Back To Top
Cumhurbaşkanı propaganda için sahada olacak mı?

Cumhurbaşkanı propaganda için sahada olacak mı?

 - Son Güncelleme: 24.05.2019 Cuma 08:06
- A +

Şu iki soru, hem sıcak gündem olan İstanbul seçimlerinin serencamı açısından hem de kalıcı gündem olan “Türkiye’nin birliği bütünlüğü”, “Devlet’in Cumhuru kapsama imkanı” açısından büyük önem taşıyor:  

- Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul seçimlerinde sahada olsun mu olmasın mı? 

- “Türkiye ittifakı” Türkiye için hayati bir mesele ise, “Partili Cumhurbaşkanı” statüsüyle “Türkiye ittifakı” söylemini sürdürmek mümkün mü? 

Birinci soru, hem Ak Parti’nin İstanbul’da yürüteceği seçim çalışmalarının niteliği açısından hem de Cumhurbaşkanı’nın genel imajı açısından önem taşıyor. 

Ak Parti açısından bakıldığında bir yandan Cumhurbaşkanı’nın etkinliğini dikkate almak, bir yandan da Cumhurbaşkanının “taraf olma” durumunun negatif etki oluşturma ihtimalini gözetmek söz konusu. Bu konunun “Reis tutkusu”na sahip çevrelerde başka, yüzer gezer oylarda başka sonuç vereceği açık. Ve Ak Parti için asıl sorun bu ara alanlardaki kaymaları kontrol edebilmek.   

Bunun yanında konunun bir de Cumhurbaşkanı’nın meydanlarda olması dolayısıyla seçimin ana aktörü olan Binali Yıldırım’ın gölgede kalması boyutu var. Ak Parti’de bunun 31 Mart’ta hem Ankara’da hem İstanbul’da adayların gölgede kalması sebebiyle sonuca olumsuz yansıdığı değerlendirmesi yapılmıştı.  

Burada bir de Cumhurbaşkanı’nın meydanlarda yoğun biçimde görülmesine rağmen seçimin kaybedilmesi ihtimali üzerinde durulabilir ki, onun sonucu çok daha büyük sorun olur.  

  

CUMHURU KUŞATMA MESELESİ 

Cumhurbaşkanı’nın İstanbul seçimleri için meydanlarda olmasının Ak Parti’ye ne kazandırıp ne kaybettireceğinden öte,  başta sorduğumuz ikinci soru açısından daha hayati sonuçlarının olacağı da bir vakıa.  

İstanbul’da Ak Parti için propaganda yapacak olan sayın Cumhurbaşkanı pek tabii ki bir yandan kamuoyu nezdinde “Partili” hüviyetini pekiştirmiş olacak. Peki bunun, “Cumhur’u kuşatma” rolünün zaafa uğramasında bir etkisi olmayacak mı? 

İşte orada “Türkiye ittifakı” söyleminin karşılık bulma sorunu devreye giriyor. 

Belli ki “Türkiye ittifakı”nı seviyoruz. Belli ki sayın Cumhurbaşkanı “82 milyonu kardeş bilme” söylemini de seviyor. “Cumhurbaşkanı” deyince “Cumhur”un, yani 82 milyonun ortak paydası olma meselesi, Anayasa’nın da çizdiği çerçeve olmanın yanında, bizzat sayın Cumhurbaşkanı’nca da arzulanan bir şey.     

31 Mart’tan sonra – ki 31 Mart öncesinde müthiş bir kamplaşma yaşanmıştı- bizzat sayın Cumhurbaşkanı tarafından “kızgın demiri soğutma” ve “Türkiye ittifakı” söylemi başlatılınca kamuoyunda bir hareketlenme oldu. Sonra Bahçeli’nin karşıt çıkışıyla bir dalgalanma yaşandı, ama 19 Mayıs törenlerinde Samsun’da, Cumhurbaşkanı ve etrafına sıralanan müttefik – muhalif temsilcilerle bu defa “Aynı gemide olma” metaforu ile “Türkiye ittifakı” hatırlandı. Benzeri bir görüntü 15 Temmuz’dan sonra “Yeni Kapı Ruhu” şeklinde de sahneye yansımıştı.  

Ama bu devam etmiyor. Siyasi manzara aslına rücu ediyor. Yani evli evine, köylü köyüne… İktidar, onun müttefiki, en tepede “Partili cumhurbaşkanı”, ve karşı cenah…  

İş böylesine bir taraf – karşı taraf denklemine indiğinde, bunun Türkiye siyasetindeki karşılığı, yoğun bir cedelleşmedir ve bundan herkes nasibini alır. Kimse kimseyi sakınmaz.  

Yani Cumhurbaşkanı da taraf hale gelir ve tabii ki suçlamalardan sakınılmaz.  

Sayın Cumhurbaşkanı “Partili” hüviyeti ile taraf olmaktan kaçınmıyor. Tartışmalara girmekten de kaçınmıyor. Karşı taraf da, ister onun “Partili” olması sebebiyle, ister zaten kategorik olarak karşı olduğu için, Cumhurbaşkanı ile cedelleşmeyi politik mücadelesinin temeline koyuyor. 

Bu durumda, ülkenin en hayati meselelerinde ortak payda bulmak zorlaşıyor.  

Nasıl çıkılacak bu işin içinden? 

Ya da işin içinden çıkmak diye bir meselemiz yoksa, “Türkiye ittifakı – Aynı gemide bulunma” söylemi, zevahiri kurtarmanın ötesinde bir anlam taşımayacak mı? 

Sistem böyle kuruldu. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Partili Cumhurbaşkanı ana eksen olunca, Cumhurbaşkanı’nın iktidar – muhalefet denkleminde rol üstlenmesi kaçınılmaz hale geldi. Partisinin her yerinde olan bir Cumhurbaşkanı’nın diğer partilerle ortak payda üretmesi kolay olmayacak.  

“Türkiye ittifakı” şayet Türkiye’nin çıkarına ise, işte onu gerçekleştirmek zorlaşacak.  Ya da sahne görüntüsü bittikten sonra adı anılmayacak bir nesne haline gelecek. Bu da ortak payda hassasiyetini aşındıracak, ortak paydanın tam lazım olduğu dönemlerde ne yazık ki devreye giremeyecek.  

Ne dersiniz ortada şu anda çözümü çok da kolay olmayan ciddi bir sorun yok mu? 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 27 Mayıs 2019 18:17
tarafsız diye bişey olmaz. ruhsuz gibi bişey demek olur bu :) önemli olan doğru hizmetler yapabilmek. laf kalabalığına gerek yokk
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 22:43
Çözüm, saf parlamenter hükümet sistemine dönüştedir.
Süheyl CALISKANOGLU 25 Mayıs 2019 14:20
RTE sahaya cikacak,danisman ordusunun hazirladigi yazili metinleri okuyacak,zillet,terorist,PKK kelimelerini duyacagiz,secim sonrasinda yine baslayacak "topal ördek'masallarina,tebrik degil,tehdit edecek Türkiye'nin "tarafsiz'Cumhurbaskani(!)..
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 13:35
cumhurbaşkanı sahada olsun, onun kendi bileceği iş. önceki cumhurbaşkanları tarafsızmıydı sizce? bütün halkı kucaklıyormuydu sizce? tam anlamıyla. Bundan önceki cumhurbaşkanlarının hiç birine tarafsız diyemezsiniz. zaten tarafsız olmalarını beklemek de saçmalık. önemli olan bu ülkeye doğru hizmetler verebilmek, çift başlılığa ve zaman kaybına gerek yok. varsa bi sıkıntı veya sorun itiraz mercileri açık olmalı o kadar.. anayasa mahkemesi gibi. sonuçta şimdi cumhurbaşkanı veya hükümet dediğimiz halkın çoğunluğunun sesi değil mi?
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 20:44
1
rte sadece akp lilerin c.başkanı
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 08:36
Hersey garabet. Tutarlilik yok. Secim öncesi 41 milyonu terörist ilan et. Simdi de 82 milyon kardesiz de. Vicig vicig dengesizlik
Suat 25 Mayıs 2019 04:07
Şu mübarek sahur vaktinde sözde islam ehli yöneticilerin , islamin hak, hukuk , adalet kavramından ne kadar uzak olduğunu,israf, yolsuzluk, yalan ve devlet malını yağmalama konularında ne kadar mahir olduklarıni gormek vicdanımı sizlatiyor. Mehmet Akif'in nesli böyle mi olmalıydı.?Bir 50 sene bu topraklarda islam tekrar garib olacak. Bilin ki bu projeyi böyle kurgulayanlar ,ülkenin düştüğü ekonomik krizin faturasıni da kime keseceklerinin hesabıni yapmışlardır.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 21:19
Türkiye"nin aslinda bir tek sorunu vardir, O"nu da herkes biliyor. O gitmedikce de ucuruma yuvarlanma durdurulamaz.
KARAR Okuru İLHAMİ 24 Mayıs 2019 18:23
Demirel 28 şubat da tarafsızdı. ÇİLLER YERİNE MESUT YILMAZA GÖREV VERDİ. FİTNE ZAMANI DÜŞMAN OKLARIYLA BERABER GELEN OKLARI TAKİP EDEREK HAK EHLİNİ BULURUZ...
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 19:00
0
evet doğru ancak buda onlardan milyon kere kötü
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 17:33
Aklı Selim’ler bilir siyasetçierin ultra söylemleri kara propagandadır
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 16:59
Seçim olur da hiç CB sahada olmaz olur mu? Siyaset onun için seçim meydanlarında nutuk atmaktan ibaret. Kendisi 25 yıldır halkın gözü önünde ve bence, insanlar (bilhassa gençler) yeni yüzler görmek istiyor. CB şu gökkubbe altında herşeyi söyledi, artık sözleri heyecan vermiyor.
Has Parti 24 Mayıs 2019 16:26
Hocam cami açılışında siyasi nutuk din, ahlak, vicdan açısından uygun mudur? Bu üç kelime artık yanyana gelemediği için böyle yazdım.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 23:06
1
tayyip yine camide siyaset yaptı bu camii sömürüsünden sonra türkiyede deist ve ateistlerin sayısı 2 kat daha arttı bence tayyip dini kullandıkça millet dinden soguyor
İbrahim Erdoğan 24 Mayıs 2019 16:06
Allahaşkına söyleyin Ahmet bey, üç-beş yıldır taraf olmama hassasiytini ne zaman görebildik?.. Vatandaş olarak, taraf olunma durumlarını çoktan kanıksadık!.. Yeter ki "hain ve terörist" olarak suçlanmayalım...
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 13:16
0
cumhurbaşkanları önceden de taraftılar şimdi de, hiçbir zaman tarafsız olmadılar, olamazlar da zaten , önceleri sadece parti mensubu değildiler sadece, kafa ve zihniyet beyinden nakil olmuyor ki
Dursun ERDEM 24 Mayıs 2019 16:02
Cumhurbaşkanı sahada olacak mı diye sormak bile suç hocam. Zaten hep sahada hep ilk birde ilk onbir değil ilk bir çünkü o her şey dir (!) İnsan Gönlünü Allah (cc) ve O'nun Resulüne zerre teslim etmez de, aklını, fikrini, iradesini bir faniye kayıtsız şartsız nasıl teslim eder işte asıl soru ve sorun bu.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 15:37
Erdoğan, bugün, İstanbul'da Hacı Osman Torun Camisinin açılışında, 23 Haziran'da tekrarlanacak İstanbul Büyükşehir Başkanlığı seçimine ilişkin olarak, "İnşallah hırsızlara bu işi bırakmayacağız" dedi. Walla doğru söylemiş ! İSTANBUL’U HIRSIZLARA BIRAKMAYACAĞIZ. Her şey güzel olacak. :)
aaallliii 24 Mayıs 2019 15:29
syn ahmet bey bu ülkede artık çok net bir denklem var. bunu görmezden gelmek fotografı doğru okumamak olur, ve sizin gibi yazarlar bu tür hataları yapmaz,yapamaz. bu denklem veya realite ise rte varken ülkede birlikten beraberlikten bahsetmek imkansızdır. çünkü her şeyin altında bir bit yeniği aranacaktır.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 15:17
Cumhurbaskaninin bas danismaninin da danismanlari varmis.
TEZAT 24 Mayıs 2019 14:52
19 Mayıs törenlerinde Samsun’da, Cumhurbaşkanı ve etrafına sıralanan müttefik – muhalif temsilcilerle bu defa “Aynı gemide olma” metaforu ile “Türkiye ittifakı” hatırlandı. GEMİCİK'leri olanları “Aynı gemide olma” metaforunda samimi bulamıyorum nedense.
KARARLI KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 14:47
"Belli ki sayın Cumhurbaşkanı “82 milyonu kardeş bilme” söylemini de seviyor." diyorsunuz. Onun için mi seçim öncesinde ülkenin yarı nüfusunu teröre destek vermekle suçlamıştı?
Bu 82 milyonunun kardeşliği söyleminde hain dedikleri de var mı."Zillet"dedikleri ittifaka oy verenler de var mı?KHK'lı diyerek oy vermesi engellenmeye çalışılanlar da var mı?Saadet'liler,HDP'liler de var mı?Sizce var mı?Bence yok.Zaten söylemden ibaret.Her şey seçime endeksli.Hani askerde yürüyüş yaparken söylenen bir söylem veya slogan varya:"Her şey vatan için,her şey vatan için ..."diye.Bu da:"Her şey seçim için,her şey ... ..."Bakalım bu söyleme kananlar ve de inananlar çıkacak mı???
KARARLI KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 14:42
Burada bir de Cumhurbaşkanı’nın meydanlarda yoğun biçimde görülmesine rağmen seçimin kaybedilmesi ihtimali üzerinde durulabilir ki, onun sonucu çok daha büyük sorun olur. Ahmet Bey böyle şeyler söyleme çok kızarlarrrrrrrrrr.
Süheyl CALISKANOGLU 24 Mayıs 2019 14:01
RTE sahalara cikacak süphesiz,konusmadigi bir gün oldumu ki(?)
Köroğlu 24 Mayıs 2019 13:38
Ben CHP'nin AKP'den daha iyi bir alternatif olduğunu düşünmüyorum. Geçen seçim oy kullanmadım. Öte yandan bu seçimin apaçık keyfi iptali gerçekten kırmızı çizgiyi geçmek. Demokrasiye tecavüz edildi. Muhafazakar seçmen külahı önüne koymalı. Demokrasi istiyor mu istemiyor mu? İstiyorsa cezayı kesmelidir. Kesmez ise artık kimse böyle keyfi kararları engelleyemez. Gücü gücü yetene dönemi başlar. Demokrasi ve hukuk gider. Bunlarla birlikte ekonomi de gider. Bir daha ne zaman gelir bilinmez.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 17:17
2
Cezayı keser kesmesine de, kurduğun şu birinci cümle var ya! Ha! İşte bütün mesele bu.
Köroğlu 24 Mayıs 2019 20:18
0
İyi de bu mesele CHP meselesi değil. Demokrasi meselesi. İmamoğlu bir belediye başkanı sonuçta. Önümüzdeki 5 yıl da CHP'ye verilmiş son şans olur. Yine de için almıyorsa hiç oy kullanma.
Köroğlu 24 Mayıs 2019 20:21
1
Yani: Bence belediyeyi CHP'ye vermek kabul edilebilir bir bedel. Alternatifi düzenin kökten yıkılması ve ekonomik çöküş. Düzenin yıkılması en büyük zararı muhafazakarlara verir.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 13:42
2
Sandıklarda ispatlanan usülsüzlükleri hileleri yapanların, keyifleri bozulmuştur herhalde...
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 13:33
CHP çöptür, CHP pisliktir, bunlar zillet ittifakıdır ama Reis 82 milyonu sevmek zorundadır. Ne zor işi var Reis’in. Onun için danışmanlar ordusu var. Hatta danışmanlarının da danışmanı var. Yeni Türkiye.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 13:06
AKP’nin emanetçi adayı, ilgili kanalın davetine uyup, İMAMOĞLU ile beraber tartışma programına katılacak mısınız, sorusuna, buna tek başıma karar veremem, dedi. Haklı ! Bunlar emanetçinin boyunu aşan kararlar. Asıl adayın Erdoğan olduğu bir seçimde, Erdoğan’ın sahada olması gereklidir. Hepimiz biliyoruz ki, bu seçim, belediye seçimi değil, Türkiye seçimidir; İMAMOĞLU-Erdoğan seçimidir.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 12:59
Erdoğan değişmez. Erdoğan sataşmadan yaşayamaz. Erdoğan aşkından yani partisinden vazgeçmez. Erdoğan'ın başkanlığında, cumhurbaşkanlığı milletin birliğini temsil etme makamı olmaz. Realiteden hareket edip, cumhurbaşkanının "Cumhurbaşkanı" olduğu dönemler için konulmuş, makamın itibarını koruyucu cezaları, kaldıralım ki, halkı, Erdoğan'dan koruyabilelim.
Süheyl CALISKANOGLU 24 Mayıs 2019 12:20
Ekrem Imamoglu TV'de canli yayinda Binali Yildirim'in "tozunu atar'Binali Yildirim bunu göze alamaz bu yayin gerceklesmez,varmi iddaya girecek bir "babayigit'(?)
medya okuru 24 Mayıs 2019 11:50
Hiç bir yazı ve fikir , yaşlı teyzemizin sokak ropörtajında dediği gibi '' Hiç Cumhurbaşkanı belediye başkanı seçimi için çay dağıtırmı?'' sözünde anlattığı düşünceyi tam açıklayamaz.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 11:11
Erdogan sahada olmali. Baska ne isi varki . Ekonomide sahlandik, dis politika desen, yedi cihanla baris halindeyiz. Cocuklarimizin gelecegi emniyet altinda, issizlik , assizlik diye bir sorun da yok. Hukuk adelet 4 x 4 . Suan en onemli konu istanbulun bekasi. Istanbulu hayin trabzon rum pontus imaratorluguna birakamayiz. Burasi cok onemli.
hacı 46 24 Mayıs 2019 10:08
Erdoğan çevresinde kim ittifak kurmak ister Allah aşkına. Ortaklık kuranların nerdeyse tamamı trenden atıldı. Hem de yol arkadaşım dedikleri. Hele bir de yol arkadaşı olmayanlara ne yapar Alla bilir. Yapmayın bu işin merkezinde en olmaması gereken kişidir kendisi. Millet kendi ittifakını kendisi kurar yerine gelince ama siyasal dinci kafa her işte kendi çıkarını düşündüğü için onlar ile olmaz.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 09:25
Nasıl mı çıkılacak bu işin içinden? Cumhurbaşkanının yetkileri daraltılarak parlamenter sisteme geri dönülecek.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 11:52
5
parlamenter sistem sanki pek matahtı. askerlerin vesayetinde siyasetçilik oyunu. önemli olan kuvvetler ayrılığı. o da ön seçim ve dar bölge ile olur. kürt paronayasına teslim olmaz isen elbet.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 13:26
0
Sorun Parlamenter veya baskanlık sisteminde degil. Sistemlerin hatalı kurgulanmasında.
fırat 24 Mayıs 2019 09:18
19 Mayıs taki fotoyu hep dile gietiriyorsunuz.Ancak bence o fotoda olması gereken parti yoktu.6 milyon oy alan HDP'yi siz çağırmasanız ve bunun yerindede binler ile ifade eden partileri çağırsanız.Bu birliktelik ruhtan ne kadar uzak olduğunuzda ortaya çıkar.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 10:38
4
Onu hendek kazıp ülkenin her yanında bomba patlatirken dusunecekelerdi
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 09:13
Imamoglu, Binali Yildirim'i canli yayinda tartismaya davet etti. Yildirim daveti kabul ederse yuzbinlerce oy kaybeder. Yuzde bin besyuz bu davete gitmeyecektir.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 10:46
5
Tartışmayı Turgay Güler yönetsin.
KARAR OKURU 44 24 Mayıs 2019 07:50
Sayın Abdullah GÜL'ün Cumhurbaşkanlığı döneminde CB web sayfasında sembolik bir fotoğraf vardı. Bir batı Afrika sahilinde balıkçı olduğu sanılan bir siyahî genç ile doğal ortamda (kumsalda balıkçı tekneleri vs.) GÜL sohbet ederken. Bu piar çalışmasına göre içerde her sosyal katmanla iletişim pozitif, dışarı ile de ilişkiler oldukça olumlu görünüyordu. Şimdi şu küçük ortağın 70'lerden kalma "herkesle maraza çıkarma" uslûbunu takınma N E D E N ?
Can Ciğer 24 Mayıs 2019 03:58
Akp insanların gözlerinin içine baka baka yalan söylemeyi hayatının tabii bir parçası haline getirdi. Bunun mimarı da genel başkanıdır. Parti mensupları ise pozisyonlarını yüce yaradana göre değil reislerine göre alıyorlar. Kur’an ve sünnet yerine genel başkanın emirlerini referans alıyorlar. Sizin gibi tatlı su muhalifleri de süreci yumuşatıyorlar.
istanbuloğlu 24 Mayıs 2019 08:42
0
Tipik Karadenizli uyanikligi(!) dir.
istanbuloğlu 24 Mayıs 2019 02:16
Cumhur baskanininin agir olmasi gerekmezmi; siradan bir parti baskani konumunda; pat orada pat burada olursa; 82milyon uzerinde agirligi ve sayginligi olmaz. Dolayisi ile; Cumhurun baskani olamaz.82 milyonun kardesligi havada kalan popilist( kandirmaca; halki aldatan) bir soylem olur.Zaten sayin Erdogana bu gune kadar oy vermis birisi olarak soylem hareket tarzindan sonderece irkiliyorum.Bu gune kadar CHP nin eli guclenmesin diye AKP ye verdim Artik Asla Akp. olamas Su anki akp zengin bir babanin Simarik ve kibirli mirasyedi bir evladina benziyor.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 13:35
0
Cumhurbaşkanı uzun olmak zorundadır.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 02:19
Yok desek yalan olur.sayın cumhurbaşkanı da çok iyi biliyor.Önce Ak partinin girdiği ''kurt kapanı''ndan çıkması gerekir.Çünki TÜRKİYE İTTİFAKI istenmiyor.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 10:15
2
Kürt kapanından da çıkması lazım...
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 15:59
0
AK Parti tekrar ak partiye dönmeli,milliyetçi ak parti ile bu iş zor olmaz mı?Doğu Perinçek ile aynı yere gelmişler.inanılması zor.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 01:42
Sayin hocam biraz da sayenizde deriz!
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 01:41
Reisin Türkiye ittifakı diye bir derdi yok. Onun derdi rakkamlarla. Oy rakkamları hangi söylemle artacaksa onu söyler. Bugün ak dediğinde artıyorsa Ak, yarın kara dediğinde artıyorsa kara der. Bunca seçimi bu stratejiyle kazandı. Bence kritik soru şu: Seçimi kazanmak uğrunu her yolu mübah görerek seçimi kazanmak mı, yoksa gerekirse kaybetmeyi göze alarak ülke menfaatlerine göre hareket etmek mi kazanmaktır? Ak partinin 17 yıldır kazanıyor olması ülkenin de kazandığı anlamına gelir mi?
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 01:27
Cumhurbaskani devletin basi, yanina bir de “Devlet”i alinca, meydanlara da cikinca, secim devlet ile milletin adayi, bir nevi devlet ile millet arasinda oluyor
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 01:08
Sorunuz yerinde Sn. Taşgetiren ancak şu anda kimsenin ciddi sorunlara odaklandığı yok. İstanbul belediyesinin milyarlık kaynaklarından ve kupon arazilerinden yandaşlara sağlanan gelirin kaybedilmemesi için ne pahasına olsada bu seçimi kazanmak tek amaç.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 00:56
Cumhurbaşkanı Erdoğan inmediki sahada ola 24 saat non stop Propaganda yapiyor konusuyor reis uyudugunu bile sanmiyorum. Biz secmen olarak biktik ama onlar iyi bir sey yaptiklarini saniyorlar.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 00:44
olsun valla. tekrar kaybederse insanların neşesi artar böylece
musto 24 Mayıs 2019 00:48
Cumhur başkanı Avrupadan Bahceli Asyadan fetihe başladılar rahmetli Fatih Sultan Mehmet Hanımız Fatihlerimizi bir görse fetih nasıl yapılırmış.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 00:22
Binali Yildirim "YSK soylediklerimizi teyit etti" demis... Sanki bizim okuma yazmamiz yok. Turkce bilmiyoruz, YSKnun yazdigi gerekce ne diyor anlayamadik. Hayret
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN