Back To Top
Gelecek Partisi’nde liderlik

Gelecek Partisi’nde liderlik

 - Son Güncelleme: 21.01.2020 Salı 07:35
- A +

Siyasette boşluk nerde?” sorusuna verilen cevap “Merkezde” şeklinde. Bu cevap, Kadir Has Üniversitesi adına araştırma yapan Prof. Dr. Mustafa Aydın’a ait. Cumhuriyet’ten İpek Özbey’e verdiği mülakattan aldım.

Ak Parti bünyesinde önemli görevler üstlenmiş iki siyasetçi önderliğinde iki yeni parti devreye giriyor. Biri kuruldu, Gelecek Partisi, Ahmet Davutoğlu inisiyatifiyle, diğeri de hazırlığın son safhasında; Ali Babacan inisiyatifiyle. 

Babacan ile Karar adına oldukça kapsamlı bir mülakat yapmıştık. Halen o yapıya ilişkin bütün atıflar bu görüşmeye yapılıyor. Bir de sonradan verdiği tv mülakatına.

Şimdi de Davutoğlu ile yaptığımız kapsamlı mülakatı okudunuz Karar’da.

Medyada her iki harekete genel bir blokaj uygulandığı için bu mülakatlar büyük önem taşıyor.

Doğrusunu söylemek gerekirse, biz de her iki hareket hakkında kapsamlı bilgi edindik mülakatlar sırasında.

Siyasette “liderlik” önemli. Bir anlamda lider sürüklüyor hareketi. Ak Parti’de “Ortak akıl” vurgusu ile yola çıkılmış olmasına rağmen, Erdoğan’ın dominant karakteri sebebiyle onun liderliği daha belirleyici oldu.

Acaba yeni oluşumlarda liderlik nasıl olacaktı?

Babacan’ın Erdoğan benzeri bir liderlik yapmayacağını aşağı yukarı onu tanıyan herkes ifade ediyordu. Yapısı da ona müsait değildi, siyaset dili olarak o tarzı tercih de etmiyordu. Kendine özgü bir ortak akıl liderliğini gerçekleştirecekti. Edindiğim izlenim böyle bir örgü oluşturmaya çalıştığı yönünde idi.

Peki ya Davutoğlu? Davutoğlu ile ilgili bir izlenim, onun net çizgileri olduğu, hedefi istikametinde kararlılıkla yürüdüğü, dolayısıyla onun biçimlendirdiği bir siyasi harekette, muhtemelen etkin bir liderlik sergileneceği yönünde idi.

Evet, hakikaten Davutoğlu’nun inisiyatifi ile oluşan harekette (artık Gelecek Partisi gibi bir adı-sanı var) liderlik nasıl olacak?

Üç saat boyunca sorduk ve Davutoğlu’nu dinledik. Ayrıca Kurucular Kurulu ilan edildi. Orada buluşan isimleri, renkleri biliyoruz. Davutoğlu’nun Kurucular Kurulu’na isim ararken farklı mecralardan insanlara göz koyduğu ve “birlikte çalışalım” dediğini de biliyoruz. Konuşmamızda farklı renklerin bir araya geldiğini anlatırken bunu ne kadar önemsediğini de hissediyorsunuz.

Aklınıza şu soru geliyor kaçınılmaz olarak: Bu kadar farklı renkler içinden ahenk nasıl çıkacak? Ne kadar dominant olursanız olun, son sözü söylemek zor olmaz mı?

“Dört eğilim”in örnek partisi Anavatan bile sonunda eğilimlerin birbiriyle boğuştuğu bir arenaya dönüşmedi mi? 

Her eğilim kamuoyu önünde kendi doğrusunu seslendirmeye çalışırsa…. diye başlayan bir yığın soru akla gelmez mi?

Ahmet Davutoğlu her toplantıda bir arama konferansı mı gerçekleştirecekti?

Davutoğlu’nun ülkenin sorunları üzerine rafine kanaatlerinin olmadığı söylenemez. Teoride çalışılmış düşünceleri var, pratikleri var. Oradan da herkesi dinleyip kendi kanaatini empoze etmek gibi bir sonuç çıkmaz mı?

Davutoğlu böyle düşünmüyor. Türkiye’nin başka bir şeye ihtiyacı olduğundan yola çıkıyor. Farklılıklar (öyle flu farklılıklar da değil, basbayağı içine bilinç yerleşmiş farklılıklar) içinden ortak akıl çıkabilir, gibi bir kanaati var. Türkiye bunu çözemezse iç barışa ulaşmak mümkün olmaz, gibi bir değerlendirmesi var. Oturup konuşalım, en uç görüşleri ortaya koyalım, herkes birbirinin hukukunu görsün, bu topraklarda hukuk, barış, adalet nasıl gerçekleşir herkes kanaatini ortaya koysun, senteze ulaşılır, gibi düşündüğünü gözlemledim ben. Kendisi şüphesiz bir noktada duruyor, ama her şeyi konuşalım demekten de geri durmuyor. Özgüven. Bu yola çıkarken Davutoğlu’nun kişilik dokusunu ifade edecek kelime bu.

Edindiğim izlenime göre, kurucular kurulunu oluştururken görüştüğü her eğilimden insanlar içinde bu perspektif ortaya konduğunda heyecan duyan ve “Ben de varım” diyenlerin tavrı Davutoğlu’na umut veriyor. Parti bünyesinden çıkması muhtemel farklı seslerin zaman içinde ahenkli hale geleceği umudu da var.

Benim kanaatim: Farklı dünyalar arasında bu iletişim Türkiye için hayati önemde. Davutoğlu kendini iletişime açıyor. Abant’taki buluşma ona ümit vermiş. Ancak tahmin ediyorum ki farklılıklar, karşıt çevreler tarafından fay hattı – yumuşak karın muamelesi görecek ve üzerinde çalışılacak, hatta ayrıştırma alanı olarak kullanılacak. Özal’ın “Dört eğilimi” daha yumuşak tonlar taşıyordu gibi düşünüyorum. Sonrası malum. Buna rağmen Ahmet Davutoğlu gibi düşünce parametreleri bilinen bir kişinin, Türkiye için çıkış yolu olarak böyle bir siyasi proje için kendini ortaya koyması çok değerli diye düşünüyorum.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 21:26
Hepiniz oradaydiniz be
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 21:25
Bundan sonraki surec hic birinin lider olamadigini ve olmayacaginida gosterecek eger oyle olmasaydi yuzde sifirlik perincek yuzde beslik bahceli belirleyici olamazdi......yani liderlik olarak sifir. Ama baceliye pernniceke yani derinlere cok iyi 2. Adam olurlar...IYI SEYIRLER ....NERDEN.....NEREYE................ CUNKU BU ISLAM TOPLUMU SOSYALLESEMEZ.........BECEREMEZ.......ZIHIN ALTYAPILARI BOZUK ......YENI BIR NEBI GELSE FARAZA DINLEMEDEN...OLDURURLER
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 20:39
Sizin yapmak istediğiniz şu herhalde; Aslı yok dağında 1500 koyunum var masalını okurlarınıza yutturmak. Yemezler Kardeşim Yemezler.
hüseyin 21 Ocak 2020 22:36
davudoğlu da babacan da çok birikimleri liyakati olan kişiler. hiçbir açıkları yolsuzlukları yok. eğer en ufak bir açıkları olsaydı şimdiye kadar elli defa imha edilirlerdi. Allah yardımcıları olsun beni ümitlendiriyorlar
Muhtefî. 22 Ocak 2020 12:06
0
Bence Portakali dinlemek.lazim.!..o bilir Gelecek olani ..!..her akşam döktürüyor Portakal..tam mevsimi şimdi..!
avutoğlu 21 Ocak 2020 22:19
Ben ce tayyip beyden sonra en iyi santrfor sorloth..! He?
saadet, 21 Ocak 2020 21:51
güzel hocam, benim naçizene eleştirim olacak umarım kimsenin kalbi kırılmaz. başbakanlık, bakanlık, devlet adamlığı, hocalık yapmış, parti genel başkanı sn. davutoğlu hocayla konuşmaya gitmişsiniz, yanılmıyorsam kravat takmamışsınız, hem siz hem sn. oğur. bu bir resmi saygı prosedürü, yazısız bir toplumsal kuraldır.. karşınızda bir devlet adamıylasınız.. bunun din anlayışıyla örtüşür yanı yoktur sn. hocam, zaten bunu söylemezsiniz, bilirim. devlet adamları niyazına daha ehemmiyet verilmesi dileğiyle, herkese hürmet ederim...
KARAR OKURU 21 Ocak 2020 23:28
2
Hadi ordan. Herşey tamam kravat eksik öyle mi sen tak onu da
KARAR OKURU 21 Ocak 2020 21:06
28 şubatta Allah rızası için inanç hürriyeti için müslüman olduklarını söyleyenlere destek vermiştim. Şimdi Geldiler ekmeğimle oynadılar. Bundan sonra en keskin CHP liyim ve benim karşıma bundan sonra bir tane islamcı çıkmasın.hergün bir kişiyi chp li yapıyorum.chp için her gün birine bir tavsiyem oluyor. Sonra chp karar versin ne yapacağına.
KARAR OKURU 21 Ocak 2020 20:59
Hepiniz oradaydınız. Hepiniz suçlusunuz. Zerre hakkım varsa helal etmiyorum!
KARAR OKURU 21 Ocak 2020 20:58
Davutoğlu başbakanlığı bırakarak binlerce masum insanın düştüğü duruma yol verenlerden biri oldu. Başbakan olarak herşeyin farkındaydı. Dik durup demokrasi için savaşacağına ülkeyi çöküşe götüren sürece razı oldu. Kimse sıradan vatandaşı korumadı. Herkes tuzak kurdu olan masumlara oldu.
KARAR OKURU 21 Ocak 2020 20:29
davutoğlu arkasındaki bagajlarla ne kadar ilerleyebilir merkezdeki boşluğu dolduramaz halkta bir karşılığı yok bence
Sabır! 21 Ocak 2020 19:03
Hiç boşuna uğraşmasın.Emeğini ve zamanını boşa harcamasın.2023 e kadar Tayyip Erdoğan Cumhur başkanı,2023 den sonra parti başkanı ve milletvekili.Cumhur başkanlığına hazırlanan kişide belli.Tayyib'in en yakınında.
ahtapot 21 Ocak 2020 18:55
Mevcut yönetimden sonra eski tür bir koalisyon yada lar dönemi bizi bekliyor. bu dönemde ballı parmağını yalayanlar, cambaza bak yapanlar direniyor. yanılılan nokta herkes: brütüs, beklenen: Mehdi! noktasıdır. Bir B.Bkn yrd.'lığı yapmış olan, bu dönemi kotarır! Ahtaptun gözleri değil ağzı ve vantuzları işe yarar. kullanabilen tepeye gider hemde çok kısa sürede.
TR 31 21 Ocak 2020 17:40
Bu iki kurulacak partiler.Türkiye şarlarinda vize 4 beden büyük gelir L bedene XXXXL beden giydirmeye çalışmak gibi . Bunu bile bile Recep Tayyip Erdoğan tarafından başka biri (geniş )çevreden oy alabilecek kişileri parti kurdurmuyor .Sırf bunun için. Fıkra bu ya :Yahudi tüccar (CB.Ve hükümet üyelerini tenzih ederim )karşisına kendinin paravan şirketiyle bir dükkan daha açarmış tatlı tatlı para kazanirmış.Ve karşısına kimse cesatet edip dükkan acamaz mı o misali
KARAR OKURU 21 Ocak 2020 21:38
0
Yazık siyaseti bu kıt zekayla okuyana. Yahu adamın üniversitesine el konuldu bisava kayyum atandı. Hala komplo teorisi... Uyan bre.
Davutoğlu yaptığınız roportajda 28 Şubatcilarin hala görevde olduğunu söylüyor. Ben 28 şubat mağduru Hakkariye sürülen bir emekli mulki idare amiri olarak kendisine şunu sormak istiyorum. 28 Subatta tetikcilik yapan mulkiye başmüfettişlerini kim vali yapti? O kararnameyi kimler imzaladi ve niçin şimdi bile bunlari desifre etmiyor?
KARAR OKURU 21 Ocak 2020 13:23
Ahenk arayışı... Toplumsal alan diye birşey oluşamadı bu ahenk arayışından. Öyle ahenkli toplum diye birsey yok. Birbiriyle oturmayı kalkmayı kurala bağlamış toplumlar var bir de bizim gibi riyakar olanlar. Karını evde döv, travesti olabilirsin ama sokakta gorunme, oglancilik yap ama yakalanma, şapkınlığını ev içinde yasa ve ahenki bozma. Bu ahenkciler sacini boyatana bol pantolon giyene küpe takana, hesap sorar. Ahenk bu zorlamadı ışte.
KARAR OKURU 21 Ocak 2020 13:13
Yorumlara bakıyorumda...İlginç...Davutoğlu zamanında şöyle demişte böyle olmuş,zamanında şuradaymışta bugün burada..Herkes kendi oy verdiği partinin 5 yıl önceki söylemlerine bi baksın birde bugüne baksın.Sanki bu memlekette yaşamıyoruz,sanki siyasetin Türkiyede nasıl yapıldığını bilmiyoruz.Yok ben ideal olanı arıyorum diyorsan Allah yardımcın olsun.İktidar muhalefeti küçümsedi,yoluna taş koydu işin sonunda İmamoğlu nerdeyse hiçbişey yapmadan İstanbulu aldı.Bence hala bişey yapmıyor,gerek te duymuyor zaten.Neden?Zaten ak partililer tavırları,söylemleri muhalefete çalışıyor.
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 08:25
0
Yani aşağılık siyaset tarzını kabul edin diyorsun.
Vakkas Doğan 21 Ocak 2020 12:43
Yeni siyasi hareketler ve oluşumların önündeki en büyük engel cesaretsiz ve pısırık politikacılardır. Abdullah Gül örneği ortada. Ali Babacan'ın da ondan geri kalır yanı yok. Cumhurbaşkanı tarafından bariz hakaretlere maruz kalan Abdullah Gül'de makul bir cevap duydunuz mu?
KARAR OKURU 21 Ocak 2020 12:35
Hocam,Allah aşkına söylermisiniz,Babacan ve Davutoğlu çok dürüst ve çok başarılı olsalar bile,Tayyip beyi yerinden edip,onun yerine geçebilirlermi?Şunu açıkça söyleseniz olmazmı?Biz aslında Davutoğlu veya Babacan'ın iktidar alternatifi olacağını düşünmüyoruz.Biz sadece CHP'nin iktidar yürüyüşündeki engellerini ortadan kaldırmak istiyoruz.Böyle deseniz daha dürüstçe davranmış olursunuz.Bunu yapmanızında siyaseten bir mahzuru yoktur.Biz direksiyonu CHP'ye doğru kırdık deyinde,tartışma bitsin.Saygılarımla.
nocomment 21 Ocak 2020 12:23
Sayın Davutoğlu; başbakanlıktan alınınca neden istifa etmedi?
karar 22 Ocak 2020 11:45
0
d.oğlunun başbakanlıktan alaşağı edilmesi bir darbe benzerimiydi,öyleyse nasıl bir şeydi.
Menderes YILDIRIM 21 Ocak 2020 12:20
Ahmet Bey; Sizin Köşenizden MUHALEFET PARTİ YÖNETİMİNE SESLENMEK İSTİYORUM. Tayyip Bey AKP nin HÜKÜMET olmasını istemiyorsanız? Tayyip Beyin Tayyip Beye MUHALEFETİ elinizdeki en büyük KURTULUŞ olacaktır. 1) Tayyip Beyin daha önceki sözlerini TABLET - BİLGİSAYAR - CEP TELEFONU - Vb. yükleyip; Taksi Durakları + Esnaf + Ev + Kahve + Çay Ocağı + STK lar + Vb. ziyaretleriniz de İZLETİN ve DİNLETİN. 2) Tayyip Beyin MHP Genel Başkanı Devlet Beye ve Yine Devlet Beyin de Tayyip Beye AĞZA ALINMAYACAK NELER - NELER SÖYLEDİKLERİNİ, Kendi SES ve GÖRÜNTÜSÜYLE İZLETİN + DİNLETİN ve HATIRLATIN. Saygılarımla
Menderes YILDIRIM 21 Ocak 2020 12:03
Ahmet Bey; Tayyip Bey ve AKP ile MÜCADELE etmek ve İKTİDARA gelmek isteniyorsa, Muhalefet için Tek Formül = 1) Tayyip Bey ve AKP yi YENMEK için 2002 den beri yaptığı MUHALEFET ve İZLEDİĞİ POLİTİKA neyse, yanlış olduğunu kabul edecek. 2) CUMHUR' a yani MİLLET' e gidecek. Elini tutacak yapmak istediklerini tek tek anlatacak. Anlatırken en BASİT dilde ve ANLAŞILIR yapmalı. 3) Tayyip Beyin, Tayyip Beye MUHALEFET yapması sağlanmalı. NASIL mı? Tayyip Beyin daha önceki yıllarda söylediği sözleri Kendi SES ve GÖRÜNTÜSÜ BASIN TOPLANTILARINDA ve MİTİNG alanlarında İZLETTİMELİ Bu YETER. Saygılarımla
Menderes YILDIRIM 21 Ocak 2020 11:53
Ahmet Bey; Tayyip Beyin İşçi - Memur - Emekli - Çiftçi - İşsiz - Öğrenci - Vb. yerine SURİYELİLERE + KATARLILARA + SUDANLILARA + LİBYALILARA + MYMARLILARA + Vb. TÜRK olmayanlara, BİZLERDEN KESİLEN VERGİLERİ aktardığı ortada. Adı GP + CHP + İYİ P + BBP + Vb. olabilir. Amaç BEN LİDERİM demekse, sonuna PARTİ denilen bir dernek kurun aynısı olacaktır. Ahmet Bey; Karar Gazetesinde de yayınlanan bazı ANKETLERDE Tayyip Beyin oy oranı % 40 dan aşağıya düşmediği görülüyor. MUHALEFET, Muhalefet yapmaktan KORKUYOR. Yoksa Tayyip Beyin bu kadar yanlışına rağmen % 40 larda olmaması lazım. Saygılarımla
Bende senin ne kadar cahil olduğunu düşünüyorum.
KARAR OKURU 21 Ocak 2020 13:20
0
Kendiniz için yorum yapmaya gerek bırakmamışsınız.
KARAR OKURU 21 Ocak 2020 10:32
Al birini vur ötekine adı gelecekmiş ben hiç gelecek görmedim çünkü bunların geçmişi ortada ....
Vatansever 21 Ocak 2020 10:10
Ak parti sevdalısıydım, Kanal İstanbul dan sonra nefret etmeye başladım. Yap İşet devret modelinde ülke milyarlarca TL zarar ediyor. Ak Partiye oy verdik, Allah bizi affetsin.
karar 21 Ocak 2020 13:25
1
Allah sizi affetsin temeninize katılmakla birlikte kul hakkının ne kadar önemli olduğunu ve bu işin öyle çok kolay olmayacağını hatırınızda tuttuğunuzu düşünüyorum.
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 08:27
1
Yaptığının cezasını bu ülkede gelecek en az 10 nesil çekecek.
Gülizar 21 Ocak 2020 09:45
"Edindiğim izlenime göre, kurucular kurulunu oluştururken görüştüğü her eğilimden insanlar içinde bu perspektif ortaya konduğunda heyecan duyan ve “Ben de varım” diyenlerin tavrı Davutoğlu’na umut veriyor. Parti bünyesinden çıkması muhtemel farklı seslerin zaman içinde ahenkli hale geleceği umudu da var." demişsiniz ya...O kurulun 80%'si geçen on yedi yılda başta Erdoğan'dan sonra da partinin sağladığı nüfuzdan siyasi güç devşirmiş, gücün asıl sahibi oldukları zannıyla partinin doğal liderini devirmeye çalışmış, kişisel çıkarlarına karşılık bulamamışlardır. "Ben de varım" dedikleri şey budur.
KARAR OKURU 21 Ocak 2020 12:45
0
Hani şu partiden ayrılıp cumhurbaşkanı olduğu halde; vesayetle partiyi yedeğine alan, sonra da partiyi "şahsım"ın partisi yapıp yok eden "doğal lider"den bahsediyorsun değil mi?
HACI MURAT 21 Ocak 2020 08:49
Eski Ak Parti'li bir milletvekilinin, herhangi birinin yeni bir parti kurmasına bir şey diyemem.Daha doğrusu olabilir, kurabilir derim,garip karşılamam. Özellikle bir şeyler yapmak isteyip de kendine bu imkan verilmeyen biriyse bu.Ama Davutoğlu öyle değil, danışmanlık yaptı,bakanlık yaptı,dahası başbakanlık yaptı.Yapmak istediklerini gerçekleştirmek için kendisine geniş imkanlar tanındı.Tüm bunlardan sonra,bu saatten sonra partisinin karşısına bir rakip olarak geçmesi bir Ak Parti seçmeni olarak üzerimde hiç olumlu bir izlenim bırakmıyor doğrusu. Benim açımdan büyük bir hayal kırıklığı bu.
HACI MURAT 21 Ocak 2020 10:05
8
Önceki yorumumda içimden geçenleri oldukça yumuşatarak söylemeye çalıştım.Tam içimden geçtiği gibi söylemem gerekirse Davutoğlu ayıp bir iş yapıyor demem gerekiyor.Kime karşı? Eski partisine ve seçmenine karşı.Böyle düşünen sadece ben değilim.Kendi memleketi olan Taşkent halkının bile böyle düşündüğüne dair duyumlar alıyoruz.Bunları söylerken üzerini çizmiyorum;entelektüel kişiliğini, bilgi birikimini,yetkin ilim adamlığını görmezden gelmiyorum.
KARAR OKURU 21 Ocak 2020 10:19
3
Bir kere bile Ak Partiye oy vermeyen biri dahi Davutoğlu’nun o zaman ‘şeffaflık paketi’ ni yürürlüğe koymak için çabaladığını biliyor. Muhalefet de desteklemişti paketi.
KARAR OKURU 21 Ocak 2020 10:34
1
Sayın Davutoğluna yapılanlara ne diyorsunuz
KARAR OKURU 21 Ocak 2020 12:35
1
10:05 in mantığına göre Ak Parti kurucuları Erbakan'ın partisi varken yeni parti kurarak çok ayıp etmişler. Ayıp edenlere oy vermekle 10:05 de ayıp etmiş olmuyor mu? "Arada bir nüans var" denildiğini duyar gibiyim. "Erbakan oy devşirmen olarak zayıftı ve iktidar değildi" denebilir. Hitler oy devşirmen olarak müthiş bir kabiliyetti ve de iktidardı.
HACI MURAT 21 Ocak 2020 12:47
5
[email protected] Sayın Davutoğlu'na bir şey yapılmadı.Bilakis kendisi danışman yapıldı,bakan yapıldı.Daha da önemlisi başbakan yapıldı.Her faniye nasip olmaz bu şeref.Eski partisinden alacağı yok;borcu var Ak Parti'ye.Bir ara yetkilerinin kısıtlanması ve başbakanlıktan alınması bu durumu değiştirmiyor. Sonuçta başbakan olarak tarihe geçti.Bu görev 20 küsur kişiye nasip oldu 100 yıla yakın zamanda.
KARAR OKURU 21 Ocak 2020 12:49
2
Başbakan gibi görün ama başbakan olma, benden habersiz bir şey yapma denilen kişi nasıl 'geniş imkanlar' sahibi oluyor hacı?
karar 21 Ocak 2020 13:22
2
hacım haktan yana! tavrın gözlerimi yaşarttı.ama başbakanın kendi yolunda yürümesi c bşk nının hoşuna gitmeyince göbekten bağlıolan hemen devreye sokuldu ve bu durum garantiye alınmak üzere leylekmi,kuşmu olduğu belli olmayan bir sistemsizlik icat edildi.umarım bütün bu yazdıklarından sonra bunuda görüyorsundur.
KARAR OKURU Demkr hukukçu 21 Ocak 2020 13:52
2
Kardeşim siz Türkiye siyasetinin nasil yürüdüğünü bilmiyorsunuz galiba. Adam parti disiplini hele hele de Akp gibi lider sultasinin iki dudak arasina indiği seviyedeki bir partide ne yapabilirdi? Gerekenleri soyledim uyardım diyor. Sonuna kadar partĺi içinde kalarak dogrulari söylemiş hatta parti dışında da manifesto yayinlayarak uyardi biliyorsunuz. Bütün bunlara rağmen kaale alınmadığını görünce ayri bir parti kurdu. Gayet normal. Herkes özgürdür. Ayıp falan ettiği yok. Ayıp eden ona fikir özgürlüğü tanimayanlardir.
KARAR OKURU 21 Ocak 2020 08:19
hocam bir gün de YENİDEN REFAH PARTİSİNİ konu etseniz mülkat yapsanız. ERBAKAN HOCAMIZIN hiç mi hatırı yok. Bakın 50 bine yakın kişi ile genel kongresini yapıp şuanda da seçimlere girebilecek 79 ilde 700 e yakın ilçede teşkilatlanmış bir teşkilat ve bunlar 1 yıl içersinde yapılıyor elhadulilllah. selam ve dua ile
KARAR OKURU 21 Ocak 2020 16:09
1
Yeniden refah fazla islamci bulunuyor o yüzden medyada yer almiyor ama olsun bizim gönül ümuzde
KARAR OKURU 21 Ocak 2020 08:06
Sevgili Ahmet abi, Kurulan bu iki partinin, önümüzdeki dönem cumhurbaşkanı adayı olmaya hazırlanan Abdullah Gül için bir zemin oluşturma hamlesi olduğunu düşünüyorum, Yüzde 52 oy oranı olan Cumhurbaşkanımızın oylarını aşağı çekme projesi, bu iki sevilen Ak partili kardeşimizi kullanma projesi, bir hedef yada ideal uğruna çıkılmış bir yol değil malesef, feraset sahibi her müslüman görebilir bu oyunu, zaman oyun oynama zamanı değil, zaman birlik olma zamanı. Bu tür oyunlara gelmeyelim lütfen. Saygılarımla
Sorgulayan 21 Ocak 2020 10:57
2
"...feraset sahibi her müslüman görebilir bu oyunu..." Oyunları görmelerinden vazgeçtim. Gözleri önündeki zulümleri göremeyen, görmek istemeyen müslümanlar var. Sıfatı müslüman ama insan bile olamamış nice yaratıklar var. "Zaman birlik olma zamanı" denilmiş. Birlik nasıl olunur? Komşunu iterek mi? Onun gördüğü zulmü görmeyerek mi? Bir müslüman lafıdır dillenip durmakta. Dillendirenler bile müslümanlığın ne olduğunu bilmedikten sonra... "Komşusu açken tok yatan müslüman değildir" vesselam.
KARAR OKURU 21 Ocak 2020 12:54
1
Zaman birlik olma zamanı dostlar! Birlik olursak daha kolay güdülür ve ütülürüz dostlar! Sayın büyüğümüze, aşağılarda ayrılık var görüntüsü verip de mahcup olmayalım dostlar! Bin yaşa var ol reis!
KARAR OKURU 21 Ocak 2020 13:25
0
Bir sorun olunca ‘etrafındakiler yüzünden’ savunması yapılıyor. Madem oyunları bu kadar iyi görüyorsunuz, reisi en başta uyarsanız daha iyi olmaz mıydı?
KARAR OKURU Demkr hukukçu 21 Ocak 2020 13:59
0
Ne çok oyun,kurgu, komplo düşkünüsünüz ya. Bu memlekette kendi ozgur aklıyla iradesiyle hareket eden yok mu? Yoksa var da bu kişi sadece Tayyip Erdogan mi? Niçin insanların özgür iradesine ve kisiliklerine saygı gostermiyorsunuz. Üstelik bu kişi disisleri bakanligi, başbakanlık yapmış değerli bir profesör. Bu kişiyi madem dış güçler kullanıyor o zaman bunu zamaninda göremeyen Cumhurbaskaninin hiç mi kusuru yok? Veya o nicin bu komplo teorinizin bir parçası olmuyor? Bırakın bu komplo teorilerini Allah aşkına.
Rüstem Önder 21 Ocak 2020 06:43
Herkes kendi işini yapmalı, siyaset kim Ahmet bey kim? Önce Tayyip beyden helallik alınmalı. yeteri kadar dış düşman varken, içerideki kendini bilmezlerin nazı AK partiyi yeterince yoruyor. Bir de Ahmet Taşgetiren gibi güzel insanların bu çapsız adamları parlatmaya çalışmaları gerçekten beni üzüyor. yeteri kadar düşman var, bari siz ayak altında dolaşmayın.
KARAR OKURU 21 Ocak 2020 12:57
1
"yeteri kadar düşman var, bari siz ayak altında dolaşmayın." Ezeriz un ufak ederiz ha! Kitle hazır.
KARAR OKURU 21 Ocak 2020 06:36
Hani noldu hoca "Def-i mefâsid, celb-i menâfiden evlâdır" (Fesadı def etme, menfaati elde etmekten öncelikli ve önemlidir) " kaidesine! Şu anda ülke ve toplum için FESAD, KÖTÜLÜK, HUZURSUZLUĞU DEF ETME ÖNCELİĞİ VARDIR. Eğer muhafet; oda, baro, medya, parti, STK, aydın VS bir kaç maddelik ortak payda ekseninde hareket etmeden olmaz! Şu an Türkiye daha önceki şartlardan farklı yerde.. İktidar olma ve devam ettirme şartları değişti...
KARAR OKURU 21 Ocak 2020 06:18
Yazarda bundan bir şey çıkmayacağını biliyor. Boş hayaller peşinde. Bütün hedefleri% 1 oy nasıl alır Ak-parti yi alaşağı edebiliriz. Hırs ve intikam duygularıyla yola çıkılmış. Laf üretmekten başka yapacakları bir şey yok. Laf ile peynir gemisi yürümez. Davutoğlu kendi hükmünü zaten vermiş, ne demişti, Ak-parti aleyhine çalışırsam tükürün yüzüme. Kendi ipini kendi çekmiş. Üç beş küskünle bu iş olmaz.
KARAR OKURU 21 Ocak 2020 05:05
Davutoğlu yine uzun konuşuyor ama işin özüne, gerçek ve sıkı muhalefet yapmaya gelince yok. Millet anlamıyor bu teorik konuşmalardan. Demirel olacaktı ki tozunu attırırdı bunların. İki kelimeyle. Nerede öyle siyasiler?
evin 21 Ocak 2020 05:05
ahmet davutoğlunu cesareti için tebrik ediyorum... ali babacan ise büyük bir hayal kırıklığı olmaya doğru gidiyor...
KARAR OKURU 21 Ocak 2020 10:14
4
Seni kim tebrik ettiğini söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim...
KARAR OKURU 21 Ocak 2020 12:58
1
Ak Parti’ye oy veren milyonlarca Kürt var. Evin’e bunu söylediğinizi görenleri, bir daha düşünür oy verirken.
KARAR OKURU 21 Ocak 2020 05:00
Davutoğlu dik durmadı istifa ettirildiğinde. Milletin oy verdiği bir Başbakan olarak itirazını o zaman ve hemen yapmalıydı. Bir bakıma emanete sahip çıkmadı. Bu önemli bir zaaf ve bununla yüzleşmediği sürece bir daha kendisine güvenmek için bir sebep görmüyorum. Mülakatında muhafazakar camiadan hayal kırıklığı duyduğuna değinmiş Şehir üniversitesine yapılanlar karşısında sessiz kaldıkları için. Sen milletin emanetini harcarken hicap duymadın kuzu kuzu teslim ettin şimdi ne bekliyorsun diyorum kısaca.
mutlu yücel 21 Ocak 2020 03:57
Türkiye,siyasetinde,kılıçtaroğlu,davutoğlu,karamollaoğlu,demirtaş,babacan,akşener gibi,ben merkezci olmayıp,ekip çalışmasını önemseyen,paylaşımcı,anlayışlı,kişilerden oluşan muhalefet liderlerinin aynı zamanda ortaya çıktığı görülmemiştir. denenmiş,doğruluğu test edilmiş bu kişilerin iyi diyalokları türkiye için büyük bir şans olacaktır.iktidar, en zayıf halka olarak demirtaş la bu zinciri kırmaya çalışacaksa da,bu millet artık ayrım değil, demirtaş’ın şahsında türk,kürt birlikteliğiyle güçlü olunacağının ayardına varmıştır ki,o hamlesi de boşa çıkacak hatta tam tersi geri tepecektir.
Bi VATANDAŞ 21 Ocak 2020 00:43
Kesinlikle çok degerlidir. Akp disinda yeni bir alternatif sundugu icin Ahmet hocaya tesekkur ederim
KARAR OKURU 21 Ocak 2020 00:33
DAVUTOĞLU ADAM GİBİ ADAM. Ben ve benim gibi AK PARTİ kadrolarında çalışmış bir çok arkadaşım GELECEK PARTİSİNE GEÇMEYE HAZIRLAR. Ama bilinmez nedendir her keste şu endişe var. GELECEK PARTİSİNİ DESTEKLİYECEĞİZ AMA KİMSE DUYMASIN.Bu sözü bir çok arkadaşımdan duydum.umuyorum Davutoğlu bey sahaya inince her şey daha farklı olacak.
KARAR OKURU 21 Ocak 2020 06:08
3
Ak parti teşkilatı 100 binden az kişi değildir. Sen üç kişiden duyduğunda bu geneli ifade etmiyor. Kimse duymasınla yola çıktıysanız zaten size güven olmaz. Yeni kadrolara ihtiyaç var, Ak partinin tamamı tasfiye edilmeli :)
KARAR OKURU 21 Ocak 2020 09:48
2
Evet her şey daha farklı olacak. GP, AKP'den ne koparırsa kar olacak.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN