Back To Top
Centilmence mücadele mümkün mü?

Centilmence mücadele mümkün mü?

 - Son Güncelleme: 30.08.2019 Cuma 08:29
- A +

Ak Parti bünyesinden iki partinin daha doğacağı aşağı yukarı kesinleşmiş gözüküyor.

Davutoğlu ve Gül – Babacan etrafındaki oluşumların parti haline gelmesine ramak kaldı, denilebilir.

Parti kurmak zor iş. Herhangi bir siyasi parti bünyesinden doğuyor olunmasa bile, parti kurmak çetin iş. Bir parti bünyesinden doğuş söz konusu ise, çok daha çetin bir mücadelenin içine girmeyi gerektirir.

O işe soyunanlar, büyük bir mücadeleyi göze almış olmalılar.

Niye öyle?

Çünkü hiçbir yerle iltisakı bulunmayan bir parti girişimi bile, “Yeni”liğini ortaya koymak için eskilerle farkını temellendirmek zorundadır.

Bir parti bünyesinden doğuyor iseniz, toplumun önüne çıkarken, içinden çıktığınız parti ile farklarınızı belirlemiş ve toplumca kabul görecek çerçeveye oturtmuş olmalısınız.

Tabii, bunları seslendirdiğinizde, mukabil cevapları da göğüslemek durumundasınız.

Şu anda söz konusu iki partileşme hareketi ile Ak Parti arasındaki ilişki gerilim dozu yükselerek devam ediyor.

Gerilimin Davutoğlu ekseninde daha çok yoğunlaştığını söylemek mümkün. Davutoğlu illerde toplantılar yapıyor, zaman zaman alan açılması ölçüsünde ekranlara çıkıyor, farklılaşma gerekçelerini halkla paylaşıyor, zülf-i yâre dokunduğu durumlarda da mukabil hücumlara hedef oluyor.

Hoş, zülf-i yâre dokunmadığı durumda bile, sadece farklı bir yol açma hamlesiyle “tehdit algısı” oluşturup, hedef olduğunu söylemek lazım.

Davutoğlu ile ilgili bir şey daha söylemek lazım: O, Ak Parti iktidarlarının etkin ismi. Danışmanlık dönemi, Dışişleri Bakanlığı dönemi ve nihayet Başbakanlık dönemi…. Bütün bu dönemlerde pro-aktif bir isim olduğu ve iktidarın özellikle dış politikasına yön verdiği muhakkak. Bu özelliği ile de iş tutma tarzı ve siyasi çizgisi “tanımlanmış” bir sima. Bu niteliği ile aynı zamanda “farklılaşmış” durumda. Bunu, Davutoğlu’nun çizgisini benimseyenlerin de karşı çıkanların da bir hayli netleşmiş olduğunu ifade sadedinde not ediyorum. Yine bunu, Ak Parti’nin dış politikada yaşadığı bazı sorunların Davutoğlu’na mal edilmesi noktasında dikkate almak gerektiği sadedinde söylüyorum.

Gül – Babacan ekseni şu ana kadar daha sakin bir oluşum görüntüsü çizdi. Sanki mutfak çalışmasına odaklanmış, ama, kısa – öz çıkışlarla orada farklı bir oluşum gerçekleştiği izlenimini de veren, Gül – Babacan kişiliğine uygun “temkin”li bir yürüyüş. Bu sebeple de Ak Parti için “potansiyel tehdit” boyutuyla hedef olma, ama daha sınırlı bir hedef olma durumu var.

Davutoğlu’nun Ak Parti ile ilişkisinin dramatik boyutlar taşıdığı bir gerçek. Başbakansınız, Parti Genel Başkanısınız, girdiğiniz seçimde partinizi yüzde 49.5 oya yükseltmişsiniz, ve bir gün siz, yurt dışında, ülkeniz için temasta bulunurken, içerde parti MKYK’sında yetkiniz sınırlanıyor. Anlıyorsunuz ki bir operasyona maruzsunuz. Anlıyorsunuz ki bu operasyon, Cumhurbaşkanı ve partinin kurucu lideri Erdoğan’ın bilgisi olmadan olmaz. Genel Başkanlıktan, Başbakanlıktan ayrılıyorsunuz. İlginç olan şu ki, bir tür “iç darbe” niteliğindeki bu operasyon, muhafazakâr camiada “İktidarda olmak ve Liderlik hatırına” sineye çekiliyor.

Davutoğlu’nun ses tonunun yüksekliğinde bu yaranın etkisi olduğu muhakkak. Ama sanıyorum, kendi kişilik yapısı da duygu yoğunluğunu etkiliyor.

Bununla birlikte Davutoğlu’nun çıkışının “Misyon – Dava” denen şey ile Ak Parti arasındaki mesafenin ciddi biçimde açıldığı gibi bir değerlendirme ile yakın ilişkisi var. Yayınladığı “Manifesto” bu mesafenin notları niteliğinde. Tv-5’teki uzun mülakatta, Ak Parti’nin kendi ana ekseninden uzaklaştığı tespitinin altını çiziyor mesela.

Şu ana kadar görülen o ki, Davutoğlu hâlâ Tayyip Erdoğan’ı sakınıyor. “İhanet” vs gibi suçlamalardan çok rahatsız ama Erdoğan’ı doğrudan hedef almama gibi bir yaklaşım içinde.

Bu nereye kadar gider, soru.

Davutoğlu, Gül – Babacan çizgisine karşı da bir tür “sakınma” içinde. Kendisine yönelik açık bir “mesafe” gösterildiği iddiaları medyada tedavül etmesine rağmen.

Geçen yazımın başlığı “Kapışma” idi. Bu yazıya “centilmenlik temennisi”ni koydum. Bir boyutu medyaya uzanan bizdeki siyasi mücadelede centilmenlik kolay değil. Bakalım hepsi ayrı ayrı önemli olan bu insanlar, siyaseten karşı karşıya geldiklerinde nasıl bir “erdem” sergileyecekler?

Not: Kapışma başlıklı yazımda Davutoğlu’nun “halen Ak Parti üyesi” yerine “Ak Parti milletvekili” olduğunu yazmışım. Düzeltir özür dilerim.

Şule Yüksel Şenler için: Sembol bir isimdi. Türkiye’de başörtüsü mücadelesi onunla yola çıktı denebilir. Şerefle temsil etti başörtüsünün temsil ettiği kişiliği. Yeni neslin onu okuması çok önemli. Sonsuz rahmet diliyorum.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Ürgüp 31 Ağustos 2019 11:03
Erdoğan gönlümde büyümeye devam ediyor.
Sefer 31 Ağustos 2019 10:47
Hala bayağısınız, hala ak partiye kaybettirmenin derdindesiniz. seçimde açık destek verdiğiniz chp'li belediye başkanları, hiçbir vaatlerini tutmaz olmuşlar. işçi kıyımı yaşanıyor alenen, müslüman vicdanı nerede?
Yanılıyorsunuz ! 30 Ağustos 2019 17:39
Türkiyedeki başkanlık sisteminde milletvekilinin esamesi okunmaz. Durum böyle olunca tüm hesaplar gelecek seçimde başkanın kim olacağıyla ilgilidir. İktidar kan kaybetmektedir. Kan nereden bulunacak ? Dışarıya her zaman güvenilmez. Kan uyuşmazlığı olursa başkanlık elden gidebilir. Kan kendi içinden bulunmalıdır. Bundan dolayı, yedekte bekletilenler, yani yeni particiler şimdi erkenden sahaya sürülerek prim yapmaları sağlanmaktadır. Başkanlık seçiminde, şimdiki iktidar yeterli oyu alamazsa, yeni partilerce desteklenerek yeniden iktidar yapılacaktır.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 17:15
Eyyy KARAR yazarları 30 Ağustosu Atatürk'ü anmak iradeye muhalefet etmek değildir. Ağzınız kaleminiz eğilmez korkmayın
Erzincanli 30 Ağustos 2019 16:07
Turkiye nin ihtiyaci olan biraz daha az kose yazari. Fransa da yasiyorum.burdaki tum gazetelerin kose yazari sayisi bizdeki her hangi bir gazetenin kinden daha az.Cok konusmaktan is yapmaya vakit bulamiyoruz.
Muhtefi. . 30 Ağustos 2019 15:38
Muhafazakar Abi. Sanki bilmiyorsun. :)..Ramazanlarda Vaaz Veriyorsun ya.!.Asıl Vaazi simdi vermeniz lazım. Vatan İçin Hizmet Herseyden önemli. Vatanın yoksa Konuşacak bişey de yoktur..ya Siyaset, Politika yazın yada Vaaz Verin. .ikisi bir arada olmuyor.!! Bak abd olmaz diyor fuze ile Uçaklarim yan yana. ;)))..
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 15:35
Reis ve digerleri.Kayyumdan alinan binlerce liralik HEDIYELIK.leri bunlar torunlarina bir sermaye olarak birakacaklar.
Süheyl CALISKANOGLU 30 Ağustos 2019 15:08
AKP'de olmaz "genetik yapisi müsait degil' erkekce mücadele edemezler,kim kimin ayagina kaydirabilirse,gecerlidir AKP'de..
cumhur 30 Ağustos 2019 15:06
Siyasetin güzel taraflarını bırakıp onu çirkefleştiriyoruz!Çıkar ve menfaat o kadar ağır basıyor ki yeri geliyor insanlığımızı unutuyoruz.İnsan bir iş yapmadan önce çok düşünmeli ve sonra karar vermeli!Yaptığından söylediğinden pişman olanlar o kadar çok ki! Farklılıklar bizim zenginliğimizdir diyenler ne yazık ki farklılıklara tahammül edemiyorlar...
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 15:00
Sayin Davutoglu cok birikimli bir devlet adamidir ve basaracaktir.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 17:05
7
Birinci soru : Neyi ? İkincisi de, kaç günlük siyasi hayatı, kaç kuruşluk deneyimi var da, "birikimli bir devlet adamı" ? İlkeliliğinde, ahlaki tutarlılığında, akçeli işlerdeki temizliğinde, Erdoğan'a beş basar, orası ayrı.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 22:39
4
Nerede ne birikimi?
Turkiye'nin ihtiyacı olan şey güçlü ve birleşik bir demokrasi cephesidir. Davutoğlu, Babacan, Gül... kim olursa olsun tek başlarına kisa vadede bir şey yapamazlar. Bütün demokrasi taraftarlari birleşmelidir. Davutoglu ve Babacan'in Demokrat Partiden hangi görüşleri farklı? Sagdaki soldaki bütün partiler birleşerek iktidari devirip tam demokrasiye geçişi ve toplumsal barışı sağlamalı ve daha sonra herkes kendi partisinde erken seçime gitmelidirler. Demokrasi cephesine partili partisiz her kesimden eski yeni bütün demokratlar davet edilmelidir. Karar yazarlarinin ve taraftarlarının hepsi dahil
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 14:18
Birbirlerini yesinler, oylarını bölsünler beni hiç ilgilendirmiyor. 1983'den beri seçmenim, gerçek bir merkez parti ortaya çıkana kadar artık sağ partilere oy vermeyeceğim. 24 Haziran'da ve belediyede CHP'ye verdim ağzım burnum yamulmadı, çarpılmadım. Namazımı halen kıldığıma göre herhalde dinden de çıkmadım.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 14:15
Erdoğan 'ın bir albenisi kalmadı artık. Ülke her yerinden dökülüyor. Sağ camiada, güçlü bir ekiple yola çıkan bir hareket seçimlerde iyi bir başarı yakalayabilir. Ü
ÖTÜKENLİKURT 30 Ağustos 2019 13:28
Centilmenlik ve İslamcı parti!? Asla yanyana gelmeyecek kavramlar! Bakınız ülkemiz ortadoğulaştı! Sadecee işsiz güçsüz cahil psikopat Suriyelilerin ahıra dolar gibi yurda dolmasından değil, Arap kültürüyle yetişen kadronun ülkenin yönetimine çöreklenmesinden! Artık iktidar dünyevi bir olgu değil, uhrevi nitelik kazanmıştır mollanın nazarında. Ne demişti Reiziniz hatırlayın; ÜMMETİ BÖLMEYİN! Partiye oy verenler ümmet olunca yönetimleri de ümmetin başkanı yani dini lider. Ona karşı gelenler kim? Küffar! Ortadoğululuk budur, centilmenlik bu cenahın uzağından bile geçmez!
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 13:01
Tum devlet imkanlari ile abanilir muhalefete, centilmence mucadele mumkun degil. Devlet imkanlarina bu kadar sahipken birakmak olmaz, daha doymadik ki :)
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 13:03
Sayin Cumhurbaskani mi yapacak centilmence mucadeleyi?
Garip 30 Ağustos 2019 12:09
Centilmen mi?Durup etrafımıza bakalım.Acıklı halimize bakalım.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 11:53
Mücadelenin centilmence olmasını mümkün kılan, her şeyden önce, oyuncuların centilmen olmasıdır. Siz benim şu soruma cevap verin, ben de sizin başlıktaki sorunuzu yanıtlayayım : Erdoğan centilmen olabilir mi ?
KARAR OKURU Hakkı Sever 30 Ağustos 2019 10:38
BABA Candır.
HERMES 30 Ağustos 2019 10:17
Bana göre; Tüccardan, dinciden(dindardan demedim), devlet memurundan ne cumhurbaşkanı olur ne başbakan. Tüccar komisyon almak icin devleti bile satar, dinci dini dünyası icin satar, devlet memurundan da ozgurlukcu bir anlayış beklemeyin cunku ona gore devletin ali menfaatleri herseyin ustundedir, once insan degil devlet der o, cunku hep ordan beslenmis. Geriye kim kaldı? Egitimli ve ozel sektorde calisan ust duzey insanlar, burjuva bir anlamda. Iste bizde burada da sıkıntı var:))
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 10:20
Koca koca KARAR yazarlarının hiçbiri oturup 30 Ağustos Zafer Bayramını yazamamiş. Birazdan cuma hutbesinde hoca vatan millet Sakarya diyecek ama Atatürk diyemeyecek. Hepiniz siyasetin kurbanı olmuşsunuz. Ne diyelim, geçmiş olsun. Bizlere bu vatanı emanet eden büyüklerimizi minnet ve şükranla anıyoruz. Zafer Bayramı kutlu olsun.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 12:04
1
Diyanet'in basına sızan hutbesinde, 30 AĞUSTOS'TA BAŞKOMUTAN OLAN GAZİ MUSTAFA KEMAL’in adı anılmıyor. Erdoğan, yayınladığı mesajda, “26 Ağustos 1922 tarihinde Gazi Mustafa Kemal'in Başkomutanlığında başlayan Büyük Taarruz” dedi. Diyanetin psikolojisi, ülkenin, özellikle bürokrasinin ne denli baskı altında olduğunun göstergesi. Yaptıkları, tipik, kraldan çok kralcılık. Hepimizin ZAFER BAYRAMI kutlu olsun.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 10:04
1-7 haziran seçimlerine giden süreci Davutoğlu,7 Haziran’dan sonraki süreci bizzat Tayyip bey yönetti.Listeler,sloganlar kampanya miting programı hepsini o yaptı.Eğer Davutoğluna kalsa CHP hatta Hdp ile koalisyon kurar seçime dahi gitmezdi.Seçime gitmemek için her hamleyi yapan birini seçim Galibi yapmanız ilginç olmuş. 2-Davutoğluna 2002 de mv adaylığı teklif edildi yok dedi 2007 akparti kapatma davası vardı yok dedi.tayyip bey bunu hiçbir emeği ve hakkı yokken başdanışman bakan Başbakan yaptı.ilk fırsatta il başkanlarını değiştirip Tayyip beyi bitirme operasyonu başlattı.müsademi edilmeliyd
Ali bak bu at 30 Ağustos 2019 09:39
Tüm dürüstler ayrıldı ak partid3n çanak yağlayıcılar yandaşlar akrabalar jigolo damat rantci ve haksızlığı seven çukuru fi dizisini seyreden taban kaldi
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 10:51
11
09:39, yok yahu, bunu kim söylüyor ? başından beri müzmin Ak parti düşmanı olanlar, geçiniz !
Karar Okuru 30 Ağustos 2019 09:26
O anlayışın hiç bir paresinden hiç bir fayda gelmez. Ne çare ki toplumsal kalite ve gelişmişlik düzeyimiz bu anlayışa uygun. Buradan 3-4. sınıf orta doğu ya da güney amerika ülkelerinin düzeyi ötesinde bir şey çıkmaz. Taşıma su ile değirmen dönmüyor. Neysek oyuz, başkalarının değil kendimizin sorumluluğu bu.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 09:03
Son İstanbul seçiminde 800 bin fark yemişsin hala olayın vehametini anlamamışsın.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 10:54
11
09:03, peki sen son 18 yıldır her seçimde, her referandumda yediğin farklardan dolayı başını önüne alıp bir düşündün mü ? Ne gezer !
Centilmenlik mi? Azizim 20 yıldır kibrini kararlılık ve ümmetin birliği, israf ve dedbdebesini itibar, saraylarını "külliye" diye yutturmaya alışmış ve bunu yutmak için dünden razı "şark kitleleri" bulundukça sen centilmenliği mentilmenliği unut.... kendi liderliklerinin/otoritelerinin/yetkilerinin paylaşılmasını "şirk"sayan birilerinin neler yapabileceğini tahmin bile edemezsiniz...
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 07:51
Onu bunu bilmiyorum bildiğim şey hakem kurulu adı üstünde hakem.vicdanlı olması gerekir memurlara verilen zam hiç vicdani değil
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 07:21
Her kesim sıkıntılı.."Kral çıplak"diyemeyenlerin,cesur yüzleri bu siyasetçiler.. Bazılarının,menfaat ve ikballerine dokunduğu için,elbette çemkirecekler..Hem,centilmenliğin dayanılmaz demokratik yollarını tahrip edenler hiç konuşmasın..Halk,biliyor,centilmen ile ağzı bozuk ve liyakatsizleri..Siyaset sonuç almak sanatı değil mi.?Buyrun er meydanına.!
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 07:20
Sevgili hocam darbe nedir nasıl yapılır kime yapılırsa darbe olur diye kendi kendime soruyorum bir de seçilmiş insanın suç işleme özgürlüğü yok deniyor evet suçtur suçu kim işler ise isterse padişah olsun suç suçtur cezası verilir baskı ile rahmetli başbakan Erbakan silahlı insanlar tarafından uzaklaştırıldı buna darbe denildi pekala baskıyla görevden elcektirilen başbakan ve belediye başkanlarina yapılan ne idi
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 07:21
Türkiye’nin onca sorunu varken sayın yazarın tek derdi yeni partiler ve akp..memurlar şaka gibi bir zam aldılar kimse yazmıyor sen bir ayda çaya Şekere sigara doğalgaz elektriğe en az yüzde 15 yap memura 3+3 ..çok yazık
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 10:56
1
güzel kardeşim bu ülkede bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığı var malesef. haklısın memurlara verilen zam çok komik. ama cezaevlerinde yatan yada yargılaması süren, işinden gücünden edilen yüzbinlerce masum sanki sesini duyurabiliyor mu ? çünkü ateş düştüğü yeri yakıyor.
KARAR OKURUMehmet atay 30 Ağustos 2019 11:36
6
İşine gelmiyorsa çalışmasın Biz öyle yapıyoruz
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 07:14
Davutoğlu duygusal bir ruh haliyle hareket ediyor, bunun getirisi olur mu ona ,bilmiyorum. Babacan eğer yanlış yapamazsa o sakin haliyle bu toplumun karşısına çıkar iyi bir strateji ona % 20 civarında oy getirir AKP nin en popüler döneminde ekonominin başında o var dı.Davutoğlu ,A gül,Babacan la niye hareket etmiyor acaba Ülkenin acilen demokratik hukuk devleti çizgisi ne dönmesi lazım....
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 11:01
8
07:14, neymiş o demokratik hukuk çizgisi ? Kürt yazar ve işadamlarının devletle iç içe geçmiş ölüm timlerince yok edildiği, Diyarbakır cezaevinde insanlara dışkı yedirildiği, başörtülü kızların ikna odalarına alınıp ikna olmayanların eğitim hakkından mahrum edildiği zamanların çizgisi yani öyle mi, geçiniz bayım, başka hikayeler anlatın artık...
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 06:39
AKP için yolun sonu görünüyor şarkısı bestelendi ve yeni bir ekip lazım onlarda AKP içinden çıkacaklar denenmiş insanlar fakat ülkenin bütün günahlarına ortaklar işlenen bütün zulümlere sessiz kaldılar destek oldular ve ortak oldular kuranda Sonra ateş size dokunur diyormu vesselam
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 05:39
Başbakan iken centilmence davranmadılar. Ali Babacan Bakan iken Cumhurbaşkanı brifing istiyor diye çağırıp jölelinin önüne çıkardılar. Kendi Başbakanını Bakanını o zaman aşağılayanlar şimdi mi beraber içtikleri kahveleri hatırlayacak?
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 05:00
Centilmenlik,nezâket kimde eksik... Önüne gelene hain demek ucuzluk... Elif Hanım'ın yazısı harikaydı. Sayın Hocam arabuluculuğu bırakıp doğrunun yanında olsanız. Çözüm sürecinde değiliz akil insan şunu görür;çöźülme süreci başladı. Haksız olan bağırır çağırır haklı iseniz daha sakin olursunuz. Bu ölçüye göre sizce...
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 04:56
Davutoğlu doğrudan üstelik kendisinin de başbakan olduğu dönemle ilgili şantaj yapıyor ve siz de centilmenlikten bahsediyorsunuz. Ak partinin öksürmesine bile 'eleştiri 'getiriyorsunuz sn.Taşgetiren ama bu çok ayıplı ve kusurlu şantaj konusunda adeta kulağınızın dibinde davul çalarken 'ben duymadım 'ı oynuyorsunuz.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 10:37
4
Yuh olsun sana be kardeşim.bu kadar da yalakalık olmaz.akpartinin verdiği zararı 50 yılda zor düzeltiriz.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 17:03
1
Bu halk geçmişte hiçbir partiye vermediği değeri AKP verdi.canını verdi.kanını verdi.Daha ne yapsın.Az bir eleştiri de olmasınmı?Yanlışa yanlış denmesinmi?Etraftaki yalaka sahtekarlar etten bir duvar örmüş içeri girmeye bile müsade yok.Gerçek dost acı söyler.hataya düşmesini istemez.Örneğin gelin torpili kaldırın.size yakışmıyor diye biri uyarsa hain ilan ediliyor.Haksızlık ve torpil dava adamını menzile eriştirmez.Soru çalan ahlaksızları Allah hedefe ulaşdırmadığı gibi...
Karar okuru 30 Ağustos 2019 04:21
Sayın taşgetiren, başarı uzun yıllar iktidarda mı kalmak yoksa doğru işler mi yapmaktır? Bi buraya açıklayabilir misiniz? Birde gelinen nokta ile başlangıç arasında fark yoksa başarı nedir? Birde başka bir dönem ile karşılaştırdığımızda başarı o zaman anlaşılmaz mı? (Mesala1946 - 1963 Almanya) kendi kabuğu dışında bir dünya görmemiş olanlar için o kabuğa bi cizik atmak büyük başarı mıdır? Not: siz de çok başarılısınız. Yorumlarda bu kadar ağır eleştiriler alırken aynı bakış açısıyla yazmaya devam ediyorsunuz. Hem de uzun yıllardır.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 02:26
Yağmurdan kaçarken doluya tutulmayalım. Gül, Babacan ve Davutoğlu ile demokrasi, adalet, eğitim ve kalkınma gelmez. Hadi biraz daha sabredelim.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 01:41
Sayın hocam iktidar tarafında olduğunuz müddetçe akil de olursunuz fetvacıda ama hafiften muhalif olduğunuz da vay halinize, en üst perdeden her şeyi söylerler
musto 30 Ağustos 2019 01:25
Babacanın uslubu ve duruşu daima halkın saygısını ve sevgisini kazanmış bu üslubu bozacağını zannetmiyorum çevresininde öyle olacağını tahmin ediyorum.Yanında Abdullah gül olmasa her tür görüşten oy alacağını düşünüyorum akp üslubunu anlatmaya gerek yok kırk yıllık yani olurmu kani.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 08:40
0
bana göre de; eleştirdiklerine aslında desteğini vermiş, kibirli yapısı ile davutoğlu ve hesap kitap yapmaktan başka iş yapamayan abdullah gülü bir tarafa koyarsan babacan iyi bir alternatif (tabii Reisin hışmını atlatması lazım)
Geçmiş-gelecek 30 Ağustos 2019 19:54
1
Eskiden Ak Parti'ye oy vermiş biri olarak Babacan benim saygımı ve sevgimi kazanamadı. Şimdi de sevmiyorum. Eğer Babacan eskiden gerçekleri görmedi de şimdi görmeye başladı ise geçmişte gafil idi. Geçmişte kendi etrafında olup bitenleri göremeyenler gelecekte yönetici olamazlar. Veya geçmişte yanlışı görüp de susanlar (korkanlar) gelecekte yönetici olamazlar. Yönetici olma ehliyetine sahip değildirler.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 00:35
"eskilerle farkını temellendirmek zorundadır." demişsiniz. Zor değil be hocam; öncelikle hukuk katliamına son vereceğini (tabii inandırıcı olacak; Reis ve emrindeki Abdulhamit Gül gibi değil) ortaya koyması lazım.
Ali baba 30 Ağustos 2019 00:24
Devširmelerde centilmenlik yoktur, yakinda bir birleri hakkinda konušmaya bašladilarmi, ,Görecegiz Müslümanlik,Dinciliklerini,Davalarini
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 00:20
Kerameti kendinden sananlara hodri meydan. Yazık millet kaybeder. Adam olup birlikte toplayacaklari memleketi gelemeyeceği yere getirirler.birileri fena halde ellerini avusturuyor.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 00:15
Sevgili karar okurlari lutfen Ahmet Davutoğlu hocamizi "medyanotu" basin yoluylada takip edip destekte bulunun. Facebook, Twitter vb. Saygilar sevgiler
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 23:56
Bildiğim kadarıyla Davudoğlu hala AKP üyesi. En azından o manifestoyu yayınladığı sırada öyleydi. Madem memnun değilsin, neden hala oradasın? AKP'ye inandığım bir dönem olmuştu ama artık ne ona ne de onun türevi herhangi bir partiye oy vermem. Tek temennim yesinler birbirlerini.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 23:53
SAYIN YAZAR HEM SOSYAL MEDYA HEMDE BAŞINI İZLİYORUM. KAPIŞMA SADECE TARAFLARLA DAVUTOĞLU ARASINDA SÜRÜYOR. AYDINLIK GRUBU, MHP, BAZEN SEKÜLER VE LÜMPEN KESİMİN SÖZCÜLERİ AK PARTİ VE PENSİLVANYA KAPIŞMAYA TARAF OLUYORLAR. Ona rağmen davutoğlu bey TV 5,teki konuşmasında büyük bir nezaket ve erdem gosterdi'ama kapışmaya taraf karşı taraf hala ağzı bozuk ifadelerle saldırıya devam ediyorlar NE İSTİYORLAR NE ALIP VEREMEDİKLERI VAR BU DAVUTOĞLUNDAN.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 00:15
3
Katiliyorum sana kardesim
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN