Back To Top
Hicrete bu çağdan bakmak

Hicrete bu çağdan bakmak

 - Son Güncelleme: 01.09.2019 Pazar 09:17
- A +

Hicretin 1441’inci yılındayız. Dün, hicri yılbaşı idi.
1 Muharrem’in evet, bir yılbaşı olma özelliği var. Müslüman ruhunda günleri, ayları, hicret eksenli olarak okumak, yaşamak, önem taşıyor kuşkusuz.
Ama hicreti bütün çağlarda ruh dokusu ile okumanın ayrı bir değeri olduğunu da unutmamak lazım. Bu yönüyle hicret, sadece bir tarih olayı olmanın ötesine geçiyor ve bir davranış modeli özelliği kazanıyor.
Bu yönüyle bütün bir Siyer-i Nebi, yani Rasulullah’ın İslam’ı hayat haline getirme mücadelesi, bütün zamanlar için örneklik teşkil ediyor.

Hicret, İslam’ın, Peygamber Aleyhisselam tarafından tebliğinin bir döneminde gerçekleşen bir hadise. Mekke ile Medine arasında yaşanan bir yolculuk.

 

Mekke’yi Medine’yi anlamak
     Hicreti anlamak için o günün Mekke’sini, o günün Medine’sini ve o ortamda Müslüman’ın İslam’ı yaşama noktasındaki duyarlılığını anlamak lazım.
Mekke Hazreti Peygamber’in dünyaya geldiği şehir. İslam tebliği de orada başlıyor. Hazreti Muhammed’in peygamberliği, Kur’an’ın Allah katından indirilişi Mekke gündemine giriyor ve ilk tepkiler orada oluşuyor. Hazreti Peygamber’in bizzat kendisi ve ona inanan ilk Müslümanlar büyük zulümlere maruz kalıyorlar. Mekke, İslam’ın yaşanmasına karşı blokaj oluşturan bir statükonun sembol ismi.

Müslümanlar, bu blokaja razı olmuyor ve yaşama alanları arıyorlar. Bunlardan birisi Habeşistan oluyor.
Şunu söyleyebiliriz, hiç şüphesiz Hazreti Peygamber ve ilk Müslümanlar Mekke’de İslam’ı bütün hüviyetiyle yaşama imkânı bulsalardı memleketlerini terk etmek gibi bir yola başvurmazlardı. Hicret ruhu içinde bir anlamda yepyeni bir hayat bulduğunuz bir değerler dünyasını yaşayamamak pahasına doğduğunuz toprağa çakılıp kalmayı ret de vardır.
Medine bir başka şehirdir. İslam’ın inşasına kendisini açan şehirdir.

İslam oraya önce Mus’ab bin Umeyr gibi gencecik ve altın yürekli, insan güzeli bir mesaj taşıyıcı tarafından getirilmiş, şehir Hazreti Peygamber’in gelişine hazırlanmış ve ardından hicret gerçekleştirilmiştir.

Hicrette Mekke’den ayrılınmış ama bu ebedi bir ayrılış değil, geri dönmek üzere ayrılıştır.

Hicret bir kaçış değil, kendi dünyasına yönelik bir yürüyüştür. Bir ileri hamledir. Bir adanışın merhalesidir.

İşin en özünde İslam’ın en diri şekilde kabullenilişi ve bütün bedelleri ödeyerek yaşanma iradesi vardır.
Hicret, bizzat Peygamber’in örnekliğidir.

Bu zamandan bir söylemle ifade edecek olursak “Mesele Allah’ın bildirdiklerine imansa, onların yaşanması ise, gerisi teferruattır” demektir.

 

Hicret bitti mi?
    Denir ki hicret, bir dönemden sonra sona ermiştir.

Bu, belki Mekke’den Medine’ye göç ve Rasulullah’ın hayatta bulunduğu dönem için söz konusudur.
Sonraki zamanlarda hicret olmaz mı?

Öncelikle insanın içinde İslam’ı her ortamda yaşama iradesinin olması, hicret duygusu ile iç içedir.
“Yaşayamazsam yaşanacak yer ararım, olmazsa inşa ederim” duygusudur hicret.

Sonra İslam’ın yaşanmasını zorlaştıran ortamların farkında olma işidir hicret. O şartları dönüştürme işidir.

Tek tek İslam’ın getirdiği tüm değerlerin farkına varmak ve onlardan her azalan şey için ıstırap duymaktır.

İslam’ı, yepyeni bir hayat olarak algılamak, onunla onurlanmak, bu onuru gasp edecek her davranışa, yapıya direnmek ve gerekirse terk-i diyar etme, başka yurtlara sığınma iradesi kuşanmaktır hicret.
Hicreti okurken Mus’ab’ı okumak lazım, Hazreti Peygamber’e o uzun yolculukta refakat eden Ebubekir’i okumak lazım, Hazreti Peygamber’in yatağına yatan Hazreti Ali’yi okumak lazım. Ve “Çıkarılmasaydım senden ayrılmazdım” diyerek doğduğu memleketi terk etmek zorunda kalan Hazreti Peygamber’in kalp alemini okumak lazım.

Ve Allah Rasulü’nün Hicret’i bir ebedi hayat kılavuzu haline getiren sözünü okumak lazım:

“Hakiki muhacir, Allah’ın yasakladığı şeylerden kaçan, onları terk eden kimsedir.” (Buhari, İman 4, Rikak 26; Nesaî, İman 9)

(5 kasım 2013 tarihinde Star gazetesinde yayınlanan bu yazımı Karar okuyucuları ile de paylaşmak istedim. Okuyucularımın, tüm İslam âleminin yeni yılını tebrik ediyor, “Hicret hassasiyeti”nin ümmet olarak yeniden idrakini diliyorum.)

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Hasan 02 Eylül 2019 18:47
Hicret kimi zaman maddi, kimi zaman manevi ve kim zaman da hem maddi hem manevi hicrettir. Maddi hicrette insan kendisini esir eden (fakirlik, zorbalık gibi) dış şartlardan kurtulur. Manevi hicrette ise insan kendisini esir eden (kötü alışkanlıklar, huylar, nefs-i emmarenin zorbalığı gibi) deruni şartlardan özgürleşir. Her medeniyetin kuruluşunda maddi ya da manevi veya hem maddi hem manevi bir hicretin izinin bulunması hicretin insan hayatında ne denli etkili olduğunu gösterir.
Abdullatif 02 Eylül 2019 16:54
Sağ olasın Ahmet hocam. Ancak hicret EHİL VE LİYAKAT sahibi müşrik kölenin kılavuzluğunda Medine'ye yolculuktur. Yanılıyorsam lütfen beni düzelt Ahmet hocam.
Tr 31 01 Eylül 2019 20:10
Ilj hicret Habesistana Necaşinin ulkesini yapıldı.
Tr 32 01 Eylül 2019 20:02
Bilmem ki bu devirde islamı yaşamak icin hicret edecek var mı? Hicret edecek olsa bile onu bağrını açacak Necaşi ve ülkesi var mı? Biz müslümanlar daha sigara pisliğinden kurtulmak için siğarasızlığa , sermaye bulmak için bankadaki krediden vs. hicret etmeden nasıl olacak hicret "Hicret televizyonlu odadan televizyonsuz odaya geçmektir hicret" Hekimoğlu İsmali
Muhtefi. . 01 Eylül 2019 14:00
Hicret AHLAKLI ,ADALETLİ,ONURLU YAŞAM için katlanilan zorluklar.bizler bugün Cüz ı irademizle Ahlaklı, Onurlu yaşama Hicrette zorlanıyoruz. En basit,Otobüs sırasından, Arabayı yanlış yere park etmekten,yere çöp atmamaktan,Komsumuza Gürültü yapmamaktan,Elimizden,Dilimizden Emin olunan Müslüman.Amasiz, fakatsiz,lakinsiz,oylesiz, böylesiz Ailemizde,Mahallede,Akraba ve Toplum içinde Parmakla Gösterilen Şuurlu İRADE. .Çok zor değil Köylü, Şehirli içinde.Hicri Yılbaşı 1 Muharrem Şuurlu Yaşamlara vesile olsun İnşallah .Yeter,Yetti Gari bu Şuursuzluk. !
Hic-ret 01 Eylül 2019 13:08
Hicret makamı veya makamları terk etmektir. Örnek ibrahim ethem. Bunu koltuklara yapisanlara nasıl anlatmak lazım sayın hocam bunu yazsaydınız güzel olurdu. Veya nafile mi? Bugün toplumun büyük bir kısmı geçinme derdinde iken birilerinin kesesi kesintiz dolarken hicreti nasıl anlatmak lazım ? Birde bizimkiler hicreti heceleyerek okuyup anlıyorlar. Yani " hiç-ret"
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 12:37
Sadece Ebu Cehil 'e değil, Yezid' e de karşı çıkabilmektedir müslümanlık.
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 12:37
Ülkemde, iktidar mağduru gazetecilere sahip çıkan ve saraylardan nemalanmayarak gazetecilik -Evet, sadece gazetecilik- yapan iki gazetemiz var : KARAR ve T24. T24 bugün10. yaşını kutluyor. Nice on yıllara.
Z. Yardım 01 Eylül 2019 11:46
Sayın Taşgetiren size göre müslümanlar, müslümanlığı yaşamak için nereye hicret etmeli? Katar,suut,mısır,malezya ? Yoksa batıya mı. Normali 2.5 milyon km kare toprağı olan islamın doğduğu, zengin petrol yatakları olan arabistan olmalı. Haydi ne bekliyoruz. Güle güle. “Gerçek islam” ı yaşamanız dileğiyle.
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 11:43
Hicreti bu güne taşıyacaksak, sevgili Bülent Akyürek'i anmak boynumuza borç olur. Der ki : Günümüzde hicret, aynı evin içinde, televizyonlu odadan, televizyonsuz odaya, geçmektir.
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 11:36
HİCRİ YILBAŞI isimlendirmesi, Arap takvimine kutsallık izafesine yönelik hatalı bir adlandırmadır. Zihinlerde yaptığı ilk çağrışım, hicretin başlangıç gününün, İslam zamanının başlangıcı kabul edildiğidir. Hayır ! Hicri yılbaşı, hicretle başlamaz. Arap takviminde yılın ilk ayı Muharrem ayıdır. Hicri takvim, hicretin olduğu yılı, birinci yıl sayar; ama takvim başlangıcı 1 Muharremdir. 1 Muharremin de hicretle bir ilgisi yoktur.
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 11:17
Yorumlara da bakıyorum. Bu makale Karar okuruna göre değil.
Murat Doğrusöz 01 Eylül 2019 14:52
1
Biz Karar hareketini Akp'nin adaletsizliklerini,hatalarını ve haksızlıklarını görmüş,eskiden Akp yanında olmasına rağmen fiili olarak bizzat haksızlıklarına uğramış,dışlanmış,Türkiye'nin geçmişini çok iyi bilen,A.Davutoğlu'nu alternatif lider! gören,O'na siyasette yol açmaya çalışan,genelde Milliyetçi-Muhafazakar çizgideki yazar ve aydınlardan oluşan(eksikleri ve hataları önemli,fakat ayrı konu) bir hareket olarak biliyoruz.Böyle bir hareketin yazarının makalesinin bu şekilde olmasından doğal ne var?Bu hareket yazarlarının Akp'ye vurmayan yazıları makale olmuyor mu?Ah takiyyeciler ah
musto 01 Eylül 2019 10:36
Çoğumuz zoraki dış göçler bir çoğumuzda ekmek parası için muhacir olur bizden sonra gelenleri beğenmez yerimiz biraz daha daralır muhacirlik gerçekten zordur Allah kimseyi vatanından doğduğu yerden ayırmasın muhacir etmesin.Bir zamanlar kiralık ev bulmak zor kefil lazım bulduğun zaman çıkartmakda zordu sadece oğlun evlenir kızın gelin olur damat alırsan kanun kiracının evi iş yerini boşaltma zorunluluğu vardı.Akp ahali kızıyor yok damatlar bakan oldu akrabalar bir yerlere geldi getirildi.Yasalarımız izin vermiş oğlun damadın işsiz ve evsiz ise tapulu mülkünde iş kurar barındırsın.
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 10:20
602-628 Roma (Bizans)-Pers (Sasani) savaşının Hicret ile bir ilgisi var mıdır? Varsa nedir? Bu savaşa ilk dünya savaşı da deniyor - Batı Göktürkler ve Ermeni krallığı Roma ile ittifak yapmış. Savaşın iki tarafı da darmadağın olmuş, ekonomik ve demografik olarak çökmüşler. İslamın doğuşu ile alakalı mıdır?
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 11:14
1
Çevir kazı yanmasın.
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 12:14
0
10:20'nin yorumu ilginç. O günün süper güçleri olan bu iki imparatorluk 602-628 savaşlarında, birbirlerini tarumar etmeselerdi, İslam yayılmacılığı bu kadar hızlı olamazdı. Bizans ve Sasanilerin birbirini yemesi, tarihe göksel bir müdahaledir. Peygamber ve arkadaşları bu savaşı yakından izliyorlardı. Perslerin öne geçtiği zamanlarda suratları düşüyordu. Ümmilerin, kitap ehline üstünlüğü ağırlarına gidiyordu. "Çevir kazı yanmasın" gibi ucuzculuğun peşinde değil ve ne dediğimi anlamak derdinde iseniz, Rum Suresi’nin izini sürün.
Muhtefi. . 01 Eylül 2019 14:15
1
Elbette Tarihi süreçler birbirini etkiler.Biz İMAN'la Mukellefiz.. Bu normal Sunnetullahta, ister Mucize (denizi yarar) ister Konjonktürler (Pers ile Rumu vurdurur) gelişir. :))..yine öyle olacak Alimallah. !..Dünya Biribirine girecek,,Atomlar atılacak, Ortalik Firtinalar, Kasirgalar, Tufanlar, Boranlar ile dolacak. Tekrar GÜNEŞ doğacak. Sonra birileri bunu tekrar konuşacak. Öyleydi, böyleydi, Bu herzaman olacak. !..İster Sakalinda beyaz kıl ayıkla. İster toptan kazit, Sana,Bana Bağlı ..ben uğraşmam Ayiklamaya. :))
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 14:32
2
12.14, Desene bu Türkler ezelden necip bir millet... Hz. Peygamberden ve Rum suresinden haberleri yokken bile Tanrının istediği gibi davranmışlar. Not: Rum suresinin bu mevzu ile alakası yoktur. Yine söylüyorum bu işler çevir kazı yanmasın işleri... Millet Tanrıyı ve gücünü, başçavuş gibi bir şey sanıyor.
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 14:39
1
İslamın doğuşunda Bizanslı Hristiyan Araplar rol oynamış olabilir mi?
Murat Doğrusöz 01 Eylül 2019 15:44
4
10:20'nin 'İslam'ın ortaya çıkışı 602-628 savaşları ile ilgilimidir?hince ve kafa karıştırmaya yönelik pasına;12:14 (büyük ihtimalle kendi pasına giriyor)İslam yayılmacılığını!!!diyalektik materyalizm açısından yorumlayıp bir sonuca varmamızı istiyor.Müslüman mahallesinde salyangoz satmak diyeceğim de,bu İslam karşıtı yoruma kayda değer bir cevap olmadığından buranın bir Müslüman Mahallesinden çıktığı kanaati de oluşuyor.Hani Karar yazarlarının referansı!İslam'ın savunucusu okurlar ve cevapları.Ama şu nettir ki;İslam 602-628 savaşlarına değil,HAK,ADALET ve GÖNÜL RIZASINA bağlı gelişmiştir
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 15:48
0
Yaw Muhtefi, siz yıkmadan yapmayı bilmez misiniz ? Güneşin doğması için dünyanın batması mı lazım ? Arkadaşlar, göçmen Muhtefi'nin, GÜNEŞ dediği de, dedelerinin Balkanlarda kelle uçurduğu yıllar. Bizim Bektaşi Yeniçeri, o günlerin özlemi içinde, elime fırsat geçse de, dünyayı insanlara dar etsem, diye, sakalını sıvazlamakta. :))
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 15:50
3
Tanrı taraf mı tutuyor?
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 15:57
0
niye hince? hinlik nerede?
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 16:32
2
Zihin konforun mu bozuldu, ezberini bozan farklı bir tezle karşılaşınca Murat ? “İslam...HAK,ADALET ve GÖNÜL RIZASINA bağlı gelişmiş”miş. Ufak at da civcivler de yesin. Adına fetih dediğimiz, işgal hareketlerinde kuşattığımız yer halkına üç öneri sunuyorduk : Müslüman olun ya da cizye verin. Bu ikisi olmazsa, kadınlarınız cariyemiz, çocuklarınız ve sağ kalanlarınız kölemiz oluncaya kadar kılıçlarımızı kınına sokmayız. Muhatapların bir kısmı da, bu HAK ve ADALET karşısında GÖNÜL RIZASI ile Müslüman oluyorlardı.
Muhtefi. . 01 Eylül 2019 16:52
2
15:48 Cevap vermeye polimige girmek istemem.Sıkıcı,Rahatsız oluyoruz..Hz Hacı Bektaş vd asla Cana kıymayı tavsiye etmedi. Yeniçeriler de Zalimle, Gavurlar uğraştı. Kör olmaya gerek yok Zalimler SÜRATLE YIKIMA götüruyor Dünyayı.Atom yarışı var. Ben mi dedim, diyorum Atom yapın .Emperyalist sömürü yapın. !.:))..Kur'an Nefslerine Zulüm (azdilar) ettiler bizde Sildik der..Sonra başka Toplumlar getiririz. ..!.kaçınılmaz SON. .bu hep olacaktır. .İnsanlık kendi ariyor, eeee bulacak tabi ki. .!...Öyle duygusalikla, olmasın demek yetmiyor. Herşeyin Bedeli vardır. !..
Murat Doğrusöz 01 Eylül 2019 21:30
2
16:32'ye;Senin gibi İslam'a şaşı bakanlar dünyada ne ilk,ne de son olacak.İslam karşıtları ve düşmanlarına,her Müslümanın verecek cevabı vardır,tasalanma.Bizim Türkiye'de problemimiz,senin gibi İslam karşıtı olup,bende Müslümanım!Biz Kemalistler ve Chp iyi Müslümanlarız!ayaklarına yatan RİYAKARLAR,TAKİYYECİLER ile.Bunların büyük bölümü 31Mart seçimlerinde İslam yandaşı görünüp,Chp'ye oy istediler,sen de onlardan birimisin,bilemem.Ama İslamın zorla mı,gönülle mi geliştiğini soruyorsan,Afrika'da efendilerinin ve Müslümanların Hristiyanlığı ve İslam'ı nasıl yaydığını karşılaştır,doğruyu görürsün
Garip 01 Eylül 2019 09:54
Hicreti anlamak ,anlatmak için üç yıl süren hüzün yılını yeni yazı ile kaleme alarak yazılabirdi.Hicretide güncellemiş,anlaşılır hale getirirdiniz..Hicret güzele doğmak içindi.Güzel günleri getirdi.Güzel günler dileğiyle.....
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 09:50
Bol hamasi yazılar. Yok mekke-i yok medineyi yok hicreti anlamak falan filan. Anlamayın kardeşim ya. Siz bişey anlamayın. Gına geldi artık ya. Her türlü kepazelik var ama hala çıkmışlar ahlak dersi vermeye dini de kendilerine siper etmeye cüret ediyorlar.
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 08:07
Açıkcası hicret falan artık bizi pek ilgilendirmiyor her güne yeni zamlarla uyanıyoruz baksanıza doğalgaza bir ayda yüzde 32 zam geldi şaka mı bu? Ya memurlara ne geldi 3+3 günahtır
Neyzen 01 Eylül 2019 08:07
REZİLLER! Ahmet hocam Mehmet AZİMLİ "Siyeri Farklı Okumak" kitabında bahseder.Mekke döneminde 5 Müşrik kişi vardır. En zor zamanda Müslümanlara yardım eder. Allah Resülü bu insanlara karşı hep iyi davranır. Ve müslümanlara bu kişilere karşı zarar vermelerini men eder. M. KEMAL Atatürk'ün bu vatan ve millet için yaptıkları ortada.Bu ne marazi, patolojik kin! Vicdan, ahlakı olan insan UTANIR. Tesislerden,okullardan isimlerini silmek için 40 numara ÇEKİYORLAR.VEFA yok mu! 30 Ağustos hutbesinde,neden rahmet dilenmez! Camileri Fitne=Dırar Mescidine dönderdiler.Camiyi terk ettim.
musto 01 Eylül 2019 11:23
0
Aylardır feryat ederek yazıyorum bilinçli olarak Cüppeli gibilerin bağlı olduğu cematın ve benzerlerinin kurslarından imam atanıyor tek beslendikleri gıda Atatürk düşmanlığı yıllardır camileri terkettik cuma bayram harici cemaat bulamazsın.Esas fitnenin başı Atatürk beka vatan diyerek yıllarca oylarımızı sömüren Bahçeli denen iki yüzlü riyakardan hesap sormak yoksa çakal,çakallığını her zaman yapacak.
Muhtefi. 01 Eylül 2019 17:11
1
Bu memlekette en büyük problem Molla Kasım Yobazları Kuran Kurslu. .! Tarih,Tarim,Edebiyat, Mimari,Sanat, Meslek vb Pratik hayatta geçerli Hiçbir şeyleri yok. IZGARA bile zor yapar.:) Asalak tipler. Birde Kemalist sadece Kemalist Maskeli Vizyonsuz Belesciler .Aslında ikisininde hedefi aynı $.makam, mevki, itibar. Birisi Sarık, şalvar diğeri Şapka, Papyon vb. :))))..İlim, Hikmet, Üretim, Hakkaniyet,Alin Teri.cok arama..ilginç utopik Tipler. !..:))
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 06:48
Teşekkürler.
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 12:37
5
Camiden soğumuş.Muslumanlari görüp dinden soğuyanlar ahlaksız zenginleri görüp paradan niçin sogumazlar.Siz zaten camiyle cemaatle sabah namazıyla ilgisi olmayanlar tiplersiniz.Soylesene bizim zaten namazla niyazla ilgimiz yoktu bu da bahanemiz oldu.Allah kalplerdekini bilendir.Kimse için namazdan vazgeçilmez.
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 18:37
0
Namazdan vazgeçilmiyor. Camiye gidilmiyor. Elhak da isabetli bir karar. Bir alay, ruhsuz yobazın, siyaseti camiye sokan kişiliksiz zevatın arkasında namaz kılsan ne, kılmasan ne ! Doğru, Allah kalplerdekini bilendir.
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 21:58
2
18.37, AKP zamanında cami cemaati 3 kat artmıştır. Camiyle işi olmayan kendisi gibi milletin de camiye gitmediğini sanıyor...
KARAR OKURU 02 Eylül 2019 23:15
0
12:37 muaviye zamanında da camilerin dolu olduğundan haberdar olmalısın, Allah'ın dinini namazdan ibaret saymak, günümüzdeki ahlaki ve vicdani çürümeyi görmemek, dinin tüm değerlerini siyasetin aracı haline getirmek, ve sonrasında elhamdülillah müslümanım demek. Tefecilik yapan haciyla aynı safta namaz kılmanın hayrını görün...
Deli Emin 01 Eylül 2019 06:36
Yine Masallar Masallar! Bir Orhan amca vardı.Ağır baş ağrısı üzerine oğlu,köylüsü doktora götürür. Doktor elinde büyümüştür.Varırlar. Doktor,geçmiş olsun dedin ne der. Başım ağrıyor der.Sortını, gögsünü dinler, öksür,nefes al ver.Uzan, neyse alet elde karnı üzerinde dolanır. Bizim Orhan Amca küfürbazdır.Doktor huyunu bilir. Şeyini şey ettiğim.Lan oğlum,kafamda cücükler ötüyor. Sen karnım da b.k mu arıyorsun. Kusura bakma Ahmet Hocam.Saraydaki adama söyle. Züğürt geldi israfı itibardan sayıyor. Allahı Tİ ye alıyor.Kış geliyor. İş ve aşsız halk. Doğal Gaza, Şeker,Çay vs.Siz hicret diyorsunuz.
Karar Okuru 01 Eylül 2019 09:41
2
Adam çözüm söylüyor aslında hicret edin burası battı diyor üslubu ile daha ne yapsın. Etrafta ne kadar eğitimli genç varsa ya gitti ya gidiyor ya gidecek. Bir gencimizin Tv de söylediği gibi “ almanyada tıp okumak isterim, belki alman vatandaşı da olurum o zaman” açık değil mi? Bu kafa ile yaşanmıyor
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 11:43
1
Ahmet Bey şunu söylüyor olamaz mı : AKP, şifa olur diye yaralı parmağa bile işemez. Siz bir an önce Erdoğan'dan hicret edin.
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 06:27
Birde günümüzde türkiye den hicret edenleri nedenleri ile birlikte yazsanız
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 03:46
Teşekkürler Hocam! Bir de Efendimizin tekrar Medine'ye dönüşünü ve Ravza-i Mutahhara'nın Medine'de oluşünu yani vefâsını kaleme almanızı istirham ediyorum. Bu konuyu hiçbir yerde okumadım. Hicrî yeni yılınımız bereketli olsun.
Karar okuru 01 Eylül 2019 00:49
İslamın ve müslümanların zorda olduğu yerler islam ülkeleridir. Müslüman toplumlar hayatı birbirleri için zora soktuklarından bu ülkelerden islam olmayan ülkelere kaçar, hicret ederler ne yazıkki zihniyetlerini olgunlaştıramadık için gittikleri yeri de kaçtıkları yere benzetmeye çalışarak rahatsızlık kaynağı olurlar. Ortadoğu cehaleti ve yağmacı kültürü ile hicret diyarıdır. Pek iflah olacağa da benzemez.
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 06:08
9
İslam Ülkeleri dediğin yerler, Osmanlyı yıkan Batının müstemlekeleridir. Müstemleke ülkelerde huzur olmaz. Müslümanların perişanlığı bundandır. Sen kabhati başka yerde arıyorsun. Tıpkı İngiltere için "Anavatana hiç gitmedim" diyen müstemleke Afrikalı gibi düşünüyorsun.
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 06:31
4
Doğru söze ne denir
Karar Okuru 01 Eylül 2019 09:50
0
Osmanlı sağlam olaydıda yıkılmayaydı. Her taraftan tokat yiyip pişkinliğe vurmak da Ortadoğulu kültürün bir parçasıdır. Osmanlıyı yıkan batılı ha! Sopa yiyip kendini dövene kabahat bulmak gibi bir şey bu! Müstemleke dediğinizin içşndeki adam olsa müstemleke olmaz dı!
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 11:15
3
9.50, Osmanlının adamlığı meşhurdur. Ama ondan kalmadı. Onun için .bnelere rağbet var....
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 12:26
1
11:15, o kelimeyi mecazi anlamında kullanırsak, günümüzde o dediğin kişilere rağbetin arttığını ben de kabul ediyorum. Osmanlı’da ise, -mecazi anlamında olmaksızın- o kişilere rağbet o kadar yaygındı ki, mahbubperest/mahbupdost olmayanın erkekliğinden şüphe edilirdi. Senin anlayacağın, o iş, Osmanlıda milli bir spordu.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN