Back To Top
Erdoğan’ın İdlib çıkışı sonuç alacak mı?

Erdoğan’ın İdlib çıkışı sonuç alacak mı?

 - Son Güncelleme: 31.01.2020 Cuma 07:02
- A +

Gündem “Filistin” idi dün. Yazımın ana gövdesi de Filistin üzerine oldu.

Oysa bir başka sıcak konu İdlib’ti. İdlib günlerdir Rus – Esed güçlerinin bombardımanı ile yanıyordu. Erdoğan ile Putin’in buluşmaları, sözleşmeleri, İdlib yangınını söndürmüyordu. Çünkü her buluşmadan sonra İdlib’ten Rus – Esed güçlerinin ateş kustuğuna, on binlerce insanın Türkiye sınırına doğru göç ettiğine dair haberler geliyordu.

Ne diyecektik? Erdoğan – Putin görüşüyordu, Erdoğan Putin’le görüşürken İdlib’i gündeme getirmiyor olamazdı, ilişkilerin sıcaklığı Putin’in de Erdoğan’ın uyarıları karşısında duyarsız kalamayacağını gösteriyordu, görüşmelerle her problemin halledileceğine dair bir izlenim vardı.

Ama İdlib’te ateş durmuyordu.

Ve nihayet Afrika dönüşü Cumhurbaşkanı Erdoğan patladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerini dünkü yazımın sonuna “ERDOĞAN’DAN PUTİN’E İDLİB UYARISI” başlığı ile girdim. O sözleri buraya yeniden almak istiyorum:

“Bu konuda Rusya birbirimize sadık ortaklar isek, tavrını belli edecek. Ya Suriye ile olan süreci farklı yürütecek ya da Türkiye ile olan süreci farklı yürütecek, bunun başka yolu yok. Şu an itibarıyla maalesef Rusya Astana’ya da Soçi’ye de sadık değil. İdlib’de bu bombalamaları vesaire durdurdunuz durdurdunuz, durdurmadığınız takdirde bizim artık sabrımız tükeniyor. Bunlara biz bir yere kadar sabrederiz, sabrettik ama ondan sonra da biz göbeğimizi keseriz.”

Bu sözlerin Rusya’ya yönelik çok ciddi sorgulamalar içerdiği açıktır.

-Sadık ortaklar isek…

-Ya Suriye (Esed) ya Türkiye

-Rusya Astana’ya da Soçi’ye de sadık değil.

-İdlib’te bombardıman durmazsa sabrımız tükeniyor, kendi göbeğimizi kendimiz keseriz.

Ben Erdoğan’ın bu sözleri doğrudan Putin’e söylediğini düşünürüm. Bunlar, yüz yüze ve samimi ilişkiler içinde tolere edilebilecek nitelikte değil, kamuoyu önünde söylenmiş sözlerdir.

Tabii İdlib’i değerlendirirken Putin’in orada olan bitenden Türkiye’nin rahatsızlık duyduğunu bilmemesinin mümkün olmadığını da akılda tutmak lazım. Eğer böyle ise Türkiye’nin şikayetlerine karşı kulağının üstüne yattığını da düşünmek gerekir. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerinde bir “Sadık ortaklar isek” ifadesi var. Burada Rusya ile ilişkiyi “sadık ortaklar” biçiminde görüp görmediğimizin, ya da biz böyle görüyorsak bile Putin’in de böyle görüp görmediğinin sorgulanması gerekir diye düşünüyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerinde “Rusya’nın-Putin diye anlayın- duyarsızlığının beklenmediği” yolunda biraz kırgınlık hissediliyor. Eğer böyle ise, ilişkilere duygusallık karıştığı gibi bir sonuç çıkar ki, bu da diplomasinin karakterine uymaz.

Uzunca bir süredir Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “liderler diplomasisi” yürüttüğüne ve bunda da çok başarılı olunduğuna dair bir söylem var. “Amerika ile kötüyüz ama Erdoğan’ın Trump’la ilişkisi işleri rayına sokuyor. Rusya’nın kötü hesapları olur ama Erdoğan – Putin ilişkisi bunları düzeltir” gibi bakılıyor.

“İşte Filistin ve Trump, işte İdlib ve Putin” demez misiniz?

N’oldu?

“Liderler diplomasisi”ne rağmen, yani “Bize rağmen” bir şeyler olduğu kesin. Yani söylüyoruz olmuyor. Öfkemizin, şahsi ilişkilerimizin kıymet-i harbiyesi sınırlı kalıyor. Kişisel ilişkiler şüphesiz sıfır değerinde değil. Ama stratejik kararlarda tercihi sınırlı ölçüde etkiliyor. Rusya Suriye’de Esed’e oynuyor, bu açık, ABD Ortadoğu’da İsrail’e… Rusya İran’ı almış yanına, ABD Suud’u, BAE’yi, Bahreyn’i, Ürdün’ü, Mısır’ı… Yani normalde “İslam ülkeleri olmaları hasebiyle” Türkiye’nin yanında olması beklenenleri… Yani yanımız yöremiz boşaltılmış. Bu ülkelerin her birine söylenecek çok şey bulunabilir, ama Amerika -Rusya onlarla iş tutmayı, onları İsrail’in yanına eklemlemeyi ihmal etmiyor.

Ben Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Sadık ortak” sorgulamasına Putin’in nasıl cevap vereceğini merak ediyorum. Lider seviyesinde dostluk lider seviyesinde sorgulamaya dönüşürse, ilişkileri kim tamir eder bilinmez.

Dileyelim Putin, Erdoğan’ın sözlerindeki derin sitemi anlasın, Türkiye’nin Rusya ile “stratejik ilişkisi”ni ne pahasına yaptığını dikkate alsın ve Esed uğruna her şeyi feda etmesin.

Ya da biz, haklı kızgınlıklarımızın psikolojisinden sıyrılıp dış politikada gelinen durumu artıları – eksileriyle yeni baştan değerlendirelim ve kaç zamandır konuştuğumuz “yalnızlaşma”nın çok değerli bir yalnızlık olmadığını, gerektiği zamanda gerekli gücü ortaya koymaya mani olduğunu görelim.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 01 Şubat 2020 11:49
Buradaki yorumların tamamının Reis'in aleyhinde olmasından da anlaşılıyor ki kararsız gazeteniz lehteki yorumları vermiyor. Bunu da vermiyeceksiniz biliyorum. Yine de yazma gereği duydum,fazla uzatmıyacağım.Sizdeki intikam,kin ve kuyruk acısı,kararsız gazeteniz gibi vicdanınızı da kararsız yapmış.Sizleri Adil-i Mutlak olan Allah'a havale ediyorum.Bedreddin Can.11.45
ÖTÜKENLİKURT 01 Şubat 2020 11:45
Sayın yazar karşımızdaki ülkeler altın yıllarını yaşıyorlar! Diplomatlarıyla, güçlü ordusu deve dişi gibi komutanlarıyla ( Atilla Ateş paşanın Suriye'yi tehdidini hatırlayınız) (Yine Tansu ÇİLLER'in o bayrak inecek - o asker gidecek restinden sonra Yunanın kuyruğunu kısıp kaçtığını da unutmayınız) devlet tecrübesine sahip yönetim kadrolarıyla güçlü Türkiye gitmiş, onun yerine gofretçi amcanın çiftliğine dönmüş bir ülke gelmiş! Benim korkum reizin tehditlerine gülme krizine girip Putin'in ölmesi! Şunu düşünün, bu beyandan sonra Putin aranıp, kusura bakma yandaşlar için konuştum denmiş midir!
Muhalif 01 Şubat 2020 00:02
Sürdürülen ve çoktan İflas eden anlamsız ve gereksiz "Kazan-Kazan" politikası, sahada gerileyen Türkiye için "Kaybet ama Kaybet" politikasına dönüştü. Elde var milyonlarca Suriyeli Mülteci ve Türkiye'ye olan yüklü Faturaları. Trump Türkiye Siyaseti içinde yer alan aile saadet belgelerini dile getirince ve tehdit edince, Türkiye'nin Suriye'deki askeri harekatları bıçak gibi kesildi. Putin mi yiyecek Türkiye'nin bu tehditlerini. Doğalgaz da, Nükleer Santral de, S-400 de Rusya'ya bağlı bir Türkiye varken..
putin rusya yı eski derin! ekibiyle yönetiyor, esata yaptığı ziyarette, emevi camiinin içinde tüm dünya için fotoğraf veriyor ve bu putin, yanındaki stratejik köşelerdeki elamanlarına gerçekten güveniyor... ülkesinin çıkarları için bile kimseyle çatışmak istemiyor ve hep gülümsüyor... çok sessiz oynuyor oyunu...hiç çözülemez gibi, sakince şah mat çeker gibi, çok planı var gibi... ve bütün bunları görebilen sn. yazar yinede aklındaki tereddütleri satırlara aktarmıyor, görüyor ve biliyor aslında tünelin sonundaki ışık nedir?
karar okuru 31 Ocak 2020 21:22
Allah iyiliğini versin sevgili Taşgetiren. Erdoğan'ın İdlib çıkışı sonuç alacak mı diye sormuşsun. Gazetenin internet sayfasına şu an bakanlar cevabı görüyor.Kremlinden Erdoğan'a İdlib cevabı: Yükümlülüklerimizi yerine getiriyoruz.
KARAR OKURU 31 Ocak 2020 19:26
Putin’in Suriye ile ilgili medyaya açıklama yaptığını hiç gördünüz mü?
İbrahim Erdoğan 31 Ocak 2020 18:32
Sayın Taşgetiren! Benim tanıdığım kadarıyla Putin sitem falan dinlemez. Belki sitemlere cevap verme gereği bile görmez. Gördüğümüz kadarıyla o, laf değil eylem yapıyor. Bu tür sitemlere sahada yeni bir eylemle cevap veriyor. "Sadık ortaklar" öylemi!..
Bir Adam 31 Ocak 2020 16:50
Büyük Ortadoğu projesinin eşbaşkanı olan Reisimizin dış politikadaki engin başarılarının sonucunda geldiğimiz durum ortada.Diplomaside bağırıp çağırarak bir şey elde edilseydi Irak a, Suriye ye, Mısır a, Libya ya, demokrasi getirmiştik ve onlar bizimle beraber İslam Dünyasının birliği için çalışacaklardı.Yıllarca diktatörler tarafından yönetilmiş ülke insanına demokrasiyi benimsetemeyeceğimiz ortada iken sözde demokrasi havariliği ile adı geçen ülkelerin karıştırılmasında Amerika ile işbirliği yaparsan kime hizmet etmiş olursun? Tabi ki İsrail e! Hayaller başka gerçekler başka.
okur 31 Ocak 2020 16:44
putin kandırdı mı diyecek
sayın taşgetiren ben hollandada çalışırken bizim türklere yumurta satardı hiyman derlerdi arkadaş gel ons gidelim dedi gittik öğle yemeği yiyorlar hiç kımıldamadılar bizim heymancılara içimden dedim bunlar kafir biz müslümanız onların içlerine gelirse tamam putin picide amerika bozuda hiç takmazlar hani avrada altını çaldırdın sözünü tutmaz ya ona döndü bizimkiheeyt dedik arkası gelmedi yalnız kaldık ortada sende kızan bana yinede yazıyım müslüman türkten başka dostumuz yani türkün türkten başka dostu yok hep bize bakıyorlar allah yardımcımız o
evladi fatihan 31 Ocak 2020 16:13
hocam malesef yine cok sey yazmis ama hicbir sey dememissiniz. ben fikrimi ozetleyeyim. mehdi gelsin ummet kurtulsun, 10 Numara alalim takimimiz kupalara doysun, dunya liderimiz ulkeyi ucursun gibi beklentiler ilkel yaklasimlardir. bence hergun insanimizi birlikte calismaya, dusunmeye, sorgulamaya, arastirmaya yonlendiren yazilar cikmali kaleminizden. Herkesi isini en guzel sekilde yapmaya cagiran yazilar bekliyoruz. Buna kendinizden baslayarak. Hurmetler...
KARAR OKURU 31 Ocak 2020 16:11
turkiyeyi kimse sallamiyor
Komsu,dost,müttefik,"dostumuz Wladimir,Idlib'te Türkiye'ye "kazik atti'gecmis olsun..Laf salatasina hic luzum kalmadan,yine aldattilar.. Cok "uyanik gecinen bizim siyasilerimizi'..
Efedamat 31 Ocak 2020 14:45
Sarı ineği ruslara vermeden önce düşünecektik. İstediğimiz kadar esip gürleyelim. Ayı ile dans ederseniz dansın bitimine ayı karar verir. Dış politikada denge gerekir.biz de gri yok.siyah ve beyaz var. Poker oynarken tüm kozlarını karşı tarafa göstermeyeceksin. Maalesef ortadoğuda oyun kurucu değiliz.oynanan oyunlar karşısında da bir çözüm geliştiremiyoruz.
KARAR OKURU 31 Ocak 2020 14:27
Utanın utan. Yalvar yakar olduk. Hayalî bir islam dünyası. Kendi iç dünyamızda bir büyüklük hayali. Hep aleyhimize işleyen liderler diplomasisi.
Mehmet 31 Ocak 2020 13:37
Rusya ile radial grupları yok etmede anlaştık fakat rusya her muslumani radikal görüyor.Birde atı alan üsküdarı geçti
İbrahim Erdoğan 31 Ocak 2020 18:35
0
O atı alıp üsküdar'ı geçenler çoğaldı!
Hasan Akseki 31 Ocak 2020 13:36
Sayın Taşgetiren lütfen söyler misiniz, Türkiye İdlip'de ne olsun istiyor? Ya da siz ne olsun istersiniz? Suriye silahlı kuvvetleri İdlip'de kiminle savaşıyor? Peki biz, Esad ya da Rusya ne yaparsa memnun olacağız?
KARAR OKURU 31 Ocak 2020 13:07
İslamcılık, mezhepçilik bir bataklıktır...mazlum halklar mazlum milletler diye başlayan islamcı akp Ortadoğu'ya kan ve ateş taşıyan ABD ve Rusya nın maşası olmanın ötesine geçemedi. Belkide asli görevi bu idi. Son vardığı nokta milliyetçi dinci bağnazlığın dip noktası...geleceğe dair sözü olmayan yok olur gider! Gelin bu pisliği hep birlikte süpürelim.
KARAR OKURU 31 Ocak 2020 12:47
Din ve din temelli yaklaşımlar ile siyaset çöker. Hep birlikte göreceğiz
Halil 31 Ocak 2020 12:13
Türkiye kararlı ve ısrarlı politikalarla sonuç alacak işler yapmalı..Sadece esip gürlemeyelim.
KARAR OKURU 31 Ocak 2020 12:50
1
Adama sormuşlar adın ne diye “Mülayim” demiş! Sert olsan ne yaparsın?
KARAR OKURU 31 Ocak 2020 14:31
1
Din ve din temelli yaklaşımlar bugüne istemediğiniz idi. Sizin yaklaşımlarınız öyle değilse yıllarca gördük. Sonunda musevi Türkler umudunuz olmuştu 28 şubat diplomasisinde. İHA'larda yediğimiz kazıklara bakın bakalım.
Bizim sertligimiz,"kendi cöplügümüzde'ötüyor AKP Grup Toplantisinda,baska cöplüklerde cok yumusak,"mülayim'oluyoruz!..
musto 31 Ocak 2020 11:58
Bir ülke normal zamanlarda soyulmaz.Kaos yaratacaksın iç ve dış düşmanlar yaratacak ülkeyi daima teyakkuz halinde tutacak,açlığını yoksulluğunu unutturacak, sadece canını ve malını düşünecek,organize çetelerle ülke hülle yoluyla soyuluyor ve soyulacak.Başka çareleri yok verilecek bedel çok ağır götürebildikleri müddetçe bu böyle devam edecek.
KARAR OKURU 31 Ocak 2020 11:39
Esad tabi ki toprağını almak isteyecek tuhaf olan Türkiye nin iblid almasına karşı çıkması
Takipci 31 Ocak 2020 11:30
1)Atalarimiz demis ki, Akilsiz basin cezasini ayaklar ceker. Suriye konusunda bastan yanlis yapildi, hala yanlista israr ediliyor, cezasini millet cekiyor, torunlarimiz bile cekmeye devam edecekler. 2) Atalarimiz demis ki, Hatadan donmek fazilettir. Esad ile konusalim...
KARAR OKURU 31 Ocak 2020 12:19
2
Suriye'de İsrail için saha temizliği yapılıyor; bunu gören görüyor.Eger Suriye devleti olsaydı, Trump Kudüs kararını bu kadar kolay verir miydi? Zannetmiyorum.Ama bizde ki kapıkullari bunu göremezler...
garip 31 Ocak 2020 11:28
Cumhuriyeti kuranlar yakın tarihi biliyorlardı. Onun için Arapların iç işlerine karışmadılar, uzaktan dost olmayı ve Araplar ve Türkler arasındaki eski acıları unutturmaya çalıştılar. Ama bunlar 100 yıllık parantez kapatacağız , Osmanlı gibi Arapları kendimize bağlayacağız diye her şeyi mahvettiler. Türkler ile Arapları birbirine düşman edin deseniz bunların yaptıklarını CHP bile yapamazdı
ERKAN DOĞAN 31 Ocak 2020 11:11
Sayın Yazar Eyt hükumeti yine çuvalladı.Ömer Çelik dün basında toplantısında Türkiye'nin görüşü alınmamıştır dedi.Güler misin ağlar mısın bir ülke düşünün muhatap alınmak isteniyor ama muhatap sizi takmıyor. İronisi şu Erdoğan'da içerideki rakiplerine aynını yapıyor hesap vermem muhatap almam. Muhatap almayanı muhatap almazlar gülüm.
Vatansever 31 Ocak 2020 10:47
ABD yi ,Rusyayı, Batıyı dost bilmek cehalet değilse gaflettir.
KARAR OKURU 31 Ocak 2020 20:01
1
Ne dostu kardeşim. Hâlâ dost arıyorlar. Diğer ülkeler sanki bayılıyor birbirlerine. Her ülkenin kendi menfaati vardır belli prensipleri vardır ona göre hareket eder. Vatandaşının çıkarını, nesillerin geleceğini düşünür. ABD Rusya Batı dost değil tabiki. Araplara ne demeli. Üç müslüman ülke Trump'ın ortadoğu planını destekliyor. Hiçbir ülke dost most değil zaten.
KARAR OKURU 31 Ocak 2020 20:05
3
Araplar var hamdolsun. Onlardan daha iyi dost var mı dünyada.
KARAR OKURU 31 Ocak 2020 10:25
Turkiye Suriye de atesle oynadi. Ates Simdi ulkemizi yakiyor ve ilerdede yakacaktir. Torunlarimiz bunun zararini fazlasiyla verecekler. Sen Suriyenin Demografik yapisini bozsan dunyada ilerde gelir senin evinin icindeki yapiyi bizzat yikar. Cahiller suriyeyi bozanlari insanlari olume surukleyenleri gozumuzun icine baka baka dunya lideri diyorlar. Komsularimizla dusman olmusuz ve caliller bize kahramanliktan bahsediyorlar.
KARAR OKURU 31 Ocak 2020 10:19
RAHMETLİ ADNAN SONGAR SAĞ OLSA İDİ. MEGALONIZMIN TARİFİNİ BIZE YAPARDI. BİZDEDE BU TARIFE UYAN ÇIKMAZMI. KENDİNİ BÜYÜK GOREN AMA ULUSLAR ARASI CAMİADA HİC SÖZÜ GEÇMEYEN KİMDİR ACABA? pelikanın bindirilmiş kıtaları yine işbaşında' toplu halde parmak indirip kaldırıyorlar
KARAR OKURU 31 Ocak 2020 14:06
1
Ayhan Songar hocam olmasin sakin.
KARAR OKURU 31 Ocak 2020 10:10
Dış işlerinin liyakatlı diplomatları eleştirildi.Küçük görüldü. Onların yerine partiye yakın olanlar,Dış işleri ile pek ilgisi olmayanlar atandı. Sonuç ortada. Lezzetli yemekler için mutfak personelinin iyi olması gerekir.
KARAR OKURU 31 Ocak 2020 09:54
Rus uçağını düşürdük.Gerekirse yine düşürürüz dedik. Sonrasını hep birlikte yaşadık.Rus füzelerini aldık. Nükleer enerji antlaşmaları yaptık.Savaş uçaklarına talip olduk. Anlaşmalar yaptık...
KARAR OKURU 31 Ocak 2020 16:43
0
Ah Ahmet hoca ah dış politika seni bitirecek
KARAR OKURU 31 Ocak 2020 18:42
0
Daha ne istiyorlar; değil mi?
KARAR OKURU 31 Ocak 2020 09:34
Türkiye islamcı akp döneminde Filistin özgürlük mücadelesinin en önemli Arap destekçisi Suriye nin paramparça edilmesine yaptığı katkı ile Trump ve Netanyahu nun Filistin'in idam fermanı olan yeni planlarının önünü açmıştır. İslamcıların Filistin davası, mazlum halklar sözünü ağzına bile alamazlar, onlar mazlum halkların cellatlarının yanındalar.
KARAR OKURU 31 Ocak 2020 09:13
İdlip’ten 700.000 bin kardeşimiz geliyor. Bu kardeşlerimizi verdikleri oylar ile durumdan memnun oldukları belli olan Zeytinburnu’na, savaşçı kardeşlerimizi de Adıyaman’a yerleştirelim. Mehmet Metiner bey de başlarına müdür olsun.
KARAR OKURU 31 Ocak 2020 16:48
8
Bence doğuya yerleştirelim, Dinsiz imansız PKK ile mücadele etsinler devletine bağlı dindar kürt kardeslerimizle beraber. Esasinda ilk başta gelenleri sadece doğudaki 5 ilde zorunlu ikamet yapsaydik hem onları entegre ederdik hemde zamanla PKK belasından kurtulurduk.
KARAR OKURU 31 Ocak 2020 19:12
0
16:48 Bir de PKK ile birleşip bu kardeşlerimiz de Türkiye içinde bağımsız bir Arap devleti istemesinler 5-10 yıl sonra. Kardeşlerimiz lafı devlet büyüğümüze aittir.
KARAR OKURU 31 Ocak 2020 19:37
1
16:48 Dindar bir Kürtüm, simdiye kadar ne cektiysek hep sizin gibi kardeslerden cektik, bizim entegreye ihtiyacimiz yok ama sizin insanliga entegre olmaya acilen ihtiyaciniz var.
KARAR OKURU 31 Ocak 2020 22:06
1
19=37 size tamamen katiliyorum. Islam maskesi takan irkcilar baskalarinin Mal ve mulklerini kendi Mal ve mulkleri zannediyorlar ve gercek dusunceleride budur. Kendilerini ustun irk goruyor ve kendileri gibi olmayanlari kole zannediyorlar. Boyle dusunceye sahip insanlardan insanliga bir faydalari olmaz ancak zararlari olur.
Okur 01 Şubat 2020 04:43
0
09:13, 16:48 Memleketimizi korumak için Suriyeli mültecileri görevlendirme fikrinizin gerekçesi nedir? Ülkemizin insanlarının - diplomatlarının, dış ilişkiler uzmanlarının, askerlerinin...- nesi eksik sizce?
KARAR OKURU 31 Ocak 2020 08:44
Artik Erdoğan , Suriye ve diğer İslam ülkeleri için umut olmaktan çıktı çünkü ne dediyse hep tersi oldu. Filistin konusunda İHH’yı suçlayarak bizden izin mi alarak gittiler demişti. Şimdi Amerika’ya da benden izin aldın mı desinde görelim. Amerika ve Rusya artık Türkiye ile dalga geçiyor fakat bu ülkeyi yönetenler anlamamışlar. Herhalde iktidardan inince anlarlar.
KARAR OKURU 31 Ocak 2020 08:34
Galiba Rusya da bizi aldatacak gibi...neyse başkent doğalgaz torunlar inşaat Ensar vakfı 7 milyon dolar Kızılay başkanı vergiden kaçınmak çift maaş alan eski vekiller bakanlar .... kafayı yiyecem ....
karar 31 Ocak 2020 13:52
0
torunlar nasıl kızılaya doğrudan bağış yapıyorsa ensarv.da yapabilirlerdi,ellerini tutan yasak koyan yoktu.burada besbelliki bir çıkar var,hayır yok.şartlı bağışta ensar v. nın kendisinin yurt yapması isteniyor ve gerekiyor ama bu vakıf kalkıyor başka bir vakıfla işbirliği yapaıp başka bir isim altında başka bir ülkede işler yapıyor,ne kadar doğru söylüyorlarsa.ne yazık ki gerek kızılay,gerekse vakıf kurucuları yapılanları kanuni olarak nitelendiriyor.c başkanı geçenlerde söylediği vicdani olmak meselesinde sabit ise hemen gereken yasal düzenlemelere gidip bu hayırsız çarpıklığı düzeltecek te
İbrahim Erdoğan 31 Ocak 2020 18:46
0
Aldatacak mı; yoksa aldattı mı? Gözlerimiz kör, kulaklarımız sağır mı? Yoksa itiraf etmeye dlimiz varmıyor mu?..
KARAR OKURU 31 Ocak 2020 19:14
0
Para da TÜRGEV’e gitmiş Amerika’da yurt yapılması için.Amerika Türkiye’nin bölgelerinden birisi mi?
KARAR OKURU 31 Ocak 2020 08:20
Sayın Yazar, yıllardır dış politikanın iç politikaya, hamasete ve tamamen oy hesabına göre yönlendirildiğini gör(e)mediniz. Hala dış politikada başarıdan söz edenlere diyecek söz bulamıyorum. Komşularla sıfır sorun söyleminden merhaba diyebileceğimiz komşu bırakmama konumuna geldik. Eskiden batılıların içinde az da olsa dostlarımız ardı. Bugün niçin yok? Rusya ve Çin ile dostluk ise Avrasyacıların dayatmasından başka bir şey değil. Doğu Türkistan, Kafkasya, Kırım, Suriye örnekleri yetmedi mi? Hamasetin değil aklın ve reelpolitiğin gereğini yapmadıkça da beladan kurtulamayız vesselam...
KARAR OKURU 31 Ocak 2020 08:10
Samimi olalım ABD ve İsrail Bütün bu Filistin ile ilgili işgal projelerini bu iktidar döneminde yaptı yeter artık bizimle dalga geçmeyin
Özkan 31 Ocak 2020 07:35
Ne şiş yansın ne kebap anlayışıyla Suriye’de başarı sağlayamayız oradan ya askerimizi çekeriz ya da silahlarımızı ateşleriz çünkü zalimler başka yöntem den anlamazlar putin asla Türkiye’nin tarafında olmaz ....
Okur 01 Şubat 2020 04:59
0
Suriye´de „silahlarımızı ateşleriz“ demişsiniz. Kime karşı hangi amaçla? Suriye´de savaşın daha da kızıştırmasının Türkiye´nin hangi çıkarına hizmet edeceğini düşünüyorsunuz? Savaşta kaçınılmaz olarak yaşanacak can kayıplarından öte, bir de Türkiye´ye göç dalgasının büyümesi söz konusu. Savaşın ekonomize getirdiği yük de cabası. Ülkemizin yerleşik ahalisinin böylesine büyük bir sorumluluğu sırtlanacaksa, amacın, yakın ve uzak hedeflerin ne olduğu da açık söylenmeli, tartışılmalı.
KARAR OKURU 31 Ocak 2020 06:57
Olanlar çok acı ama şaşırmadım, çünkü bu sonucu öngörüyordum. Liderler arası iyi ilişkiler iyi birşey ama bu devletlerin kendi alacaklarından vazgeçecekleri demek değil. Bunu ancak güç ile sağlayabilirsin. İyi ilişkilerle en iyi ihtimalle ertlerler. Şu anda Rusya'ya domates satabiliyor muyuz bilmiyorum ama uzunca bir süre o iyi ilişkiler domates sattirmaya dahi yetmedi. Eh vakti geldi, şimdi iki taraf da kendi işine bakıyor. Devlet niye şaşırdı ben anlamadım.
KARAR OKURU 31 Ocak 2020 05:20
Taa yıllar ince sen Idlibdeki katilleri ben halledecek diye söz verdin.ama sözünü tutmadın.adam da bekledi uyardı.simdi gereğini yapiyo.aptal değiliz.kandirmayin bizi
KARAR OKURU 31 Ocak 2020 04:24
Sayın yazar söylemek istediklerinize katılıyorum. Ancak 17 yıllık iktidarda AB. İle yakınlaşma haricinde ki o da tamamen aleyhimize döndü Dünya ile ters düşmediğimiz bir olay gösterebilirsiniz. Hem Suriye'nin Toprak bütünlüğü diyeceksin hem de oralarda etnik kimlikleri değiştirecek kentler kurmaya kalkacaksın. Benim ülkemde böyle bir olaya biz izin verir miyiz. Suriye niye izin versin. Hem ayaklanmanın başlangıcında Emevi camiinde namaz kılmak meselesi bir Sünni olarak beni bile endişelendirmiştir. Gerçekten biz Sünniler halen muaviyenin mi müridiyiz acaba diye. Başka cami yokmuydu da onedenle
Karar Okuru 31 Ocak 2020 03:08
Türkiyenin her türlü tavrı Rusya ve ABD’ye halk deyimi ile vız gelir tırıs gider. Bir de son Kudüs olayında Türk ve İslam dünyasının sabrı denmiyor mu? Komik duruma düşüyoruz.
KARAR OKURU 31 Ocak 2020 02:16
Havuz medyasına göre Reis Suriye’de destan yazmıştı.
KARAR OKURU 31 Ocak 2020 02:07
Ortada İdlib’mi kaldı ki Asrın liderinin çıkışının bir değeri olsun.
Sadece Okur 31 Ocak 2020 01:22
Rusya, Kırım savaşından başlayarak tüm balkanların elimizden çıkmasını sağlayan bir ülkedir. Enver Paşa’nın sahte kahramanlığı sayesinde doksan bin askerin kurşun sıkmadan ölüme gitmesine sebep olanda Rusya ile savaşımızdır. Bize uzun bir süre İdlip’i bekletmiş, Suriye’nin diğer bölgelerinde işini bitirince şimdi de İdlip’i vuruyor. Bunda anlaşılmayacak ne var ki. Esas orasını ben anlamadım.
Krr 31 Ocak 2020 00:45
İsraile söve söve Kudüsü , Esada söve söve Halepi, İdlibi kaybettik, Yunana söve söve burnumuzun dibindeki adaları teslim ettik. İçimize 4 milyon Suriyeli, bir milyon afganı seve seve! kabul ettik. Putin bizi öve öve, Trump döve döve oldu herşey. Dünya Kandırılma Şampiyonu sayesinde oldu hepsi. Şarkıyla bitirelim, "Ele güne karşı yapayalnız, böyle de olmaz ki, Nasıl da sattın insafsız böyle yapılmaz ki"...
Orhun 31 Ocak 2020 01:22
45
Başka yoruma gerek çok iyi özetlemişin dostum ,aynı duygulari paylasıyorum
Ehl-i İrfan 31 Ocak 2020 08:57
21
PKK ya vura vura da sınırlarımızın 30 km ötesine def ettik.30 yıldan bu yana bu milleti,bu ülkeyi,bu devleti bu bela ve müsibet ile meşgul edenler oyunlarının ve "maşalarının" bozulduğunu görünce yeni oyun ve "maşa-lar"arayışına girecekler.Önce bu gerçeği anlamak, anlayabilmek, görebilmek sonra da illaki şarkı-türkü söyleyeceksen "Çabuk büyü çabuk yetiş tez oğlum,çakal gezen şu dağlarda gez oğlum,vatanına göz dikeni ez oğlum,dostun kim düşmanın kim bilir oğlum,tarihini şerefinle yaz oğlum"türküsünü söylerseniz.
KARAR OKURU 31 Ocak 2020 09:36
8
İalamcılar emperyalistlerin maşası, mazlum halkların timsah gözyaşı döken sahte dostları oldular.
KARAR OKURU 31 Ocak 2020 10:12
6
Her iki yorum da çok güzel. Anlayamadığım kırmızı tıkçılar bu yorumların nesinden hoşlanmamışlar. yazsalar da öğrensek...
Krr 31 Ocak 2020 12:17
3
08.57 ehli irfan yorumcumuza. Hakikatler acıdır. Gönül isterdi milletimiz islamcilar yüzünden ayrışmasın. Benim yüzde ellim deyip gerisini hain ilan etmesin. İsterdik ki beylik lafların içi dolsun, atılan naralar anlam kazansın. Ama hep aldatılınca olmuyor be kardeşim. Herseyimizi yitirince mi akillanacaksiniz. Türküyü slogan yapanlar PKK, Feto meclis tarafından araştırılsın denince Olmaz diyenlerdir. Samimiyet biraz.
karar 31 Ocak 2020 13:36
1
abd ile koca suriye sınırının yaklaşık 120 km uzunluğunda 30 km derinliğinde bir alanda beklerken,rusya ile kalan uzunluk 10 km derinlikte birbirimize göz kulak olarak çalışıyoruz.ama hala şer güçler terk etmediler oraları.insanlar b,c,d... planlarının varlığından endişe ederken a planınının doğruluğundan emin olamıyor.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN