Back To Top
Hayreddin Hocamla hasbihal

Hayreddin Hocamla hasbihal

 - Son Güncelleme: 16.06.2019 Pazar 08:59
- A +

Hayrettin Hoca’nın Yeni Şafak’ta yayınlanan (12-13 Haziran) iki yazısı. “Ayıkla Pirincin Taşını” ve “Doğrucu Davut Olmak.”

Taha Bey yazdı, Yıldıray Oğur yazdı, Akif Beki yazdı.

Ben de yazmalıyım, çünkü o yazıyı Hoca benim yazılarımı da düşünerek yazmış gibi okudum.  Yazının özünü şu ifadeler yansıtıyor denebilir: 

“….. iktidarın bir kısım mensuplarında ahlak, liyakat, adalet, hakkaniyet… bakımından arızalar, eksikler, çürüklükler oluyor, iyi niyetli bazı insanlar da yetkili sorumlular bunları niçin ayıklamıyorlar diye “haklı olarak” yakınıyorlar; yakınmakla kalmıyorlar, Doğrucu Davutluk adına olur olmaz zamanlarda biraz da abartarak ve genelleme yaparak şikayetlerini yayıyorlar. Siperde bekleyen muhalefet -ki, kendilerinde de ayıklanacak pek çok unsur olduğu halde bunu yapmazlar- fırsatı kaçırmıyor, iktidar dostlarının yersiz ve zamansız ifadelerini kullanarak amaçlarına ulaşmaya çalışıyor, bazen de ulaşıyorlar.”

Hoca ortaya çıkan sonucu “Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmak” olarak niteliyor, bunun “akla ve hikmet”e uymayacağını ifade ediyor. Ardından “Islah niyetine dayalı olup hikmete de uygun olan her uyarı, tenkit, gayret makbuldür elbette” şerhini düştükten sonra “ama” diye başlayıp “Doğrucu Davutluk adına düşmana fırsat vermek ve bindiğimiz dalı kesmek de makul ve meşrudur diyemem!” şeklinde noktalıyor.

Hoca daha önce de benzer bir uyarıyı “Doğrucu Davutluk” yerine “Ahlakçılık”  ifadesini kullanarak yapmıştı. O zaman da ona göre “Ahlakçılık” adına “Düşmana hizmet edecek” eleştiriler yapılmamalı idi.

Yazılarımız zaman zaman tartışma konusu oluyor ya… Kadim bir dostum bir gün “Yazacağın her şey doğru olmalı ama her doğruyu söylememelisin” dedi. Buruk bir tebessüm oluştu dudaklarımda. Doğrucu Davut olmamalıydım!

Gelelim Hayreddin Hoca’nın yazısına. Ben Hocamı severim, sevdiğimi o da bilir. O da bana birlikte olduğumuz toplantılarda “Ahmedim” diye hitap eder. Mutlu olurum.

Bu yazılarından Hoca’nın mevcut “….. iktidarın bir kısım mensuplarında ahlak, liyakat, adalet, hakkaniyet… bakımından arızalar, eksikler, çürüklükler olduğunu” gördüğünü anlıyoruz.

Hoca’nın bu çürüklüklerin sadece söz konusu kişileri ya da sadece iktidarı yıprattığını düşünmeyeceğini, bunun Hoca’nın da ömrünü uğruna sunduğu bir “davaya - misyon”a zarar verdiği kanaatinde olacağına inanıyorum. Yanılıyor muyum?

“Misyon” ile böylesine bütünleştiğine inandığımız bir siyasi hareket adına yapılan hataların da misyonla irtibatlanacağını dikkate almamak doğru olmaz.

Eğer öyle ise, ve eleştiren insanlar tam da bu sebeple, yani “Bu işten davamız zarar görüyor, hiç olmazsa biz kendi içimizde bir ikaz, düzeltme mekanizması geliştirmeliyiz, bunu yapamıyorsak, insanlar kötülüğün bizim iktidarımızda da devam ettiği kanaatiyle asıl misyona yönelik tepkilere yönelecekler”  diyorlarsa buna “Ahlakçılık” ya da “Doğrucu Davutluk” adına karşı çıkmak sağlıklı olur mu?

Hoca’nın da altını çizdiği sapma alanlarına bakalım:

-Ahlak

-Liyakat

-Adalet

-Hakkaniyet

Bu alanlarda arızalar, eksiklikler, çürümeler…

“Doğrucu Davut” olmama adına bunlardan hangisine göz yummalıyız, sorusu üzerinde Hayreddin hocam düşünmüş olmalıdır. Bunlar açıklanırsa biz de Hocama ulaşıp da onun maslahata uygun bulmadığı için dile getirmediği adalet, ahlak, liyakat, hakkaniyet alanlarındaki problem örneklerini görmüş oluruz.

Ya da bu konularda “ıslah niyetine dayalı, hikmete uygun” uyarının örneğini vermelidir. Mesela on binlerce insanın KHK’larla ihracı nasıl bir şey? Bu konuda görüş açıklarsa o zaman kendisine yönelik “Doğrucu Davut” ya da “Ahlakçılık” suçlamasının yapılıp yapılmayacağını, daha ileri gidip “Ne oluyor yahu, Hayreddin Hoca da mı düşmana hizmet etmeye başladı” suçlamalarının gelip gelmeyeceğini görmüş oluruz.  “FETÖ’cülük” suçlaması ne zaman sona erdi Hoca için…

Muhterem Hocam, şöyle bir sorun var: Dindar kadroların iktidarında, iktidarı korumakla yanlışları düzeltmek arasındaki denge nasıl kurulacak? İktidarı “Din” ile aynileştirip her eleştiriyi “Dine karşı” göstermek mi, yoksa insanların hata yapabileceğini kabul edip, eleştiri boyutunu açık tutmak mı? Dindar kadroların iktidarına karşı çıkanların Din ile ilişkileri sorgulandığında Türkiye adına ortaya nasıl bir manzara çıkacağı üzerinde de düşünmek gerekiyor değerli Hocam.

Şöyle bir soru var Hocam: Dindarların iktidarında bir yanlışlık yapıldığında “Hocalar” iktidarın bir uzantısı haline mi gelir, yoksa insanların vicdanı mı olur?  Din bu konuda ne der?

Hocanın yazısında şöyle bir cümle var: “Dünyayı güce dayalı zulümle yöneten güçler ne yazık ki, bazı adı Müslüman olan liderleri/ülkeleri teslim aldılar, ümmetin malını ve canını bu hainler sayesinde çalıyorlar.”

Bu ifadelerin adresi belli. “Bazı adı Müslüman liderler – ülkeler” den bahsediyoruz.  Oralarda o liderlerin fetva aldığı, hatta o liderleri kutsayan “Hocalar” da var.  Demek ki o liderlerin o hale dönüşmesini de onaylamıyoruz, onlara fetva veren Hocalar’ın konumunu da. Burada keşke her Müslüman ülkede bir iş yapılırken hata etmemek için kendisine bakılan “Mihenk taşı” gibi Hocalar olsa…

Muhterem Hocam, haddim olmayarak sizden Stefan Zweig’ın “Vicdan Zorbalığa Karşı ya da Castellio Calvin’e” isimli kitabına bir bakmanızı istirham edeceğim.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 19:23
Nisâ, 135. Ayet: Ey iman edenler! Kendiniz, ana babanız ve en yakınlarınızın aleyhine de olsa Allah için şahitlik yaparak adaleti titizlikle ayakta tutan kimseler olun. (Şahitlik ettikleriniz) zengin veya fakir de olsalar (adaletten ayrılmayın). Çünkü Allah ikisine de daha yakındır. (Onları sizden çok kayırır.) Öyle ise adaleti yerine getirmede nefsinize uymayın. Eğer (şahitlik ederken gerçeği) çarpıtırsanız veya (şahitlikten) çekinirseniz (bilin ki) şüphesiz Allah yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.
karar Okuru 19 Haziran 2019 13:25
DOGRUSU OLMAYANIN YERİ YERİ OLMAYANIN DOGRUSU OLMUYOR TARLAYI TAŞIYOR
KARARLI 'KARAR' OKURU 17 Haziran 2019 21:20
2- "bir kısım mensuplarında ahlak, liyakat, adalet, bakımından arızalar,çürüklükler olan, bunları,taammüden ve pervâsızca sürdürüp, 'düşmana' fırsat verip,birilerinin(Karaman Hoca'nın da) bindiği dalın kesilmesine sebebiyet verenlerin eleştirilmesi makul ve meşru değil midir ? HOCAM !
KARAR OKURU 17 Haziran 2019 10:37
Yolsuzluk hırsızlık değildir,den sonra bize üç maymunu oynamamıza tavsiye ediyorsunuz.Görme ,duyma ,sessiz kal konuşma öylemi.Hayır bu istediğiniz Allah ve resulünün istediği değil.Zalim bendense ben zalimden yana değilim.Nasihatlerini kendileri kapalı kapılar ardında yapıyor olabilirler ama hedise ortada onların güya islam adına yaptıkları her haltın faturasını malum olan çevre Müslümanlara ve islama kesiyor ve bu haltları Müslümanlar hep böylemiş gibi gösterenlerin ekmeğine yağ sürüyor.Allahın bizlere behşeylediği akıl nimeti bu kişinin bu açıklamasını kabul etmiyor.
KARARLI 'KARAR' OKURU 17 Haziran 2019 21:16
0
Bir twit hesabından alıntıladım. 1- Hayrettin Karaman: "Savaş sırasında âdî suçluların cezası infaz edilmez ve biz zalimlerle savaş halindeyiz. Her şeyin uygun bir zamanı vardır ve bunu gözetmek gerekir." "Doğrucu Davutluk adına düşmana fırsat vermek ve bindiğimiz dalı kesmek de makul ve meşrudur diyemem!" demiş.
KARARLI 'KARAR' OKURU 17 Haziran 2019 21:18
0
3- "Savaş sırasında âdî suçluların cezası infaz edilmez." demiş Karaman Hoca ! Karaman Hoca'nın Kasdettiği 'savaş', kıyamete kadar sürecek olan ise, kendi ifadesiyle " âdî suçlular " bu dünyada 'infaz' edilemez.Fetva böyle !
KARARLI 'KARAR' OKURU 17 Haziran 2019 21:20
0
4- Hoca, 'İsabet ettiğinde 2, yanlış olduğunda 1 sevaplık' ictihadlarına ! devam ediyor... Karaman Hoca hiç kaybetmiyor...! Peki ona tâbi olanlar? Bu minval üzere verilen fetvâlar ile amel edenler,hesap gününde Karaman Hoca'nın eteğine yapışıp ,amellerinin karşılığını beklesinler !
KARAR OKURU 17 Haziran 2019 08:06
Ahmet Bey Allah sizden razı olsun. "ahlak, liyakat, adalet, hakkaniyet" bozulmuş diyor ve bunun üzerine sus diyor. Bu ülkede hocaların en büyük sorunu üstte bahsedilen konularda bu kadar büyük yıpranma olmasının nasıl bir tahribata yol açtığını ve açmaya devam edeceğini görmek istemeyecek kadar adaletten, bilgigen, muhasebe yeteneğinden uzak olmaları. Siz yazın lütfen, İslama kalbi ılımlı kalıp da Müslümanları temsil ettiğini söyleyen çapulcuların yüzünden dinden soğumaya yüz tutmuş birkaç kişinin ve onların çocuklarının imanının kurtulmasına vesile olursunuz inşallah.
MertAli 17 Haziran 2019 01:41
Hayrettin Karaman, bir zaman Atatürkçü köşelerin yaptığı gibi misyon yazarlığı yapıyor iktidarın yanlışlarını kutsuyor ört-bas etmeye çalışıyor. Bunu da "düşman" kelimesinin arkasına "dinin" kutsalları arkasına sığınarak/çarpıtarak yapıyor. Unuttuğu şey savunduğun temel ahlak kurallarını kaybettikten sonra düşmandan farkın kalmıyor ki. Tamam, ahlaksız, liyakatsız, adaletsiz, ve hakkaniyetsizlik düşmanın şiarıdır. Mevcut iktidarın önemli bir kısmında bunlar var mı? Yoksa niye yazıyı yazdınız varsa "düşman" gördüklerinizden farkı ne? farkı yoksa nasıl düzeltirsin eleştirmek yerine kutsarsan?
talebe777 18 Haziran 2019 19:48
0
10 numara yorum
Mehmet 16 Haziran 2019 20:18
20 yıldır bende risale okurum. Lâkin insanlar konuşulanlara değil gözleriyle gördüklerine inanıyor artık.Soylenmeyen siz kalmadı çünkü.Arkadasin biri özetlemiş,hükümdarın sofrasında oturanın nutuk atmaya yetkisi yoktur Yani günümüzde midevi olmayan şeyh yoktur
Ömer nuri çağlar 16 Haziran 2019 19:53
Sayın Ahmet tasgetiren hocam allahım birliği peygamberin risalei harici herşey her insan tartışmaya açıktır ama malesef islam dünyası ve muslumanlar liderlerini idarecilerinı herturlu haksızlığı adaletsizliği hırsızlığı yolsuzluğu yapsada onu görmezden gelir hatta ona dini kılıfları uydurur allah rızası için yattığında inanır fetavada uydururuhlar bugün Türkiye deki siyasi islam la iktidarda olan anlayış 100 yıllik İslami düşünce hayallerini yerle bir etmiş hukukun adalet özgürlük çokluk içinde birlikte yaşama insanca kardeşçe yaşamayı yerle yeksan etmiş gayri
galip 16 Haziran 2019 19:48
Ahlakınızı, adaletinizi doğruya olan tutumuzuzu siz değilde karşıt ,düşman diye nitelediğinizin kazançlı çıkıp çıkmayacağı belirliyorsa siz kaybetmiş karşisı kazanmış tır yada o düşmandan daha büyük bir düşmanın nefsin eline düşmüssünüzdür
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 19:37
Birakin bu sahtekarligi, dinle dunyayi talep etmekten vazgecin. Ne haddinize millete ahkam kesiyorsunuz. Eger bu dedikleriniz matah seyler olsaydi islam alemi hic bu halde olurmuydu? Dini dunyaya alet etmekten ve islamiyete, Allah'in dinine ihanet etmekten vaz gecin. Yada devam edin, Allah adina yalan soyleyenden daha zalim kim olabilir siirina mazhar olun. Size kalmis.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 22:24
0
Dinbazlik cok karli bir istir. Guc - mevki - para, baska bir amaclari yok. Vicdan, ahlak gibi seyler beklemeyin bunlardan.
KARAR OKURUfransa 16 Haziran 2019 18:55
Slm karizmayi cizdirdiler bisefer hocam dikis tutmaz ne sizler ne daha once oy vernler ne dusman ne hasmisiniz hayrina uyarmissiniz kaldiki yalniz siz degilsiniz yanliz degilsiniz allah izan versin ne diyelim hurmetler
Hasan 16 Haziran 2019 18:48
İktidarlar geçicidir; bugün varlar yarın yoktular. Dolaysıyla iktidara angaje olmak, her şeyi ile iktidarla bütünleşmek hoca veya alimlerin misyonlarının geleceği açısından da büyük bir tehlikeyi barındırıyor. İktidarın kaybetmesi onların kaybetmesi anlamına gelecek yani. Oysa iktidardan bağımsız bir duruşları olsa hem iktidarın yanlışlarını eleştirme noktasında daha özgür olurlar hem doğrularını söylerken iktidardan nemalanıyor gibi laflarla karşılaşmazlar hem de iktidarın değişmesiyle kendi misyonlarına bir zarar gelmez.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 19:04
6
Hocada bişey demiyor eksikler hatalar var ama chpnin bundan daha fazla hatası ve eksiği var diyor onu anlatmaya çalılıyor
Hasan 16 Haziran 2019 18:50
Alimler tarih boyunca yaptıkları dini faaliyetlerin karşılığını devletten yada halktan alarak geçinmek zorunda kaldıkları için, bu konuda peygamberlere varis olmayı kenara koydukları için devletlerin, toplumların hatalarını cesurca eleştirip ıslah etme görevinden geri kalmışlardır. Geri kalmayanlar da ödüllendirilmek yerine, diğerlerine ibret olsun diye yedi köyden kovulmuşlardır. Manevi, ahlaki ve içtimai hastalıkların tabibleri konumundaki alimlerini böyle bir duruma getiren devlet ve toplumların nereye geldiği ise açıktır.
Hasan 16 Haziran 2019 18:45
Her peygamberin bir mesleği vardı; kimi çobanlık, kimi demircilik, kimisi de ticaret yapardı ve yerine getirdikleri misyonları karşılığında maddi bir beklentileri yoktu. Böylece bağımsız kimliklerini korumuş ve devlet yada toplum tarafından kendilerine yönelecek baskı ve ayarvermelerin yolunu büyük ölçüde kesmişlerdi. Alimler de böyle olurlarsa ancak peygamberlerin varisliğini kamil manada yapabilir ve mihenk taşı gibi olabilirler. Tabi bu büyük bir azim ister ama başka çaresi de yoktur.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 18:32
Bence Stefan Zweig’in kitabindan ziyade Ebu Hanife’nin hayatini okusun hoca, okusun da bir Islam aliminin iktidarin yanlislari karsisindaki tavri ne olmali, onu ogrensin.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 18:13
Allah x lerin belasini versin Allah y lerin belasini versin Allah z lerin belasini versin Allah .... larin belasını versin Bu kumelemenin disinda kalan bir Allah kulu var acaba. Kimse islah etsin affetsin diye dua etmiyor herkes hep bela okuyor. Bu bela gelince ne yapacagiz. Yine bela okumaya devam mi edecegiz Yoksa hep beraber "Allah im biz daha fazlasini haketmistik Sen rahmetinle muamelede bulundun." mu diyecegiz.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 18:03
Hayrettin(dinin hayırlısı demek :)) hoca, Muhalefeti düşman olarak görüyor. Icisleri Bakanı sn. Soylu, imamogluna diyorki " sen önce başladığın camiyi bitir". Allah söyletiyor işte, demekki CHP düşman degil, onlar da cami yapıyormuş!!!. Bazıları o camiyi CHP yaptı diye beynamaz olursa hiç şaşmayı n, çarpık bir siyaset anlayışı var.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 19:06
7
Hani camii daha bitmemiş biteceğide meçhul
Elzem Güç 16 Haziran 2019 17:40
Yarın öbürgün iktidar gücünü kaybederse size kimsenin kıymet vermeyeceğini biliyorsunuz. Bu nedenle iktidarı desteklemek zorundasınız. Buna mecbursunuz. Hepiniz sandığa buyrun. Herkese bol şans
Abuzer 16 Haziran 2019 17:30
Kızım Fatma'da olsa hırsızlık yapanın elini keserim diyen Peygamberin sünneti ama, Prf hoca iktidar fetvacısına göre, hataları konuşmayın, başkalarına fırsat vermeyin iktidar bizde kalsın noktasına geldik. Aferin Hayrettin Karaman'a, birde kaide komuştu Yolsuzluk Hırsızlık değildir.Hırsızlık YOLSUZLUK yapmadan olur mu.Kamu malı nasıl yalan edilir.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 18:57
9
Hayır kusura bakma ama chp nin iktidar olduğu zamanlarıda biliyor bu millet
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 19:37
0
18:57 Hırsızlık yapan kişinin ahlaksızlığı kimliğine göre mi oluyor siz de.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 20:41
2
19.37, Muhalefet için öyle. Kendi hırsızlıkları hırsızlık sayılmıyor...
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 13:07
0
18.57 senin yolun ve önderin muhalefet mi. Onları örnek veriyorsun. Onlar iktidar sarhoşluğu yaptı, çıkar sağladıysa, yolsuzluk yaptıysa, bizim sütümüz kaldıracakmı aynı şeyleri?
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 17:08
Hz.Ömer’in yanlış yaparsam ne yaparsınız diye sorduğunda cemaatten biri kılıcını çıkartarak bununla düzeltiriz demişti..şimdi böyle diyebilen birini düşünün..halktaki,idarecilerdeki ve kıymetli hocalarımızdaki düşüşü düşünün..
elif eda 16 Haziran 2019 17:08
Muhafazakâr dindarım diyenlerin dahi otuz yıl evvel tenkit ettikleri şeyleri bugün şiddetle savunduklarını görüyoruz. Geçmişte israfın getirdiği maddi ve manevi zararlara vurgu yapan insanların bugün boyunlarına kadar israfa battıklarına şahit oluyoruz. Geçmişte faiz, zina, kul hakkı, namaz ve İslam ın bütün ilkelerini merkezi bir noktada değerlendiren bu kimselerin birçoğunun bugün bu değerleri ayaklar altına aldıklarını görüyoruz.imkânların kendileri için bir imtihan vesilesi olduğunu unuttular ve mülk üzerinden hükümranlık kurmaya kalktılar. Ya seyirci kalanlar!!!!!
ONUR 16 Haziran 2019 16:20
Neyi nerede söylememiz gerektiğine kadar hocalardan mı öğreneceğiz yahu? Çok gâvur memleketlerinde yaşadım, dürüst, ahlaklı, iyi kalpli, nazik insan sayısı çok. Sıradan insanlar bunlar. Hocalarla mı, fetvalarla mı? Sıkı bir dini tedrisatla mi? Japonya'da, İsveç'te, bu edebi nasıl veriyorlar çocuk yaştan itibaren?
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 16:10
Hayrettin Karaman anayasa referandumunda evet oyu vermek farzdır, demişti. Daha bunun gibi tuhaf fetvaları var. Bence hoca çok vebal aldı, harama helal, helale haram demek insanı küfre kadar götürebilir. Ben hocanın fetvalarını kaale almıyorum, benim için muteber bir islam alimi değil.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 16:00
Hiçbir dava, iktidar, parti vs hatırına adalet, ahlak, liyakat yolsuzluğuna göz yumulamaz ve hangi din, inanç ve ahlak anlayışı caiz gösterir ! ? Hoca bu tabloda neye göre cevaz ve garanti verebilir !
Şiar 16 Haziran 2019 15:58
Ahmet Bey, davada-misyonda, bu dünyayla ilgili hiç bir ekonomik vaat olmasaydı, kaç kişi inanırdı o davaya-misyona?
yusuf ercan 16 Haziran 2019 15:39
ahmet tasgetiren hocam ,hayrettin hocanin her dogru her yerde söylenmez tespitine kabu etmiyorya ,benim tasgetiren hocam sorumda " geliri hep faizden bir adama ,konunun tartisildigi bir ortamda faiz haram, yanlis yapiyorsun dediginde, o adaminda cevabi bu devirde faiz harammi olurmus dese,Simdi bu adamin dini yönden durumu ne,adama bu sözü söylemesine vesile oldugu icin hocanin durumu ne.VEYA sakin bir zamanda bu adama faiz haram dese idi adamdan alacagi cevap nasil olurdu..
E.K 16 Haziran 2019 15:37
Hayrettin Karaman bir ilahiyat profesoru..Cagin dusunuru, muctehidi degil...Cok onemli bir sahsiyet oldugunu dusunmuyorum..Aydinda denmez..Alenen, yekten, insanlara yalan soylemeyi, riyakarligi, iki yuzlulugu, adina takkiye mi diyorlar, iste onu oneren ve bunu dini kaliba sokan, siyasal bir partiyi dusman goren zihniyet hastaliklidir...Sn yazar kendilerine vicdanl ile ilgili bir eser oneriyor....Bu yasa kadar vicdaninda degisiklik olmamis ise, bir kitapla zor..
Ibrahim A 16 Haziran 2019 15:19
Hocalar "dilsiz seytan" olmaktan surekli Allaha siginmali yoksa obur tarafta hesablari cok zor. Mesala Istanbul belediye calisanlari zorla aciklama yapmaya zorlaniyor. Mikrofonun yaninda baskarede olanlardan biride cubbeli bir hoca. Bu tur seylerin dine islama ne kadar zarar verdigi gozukmuyormu? Hocalar icin onemli olan Allah rizasi mi olmali yoksa partinin zarar gormemesimi? Eger yonetimdekiler bugun devlet memurluluguyla ulasilamilayacak servetler elde etmislerse hocalar buna ses cikarmayacakmi? Yoksa biz hocayiz bize bisey olmazmi diyorlar?
ercan 16 Haziran 2019 15:20
tasgetiren hocamizin yazisi ile karaman hocamizin yazisini karsilastirdigimda,sok olmamak elde degil.-Ahlak -Liyakat-Adalet-Hakkaniyet Bu alanlarda arızalar, eksiklikler, çürümeler..bunlar dogru sözlerde, Alenen yalan söyleyen insanda ahlak olurmu,yillardir uygulanan kanunlardan dolayi kimlerin kullanacagi belli olan VIP cikisini kanunen hakki olmadigi halde bunu isteyende adalet hakkaniyet var diyebilirmiyiz,Türkiye cumhuriyeti Devletinin valisine hakaret eden adam bunu iktidara degil,devletin kendisine hakaret ediyordur.Kutsal vip üzerinden imamogluna destek cikmaniz sizi sevenleri cok üze
Taşgetiren Okuru 16 Haziran 2019 16:53
1
Konu şimdi o mu Allah aşkına!
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 13:19
0
Herkesin derdi başka...
CEVDETT 16 Haziran 2019 15:04
YOLA ÇIKILIRKEN MİSYON ''İLA-YI KELİMETULLAH'' İDİ. MİSYON ZAMANLA LİYÂKATSİZ TEMSİLCİLER ELİYLE ''RANT''A DÖNÜŞTÜRÜLDÜ. BUNUN SONUCUNDA ''DİNDAR İNSANLAR YÖNETİME GELİRSE HIRSIZLIK, YOLSUZLUK, TORPİL, ADAM KAYIRMACILIK, KUMAR, FUHUŞ SON BULUR MADDİ MANEVİ ANLAMDA SÜPER BİR KALKINMA MODELİ OLUR'' TEZİMİZ ÇÖKMÜŞ OLDU.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 14:56
Herkes muhalefete malzeme vermeyelim diyor. Yahu kimse de demiyor ki kendimize bi çekidüzen verelim de bu dava zarar görmesin diye!
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 16:39
2
Ne davası bu?Bunu açıklarsan sevinirim.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 17:14
6
16.39, Öğreneceksin ne olacak? Sana ne?
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 17:54
0
Allah askina ne davasi iktidardan indigi anda kac kisi kalir bu davada. Dava iktidari alana kadar hersey haram iktidar olunca haram dedikleri helal.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 18:36
0
16.39, kimse soylemez davanin ne oldugunu, ama ben soyleyeyim. Dava guc, iktidar, para, pul davasi. Bunun icin ellerindeki en uygun araç ise din. Tipki cahiliye devrindeki gibi.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 23:16
0
14.45, Dervişin fikri neyse zikri de odur. İşin gücün para pul güç.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 14:55
Herkes her hal hareket ve kararında; bir molla kasım bekleyen Yunus misâli olursa doğrucu davutlara da sıra da gelmez gerekte kalmaz zaten.
Ömer 16 Haziran 2019 14:52
9:44-9:49-9:55- 13:59 Risale i Nur dan bir parça paylaştım .Amacım siyaset değil bir bakış açısı paylaşmaktı .Risale i Nur da İzahata gerek yok. İstifade edebildiğimiz ölçüde okumak lazım 9:44-9:49-9:55-13:59 anlamamış olmaları üzücü bir durum
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 17:49
0
Demekki amacını usulüne uygun anlatamamışsın. Tabi insanlar neyin niçin yazıldığını anlayacak zekaya şükür ki sahipler. Hâlâ risalei alet etmeye devam ediyorsun. Ben sadece risaleden yazdım diyerek kendi hatana gelecek eleştiriyi risaleye yöneltiyorsun. Çok yazık.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 19:56
0
Ömürleri risale okumakla geçenler sonuçta milletin kafasına bomba attı. Demek ki dini ideoloji haline getirirsen olacağı budur
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 14:45
Hükümdarın sofrasında oturan alimin hükmü yoktur... İmam Şafii (ra) Yani ona alim değil başka birşey diyorlar...
Karar okuru 16 Haziran 2019 14:44
Hayrettin Karaman'a saygı duyabilir, onu sevebilirsiniz. Fakat, üzerinde tartışma yürütülen yazısındaki anlayışı onaylamak asla doğru bir tutum olmaz. Dava adına adaletsizliğe, ahlaksızlığa, liyakat ve hakkaniyet dışı davranışlara sessiz kalmayı öneren bir tutum ahlaka sığmaz. Bu akıl alır şey değildir. Eğer Karaman Hoca'ya, "İslam bu tür bir tutumu öngörmekteyse, o zaman İslamın ahlak ve adalet anlayışı bu mu?" diye sormak gerekir. "Siyasal İslamcılık" battı; ama lütfen İslam'a ilişmeyin.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 14:25
Hocaya sormak lazım burada düşman kim
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 14:31
13
Düşman, ülkenin birliğine bütünlüğüne kast eden her şey ve bunlarla kanka olan herkes...
Asım Cengiz 16 Haziran 2019 14:15
"Doğrucu(!) Davutlar"; "Düşünce Özgürlüğü ve Hoşgörü"den, Nasyonal Sosyalizm'e ve intihara giden bir yol... Klavuzlara dikkat etmek gerekmez mi? Kur'an, Peygamber, Mürşid, Allah dostları derken nerelere geldik... Yüce Mevla ahir ve akıbetimizi hayreylesin.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 14:15
Sn. Taşgetiren bey. Sn Hayrettin hocamız bu memlekette yaşıyan, vergi veren, askerlik yapan(bu görevi esnasınada çıkabilecek bir savaşta canını seve seve din ve millet uğrunda - sn hocanın can, ev ve köyüde dahil- feda etmeye hazır) olan insanlara düşman demesini eleştirmemenizi anlayamadım. Çünkü 'kelamcı' birinin düşmanı bilmemesi mümkün değil. Düşman dinimize kasdeden ve toprağımızı ele geçirmek isteyen gayrimüslimdir. Keşke 'Düşman kim' diye bu hasbihalinizde sorsaydınız. Bu 'düşman' sözüyle müslüman olupta siyaseten ayrı düşünenlere bir gün 'kardeş' demek zor gelmez mi. 'Bu memleketi
cumhur 16 Haziran 2019 15:24
2
İslamın düşmanı olarak sadece kafirleri görürseniz ta başından işi eksik yapmış olursunuz!İslamda kafirlikten daha altta münafıklık vardır ki ebedi olarak cehennemde kalacaktır.İslama da en büyük zararı münafıklar vermektedir...
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 14:02
Saygı duyuyorum aranızdaki dostluğa,ben ise Hayrettin hocanın bu güne kadar söyleyemediklerine bakıyorum.Tipik bir iktidar uleması.Gerçeği söylemiyor,bilmediğinden değil.İmar rantını bilmiyor mu?Evet bilmiyor !Anayasa oylamasın aslında referandum olmadığın bilmiyor mu ?Evet bilmiyor.Özetle fıkıh dışında hiç bir şey bilmiyor.Sizin için,İslami çevre için BİLGE şahıstır.Saygı duyarım ama benim için değil.Evet o bir çok konu bomboş ama,A Priori olarak biliyor. Söyleyemiyor neden?Bilmediği bir çok konuda konuşuyor. Bir tek nedeni var kadim Müslüman hastalığı OPORTÜNİZM
KARAR'DA KARARLI ADAM 16 Haziran 2019 13:59
ÖMER isimli veya rumuzlu okurun, hiç izahatta ve yorumda bulunmadan belki de, Bediüzzaman'ın ne dediğini veya ne demek istediğini tam anlamadan "MÜNAZARAT"isimli eserinden yaptığı alıntıya,9.39,9.44 ve 9.55'de yorum yazan KARAR okuru kardeşimiz,çok güzel izahatta bulunmuş ve Bediüzzaman'ın ne dediğini ve ne demek istediğini,okurlara iletmiş. Tebrik ve teşekkür ederim. Kardeşimizin dediği gibi,Üstadı ve Risaleleri kendi siyasi görüşünüze veya çıkarınıza alet edemezsiniz,Risaleler umumun malıdır,tekelinize alamazsınız.Bağnazlığınıza kurban edemezsiniz.Kirli siyasetinize payanda yapamazsınız.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 13:43
Empati yapılırsa herşey daha iyi anlaşılır. Düşünün karşı kesimden birisi "Doğrucu Davut olmayalım, gerektiğinde yalan da söyleyelim diye bir yazı yazsa ne deriz acaba. Peki Muhammedül Emin ismini kim koymuştu peygamber efendimize. Müşrikler değil mi.
HACI MURAT 16 Haziran 2019 13:38
Hayrettin Hocanın söz konusu edilen yazılarını okumamıştım(bazan gecikmeli okuyorum).Sayın Taşgetiren'in yazısını okuduktan sonra okudum.Taşgetiren yazının özetini hiç de adil bir şekilde vermemiş.Daha doğrusu o yazılar hakkında ancak yazıların tamamı okununca bir kanaate varılabilir.
Krr okr 16 Haziran 2019 14:56
1
hacım yoktunuz. seçim öncesi sizleri gördük. pek değişmemişsiniz.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 18:44
1
Özeti okunsa ne olur Tamamı okunsa ne olur. Bildiğin emevi zihniyeti. Çevir kazı yanmasın.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 13:27
Yola, ‘Türkiye’nin birikimi’ sloganı ile çıkan, bir “dava” gazetesi, bugün bir partinin bülteni haline geldi. Bu gazetede çıktığı günden beri yazan tek kişi Hayreddin Karaman. Onlarca dava arkadaşı, gazeteden kovulurken kılını kıpırdatmamış biri o. Bu ülkede her düşünceden fikir erbabı hapisle, yasakla, sansürle cezalandırılmış, üniversiteden atılmış iken, altmış yıldır yazan bu profesör, hiç bir iktidar devrinde ceza almadı, işinden yoksun bırakılmadı. Bu ar ona yeter.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 16:56
1
‘Türkiye’nin birikimi’ şimdi Yeni Akit'le yarışıyor, hatta bazen onu geçiyor.
Murat Doğrusöz 16 Haziran 2019 13:21
Bırakın,O daha iyi Müslüman,benim ki daha İslami atışmalarını.Parti ve İktidar mücadelesine İslami kıstasları getirmeyin.Burası Laik T.C.Burda partiler Laik kurallarla kurulur ve iktidar olurlar.Hiç bir zaman T.C.de PARTİ=İslam olamaz.Akp'nin eksisi de,artısı da İslam'a mal edilmemelidir.Burda olsa olsa İslamın emrettiği Hak,Adalet,Dürüstlük ve Ahlaka kim uyuyor,uymuyor tartışması olabilir.İslam nedir,Müslüman nasıl olmalıdır tartışmasını da gidin İslam Araştırma pltfrmlarında yapın.Ama önce İslam Birliğini ve İslam Otorite merkezini oluşturun.Hocaysanız,Hocalık;Politikacıysanız Politika yapın
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 13:08
En temizi dini devlet ile ayri tutmak. yoksa devleti elestirdiginde dini elestirmis gibi gorunuyorsun. o zaman da insanlar savunma durumuna dusuyorlar ve dogru ile adalette tereddut ediyorlar. sonra da ayikla pirinci tasini ayiklayabilirsen. Benim bu hayatta ogrendigim: ismi ayni olsa bile herkesin dini ve anlayisi ayni degil. sen bir besiktasliyi galatasaryli yapabilir misin? Ben fenerliyim. Ama hepimiz bu ulkede yasiyoruz. o yuzden hakemin takim tutmamasi lazim.
Bir insan Hocadır diye her sözü fetva yerine geçmez. Hayrettin Hocanın söz konusu makalesi de bir fetva değildir. Bir tavsiyedir. Ancak şartlı bir tavsiyedir. Hocayı eleştirirken bu şartını yok saymak uygun değildir. Hayrettin Hoca "Zulümle savaş halindeyken" diye bir şart koşuyor... Size göre mevcut durumun zulümle bir savaş olduğu kabul edilmez vs. ona itiraz edebilirsiniz. O başka bir mevzudur... Hayrettin Hocanın bu tavsiyeyi kime taraf olduğu için söylediği ortada.. Allah onu da, sizleri de, bizleri de taraf olduklarımızla ile haşretsin, kafi...
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 12:53
"Biz başka partiler gibi değiliz, biz siyasi menfaat peşinde koşanlardan değiliz. Bizim derdimiz Türkiye'yi hedeflerine ulaştırmaktır. Biz bunun için bu yüce çatının altındayız. İnandığımız doğrulardan lekesiz, temiz siyasetten geri durmayacağız.Umudunu AK Parti'ye bağlayan milyonlar merak etmesin. Nefsimi ayaklar altına alırım, bir faninin terk etmeyeceği düşünülen her makamı elimin tersiyle iterim ama asla bu kutlu hareketteki hiçbir dava arkadaşımın kalbini kırmam" ahmet davutoğlu siz ne diyorsunuz bu sözlere ve şimdi olanlara sayın hocam.
Krr okr 16 Haziran 2019 15:01
1
Evet sonuna kadar da haklı...bir zamanlar böyle bir parti vardı. O yüzden insanlar hep destek verdiler. Artık sarayda oturan, tepeden bakan, damatları ile iş gören, hak hukuk gözetmeyen bir anlayış var. Milletin derdinden çok kendi menfaatlerin peşinden koşan bir parti var.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 12:44
tonla günahım var rabbim bağışlar inşallah da en azından bana nasıl oldu da bu imamoğlu gibi kaftancıoğlu gibi birine destek verdin diye sormayacak, size kolay gelsin.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 17:03
1
yüzbinlerce yetimin hakkını yediğini soracak sana. senin için hırsızlığın önemi yok. ahlaksızlığın önemi yok. biliyorum.
bi de burdan bak 16 Haziran 2019 12:42
Hayrettin hocamin ne demek istedigini hala anlamayanlara Mursi'nin hapisteki fotografina beș dakika bakip tefekkur etmelerini oneririm.
Sağduyu 16 Haziran 2019 16:17
1
Asıl mesele bu. Üzülüyoruz.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 13:32
0
Şerefiyle şahadet şerbetini içti. Dünya malı veya makam için birilerine eyvallah demedi. İhaleleri yandaşlara dağıtmadı. İnşallah Rabbim cennetine alır. Allah rahmet eylesin.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 12:36
Sayin Tasgetiren Hocaefendiyi elistiriyorsunuz iyi güzelde sizin suan desklediginiz aday akparti adayindan cokmu temiz cokmu dürüst? Akparti adayindan daha muhafazakar ve yetenekli olur yazdiklariniza katilir bizde size katilir destekleriz siz elestirdiklerinizden daha kötüsünü önü arkasi belli olmayan biri tercih Ederken Gercekten basinizi yastiga koyarken Rahat uyuyabiliyormusunuz? Saygilarimla
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 14:51
0
hakikati dile getiren herkes başını yastığa koyduğunda büyük bir huzurla uyur. Vicdanı körelenlerin sermayesi tükenince sağa sola saldırmakla yetiniyorlar. Ahmet hoca İmamoğlunun kim olduğuyla ilgilenmiyor hem. O birlikte yürüdükleri insanların şirazeden çıkıp yollarını şaşırmalarına mukabil uyarılarını yapıyor. İster beğenin ister beğenmeyin.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 19:23
1
Ben Türkiyede yasamiyorum bana cvb veren sayin okur devlet calisan ailemde tek kisi yok zengin bir ailemde yok ihale allein biz uyurken Rahat uyuyoruz ellhamdüllülah gercekleride kimin ne oldugunu edilecek kadar bilincimiz acik kafamizida kuma gömmüyoruz saygilarimla
Murat Doğrusöz 16 Haziran 2019 12:33
Çoğunuzun burada'Vay be,A.T. Hoca'ya bak H.K.gibi bir üstada dahi lafını esirgemiyor.Hak,Hukuk,Adalet konusunda müthiş HASSASİYET' dediğini duyar gibiyim.Peki gerçekler bumu?Burada Akp'nin hataları noktasında en sert eleştirileri okuyorsunuz.Ya Chp ve E.İ. konusunda kayda değer bir eleştiri okudunuz mu?Akp eleştirileri hak ediyor,Peki yalancı,iftiracı,riyakar,takiyyeci Chp ve E.İ.nun eleştiriden yana hiç mi nasibi!yok.Burda yazdığım yorumların bir bölümü yayınlnmıyor.Bu haksızlık,adaletsizlik diye yazdığım yazılara lütfen cevap dahi verilmiyor.Herkes bir hesap içinde,Hak ve Adaleti de ona göre
Dr. 16 Haziran 2019 15:06
3
Murat bey, kullandığınız dil ve üslup çok itici. Eleştiriler devlet idaresini elinde tutan iktidarın yanlışlarına yapılır. Dost dediğiniz dostunu uyarandır, rakibini değil. Bir yerlerde ciddi ve onarılmaz hatalar yapıldıysa bunları düzeltin diyen bir kardeşiniz olması sizin için daha hayırlıdır. Dini hassasiyet üzerinden siyaset yapan bir oluşumun yalan, iftira, yolsuzluk, kul hakkı gibi günah ile yan yana olmasını nasıl izah edeceğiz. Dinimize en büyük zararı bunlar vermiyor mu ? Önce burayı çözelim isterseniz.
Murat Doğrusöz 16 Haziran 2019 18:04
2
Dr.Adlı Yorumcuya:Önce burası nasıl bir yer,Ona göre konuşalım.Burası sadece Akp ve İktidar eleştirileri yaplabilen bir yerse,söylenecek şey yok.Ama burada İktidar ve muhalefet, herkesin Hak,Adalet,Ahlak,v.b.değerlerce eleştirileceği bir yerse,bu kıstaslar çerçevesinde herkes eleştiriden nasibini alabilmeli.Beldemin Başkanı seçiliyor,adaylardan biri ve partisi sınırsız eleştirilirken,öbür aday ve partisi dokunulmaz! olacak.Hangi kitapta böyle ölçü var?Türkiye'deki herhangi bir partiyi İslamın temsilcisi olarak görmem.İslamın temsilcisi olmayan da,ancak kendine zarar verir,Haşa İSLAM'a değil
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 12:30
İslam dünyamızdan toplam kaç filozof çıkmıştır, yada hiç çıkmışmıdır, yada niye çıkmaz? Bilim neden gelişmez, toplumlar neden ilerleyemez, sefalet acı fakirlik neden kaderdir vs vs
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 14:25
5
İslam dünyası filozof kaynıyor. Ama sen ille de ateist olanını soruyorsan o başka. Ondan İslam dünyasında bulamazsın...
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 12:22
﴿ Ey iman edenler! Kendinizin veya anne babanızın ve akrabanızın aleyhine de olsa adaletten asla ayrılmayan, Allah için şahitlik eden kimseler olun. (İnsanlar) zengin olsunlar, yoksul olsunlar Allah onlara sizden daha yakındır. Öyleyse siz hislerinize uyup adaletten ayrılmayın. Eğer adaletten sapar veya üzerinize düşeni yapmaktan geri durursanız bilin ki Allah yaptığınız her şeyden haberdardır) siyaseten malzeme vermemek adına kör,sağır kalın denilebilir kişinin kendi kararıdır ama yukardaki diyanet mealinde bize sunulan nisa 135 ayeti varken hüküm açık ne yapalım alehimize olunca sapalımmı
Samsunlu 16 Haziran 2019 12:06
Küçük bir nahiyede bile başkan çalışanlarının kimi "haltlarını" engelleyemiyor , kaldıki devlet başkanlığı.Gazetenizde bütün yazarlar hep "doğruları" yazıyorsunuz ve haklısınız ama H.Karaman hoca da haksız mı taşıdığı endişeler yönünden.Böyle olunca ben de haklıyım.Nasrettin hocanın durumuna düştük.Acaba ne yapmalı? Selamlar
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 11:55
Hz. Ömer (r.a.) bir gün hutbede cemaate şöyle seslendi: “Ben haktan ayrılırsam ne yaparsınız ” Cemaat içinden bir sahabe kalkarak cevap verdi: “Seni kılıcımla düzeltirim ya Ömer!” Hz. Ömer (r.a.) ellerini açarak; “Ya Rabbi! Sana şükürler olsun ki ben Senden gaflete düşersem, Senin adaletinden ayrılırsam, beni kılıcıyla doğrultacak cemaate sahibim” diye şükretti.
Muhtefi. . 16 Haziran 2019 11:40
Bu Hocaları anlamıyorum Politikaya bulasdi mı! ..Vakarlari, Hitaplari samimiyetsiz oluyor. Çevreme şiddetle Büyük oranda Hocalardan UZAK DURUN diyorum ve Politikacilara Bulaşmayın, Vatan Sevgisi içinde Çıkarsız İslama İman etmiş, Peygamberimize Tabi olmuş Ahlak ve Edep, Çalışkan Emeğiyle Geçinen Kiseler ile Hukukunuz olsun. Bu Hacı Abi'de öyle Balıklama atlıyor konu yakaladi mi .:)))..Değil öyle Hacı. !..İrfan -Hikmet ararız Zahir Ezberden önce. Kalbi ile dusunenler lazım bize Kafatasi ile değil !...
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 11:36
Hayrettin Hoca, yapılanlar kitaba uymayınca "kitabına uyduruyor".
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 11:35
Malesef islami camianın referans kabul ettiği(ettiğimiz) Hayrettin hoca bile , ‘iktidarın nimetlerini kaptırmayın. İslam ahlakı olmasada olur noktasına geldi’. Savunduğu şey üstü kapalıda olsa budur. Birgün çıkıp ey iktidar kendine çekidüzen ver bu gidiş doğru değil diyemedi. Tarih onuda iktidar fetvacısı olarak yargılayacak.
Sacide 16 Haziran 2019 11:33
Hayrettin hocaya cevap yazılmış, lakin hocanın yazısının anafikri es geçilmiş. Neredeeen nereye diyor insan, içi acıyor :(
M. C 16 Haziran 2019 11:27
Hocam bu mahallede olupta doğruları söyleyebilen, o nedenle dokuz köyden de kovulan ve inşallah hala istikamet üzeredir. Allah daim etsin.
Karaman, Osmanlı’nın yaptığı herşeye kılıf uyduran şeyhülislamlığın güncel versiyonu oldu. Akpnin yeni günahları seçmesinden evvel kılıflarını hazırlamasıyla; şeyhülislamlıkta çığır açan Karaman ulaşılması zor bir seviye yakaladı.
İftiracı... 16 Haziran 2019 11:52
2
11.18, Zembilli Ali Efendi, Yavuz Sultan Selim'in cebren İslamlaştırma talebine müsaade etseydi, bu gün Avrupa'da Hıristiyan kalmazdı.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 14:05
1
akpye bakıp osmanlıya islama sallama huyunuzdan vazgeçin. olumlu hiçbir katkınız olmadığı gibi akp seçmenininde kemikleşmesine sebep oluyorsunuz. insanlar tam akpden şikayet edecekken sizi görüp "bu adam benim dinime tarihime düşman onlar olalacağına akp kalsın" dedirtiyorsunuz. faydanız yok bari zararınız olmasın. mustafa kemalinde bir osmanlı paşası olduğunu askerliğide liderliğide osmanlıdan öğrendiğini unutmayın. fil bir hortumdan ibaret değil
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 14:10
1
fatihin elinin kesilmesine kara veren kadı nerenin kadısıydı. sürekli akp üzerinden tarihe ve islaam saldırmanız akpnin ömrünü uzatıyor. bunu bile anlayamayacak kadar gafilsiniz
HACI MURAT 16 Haziran 2019 11:12
1)Adam doktor,"15 Temmuz tiyatrodur, senaryodur"diyor ve Fetö içinde bulunmuş olmaktan hiç pişmanlık duymuyor.Devlet bu adamı KHK ile ihraç etmesin de ne yapsın?İkinci bir 15 Temmuz'u mu beklesin?" 2)Ak Parti'nin hatalarını söylemek,doğruya işaret etmek ayrı bir şeydir,Ak Parti'nin kaybetmesi için,rakip parti'nin kazanması için çalışmak ayrı bir şeydir. 2)Her doğrunun her yerde söylenmeyeceği şeklindeki söz sadece dostunuzun değil,hikmet ehlinin bir sözüdür.Mesela "esselamü aleyküm kör kadı" demek gibi.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 11:42
2
Haci Murat kardeşim ya sadece çocuğunu okula gönderdiği icin veya bir sendikaya üye oldugu icin atılana ne demeli? Ya da Somalide açliktan ölen cocuklara 25 tl yardim ettigi icin atılan ve 1 yil hapis yatana ve beraat ettiği halde işine iade edilmeyen ve mahkeme karari bizi baglamaz cevabını alana ne demeki? Bunlardan haberiniz var mıydı?
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 11:54
1
insanlar eleştrimeyince Allahda görmüyor zannediyor bazıları.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 13:26
1
Bir örnekle bütün mağduriyet iddialarını çürüttünüz yani... Müthiş bir hukuk anlayışı!
yaman 16 Haziran 2019 13:58
1
Hikmet ehli bedeni bir engeli ahlaki bir engel ile karıştırmaz birinin Allah tan (bedeni) diğerinin kuldan ( ahlaki) olduğunu bilir kadının kör lüğü bedeni değil ahlaki ise o adli kördür sağırdır
KARAR 'da Kararlı 16 Haziran 2019 14:13
2
HACI MURAT,yaptığın yorum;"Dam üstünde saksağan,vur beline kazmayı"türünden olmuş sanki.Yazar ne der,sen ne dersin.Bu arada, epey zamandır piyasada gözükmüyordun.Hayrola,yoksa 31Mart'tan beri yasta mısın veya hasta mısın?Hastaysan Allah'dan şifa diliyorum.Yastaysan,yası bırak(fazlası zararlıdır).Tasalanma,derdetme.Dua edelim,her şey daha güzel olsun.Biraz takıldım,hakkını helâl et.O aşırı ve ifrat derecedeki tarafgir yorumlarını bekliyoruz(anladın sen).
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 14:21
2
İşaret edilen hangi doğruyu dikkate almış Ak Parti? Ak Parti'nin kazanması zorunlu bir kural mı? Başkalarının kazanması yasak ve günah mı? Başkalarının kazanmasını istemek ve ona çalışmak zinhar olamaz mı? Geldik mi demokrasi treninden ineceğimiz durağa?
HACI MURAT 16 Haziran 2019 15:41
3
11.42 * Çocuğunu okuluna gönderdiği için insanlar atılsaydı her aileden atılan olurdu neredeyse.Ben de çocuklarımı dersanelerine gönderdim ve 10-15 yıl Zaman gazetesi okudum.11.54 * Eleştirmek başka, Ak Partiye kaybettirmek için çalışmak başka.13.58 * Bedeni engelle ilgili örnek bazan bedeni olmayanlar için de geçerlidir. 14.13 * Yasta olmayı gerektiren bir durum yok.31 Mart Ak Parti için hayırlı olmuştur.14.21* Yapılan eleştirilerden Ak Parti kadar yararlanan bir parti olmamıştır.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 16:22
1
neyi başkaymış acaba seni beğenmiyorum dolayısıyla istemiyorum. başka olan ne. mecburmuyuz sizin kifayetsizliğinize. eleştriyoruz ve istemiyoruz bu kadar basit
KARAR OKURUDeist 16 Haziran 2019 11:07
Dini butun bir mümin değilim ,ama sizin vicdanli bir insan olduğunuza inaniyorim.Bu da size saygi duymama neden oluyor.
Okuyucu 16 Haziran 2019 13:22
2
Vicdanlı insan olmak nefsine yenilmeye engel olamıyor ne yazık ki. Kırgınlık, küskünlük nefsi körüklüyor.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 10:58
İktidarı en çok kutsayan Sünni ulemadır. Ancak Karaman'ın iktidar güzelleyici fetvaları klasik Sünni ulemada bile yoktur. (Örnek:Ebu Hanife, Ahmet b. Hanbel) İktidar ne yaparsa yapsın eleştirmeyin, günaha girersiniz anlayışıyla bırakın medeni toplumu, bedevi toplum bile inşa edemezsiniz. Çünkü bu anlayış adaletsizlik, hukuksuzluk, keyfilik, baskı ve şiddeti meşrulaştırır ki sonu toplumsal çözülme ve kaostur.
Karar Okuru 16 Haziran 2019 10:56
Karaman hocanın “Doğrucu Davutluk adına düşmana fırsat vermek ve bindiğimiz dalı kesmek de makul ve meşrudur diyemem!” ifadesi can alıcı nokta. "Düşman" kim ? Muhalefet partileri... Cümlede doğrudan bu ifade edilmese de Ak Parti tabanında anlaşılan bu. En basit kanıtı "Tenkid" rumuzu ile yorum yazan şahsın "Bu ülkenin başına gelmiş en büyük bela CHP...." şeklindeki ifadesi. Bu hastalıklı yargı bir süre sonra CHP'ye oy veren kitleyi de "bela" görmeye başlıyor. Bu gidişin varacağı yer malum... Maalesef.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 12:21
2
Düşman kim mi? Ülkenin kendi ayakları üzerinde durmasını engellemek için gezi, 17-25 Aralık, 15 temmuz, ekonomik saldırı vd. Tertibleyen dış güçlerdir. Bu dış güçlere destek veren içeridekiler daha büyük tehdittir.
mehmet 16 Haziran 2019 10:53
Said nursinin kitaplarını okuyup kuran ve sünnetmiş gibi papağan gibi tekrarlamak bu günü okumamaktır.Said nursi yolsuzluk,hırsızlık,adaletsizlık yapana azda müslüman diye destek verin mi diyor.Nurculara taraf tutun,makam ve mevki için siyasilere destek mi verin diyor.Ne oldu bakan,müdür olduğunuzda cenneti kazanacağınızı mı söyledi üstat.Haksızlığı destekleyenlerden cemaat olmaz
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 12:33
1
On numara
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 15:04
0
Said Nursi'yi papağan gibi kimse tekrarlayıp durmuyor. Ehl-i sünnet vel cemaatin belkemikleri olan İmamları ve alimlerin çizdiği yollarla Kuran ve Sünnet en iyi anlaşılır.. Yaptıkları şey bu aslında
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 10:45
Yahudi bir yazarın, Hristiyan tarihindeki bir kesitle ilgili kitabını önermeniz dikkatimi çekti. "Türkçe söyledik ..." gibisinden mi?
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 10:42
Hayrettın hocanın görüşüne sonuna kadar katılıyorum sız yapıcı degıl yıkıcı muhalefet yapıyorsunuz
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 12:36
1
Yapıcı muhalefet nasıl yapılır? Söyle bakalım. Ya da şöyle söyliyeyim. Hiç mi doğrular söylenmesin?
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 10:42
Bugün bilhassa gençler de dine bakışın olumsuz olmasının baş müsebbibi iktidar ve onun akıl hocası hayrettin karamandı. Hayrettin Karaman bugüne kadar yazdığı kitapların üstüne çizgi çekmiştir. Ne demek kol kırılır yen içinde kalır öğütleri. Rabbimiz ne diyor yalan söylemeyin.adaletli olun. Her cuma hutbesinde son ayetini bile iktidar mensubu kendine göre tefsir etmişti. Yarın ahirette yüzünüz ne durumda olacak.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 10:27
Ahmet hocam Allah sizden razı olsun. Tepki aldığınız hatta yaftalandığınız halde Hakkı söylemeye devam ediyorsunuz. Aklınıza ve vicdanınıza sağlık.
N.Öztürk 16 Haziran 2019 10:14
Aklınız ve mantığınız yok mu, yetmiyor mu ? İhtiyaç duyduğumuz her türlü bilgi bir tık elimizin altında, Din adamı kisvesindeki bazı şahısların bize yaşattıklarını görmüyor musunuz ? Da, kendisini iyi pazarlayan herkesi önemsemek zorunda değiliz.
Tenkid 16 Haziran 2019 10:05
Hayrettin hoca doğru söylemiş tenkid edeceksen yapıcı tenkid et, yıkma. Bü ülkenin başına gelmiş en büyük bela CHP ve onun proje ekremini parlatarak tenkid olmaz. Seni seviyoruz Ahmet abi lakin gönül köprülerine zarar veriyorsun.
Zülfiye 16 Haziran 2019 11:10
3
AK Parti'nin gönül köprüleri, yap işlet devret modeli ile yapılmış köprülere benziyor, gönül tarafı eksik, manevi yönü zayıf köprüler.
Marasli 16 Haziran 2019 11:09
3
Gönül den ceplere giden bir yol vardir. En guzel icraati da kopru yapmaktir iktidarin kardesim :)
M. C 16 Haziran 2019 11:17
1
Peki İmamı Azam Ebu Hanife de gönül köprüleri yerinde kalsın diye tenkid ederken bu 'da "yıkıcı olabilir susayım bari" demiş midir? Üslub, yerindelik ve ölçü evet. Ama susmak, görmezden gelmek, yapmayın beyler, "dava" yerinde kalsın diye dininizi, ülkenizi geleceğinizi yıkıyorsunuz.
Krr 16 Haziran 2019 13:06
2
Tenkid beycim, AKP sadece beton köprü yaptı. başına da deli dumrul dikti geçenden de geçmeyenden de parasını alıyor. sizin için akçenin olmadığı yerde gönül işi de olmaz. Sizdeki gönül ile bizdeki farklı. Yıkılan sizin akçeli gönül köprüsü ise varsın yıkılsın. Lazım değil zaten...
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 13:06
1
İstediğin köprü olsun yiğidim, buluruz. Osmangazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ne güne duruyor? Günlük yolcu geçiş garantisini karşılamıyorlar, fark vergimizden ödeniyor deniliyor. Bastır ücreti geç karşıdan karşıya da zarar azalsın biraz. Nasıl olsa farklı görüştekilerle gönül köprüsü kurmak gibi bir derdin yok, Hayrettin Hoca sana yeter. Ha bir de Sırat Köprüsü vardı. Haksızlık karşısında susun, onlar bizden diyen ve de onu savunan oradan nasıl geçer bilmem.
1
13.06, Demokrasilerde, vergilerin nereye nasıl harcanacağına seçmen değil, hükumetler karar verir. Akis olsa çok vergi veren çok konuşmak ister ki, buna da demokrasi denmez.. Köprülerin ihtiyaç olup olmaması başak bir mevzudur. Ama bu köprülerin finansman modeli devlet için en uygun olanıdır. Yani aynı müteahhitlere aynı şartlarda bir tane daha yapmaları teklif edilse kabul etmezler...
Kemal Nakıs 16 Haziran 2019 09:49
Şurada parti ve particiliğin tarihimizdeki yeri 100-150 sene... Fazla uzağa gitmeyin 30-35 sene önce mutlak otoritenin hakimi olan partilerin esamesi okunmuyor. Yarın da bugünkülerden eser kalmayacak. Değerler, liyakat ve ahlak ise ebediyyen yaşayacak. Ancak bu değerleri istismar edenler çıkarcılar her zaman var olacak ve zamane siyaset havasına göre ya sakal bırakacak hacca gidecek ya sinek kaydı traş olup ortada dolaşacak...
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 09:41
O zaman ne gerek vardı iffet abidesi Yusuf o çirkin teklifi kutlu yol uğruna kabul etse idi ne kadar kötü ne kadar yanlış bir mantalite hedefe varmak için Allah ın yasaklarını meşrulaştırmak size şunu tavsiye edeyim her türlü günahı işleyen ama tasarrufu Allah a ait olan işlere karışmayın
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 09:40
Halimize bakın. vahim durum. Misyonla hareket bütünleşmiş miş dinle iktidar aynileşmiş miş. Sanki kendiliğinden oldu bu. Dini kullana kullana olacak buydu zaten. Tartışmayı kendi aklıma birikimime imanıma hakaret olarak saydığım konunun içeriğine girmiyorum bile.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 09:36
Muhterem hocalarım sizlerde iyi bilirsiniz ki kötülüğe kimse sahip çıkmaz şeytanın sahiplenmesi bile muğlaktır Ortaya konuşuyorsunuz sonra ilgililerden yetkililerden gereğini bekliyorsunuz Sorarım size şimdiye kadar müşahhas olarak kaç kişiyi yazıda belirtilen eksiklik ve hataları yüzünden şikayet ettiniz ettiniz de gereği yapılmayan var mı
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 10:50
0
Güldürme adamı ya!.. Hangi Türkiye'de yaşıyorsun.
hasan 16 Haziran 2019 09:24
Şunu anladikki her insanin nefsi var hayrettin hocanin da ahmet tasgetirenin de. parayla makamla gucle imtihan kolay olmuyor ahir zaman kim belli degil. Kim dogru kim egri belli degil ahmet hoca mi hayrettin hoca mi?
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 09:18
Bakar mı dersiniz.
Denizci Alperen 16 Haziran 2019 09:21
Rabbim 3 ayetlik asr suresinde buyuruyor Asra yemin olsun ki insanlar hüsrandadır , ancak hakkı ve sabrı tavsiye edenler müstesna , insanoğlu bundan güzel uyarılabilirmi , Rabbim hakkıyla ibret almayı nasib eylesin
VATANDAŞ 16 Haziran 2019 09:08
Bu iktidar yuzunden Allah bizi dindarlarin elinden dilinden gozunden, adalet anlayisindan, iktidarindan korusun diyen birsuru insan tanidim. Maalesef bu her gecen gun artiyor
Samsunlu 16 Haziran 2019 11:49
0
Ben böyle diyen bir sürü "dindar insan" tanıyorum...
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 12:39
0
Aslında dinbazlardan korusun denilmeli.
O kadar çok kul hakkı yeniyor ki artık bu utanılacak bir durum olmaktan çıkıp sıradanlaştı. Kamuya alımda ve kariyer yapmada hep mülakat ve torpil ön planda. Bu da helal kapısını kapatıyor. Müslüman bir iktidar insanı harama mecbur bırakır mı?
İbrahim Erdoğan 16 Haziran 2019 08:44
Teşekkürler Sayın Taşgetiren. Ellerine sağlıklar diliyorum...
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 09:43
3
Yani hırsızlık taciz serbest bu da İslam mı?
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 08:38
Hayrettin Karaman'ın, sırtında hoca cübbesi ile siyaset yapması doğru değil. Önce cübbesini çıkaracak, sonra siyaset yapacak.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 14:13
1
8.38, Yani "Siyaset sadece gavurların hakkıdır" diyorsun...
MSH 16 Haziran 2019 08:24
Hala AKP yöneticilerinin derdinin İslam olduğunu düşünenlerin olması ne acı. Allah aşkına bir bakın, nasıl zenginleştiler? Bu maddiyatı İslam uğruna mı yığdılar, o uğurda mı harcıyorlar? İslamiyette yöneticinin lüks ve şatafat içindeyken, vatandaşın açlık sınırının altında yaşaması kabul edilebilir mi? Dine zararı AKP vermedi, bunca şeye rağmen hala onları savunan garibanlar verdi, veriyor.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 07:36
Bu davanın Hayrettin Hocanın aman kaptırmayalım diye çabaladığı kazanımları nedir? Müteahhitleri, ihaleleri sormuyorum. Eğer İslam ahlakı verilip karşılığında baş örtüsü ve imam hatipler alındıysa çok ağır bir bedel ödenmiş demektir.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 07:27
Değerleri yıkarak iktidarda kalmanın anlamı ne
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 06:59
Hayrettin Hoca, günlük politikanın o günkü ihtiyaçlarına uygun yazılar yazar, statik değil hareketli bir mihenk taşıdır. 'Çınarımızı Kurutmayalım' yazısını okursanız orada partisini rüşvet ve yolsuzlukla eleştirir.
Mehmet Akif 16 Haziran 2019 06:58
Siz çok nazik yazmışsınız.Hayrettin Hocaya, 28 Şubattan, gençliğimizden beri takip eden biri olarak soruyorum; oğullarımıza, kızlarımıza “Çiğne, çiğnen hakkı tut kaldır, elif gibi dosdoğru ol” diye öğrettik. Şimdi “amaca giden her yol mübahtır, arada bir gerekirse yamulabilirsiniz, yamulanları da hoş görün mü” diyeceğiz? Bu yorumun açağı kapıların ve yapacağı manevi yıkımın farkında değil miyiz?
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 06:50
Üstat, savunan adam seni seviyoruz yazınızdan beri, hep okuyorum. Allah razı olsun ,çizginizi hep korudunuz.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 06:45
Yüce Allah günahlarımı affeder ümid ediyorum ama bu güruh yüzünden hesap gününü sabırsızlıkla bekliyorum.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 05:18
13-14 yasinda 5 vakit namaza basladim. Islam ulkelerinin geri kalis nedenini baslangicta Avrupa ulkelerinin somurgeci tutumlarina baglardim. Zaman gectikce Hayrettin Hoca gibi fetva verenleri okudukca neden geri kaldigimizi cok iyi anliyorum.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 23:28
3
Allah namazlarını kabul etsin. Ama 90 yıldır seküler laik yönetiimin olduğu bir ülkenin geri kalmasının fetva ile ne alakası olur?
talebe777 18 Haziran 2019 20:12
0
Osmanlı da mı seküler olduğu için geri kaldı? :) Veya Suudlar seküler olmadıkları için mi İslam'ın ve insanlığın parlayan yıldızı(!) şu an? :D
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 05:17
Dinin dili olsaydı, dini kendi bekasının payandası yapanlardan iki cihan da şikayetçi olurdu. Nedir dinin bu kendini din alimi sanan alimlerden çektiği ! Rahat bırakın dini! Ki insanlar huzur içinde dinini/inançlarını yaşasın. Din ile siyaset harmanlandığında, din dane olmaktan çıkıp, saman haline getiriliyor. Ahlak,liyakat,adalet,hakkaniyet hani, nerede? Hakikat, zamanında da söylense, sonra da söylense hakikattır. Sorun, onu söylemeyenlerdir, birileri gibi...
KARARcı 16 Haziran 2019 05:14
Tarih.boyunca iktidar olmuş dindarların şalnış uyğulamalarına yönelik eleştiriler "dine yönelik eleştiri" olarak görülmüş bazı çevrelerde..Hilafet döneminde başlayan ve günümüze kadar devam eden iktidardaki dindar/ yada din adına yapılan uyğulamaları/ eleştiriler dine yapılan saldırı gibi görülmeye gösterilmeye çalışanlarda bizden!!!!Suudi Arabistan'da yönetimi Türkiyede Reisi eleştirmek ne kadar mümkün !?
Yurdumun İnsanı 16 Haziran 2019 05:04
İSLAMCILIK GEÇİM MESLEĞİ Mİ! AKP'nin iktidar mücadelesi ve dönemi, bazı İSLAM cı Ağa, bey, şeyh,hocaların DAVA MAVA diye halkı kafalayarak,servet ve sermaye el değiştirmenin aracıdır.İsmet ÖZEL,"Batıda servet,sermaye iktidarı elde etme aracı iken,doğu da iktidar,servet,sermayeyi elde etmenin aracıdır" der. Bakın bakalım RTE dönemini isteyenlerin dün ve bu günkü hal,durumlarına.Bize Allah,peygamber,din,sahabe, cennet,şehadet masal anlatanların,dünyalık için işlemedikleri çirkeflik,zulüm kalmadı.
Ömer 16 Haziran 2019 03:23
Muhali talep etmek,kendine fenalık etmektir.Zerrâtı günahkârlardan mürekkep bir hükümet tamamıyla mâsum olamaz.Demek, nokta-i nazar, hükûmetin hasenâtı,seyyiâtına tereccuhudur.Yoksa ,seyyiesiz hükûmet muhal-i âdidir.Ben öyle adamlara anarjist nazarıyla bakıyorum.Zira onlardan birisi Allah etmesin bin sene yaşayacak olsa, âdetâ mümkün hükûmetin hangi suretini görse,hülya ile yine razı olmayacak .Şu hülyanın neticesi olan meylü’t-tahrip ile,o sureti bozmaya çalışacak.MÜNAZARAT
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 08:13
3
Keşke Türkçe yazsaydınız.
VATANDAŞ 16 Haziran 2019 09:06
3
Bide gunumuz Turkcesini yazsaydinda herkes anlasaydi
KARAR okuru 16 Haziran 2019 09:39
1
Beşeri Siyasetten şiddetle kaçan Said Nursi'in farklı bir zamanda farklı kişilere söylediği bazı hakikatleri, sırf kendi siyasi görüşlerinize (sizce) uyumlu görünmesinden dolayı kendi dünya siyasetine alet edemezsiniz! Yıllardır bunu yapmaya çalışanlar hala yapmaya çalışıyor.. Vebaliniz büyük... Siyaset ve şeytandan Allaha sığınırım sözü dillerde dolaşırken nasıl olurda kendinize alet edersiniz?? Muhabbet besleyebilirsiniz ama ona dini kılıf uydurmayın!! Hele Nurları asla alet etmeyin
KARAR okuru 16 Haziran 2019 09:44
0
Risale-i Nur şakirdleri, *tam bitaraf kalmak için* siyaseti ve maddi mübarezeyi tam bırakmak ve hiç karışamamak lazım gelmiş. Şualar Nur şakirdleri, hiç siyasete karışmadılar, hiçbir partiye girmediler. Çünki iman, mal-ı umumîdir. Her taifede muhtaçları ve sahibleri vardır. Tarafgirlik giremez. Yalnız küfre, zındıkaya, dalalete karşı cephe alır. Nur mesleğinde, mü'minlerin uhuvveti esastır. (E.Lahikası) Kur'an bizi siyasetten men'etmiş; tâ ki elmas gibi hakikatları, ehl-i dünyanın nazarında cam parçalarına inmesin. (K. Lahikası)
KARAR okuru 16 Haziran 2019 09:55
1
Bari siz üstadı kendi siyasi görüşünüze ak partinin dini yaptığı gibi siper yapmayın. Üstad hükümetin bazı hataları nedeniyle meşrutiyete karşı çıkanlara karşı bunu söylüyor. Bugünkü ak partinin hatalarını savunun diye değil. Zaten hükümetlerin genel başarısı için genel değerlendirme seçimde yapılır ve oylanır. Bunun tenkid yapmaya aykırı bir yanı yoktur. Diğer yandan üstad faraza senin yanlış anladığın gibi demişse ne olacak. Yanlışa uyacak halimiz yok heralde. Sizin taassubunuz ve körü körüne dogmatik bagliliginiz yüzünüzden üstada eleştiriler sağnak sağnak geliyor. Ya dogruyu söyle
Çıplak 16 Haziran 2019 02:53
Son zamanlarda okuduğum en mueddep eleştiri. Vicdanın sesi olmuş sayin Taşgetiren.
KARAR 'da Kararlı 16 Haziran 2019 01:49
Sayın Taşgetiren ,Hayrettin Hoca'ya diyorsunuz ki;dindarların iktidarında bir yanlışlık yapıldığında 'hocalar'iktidarın bir uzantısı haline mi gelir, yoksa insanların vicdanı mı olur?Ben de acizane bu soruya,soruyla karşılık vermek istiyorum.Neden bir 'hoca',iktidarın uzantısı haline geliyor?'Hocalar'dersek,genelleme yapmış ve hata etmiş oluruz.Benim bildiğim şu anda iktidarın uzantısı olan hoca, H.K.Başka hoca yok mu?Onlar neden iktidarın uzantısı veya insanların vicdanı olmuyorlar.?Neden çekimser kalıyorlar?Insanların vicdanı olmaktan neden çekiniyorlar?Korkuyorlar mı yoksa?Ama Neden?
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 05:15
0
Demek ki memlekette hoca kalmamış
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 07:57
0
01.05 yorumunu okuyun, cevabı orada.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 01:45
İmam-ı Azâm'ın Emeviler ve Abbasiler dönemi duruşuna da bakarsanız. Çok şey var
EKO 16 Haziran 2019 01:40
Siyasi rakibi "düşman" ilan etmek de ancak siyasal dinci dar kafaların yapacağı bir iş. Oldu olacak AKP'ye oy vermeyen herkesten toplayın TC nüfus cüzdanlarını olsun bitsin. Hatta sonra da evlerinizde köle ve cariye olarak kullanırsınız bu insanları. Nasıl olsa cihat sonrası ganimet olarak kitapta yeri var. Allah eş sizi ıslah etsin, akıl, fikir, vicdan versin.
KararSIZOkur 16 Haziran 2019 01:34
Hayrettin Karaman hoca doğru söylememeye fetva vermiş gibi yazarak hakka giriyorsunuz, hoca açık bir şekilde “zamanında” söylenen doğrunun hikmetli olacağını yazmış. Önünü sonunu bilmeden faydasını zararını düşünmeden zamanlı zamansız konuşulan meseleler doğru olsa bile “hikmet”li olmayacaktır demiş, buraya kopyalıyorum bakalım okuduğunuzu anlayabiliyormusunuz; Karaman Hocanın yazısından; “Söz doğru olacak, ama doğru söz yerinde, zamanında, faydadan çok zarara sebep olmadığında söylenecek ki, hikmetli de olmuş olsun”
Taşgetiren Okuru 16 Haziran 2019 04:33
1
Allaha çok şükür okuduğumuzu anlayabiliyoruz.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 06:03
0
Hakikatin kimseye zararı yoktur. Halkın israf, yolsuzluk ve nice ahlaksız işten haberi dereyi geçelim sonra haberi olsun mantığı nereden sökün ediyor.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 07:27
1
Haklısın. Bu konular iktidarın nimetlerinden faydalanırken değil muhalefete düşünce konuşulmalı. Şu anda caiz değildir.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 07:31
0
Doğru yanlış ne zaman yapılırsa, o zaman söylenir... Bilseniz siz ve sizin düşünenler ne kadar çok hakka giriyor..
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 08:34
0
Ne zaman peki o doğru zaman? Çünkü hiç gelmedi ve gelmeyecek sanki. Her eleştiren hain, düşman, vs ilan ediliyor. Zamandan ve mekandan bağımsız, sonsuza kadar dokunulmaz olmak istiyor hazretler. Sen de burada açıklama yapacağım diye debeleniyorsun. Aslında doğruyu sen de bildiğin halde, partizanlığın esiri oluyorsun.
VATANDAŞ 16 Haziran 2019 09:13
2
Ben okudum. Sen okudun mu bilmiyorum. Taşgetiren hocamiz altan almis yine Akif Bekiyi okuyun asil okkali cevabi o yapistirmis
Davut Doğrucu 16 Haziran 2019 13:33
1
Söz konusu "söylenmesi gereken doğru sözler"in 'doğru zamanı' hiç gelmeyecek! Yıldıray Okur bu konunun tarihsel gelişimini yazmış.
Hasan 17 Haziran 2019 00:40
0
Evet, sözün kendisi de sahibi de doğru olacak dürüst olacak, doğru yerde, doğru zamanda, doğru muhataba –yani zalimlere söylemesi gerekeni mazlumlara ve mazlumlara söylemesi gerekeni zalimlere söylemeyecek – doğru bir üslup ve yöntemle, doğru ve yapıcı bir niyetle söylenecek; yani sözün kendisini, sahibinin karakterini, yerini, vaktini, muhatabını, yöntemini, saik ve niyetini yine doğruluk ve dürüstlük belirleyecek, doğruluğun dışındaki iktidar vs. değil. Eğer bunu diyorsanız amenna.
Davut Doğrucu 16 Haziran 2019 01:33
Daha önce de 3 kelimeyle ("Dava....Kutsal.... Mübah!") özetle ifade ettiğim anlayışı dışa vuran net yazılar yazmış Karamani Hayrettin Hoca. Karakuşi bir hükme ulaşmış görünüyor! "İmam yellenirse cemaat....!" sözüne uygun davranışlara yol açmaya müsait bir hüküm! Kendisi, tevil etmeye çalışacaktır derin ilmiyle! Ancak anlayışını, imanını açık ve net olarak, bir kez daha, ortaya koymuştur, bence. İSKİ skandalında Belediye Başkanı Nurettin Sözen İSKİ müdürü Ergün Göknel'i hapse attırıp Doğrucu Davutluk yaptı da ne oldu ki?..diyelim!
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 01:26
STV ve Bank Asya'da danışmanlık yapan Hayrettin Karaman, birçok insanın bankaya para yatırmasına öncülük etmiştir. Bu insanlar şimdi görevinden uzaklaştırıldı veya tutuklandı, aileleri sefalet içinde. Fetva veren Karaman ise saraya bağlı olarak ihtiyaç duyulan fetvaları vermeye devam ediyor. İsterse rüşvet fetvası, isterse yolsuzluk fetvası...ne gerekiyorsa. Hesaplar mezara kaldı. Kendileriyle bizatihi öteki tarafta yüzleşmek isterim.
KARARLİ KARAR OKURU 16 Haziran 2019 01:22
Hocam yüreğinize ve kaleminize sağlık. İster istemez insan karşılaştırma yapıyor. Sizinle Hayrettin arasında. Kömürün de elmasın da ana maddesi karbon. Birisi sobada yakılıyor, birisi boyuna başa takılıyor. Birisi depoda birisi sarrafta satılıyor.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 15:12
0
Birisi tonla tartiliyor, birisi gramla tartiliyor.
Şu misyon ve davanın ne olduğunu açık açık bi yazsanız çok mennun olacağım.Ağzını açan'dava'diyor.Davanın ne olduğunu açıklamıyor.Davadan kasteddikleri şu mu acaba.Biz siyasi yolla,insanları islamlaştıracağız,İslamın önündeki engelleri kaldıracağız.Yukarıdan aşağıya müslümanlığı yayacağız.Bunu mu yapmak istiyor siyasal Islamcılar.Peki,İslâm'ı yaşamadan,hakkıyla temsil etmeden,örnek olmadan bu nasıl olacak.Bize bakan, bizde müslümanlığı görmüyorsa,müslümanlığa ayna değil,gölge oluyorsak,insanlar nasıl İslam'a yönelecek.Bunları sormak ve sorgulamak zorundayız.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 07:34
0
Ne güzel özetlemişsiniz..
Krr 16 Haziran 2019 07:49
1
Evet dediğiniz gibi, Davacilarin amacı siyaset yoluyla toplumu tepeden aşağıya (gerekirse baskı ve hile ile) dizayn ederek İslam Devleti kurmak. Bunun için itaat edecek cahil halk ve güce biat edecek zengin insanlara ihtiyaçları var. Bu yolda yapılacak meşru olmayan her eylem için de kılıf uyduracak hocalara muhtaçlar. Sonunda da kendi saltanatlarini kurarak amaçlarını gerçekleştirmiş olurlar. Muaviye Yezid dönemi ile bugünü karşılaştırın, cevabını bulursunuz.
Dr. 16 Haziran 2019 01:07
Yan sütundaki Yusuf Ziya abiden alıntı (okuyun mümkünse); Pir Sultan Abdal: “İman eder amel etmez/Hakk’ın buyruğuna gitmez/Kadılar yaş yere yatmaz/Hiç böyle bir şeytan var mı?” diyor. Eh anlamışsınızdır sanırım...
Boşa koştaklanma... 16 Haziran 2019 15:53
1
01.07, Pir Sultan Abdal İman edip de gereğini yapmayanları hesaba çekiyor. Yoksa "İman etmez, amel etmezlerin" peşine takılın demiyor...
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 01:06
Keşke o güzel insana karşı bu yazıyı yazmayıp onunla konuşsanız fıkhı açıdan size halk ve idare arası düzenin nasıl olması gerektiğini açıklardı o alimi gözümüzde yıpratmak mı gayeniz
KARARcı 16 Haziran 2019 05:22
0
Bu alim dediğiniz zat yanlış fetvasını gazete yazısı ile herkese duyurduğu için aynı şekilde karşı yazı yazılması isabetli olmuştur. İnsan beyni araştırmak ve sorgulamak için var.
VATANDAŞ 16 Haziran 2019 09:26
0
Hayrettin Karaman bu saaten sonra alim olarak görülüyorsa... Allah diyor biz size dogru yolu bulmaniz icin dusunesiniz diye akil verdik
Tenkid 16 Haziran 2019 10:08
0
Önemli olan alım olmak degiĺ doğru ve hakikatten yana olmak.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 01:05
Muhalefeti düşman gören bir zihniyetin dediklerini niye analiz ediyorsunuz? Muhalefet bu ülkenin yarısı. İnsanda biraz utanma olur.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 01:05
Mevcut yanlışlara dini yada milli bir kılıfla maslahat oluşturan kisiler için iki ihtimal vardır.1.Bu yanlısı yapanlardan korkuyordur.2.Bu yanlısı yapanlardan dünyalık nemalaniyordur. "Dava " bütün bunları saklayan iluzyondur . Mesele bu kadar basittir. Bu konuyu bu iki ihtimalin dışına taşırmak iluzyonu yutmak anlamına gelir hocam.
KaRaR oKURU 16 Haziran 2019 07:33
0
Cok yaşa kardeşim, dava-iluzyon örneği harika.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 00:49
Hocalarinizdan da, Cuppelilerden de, guya din alimlerinizden de, cemaatlerinizden de, tarikatlarinizdan da biktik usandik. Ataturk bin kere hakliymis.
Krr 16 Haziran 2019 00:45
2019 yılının yazısı...Tebrikler hocam. Yolsuzluk hırsızlık değildir demişti Hayrettin hoca. Ver elini yolsuzluk sonra. Bir ara "rüşvet alana haramdır, verene değil" de demişti. 16 Nisan referandumda "evet" oyu vermek farzdır diyebilmişti. Muhtemelen Muhsin Yazıcıoğlu ve onbinlerce masum insanın sonları hakkındaki fetvaların kaynağı da burasıdır. Güç sahibi/egomanyak kişilikler zulüm yapacağı zaman vicdanını rahatlatmak adına böyle fetva verecek hocalara ihtiyaç duyuyor. Maalesef bizde bunlardan çok var...
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 00:36
Şunu söyleyeyim. İyi ki bu ülkede Ahmet taşgetiren gibi ahlak,vicdan ve cesaret sahibi insanlar var. İyi ki karar Ahmet beyi kadrosuna kattı.
VATANDAŞ 16 Haziran 2019 09:28
0
Kesinlikle katiliyorum
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 00:30
Ahmet abi artık siz her doğruyu her an söyler yazar oldunuz. Bir anda bu doğrular vardida ahmet abimiz niye soylemiyordu zehabina kapıldık. Sayın Hayrettin hocamiza gelince onun kafası bazı konularda sizden önce karışmıştı gibi geliyor bize. Üzgünüm sizler karşıdan nasıl görünüyor sunuz? Böyle sosyal medyadan cok garip oluyor. Bir araya gelip hasbiyel yapsanız daha şık olacak. Tabi hayrettin hocamızla acizane.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 00:46
2
Ne sosyal medyası. Ahmet abi köşesinde yazıyor. Bırakım bu eski usul yöntemleri. Karaman açıktan yazıyorsa tabii ki cevabı da açıl olacak. Aksi takdirde ikisinin de köşe yazmasının manası olmaz.
Sayın Taşgetiren Beki'ye yazdım, size de yazayım. Hayrettin Hocanın fetvası en çok sizin işinize yaradı. Muhalefetin bir çok basitliğini görmüyorsunuz...
Taşgetiren Okuru 16 Haziran 2019 03:06
2
Şu anda ülkeyi kim yönetiyor iktidar mı, muhalefet mi? Tabii olarak öncelikle iktidar eleştirilecek. Muhalefete de bir gün iktidar yolu görünürse o zaman yazar onu da kıyasıya eleştirir. Şu günlerde yazar zannımca; görüp konumu gereği dile getiremediklerini konum değişince rahat rahat sıralıyor. Tebdil-i mekanda fayda vardır:)
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 00:31
Üstad. Hasbihal fayda eder mi? Siz de tekfir edilmeyensiniz.
hüsnü uzun 16 Haziran 2019 00:19
şuan cumhur başkanımızı eleştirdiğinizde onun karşısına çıkarmak istediğiniz kim onu açıklayın bir anda bu şekildeki yazılarınızdan anlaşılan yeni bir oluşum içine girdiniz o yüzden sürekli sayın cumhur başkanımızı ima ile veya direk eleştiriyorsunuz neden şu seçim ortamında chp zihniyetini ve ittifaklarını anlatmıyorsunuz sizin gibi değerli bir yazarın CHP ve HDP ittifakının müslümanlara ne şekilde bugüne kadar zarar verdiklerini ve bizi nasıl 3. sınıf insan yerine koyduklarını siz iyi bilirsiniz lütfen onları anlatınınız.
Krr okr 16 Haziran 2019 01:00
1
Gerçekler acıdır. Ne yaptım dememeli ne oldum demeli. Aklınızı başınıza devşirin ve hal üzerine dininizi yaşayın. Siyaset üzerinden din ile toplumu dizayn etmenin sakıncaları vardır diyoruz. Her mecraya din sokarsanız orasını yaşanmaz kılarsınız. Dost uyarılarında bile idrak noksanlığı gösteriyor ki halimiz çok vahim çok. Bu iş CB'yi de AKP'yi de aşan bir sorun oldu artık. Anlayın lütfen...
Taşgetiren Okuru 16 Haziran 2019 03:14
1
Her iktidarı eleştiren hemen chp ve hdp ittifakına mı tâbi olmuş oluyor.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 10:40
1
Hüsnü bey, Chp tarafından maruz kaldığın ayrımcılıktan yakınıyorsun. Ama yazdıklarınla çok daha büyük bir ayrımcılık yapıyorsun. Kendi grubunu "Müslümanlar" olarak tanımlıyor, Chp'yi de onun karşısına koyuyorsun. Din Ak partinin ya da belli bir zümrenin tek elinde değildir. Müslümanım diyen her vatandaşımız ister CHP'li, ister Ak partili olsun, müslümandır. O yüzden İslamcı çevrelerde yaygınlaşmış olan "Biz müslümanlar" diye başlayan her cümle ayrımcıdır, dışlamacıdır.
A. Nihal 16 Haziran 2019 00:10
Ahmet Bey, çok kibar da olsa H. Karamana ayna tutmaya çalışmış. Yılların fıkıh aliminin iktidarın bir uzantısı ve zulmün meşrulaştırıcısı rolüne girmesi şunu gösteriyor ki imtihan mezara kadar... Ne oldum değil, ne olacağım demeli.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN