Back To Top
Gönül coğrafyamızda stratejik kaymaları görmek

Gönül coğrafyamızda stratejik kaymaları görmek

 - Son Güncelleme: 02.02.2020 Pazar 07:38
- A +

İslam dünyasında olan bitenleri tam bir “Müslüman yüreği” ile takip eden Taha Kılınç’ın dün Yeni Şafak’ta yayınlanan “Rabıta derken” başlıklı yazısından uzunca bir bölümü sizlerle paylaşmak istiyorum:

“Kısa bir süre önce, tam da Ortadoğu’da gündemin iyice ısındığı bir zamanda, Mekke-i Mükerreme’de geniş katılımlı bir buluşma düzenlendi. İslâm dünyasının hemen her ülkesinden, ayrıca Rusya, Avrupa ve diğer coğrafyalardan Müslüman toplumların resmî temsilcileri, müftüler, diyanet işleri başkanları, fetva konseyi üyeleri ve bunlara denk yetkililer, günlerce süren programlar silsilesi için bir aradaydı. 1000’den fazla kişiyi Kâbe’nin yanı başında toplayan vesile, merkezi Mekke’de bulunan Râbıtatu’l-Âlemi’l-İslâmî’nin davetiydi.

“….Kurumun yüksek istişare kurulu toplantısının ardından yayımlanan sonuç bildirgesinde -benzerine daha önce hiç rastlanmayan bir biçimde- “Türkiye’nin Libya’ya müdahalesi” kınandı. Râbıta’nın kuruluş amacı, çalışma biçimi ve önceki yıllarda yapılan toplantıların gündemleri düşünüldüğünde, “MBS böyle emretti”den başka açıklama mümkün değildi. Ayrı bir oturumda, içinde bol bol “radikallikle mücadele” vaatleri geçen “Mekke Vesîkası” adlı bir belge de yayımlandı. Bunun, MBS’nin bizzat isteği olduğu açıkça belirtildi üstelik.

Yüksek istişare kurulu toplantısının yönetim masasında beş kişi oturuyordu: Fas Âlimler Birliği Başkanı Ahmed Abbâdî, Mısır Vakıflar Bakanı Muhammed Muhtâr Cumua, Râbıta Genel Başkanı Muhammed Îsâ, Suudi Arabistan Müftüsü Şeyh Abdulaziz Âl-i Şeyh, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Fetva Konseyi Başkanı Şeyh Abdullah bin Beyye ve Mısır Müftüsü Şevkî Allâm. Hepsi de, özellikle son yıllarda Ortadoğu’da “Siyasal İslâm’la savaş” konseptinin uygulayıcısı Suudi Arabistan-BAE-Mısır troykasının en güvendiği isimler. (Şeyh Abdullah bin Beyye’nin sadık müridi, Amerikalı tanınmış kanaat önderi Hamza Yusuf, geçtiğimiz aylarda ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun danışmanlığına da atandı. Hamza Yusuf, aynı zamanda BAE Fetva Konseyi’nin üyesi, BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zâyed’in de görüşlerine başvurduğu bir şahsiyet.) Dolayısıyla, böyle bir toplantıdan Türkiye’yi kınama kararının çıkması hiç şaşırtıcı değildi. Şaşırtıcı olan, Râbıta’nın savrulduğu yerdi:

Bir veliaht prensin, samimi niyet ve gayretlerle temellerini attığı bir teşkilât, şimdi bir başka veliaht prens eliyle, İslâm ülkeleri arasında ayrışma, düşmanlık ve dargınlıkların payandasına dönüştürülüyordu. Başlarına oturtulan resmî görevlilerin sopasıyla, Müslüman coğrafyanın dinî temsilcileri de bu politikaya alet ediliyordu. Üstelik Mekke’de ve Kâbe’nin yanı başında. En acınası şey de buydu.”

Aynı günkü gazetede Yasin Aktay’ın yazısı şu başlığı taşıyordu: “Sorunun başı İslam dünyasını temsil makamlarının işgal altında olması.”

“Gönül coğrafyamız”dı bizim İslam dünyası, “Stratejik derinliğimiz”di. Ama henüz potansiyeldi. Üzerinde 100 yıldan bu yana başkalarının da çalıştığı, kinetik enerjiye dönüşmesi için çok çok emek sarf edilmesi, çok çok oyunun bozulması gereken bir potansiyel.

Yola öyle de çıktı Ak Parti kadroları. Emek sarf edildi. Ama şu anda oyunların emekleri etkisiz kıldığı bir noktada bulunuluyor. Mekke’de Kabe’nin yanı başındaki Rabıta toplantısında Türkiye’nin biçildiği zamanlara geldik.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Mescid-i Aksa’nın mahremiyetini koruyamazsak, yarın kem gözlerin Kabe’ye çevrilmesini engelleyemeyiz.” şeklindeki sözleri, ardından gelen “İslam dünyasındaki ülkelerin şu atılan adım ve açıklanan metinle ilgili tavırlarına baktığımız zaman ben halimize acıyorum. Başta Suudi Arabistan, sesin çıkmıyor, sesin. Ne zaman çıkacak?” ifadeleri çığlık olarak son derece önemli, ama bir diğer yönüyle de “İslam dünyası” adına “acınası” bir durumu ortaya koyuyor.

Türkiye, Rusya’nın, Amerika’nın, daha başkalarının cirit attığı böyle bir İslam dünyası gerçekliği içinde Suriye’de, Libya’da askeri harekata girişme ilanında bulunuyor.

“Cengaverlik” duygularımıza denk düşüyor bu. Doğrusu bize yakışıyor da. Ama cengaverlik güç istiyor, zamanın cengaverleri “Silah icad oldu mertlik bozuldu” demişler mevcut hale boyun eğerken… Cengaverliğe gelinceye kadar bin türlü oyun oynanıyor. Ses tonumuz Trump’ın hoşuna gidiyor ama o yatırımını İsrail’e yapıyor, Putin bizi pek mert buluyor ama, yatırımını Esed’den yana yapıyor. Suriye’deki bütün müttefiklerimizi “terör” çuvalına koyup imha etmeye yönelirken…

Dünyada -bu arada İslam dünyasında- olan bitenleri değerlendirmek ve Türkiye için en doğru hamleleri belirlemek adına daha çok beyni devreye sokmak lazım, hamaset dili yerine “sessiz ve derinden” bir emekle geleceği inşa etmek lazım.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
ÖTÜKENLİKURT 03 Şubat 2020 13:55
Sayın yazar, kimseyi eleştirmeden önce aynayı kendimize tutalım mı? ÜMMET YOLUMUZU GÖZLÜYOR! Bu sözler bir hayalin ürünüydü! Ümmetin bizim yolumuzu gözlediği yoktu! OSMANLIYI YENİDEN KURUYORUZ!? Nasıl kuruyorsunuz? Osmanlı deyince neden şaşalı yılları düşlüyoruz acaba? Çöküş yılları yaşanmadı mı? İslamcı kesim maalesef hayaller ve hurafeleri doldurmuştur hayatına! Gerçeklerle, ilimle sanatla ilgisini kesmiştir! Reize ÜMMETİN LİDERİ diye ortalığı inletirseniz büyük antipatiyi toplamış olursunuz! Libya harekatımız da Osmanlı hayali için yapılıyor sanıyor Arap ülkeleri! AKIL HAZİNEDİR!
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 21:58
İçerde birlik olsak, tüm dünyayı titretiriz. Bunu tüm dünya anladı da bi içimizdeki piyonlar, menfaat için gemiden inenler anlamadı. Ama Allah büyük vardır bir bildiği, iyiki hesap günü var
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 23:26
16
Otekilestiren kendisinden farkli dusuneni terorist dis mihraklarin usagi zanneden sizler bu ulkeye en buyuk kotulugu yapiyorsunuz. Asil birlik dusmani sizsiniz.
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 21:58
2. yargı paketinde şidete bulaşmamış darbeye karışmamış , darbeciye yardım etmemiş ancak banka , gazete , okul içeriğinde suç olmayan baylock yüklemeden vs. tutuklu veya KHK ile işinde ihraç edilmiş insanların işlerinin iadeleri ve tutuklu olanların tahliyeleri de eklenmelidir.Devlet ilk zamanda sert refleks göstermiş olabilir ama 3.5 sene oldu devlet babalığinı göstermeli ve şefkat elini uzatmalıdır.600 bin kişilik terör örgütü olur mu? Tüm dünya gülüyor bize.....TMK 314. maddelerinde avurpa standarlarında terör ve terör örgütü üyeliği tanımı uluslar arası standartlara getirilmeli ve gerek
Halil 02 Şubat 2020 18:44
Yorum yapanlar arasında mazlumdan, mağdurdan, müslümandan yana tavır almayan; maddi güce râm olmuş, önyargılı, seküler düşünen ne kadar kişi var.Hayret...
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 22:12
14
Suriye'nin parcalanmasi icin BOP es baskani olarak rol oynarken aynisini iktidara soyluyor muydun? Bak simdi zayiflayan Suriye sayesinde Israil planini ilan etti. Otur agla simdi. Muhalefet ikaz ederken ona dusmandin.
Seküler ihl li.. 02 Şubat 2020 23:03
6
Siz mağdurdan olgunuzda noldu zengin oldunuz bunu söyleyince seküler olduk.. iyi ki olduk...sizin gibi dindar değiliz.. rantiyeci hiç değiliz..
Tarafsız Yurttaş 04 Şubat 2020 16:08
0
Seküler düşünmek insanın kendi aklı ve bilgisiyle düşünmektir. Öteki türlü bir "düşünmek" düşünmek değil, iman edip inanmaktır. İman ile inanç, insanın keyfince düşünüp keyfince davranacağı bir mevki değildir. İnanmak dine mahsustur, düşünmek ise hayat içindeki insana mahsustur. Bu iki alan birbirini nakzetmeyecek şekilde ayrıdır. Eğer karıştırılırsa hem insanlıktan hem de dinden çıkılmış olur.
yavuzcan 02 Şubat 2020 17:29
Kim ne derse, desin en buyuk gunahkar! AKP ve FETOCULAR. Belki niye diyen cikacaktir, cunku ALLAH her ikisine bu ulkemize ve muslaman aleme hizmet etme imkani verdi. Peki onlar ne yaptilar para para para dediler. Hem Akp nin hemide Fetocularin ileri gelenleri zengin olmayi, makam mevki sahip olmayi sectiler. Allahin verdigi imkani nefisleri icin kulandilar. Neticede bu davranislariyla Islama ve ulkemize zarar verdiler...
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 17:25
Türkiye nin ekonomik ve Askeri alanda dünyanın en önemli gücü olmadıktan sonra, yaptığı her çıkış hamaset ten öteye gidemez, kimse de ciddiye almaz. Önce kendimize Çeki düzen vermeliyiz.
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 17:09
Rabita aciklama yaparken siyasetin oyuncağı oluyor. Türkiye suriyeye girerken Diyanet camide sela okutur Turk alimlerin fetih duasi yapar ama siyasete alet olmaz ÖYLE Mi? Emeviler döneminde işkence gören mezhep imamları hiç işlerini bilmemişler demekki
Karar okuru 02 Şubat 2020 16:54
Bu anlatılanda yeni olan şey, Râbıtatu’l-Âlemi’l-İslâmî toplantısı sonunda yayınlanan bildirge değilidir. O tür toplantılara katılan zevat tarihin her döneminde güçlü olanın düdüğünü öttürmüş, mazlumların katline fetva yazmış ve zalimin eteğinde zevk-ü sefa içinde dalkavukluk yapmıştır. Bunu sanki yeni bir şeymiş ve İslam tarihine yabancıymış gibi sunmak, fazlasıyla iyimserlik olur. "İslam dünyası" bir dünya değil, öyle bir "gönül coğrafyası" ve "stratejik derinlik" yok. Yalan dünyası kaldı geriye.
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 15:36
Devlet sana ihale versin sonra sen kazancinin belli bir kismini sana is verenlerin yakinlarinin vakfina aktar. Dindar diye ses cikarmadiginiz bu yapi kokusmus bir suistimaldir.
Mehmet 02 Şubat 2020 20:10
10
Devlet Torunlara ihale verirken Ensarci oldukları için verdi.Siz olsanız torunların yerinde yardım etmezmisimiz.Demekki ihale alanla verenler ortak
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 14:19
Libya ve suriye seninmiş gibi hareket etmenin sonucu. Gönlünüz kaysada bu ülkenin çıkarlarını gözetmek zorundasınız. Esad ve hafter galip geldi siz gürlediğinizle kaldınız. Arapların bizi nasıl gördüğü kaşıkçı cinayetinden belli. Tepkilerini hain araplar değil itibarsız Türkiye olarak okumak lazım
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 13:55
Eyyy çin müslüman ol gönlümüz kaysın!
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 13:12
buldular cahili, kandırıyorlar. Sen oraya dünyayı iyi analiz eden eğitimli vizyonlu adam koymaz, yerine şark kurnazi koyarsan. Top diye oynarlar böyle senle. sen de 20. yüzyıldan kalma kavramlarla anlamaya calisirsin ne olduğunu. Mert değiller delikanlı değiller derken, bir bak misin yani başında ülkeler yıkılmış yenileri kurulmus. Oyuun n büyük olduğunu gorursunuzde, oyunun ne olduğunu anlamazsiniz bile. Maalesef gerçekler böyle.
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 13:10
Nasıl düzeliriz diye kafa yorma. Dışarıdakiler çok kötü ama diye mız mızlan. Daha çok ........ islam dünyası sadece bizden ibaret değilmiş demekki. Yalniz kalan biz isek başka sorular gelir akla. Demokrasi mi neydi.
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 12:45
Gönül coğrafyası mı kaldı! Masum Müslümanlara terörist dediğiniz gün bütün gönül köprülerini yıktınız. Türkiyede dediniz, mısırda dediniz, arabistanda dediniz, suriyede dediniz, libyada dediniz. Hep radikal islamcı siyaset güdümünde hareket ettiniz. Farkında mısınız Allah’ta işinizi hep rast getirdi. Avrupa mülteci korkusuna, abd tüccar trump’a, rusya ve iran ekonomik bunalıma mahkum edildi! Hepsi lehinize oluyor gibi görünüp sizi bugünlere getirdi. Hiç şüphelen miyorsunuz acaba Allah herşeye rağmen niye işimizi rast getiriyor diye?ülkede tek bir haksızlık olmasaydı bu sorunun önemi olmazdı!
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 12:22
Sayın hocam siyasal islamcı yönünüz galebe çalmış bugün.Bizimkilerin ne farkı var ki o sayılan ulemadan ,zulme ve zalime sesleri çıkıyor mu,bunca adaletsizliğe, nepotizme ,yolsuzluğa, israfa,hırsızlığa ses yukseltebiliyorlar mı.Hatta bunları kendinize bi sorun bakalim.
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 17:12
9
Aynen. Kendileri siyasetçilere yancı olurken sorun yok. Rabıta yapınca veryansın et.
Bilal 02 Şubat 2020 12:19
Turkiye ABDnin multeci deposu olmaktan kurtulmadikça hiç bir işi başaramaz. Şu Turkiyenin haline bakiniz bir avuç siyasetci saraylarda lux icinde yaşiyor geri kalan 80 milyon millet inim inim inliyor. Deprem oluyor tum suçu Allah'a atiyorlar, Suriyede namaz kilacagiz dediler sonuç milyonlarca insan öldü ve ya multeci dilenci oldu, islam icin şunu yapacagiz dediler mi eyvah bilin ki o iş %100 kan gözyaşı ile sonuçlanacak. İslam'ı istismar edenlerin altın çagını yaşıyoruz. AKistismar
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 12:15
Batı olmadı, Müslümanlarda olmuyor! En iyisi ateist çin ile dost olmak!
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 12:11
Kendi ülkende masum müslümana zulmet ama suriyeli libyalı kardeşin olsun... yolunuz açık olsun... Osmanlının son dönemini tekrar yaşadığınızda bugünleri unutmayın.Tarihe not düşülsün!
Boş boş 02 Şubat 2020 12:04
Hala gönül coğrafyasında ne işiniz var arkadaş? Akıl coğrafyasına da bekleriz
Mehmet 02 Şubat 2020 11:54
Doğrusunda hamaset olmazsa nasıl oy devşireceğiz.Tolumda bizimkiler yaparsa iyi,düşünmeye gerek yok yerine kim yaparsa yapsın ama doğru olanı yapsın düşüncesine gelene kadar sömürgeyiz.Islam ülkelerinin başındaki krallar da bundan besleniyor.Abd ve israile hizmet hamasetle olur
Takipci 02 Şubat 2020 11:05
Gonul Cografyasi: Gerceklerden kopuk, bos bir hayal...
Trollere Gelsin 02 Şubat 2020 10:49
Troller buradaki yorumlara kırmızı oy verirken iki kere düşünsünler! İslami görüş,Hak ve adalete karşı yaptıkları zerre nispetinde dahi olsa MAHŞERDE HESABI SORULACAK. Her hareketlerinde bunu düşünsünler. Tabi bir ALLAH KORKULARI VARSA?
İlahi Takdir 02 Şubat 2020 10:44
Müslüman Araplara ve ehli kitap batıya karşı ATEİST ÇİN ile iş birliği nasıl oluyormuş anlamaya başladınız mı! Allah’ın da bir hesabı mutlaka vardır!
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 12:33
1
Bütün ülkelerin bir istihbaratı var ve herkes kimin ne yaptığını ve kiminle nasıl işbirliği içinde olduğunu biliyor. ABD LİSTEYE BOŞUNA YAPTIRIM MADDELERİ EKLEMİYOR. ARAPLAR DURUP DURURKEN KARŞI TAVIR ALMIYOR. Dünyanın en ahmak kişisi kendini herşeyi bilen başkalarını ise birşeyden haberi yok sananlardır.
Eyy ABD eyy Avrupa derken islam düşmanlığı bahanesi işe yarıyordu. Şimdi müslüman ülkeler için eyy (?) eyy.. eyyy... ne desek ki? Buraya en iyi milliyetçilik söylemi uyar. Fakat çok sıkıntılı olur. İslamda milliyetçilik yok ümmet var. Nasıl olacak?Libya da biraz ucundan girdiler Araplar ayağa kalktı! Bu gelişme zaten onun sonucu. Her hamle daha kötüye götürüyor ama millet hala uyanamadı!
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 10:37
Değerli yalnızlığımız daha bir değerli yapayalnızlığa dönüştü.
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 10:34
İşte gelinen nokta...tarihinin en kötü dönemlerinden birinde yeni Türkiye...hiçbir dostu yok aksine düşmanları çoğalıyor...hem de islam coğrafyasında! Samimi bir müslümanı düşman bellersen, bu bir zulümdür ve şiddeti nispetince Allah katında karşılığı vardır.
Hikmet 02 Şubat 2020 12:24
35
Monşerler diye alay edilen dışişleri mensuplarının döneminde, 8 yıl süren Irak ve iran savaşı oldu. Her iki devlet de komşumuzdu. İçişlerine karışmadığımız gibi söz konusu devletlerden birinin lehine tavır almadık.Yani bağımsız kaldık. Hiçbir vatandaşımızın burnu kanamadığı gibi o ülkeler nezdinde itibarımızı da koruduk.
Çok gariptir halen memleket meselesini araplasma üzerinden çözmeye çalışan bir kitlemiz aynı yerde durmayı dinsel mucahitlik olarak ve allahin ipine sımsıkı sarılmak olarak değerlendiriyor. Bi zihin bu dünyanın sorunlarına öbür dünyadan çözümler getiriyor. Kısacası daha reform ve rönesans bu topraklara gelmemiş.
akgenç 02 Şubat 2020 10:13
yürüyelim suriyeye mısıra ceddimiz gibi çalalım kılıcı yıkalım hepsini başımızda da reisimiz
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 12:21
18
Arkanızdayız! Hızlı gidin...
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 15:33
2
Senin gibi soyleyenler bedelli kuyrugunda soluklaniyor. Uzulme bu da gecer. Ilk once bir is tutun cemiyete faydaniz olsun sonra baska konularla ilgilenirsiniz. Hayatinda uretim nedir bilmeyenler dunya nizami kuracak Allah'im ne gunlere kaldik
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 09:54
yav üstad her yazınıza destekler veren alttaki yorumcuların çoğunun din ümmet karşıtı yorumlarını hiç okumuyormusunuz. Takipçilerin yazılarınıza destek hangi kazalardan geliyor.hiç bunların muhasebesini yapmıyorsunuz. Neden
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 11:01
9
Kimmiş o din ümmet karşıtları? Suriye de müslüman öldürmüyorum! Libya ya müslüman kanı dökmeye gitmiyorum! Trump ve putin dostum değil! İslamın fitneci başı İranla altın alış-verilim yok! Müslüman düşmanı Çin aleyhine her gün “Bugün Allah İçin Ne Yaptın” diyerek bir şeyler yapıyor Çin zulmüne karşı tarafımı belli ediyorum. SEN ÜMMET OLARAK BUGÜN ALLAH İÇİN NE YAPTIN?ben bir tane söyliyim; haksız yere tanımadığın insanlara ümmet düşmanı dedin, zan ile hak yedin günaha girdin! Hesap gününden korkun varsa tevbe et!
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 12:19
3
Allahın kazasından geliyor! En nihayetinde Allah izin verdiği için oluyor! Allahın ol dediğine me karşısın yoksa! Senin yerinde olsam kendime bakarım ben ne hata yapıyorum acaba diye! Çünkü senin haddin değil kimin ne olduğunu söylemek.
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 09:41
Akp nin arap yöneticilerden farkı yok, masal anlatmaya gerek yok artık
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 09:18
Ortadoguya saplanmayi birakip, Muslumanligini ozunde yasayip yonunu batiya donersen islama daha fazla hizmet etmis olursun
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 09:15
Milletinin en az yarisindan kopmus devlet bunlari yapamaz
Ehl-i İrfan 02 Şubat 2020 08:39
Libya’da dünya sisteminin “boşluğu”ndan faydalanıp münhasır bölge çıkışıyla ciddi bir “yarık” açan Türkiye, elbette iki bloğun dışında ve karşısında yer alabilecek güce el’an sahip değil fakat çok kutuplu hale gelen dünya sisteminde bölgesel siyasi denkleme renk verebilecek çıkmaları yaptığı da bir gerçek. Buna tarihi referans noktalarını, geçmişteki Osmanlı deneyimini, Batı’ya başkaldırabilme kabiliyetini, Hilafet vasıtasıyla İslam ülkelerinin önderliğini de eklediğinizde önemli bir birikim çıkıyor ortaya.
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 12:06
3
Yani?
Karar Okuru 03 Şubat 2020 00:23
1
Hangi osmanlı, ömrünün yarısı olan 300 yılı gerilşyerek çöken Osmanlı mı?
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 08:37
Sanki bizim ülke farklı. Müslüman geçinen iktidarın diğer müslüman topluluğun öğretmeni memuruna etmediği zulmü kalmadı. Neredeyse dört sene olacak düzgün bir soruşturması, yargı kararı yok daha. Aç, işsiz derbeder kalsınlar, hak aramasınlar toplum dışında sivil ölüme mahkum olsunlar diye çabalıyor. Bu insanlar kendi halinde sessizce adalet bekliyor.Bu zulüm bedelsiz mi kalsın simdi. Bu kadar insanın ahı tutmaz mı sanıyorsunuz. Suçlu olanı cezalandır ama masumu serbest bırakın, hakkını iade edin artık.
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 08:32
Hocam.insanlar camide kendini asıyor. Gönüller parçalandı. Siz hangi gönül dünyasından bahsediyorsunuz?
Savrulma... 02 Şubat 2020 08:25
Başkalarının savrulmasını elbette kınamak hakkımız olabilir ama bizim savrulduğumuz yere odaklanırsak çok daha iyi olacak... iktidar ve cep için bütün kutsallarını peştemal edenlerin başkalarının savrulmasına diyecekleri sözleri de savrulma olarak değer görecektir. Kendi yanıbaşımızdaki, içimizdeki firavunmeşrep, hülagümirasperest zalimlere mertçe duuurrr! demeden savrulma edebiyatı yapmamız sadece lafügüzaftır...
Okur 02 Şubat 2020 08:20
Sayın yazar; Altyapı tamam, hesap-kitap tamam, Bedir'i nereye koyalım. Bazı durumlarda, önüne,-arkasına bakilamaz. "Allah bize yeter" demek gerekebilir.
EMG 02 Şubat 2020 08:15
Ses tonumuz Trump’ın hoşuna gidiyor ama o yatırımını İsrail’e yapıyor, Putin bizi pek mert buluyor ama, yatırımını Esed’den yana yapıyor. Çok doğru. Birgün RTE kenara çekildiğinde en çok hayıflanacağımız şey göz göre göre Suriyede sünni halkın yokedilişini seyretmiş olmak, Kudüsün yahudileştirildiğini ('van minit' e rağmen) görmek, faiz sebeptir denilip durulduğu halde faiz batağında boğulmuş bir halk olduğumuzu görmek, devasa camilerin şov günlerinin (cuma ve bayram) dışında bir işe yaramadığını görmek olacaktır.
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 08:11
Ne müslüman ne ecnebi hiç bir devlet bize destek vermiyor uluslararası arenada büyük devlet olmak Avrupa da kapitülasyon uygulayarak Fransa yi yanına almış yani oyun kurmuş büyük devletler oyun kurarlar biz ise kendi kendimize tuzak kuruyoruz bunun yolu da adil ve hakkaniyetli bir şekilde devlet yönetiminden geçer
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 08:09
MaşaAllah be hocam Himmete muhtaç dede gayrıya himmet ede benim ülkemde Adalet göklerde hak hukuk zirve yapmış hergün kadınlar öldürülüyor uyuşturucu alkol kumar fuhuş zina serbest insanlar diri diri hergün ölüme gidiyor hapislerde yer yok çocuklar hadislerde büyüyor parası olan veyahut şöhretiseniz suç işleme özgürlüğün var genç kızlarımız soyunmuş sokağa salınmış faiz ve kumar devlet eliyle oynatılır olmuş siz yeryüzüne nizamat vermeye çıkmıssın Allah aşkına sloganlarla ve yaygara yapmakla olmuyor dostum olmuyor !!!!
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 07:59
Türkiye'deki durum çok mu farklı sayın yazar. Diyanete reis faizi helal kıl. Emredersin. CHP ve iyi partilileri cami havlusuna alma. Emredersin. AKP liler her namaz sonrası cami içinde mikrofonlu propaganda yapsın. Emredersin. Biz o konuda Araplardan daha iyi değiliz. Adeta Diyanetin Başkanı saray soytarısı haline getirildi. Önce kendimize bakmalıyız derim.
Kıble 02 Şubat 2020 07:50
Müslüman olmak, müslüman kalmak, duyarsızlık mevzubahis ise, yahudi-semitik düşünce üzerine inşa olan Freudyen Psikoloji ile, müslüman Psikolog Kıblesi ne vs. gibi ilmî alan, kritik, analizi önem arz eder. Kıble sadece ibadet edilen değil, düşünce ibre Kıblesi de önemli..
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 10:52
1
Lafı süslemeye gerek yok. İkisi bir olmazsa biz ona İslamda münafıklık diyoruz zaten.
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 07:42
Sadece yazık diyebiliyorum. Kaybedilen zamana, insan kaynağına, maddi ve manevi kaynaklara, kardeşliklere, aidiyetlere, dine, topraklara, davalara, insanların izzet ve onurlarına ve umutlara yazık oldu. Herşey kocaman bir hayalmiş.
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 05:09
AKP’nin sorunu (bunu reis olarak anlayın) ülkenin ekonomik, teknolojik, askeri gücünü dikkate almadan uluslararası alanda boyundan büyük rol kapmaya kalkışmasıdır. Yani bir hayal aleminde yaşamasıdır. Kendi yandaşlarının dışında (belki onlarda dahil) herkes de biliyor ki biz uluslararası ilişkilerde yalnız kalmış bir ülkeyiz. Reisin ona buna eyy çekmesinden başka da bir silahımız yoktur.
Muzaffer 02 Şubat 2020 12:36
12
Milyonlarca insan elektrik ve doğalgaz borcunu nasıl ödeyeceğini kara kara düşünürken,Ona heyt buna heyt gerçeklerden kopmak budur işte...
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 04:32
Radikal islamın neler yaptığını ve neler yapabileceğini İslam ülkeleri bile gördü ama biz hala “İhvan” diyoruz başka bir şey demiyoruz. Dolayısıyla niye yalnız kaldık diye fazla kafa yormaya gerek yok.
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 11:01
7
Kemalizm ve vahabi selefi dünya görüşleri bitmiştir.
Mehmet 02 Şubat 2020 12:01
7
Memlekette namaz kılınmaz diyen hizbullahçılar devlet kademelerinde makam sahibi edersen sonuç bu.Tanriverdi gibi mehdi bekleriz
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 13:06
8
11.01 e bitti zannettiğin kemalizm ve ulusalcılık ülkende çatır çatır müslüman doğruyor bak bi etrafına
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 03:27
Türkiye etrafına düzen verecek güce ve etkiye sahip değil. Üstelik bu yanlış olur. Türkiye içeride güçlü olacak önce. Halkının eğitimine, gelişmesine yatırım yapacak. Milleti sadece oy deposu olarak görmekten vazgeçecek. Katılımcı demokrasiyi yerleştirecek. İnsanlara al sana üç kuruş maaşlı iş demek yerine onların nasıl dünyada birinci sınıf olabileceklerinin yolunu gösterecek, bu yolları açacak. Bunlar zor değil ama önceliği buna vermek gerekiyor. Tarikatların, cemaatlerin yolunu açmak yerine.
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 13:09
1
Güçlü devlet ancak hukukun üstün olduğu, akıl ve bilimin, ehliyet ve liyakatin esas alındığı, iyi yetişmiş insan kaynaklarına haiz bir toplumla olunabilinir. Bunlar olmadan ancak güçlü devletin hamasetini yaparız.
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 03:22
Hamasetle, antidemokratik bir yönetimle gelinen yer burası. Daha kötüsü olmasın umalım. Ancak gidiş yanlış. Haktan adaletten demokrasiden taviz vere vere daha kötüsüne gideceğiz. Diğer Ortadoğu diktatörlüklerine benzedik ve benzemeye devam ediyoruz. Bu yoldan dönmek, parlementer demokrasiyi ve kuvvetler ayrılığını yeniden inşa etmek zorundayız. Ülkenin aklı selim düşünürleri tekrar bir yol haritası çizmek zorundalar daha fazla gecikmeden. Mevcut eğitim ve üretim politikaları ile geriye sarıyoruz her gün.
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 01:51
Ortadoğu,balkanlar, kafkasya,orta asya gibi dini,kültürel,tarihi ve etnik bağlarımız olar coğrafyalarda neler olup bitiyor, bu ve benzeri konularda ora halkı,aydınları ne düşünüyor, öneriyor, bu konularda zahmet edip yazı dizisi yapılamaz mı. Bir kerelik de değil, sıklıkla ara ara oralardan haber yorum yapılamaz mı? Batı basınından aktarma yeterli değil,çoğunlukla yanlı ve eksik olabiliyor. Berce Türk basını okurların oldukça gerisinde kaldı. Tıpkı chp munamefeti gibi.Mıy mıy mıy. Hep şikayet ama kendilerini düzeltme,geliştirmeye çalışma yok.silkinmeli,gerçek gazetecilik yapılmalı,emek harcanm
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 01:37
Elhamdülillah müslümanım ama kendimi islamcı olarak görmüyorum, daha çok milliyetçi olarak görüyorum, ama her görüşten basını da takip etmeye çalışırım. Merak ettiğim arap ve arap olmayan islam dünyasındaki basın, gazeteci,aydın vs.lerle hiç irtibatınız yok mu, o dünyada neler olup bitiyor halk ve aydın çevrelerinde?Bu konularda tek bir satır bulamıyorum. Sağ, sol, orta farketmez, türk basını çok içe dönük, dünyadan, bölgesinden, kendine benzer ülkelerden bihaber,çok izole kalmış bence. Oralara gidemeseniz bile,internet vasıtasıyla bile temas kurup bir araştırma,inceleme yazı dizisi yapmayı dü
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 01:09
Din adamı görünümündeki Belamları; Din adaletine koyduğumuz müddetçe ümmetin uyanışı zor. Ehli küfür , ümmeti bu selamlar eliyle uyuşturup, pasifize ederek oyalıyor.Önce bunalımların yüzüne, sonra bu berlâmların efendisi olan firavun kılıklı diktatörlerin suratlarına tükürmek gerek
Karar Okuru 02 Şubat 2020 01:00
Manevi dünyanın içinden çıkarıp siyasete bulaştırıldığında, din müessesi yıpranıyor, işlevi bozuluyor ve zarar veriyor olay budur. Büyük hevesler ile yola çıkıp geldiğiniz yerde karşılaştığınız gerçekler umarım sizi yeterince aydınlatmıştır. İsrail, Filistin direniş temelinin rasyonel bir mücadele ile yürüten Arafatın FKÖ’ den din eksenli Hamas’a kayması ile büyük ilerlemeler kaydetti. Artık iş işten geçiyor ne yazıkki!!
Seküler ihl li 02 Şubat 2020 10:51
2
Çok güzel bir yorum farkındalık olursa ne güzel olur.. fkö den hamasa kayan siyaset yani savaş rantını yaratan besleyen siyaset ve ona su veren akp nin dış politika anlayışı...adam savaş rantiyecisi ile görüştü ya... sonra Vay efendim adam ypglilerle gorustu..
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 00:59
İslam dünyası ne zaman birlik oldu da şimdilerde olsun...İslamiyetin ilk yıllarında bile müslümanlar kendi aralarında savaştı. Mesele din değil çıkarlardır bu kadar basit
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 00:58
Yazarın yakındığı şeye bakar mısınız? Sessiz ve derinden, takiye ile yapılanların sonuçlarını görmek istemiyor ve yine sessiz ve derinden çalışmayı öneriyor. Bu İslamcılar kendilerine de çevrelerine de zarardan başka bir şey veremezler maalesef. Saf dindarlık ölmüş.
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 00:58
Siz binlerce masum temiz müslümanları terör örgütü çuvalına koyup he şeyini elinden alırsanız elâlemde sizi koyar terör çuvalına
Bİ VATANDAŞ 02 Şubat 2020 00:48
Hocam birazda bu kızılayda yapılan organize hırsızlıklara eğilseniz. Gönül cografyamiz gibi ütopik hayallere ve bu hayalleri kullanarak saf, cahil secmeni tavlama ensturumani haline getirilmis argümanları kullanmasanız ne iyi olurdu mesela.
Sözün fazlası ahmağa söylenirmiş. Rol model özelliğimizi kaybettik. Suriye meselesi başladığından beri Arap dünyasının önderleri ve entelektüelleri tarafından istenmeyen ülke olduk. Arap muktedirlerinin Osmanlı korkusunu depreştirdik. Rol model Osmanlı olunca da memleketi İslam ruhundan net bir sapma olan saltanat anlayışı ile yönetmeye başladık. Entelektüellerimiz mutlak dalkavuklar ve AKP ye düşmanlık olsun diye herşeye muhalafet edenler olarak ikiye bölündü. Fikir ve çözüm üretemez olduk. Omurgasız okumuş yazmışlarımız da bizi daha büyük yanlışlara sürükledi
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 00:41
Monşer diye kınanan dış işleri kadroları Türkiyenin lobisini senelerce korudular,irandan filistine,mısırdan libyaya bu mirası 17 yılda bozuk para gibi harcadılar.Meseleyi arap dikdatörlerine havale etmek işin kolaycılığı,islamcılık idolojisine inananların veya dindarların islamı zimmete geçirmek gibi bir problemi var.
KARAR OKURU 02 Şubat 2020 00:30
Müslümanlar haccı boykot edemezler mi bir kaç yıl?
UMRE.. 02 Şubat 2020 07:36
1
UMRE.. boykot olabilir. Duyarsızlık için.. İyi bir ticari gelir. Hatta Amerika inşaat simsarları bile kapital olarak kazanç için Rezidans sektörü mevcut. Makul ve yaptırım içeren bir düşünce boykot. Hacc farz..
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN