Back To Top
Cirane olayı

Cirane olayı

 - Son Güncelleme: 25.07.2019 Perşembe 08:37
- A +

"Suriyeli mülteciler” söz konusu olduğunda sokaktaki insanın kültürüne de giren “Muhacir – Ensar” vakıası, tarihte eşine az rastlanan bir olaydır.  Baskılar sonucu Hazreti Peygamber’in peşinden Mekke’den Medine’ye sığınan Müslümanlar “Muhacir” olarak anıldı, onlara kucak açan insanlara ise “yardım edenler” anlamına “Ensar” dendi.

Bu ilişkinin gerçekten muhteşem insanlık örnekleri oldu. Hazreti Peygamber iki topluluk arasında “Muâhât – Kardeşleşme” gerçekleştirdi. Ensar kardeş, Muhacir kardeşe her şeyini sundu.

Ancak bu ilişkinin zor zamanları da oldu. Huneyn Savaşı’ndan sonra ganimet dağıtımının gerçekleştiği Cirane’de gerçekten dramatik anlar yaşandı. Hazreti Peygamber ganimetleri dağıtırken, “müellefe-i kulub – kalbleri İslam’a ısındırılacak olanlar” kapsamında Muhacirlerden bir kısmına fazla miktarda pay ayırdı. Buna Ensar’ın gençlerinden itiraz oldu. Hatta, kimilerinden Hazret-i Peygamber’in hemşerilerini koruduğu gibi sözler çıktı. Hazreti Peygamber çok üzüldü. Ensarı topladı. Onlara “Fazla mal verdiklerim onu alıp gidecekler, ben sizinle kalacağım. Ben size yetmiyor muyum?” dedi. Ensar’ın büyükleri çok üzüldü, yapılandan dolayı özür diledi.

***

Ensar, Muhacir, Ganimetin dağıtılması sorunu ve Hazreti Peygamber’in hukukunu ortaya koyması ile sakinleşme…

Niye hatırladık bunu? Bu tür işlerin ne kadar zor olduğunu ifade etmek için…

***

4 milyon Suriyeli mülteciyi içine almak ve Müslüman bir ülkenin Ensar - Muhacir hafızası içinde hazmetmek… Tayyip Erdoğan’ın İslam kültür birikimi ile yürüttüğü iletişim dilinin bu işi kolaylaştırması.

Ama gel – gör ki, kan birliği içindeki iki kardeş ailenin bile uzun süre iç içeliğinde yaşanacak sorunun 4 milyon insanın birlikteliğinde yaşanmaması mümkün değil. “Konuk olan”ın her yaptığının göze batması, bu işin psikolojik zemininde ortaya çıkması kaçınılmaz durumlardan. 

Türkiye çok şey yaptı, gerçekten gerek devlet gerek sivil toplum kuruluşları olarak mültecilerle ilişkinin niteliği tam bir “bağrına basma” halidir. Ama ne Suriye’den gelenler tek tiptir ne de Türkiye’de onlarla münasebeti olanlar… Ailede problem çıkıyor, İslam ne kadar ortak payda olursa olsun, farklı kültür ikliminden gelen ve yurdunu yuvasını terkedip geldiği yerde “Tutunma çabası”nda olanlarla yerleşikler arasında problem çıkmaması mümkün değildir. Hele Cirane’dekine benzer “paylaşım” sorunları da ortaya çıkmışsa…

Sorun potansiyel nitelikte vardı, sonra sonra ete-kemiğe büründü. Siyasi sonuçlar da doğurunca İktidar – Devlet ne denirse, yeni bir noktaya geldi: Bu işi bir düzene koyalım.

“Yeni düzen”in ipuçlarını görmeye başladık:

-Arapça tabelaların Latinize edilmesi. Bu, Suriyelilerin yoğun olduğu sokakların “Suriye sokağı”na dönüştüğü algısından duyulan rahatsızlığın tepkisi idi. Tabelaların değişimi başladı. Her tür yabancı dildeki tabelalar varlığını korurken bu uygulama biraz absürd gözükse de gene de “Suriyeli mülteci”ye tepkiyi absorbe etme noktasında “zevahiri kurtarma” niteliğinde bir davranış oldu.

-Suriye’ye geri gönderme. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklaması: “Geçen sene 56 bin kaçak göçmeni sınır dışı ettik. Bu yıl itibariyle de ortalama 80 bin kişi sınır dışı edilecek.” 

-Seyahat kısıtlaması: İstanbul Valiliği, İstanbul ilinde kaydı olmayan (diğer illere kayıtlı) Suriye uyruklu yabancılara, kayıtlı bulundukları illere geri dönmeleri için 20 Ağustos 2019 tarihine kadar süre verildiğini açıkladı. Açıklamaya göre “otogar, gar, havalimanları ve tüm ulaşım vasıtalarında, ‘Yol İzin Belgesi’ kontrolleri sürekli olarak yapılacak, geçerli belgesi olmayan geçici koruma kapsamındaki Suriyeli misafirler, kayıtlı olduğu illere geri gönderilecek.”

Türkiye, bir dönem “Mültecilere kucak açan ülke” oldu. Hakikaten, dünyada hiçbir ülkenin göğüsleyemeyeceği bir yükü sırtlandı. Dünyaya “insanlık dersi” verdi.

Ama bu sürecin sorun biriktirmesi kaçınılmazdı, şimdi o günlere geldik.

Yukarda sayılan uygulamalardan gerek “Geri gönderme” gerekse “Seyahat kısıtlaması” diye ifade ettiğim ama gerçekte çok daha kapsamlı bir “ikamete mecburiyet”, ciddi problemlere yol açacak ve global medyaya yansıdığı ölçüde Türkiye’nin imajını yaralayacak gibi görünüyor. Kaldı ki global medyaya yansımama ihtimali de mümkün değil. Çünkü bunların tamamı “Dramatik aile görüntüleri” görüntüleri ortaya çıkaracak nitelikte işler. Ayrıca diyelim Gaziantep’te iş yapan bir Suriyeli’nin İstanbul’daki iş bağlantısını sürdürmesi ikamet mecburiyeti ile nasıl bağdaştırılacak, sorusunun cevabı ne? Bu tür soruları Suriyeli sayısınca çoğaltmak mümkün. Hassas, çok hassas bir noktadayız, diyerek bitireyim yazıyı. 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
karar okuru 26 Temmuz 2019 13:29
evet çok hashas olması lazım suriyeli din kardeşlerimizin maraş ta yanlız gezen maraşlıya omuz atan bir kaç suriyeli yerini bilmeli düşük bel pantolunla jöleli saçlarla kaygısız geziyorlar. avrupa ırzlarına geçiyor. bunlar bize sırtarıyor.
Devlete akıl 26 Temmuz 2019 06:16
35bin özgür Suriye ordusu ülkesini kurtarmak için savaşan. 4milyon Suriyeli Türkiye’de yaşayan, bırakın şunları eli silah tutan herkesi gönderin, ülkelerindeki savaşı bitireceklerse taşın altına elini koyacaklar, buraya ticaret iş sahibi olmayamı geldiler, bu millet ihtiyarınada çoluğuna çocuğunada bakar, kendi evinde yatırır gerekirse. Türkiye de durdukça gitmeye niyetleri yok...
Muhtefi. . 25 Temmuz 2019 21:55
Teee baştan ka-ris-ma-ya-cak-tık. .!..destek vb açıklama yapilmayacakti. Resmen TEZGAH kuruldu sozum ona İSLAM için miş, miş.Bu itiş, akış.Tiyatro resmen.Bizden Başka ve Zavallı çocuklar, kadınlar, ihtiyarlar, hayvanlar, bitkiler dışında Herkese Siyasi, Ekonomik, stratejik olarak yaradı, yarıyor.Şimdi de multecimi bunlar Muhacirmi.Muhacir olamazlar. !.çünkü KÜFÜR BELDESİ değil orası. !.sığınmacı diyebiliriz elbette yardim etmeliyiz,edeceğiz.Fakat olmamalıydı bu fitne,fesada orada..Hariri Suikasti ile basladi Tezgah.hala meçhul.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 21:13
Avrupadaki Türkler işyerlerine türkçe tabella yazabiliyor neden turkiyede yasak bu nasıl kardeşlik bu nasıl Müslümanlık
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 20:11
Suriyelilerin halinden ilk önce bizim basiretsiz idarecilerimiz sorumlu. Ayrıca idarecilerimiz Suriyelilere hiç bir zaman Ensar Muhacir penceresinden bakmadı, onları her zaman Avrupa'ya karşı bir koz olarak kullandı. Daha kötüsü, Suriyelilere TC vatandaşlığı verip onları bir oy deposu olarak kullanmayı hesap etti. Biz de ülke olarak bu yanlış politikaların ceremesini çekiyoruz.
Süheyl CALISKANOGLU 25 Temmuz 2019 18:53
Türkiye'deki 4 milyona yakin Suriyeli mülteciler,kisa özet;Esad'in kuyusunu kazalim derken ,icine biz düstük(!)..
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 18:02
Bu mesele sadece müminlerin merhametlerine bırakacak kadar basit ve sathi değildir. Bir çözüm ve öneri yok. Bugün Türkiye'deki Suriyeli 3 buçuk milyon insan o günkü toplam ensar ve muhacir in kaç katı Ahmet bey ! İşimiz zor bu yazı hangi yaralı parmağa merhem olur. " Yoksulların mağdurların mustafzafların ötekilerin hak ve hukukunu sadece insanların vicdanlarına ve merhametine bırakmak İslam'ın mesajını ıskalamaktır." der Mahmut Muhammed Taha
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 16:56
Bugün olanlar daha Suriye kavgasına başlarken öngörülebilmeliydi. Ama her zamanki gibi İslim arkadan geldi. Kapılar ardına kadar açıldı, Suriyeliler hemen her köşeye yayıldılar. Şimdi toplayıp sınırdışı edeceğiz diyorlar. Otobüse doldurup sınırın ötesine boşaltılınca bu insanlar ne yapacak? Kayıtlı oldukları yerden dışarı çıkamayacaklar diyorlar. Peki orada yeterli barınacak yer, iş güç var mı? Bunun tek çözümü var, Rusya, Suriye ve Türkiye bir masaya oturacak anlaşacak, gerekirse Türkiye ve Rusya yerleşim yerleri yapacak ve bütün Suriyeliler oralara yerleştirilecek.
Süheyl CALISKANOGLU 25 Temmuz 2019 16:43
RTE her zamanki nutuklarinda,Suriyeli mülteciler icin bazen 35 milyar ($)bazen de 40 milyar ($)harcandigini söylüyor,hangisi dogru ve ayrica,Avrupa'da ki gazetelerin köse yazarlari rakamlara bu kadar harcama yapildigina inanmiyorlar.Bilmiyorum kim gercegi söylüyor,kim gercegi söylemiyor(?)..
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 16:04
bu din kardesligi söylemini bırakın.Dunyanin hiç bir yerinde mülteciler elini kolunu sallayıp istediği şehire gidemez.Kaldiki niye gerçekleri görmüyorsunuz din yaftası ile insanları duygularını sömürüyorsunuz.Kaldi ki suriye de bir devlet var bunlar devlete karşı gelmis onlara göre teröristler ki oyleler
KARAR OKURUm 25 Temmuz 2019 15:26
Ahmet Abi, sığınma hakkı, göçmen hukuku gibi konular, bizim de üyesi olduğumuz Uluslararası Af Örgütü, Göç Örgütü ve Avrupa Birliği tarafından kabul edilen regülasyonlarca belirlenmiştir. Orada da dini ayrımlar yoktur, gavursa böyle, Müslümansa şöyle yap demez, ne göçmenin ne de alan ülkenin zarar görmemesi esas alınır. Suriye'den gelenler geçici sığınma hakkına sahiptir. Sorunların, 1500 yıl öncesinin koşullarından aktarılan vicdani çağrılarla çözülmesi zor gibi görünüyor. Selam, hürmet ve dua ile.
Hakki Soyler 25 Temmuz 2019 15:17
Rusya üzerinden Suriye ile anlaşıp planlı bir şekilde 2yil icinde geri göndermek gerekiyor.Sure uzadıkça süreç sıkıntılı oluyor
cumhur 25 Temmuz 2019 15:19
Caminin içi dururken dışı haramdır derler.Ülkemizde binlerce açlık sınırının altında ve ailesi dağılmış,ocakları sönmüş binlerce kişi varken vatanını birilerine bırakıp kaçanlara sormazlar mı siz vatanınızı neden terk edip kaçtınız diye?Önce kendi açlarımızı doyuralım sonra başkalarını düşünelim!Ama değişik amaçlar için yapılıyorsa milletimize ve insanımıza yazık ediliyor demektir.
Deli Emin 25 Temmuz 2019 15:00
GERÇEK NE? Sorun ,ben ne dersem o olur inadının sahibi Recep beydir.Önce yapıp doğan sonuca bakıp hesap ve çare arıyor.Oysa öce hesap edip sonra yapmak gerekmez miydi! Bu ülkeye Balkanlardan, Afganistan, Irak, Kafkasyadan milyonlarca insan geldi neden bu kadar problem olmadı? Hem ülke insanı hem Suriye'liler bu konuda mağdur. TOBB,MÜSİAD üyeleri ne kadar Suriyeli çalıştırmakta?TÜSİAD neden çalıştırmıyor.!Ucuz iş gücü tercihi,devlete verecek prim,vergiyi cebe indirmek,işçi ücretini düşürmek,ülke işçisini mağdur edip,bütçeye girmeyen gelir nedeni ile bunu zam yurdumun sırtına yüklemektir.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 14:23
su din kardeşiyiz yalanindan bir cıkabilsek ne güsel olacak. çık yurt dışına görücen neyin ne olduğunu. yurt dışında türklerle , yunanlıların mahlleleri aynıdır. enterasan gelecek ama araplar ise yahudilerle aynı mahallelerde yaşarlar. Dünyayı görmemiş , adamlarin kuracagı ortaklıkta, bunlar bizim di kardeşimiz demekten, öteye gitmiyor maalesef.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 13:50
SÜRECİ YÖNETEMEDİK SİYASETE MALZEME YAPINCA NETİCE BU.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 13:45
Acaip insanlık dersi verdik dünyaya gerçekten , Ab'ye hitaben; bize 1 milyar avro verecekleri var, vermezlerse acariz kapilari salariz suriyelileri demesi, cok güseldi ne gururlandık valla. İnsanlığıda , dinimizide Akp den ögrendik. Daha da ögrenecegimiz çok şey var.
Abdullah 25 Temmuz 2019 12:42
Medine'ye sığınan muhacirler ne yapmış, yan gelip yatarken mi beslenmişler, yoksa tarlada hayvancılıkta çalışıp Medinelilere yardımcı mı olmuşlar ? Nedense bu konu bir masal güzelliğinde anlatılıyor ! Türk gençleri Suriye'de şehit olurken askerlik yaşındaki kimi 'muhacir' Suriyeli gençlerin Türkiye'de nargile fokurdatması makul müdur ?
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 14:09
7
Bizim beğenmediğimiz işleri Suriyeli gençlerin yaptığını da görmelisin.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 15:12
0
Onların çalışmasından karlı çıkan sadece kapitalistler; çoğu da abdestli olan kapitalistler. Sigorta yok, mesai yok, asgari ücret bile yok. Devlet denetimlerde Suriyeli sigortasızları es geçiyor (Ceza uygulamıyor.).
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 12:39
"Men amene bil kaderi emine minel keder." (Kadere iman eden,kederden emin olur) "Her şey kader ile takdir edilmiştir.Kısmetine razı ol ki rahat edesin." Bediüzzaman Said-i Nursi Mülkün hakiki sahibi Allah'tır.Bizlerde O'nun mülküyüz.Ben bile bana ait değilim.Öyle ise neyin davasını güdüyorum?Yarın Mevlâm sorarsa:"Ey kulum;Ben sizin Rabbinizim.Rezzak olan Benim.Sen nasıl oluyorda Benim mülkümü,Benim kullarımdan esirgersin.Mülkümün senin elinde bulunuyor olması,hakiki mânada o mülkün senin olduğunu göstermez.Tarlada ki mahsul senin ya,sel gelince hepsi elinden kayıp gidiyor."derse cevabım va
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 14:30
1
O mülk madem senin değil. Niye seninmiş gibi kullanıyorsun. Yazdiklarini önce kendin uygula sonra bediüzzaman dan alıntı yap ve bunu siyasete sper yapma. Anlaşıldı kardeşim.
Muhtefi. . 25 Temmuz 2019 22:10
0
Dusunce esareti altında olandan fikir bu olur normal.:))))..ne anlamıssin, nasıl anlamışsın hayret ki, hayret. Hayretler. Pratik hayatta karşılığı yok. İslam Hukuk sisteminde geçerliliği yok. Yok oğlu yok. Cinsiyetin,Cografyan, İsmin, Rengin, Anan, Baban Kader.gerisi İki elin ve alın terin cüz ı iradenden. Çalışacagiz,Ugrasacagiz sonra Kader diyebiliriz. Gerisi boş laf. !. .ama cook kişi yer bu lakirdilari.:))) .sel, afet elbette olur, olacak ama Dere vb yatağına ev yapmayacaksın. !.
E.K 25 Temmuz 2019 12:25
Sn yazarimizin her seyi ama her seyi bir sekilde dine baglamak gibi cok ustun entellektuel bir yonu var..Islam peygamberi herkes tarafindan emin olarak bilinen ve guvenilen bir zat-i muteber idi..Sn Erdogan'in islam kulturu birikimi ile ensar/muhacir iliskisini hazmettigini ileri surmesi kulliyen yanilticidir..Sn Erdogan siyasi amaclari icin dini kullanan bir kisidir.. Muhacir/Ensar meseleside bunlardan biridir..Secimi kaybettiler, mertlik bozuldu..Suriyeli multeciler konusunda Turkiye'nin dunyaya insanlik dersi verdigi safsatasini Akp ve yandaslari dile getiriyor..Dunyada boyle bir algi yok.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 12:02
Herşey okadar dengesizleşti ki yurdum insanına yazık oluyor. Ne ekonomi kaldı ne adalet ne de huzur. Evet insanlara sahip çıkalım, ölmesin küçücük yavrular. Ama bu kadar kontrolsüz bu kadar rezilce bu kadar sefilce mi yapılır bu iş. İktidar da ne yapacağını şaşırdı, dış politika çöktü, iç politika daraldı, ekonomi çöktü, adalet iflas etti, demokrasi, hak ve özgürlükler bitti, umarım biran önce silkinip kendimize geliriz. Aksi durumda çok daha büyük sıkıntılar çekeceğiz.
Eleştirmen 25 Temmuz 2019 11:45
Selçuklu, kurucu unsuru olan Oğuzları(Türkleri) küstürüp, her şeyi Farsların yararına olacak şekilde yaptığı için yıkıldı. Suriyeli sorunu sadece ensar-muhacir şeklinde değerlendirilemez. Tarihten ibret almalıyız. Bu kesinlikle basit bir sorun değildir. Birçok diğer sorunla birlikte suriyeli sorunu, bireylerin devlete-halka-değerlere olan bağlılığını aşındırıyor. Devlete-millete sadakat duymayan bireylerin biriktiği bir toplum sonunu hazırlıyordur. İşin içine bir de şu "dış mihraklar" girince büyük tehlikeler oluşuyor. Sorunlara sığ çözümler getirmek yerine, onların köklerine inilmelidir.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 11:29
Suriyelilerin gelmesinde sadece dinlerine baktık. Yanımıza alıp yaşam tarzına, kültürel yapısına nasıl bir ortamda yaşadıklarına baktık mı? Batı niye seçip iyilerini alıyor...
Muhtefi. 25 Temmuz 2019 11:25
Katıyorum sayin yazar hiç te kolay değil. !.Adam meslek sahibi mesela ilk geldiği kayıt olduğu şehir ile ekmeğini kazandığı şehir arasında ikilemde kalacak ve elbetteki Kaçak durumuna düşecek. !.Daha pratik ve istikrarlı çözüm olmalı. Bulunduğu ortamda durumu değerlendirilmeli. Ülkemize,Kültürümüze Kanalize edilmeliler. Ayrıca süratle diğer taraftan Suriye'de kötünün iyisi Yasam ortamı kurulmalı ..Onurlu yaşam sartlarina kovusmali ..butün bunlar Devlet Siyaseti olmalı. İç politik, siyasi menfeaatten uzak olmalı. !.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 10:58
Sorun Suriyeli falan değil, Türkiye'deki iki zıt kutupta mevzilenmiş iki guruptan birisinin diğerini köşeye sıkıştırmak için, başka konu kalmayınca Suriyeliler kartına sarılmasıdır.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 11:21
0
Sorun ülke güvenliği sorunu. Nüfus artış hızları ve kültürümüze uyum sağlayamamaları en büyük sorun. Bu kadar küçük düşünme. Biz bu kadar yükü kaldırabilecek zengin bir ülke değiliz. Yarın sayıları iyice artarsa toprak bile isterler.
Halit 25 Temmuz 2019 11:02
Yurtdışında oturum izni almak için sabıka kaydından aids raporuna, aşılardan akciğer röntgenine kadar rapor istiyorlar. Biz açtık kapıları 4 milyona, saldım çayıra Mevlam kayıra.
İmam 25 Temmuz 2019 10:53
Hocam özünde anlatmak istediklerinize katılıyorum. Yalnız bir düzeltme ihtiyacı var teknik bilgi olarak. Orda Ensarın tepki gösterdiği dediğiniz, fazla ganimet verilen kesim Muhacirler değildir. Onlar Mekkenin fethi ile birlikte Müslüman olan, henüz Müslümanlığı hazmedememiş kişilerdir. Malumunuz fetihle hicret bitmiştir. Dolayısı ile bahsedilen kişiler muhacir değildir.
Türkiye mülteci suriyeliler ve Suriye konusunda hala yanlis bir politika izliyor. Mültecileri AB' ye karşı bir koz olarak kullandığı müddetçe bu mülteciler Türkiye de daha kalici hale gelir. Dış politika uluslararasi hukuka ve Uluslararasi İlişkiler'e göre izlenmeli ve mülteciler konusu Suriye politikasi aktörleriyle sürekli gündemde tutularak gündemin 1. Maddesine alınmalıdır. BM de ve dünyada da sürekli islenerek taraftar toplanmalidir. Suriye politikasinda kürtleri ve ABD yi yanimiza almamiz şarttır. Rusya ve Iran kesinlikle karşı cephededir ve multecilerin dönmesine izin vermezler.
Tamam suriyeliler kardeslerimiz, biz muhacir onlar ensar olsun ama insanlar gercekten böyle hissediyorlar mı aceba? Devirler değişiyor sürekli bir evrilme var dunyada. Günümüzün dünyasında olgular ve olaylar farklı şekillere büründü ve uluslararası hukuk ve uluslararasi iliskiler diye hukuk ve bilim alanları doğdu, demokrasi gelişti. Olaylar ve olgular artik bu duzlemlerde farklı kavramlarla ifade ediliyor. Biz kendi içimizde dini anlayisimizi uygulayabiliriz ancak iç ve diş düzeni saglayan hukuk kurallarimiz var. Onlara uymalı ve uydurmalıyız.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 10:39
Taşgetiren dini siyasete alet ediyorsun. Ayıptır yapma.
Ensar 25 Temmuz 2019 11:44
10
Dini siyasete alet etme herkesin sakız gibi çiğnediği bir laf olmuş. Adam Müslüman, dindar ise elbette herşeyde dine göre hareket edecek. Dini siyasete alet edenler dinle ilgisi olmadığı halde menfaat sağlamak için dini kullananlardır. Mesela İmamoğlu seçimden önce cuma kaçırmazdı seçimden sonra cuma vaktinde Kılıçdaroğlu ile görüşme halindeydi. Peygamber efendimiz de herşeyde dine göre hareket ederdi. Aklını kiraya vermiş hem laik hem Müslümanım diyen aklıevveller sıkışınca 'dini siyasete alet etme' sakızını çiğnerler. He canım oldu olacak dini camiden hiç çıkarmayalım.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 21:21
0
Bir teklifim var. Suriyeli muhacir kardeşlerimize AKP' ye oy veren Ensar kardeşlerimiz baksın konu hallolur.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 10:30
Sayın okur savaştan mutevellit mağdur insanlar için varmı bir çözümünüz. İnsan bu insan. Senin benim gibi. Onlarda yaşıyor nefes alıyor hata yapıyor suç işliyor tıpkı bizim gibi. Suriyeli dedikleriniz bizim cinsimiz. O kadar basit değil
Karar Okuru 25 Temmuz 2019 10:12
Hocam bir eve misafir gelen her yere her odaya serbestçe girip çıkar mı ki. Can derdi ile gelen her yere de gider mi? Ayrıca gelişmemiş sorunlu islam dünyasından gelişmiş batıya göç çoğunlukla can dedinden çok üretemedi değerlere asalakça ortak olma çabasıdır. Bir de gittiği yeri kaçtığı yere benzetmeye çalışmaz mı al sana orta doğu kafası
hurşit GÜNDOĞAN 25 Temmuz 2019 09:30
Çözüm ne?.Bir an önce Suriyede ki savaşın bitirilmesi onun için AB ye giden kapılarının açılması lazım bunlar ancak bu dilden anlar.bu konuda yapılan bütün anlaşmaların rafa kaldırılması uluslararası camiaya bu yükün kaldırılması için Suriye de iş tutan taraftarlara baskıyı artırmaları onları yola getirir.abd nin , rusyanın ne iş var bu bölgede tezi ile bölge ülkelerinin oluşturacağı bir konferansla bu işin çözülmesini sağlamak lazım.ensar- mühacir anlayışına zarar vermeden ya da bu konuda daha fazla kötü örnekler oluşmadan çözmeliyiz. RTE ın bu çözümde her zamanki gibi önçü olmalıdır
KARAR OKURU Ahmedâ 25 Temmuz 2019 10:31
0
Bizi bu hâle yanlış Suriye politikası getirdi hala anlamıyor musunuz?
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 09:21
Hayırdır, Karar yazarları bu hafta toptan Suriyeli mesaisi yapıyor ama doğru düzgün bir analiz yok. Din kardeşliği söyleminin dışına çıkılamıyor. Maymuncuk gibi her yerde kullanmaya kalkınca Muhacir Ensar kavramının da suyunu çıkardık. Gelenler 3 milyon Ermeni veya Rum olsa ne diyeceklerdi acaba? Benim bildiğim, tepkiler bu kadar yüksek olmasaydı çoktan hepsi de vatandaşlığa alınıp oy kullanmışlardı.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 09:17
Nihayet KARAR’da birisi “kültürel fark”ın farkına vardı. Ahmet Bey’in yazısı oldukça başarılı ancak bir noktada zafiyet taşıyor. O da : Erdoğan’ın bu işi “dinsel saiklerle” yaptığı zannı.
Mehmet 25 Temmuz 2019 11:00
2
Bop ile sınırlar çizilecek ama buralara demokrasi gelecek diye suriyeli muhaliflere destek verdik dedi mehmet metiner.Bop u evangelist Bush planladı ve biz uyguladık.Suriyelilerin boşalttığı yerlere ise ypg yerleşti. Alın size ikinci israil.Kim günah çıkaracak.Musluman Sam ile ilgili peygamberinin sözlerini bilmez mi.Hani din için yapiyorduk
HACI MURAT 25 Temmuz 2019 09:11
Şunu herkes bilsin ki rızık verici olan Allah'tır,biz değiliz.Biz,Suriyelilerinki şöyle dursun kendi rızkımızı bile yaratamayız.Onların ve bizim rızkımızı Allah veriyor.Hiç kimse kendini tanrı yerine koymasın.Bir sel felaketi,bir deprem,dün zengin olanı bugün fakir hale getirebiliyor.İnfak malı eksiltmez. "..Her neyi infak ederseniz, O (Allah), onun yerine bir başkasını verir; O, rızık verenlerin en hayırlısıdır.»(Sebe,39). Kaldı ki çalışabilecek durumda olan Suriyeliler çalışırak geçimlerini temin ediyorlar.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 09:57
2
Kardeş suriyeli sorununa bende inanmıyordum. Geçen üsküdara gittim. Gittim ama üsküdar da mıyım lazkiye demiyim anlayamadım. Tüm sahil parklar suriyeliler le dolu idi. Ve ister istemez insanların tepkisini çekiyordu.
Hiç 25 Temmuz 2019 11:23
1
Bir de buraya çok bilir gibi geleneksel rizk yorumu yazip din dersi vermiyorlar mi? Işte bu islam anlayışı yıkılıp gerçek islam ogrenilmezse daha çok 3. Ligde sürünür müslümanlar.. hacı murat rızk konusunu iyice bir araştır..zira ezber devri geçti artik..
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 11:47
0
AKP reisi, bunlara, "misafir", diyor; gidecekler, diyor. Konuya buradan bakıyoruz. Erdoğan’ın ağzından duyduğumuzdan hareketle HACI'nın yorumumsusunu eşleştirelim : Mesele karınlarını doyurmaktan (Rızktan) ibaretse, yerleştirirsin kamplara, fon kurar "ensar"ın yardımlarını fonda toplar, verirsin üç öğün yemeklerini, ülkenin en ücra köşesine kadar dağıtmaz hatta DOĞACAK ÇOCUKLARA ACIYARAK doğum kontrol tekniklerini de öğretirsin, halkı zorla ırkçı yapmazsın. Gidecek adamın HAYATIMIN TAM ORTASINDA işi ne ?
HACI MURAT 25 Temmuz 2019 14:14
2
11.47 Gidecek dediğin adamın senden farkı yok.Muhtemelen onun dedesi de Çanakkale'de senin ve benim dedemle birlikte düşmana karşı savaştı.Sınırımız cetvelle çizilince o öbür tarafta kaldı,biz bu tarafta.Öbür tarafta kalan sen de olabilirdin.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 14:52
1
HACI, Suriyelilerin Anadolu toprağında zerre miktarı hakları yok. Bugünkü devlet Osmanlı devleti değil. Dedelerimiz adamların toprağını işgal etmiş, onları, kendilerinin olmayan savaşlarda (Mesela Çanakkale’de) kullanmış. Bu toprakların çocuklarını da, Arapların topraklarını korumak için Şam’a, Filistin’e, Mekke’ye, Medine’ye göndermiş. Giden gelmemiş; benim Yemen’de işim neydi HACIIIII ? Devletlerin faturalarını, torunları da ödemeye devam eder. Bugünkü durum, iki taraf için de bundan ibarettir.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 14:54
1
HACI “gidecek” diyen, senin reisin. Yoksa gitmeyecekler mi; bizi KANDIRMAK için mi söylüyor ?
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 14:57
1
Ooooo HACI ! Giden her yerin ağıtını tutsaydık, gözlerimizde fer kalmazdı; aynen bizim işgal ettiğimiz yerlerdekilerin gözleri gibi !!!!
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 08:52
Siz daha İslamcılık gibi müflis bir ideoloji peşinde koşmaya devam edin sayın İslamcı camia. Dün yalvara yalvara getirdiğiniz sığınmacıları bugün ağlata ağlata kovuyorsunuz. Dün bir günde ümmi duruma düşürüldük diye Arap alfabesinin kaldırılmasına atıp tutuyordunuz bugün elde büyüteç Arapça tabela avına kadar vardırdınız işi. Ne diyeyim siz kendinize acımıyorsunuz Allah merhametini göstersin.
Muhtefi. . 25 Temmuz 2019 11:57
3
:)))..komik ötesi lakirdilar. Birileri dedi diye olmaz. Muslumanim demekle sadece iddia sahibi olunur.Pratik lazim..ayrıca. Suriyeli veya yarin bir başkası her zaman Ahlak, Edep içinde Bastacidır. Sen bak bir parça cıvık (beyin) icinden ne çıkacak belki Tavsan çıkar. :))..o da Beyincigi var Imbigi var.neokorteks var ki biraz burada İnsana Benziyoruz. :))..Gönül ise hiç açmayalım. Sana,bana açacaklar yakın zamanda. !..
bir okur 25 Temmuz 2019 08:44
Yazar Türkiye'nin "Dünyaya “insanlık dersi” verdi." ğini ifade ediyor. Dünya ülkeleri hiç de bu dersi almış görünmüyor. İslam ülkeleri bile bu dersi görmemiş. Kendimizi kandırmayalım. Kimsenin bizden ders aldığı falan yok. Avrupa Türkiyeyi tampon bölge olarak görüyor, para vaadi ile bizi oyalıyorlar. Peygamberimiz dönemini örnek vererek duygu istismarı yapmayalım. Suriyenin nüfus yapısı değiştirilip yeni bir devlet oluşumu yapılıyor, biz bunu görmeyip ensar olma muhabbeti yapıyoruz...
KAFKASYALI 25 Temmuz 2019 08:27
Sayın yazar, mültecilerin kayıtlı oldukları yerde ikameti Avrupa da uygulanan bir dünya standartıdır. İş, aile vb bağlantısından dolayı Istanbul'a gitmek durumumda olanlar, yasal yoldan yetkili kurumlara müracaat ederek bunu pekala gerçekleştirebilir. Sizi okuyanda Toplama kampı kuruluyor zannedecek, yazarken biraz sağduyu lüyfen. Şeytanın değirmenine su taşımayalım.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 07:46
Sahi, Suriyeliler neden burada? Şimdi hatırladım, Şam’a Cuma namazına giderken kapıyı açık unutmuşuz...
Tr 31 25 Temmuz 2019 07:38
Biz Esada zalim diyoruz.Esad ila işbirliği yapanlarla dost oluyoruz.Rusya iran olmasa Esat çoktan cehennemin dibini boylamışti.Sisiye karşıyiz ama darbe yaptığında milyarlarca dolar gönderip diktatòrlüğünü pekiştiren sisiye parasal yardım eden İran ve S. Arabistanla dost oliyoruz hesap sormuyoruz.Ayni oyun içinde bu kadar çelişkiyi diplomasi dili kaldirmadığı ortada Çözüm: Esad ila Suriyelileri barıştirmak ve Suriyenin bütünlüğünü korumak Not:Suriyenin içinin karışması sonucu bunların olacağıni yani fıratın doğusunda pyd nin devlet kurabileceğini, süni halkın göçmesiyle suriyenin memoğrafi
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 21:05
1
Bravo çok doğru.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 07:33
Acaba hükümet Suriyelilere sağladıği imkanların onda birini kendi vatandaşına sağlıyor mu? Akp bu devletin imkanlarını Suriyelire dağitamaz sandıği dilinden düşürmeyen akp başkanı bu konuda sandığa giyse ya ama yürek ister...
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 12:31
0
Bir donem siyaset ile uğraşanların ve yakınlarının siyasette olduğu müddetçe mal bildirimi verilmesini başbakan önerdi sen bu partiye cayci bulamazsın dendi sonunda başbakanlıktan oldu.İnanma insanların saltanatına/ Menfaatleri için gelirler vecde/ Hak taala vadetseydi cenneti/ Allaha bile etmezlerdi secde.
Musto 25 Temmuz 2019 07:01
Açık açık taraf tutmuş demekki islamcılarda taraf tutma yandaş geleneği o dònemde başlamış beraber òlümüne savaşalım sen benden fazla al.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 10:28
2
Müsto Edebini bozma. Resulullah Ensara açıkça iltifatta bulunuyor. Ben sizinle kalacağım diyor. Ve 1400 sene boyunca onlarla beraber kalmaya devam ediyor. İnsanın olduğu her yerde tartışmanın çıkması normal. Allah Resulü de böyle bir yola başvurmuş. Mala temah edenlere de güzel bir cevap vermiş...
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 06:49
Hocam. Konu bulamazsan Minyeli Abdullah ı yaz.
Hiç 25 Temmuz 2019 06:11
Öz yurdunda garipsin öz vatanında parya! Ülkenin gerçek sahiplerinin düşürüldüğü durum buyken karar yazarlarının suriyelilere hala ensar muhacir edebiyatı yaparak bakması toplumdan uzakta yaşadıkları izlenimini oluşturuyor insanda.ey yazar hastanede sıra beklerken senden çok sonra gelen suriyeli senin önüne geçti mi? O esnada sen ne hissettin?Bu sadece bir soru.memur işçi vergisini veren enflasyona ezdirilirken suriyelilere milyarlarca $ harcandi ve bunun şovu yapılıyor ne düşünüyorsun?.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 21:02
0
Ya boş ver bunların tuzu kuru. Anlsmazlar. Kendi hatalarını her zaman olduğu gibi jabul etmeyip, yükü hepimizin sırtına yıkarlar. Artık kanıksadık.
Mustafa EROĞLU 25 Temmuz 2019 05:43
Suriyelilerin başka bir şehre gidip gelmesi değil, ikame verilen şehirden başka bir şehirde ikame etmesi önlenmiş olacak. Değilse başka bir şehre gidip gelmesinin kısıtlanacağı kanaatinde değilim
KARAR OKURU Ahmedâ 25 Temmuz 2019 05:32
"4 milyon Suriyeli mülteciyi içine almak ve Müslüman bir ülkenin Ensar - Muhacir hafızası içinde hazmetmek… Tayyip Erdoğan’ın İslam kültür birikimi ile yürüttüğü iletişim dilinin bu işi kolaylaştırması." Sayın yazarın şu 'very interesting' cümlelerini okuyunca ülkedeki sorunlardan birinin de cesur ve gerçek aydın bulunmaması olduğunu anladım.
Karar Okuru 25 Temmuz 2019 03:03
Bu işin hassasiyetten çok kritik bir yönü var ve bu küresel bir sorun. orta doğu, Afrika ve G. Amerikanın yetersiz kalan toplumsal yapısı hem gelişme hemde politik açısından dengesiz bir durum yaratıyor. Açıkçası bu artık dünyanın orta ve gelişmiş ülkelerine yük oluyor. Her kes değer yaratmak yerine üretmediği, başkasına ait değere ortak olmak istiyor. Bu mümkün değil ve ileride sorun olacak.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 01:48
Bir kişinin saplantılı inançları için bütün ülkemin bedel ödemesine katlanamıyorum. Ya her sorun o bir kişinin kararları yüzünden çıkıyor ve gelişiyor. Cahilleri etrafına toplamış memleketin altını oyuyor,millet koyun gibi bakıyor. Yeter artık. Suriyeliler sadece bir mesele, ülkede haksızlığa uğramış, adalet bekleyen yuzbinlerce insan var. Milyonlarca işsiz genç var, ümitsiz gençler çocuklar var. Sen tüm devlet malını ganimet diye yandaşina dagitacaksin sonra biz isyan etmeyeceğiz öyle mi. Bak gör...
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 16:22
0
Nerede ediyorsun söyle de izlemeye gelelim
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 01:40
Huneynde muhacir-ensar birlikte mücadele edip savaştı. Bizde suriyelinin birçoğu sahilde keyif yapıyor, askerimiz ise şehit oluyor. Ben hergün sahilde onları görüyorum ve artık bu keyif hallerinden sıkıldım. Esnaf olmuş adam ama zerre vergi vermiyor. Şimdi siz adalet terazisini misafir lehine tartarsaniz kendi ev ahaliniz isyan eder. Nihayet sınıra geldik, az daha katlanma lüksümüz yok.Biri çıkar fitili ateşlerse önünde kimse duramaz.Biran önce gereği yapılmalı.
Valla demagoji 25 Temmuz 2019 00:49
Ya hocam Allah aşkına! bunun ensar muhacir olayıyla neresi benzer ya?Orda yapılan uygulamalarla bu durum denk mi? Ne yani biz dine kalblerini mi istiyoruz?Doğrudur mağdurlar. Zordalar.Bu durumda maalesef siz siyasal İslamcıların bu talihsiz iktidarının uyguladığı yanlış politikalarin büyük etkisi var. Vicdan yapiliyor belkide . Neden fatura koca bir ülkeye odetmeye çalışıliyor?Tamam Esad zalim ama çözüm ordan baslar ya.Bu çok açık olduğu halde neden yazilarinizin içinde bu mevzu yer almaz ve demogoji yapılır. Enver'in Sarıkamış'ı neyse buda odur.Acik ve net. Hem onları hem bizi yaktiniz .
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 21:01
0
Güzel yazmışsın. Esad zalimde Suudiler çok mu düzgün. Tüm Arap aleminde nerede demokrasi var.
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 00:32
Misafir gelmesini bildiği gibi gitmesini de bilmeli...Zaten ülkenin ekonomik durumu ortada.... işsizlik enflasyon...
SARAY. 25 Temmuz 2019 08:10
12
ekonomi kötüymüş, sevsinler .hayrola onların rızkını; sen yada ülke mi veriyor ??? rezzak olan Allah... kimse rezzaklığa soyunmasın. seni ben doyurdum ben büyüttüm, maaşını ben veriyorum felan. kapımda şu kadar kişiye ekmek veriyorum. büyük laflar bunlar. REZZAK ALLAHTIR. Rabbimiz Allah, zenginlere yoksula,yolda kalmışa vs. versin diye para,mal mülk verdi onlar ise biriktirip duruyor. ellemyin biriktirsinler ahirette ateş olarak dönecek elbette....
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 20:59
0
O zaman sokakta gördüğün fakiride şartların ne olursa olsun al evine geçir kütüğüne oldu bitsin.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN