insanları Allah'ın adıyla aldatanlardır...
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 11:59
14
Müslüman her işini Allah'ın adıyla yapmak zorundadır. Besmelenin manası İslamcılıktır. Allah'ın adıyla iş yapmak sana batıyorsa o başka...
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 22:59
0
islamı herşeyiyle benimseyen kuranın her ayetine iman eden bir müslüüman olarak alpere katılıyorum. islamcı geçinenlerin islama verdiği zararı ateistlere veremedi. sizin islamla zerre alakanız yok. islam sizin için bir basamak iktidarınıza dolgu malzemesi sadece.
KARAR OKURU 12 Ocak 2019 03:10
0
Alpertunga @Aynen;kim bende Allah korkusu var ,diğerinde yok diyorsa hemen ordan kaçıyorum; sanki imanölçer var da elinde herkesi yargılıyor ...
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 11:07
hala şu adamlardan bizim cenah diye bahsediyorsanız önce sizin bi mercek altına alınmanız gerek. bence sıkıntı iktidarda değil. sıkıntı millete. gözünün önünde olanı görmüyor yada görmek istemiyor. bu desteklemek değil adeta bir tapınma. ne cenahı yav. neyin cenahı. bunlar anca israile cenah olur. fetullaha mürit olur.
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 11:02
Ben inançlıyım ama "sizin cenah"tan değilim, ötekiyim.Bunca şey olurken bu ülkede sizin cenahta Güzel peygamberimizin (sas) şu sözünü görmek isterdim; "Hakkı söyleyin, korkmayın! İnsanların korkusu sizi hakkı söylemekten men etmesin! Hakkı söyleyin, çünkü hakkı söylemek, ecelinizi size yaklaştırmadığı gibi, rızkınızı da sizden uzaklaştırmaz!" Kendi "özgürlükleriniz" ve "menfaatiniz" için öteki dediğiniz biz diğer kardeşlerinizi görmezden geldiniz, sevmek zorunda değildiniz oysa,sadece adaletsizliğe karşı durmanız yeterdi! Mahşerde "razı de
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 10:55
Sizin cenah için en kötüsünun ne oldugunu da ben yazayım. Artık mahalenizden kimseye guvenilmiyor. Hatta mahellenizdeki kendi sakinleriniz bile bir birine guvenmiyor. Diğer mahalledeki lere karşı yuruttugunuz mücadele de eskiden var olan ahlaki üstünlüğünü zü kaybettiniz. Ama sizler bunun farkında değilseniz.Sahsen çok memnunum . Boyle boyle, yüce dinim sizin cenah sayesinde siyasetin oyuncağı olmaktan çıkacak .Allah sizlerden razı olsun.
Izci 11 Ocak 2019 10:55
Sonunda ucundan da olsa bir eleştiri yazısı. Eski düzeni (2002 öncesi) herşeyiyle eleştirenlerin şu zamanın bütün icraatlerine topyekûn "ama" lı cümlelerle başlayıp sahip çıkması en basitinsen ikiyüzlülüktür. Iktidar 17 senedir yönetimdedir ve bildiğini okumaya "biz biliriz" tavrıyla devam etmekte. Kibir artarak devam etmekte.
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 10:54
İslami değerlerin bu kadar aşındırıldığı bir dönem olmamıştı. Neticede kaybeden ülke oldu. Evvelden camiye gittiğimde pozitif bir etki olurdu şimdi ise negatif bir etki alıyorum. Emekli olunca tüm namazlarımı camide cemaatle kılacağım derdim.şimdi evde kılıyor cumaları ise ayaklarımı sürüye sürüye gidiyorum. Ezan okunurken gidiyor eğeŕ hutbe cuma namazından sonra olsa onu da dinlemeden camiden çıkarım. Neden böyle oldum.bizim cenah bir zahmet bunuda sosyologĺarı vasıtası ile masaya yatırsın. Bizim cenah sizin cenah gibi ifadeler yerine bütü
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 10:19
Evet yıllardır ezilenlerin horlananların imkan ele geçince nasıl ucubeye dönüştükleri işlenen zulumlere karşı kalemşörlerin nasıl sessizliğe büründükleri yaşanan bir gerçek keşke yıllardır okudukları efendimizin ve hz ömeri n örnek hayatını rehber edinselerdi ama sözin ve esbabın sükut ettiği bir yerdeyiz selam ve dualarımla
Misafir. 11 Ocak 2019 10:12
Tespitler doğru ama eksik. Siz de sakınarak yazmışsınız. Dilsiz şeytan olmamak gerek
Ahmet Tasgetiren her zaman vicdanın sesi olmuştur.
Erdal boglon 11 Ocak 2019 09:57
Sakalımız yoktu şimdi var herhalde ondan gördüler. Korkarım yeni bir oluşumun pastasından yararlanma var kıyıda ve ve yine kale arkasına oynayacağız .yahu kardaş vallah bir anlam veremiyorum benimle onların sakalı arasındaki fark ne?
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 09:53
60 yasimda ihl mezunuyum.cocuklarimin hayallerini caldiniz.muslumanim diyenler iktidari beceremedik.basimiz dik muslumaniz diyemez olduk.
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 11:28
1
Demerel, Ecevit gavur muydu?
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 12:35
0
11:28 değillerdi ama dini bu kadar siyasetin aracı yapmamışlardı. Din siyasette bir araç olursa, siyasetle beraber din de kirlenir, din de yıpranır.
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 15:49
9
12.35, Demirel, Ecevit hangi hukuku tatbik ediyorsa Erdoğan da aynı hukuku tatbik ediyor. Ama suçlanan İslamcılar. İslamcı İslam hukukunun tatbik edilmesini isteyen kimsedir. Maksat galiba Erdoğan üzerinden İslamcılığa saldırmak.
beka 11 Ocak 2019 09:48
Bizim cenah Anitkabire otobus kaldiran cenah olmus 90 li yillarin soylemini aynen tekrar ediyor perincekle cok mutlular
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 12:38
2
Yani yolsuzluk, çapsızlık, rüşvet, liyakatsizlik, nepotizm rahatsız etmiyor ama anıtkabire otobüs kaldırılması rahatsız ediyor. Demek ki müstehakız, hak ettiğimizi yaşıyoruz.
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 23:01
0
Ak Partiye saldıran herkesin sebebi başka... Kimi Atatürçü oldu diyor, kimi Atatürkçülüğü bitirdi diyor...
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 09:44
Sizi de ayırarak o cenah eski duruşlarından eser yok, rüşvet, taciz, yolsuzluk, torpil yapma, hile, alanlarla kumpaslar düzenleme ama özellikle yeşil dolar nerede o cenah orada artık...
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 09:31
Şunu bilinki 16 yıl savunduğum akp nin beni getirdiği durum: artık okuyacak ne gazete bıraktı nede yazar. Ama ne yazık ki atı alan üsküdarı geçmiş. hakimler neden dirsek çürütür... madem bu kadar dirsek çürütürlerde neden hukuk kanunlarını uygulamazlar. hukuk kanunlarını uygulayamayan hakimlerim hiç okul yüzü görmemiş insanlardan ne farkı var
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 09:28
"Ey müminler, yapmayacağınız şeyi niye söylüyorsunuz? Yapmayacağınız şeyleri söylemeniz, Allah katında gazap nedenidir." (Saf,/2-3) "Allah’ın; insanların bir kısmıyla diğerlerini savması olmasaydı, yeryüzü bozulurdu. Allah, bütün âlemlere karşı lütuf sahibidir."(Bakara/251) "Sonra,o zulmedenlerin ardından, sizi o yerde halife/iktidar yaptık ki, bakalım nasıl işler yapacaksınız!(Yunus/14) "... eğer tekrar fesada dönerseniz biz de (size ceza vermeye) döneriz."(İsra/8) " O yerde kibirlenip,kötülük planladılar.Oysa kötülük sahibine geri döner.Ge
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 12:46
0
Yazılan âyetleri olumsuz gören arkadaş neyi beğenmedi acaba keşke bizi aydınlatsa ne yanlışki bi açıklama getirseydi güzel olurdu.
Misafir 11 Ocak 2019 09:22
Elinize sağlık durumu gayet güzel özetlemişsiniz. Allah, kitap, kuran, din söylemlerini kullanan insanlar maalesef bu kavramların hiçte benimsemediği hatta reddettiği her türlü fiiliyatı işleyebilyorlar. Ve bunlara alkış tutanların da bu kavramlarla hiç ilgisi yok. Çoğunun bu mahalleyle alakaları bile yok. Ama onlar (yandaş, yalaka, trol) sizlerden daha mutaberler. Allah sonumuzu hayır etsin.
GİRESİNLİ 11 Ocak 2019 09:04
TESBİTLER TAMAM ANCAK ÇÖZÜM ÇIKIŞ YOLU GÖSTERİLMEMİŞ.BENCE EN AZINDAN BİZDEN OLARAK GELİP BİZDEN UZAKLAŞANLARIN DAHA DA BATMAMASI İÇİN BİZDEN KALANLARIN BUNLARDAN DESTEĞİNİ ÇEKMELERİ GEREK.ZALİME ENGEL OLARAK ONA YARDIMCI OLUNABİLİR.
karar okuru ben 11 Ocak 2019 09:03
yazınız çok güzel, içinde bulunduğumuz durumu anlatıyor, ancak "Sakınılmış” diyorum, çünkü bu ifadeler, mesela benzeri bir durum diğer siyasi iktidarlarda olsa, başka türlü bir doz içerirdi." cümlesine pek katılmıyorum. Sakınılmış evet doğru, sakınmadan konuşursak biz de suçlular listesine gireriz diye endişe ediyoruz. En iyisi yaşayıp görmek deyip kadere atıyoruz topu..
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 08:58
Sorgulamak için biraz geç kalmasını Ahmet bey, Maalesef bizim cenah kendini bitirdi. Elde tek sermaye Türban kaldı, onun da içini boşaltık aynen imam-hatip Lee gibi ve sizde bunda sorumlusunuz
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 11:05
1
Türban derken artık başı eşarplı tesettürsüzlerin türediğini namazsız mücahit geçinenlerinde bunlar döneminde türediğini beleirtmeliyim
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 16:02
0
bir televizyon kanalında yoldan geçenlere guslün farzları sorulmuş. eniyi bilenler sadece farzın 3 olduğunu bilebilmiş. Ama hiç biri sayamamış. Sorulanlar içinde ciddi sayıda türbanlı tesettürlü genç kızlar ve onların sakallı erkek arkadaşları da vardı. Gelinen durum bu.
Karar Okuru 11 Ocak 2019 17:08
0
"İmam Hatiplerinde namaz kılma oranı" bir araştırılsa acaba sonuç ne çıkar?
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 08:57
Herkes karnında konuşuyor örnek bir müslüman gösderemiyoruz dogrularımız yanlışlarımız karışdı
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 08:48
Bu sistem le yozlaşma kaçınılmazdır, adam gibi 600 vekil çıkıp ta bu ülkenin milli ve manevi değerlerini göz önünde bulundurarak bir yasa çıkarmıyorlar.......
Ahmet Rıza Bey 11 Ocak 2019 17:58
0
dar bölge ve ön seçim lazım. bu sistemde mvler bağımsız değil.
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 08:46
sayın yazar 40 yıldır o cenahın fikir adamlarındansınız ve hal ortada nezaman kendinizi öz eleştiriyi tabi tutacaksınız acaba.
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 08:45
Ülkenin bütünlüğü açısından siz biz gibi ideolojik ayrımlardan vazgeçilmeli. Bu eski zihniyet terkedilmezse hepimiz kaybediyoruz. Demokrasi yarışı medeni bir şekilde hizmet odaklı olmalı. Bunun için iktidarın çok iyi denetlendiği ve yanlışlarının ortaya konduğu bir sistem olmalı. Muhalefet ve medya bu görevi hakkıyla yerine getirebilmeli. Amaç iktidar olmak kadar ülke yönetiminin her zaman dengeli temiz ve kusursuz olmasına katkı sağlamak olmalı. Bu medeniyet seviyesinden çok uzağız. Avrupa bize coğrafi olarak çok yakın ama maalesef hala çok uzak.
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 08:45
yavru mankurtlar, hendekçiler, gezi zekalılar gene kendilerine hiç bakmadan utanmadan herkesi eleştiriyorlar ha bide mayısta başbakan değişmeseydi bunlar olmazdıcılar var ki ayrı mesele onlar...
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 11:00
1
ya şu heryere yorum adı altında milleti hain diye yaftalayan yalağan yorumunu yayınlamyın artık. yada madem yayınlıyonuz ben bunu sokar sokar çıkarırım itin neticesine onlarıda yayınlayın o zaman. omurgasız karektersiz haysiyet yoksunu
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 12:48
0
niye yahu? bırak o da desin istediğini. ben seviyorum. alışık olduğum bir mobilya gibi. hep aynı cümleyi kullandığı için otist olduğundan şüpheleniyorum. eğer öyle ise bize düşen insanlarla iletişime geçmesi için teşvik etmektir, engellemek değil.
size muhalif 11 Ocak 2019 08:22
İnançlı nesil yetiştirirseniz,polis sayısı ve hapise giren sayısı azalır.Bu olmuyorsa inançlı nesilden söz edilemez.Bunun sebebi 28 şubat değerleri silindir gibi ezdi.O günün çocukları bugünün gençleri,Bu hükümet 17 yıldır başta Fakat 15 temmuzdan buyana kısmen iktidar suçlayanlar yarın mahcup olursunuz çok erken!
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 09:08
2
Allah seni hidayete erdirsin. Ara sıra imanı tazelemek iyidir...
size muhalif 11 Ocak 2019 09:40
1
Neresi yanlış onu yaz sen benim imanımdan mesul değilsin!
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 11:04
0
09:38 yani sen partiye, lidere sadakat, iman etmek demektir, ara sıra imanımızı tazelemek gerek mi diyorsun. Yani partizanlığı iman etmekle eş mi görüyorsun?
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 12:42
0
Evet haklısınız.. 28 Şubat değerleri ezdi geçti..28 Şubattan sonra 16 senedir iktidar olan ezikler, gelinen noktada cellatlarına aşık oldular.. 28 Şubat devam ediyor bizden görünümlüler eliyle...Şairin dediği gibi. "Ebu cehil ölmedi ya Muhammed(asv) kıtalar geziyor."
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 08:12
Dunya Demokrasi Endeksinde Turkiye 167 ulke arasinda 110. sirada. 2018 de Basin ozgurlugunde 183 ulke arasinda 142. olduk. Hapse atilan gazetecilerde acik farkla birinciyiz dunyada. AiHMde son 10 yilda en cok dava kaybeden de bizim devletimiz. Davalarin %96sini kaybetmisiz.
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 08:06
Sizin cenah Islami degil, islamcidir. Yanlis kavramlarla dogruya varamaziniz. Yapilan herseyin sorumlusu da siz islamcilarsiniz. Cocuklarinizin gelecegini mahf ettiniz.
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 16:08
0
8.06, Seküler hukuku uygulamaktan sorumlu İslamcılar... Siz İslamcılığı futbol kulübü sanıyorsunuz. Ya da doğrudan İslama söyleyemediklerinizi İslamcılık adı altında koyveriyorsunuz.
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 07:46
Bizim cenah(siyasetçisinden gazetecisine...) her önüne geleni fırçalama gayretinde... Aynı kulvarda biraz farklı düşünsen, hem dış güçlerin ve bilmem kimin adamı oluyorsun... Hukuk - etik ikilisinden etiği artık attık, ayak bağı oluyordu. Hukuk da neymiş demeye az kaldı... Akif'i aşağılayanlar baş tacımız, toz kondurmuyoruz. Ha, şiirlerini okuyoruz, o ayrı; meydanlarda güzel gidiyor. Mehape derken artık MHP oldu... Amaaaan, neler çeker bu gönül, söylesem şikayet olur.
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 06:57
Allah’ın adil olduğunu düşününce bizim cenah için gerçekten kaygılanmamak elde değil....
Sayın muhafazakarlarin vicdanı, tecrübe abidesi büyük insan Ahmet Bey: Sizin hayranlıkla takip ediyorum. Önsezilerinizdeki hassasliga rağmen son  dakikaya kadar rasyonel manevralarınızla kimseyi kirmayan yumuşak uslubunuza, yeni eve tasinmadan önce korunakli / tarafsiz bölgede bekleyişinize, uzaklaşmaniza rağmen yakın gibi his vermenize sizinleyim tadı /kokusu yaymaniza hayranım. Bana göre 2019 için de "Muhafazakârların Vicdanı" ödülünün en büyük adayısiniz tebrik ederim.
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 08:07
1
Yada tatli su baliginin
Filler'in Ezdiği Çim 11 Ocak 2019 11:26
0
1970 den bu günlerin temelini sizler attiniz. Yazdıklarınıza, konustuklarinizla, akil adam oldunuz milletin önüne düştünüz. Hesap genç yaşta bize kesildi sendika üyesi öğretmen olarak. Ama siz halen para kazanıyor hürmet görüyorsunuz. Durumu idareten ortaya karışıklık yazılar yazıyorsunuz. Göz boyamaci, gönül almaci öz eleştiriler. Bu nasil vicdan nasıl muhafazakarlik kendinizi nasıl hissediyorsunuz. Sizi gerçekten hayranlikla takip ediyorum. . Alkışlar size... FİLLER'in EZDİĞİ ÇİM.
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 05:03
sizin cenah bizim cenah mahvettiniz ülkeyi
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 04:58
Bu yolsuzluk ve kayırmacılık alışkanlık haline geldiği için öbür cenahta geldiğinde öç alma duygusuyla aynısını yapacaktır.Bu durumda ortada kalan gerçek dürüst tarafsız adil olmak isteyen az bir kesim ne yapsın.Bu insanlarda her dönemde zarar görüyor.Doğru olan normalleşebilmektir.Ne iran yönetimi ne israil yönetimi ne Suud yönetimi gibi olmamak.En azından Japonya gibi olmak.Mümkün olsa da Mahkemenin yargıladığı Fatih gibi olmak.Osman gazi gibi olmak...
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 08:09
3
Ama Japonlar ateisttir.
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 15:57
0
8.09, Japonlar ateist değillerdir. Ve ateist denilmesinden de çok rahatsız olurlar. Türkiyeli ateistler Müslüman olmayan her şeyi ateistlik sanırlar. Çünkü genelde dinlerle değil özel de İslamla sıkıntıları vardır.
evin 11 Ocak 2019 04:41
akp 16 yılda herkesin birbirinden nefret ettiği kindar bir toplum yarattı. bu nefretin geriye dönüşü olmayacak maalesef...
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 12:52
0
federasyon gerilimi düşürür, iktidarı dağıtır. seçmenin kararlara katılma ve hesap sorma gücü artar. darbe yapmak imkansızlaşır. merkezde yolsuzluk yapmak zorlaşır. isviçreyi, ispanyayı örnek alalım.
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 16:15
0
Seküler güruh, Ak Parti kurulandan beri iktidar olamadığı için kindarlaştılar. Herkesi kendileri gibi sanıyorlar.
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 03:29
“bugün sağlanan özgürlük ortamının kıymeti görmezden gelinemez. ” Ahmet bey bu cümleniz de ki özgürlük ortamı nerede? Korku dağları sarmış. Makul tahliliniz de bu yorum havada kalmış. Özgürlük ortamın da yüz küsur gazeteci tutuklu ve binlerle ifade edilen hakaret davası olurmuydu?
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 07:23
0
Ahmet Bey özgürlük alanını kendi mahallesinin dar perspektifinden değerlendiriyor. Artık kızı başörtüsüyle memur olabiliyorsa, çocuğunu istediği tarikatın kutan kursuna verebiliyorsa ortam özgürdür. Diğerleri teferruattır.
zeynel 11 Ocak 2019 11:23
0
KATILIYORUM.... BİZİM CEHAH A SAĞLANAN ÖZGÜRLÜKTEN BAHSEDİYOR...GÜZEL. PEKİ SİZİN CEHAH TAN OLMAMA HAKLARI OLANLAR ????? ONLARIN ÖZGÜRLÜĞÜ...????
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 03:20
Sen müslümansan devletin. Kanunlarının İslam'a uygun olması için yazı yazarsın. Bu yazılarının hiç değeri yok.Chp kanunlarıyla ancak bu kadar olur
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 08:12
1
Helal, kim tutar seni be!
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 09:16
5
Kanunların islama uydurulmasi !!! E git Suudi kutsal memlekinde yasa. Tutan mı var... Özgürce yaşarsın...
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 11:32
1
9.16, Kanunlar İslami olmaz ama kabahat İslamın olur. Sen ne uyanıksın öyle...
Fatih 11 Ocak 2019 15:31
0
Camilerde rüşvet, hırsızlık,Adam kayırma ,adaletle ilgili vs.... şeyler anlatılır durur.Bunlar islama uygun şeylerdir.Hangisine uyduk.Hala Kanunların islamdan referans anılarak yazılması durumda düzeleceğini mi zannediyorsun.Kanunda hırsızlık yapma diyor islami değil mi?Adil ol diyor islami değil mi?Rüşvet suçtur islami değil mi?
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 16:11
0
yazar sadece kendi cenahlarına sağlana özgürlükten bahsediyo.oysa hangi cenah olduğu farketmez artık özgürlükler akp genel başkanına kadar.ondan sonra hangi cenah olduğun farketmez.yersin tokadı
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 02:09
Sizin cenah sinifta kaldi Sayin yazar. Kemalist iktidarlardan, hukuksuzluktan, insan haklari ihlallerinden, Irkciliktan, yolsuzluktan, rusvetten kurtulduk derken simdi hukuk diye bir sey kalmadi, insan haklari, basin ozgurlugu, dusunce ve elestiri hakki gibi konularda dunyada en son siralardayiz, Irkcilik sizin cenahta da muzmin bir hastalikmis onu da her gun goruyoruz, yolsuzluksa hic bu kadar yaygin olmamisti. Kusura bakmayin ama elinize demokrasiye ve insan haklarina saygili bir devlet kurmak imkani vardi, bunu bu millete cok gordunuz. 50 yil sonra bu donem de masaya yatirilacak elbette.
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 08:15
1
Sizin cenah 1959 yilinda beri o dediklerini yapiyor. Kemalistlerin kagit fabrikalarini bile satip ictiniz (dragon smuty).
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 02:07
Şahsen mahallenizden kimseye inanmıyorum ve güvenmiyorum. Öz eleştirisi vermek için geç kaldınız. Ülke elden gitmeden önce, yani yangın başlarken bir kaç evi söndürebilseydiniz, mahalle yanmayacaktı. Hala eleştiriyi eline tutuşturulan haramı fondipleyen sarhoş kitleye yöneltiyorsunuz
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 16:22
0
Bir yanlış anlaşılma var sanırım. Bu Taşgetiren'in "bizim cenah" dediği cenah hangi cenah... İslamcı cenah ise Taşgetiren oldum olası İslamcıları sevmez. Ne ara İslamcılara "Bizim Cenah" demeye başladı.
yabanci 11 Ocak 2019 01:32
Ahmet bey sizin cenah neden susukun? mesala sizin cenahta, Sayin Abdullah Gul, S. Ali Babacan, S Davutoglu, Siz,ve daha bir cok kisi bu yanlis giden gidisata.Dur diyemezmisiniz? Parti kurulmasi gerekiyorsa kurmaniz gerekmiyormu.Insanimiizn umudu nu ve hayelini yikan Fetocular. Gidisat mukemelken, ortak akil ve hizmet anlayisi hakimken! Luxe, makama, ve dunya menfaatlarina boyun egen AKP lilere bir seyler deme zamani gelmedimi? Ben gercekten bugunku durumu ilginc buluyorum, cunku sizler yani siizn cenah insanimiza cok farkli seyler soyliyorlardi. dunyami degisti, Y&oksa onlarmi?
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 07:29
0
Yokluktan gelip, hazmedemeyecekleri oranda güç ve paraya kavuştular. Gücün ve paranın sarhoşu oldular.
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 01:19
Cehape zihniyetinin baskıcı dayatmacı ve adeletsiz düzenine yerine daha adil ve özgür bir düzen getirme vaadiyle yola çıkıp, zamanla cehape zihniyetinden daha baskıcı ve adaletsiz düzen kuran cenaha bizim cenah diyebiliriz.
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 01:19
Ahmet Hocam, bu konuda gece gündüz yazsanız yetmez. Kibir almış yürümüş. Her yer de baskı var. İnsanların gözü korktu. Bir yandan suç artıyor, bir yandan hapsihaneler genişliyor ve artıyor. İnsanımız %50, %40 ve %10'a bölünmüş durumda. Bir felaket gelecek başımıza. Çok çağırdık, başkasının acısına çok sevindik. En önemlisi de kendimize ihanet ettik. Oysa özgürlük ve kardeşlik demiştik. Yalan oldu hepsi.
Yavuzcan 11 Ocak 2019 01:18
Ağzınıza ve yüreğinize sağlık, çok güzel bir konuya temas etiniz. Ben 46 yaşındayım siyaseti çocukluğumdan beri takip ediyorum. Sizin mahele İstanbul Ankara vd daha bir çok belediye başkanlığını kazandığında çok sevinmiştim. Bana göre de güzel işler yapılmıştı, muhafazakar kesim haklı olarak gururlanmıştı. Doğrusu Akpartinin ilk yukarıda Türkiye’de bir devrimdi, umutlar katlanmıştı, herkes te bir sevinç parlıyordu! Ama ne olduysa birden mükemmel e yakın giden işler ters düz olmuştü. Ve şimdi acaba işler daha da bozulmasın diye ortaya
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 01:13
Üzgünüm, parayla, makamla ve güçle olan imtihanı kaybetti(k)ler. Eskinin Ak'ı şimdinin bambaşka bir renk olmuş. Bu kadarını CHP yapamazdı. Ezsinler bakalım elbet devran döner. Bunca israfın, adam kayırmanın ve yolsuzluğun elbet bir gün hesabı sorulur. Erbakan haklıymış.
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 00:55
Siz konuşmaya başlayana kadar ülkede donanımlı insan kalmayacak. Beyin göçü alarm seviyesine ulaştı, artık bizim mahallenin endişe etmesine gerek yok, öteki kalmadı ki, tam gaz ortadoğu:(((
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 00:51
Ortada bir sakınılmışlık sözkonusu değil, sizin sakındığımızı sandığınız şey aslında korkudan. Midemiz bulanmışken neyi sakınacağız. İstediğimiz dozda eleştiri yapacak olsak ya başımıza bir iş gelir ya da sağolsun editör önce davranır, sansürler.
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 00:47
Özgürlük ortamı derken?
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 00:35
Sizin cenah 20 yılda bu ülkede islama en büyük zararı veren kesim. İç muhasebe konusunda çok geç kaldınız. Korkarım yaptıklarınızın bedelini anadolunun irfan sahibi müminler ödeyecek. Firavunun memleketinden ithal ettiğiniz islamcilık batı medeniyetinin paganist zihniyetine yaklaşacak yaklaşıyorda. Çünkü özünüz bizden değil...ahmet abiciğim
Mustafa 11 Ocak 2019 00:35
Dertlerimizi hemen çözecek bir formül şüphesiz yok. Mümkün mertebe kırmadan dökmeden salim akılla düşünüp yorum yapalım lütfen ey yorumcular.
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 00:27
Galiba o normalleşme yaşanmayacak. Yüksek hız ve yüksek tansiyon ile yola devam. ...
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 00:20
Ak Parti kurulduğunda İslami kesimi siyasal alanda Erbakan temsil ediyordu. Erdoğan Milli Görüşteki siyasi hedeflerinden vazgeçtiğini beyan ederek girdiği ilk seçimde ezici çoğunlukla iktidar oldu.. "Bizim Cenah" siyaset sahnesinin dışında kaldı. Şimdi ise Ak Partinin icraatından "Bizim Cenah" sorumlu tutulmalıdır diyorsun. Çok doğru bir düşünce değil.
KARAR OKURU 11 Ocak 2019 00:16
Biz o cenahı çoktan bıraktık o cenah size mübarek olsun.
Ali baba 11 Ocak 2019 00:12
BIZIM cennah, caldi,cirpti,soydu,dolandirdi,mal mülkünü yurd disina kacirdi, köseyi dönmek ICIN camiye gitti,cocugu imamhatip okuluna gönderdi, carsida oruclu, evde orcsuz oturdu, lüx villalarda cariyeleriyle cenneti bu dünyada yasarken, sarayda genc cariyelerle doldurup padisahligi garantiliyen CENNAH , biz vatandaslarada, vatan,millet,Sakarya DIYEREK öbür taraftaki cennetede, mehter esliginde yürütüyor,
size muhalif 11 Ocak 2019 04:02
8
Yazık! ben bu ülkede çocuğunu imam hatibe göndermenin,camiye gitmenin getirisi olduğuna inanmıyorum.Hırsızlık,dolandırıcılık,yurt dışına servet transferi ,lüks villalarda yaşama ülkemizde var mı? var.Bu olayın imam hatiplerle yada cami ile bağı var mı? yok.Sapla saman arasında bağlantı kadar bile yok!
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN