Back To Top
Çözüm sürecindeki yanlışlar

Çözüm sürecindeki yanlışlar

 - Son Güncelleme: 23.08.2019 Cuma 08:40
- A +

Sorun hep gündemde olduğu için günceli konuşurken sık sık geçmişe - geleceğe gitmek de kaçınılmaz oluyor.

Türkiye bir çözüm süreci yaşadı ve bendenize de İç Anadolu için oluşturulan “Akil İnsanlar Heyeti” içinde “Başkan” olarak görev verildi. Hayatta devlet görevi olarak üstlendiğim tek sorumluluk bu oldu.

7 bölge için 7 heyet oluşmuştu. Heyetler Doğu’da – Batı’da, Kuzey’de – Güney’de, her etnisiteden, her dinden – mezhepten, her sosyal tabakadan insanla buluştu. Şehit aileleri ile de görüştü, Dağdaki teröristin ailesi ile de.

Arayış, terörü bitirip, “Anaların ağlamayacağı”  bir Türkiye’ye ulaşma arayışı idi.

İmralı’daki terörist başı “Artık silahlı mücadele ile netice alınamayacağı anlaşılmıştır” demiş ve “Dağdan inme zamanı geldiği”ni ifade etmişti. 

Devletin “Teröristbaşı” ile örtülü görüşmeleri on binlerce hayata mal olan terörün bitebileceği ümidini doğurmuştu.

- Örgüt silah bırakacaktı.

- Dağdan inilecekti.

- Devlet de yıllardır dağda bulunanların rehabilitasyonu için çareler üretecekti.

Tam o sırada üstelik iktidar cenahından “Bu işler üç kademede olacak” gibi bir söz atıldı ortaya. “Devlet şunu yapacak, örgüt şunu, devlet şunu, örgüt şunu…” gibi bir kademelenme.

Ben o dönem, yazılarımda bu kademelenmenin yanlış olduğunu, bunun örgüte pazarlık alanı açtığını, örgütün hiçbir durumda tatmin olmayacağını, sonra da “Devlet üzerine düşeni yapmadı” diyerek silah bırakmakta ayak sürüyeceğini yazdım.

Bir şeye daha dikkat edilmesi gerektiğine işaret ettim:

-Bu süreçte örgüt ile asla “Kürt sorunu pazarlığı” yapılmamasını, Kürtlerin sahip olması gerektiğine inanılan haklar varsa bunun devlet tarafından re’sen verilmesi gerektiğini, aksi takdirde örgütün “Bütün haklar bizim zorumuzla alındı” propagandası yapacağını yazdım.

Maalesef “kademelenme” söylemi devam etti, maalesef kademelenme söylemi ile “Kürt sorunu için şu yapıldı, şu yapılmadı” tartışması devam etti ve sonunda süreç akamete uğradı.

Bu arada “Süreç var” diye, sahada teröristlerin faaliyetlerine göz yumuldu. Aslında yollarda kimlik kontrolü yapılıyor, KCK mahkemeleri kuruluyor, haraç alınıyor, şimdi hatırlıyorum, çarpıklığı yaşayanlar “Devlet, alanı PKK’ya bıraktı” diyordu.

Bazı ilçelerde özyönetim ilanları, hendekler bunların peşinden geldi.

Herkes hayret içindeydi.

Devlet neredeydi?

15 Temmuz’dan sonra bütün bu çarpıklıkların izahı sadedinde “Oradaki kamu yöneticileri ve askeri yetkililer hep FETÖ’cü çıktı” söylemi geliştirildi.

Bu izah haklı olabilir miydi? Yani oralarda görevli “FETÖ’cü kamu yöneticileri” hani Amerika’nın da projeleri çerçevesinde bölgeyi PKK’ya bırakmak gibi bir ihanete kapı aralamış olabilirler miydi?

İşin içine “FETÖ” girince bütün bunları ihtimal dışı görmek zordur. Şu ana kadar dosyalara giren suçlamalara bakınca FETÖ her şeyi yapar demek mümkün.

Mümkün de aklımıza mukayyet olup başka sorular üzerinde düşünmezsek kendi kendimizi aptallaşmış hissetmemiz de kaçınılmaz olur.

Neyi mesela?

- Mesela hadi bölgedeki vali, garnizon komutanı, jandarma komutanı, kaymakam vs… böyle bir fesadın aktörü haline geldiler, peki Ankara neredeydi o zaman? Cumhurbaşkanı, Başbakan; Genelkurmay başkanı, MİT Başkanı, Genelkurmay başkanı, İçişleri Bakanı vs… Güvenlikle sorumlu bütün makamlar Doğu- Güneydoğu’da olan biteni görmemiş olabilirler mi? Bölgenin Ak Partili milletvekilleri, Orhan Miroğlu mesela, alanda dolaşamıyor ve bunu yazıyordu. Ankara’nın valiyi, emniyet müdürünü, kaymakamı, bölgedeki MİT görevlilerini değiştirme yetkisi yok muydu?

- “Çözüm süreci var, teröristleri görmeyin” dendi mi, bölgedeki görevlilere? Bölgedeki görevliler “Çözüm sürecini engelliyor” konumuna düşmeme kaygısı taşıdılar mı?

Benim kanaatim şu:

- İmralı ya da örgüt ile sadece “Dağdan inme” ve “silahların bırakılması” konuşulmalıydı.

- Örgüte asla başka alanda pazarlık imkanı verilmemeliydi.

- Dağa çıkmanın suç olduğu, devletin şimdi daha fazla ölüm olmasın diye bir “Atıfette bulunduğu” tavrı öne çıkmalıydı.

- Öcalan tarafından ifade edilen “Silahlı mücadelenin çıkmaza girdiği” noktası asla unutturulmamalıydı.

- Hiçbir terör eylemine müsamaha edilmeyeceği kararlılığı her noktada dile getirilmeli, bu, fiiliyatta da ortaya konmalıydı.

Süreçte Amerika’nın “Rojava” manipülasyonu ile kimi Kürt siyasetçilerin ve Kandil’in zihnini iğfal ettiği gerçeğini görmezden gelmemek lazım, bu boyut da önemli hiç şüphesiz.

Ama çözüm sürecinde Ankara adına kimi yönetim zaaflarının bulunduğu da görmezden gelinemez. Bugünün kaotik ortamına gelişte bütün bu zaaflar rol oynadı. Kürt siyasetinin Amerikan inisiyatifine girmesi önlenebilir miydi? Bu konu da üzerinde düşünülmesi gereken hayati bir meseledir.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
süleyman d. 24 Ağustos 2019 23:15
Bana göre de : İLK DÜĞMEYİ YANLIŞ İLİKLEDİLER. GERİSİ...Gerisi malum. Oslo,İmralı,Habur,Silopi,Dolmabahçe....
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 14:26
Buradaki bazı yorumları okuyunca komik fakat şizofren bir gerçek ortaya çıkıyor; O gün açılıma karşı çıkıp hükümeti bu yüzden yerden yere vuranlar ile bugün “-devlet bölücü odaklara bu kadar yüklenmesin, onlarla diyaloğa geçsin-“ diyenler ayı odaklar. Yani hükümet ağzıyla kuş tutsa da yaralamayacak bunlara, çünkü maksat çözüm değil, çözümsüzlük, Türkiye’nin enerjini ve imkanlarını gelişip ilerlemesi, güçlenmesi için harcamasını önlemek, zayıf ve güdülebilir kılmak.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 10:03
TBMM'nin, TSK'nın, Ana muhalefet partisinin, Universitelerin, iş dünyasının, Başbakan ve 2 bakan dışında Bakanlar Kurulunun dışarıda tutulduğu bir süreç ÇÖZÜM SÜRECİ değilidir. Sorun milletin sorunudur. Sorun devlet üstüdür. 2 bakan, 2 danışman ve 3 MIT mensubuna 10 beden bol gelir. Koşaner paşa TV'de feryad ediyordu: "Süreç ile ilgili hiç bir bilgimiz yok" diye. Bence süreç, yeni anayasa ve başkanlık yolunda Kürt oyları ütme projesiydi. 2014 mart seçimlerinde bu olmayınca ve Demirtaş 2014 CB seçimlerine aday olacağını açıklayınca süreç kendiliğinden bitti. Sonrasını herkes biliyor.
Okur ve Sorar 23 Ağustos 2019 18:37
Akil İnsanlar Heyeti hiç dikkatimi çekmemişti. İnternetten bakıyım dedim. Ne gördüm dersiniz ? 9 kişilik her heyette 1 başkan, 1 başkan yardımcısı, 1 sekreter ve 6 üye varmış. Beni acı acı bir gülme tuttu. Devletteki kadrolar gibi ! Başkan ve başkan yardımcısı ve sekreter... Türk toplumunda herhangi bir yerde bir başkan varsa onun etrafındakilerde başkanın ayağını kaydırıcılardır. Yardımlaşma, yardımlaşarak hedefe ulaşmak bizim toplumumuzda yok. Biri başkan olunca diğerleri niçin ben olmadım diye en azından içlerinden itiraz ederler. Akil İnsanların neden başarısız oldukları belli değil mi ?
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 17:42
Kim ne dese desin güzel ülkemizin şahlanışı ancak ve Ancak demokrasi barış kardeşlik ve adalete bağlı olmakla mümkündür
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 17:15
Açılım bu ülkede Cumhuriyet yönetiminin Kürt’ler ve diğer Müslüman azınlıklara reva gördüğü 80 yıllık adaletsizliğe ilk defa neşter atan Türkiye tarihinin en önemli girişimi idi. Kuzey Suriye’de Amerikan üst aklının İsrail’i rahatlatmak adına düşündüğü oluşumla ve 2015 seçimlerde 80 milletvekili çıkarınca ne oldum delisi olan örgüt, “salla düşecekler” telkinine uyup savaşı tercih ederek bu tarihi fırsatı heba etti. FETÖ ile de ağzı yanan devlet artık başka risk almayacaktır. Barış isteyen elleri havada gelecek, başka yolu yok.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 17:44
0
Aynen öyle Eller havada daha güzel Oynanir Oyun havaları. :))..ELLER HAVAYA tuttum bu sloganı :)).bos eller ile gelin Soframıza. Hersey var. Dağda, bayırda bişey yok. !..Tebrikler. .
Ehl-i İrfan 23 Ağustos 2019 16:35
Sayın Taşgetiren,bugünkü yazınız bir önceki yazınızdaki tezinizi çürütüyor.O çürütmeye bir örnekte aşağıdaki terör örgütünün bir mensubunun itiraflarında... "Selçuk Mızraklı, Türk askerine kurşun sıkan teröristleri, oluşturduğu özel bir ekiple, iyileştirip tekrar kurşun sıkacak hale getiriyordu."Bu ifadenin başka da bir karşılığı yok bana göre..  Diyarbakır'daki eczacı dostum, bu bilgiyi benimle paylaştıktan sonra şu çarpıcı soruyu sordu: "Şimdi söyle abi, askerimize, polisimize kurşun sıkan teröristleri iyileştirip dağa geri gönderen Selçuk Mızraklı'nın görevden alınması doğru mu değil mi?
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 15:55
Millet olarak en bariz eksikliğimiz empati yetersizliği.çözüm sürecinde anlayamadığım 30 yıl savaşmış bir terör örgütü 30 binde kendi insanı ölmüşken nasıl olurda yalnızca demokratikleşme paketleriyle kendini “fesih”edebilir.örgüte katılmış ve ölmüş kişilerin aileleri nasıl olurda bu durumu kabul edebilir.aslında bu durum çözüm sürecinin basit demokratikleşme paketleriyle alakalı olmadığını göstermeye yeter.hükümette hdp de o gün neler konuşulduğuyla ilgili gerçekleri kamuoyuna anlatmıyor.pazarlıkta aslında neler vardı hiçbir zaman öğrenemeyeceğiz.
karar okuru 23 Ağustos 2019 15:53
çözüm süreci neden bitirildi bilenler biliyor
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 00:01
0
Yanlış biliyorsun
OKUR-YAZAR 23 Ağustos 2019 15:34
7 heyetin 5i milliyetçileri ikna etmek 2si pkk harici kürt grupları sürece dahil etmek ve bağlılıklarını arttırmak üzere bir siyaset güttü. Milliyetçiler ikna olmadı fakat hadiselere devlet onayından sonra onay veren büyük bir anadolu kitlesi seçmeli ders ve trt kurdi gibi açılımlara sıcak bakmaya başladı. Ahmet Kaya'ya çatal fırlatanlar mahcup oldu. Bu arada hdpkk -siyasetten çocuk sayılır- kendini aştığını düşünerek şımardı sonra da şamarı yedi. Hedeflenen asıl mevzu bu idi. Şişir şişir patlat. FETÖ için de aynısı yaşandı ne istediyse verilince şımardı su içtiği çanağa işeyince boynu kırıld
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 14:57
Bazı şeyleri yanlış düşünüyorsun Ahmet Bey. Tepeden bakmak buna derler galiba. Siz dindarlar objektif olamıyorsunuz nedense.
Muammer Newyork 23 Ağustos 2019 17:00
2
14:57, sen anlat da biz de anlayalım!
Okur 23 Ağustos 2019 14:40
Cozum mozum diye birsey kalmadi. Tek caresi var bu aziz milletin AKP'yi basindan def etmek.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 00:05
0
Ne güzel, herşeyin tek sebebi. İyinin de kötününde. :)) bu mantıkta hiç birşey olmazzz
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 14:35
Bir Refarandum.la soralim Kùrd.lere. ne istediklerini.Federasyonmu. Yerelde yönetimmi.Bagimzilikmi.birakalim Kùrd Halki kendi kararini kendisi versinler bir Referandumla.ZORLA BIRLEKTILIK OLMAZ
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 16:58
3
İstanbul, İzmir, Bursa, vs vs vs deki milyonlarca Kürt ne olacak peki ?
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 18:15
2
Memleketlerine dönecek tabiiki.
ali namlı 23 Ağustos 2019 14:36
Çözüm Süreci denilen yöntem , bu sorunun çözümü için tarih boyunca (220 sene ) atılmış en doğru ,en gerçekçi bir yöntemdi .Ancak AKP bu süreci çok kötü yönetti ve içini de dolduramadı; aynı zamanda sinsice siyasi emellerine de alet etti. (Mahalli ve genel seçim ile cumhurbaşkanlığı seçimi ) Terör örgütü ise asla iyi niyetli, dürüst ve gerçekçi davranmadı, alabildiğine suistimal etti; süreci çığırından çıkarttı. Sonuç olarak 2500 insanın ölümü ve 800 şehit yanımıza kar kaldı ! Maddi zararın haddi hesabı ise belli değil ! Yazık,yazık, yazık !!!!
doktor 23 Ağustos 2019 14:23
Ahmet hocam yukarıdaki görüşleri o dönem ifade etmediniz. En azından ben basından takip ettiğim kadarıyla ifade etmediniz. Yeni bir çözüm sürecine toplumu razı etmek için talimatla bu yazıları yazıyorsanız o daha da vahim. Ben şahsen bugün farklı yarın farklı konuşan ve ne taviz vereceği belli olmayan siyasilerden ve yazarlardan bıktım. Günü kurtarmaktan ve partisini kurtarmaktan başka derdi olmayan, taktik hamlelerle başarıya ulaşabileceğini zanneden strateji yoksunu yalancı siyasiler ve onların şakşakçılarıyla yol kat edilemez. Her açılım biraz daha öğrenilmiş çaresizliği büyütür.
Mustafa ALSANCAK 23 Ağustos 2019 13:38
Kürtçüler sıkışınca ve Türkiye karşıtı olaylara karıştıkları ortaya çıkınca bir bakıyoruz biz Kürt sorununu devlete kabul ettirme savaşı veriyoruz diyerek kendilerini savunma durumuna geçiyorlar.Peki diyoruz sağımızda , solumuzda hatta komşumuz olan Haydar Ağaya nedir bu Kürt sorunu ldediğiniz meselenin özü sizce dediğimizde lafı gevelemeye başladıklarına tanık oluruz. M. Vekili olmak istediğinizde herkes gibi adaylığını koyuyorsun. Şayet liyakatın varsa bakan veya Başbakan ve Cumhur başkanı olmaniza engel olan mı var?Bana neyse sana da aynı şey geçerlidir. Bu devlet hepimizin.Kıymetini bili
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 18:09
4
Seçime girebilir ama belediye başkanı olamazsınız.
KARAR OKURU Hakkı Sever 23 Ağustos 2019 13:32
AKP, Pkk ya kürtlerin temsilcisi gibi davrandı.Legalize etti.Diyarbakirda Yüzbinleri toplayıp Apo ve Pkk posterleri altında Aponun bildirisini bu hükümet okumadı mı.İstanbul seçimlerinde Apo ve kardeşine bildiri okutulması mı,Kimse Maval okumasın.
Hacioglu Ensar 23 Ağustos 2019 12:34
Sayin Yazar, islami düsünceye sahip biri olarak,kalem oynattiginiz media da,herkesin adami olarak bulundugunuz yeri icinize sindirebiliyormusunuz. Demokrasi gemisine binenlerin bu Dünya da yeri alcalma,ahirette ise Cehennemdir. Allah cc böbürlenenleri asla affetmez.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 18:11
1
Demokrasinin neresi kötü anlat bakalım.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 12:02
Kürt sorunu keşke çözüm süreci ile aşılabilseydi. Şu an sorun daha büyük. Genel anlamda hukuk,adalet,demokrasi,ekonomi... sorunu yaşıyoruz. Ülkenin en az yarısı duygusal olarak acı çekiyor. Ayrışmadan buna eğilmek gerek.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 12:01
Çözüm süreci esnasında PKK'lıların faaliyetlerini gören jandarma güçleri operasyon yapmak için valilere yazılı başvuruda bulundular ama valiler bu talepleri yazılı olarak reddetti. Yani Ak Parti hükumeti operasyonlara izin vermedi. Vara yoğa Fetö demekle gerçekler ortadan kalkmıyor.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 11:59
Fetöden her şey beklenir! derken yıllarca yayın ortamında program yaptınız ve o zaman neden görmediniz SnTaşgetiren.Devlet de her seyi işine geldiği gibi uyguluyor.Yargısız ve delilsiz infazlar,ihraçlar hepsi kayıt altında.Masum kadınlar iki aylik bebekleriyle parmakliklar arkasına atılırken vicdanı sızlamayanlar bir gün mutlaka hesap verecek.Tabiki bu nenfur olaylara sebep olanlar.Bana göre 15 Temmuz un da muamması çok ama dile getirecek gerçek Gazeteci kalmadi.
Hermes 23 Ağustos 2019 11:11
Depderin bir devlet hep var ve bunlar vatandaşına tuzak kuruyor: hele bir rahatlasınlar, ortaya çıksınlar, sonra tepelerine bineriz planı, bu terör örgütlerine de terör örgütü olmayanlara da böyle. Devlet bazan, masum insanları terörize edip terör örgütü gibi göstermeye çalışıyor: alın size 28 Şubat örneği, çok saygıdeğer Ahmet Necdet Sezerin 2 defa reddettiği "irticai ve bölücü faaliyetlere karışmış devlet memurlarının işten atılması kararnamesi", ne çabuk unuttuk...b
yazık 23 Ağustos 2019 11:10
adı P.., Y,, F.. farketmeyen illegal örgütlerin muhatap alındığı bir dönem duymadım okumadım. bu dönemdeki kadar herşeyi tersten yapanlara da allah ıslah etsin diyorum. A gitse B gelir önemli olan kaynağın başını düzene sağlama almak gerk. maşayı tutanın elini kırmak gerek. zehirlenmiş ırmak denize akarken inekler su içmesin diye uğraşılmaz. kaynağı zehirleyen vazgeçirilmedir. yazık şehit olan gençlere, bölge insanlarına, giden paralara, geleceğimize!.
Okur 23 Ağustos 2019 10:20
Çözüm sürecinin engellenmesinde sözünü ettiğini hataların yanında, konuya müdahil dış güçlerin de çözümsüzlüğün yanında olduğu ve PKK iradesinin buna direnmesinin mevzu bahis olamayacağını da hesaba katmak gerekmez mi?
Şuayb oğuz şuayıp 23 Ağustos 2019 10:02
Hep hükümeti suçlayıp duruyorsun
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 11:43
0
türkçe okuyabiliyor musunuz?
okur ve okuduğunu anlar 23 Ağustos 2019 15:15
2
ülkeyi muhalefet yönetmiyor
MNC 23 Ağustos 2019 09:40
Sayın yazar, bu fikirleri akil adam olarak da beyan etmiş miydiniz?
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 09:25
İnsan kafasını taşa vurursa kafası kırılır. Bunu bilmek için kafasını taşa vurup kafasını kıran insanlar merak ediyorum hangi akıl düzeyinde insanlar. Hayatı boyunca yol kesip, köy yakıp, karakol basıp asker polis şehit eden,bebek kadın çocuk kurşunlayan canavarların cici çocuk olacağına inanan saf tipler Surda toprağa düşen ana kuzularını görünce acaba ne hissettiler. Acaba hesap gününe hazırlarmı.
Muhtefi. . 23 Ağustos 2019 09:19
Çözüm sureci mantığı yanlisti birileri Sivilleri Rehin aldıysa niye Sivillerle konuşuyorsun, Rehin alanlara Süre ver , vazgeçmiyorsa etkisiz hale getir.getirilmelidir. .!.Sivilleri kurtar zulümden, dünyanın her tarfinda böyle yapilir. Bilimseldir bu yöntem. Rehin alanların hep bir mazereti vardır. Toplumun Özgürlüğü can,mal güvenliği herseyin üstündedir. .
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 08:52
Kürt sorunu ülkemizde yapılan türkçülüğün neticesinde çıkmıştır. Kürt sorunu bitmez. Irk fıtridir sn yazar, İslam ırkçılığı reddeder ama yapılan asimilasyon u sizde biliyorsunuz yanlış yanlışı doğurur. Evet ülkede ümmet ruhu çözümdür.Türk ve kürt ırkçı lar buna yanaşmazlar ,son zamanlarda AKP bahçeli,Perinçek gibi ulusçulara teslim oldu, silahla çözüm arıyorlar ;buda netice vermez.kırk yıldır bitmedi ,ki ülkenin insanı ruhen bölündü.Yazık çok yazık. Yaşasın ümmet kardeşliği.
Menderes YILDIRIM 23 Ağustos 2019 08:32
Ahmet Bey; Yapılanın Adı = 1) ÇÖZÜM Süreci değil, Terör Örgütü ile PAZARLIK. 2) Terör ve Terörist ile MÜCADELE değil, MÜZAKERE. 3) TSK nın Planlı Şekilde Zayıflatılması. 4) Teröristlere Yalvararak, SİLAHLARINIZI GÖMÜN size KARIŞMAYACAĞIZ demesi.5) Binlerce Asker - Polislerimizin ŞEHİT ve GAZİ - Sivil ve Bebeklerin Katledilmelerine sebep olan Bebek katili ile PAZARLIK. 6) Bebek Katili, İmralı Canisini MEŞRULAŞTIRMAK için 21.03.2015 tarihinde MEKTUBUNU Diyarbakır Meydanından Okutup TRT den Yayınlamak için Yapılan ORGANİZASYON. Lütfen Adını Doğru Koyalım. Saygılarımla
Habele-Hubele 23 Ağustos 2019 08:09
Ahmet Taşgetiren’in Akil Adamlar Heyetinde olmasıyla büyük bir hsyal kırıklığı uğramıştım. Zira barışa düşman değildim sadece vicdani rikkat ile ikna olan bazı kimselerin iğfal edileceği kanaatindeydim, süreç yöntem olarak sıkıntılı idi. Taşgetiren de yaşananlara heyetten istifa ederek dikkat çekebilirdi. PKK, iltisaklı ve irtibatlı silahlı veya silahsız unsur ABD siyasetine demirlemişse Erdoğan hükûmeti Suriye yanlışlarının doğurduğu vasat sayesindedir. Şayet çözüm sürecinin nihai hedefi silah bıraktırma ise Suriye siyaseti ne alaka?
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 08:05
Amerika ve İsrail bu işin arkasında olduğu sürece çözüm çok zor. Onların da vadedilmiş toprakları, Sevr'de neyse durumları hiç değişmez. Adamlar Kürdistan'ı kurmak için ikiz kulelerini yıktılar, daha ne yapsınlar. Demokratik haklar falan da olay böyle bir bağlamda, o yüzden bir birimize her ne olursa olsun daha çok sarılmamız lazım. Bugün "Bağımsız" Suriye'nin başına ne geldiyse bölgede kurulacak devletin de başına aynısı gelecek, olan yiten zamanımız ve hayatlarımıza olacak.
karar okuru 23 Ağustos 2019 08:03
ne kurdü ne mürdü kuffar ihaneti gülenist deyiyince alıyorlar yunan gemilerine trt haber
bilal. 23 Ağustos 2019 07:59
İSLAMIN savaş hukuku, eğitim hukuku ,takvim hukuku, aile hukuku, miras hukuku oyun eğlence hukuku ve daha nice hukukları okunmadan anlaşılmadan BU SORUNLAR ÇÖZÜLMEZ, ÇÖZÜLEMEZ ... İnsanlar sadece elif,lam,ra ya da yasin desin dursunlar. Abdullah ibni mes'ud efendimizin güzel bi sözü var , hem de taaa o zamandan : Kur'an hükümleri uygulansın diye indirildi ama insanlar sadece tilavetini ibadet edindiler....
Karar Okuru 23 Ağustos 2019 07:56
Bu coğrafyanın halklarından gelişmiş bir toplum çıkmaz. O nedenle insanlar ölümü göze alıp göçüyor. Ama komik olan özü değişmeyen bu insanlar kaçtıkları yeri geldikleri yere benzetmeye çalışıyor. Garip bir adam olmasına rağmen Trump bu göçmen kökenli temsilcilere “ aklınızı bize anlatacağınıza gidin geldiğiniz yeri düzeltin” diye beklenmedik makul bir cevap verdi. Öyle ya pişkin pişkin ırkçılık suçlamaları yaptığın adamlara sen kendi ülkenden kaçıp sığındın seni ordan kaçıran gericiliği burada savunuyorsun!! Bu göçmen severlik iş açacak akılsızların başına
Ahmet 23 Ağustos 2019 07:55
Ben Kürdüm. Türkiye vatandaşıyım. Kürt olarak Anayasal haklarımı devletten istiyorum. Pkk benim devletim, temsilcim ve hamim değil. Devlet benim haklarımı onlara bağlayamaz. Bu bana zulümdür.
Muhtefi. . 23 Ağustos 2019 10:21
6
Bizde Balkan kokenli TURK VATANDASIYIZ...Eyvallah.Devlet dediğin sen, ben, o.... Ahlak, Edep ve Adalet ile Birlik için calisacagiz ilk önce Hoşgörü, Sevgi ile. Etnik kokenler arka plandır ..her Toplumda eksiklik, aksaklık var. Aile gibi olup Vatanın istiklal ve istikbali önceliklidir. Bugün acilen Birliğe ihtiyacımız var ATEŞ CEMBERINDEYIZ.( Ilk hedef MISAK I MILLI sinirlarimiz)...cikariz şüphesiz. Ya Tereyağından kıl çeker gibi. Ya da Yeni Yol yaparız. !..İnşallah
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 14:30
6
Muhtefi, etnik köken olarak Türk'ü, Kürt'ü, Arap'ı TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞLARIDIR. Her yorumunda bir vesile ile etnisitelerden birini, TÜRK VATANDAŞI, TÜRK MİLLETİ diye gözümüze sokuyorsun. Bu ahlaki bir hareket değil. Anadolu'nun kadim halklarından hiç birinin ismi diğerlerini kapsayan bir üst kavram olarak kullanılamaz. Bu ulusalcı Kemalist bir dayatmadır. Gelin eşit ve adil vatandaşlık paydasında birleşelim. Diğerleri çıkmaz sokak.
Muhtefi. . 23 Ağustos 2019 15:39
4
Evet BİLİNÇLİ yapıyorum TÜRK MİLLETİ diye..göbeğim çatladı etrafımda ve balkanlarda bu saçma Etnik ırkçılık fikrini bozmaya.(başarılı da oluyorum) Tek başıma da kalsam vaz-gec-mem..TÜRK MİLLETİ diye ırk, meşrep, mezhep, ideoloji üstü olduğunu hiçbir kimliğin öne çıkamayacağını .TÜRK LİRASI kim en iyi kazanıp helalden,helale harcıyorsa Bizdendir, biziz :))..Saygilar
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 17:33
2
Muhtefi ırktan bahsetmiyor. Milletten bahsediyor. Bir milletin bir tane adı olur. Kimlerin ırkçılık yaptığı meydanda.
musto 23 Ağustos 2019 20:01
2
Muhtefi yolundan dönme aynen devam et desteğimiz bu ülkenin birliği için bunların derdi üzüm yemek değil bağcıyı dövmek haklarını istiyormuş. Hak değirmende olur çoğumuz başka, başka kökenden olabilir bazıları kaldırmak istediysede biz memnunuz kimliğimizde T.C. yazıyor karavanada tek çeşit yemek çıkıyor istemeyen kesesinden özel yemek yer mani olan yok.
Muhtefi. . 23 Ağustos 2019 21:16
0
Valla Köyün Delisi gibiyim. :))).istesem EU politikasindan çoktan AB ye tam üye olurum.:) .sadece bir-kaç bürokratik kağıt. Balkanli olmam münasebetiyle Avrupada istediğim şehre Elimi kolumu sallaya,sallaya ve kalırım. !.Şaka filan yapmıyorum. Ama TÜRK MİLLETİNE sırtımı dönmem. Dönemem, bizi beğenmeyenler ama gidebilir Akrabamda olsa.memnun da olurum yani. !.:)).Eyvallah Dostlar verin el,ele Ehl ı Beyt Aşkına ayağa kalkalım YETER .Yetti.gari.
Karar Okuru 23 Ağustos 2019 07:44
Hocam gençler geleceklerini burada aramanın artık anlamı kalmadığını düşünüyorlar. Olaylara bakınca da durum ortada. Okul çağı ile yetişkinlik arasındaki eğitimsiz, işsiz sosyal moloza dönüşmekten kaçınmak için bu ülke artık uygun görünmüyor.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 07:24
Bütün suçu Tayyip Erdoğan'a yıkın gitsin , böylece herkes temize çıkar!!! Ne CHP ne HDP , Basın , Medya , Çok bilmiş köşe yazarları ve nede diğer aktörlerin hiçbir şuçu günahı yok, Ah Erdoğan ah bu Terör bitsin diye ne riskler aldın ama bütün suç'da sana kaldı.....
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 17:59
2
İllaki CHP' yi bulaştıracaksın. Çözüm sürecinde CHP varmıydı yahu. Siz hiç değişmeyeceksiniz.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 07:06
Kurt sorunu uzun vadeli ulke cikari yerine kisa vadeli parti cikari tercih edildigi icin cozulememistir. Parti cikarini dusunenler, simdi gelinen bu noktada ne kadar hakli olduklarini dusunuyor olabilirler. Aksi halde MHP ile bu sekilde uyumlu bir birliktelik ve tum ekonomik, egitim ve adalet sorunlarini hasiralti ettirecek guvenlik ve beka sorunumuz olmazdi.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 06:49
O gün terörist şehirlerin içinde silahlı bir şekilde adam kovalayacak kimlik kontrolü yapacak vs ne vali ne emniyet ne de silahlı kuvvetler bu zibidilere dokunmayacak ben de televizyon karşısında dişimi sikacagim o gün böyle davranan bu gün de teröristlere aman vermeyen şahin görünümlü olanlara içim isinmiyor
Faik Güleçyüz 23 Ağustos 2019 06:26
Kürt sorununda,tekrar çözüm sürecine dönebilmemizin tek şartı; PKK'nın Türkiye'de silâhlı mücadeleyi bırakmasıdır. Rojova'daki varlığı vicdanen ve ahlâken meşrudur. Namuslarını,şereflerini ve yaşam haklarını savunuyorlar. Kürtler,silâhlanmasınlar da ne yapsınlar? Selâm ve sevgilerimle.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 06:13
Haydut amcalar marazi çocuğun eline şeker tutuşturup "şu evin camını kır. Sana bisiklet alacağım" diyor. Akıl olsa mahalledeki arkadaşlarıyla top koşturur.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 05:11
PKK'nın silah bırakmayacağını sürecin en başında söylemiştim. PKK bırakmak istese bile bıraktırmazlar. Çünkü PKK yabancı gizli servislerin elinde kullanışlı bir enstrüman. PKK'yı bitirmenin yolu onu besleyen aktörleri bu işten bir şekilde vazgeçirmektir. Mali kaynakları kurursa örgüt yaşayamaz. Askeri yöntemler işe yaramaz. PKK dağa çıkacak hiç adam bulamasa paralı asker tutar.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 03:37
Düŕüst olmak faziletse Sayın Ahmet Hocam hendeklere göz yumulmasının nedeni süreci bitirmek için bahane oluşsun isteniyordu. Ve oldu. Esas sıkıntı HDPnin oylarını artırması (süreç siyasi kürt hareketine yaradı) ... İktidarın işine gelmedi. PKKnın işine hiç gelmedi.Oy ve statü menfaatçiliği maalesef galip geldi. Bunu sıradan iyi niyetli bir insan görür. Net olalım.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 03:36
"Kademelenme" dediginiz sey yol haritasidir. Yol haritasi olmadan cozum olmaz. Bir taraf su adimi atacak, karsi taraf da bu adimi ve bu karsilikli adimlarla cozume ulasilacakti. Devlet yol haritasini uygulamakta cok yavas davrandi. Uzun bir sure hicbir adim atmadi. En buyuk engel iki tarafin da birbirine guven duymamasiydi.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 08:08
3
"Bi taraf" derken sanki pkk yi de eşit devlet yerine koymaya çalışmışsın mübarek.
Mustafa ALSANCAK 23 Ağustos 2019 03:22
Muhterem hocam! Lütfen elinizi vicdanınıza koyun ve çözm süreci maskaralığınla o meşhur 63 kişilik topçusu, şarkıcısı,sinema artistleri, Kadir İNANIR VE BİZZAT ZAT-Aliniz de gurupta yer alarak şehir şehir dolaşıp daha işin başında olmayacak duaya amin diyeceğiniz hususunda vatandaşlarda izlenim hasıl olmuştu. 63 lerin grubunda Ahmet İnsel gibi pekçok insan vardı. Çoğu şehirlerde halk protesto bile ediyordu.Sizin Akil guruplar halkımızı PKK ile anlaşılabileceğine inandırmak için çırpındı durdu. Şehit aileleri galeyan halindeydi.Netice tam bir fiyasko olarak kapandı.Hükümet bin pişmanlık içinde
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 02:50
Bu sayfa yoruma açık olduğu için eleştirmek hakkımız sayın editör. Ayrıca sayın hoca makalenizdeki soruların muhatabı sanki yorumcularmış gibi soruyorsunuz .bence sorularınızı Serbes Cumhuriyet Fırkası na sormalısınız
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 02:32
Tum bu itirazlarinizi simdi yazabilmeniz de ilginc. Sahi uzerinden kac zaman gecti bu surecin? Basra harab olduktan sonra....
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 01:27
Bu sorunu çözmek okadar da kolay olmayacaktır. Hangi iktidar gelirse gelsin çok fazla şey değişmeyecek. Çünkü karşımıza her dakika değişen destek alan bir gerilla grup var. Hakkını vermek lazım yanlış doğru bildiği her yolu denedi iktidar.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 01:11
çözüm süreci fi yarihindeydi babo. eşşeğini dövemeyen semerini döver hesabı, bugün yapılanları eleştiremeyince, zamanda yolculuğu seçmişiniz.
musto 23 Ağustos 2019 00:53
Sizlerin bu yaptığı açılım saçılım yüzünden yüzbinlerce vatansever aileler pılısını pırtısını toplayıp batıya göçtü alanı pkk bıraktılar göçemeyenler'de pkk ile anlaşma yaptı çoğuda hedef tahtası yapıldı ibret için öldürüldüler.Tanıdığım ailelere soruyorum niçin göçtünüz silahlı olarak kasabaya inmemiz yasaklandı pkk serbest kimlik kontrolü yapıyor birde efsane yayıldı pkk polis ve jandarma görevi verilecek devletten yardım istiyorsun kapı duvar oldular ses seda yok elbet bir gün dökülen kanların hesabını verecekler.
Ali baba 23 Ağustos 2019 00:48
Sevgili Hocam,,Kibris Türk,leri ve Filistin Halki için ne istiyorsak, Kürd kardešlerimiz içinde istersek Kürd ve Kurdistan sorun çözülmüštür,
Muhtefi. . 23 Ağustos 2019 11:33
4
:))))...sen de bu orneği mantıklı buluyormusun .yoksa şaka mı yapıyorsun. :..))).ya da Yurt dışında yaşıyorsun. ..komşum, esnafım Kürt kokenli aynı Okulda,Mezarlıkta, Orduda, İsyerindeyiz. Haa beğenmiyorsan Dünya büyük tutan yok. .! veya Vatanimiza Gelmeyiver..Turist olarak gelebilirsin. .!.bu kadar basit.... Bizde..Hiçbir sıkıntı yok. Gölge etme başka ihsan istemez. !.. Bizler diger etnik kokenler TÜRK MİLLETİ olarak Kıyamete kadar yaşayacağız. İnşallah .
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 00:29
Çözüm süreci sonuçları özetle: 1- İktidar basit yoldan bu sorunu çözmek istemiş, PKKyı muhatap alarak başarısız olmuştur 2- PKKnın geçmiş yönetimlerin yok saydığı haklar verilince geri çekilecek masum, insani haklar peşinde koşan bir örgüt olmadığı ortaya çıkmıştır 3-Milliyetçiler yıllardır söyledikleri terörle masaya oturulmayacağı tezinin haklı olması gururunu yaşamışlardır 4-Muhafazakarlar ve İslamcıların Kürt sorununa bakış açısı değişmiştir.Kürtler ve PKK yı birlikte anmasalar da çok da uzak olmadıklarına inanmışlardır 5-Kürtlerin örgütün aksine bölünmeden yana olmadıklarını görülmü
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 05:48
9
Kurt sorunu bir insan haklari sorunudur. Bu ulkede devlet Kurt vatandaslarin kimligini ve anadilini yok sayarak, Kurtleri asimile edip Turklestirmeye calismistir. PKKnin terorist bir orgut olmasi bu gercegi degistirmez. PKK yok olursa da Kurt sorunu bitmez. PKKnin varligi da Kurtlere insani haklarini vermemek icin sebep gosterilemez.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN