Back To Top
Diyarbakır, Van, Mardin…

Diyarbakır, Van, Mardin…

 - Son Güncelleme: 20.08.2019 Salı 08:46
- A +

27 Mart akşamı, yani seçimlerden sadece birkaç gün önce Cumhurbaşkanı Erdoğan tv’lerin ortak yayınında şunları söylüyordu:

“Seçim akşamı, iş bitti neticeler belli oldu. Bunların içinde terörle iltisaklı, ilgili olanlar varsa biz artık öyle 5,6,7 sene bekleyemeyiz. Anında gereğini yasal olarak, savcılıklar inanıyorum ki yapacaktır. Bu milletin parasını çarçur edecek olanlara buralar teslim edilmeyecektir.”

Seçim akşamı değil ama, işte seçimin üzerinden 4.5 ay gibi bir zaman geçti ve operasyon başladı: HDP’nin kazandığı üç büyük şehrin belediye başkanları görevden alındı, yerlerine vekil olarak aynı illerin valileri getirildi. Tıpkı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerindeki “terörle iltisak” gerekçesiyle.

1991’de SHP listesinden Meclis’e giren Leyla Zana, TBMM’deki yemin sırasında Kürtçe konuşunca kürsüden indirilmiş, ardından da HEP’li milletvekilleri Meclis çıkışında polis tarafından gözaltına alınmıştı.

O zaman ben “Bu görüntüler Diyarbakır kahvehanelerinde hangi duygu içinde seyredilmiştir?” diye yazmıştım.

1991’den 2019’a… 28 yıl geçmiş. “Kürt oyları” ile ilgili sancı bitmemiş. Hatta derinleşmiş.

Derinleşmiş, çünkü Kürt oylarının bugün temsil edildiği HDP, tutuklu eş başkanları ve bir çok milletvekili ile kriminal bir siyasi olgu haline getirilmiş, buna rağmen yasal alandaki varlığını TBMM’deki üyeleri de dahil devam ettiriyor.

Buna, Suriye’deki Kürt varlığı ile ilgili gerilimler ilave olmuş. Bu boyut, Türkiye’nin ABD, AB hatta Rusya ile ilişkilerini kritik hale getiren mahiyet kazanmış.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 31 Mart öncesindeki sözleri o gün, Doğu – Güneydoğu’da hala HDP’ye yönelecek oyları engelleme amaçlı olarak okundu. İnsanlar, “Nasıl olsa seçilseler bile görevden alınacaklar, öyleyse oy vermeyelim” derler diye düşünülmüş olmalıydı.

Öyle olmadı, Diyarbakır’da yüzde 62.93, Mardin’de yüzde 56.24, Van’da yüzde 53.83 oy alan HDP adayları seçildi. HDP’nin oyları düşmüştü ama yine de seçimi kazanmışlardı.

Şimdi ne olacaktı?

“Kürt oyları”nın sadece Doğu – Güneydoğu’da değil, Batı’daki metropollerde de son derece stratejik değer taşıdığı bir gerçekti. İstanbul gibi bir metropolde, Kürt oyları nereye aksa orayı öne geçirmekteydi ve AK Parti, İstanbul’un yenilenen seçiminde Kürt oylarını kazanabilmek için yoğun çaba sarf etti. Hatta “Terörist başı” Öcalan’dan mektup getirildi, kırmızı bültenle aranan kardeşi Osman Öcalan TRT Kürdi’ye çıkarıldı.

Görülen o ki, Kürt oylar derin bir kimlik bilinci yaşıyorlardı. Üstelik Leyla Zana’ya ve HDP milletvekillerine yapılanlar, Kürtlerin sinmesi beklentisinin zıddına bu kimlik bilincini beslemekten öte bir tesir yapmıyordu.

Aslında Ak Parti, iktidara geldikten sonra, devletin, Kürt vatandaşları ile ilişkisinin sorunlu yapısına neşter vurmak için çalışma başlattı. Tıpkı devletin dindar toplum kesimleriyle, Alevilerle, hatta gayrı Müslimlerle sorunlu ilişkilerini rehabilite etmeye çalışması gibi.

Diyarbakır Cezaevi sendromu vardı, beyaz Toroslarla işlenen faili meçhuller vardı, terörle mücadele adına sivil alanların terörize edilmesi vardı, devlet adına yapılan yanlışlar vardı ve Ak Parti, bütün bunları tashih etmek üzere çaba sarf etti.

Bu çabaların etkili olmadığı söylenemez. Hendek olaylarında devlet operasyon yaptığında Kürt halkı bunu yadırgamadı. Akıl almaz bir şeydi hendekler, öz yönetim ilanları…

Bugün yeniden 1991 atmosferine girdi Türkiye. Evet soru halen şu: “Bu operasyonlar Diyarbakır’da evlerde, kahvehanelerde nasıl konuşulur?”

Bu sorunun anlamı da şudur: Geniş Kürt topluluklarında nasıl bir izlenim bırakıyoruz yaptıklarımızla?

Eğer sorun halkın kimlik bilinci içinde terör – merör dikkate almadan seçim yapıyor olmasında ise, bu işler kimlik bilincini derinleştirmekten başka ne anlam taşıyor? 

Bunun da anlamı şudur: Önümüzdeki hangi seçimde Diyarbakır, Van ya da Mardin ya da başka bir Doğu – Güneydoğu ilinin seçim sonuçlarını kabul edeceğiz?

Bir soru daha sorulmalı tabii ki:

Diyarbakır halkının iradesini devlet eliyle etkisiz hale getirebiliyoruz ama, mesela Batı’daki metropollerdeki Kürt oylarının tayin edici rolüne ne diyeceğiz?

Ortada gerçekten sıkıntılı bir durum vardır.

Amerika ya da AB yarın “Kürt hamisi rolü”ne soyunur bunun için de Diyarbakır – Van – Mardin’i gerekçe olarak gösterirse ne diyeceğiz?

Ak Parti, farklı bir devlet tavrı geliştirmişti. Amerika, Kandil’i kullanarak Suriye atağı ile bu tavrı sabote etti.

Bugün güvenlik politikalarına mahkum edilen bir Ak Parti tavrı söz konusudur. “Kürt sorunu”nun bölge planında derinleştiği bir dönem içine girmiş bulunuyoruz. Çok üzücü.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 12:32
Ahmet abi yazılarında âfâkî olarak" nasıl okunur"diye soracağına, git oradaki her kesimden vatandaşla konuş, bizi de aydınlat.Gazetecinin görevi bu değil mi? Vallahi bıktık, masa başı üfürmelerinizden.Müslüman adil şahit olmak zorunda, nokta.
ali 22 Ağustos 2019 08:40
Aleni olarak pkk yandaşı olabilen pkk ya laf etmeyen kişiler belediye başkanlığı nasıl yapabilir aklım almıyor. hdp nin de kapatılması ve pkk nın siyasi kanadının tamamen tasfiye edilmesi lazım. Demokrasi lafları etmenin anlamı yok.bölgenin kontrolünü devlet tamamiyle eline almalıdır. zaten almıştır da. görevden almaların yaşandığı gün diyarbakırda idim. herkes günlük yaşantısına devam ediyordu. millet rahatsız değil,bölge halkı rahatsız değil merak etmeyin. olağanüstü günlerden geçiyoruz.devlet doğru yapmıştır.
KARAR OKURU 21 Ağustos 2019 18:13
Devletin ne yapmasını bekliyordunuz Ahmet bey.PKK ya maddi manevi her türlü destegi veren belediye başkanları için bir sözünüzü henüz duymadık.
KARAR OKURU 21 Ağustos 2019 13:51
Hocam sen tarihe notunu düş bu millet seni anlamiyor
karar okuru 21 Ağustos 2019 13:08
şehit yakınlarını ekmeginden et çocuk katillerine ekmek ver.daga para gönder gülenist ler gibi.
Abdulgaffar ALTUNÖZ 21 Ağustos 2019 09:24
Ahmet Hocam! Niçin hırsızdan bahsetmezsiniz. Siz yetkili olsanız ne yapardınız? şüphesiz akıl vermek kolay. Taraf olma adına manevi birikimlerinizi boşa çıkarmayın derim. Zira bugün dünya yarın ahiret. selam ve dua ile
KARAR OKURU 21 Ağustos 2019 07:31
Kürtlerin tek temsilcisi HDP mi? PKK ile Kürtleri aynı kefeye koymayı bırakın artık, bu zaten onların bayıldığı bir konu ekmeklerine yağ sürüp durmayın. Nerde aydın geçinen bir yazar var hep aynı ağız, bu ağız batılıların ağzı. Kaş yapayım derken göz çıkartıyorsunuz.
Kemal dogan 21 Ağustos 2019 00:59
Sovyetler birliginin yikilisi ile rahmetli ozal(1990 yiilar) bu meseleyi tartısmaya acti.ne hainligi ne ermeniligi.kaldi. SovyetlerBirligi simdi Rusya Federasyonu oldu.onlar bile 70 yil devam ettirdiler kati merkeziyetçi yonetimi.Hatta Irakli kurtler Zalim saddamin zilmunden Bize katilmayi ve bizim mudahelemizi istediler.tsk yanasmadi. AB yerel yonetim sartini kabul edip ileri demokrasiye gecilmeli.AcikcasiTurkiyemiz Federatif bir yonetim.modeline gecmeli.40 yil oldu.50 bin insan heba oldu.bir tirilyon dolar daglara bomba olarak atildi. Elde var çıkmaz sokak.Elin ABD lisi gelir her ikisini
KARAR OKURU 21 Ağustos 2019 00:45
Şehit varsa ki şehitik birilerinin vereceği bir pay değildir ama bunun sorumlusu put edinilmiş kutsal devlet, mllilik vs gibi devlet faşizmidir. .
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 23:44
Yani katil-sapık vs vs hatta teröre destek veren ve/veya terörist seçilir ise onun görev süresinin bitmesini mi bekleyeceğiz. Eyyy deli rüzgar artık ne yönden esersen es.... Çünkü artık dümen başkasında
Vatandaş Adem 20 Ağustos 2019 21:52
Allah'ım bu ülkede insanların aklını koru;4 ay önce seçim vardı,bir akademisyen gidilemeyen adaya gitti terör örgütü liderinden seçimle ilgili bir mektup getirdi.Trt'de okudu.O terör örgütü liderinin aranan kardeşi aynı Trt'ye çıktı.Roportaj yaptı,seçimle ilgili konustu.İktidar ve ortağı durumu normal karsiladi.Mektuptan siyasi yarar beklediler.4 ay sonra Hdp'li 3 belediye baskani terör orgutune yardim,üyelik vb yargılanıyorlar ama görevden alındılar."Cinayet kör bir balıkçı gordu."Dikkatli düşünen herkes cinayeti görüyor.Cinayetin adı"Hukuk cinayeti."
ali namlı 20 Ağustos 2019 20:56
Sağduyulu, serinkanlı ve gerçekçi bir yazı olmuş.Ancak sonuç olarak bu konunun ne olacağına ,nasıl düzeltileceğine dair bir çıkış yolu yok ! Bu sorun 1800 yılından ancak ağırlıklı olarak 1860 yıllarından itibaren var ve maalesef o günden bu yana devlet en zecri ve en şedit bir şekilde ve tamamen askeri yöntemlerle çözmeye çalışıyor .Peki bu gün itibarıyla sonuç nedir,bir hiçtir ! Devletin her şeyden önce şapkasını önüne koyup başka çareler düşünmesi gerekir ! Tabii ki bu konu çok karmaşık ve oldukça derin ,buraya sığdırmak imkansız ; Allah sonumuzu hayrettsin !
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 21:59
3
Peki çözüm sürecinde bu hükümet Kürtlere hayallerine bile giremeyecek şeyler sundu. Eskiden telefonla bile rahat rahat Kürtçe konusamazken Kürtçe devlet televizyonu, özel kanallara müsaade, kurt dili ve edebiyatı bölümleri, yerleşim yerlerinin Kürtçe isimlerininn tabelalara yazılması vs vs. Peki sonuc?terörü şehre indiren PKK. Bence devletin değil HDP bin ve PKK nin iyi düşünmesi gerekir. HDP, 7haziran seçimlerindeki gibi Türkiye partisi yörüngesine girip Kürtleri siyaseten temsil mi etmeli, yoksa PKK nin meclisteki sözcülüğünü mu yapmalı buna karar vermeli.
Karar Okuru 20 Ağustos 2019 20:45
İstanbul seçimlerinden sonra bu olaylar ile gittikçe arap baas rejimlerine benzedik. Hepsi yıkıldı ülkeleri yıkıldı. Ortadoğu da bizlerde zeka genetik olarak sorunlu desek insanlar alınıyor.
Osman Baba 20 Ağustos 2019 20:40
Bu gidişle, Abd ve AB desteğinde bir kürt devleti kurulacak gibi görünüyor. Bunun sonucu, nüfus mübadelesine kadar gider. Bizdeki kürtler oraya oradaki türkler ve bir kısım arapları da güneydoğuya yerleştirmek durumu doğabilir. Lozanda yapılan türde nüfus mübadeleleri yeniden revaçta olacak gibi. Eğer bölücülük sorunu devam ederse, Bulgaristan ve diğer ülkelerdeki Türkler nasıl buraya gönderildilerse, Türkiyedeki kürtler de kurulacak olan kürt devletine zorla gönderilebilir. Bu nedenle, ayrı bir Devlet sahibi olmanın bir maliyeti olduğunu umarım herkes anlar ve ona göre davranır.
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 21:48
0
Aferim.sizler de belki ya balkan veya kafkas göcmen ahvadisiniz sanirim. Kendi adalet ozgurluk adil paylasim demokrasi gibi evrensel degerlere uyma.her partiden uc parti cikar.don vatandasa birlik milliyetcilik havasi at.kurtler osmanlinin yikilisini uc asir geciktirdiler.bundan zaten bilgin yok.ama ittihatcilar(jöntürkler)osmanli ordusunun kasten cephelerde kairdırdılar. Su an misaki milli.icinde olmasi gereken suriye irak iran kurtlerini de yuzustu biraktilar.
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 22:09
1
Sen gelmeden önce biz bu topraklardaydık. Kimi vatanından gönderiyorsun ? Yunan mübadelesinde değiştirilenler Türk ve Rum'du. Suriye'de Türk mü var ?
Osman Baba 20 Ağustos 2019 23:39
1
Ayrı bir Kürt devleti kurulması ve bu devletin izleyeceği politikalar, diğer ülkelerin bu devlete yükleyeceği roller gibi hususlar Türkiyenin hızla ve katı bir ulus devlet pratiklerine yönelmeaini sağlayabilecek gelişmelerdir. Bu durumdan da Türkiyedeki kürt nüfusun etkilenmeyeceğini iddia etmek çok zor. Zira, kürt devletinin varlığı, Türk devletinin karakter ve niteliğini de belirleyen bir faktöre dönüşecektir. Kısaca, Türkiye Türklerindir renginde bir Türkiyenin şekilleneceğini söylemek kehanet olmaz.
Muhtefi. . 21 Ağustos 2019 19:37
0
Osman Baba aynen öyle PKK etnik ırkçılığı köprüden önce son ÇIKIŞ. .ya PKK ve uzantilari veya TÜRK MİLLETİ bütünlüğünde Tek Vatan,Tek Millet . !...Vatanima Askerime, Polisime, Korucuma, Memurlarımızı Düşman olan benimle, bizimle nasıl bir arada olabilir. İmkan ve ihtimali yok-tur. .Vatanımızda Eksik, Aksaklık vb olabilir.Bizler amasız , fakatsiz, , lakinsiz, Aşığız Bu yüce Vatana.
Mehmet özmaden 20 Ağustos 2019 20:24
HDP'yi Kürtlarin temsilcisi olarak görüyorsanız, diyecek söz yok. Lakin bir soruya cevap vermek lazım. Hırsızın hiç mi suçu yok?
Muhtefi. 20 Ağustos 2019 19:41
Hem Pkk hem demokrasi olmaz, olamaz,Olmasının İmkan ve İhtimali yoktur. !..Her Hdp'li PKK 'lı değildir elbette ...fakat her Pkk'li ve sempatızanı Hdplidir. .tartışılmaz. .karmakarışık bir ...durum üzücü elbette üzücü Şehit Yakını Hdpli birini PKKli ile sarmaş, dolaş olunca ne hisseder sayın yazar. ?.Dünyanın hiçbir yerinde yok bu demokrasi ve demokratik absurdluk. .
Mehmet 20 Ağustos 2019 19:16
Fıratın doğuşunu abd yi yani pkk yı yerleştirme olayını unutturmak için yapılan iş bu.Biz abd yi tanıyarak kalıcı hale getiriyoruz,abd yi tanımakla pkk devletini de tanıyoruz.Bence gundem değiştirme bu olay
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 19:02
Bir cümlede hdp yi eleştirin.
Kürtlerin önemli bir kısmı ayrışma istemiyorken, terör örgütü pkkya katılım son 30 yılın en düşük seviyesine inmişken, bebek katilinin mektubunu devlet TV yayınlarken 75 yaşındaki Mardin belediye başkanı Ahmet Türk'ü görevden almak neyin nesidir.. Eğer elinizde kanıt varsa tutuklarsınız..Ve bu kişilere seçilebilirler ve GTB onayı veren kişilerden hesap sorarsanız. Ben yaptım oldu ile olmuyor. Bahçeli'nin gönlünü yapmışsınız ama 900.000 seçmenin idaresini yok saymayınız.
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 18:18
Birakiniz yapsinlar bırakınız gecsinler mi Ahmet Bey. ..belediye imkanları pkk nin emrine mi verilsin. Bu sizi mutlu mu eder.
Karar Okuru 20 Ağustos 2019 20:35
1
Gerek yok bir süre sonra bunlar yine 180 derece döner, açılım yaparlar. Buralarda vakit kaybetmemek gerek artık.
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 16:22
Taşgetiren gibi bir yazarı bir siyasi lidrrin seçim zanında konuşmasını bilgisiz zan ile yorumlamadığını yadırgadım chp zihin okur detik bizimkilere bulaştı eleştirmek kolay kayyım işini benimde içime sinmiyor fakat hendek terörünü reddetmeyen bir yapı var bir kaç ay sonra iş makinaları sokaklarıkazarsa taşgetiren ikna edip eve gönderebilecek mi akil adamlar dediğimiz insanlardan çözüm önerisi bekliyoruz anadilde eğitim önyargısının paratiği nasıl olacak belediyedeki kürtçe tabelayı okuyan türkçeyi okuyamaz mı
16.22 , Yer D.Bakir c.evi. görüşe gelenler Türkçe konuşmaya mecburlar.yoksa asker ziyerete gelenlerin önünde dövüyor.Bir bayram günü anası gelecek mahkum, askerimize diyor ki, Anam Türkçe bilmez, mecburen Kürtçe konuşacam..bir istihramın var. Beni anamın önünde dövmeyin, gidince sabaha kadar dövün diyor ama yine anasının önünde dayağı yiyor. İşte böyle kardeşim Kürt anaların çoğu Türkçe bilmez.
Karar Okuru 20 Ağustos 2019 20:38
1
O hendekler kazılırken, askerin uyarısına rağmem iktidarın valileri.seyrediyordu diye hatırlıyorum! Açılım diye bir şey hatırlıyorum! Daha iki ay önce Öcalan mektup yazdırıp kardeşini TV ye çıkaranları hatırlıyorum. Habur kapısından davul zurna ile gelenleri hatırlıyorum. Ne istedilerde vermedik diye Fetö ye sitem edenleri hatırlıyorum siz nerede idiniz acaba ozaman??
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 16:19
sıra inşallah ankara izmir istanbulda. o zaman belki doğuda yaşayan insanların ne hissetttiğini anlarız.
Lokman 20 Ağustos 2019 16:12
Yazının sonunu "çok üzücü" şeklinde bitirdin ya ben de diyorum ki bu görevden almalar bir şehit yakınını bir nebze de olsa mutlu ettiyse atılan kurşun hedefe ulaşmış demektir. Şu 4 aylık süre içinde bu belediyeler şehit yakınlarına neler yapmadılar neler.
METİN P. 20 Ağustos 2019 16:09
TÜRKİYE BU SORUNU HENÜZ TESPİT ETMEKTEN ÇOK UZAKTIR.BİR KERE FRANSIZ DEVRİMİNİ HATILAYALIM.DAHA ÖNCESİNDE HER IRKA AYRI BİR DEVLET DİYEN O MEŞHUR FİLOZOFLARINI( SÖZÜM ONA) HATIRLAYALIM.OSMANLININ PARÇALANMASINA YÜZ TUTTUĞU BİR ZAMANDA EMPERYALİSTLER,DÖRT ÜLKENİN BAŞINA BELA OLACAK BU SORUNU ÜRETTİLER.İŞİD,BOKO HARAM,EŞŞEBAB,TALİBAN VE ASALA NEYSE PKK DA ODUR.HİÇBİR ZAMAN PKK SİLAH BIRAKMAYACAK.ÇÜNKÜ ONLARIN GERÇEK AMACI SÖYLEMLERİ FALAN DEĞİL,BİZZAT O YAPTIKLARI EYLEMLERDİR.KAZARA PKK BİTSE BU SEFER DEAŞI BAŞIMIZA BELA EDECEKLER.
METİN P. 20 Ağustos 2019 16:00
AHMET ABİ;BANA GÖRE BU SORUNUN EN ÖNEMLİ AYAĞI OLAN TESPİTTE BBÜYÜK HATALAR YAPIYORUZ.TEŞHİS DOĞRU OLMADAN TEDAVİ DOĞRU OLMUYOR.BANA GÖRE BU BELEDİYE BAŞKAN ADALARINI BAŞTAN ELEMELİ İDİ YSK.BU ADAMLAR GÖREVE GELDİKTEN SONRA TERÖRLE BAĞLANTI KURMADILAR.BAĞLANTILARI HER ZAMAN SÜRDÜ.AYNEN YAVAŞ VE İMAMOĞLU İÇİN DE GEÇERLİ TESPİTLERİM.NEDEN ADLİYE İLE SORUNU OLANLAR ADAY GÖSTERİLİR VE YSK ONLARIN ADAYLIĞINI KABUL EDER.
İbrahim Erdoğan 20 Ağustos 2019 15:43
Teşekkürler Ahmet Taşgetiren. "Biz yoksak yansın bu demokrasi" tavrını sergileyen uygulamalarla, bu uygulama sahiplerinin 80 milyonun kardeşliği söylemlerinin ne kadar boş sözler olduğu bizzat yöneticilerimizce ortaya konulmuş durumda... Ne yazık ki kendi ayağımıza kurşun sıkmakla eşdeğer bu durumu köşelerinde dile getirebilenletin sayısı da pek çok değil... Bu yüzden teşekkürler Ahmet Taşgetiren...
mizan 20 Ağustos 2019 15:12
Sosyolojik, halkın psikolojisi ve siyasi yönlerden tahlil etmişsiniz kayyum vazifelendirmelerine. En mühim cihet şu değil mi: Mezkur üç vilayatın b.başkanlarının vazifeden feshedilip kayyuma devredilmesi haklı/doğru bir hareket midir değil midir ? Haklı/doğru bir teamül ise kimsenin o cihette muhalif sesini çıkarmasına hakkı olamaz. Şayet haklı/doğru değilse sebebi nedir ve nasıl olması gerekirdi onu açığa çıkarmak icap eder.
koç 20 Ağustos 2019 15:06
Devlet müdahale etmese üç gün sona bir arıza çıkınca ağzına güğü yetmeyenler devlet neredeydi diyecekler. Devlet baba gibi adilce gereğini yapacaktır.
Tarık özel 20 Ağustos 2019 14:48
Selamun Aleyküm Ahmet Hocam. Hocam bu konuyla alakalı tespit güzel ancak çözüm ne olmalı. Devlet nasıl davranması ve çözüm ne olmalı ? Bu bilgi eksik kalmış.
Süheyl CALISKANOGLU 20 Ağustos 2019 16:42
2
14:48 Ben Türk Vatandasiyim,Insanlarimizi "Merhaba'kelimesiyle selamlarim,Arapca kelimeleri hic bir zaman tercih etmedim,etmem.. Senin kullandigin kelimeleri RTE'de kullaniyor,onun derdi biraz puan toplamak,milletin nazarinda(!)
Ali baba 20 Ağustos 2019 16:58
2
Çözûm FEDERASYON, Baśka çare yok
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 21:39
2
Süheyl CALISKANOGLU, Merhaba da arapça bir kelime.. Koyu milliyetçi olacağım diye gülünç oluyorsunuz...
Süheyl CALISKANOGLU 20 Ağustos 2019 22:53
0
Merhaba kelimesini benimsemekle,Milliyet'cilik ne alaka? Dilimizde cesitli lisanlarda bazi kelimeler yerlesmistir.Merhaba kelimesi Arapca kökenli oldugunu biliyorum.Diger kelimeler Arapca Lisanin da kullaniliyor,Arabistan'da gecerli , Türkce'miz de yeri yoktur,benimsenmemistir.Nokta.
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 14:47
Ak Parti yanlıs üstüne yanlis yapmakta ve bütun örgutleri kendine düsman etme pesinde.Erdogan uyaracak akilli bir danismani kalmadi mi yahu?Demokrasiye zarar veren en cok ceza cekecegi alani karistirmakta.Demokrasi ve halk iradesi her zaman ustün geljr.Biline...
musto 20 Ağustos 2019 13:58
Anlaşılan kayyumluk gelir getiren bir meslek gurubuna dahil edilmeli. Bakıyorsun fetö şirketlerine atanan kayyumlar şirket sahibinin eşi dostu birinin damadı bacanağı anlaşılan bir düzen kurulmuş gelirler pay edilmiş hazineye giren çıkan bir şey yok. Sadece bakın el koyduk ama kaymağını biz yiyeceğiz denetleme olmadığı için belkide işletilmesi için hazineden para aktarılıyor.Kayyumların karnesi pek hoş değil.
Halil 20 Ağustos 2019 13:51
Bu başkanlar terör örgütüne hoş gelecek şeyleri değil de, sadece yükümlü oldukları şehirlere hizmet ile meşgul olsalardı yine görevden alınacaklar mıydı peki?
KARAR OKURUMürsel 20 Ağustos 2019 13:46
Kuzey Suriye operasyonu için saha temizliği ve tedbiri gibi gözüküyor.Dileriz kısa sürede sonuçlanır.
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 15:55
0
Önce kendi evinin önünü temizle. Sen kimsin de, elin toprağında temizlik yapacaksın Mürsel ? Birincisi hakkın yok, ikincisi gücün yok. Orta Doğu'da İsrail'in dişine dokunan Suriye'nin, istikrasızlaştırılması ve sonunda bölünmesi bir BOP projesidir. BOP dedim, anladın değil mi ?
Omer 20 Ağustos 2019 16:53
0
Hayırlısı ile inşallah
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 13:43
Teror ve terore destek sucu o kadar muglak hale getirildi ki bu kayyum atamalarina cogu kisi suphe ile bakiyor. Ilk feto sorusturmalarinda bu suc sulandirildi, bir cok kisi farkinda olmadan terore destek verdi diye isinden oldu hapiste yatti halen yatiyor. Sonra secimlerde muhalif olmak terore destek vermekle esdeger tutuldu. Nedir gercekten terore destek vermek? Bu secilmis belediye baskanlari gercekten terore destek verdiler mi?
cumhur 20 Ağustos 2019 13:22
Bu büyük şehir belediye başkanlarının görevden alınması bunlara verilen oyların çöpe atılması demek değil midir?Bunlara oy verenleri devletine küstürmek ve gücendirmek değil midir?Eğer suç işlemişlerse yargılanmalı ve cezası verilmelidir.
karar okuru 20 Ağustos 2019 13:03
Diyarbakır da belediyenin önünde başı örtülü yaşlı bir vatandaş kayyum atanmasına bela okuyordu.Oyumuz zehir zıkkım olsun size diyordu.Şimdi siz siyasal islamcılar gidin o teyzeye ne kadar adaletli , vicdanlı , ahlaklı olduğunuzu ispat edin.Edemediğiniz örnekleri ben sayacağım amma yer yetmez.Bari gidinde şu teyzenin bir gönlünü kazanın.Bu kadarını yapın bari.Ondört yaşındaki oğlunu kaybeden bir anneyi vicdansızca yuhaladınız.Katilini ortaya çıkarmadınız.Bakın kadın size inanmıyor.Ahlakınıza , vicdanınıza , adaletinize güvenmiyor.Yazık.
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 12:23
kars, tunceli ( dersim), İstanbul, ankara… diye devam eder mi acaba? aklımda deli sorular...
Adam olmak 20 Ağustos 2019 12:20
Yasal yollardan seçilmeniz , yasal olmayan işlemler, eylemler yapmaya ve destek vermeye meşru kılmaz. Hep Ak partiyi suçlayacağınıza, vatanın bölünmesini isteyen terör örgütlerine destekleyen bu belediyelere, Neden destek veriyorsunuz sorusunu yazar neden sormuyor. Elinizdeki bıçakla kasapta et kesebilirsiniz, adamda kesebilirsiniz. Türk-Kürt oylarıyla belediye başkanı seçilebilirsiniz, size adam öldürme ve terörü destekleme hakkınız yoktur. İşte o zaman Devlet Başa, Kuzgun leşe konulur. vesselam.
Okur 20 Ağustos 2019 15:16
0
Görevden alınan HDP´li belediye başkanları hakkında terörist olduklarına dair yargı kararı yok. Görevden alınma gerekçesi haklarında soruşturma olması; ama henüz bir iddianame de yok! Nitekim, bu nedenle de YSK seçim öncesi adaylıklarında hukuken sakınca olmadığına karar vermişti. Yargı kararı olmadan seçilmişleri görevden alınması ise Anayasamızla bağdaşmıyor. Eğer sizin elinizde bilgi, belge varsa adam öldürdüklerine vs. dair, savcılığa bildirin. Suçu bildirmemek suçtur. İftira da suçtur.
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 12:14
Bu nasıl bir politika? Seçimde Kürt oyları için terörist başından mektup getirtip devletin resmi ajansından (AA) servis ettireceksiniz, kırmızı bültenle aranan teröristi devletin resmi yayın organına çıkaracaksınız, sonra da teröre yardım ettikleri gerekçesiyle seçilmiş insanları görevden alacaksınız. Ne yaman çelişki. Bu eylem bir zamanlar (kandan besleniyorlar) dedikleri D. Bahçeli ve D. Perinçek'i memnun edebilir ama, sorunu çözebilir mi?
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 12:05
Yazı makul; makale ve sorular makul. Peki terör ve teröristlere yardım ve yataklık eden belediye başkanlarına Devleti yönetenler göz yumsun mu?
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 13:34
0
Teröre yardım ve yataklık edene elbette göz yummayacak. Ama siz kırmızı bültenle aranan bir adamı devleti yayın organına çıkartırsınız,bunun yasal bir yönü olabilir mi? Bu tutarlı bir davranış değil. Hem demokrasi ve sandık diyeceksin, kendi partinden seçilenleri bile istifaya zorlayacaksın. İnandırıcılık kayboluyor. Alınanlar babamızın oğlu değil,endişemiz hukuk,demokrasi ve adalet.
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 15:02
3
mit tırlarıyla kafa kesen selefi militanlara giden silahlarıda konuş
Okur 20 Ağustos 2019 15:22
2
Henüz belediye başkanlarının terör ve teröristlere yardım ve yataklık ettiklerine dair bir mahkeme kararı yok, iddianame bile yok. Eğer suç varsa, ona bağımsız yargı karar verir- bakanlar değil.
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 11:48
bugün güvenlik politikalarına mahkum edilen bir ak parti tavrı söz konusuymuş. sayın yazar öyle buyuruyor. zaten ak parti beğenilmeyen ne iş yapsa başkaları mahkum ettiği için yapıyor. beğenilen iş yaptığındaysa tek başına kahraman oluyor. oh ne güzel.
Muhsin 20 Ağustos 2019 11:39
Ben gerçekten bazı insanları anlamakta zorluk çekiyorum. Bu insanlar teröre destek vermedilermi. Bu insalar terör maduru insanları işten çıkarmadılarmı. Bu insanlar sahabelerin isimlerini sokaklardan caddelerden kaldırmaya çalışmadılarmı. Biz hale büyük büyük laflar edip seçimle gelen seçimle gider veya ceşitli laflarla lafı dolandırarak halkın iradesine dem vurmakta nedir gibi eleştiriler getirince bu durumları görmemezliktenmi gelicez. Bu toplumla HDP akıllı olsaydı çözüm süreci döneminde AK partinin girişimlerine adam gibi destek verseydi.Kürt Türk, dindar laik gibi tartışmaları yapmıyor ol
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 12:16
5
Sorun bu adamların terörle iltisaklı olmaları değil, hala anlamıyorsunuz.40 yıldır aynı kafayla soruna yaklaşıyoruz ne oldu, mesafe aldık mı? Bunları mağdur rolüne soktukça prim yapıyorlar.Bırakın yönetsinler olan gene oy verenlere olur,hizmet alamazlar.Yanıbaşlarında Bitlis,Bingöl,Muş sizde; adam gibi yönetin oraları, ibret alsınlar.Alamıyorlarsa layık oldukları gibi yönetilsinler.
Muhsin 20 Ağustos 2019 17:05
0
Güzel dediniz katılıyorum. Lakin teröre 1 kuruş harcanmasına tahammülümüz kalmadı.
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 11:16
Gerçekten ilginçsiniz. Terörle ilişgi olanların yargılanmalarina kimsenin bisey dedigi yok suçu olan içeri girecek ancak bu adamlari neden secime soktunuz?Secimle olmayinca kafana gore nasil gorevden alirsin. Bunu yapabiliyorsan istanbul ve ankara belediyelerine de ergonekon gibi kumpasi kur terorist ilan et sonra girevden al. Bunun provasini yapiyorlar. Osman ocalani tv ye cikartip onceden de her turlu milliyetciligi ayaklar altina alacagiz diyen parti. Bu adaletsizligi savunan milliyetcilere soyluyorum kurt oylarini almak ugruna acilimda hendek kazanlari tutuklamak yerine su sıkıldı :)
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 11:12
Darısı Batman ve diğer HDP belediyelerine
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 11:36
11
Kayyum'un sebebi HDP belediyesi olmak değil, PKK'ya kaynak aktarmak.
Okur 20 Ağustos 2019 15:38
1
11: 36 Henüz belediye başkanlarının PKK´ya belediye kaynakları aktardıklarına dair bir mahkeme kararı yok; yalnızca soruşturma var. Ayrıca dünya kadar soru var: Daha yeni seçilmişken, 4,5- 5 ayda hangi kaynaklar nasıl aktarılabilir? Tüm bu başkanlar borç içinde belediyeler devraldılar, mali sıkıntı içindeler. Sonra Irak sınırında Pençe harekatları sürerken, Suriye sınırında askeri yığınak yapılırken, nasıl kaynak aktarılabilir ki?
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 11:07
Sayın Yazar, Türkiye Kürt’lerinin 80 yıl çektiği o saydığınız zulum ve dışlamalardan sonra gelen açılımı, Hendeklerle, cinayetlerle karşılayabilmek için, ya geri zekalı yada kimi Türkiye düşmanı odaklara satılmış olmak gerek. Bu şıklardan hangisi doğru, tarih birgün yazar elbette.
hurşit GÜNDOĞAN 20 Ağustos 2019 10:51
- Yerel seçim sürecinde sürekli tekrar edilen "Beka" kavramının sadece bir kelimeden ibaret olmadığının anlaşılması gerekmez miydi? Laf kalabalığına paydos Devletin terörle mücadeledeki kararlılığını laf kalabalığı arasında görmezden gelenler ve PKK'ya sempatik görünerek oy stoklarını takviye edebileceklerini düşünenler, sadece hata yaparlar. Aynı şekilde sade PKK terörü ile değil FETÖ ile de mücadelenin kararlılıkla süreceği herhalde unutulmamalıdır. Çünkü bu gerçekleri unutanlar bunun bedelini ağır ödüyorlar.
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 10:47
Kayyum atamanın gerekçesi, PKK'ya yardım. Bu başkanlar gerçekten PKK'ya yardım etmiyorlar da o bahane ile görevden alınıyorlarsa, AKP demokrasiye ihanet ediyor, yok gerçekten PKK'ya yardım ediliyor ve buna rağmen bu kayyuum atamalarını kınıyorum diyen vatana ihanet ediliyor...
İhsan Ataman 20 Ağustos 2019 10:45
Ahmet taşgetiren bile olsanız mantık savrulmasından kurtulamayabiliyorsunuz... Mes'ele Kürt ve Kürt oyu değil ki. Bu algı HDP'nin, PKK'nin oluşmasını istediği algı zaten. Bu ülkede başbakanlık yapmış olan bile "seçimle gelen seçimle gider" diyor... siyaseten hesap verme ile yargısal hesap verme karıştırılıyor. HDP'nin mecliste yaptığı dokunulmazlık sınırları içinde kalmakla birlikte dışarıda bunu aşan eylemlerib de içindeler ve bunlar göz ardı edilmiyor, edilmemelidir. Burası muz cumhuriyeti değil, şu eşbaşkanlık kanunsuzluğuna da YSK, seçim kanunu, Yargıtay ve danıştay el koymalıdır.
Okur 20 Ağustos 2019 15:51
0
Yargı kararı olmadan „yargısal hesap” nasıl yapılıyormuş?! Anayasamıza göre seçilmişler yargı kararı olmadan görevden alınamaz. Ayrıca, belediye başkanının suç işleyip mahkeme kararıyla görevden alınsa bile, yerine kayyım atanmaz, yeniden belediye meclis üyelerinden birisi seçilir. Yasalarımız henüz kesinleşmeyen soruşturma ve davalar gerekçe gösterilerek bir “idari karar” ile görevlerinden uzaklaştırılmaya izin vermiyor. Hukuk devletinde de yasalar herkes için geçerlidir.
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 10:36
1991 senesi sendromuna girilmedi
Mehmet 20 Ağustos 2019 10:37
Suriyede yapılan hatalar fıratın doğusunda ikinci israili kurdurdu.Kurt devleti hikaye maksat israilin güvenlik koridoru.Ne yazıkki dış siyasette işimiz abd ve israile hizmet oldu.Acaba belediye başkanlarını da aldıran güneydoğuyu suriye ve irakla birleştirmeyi mi düşünüyor.Trt ye de kayyim atanır mi diyor millet.Kisacasi ab ve abd demokrasi yok,baskı var diye güneydoğuda refarandum isteyip suriye ve irakla birlestirirse gücümüz engellemeye yeter mi.Bunun yerine belediye yetkilerini kısıtlasaydık. Perinçek ve bahçeli yi ak partiye kayyum atayanlar bizi batıracak gibi.
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 10:30
Herkes Sayin Erdogan’i kandiriyor, simdi de Bahceli kandiriyor
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 11:38
2
10.30, Ne kabiliyetsiz adamlarsınız, herkesin kandırdığı Tayyip'i bir tek siz kandıramıyorsunuz...
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 10:30
Sahi seçime bir kaç gün kala devletin resmi ajansı aracılığıyla İmralı'daki terörist başından mektup paylaşımını kim niye yaptı? Devletin resmi kanalında terörist başının kardeşini kim konuşturur? Tüm bunlar yapılırken ne yapılmak istenmişti? Sorular çok da işe yarar mı bilmem.
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 10:23
bravo
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 10:09
Akp ne oldu sandık namustur diyen kimdi
Süheyl CALISKANOGLU 20 Ağustos 2019 10:04
AKP intikam aliyor,secimi kaybettigi ,Belediye'lere kayyum-kayyim "cami hademesi'oluyor sözlük manasi,atamakla tatmin olmaya calisiyor Istanbul-Ankara-Izmir'e de kayyum-kayyim "cami hademesi'atamak AKP'nin pembe rüyasi olarak kalacak süphesiz..
misafir 20 Ağustos 2019 09:58
Çok fazla yorum yapmışsınız.. Bu ülkeye barış getirmek için neler yapmadı Tayyip Erdoğan.. ne fedakarlıklar verdi.. Sonuç: kazılan tüneller,yerleştirilen patlayıcılar ve daha bilmem neler... o zaman barış için uğraşması ne kadar doğru idiyse, şuan da PKK ile savaşımı ve aldığı kararlar o kadar doğru...
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 11:23
6
Barış mı? Erdogan yani KİNDAR ve dindar bir nesil isteyen Erdoğan. Kürt oylarını almak için olmasın o. Hendek kazanları turuklamayıpta seçilenleri almak kesinlikle barış alameti. İleri demokrasi gerci osman OCALAN in pkk liderinin mektubunu devletin tv sinde okuturkende kırmızı bültenli oldugunu bilmiyordu Erdoğan.
Süheyl CALISKANOGLU 20 Ağustos 2019 12:12
5
Cözüm süreci uydurmasi basladiginda, hendek,tünel kazilirken,RTE'nin Vali'lere emri,görmeyin,engellemeyin "durumu idare edin'bunlari unutmayin,körü körüne yandaslik yapmaktan vaz gecin,Türkiye emin ellerde degil..Mechule sürükleniyoruz,her gecen gün..
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 09:33
Hocam riyakarlık çok kötü bir şey hdp organik pkk nin temsilcisi ve zaten iktidar da böyle diyor bu adamların pkklilari işe aldıkları ve teröristlere maddi kaynak aktardıkları söylenerek görevden uzaklaştırıldilar ama bunların partisine hazineden para veren her ay düzenli olarak milletvekili maaşı ödeyen iktidar partisinin hukuki olarak bu durumda işlediği suç nedir ?
490571 20 Ağustos 2019 09:33
Mardin’de ahmet turkun aldigi oy. Simdi biz bu yarim milyon insana siyasetten umidini kes, seni kimin yonetecegine bir kisi karar verecek diyoruz. Lafi cok dolastirmissiniz ama bu cok buyuk bir hatadir, yanlistir diyememissiniz. Dogrulari zamaninda soylemek gerek hocam.
KARAR OKURU1 20 Ağustos 2019 09:17
Ülkeyi ak partinin yönettiğine inanmak istiyorum....
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 09:03
Demokrasiden vazgeçilmemelidir . Yapılanları üzüntü ile izliyoruz . Umarım bir an önce görevlerinin başına geri dönerler
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 11:36
7
09.03, Sen monşer misin?
misafir 20 Ağustos 2019 08:59
''Batı’daki metropollerdeki Kürt oylarının tayin edici rolüne ne diyeceğiz? '' Kolay... Kürtlerin seçme ve seçilme haklarını ellerinden alarak bunu da halletmiş olacağız.
Sabır! 20 Ağustos 2019 08:40
Neye hizmet ediyorsunuz.Pkk ile bu ülkede beraber yaşayabilirmisiniz.Kürtlerle pkk yı özleştirmekte nereden çıktı.Kürtlerin başımızın üzerinde yeri var.Fakat pkk terör örgütü ve onun taşaronlarına geçit yok.
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 09:54
5
Senin ülke gerçeklerinden haberin yok. Hala vatandaşlık dersinde öğretilenlerle kalmışsın..
Sabır! 20 Ağustos 2019 12:15
2
Benim yaşım 60 ben bu ülkede sağ sol ,alevi sünni kavgalarını gördüm.Ben bu ülkede kara diyenle ak diyenin arka planda aynı el tarafından yönetildiğine tanık olmuş bir nesilim.Daha tepeden bak.Ceviz kabuğunun içinden diş dünyayı göremezsin.Gençsiniz tecrübesizsiniz.Kolay aldatılıyor sunuz.
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 08:24
Ne yani bıraksınlar da yıllardır kürtlerin ve türklerin bu milletin ortaokul yaşındaki kız ve erkek çocuklarını kandırıp zehirleyip dağa çıkarmalarına izin versinler öylemi?adı da demokrasi olsun aşiret reisleri ve kandilin uzantıları yönetsin diyarbakırı,vanı öyle mi?
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 09:58
3
adam istiyor %65 oy veriyor.
Anayasayi ve kanunlari tam demokratik ve özgürlükçü hale getirir, yargı bağımsızligini sağlar adaleti hizlandirirsak ve yönetimin yani yürütmenin bu tarz antidemokratik yetkilerini kısarsak mesele hallolur. Suçu olanın cezasını bağımsız yargı en seri bir şekilde verir. Ama maalesef Türkiye'de bu olmadığı için bu mesele büyür, çok tartışmalara ve başka problemlere yol açar.
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 08:03
Ak parti kendi siyasasını terk edip Mhp'leşirse geleceği nokta bu olurdu. Bahçeli Mahvetti Ak partiyi.
KaRaRSıZ 20 Ağustos 2019 08:00
Yıllardır Kürt olan Kürtlere siyaset yaptırılmıyor. Kendini ifade edecek bir platform bulamayanlar sözde "teröre" yöneliyor. Ve bu aşağılık bir dramın son bulması isteniyorsa, ve gerçek anlamda Kürt Türk kardeşliği savunuluyorsa, bu karara en güçlü tepkiyi Türk halkının göstermesi gerekmektedir. "Diyarbakır kahveleri" hiç tepki göstermese dahi.
Bilal. 20 Ağustos 2019 07:56
ÇÖZÜM ARAYANLARA SÖYLEYEYİM ; ÇÖZÜM : ALLAH VE RASULÜNDEDİR.... Tabiki de görmek isteyenler için...Akletmek isteyenler için.
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 09:52
0
Bu dediğin herşeyin genel çözümü. Pratikte ne yapılacak onu söylesen...
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 10:02
0
O kadar..
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 10:47
0
Yani?
bilal. 20 Ağustos 2019 15:58
1
Kuranı Kerimi ve rasulün aleyhisselamın ve sahabe efendilerimizin hayatını oku. hayatta nasıl islam egemen olurmuş öğren. sonra konusalım senle.
Mevlüt 20 Ağustos 2019 20:07
2
Bilal kardeş sende imam azam Hz. Oku konuşalım. Peygamber efendimizin cenazesine katılmayanlar o anda ne yapıyormuş. Sahabenin efendimizin ölümünden sonraki icraatları ne olmuş, efendimizin torunları ne gerekçe ile kılıçtan geçirilmiş. Zor sorular değilmi ? Hulâsa kardeşim Asrı Saadet devrinden sonra iş iktidar savaşlarına dönmüş? Bak bu ülkede tek Kur'anı Kerim var, oysa irili ufaklı 45 tane tarikat var. Ve hepsinin içtimai hayatla ilgili farklı fetvaları var. Samimi mütedeyyin insanları ayrı tutarak, din baronlarına dikkat!!
mehmet 20 Ağustos 2019 21:28
0
seninkisi zübük tesellisi bilal. ALLAH ve RESÜLÜNÜ tanımayan bir örgütle nasıl çözeceksin bu işi
Bilgili 20 Ağustos 2019 07:14
Sayın Taşgetiren o belediye başkanlarının yaptıkları Hukuksuz terör ile ilişkili şeyleri ne yapacağız onları Bir şey demeyecek miyiz? Bu adamlar Avrupa'da Amerika'da olsa bir gün Belediye Başkanı yaptırırlar mı ,acaba Şu anda Diyarbakır kahveleri üzüntülü müdür sevincli midir bir kahveye uğrar mısınız?
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 09:54
3
Hangi yargı kararıyla tespit edilmiş bu söyledikleriniz? Bütün olan bir soruşturma. Bir soruşturma adalet bakanlığının emri ile herhangi bir kişi aleyhine her an başlatılabilir. Eğer soruşturma açılması kayyum atanması için yeterliyse, yarın imamoğlu hakkında da soruşturma başlat, yavaş hakkında da soruşturma başlat, sonra kayyum ata. Yaşasın ileri, hatta çok ileri demokrasi.
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 06:45
Kendi icinde kurt vatandasinla kavgali, AKP li kesim disinda herkesi dusman gormek, ulke disi tamamen dusman zaten, bu nasil psikoloji acaba?
NURİ 20 Ağustos 2019 06:28
Hangi devlet " Aman demokrasiye zarar gelmesin o belediyeler teröre örgütüne yardıma etsinler " der mi? Sayın Taşgetiren o belediyelerin yaptıklarını görmüyor musunuz? Yoksa yazarsam Ak partiye yarar diye mi düşünüyorsunuz? Taşgetiren vatansever olun.
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 08:38
11
Hay Allah senden razı olsun.
FEVZİ 20 Ağustos 2019 06:19
Hiç bir devlet kendi topraklarını bölmek isteyenlere izin vermez. Aman demokrasiye zarar gelmesin o belediyeler teröre örgütüne yardıma etsinler der mi? Sayın Taşgetiren o belediyelerin yaptıklarını görmüyor musunuz? Yoksa yazarsam Ak partiye yarar diye mi düşünüyorsunuz? Lütfen vatansever olun.
KARAR 'da KARARLI ADAM 20 Ağustos 2019 12:26
2
Yapma be FEVZİ,atma be FEVZİ ,daha seçimlerin üzerinden kaç ay geçti.Düne kadar bu BELEDİYELERİ KAYYIM yönetmiyor muydu?Kayyım'ın yönettiği hangi belediye,borç batağından kurtuldu da,belediyenin kasasını paralarla doldurdu da,bunlar da paraları teröristlere peşkeş çekiyor.Akıl var,iz 'an var.Maksat ve amaç başka.Birileri Ak P.'nin içini oyuyor,kuyusunu kazıyor,tabi ki ülke ve millet zarar görüyor,inşêallah ülke millet fazla zarar görmeden sahil-i selâmet ulaşılır.
Oflu 20 Ağustos 2019 03:45
Terorist basi Ocalani TRT'ye cikartanlar halen koltuklarinda bu ne bicim terorle mucadele, Bu millet bunlari yaziyor. Ankara ve Istanbul hazir ol kayyimin ayak sesleri geliyor.
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 08:10
3
Akp bir taşla iki kuş vurmayı denedi. Ama işler yolunda gitmedi.Kürtler Öcalan'ı dinlemiyerek artık öcalanin bittiğini göstermiş oldu. Akp İstanbul'u kaybetti.Tanıdığım dindar ya da laik tüm Kürtler, Kürt kimliği uzerinden HDP ye oy veriyor. Akp bunu anladı ve artık Kürtlerden vazgeçti.
ülkücü turan 20 Ağustos 2019 02:04
işin en tuhaf yanıda 23 Haziran seçimlerinde Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan'ın TRT canlı yayına çıkaran AKP Abdullah Öcalan'ın mektubunu okutan AKP şimdi çıkmış HDP li belediyeleri Teröre destek veriyor diye Kayyum atıyor Çok ilginç değil mi Madem Teröre destek veriyorsa ilk önce AKP kapatılmalı Çünkü 30.000 kişinin katili Öcalan'ı ve onun elikanlı kardeşi Osman Öcalan'ı seçim günü ekranlara çıkartıp methiyeler düzen AKP Anayasal suç işliyor
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 01:22
ülke artık tayyibin çiftligi istedigi gibi at koşturuyor..
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 06:19
13
Pkk lılarında istediği gibi at koşturmasına Tayyip değil devlet karar veriyor. Yarın bu pkk lılar ortada cirit atmaya tekrar başlayınca nerde bu devlet diye soruyorsunuz. 2015 yılını hatırlatırım.
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 13:42
0
pkk 40 yıldır var
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 01:17
Bazı Diyarbakırlıların, bazı Vanlıların, bazı Mardinlilerin oyları ile seçilen HDP'li belediye başkanları; Trabzon'lu, Konya'lı, Kayserili çocuklarımızı şehit eden PKK'ya destek veremez... PKK'ya destek veriyor... Çocuklarımızı katledenlere Belediyeleri peşkeş çekenler
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 07:19
5
Adam teröristin cenazesine katılmışmış da vs.sen de teröristi tv ye devlet televizyonuna çıkardın.seni kim görevden alacak
Karar Okuru 20 Ağustos 2019 07:24
5
Senin çocuklarını katleden Apo ya mektup yazdırıp, kardeşini TRT ye çıkaranlara ses çıkaramadın ama. Hadi canım! Terör zarar verdi ve acı veriyor. Ama seninkiler ülkeyi çökertiyor
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 10:25
2
Muhalefet için dağdaki terörist iyi hapisteki terörist kötü...
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 01:06
Evet sayın yazar kürt evlerinde ne konuşuluyor bilemeyiz. Bizlerin evlerinde hüsran var. Kurtlere bizlerden farklı davranmadı akp. Diyarbakır seyahatimde yapılan yatırımları gördüm. Yüzyılların eserlerini gördüm. Ne istiyor larda verilmedi.Bizler hiç bir Diyarbakır van Mardin lı kardeşimizin zarar görmesini istemeyiz. Onlarin doğuda çektikleri acıları bizde batıda çektik. Ama hiçbir zaman devletimize düşman olmadık. Yeter sürekli hainliklerinden bıktık. Arkadan vurmalarindan usandık. Bolunmeyecegiz bolemeyecekler. Allah birlikte yaşamamızı istiyor. Öğrensinler birlikte yaşamayı biz öğrendik
Ayriliyoruz diye kizma, 20 Ağustos 2019 02:00
16
Haydi be yalanci,bu yapilanlardan sonra, birlikte yaśammiś, birlikte yaśamayi ögrenmiśsiniz ?..istemiyorum herkes yoluna, en güzeli komśuluk,ama komśularinizlada hep kavgalisiniz, önce komśularinla geçimi ögrenin,birlikteligi sonra düśünürüz, oldumu ,kürdün evinde bunlar konuśuluyor
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 06:17
1
Allah birlik ister vahdet ister..ister istemesine de üstünlüğün takvada değilde bir etnik yapıla mensub olunmanın mutluluk getireceğini iddia eden ortaya koyan anlayışına ne demeli...yada birlik bir etnik yapı etrafında mı birlik olunmalı
Okur 20 Ağustos 2019 12:07
0
01,06, ah biz tûrkler ah,hiç dûsûndûnûzmû biz tûrkler, neden hep, kandirildik,arkadan vurulduk diye bas bas bagiririz? Acep, Çok mûslûman,laik, dindar, temiz,dûrûst oldugumuzdanmi ?
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 01:08
Bop başkanı çalışmalarını son gaz sürdürüyor. Amerikalı , eski asker emeklisi bir sizofrenin sinirlarimizi dahil ederek çizdiği kürdistan haritasinin , hayata geçmesi için mi yapıyorlar bunlari anlamiyorum. Yarın öbür gün kendini ifade etme özgürlüğü elinden alınan kürt kardeşlerimiz öyle bir küseceklerki, geri dönülmez yollara girmiş olucaz. Hedef 2023 dedik ama Akp ile 1980 lere geri döndük.
musto 20 Ağustos 2019 00:58
Bana göre biraz erken oldu daha doğru dürüst makama yerleşmeden olmayan parayı nerden buldular.Anadoludaki belediyeler aç maaşları iktidar gönderirse ödeyebiliyorlar.Bu batıdaki CHP belediyelerine gözdağı belediyelerin vakıflarla yandaş müteahhitlerle olan kirli çamaşırlarını ortaya serme seninde başına aynı şeyler gelebilir.
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 00:54
Olayın Kürt halkıyla ilgisi yok, mesele demokrasiyi içselleştirme meselesi. Madem sandık her şey, o halde sonucuna saygı duyacaksın!
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 00:54
Olayın Kürt halkıyla ilgisi yok, mesele demokrasiyi içselleştirme meselesi. Madem sandık her şey, o halde sonucuna saygı duyacaksın!
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 00:50
Benim Kürdüm cici, seninkisi öcü, benim teröristim cici, seninkisi öcü kafası. Şükür bugün de AKP'nin çifte standardından payımıza düşeni aldık:-(((
EMEKLİ BİR VATANDAŞ 20 Ağustos 2019 00:44
DOĞU PERİNÇEK VE DEVLET BAHÇELİ DEVLETN BAHÇESİNDE ORTAKLAŞA OYNUYORLAR,DİĞERLERİ DE SEYREDİYOR.BÜTÜN MESELE BUDUR.BO OPERASYONLARDAN ENÇOKMUTLU OLANLAR BU İKİLİDİR.
KARAR 'da KARARLI ADAM 20 Ağustos 2019 12:08
0
%100 değil,%500 hatta %1000 size katılıyorum EMEKLİ BİR VATANDAŞ kardeşim.Hatta ve hatta derinlerin derininde,daha başka hesapların ve plânların olduğunu da düşünüyorum.Bu operasyonları;birileri,birilerine yaptırıyor.O birilerinin maşa olduğu da bir gerçek.Perdenin arkasında görünmeyen eller,birilerinin kuyusunu kazıyor,o kuyuya, o birilerini yuvarlayacaklar.Ülke çok karanlık günlere doğru,doludizgin koşuyor.Allah milletimizi korkunç tuzaklara karşı muhafaza eylesin.
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 00:35
Yani ABD Suriye'de ic savas cikararak bizim hukumetin Kurt sorununu cozmesini engelledi diyorsunuz...Sayin yazar, sormadan edemeyecegim: bu iddiada bulunurken samimi misiniz yoksa her zaman oldugu gibi sucu ABDnin ustune atarak kendinizi rahatlatmaya mi calisiyorsunuz?... ABDnin Suriye'de ic savasi desteklemesinin sebebi, Rusya ve iranla iyi iliskileri olan Esed'i devirip yerine kukla bir iktidar getirerek Suriye'de askeri us kurmakti. Kurt sorunu ABDnin hic umurunda degil. Bu arada bizim hukumet de Suriye'de Sunni bir iktidar olacak umuduyla bu kirli savasta taraf oldu. Olay budur.
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 02:02
3
Hocanın heybesinde çok turp varda korkusundan orta yollu yazıyor..hoca batmayan diken gibi.
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 00:19
Emin olun dert teröre destek verdikleri için değil amaç akbabaları doyurmak için alan açmaktır.
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 01:19
23
Sen nasıl emin oldun? Bu belediyeler harbiden PKK'ya yardım etmiyor mu? Bildiğin bir şey varsa açıkla da her kes öğrensin. Yoksa yarım ağızla konuşma...
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 07:46
1
01.19 eminim çünkü müfettişler yaptıkları denetimlerde böyle bir suçlamada bulunmamadılar. Amaçlarını akbabalarını doyurmak herkes biliyor sen anlamıyorsan daha nasıl açık söylenir.
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 00:20
Başkaları teröristlikle suçlayanlar ülkede korku baskı tehdit hukuksuzlukla terör ettirdiğinin farkında değil...
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 01:06
15
Başkaları değil, PKK...
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 00:20
Evet Türkiye demokrasisi Adına çok üzücü bir hadise.Seçimle gelen seçimle gitmeli.
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 01:05
21
Cidden üzücü. Seçimle gelen teröre neden destek veriyor...
Karar Okuru 20 Ağustos 2019 07:28
1
Terörist başına mektup yazdırıp, kardeşini televizyona çıkaran terör destekçilerini de unut ma
Diyarbekirli 20 Ağustos 2019 00:11
Daha göreve başlayalı bir kaç ay oldu camileri yıkma kararları aldılar. diyarbakırı fetheden İslam ordusunun komutanı sahabi iyaz bin ganem'in isminin verildiği caddeye bir teröristin ismini verdiler. Allah'tan valilik izin vermedi. Bunların ellerinden gelse, yeminle söylüyorum İslam'a dair tek bir iz bırakmazlar. Demokrasi diye diye bu zalimlere belediye teslim etmek Diyarbakır'ın tarihine, kültürüne, inancına zulümdür. Ahmet bey siz bu gerçekleri görmüyor musunuz, yoksa demokrasi sizin için de bir tabu mu?
saadet 20 Ağustos 2019 01:24
8
oda bişeymi akp yüzünden son 1 yılda 1 buçuk milyon genç deist ve ateist olmuş ümmetin lideri din iman dedikçe ülkede deizm artıyor
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 06:29
3
Camileri yıktığını nereden biliyorsunuz? Validebağ parkına cami yapacağız dedi AKP ama amaç yapılaşmaya açmaktı. Anadolu’daki seçmenine de İstsnbul’da cami yaptırmıyorlar dedirtmekte. Bu büyük günaha ne diyorsunuz?
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 07:49
2
Emin ol senin gibiler dine daha çok zarar veriyor.
Karar Okuru 20 Ağustos 2019 00:02
Adım adım.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN