Back To Top
İkinci büyük kırılma

İkinci büyük kırılma

 - Son Güncelleme: 05.09.2019 Perşembe 09:28
- A +

Ahmet Davutoğlu ile ilgili ikinci büyük kırılmadan söz ediyorum.

Danışmanlık yaptı, Dışişleri Bakanlığı yaptı ve oralarda başarılı olduğuna inanılmış olmalı ki Başbakanlığa getirildi.

İki yıla yakın başbakanlık yaptı, 7 Haziran’da yüzde 40’a düşen Ak Parti oylarını 1 Kasım’da yüzde 49 küsura çıkardıktan 6 ay sonra, başbakanlıktan ayrılmak zorunda bırakıldı.

Tabii ki yüzde 49 küsurun tüm başarısını Davutoğlu’na bağlamak söz konusu değil, ama 7 Haziran öncesinde meydanlarda olan Erdoğan’ın, 1 Kasım öncesinde meydanlara çıkmadığı ve görünür ortamda Davutoğlu’nun bulunduğu da bir gerçek.

Ne oldu da Davutoğlu seçim zaferinden 6 ay sonra başbakanlıktan istifa ettirildi? Bunun kestirme cevabı şöyle:

-Davutoğlu başbakanlık yapmaya kalktı da o sebeple.

Ne demek bu? Başbakan olan bir insanın başbakanlık yapması neden sorun olsun?

Bunun cevabı da Davutoğlu’ndan sonra “Düşük profilli başbakan” arayışında saklı. Davutoğlu “Başbakan isem bunun gereğini yaparım” dediği için boy hedefi haline geldi.

Manzara şu:

Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı olmuş, ama sistem henüz değişmemiş. Yani henüz Cumhurbaşkanı, icranın başı rolünü yeterince ifa edemiyor. İsteniyor ki, sistemdeki görüntüyü kurtaralım, ama fiiliyatta Erdoğan Cumhurbaşkanı olarak tam belirleyici olsun, Başbakan da onun yardımcısı, müsteşarı vs. her ne ise o olsun.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, kendisinin Başbakan, Gül’ün Cumhurbaşkanı olduğu dönemde, Gül bazı işlemlerde veto yetkisini kullandığında dile getirdiği “çift başlılık” söylemi var. Cumhurbaşkanı’nın anayasal yetkisi olan “Veto”yu işletmesi çift başlılık olarak değerlendirilmişti.

Şimdi “ters” bir çift başlılıktan yakınılıyordu. Cumhurbaşkanı’nın belirleyiciliğini ıskalayan bir Başbakanlık’tan…

Erdoğan liderdi, öyleyse sistem hep onun etkili olduğu biçimde işlemeliydi.

Davutoğlu Başbakanlığa getirilirken, Erdoğan’la arasında bu anlamda bir mutabakat oldu mu bilmiyorum, değilse, Başbakan iseniz başbakanlığı hakkıyla yerine getirmekten sorumlusunuz. Asıl bunu hakkıyla yapmadığınız zaman görevi suiistimal etmiş olursunuz.

Kaldı ki, Başbakan olup başbakanlığı yapmamanın sınırlarını tayin de kolay değil. Her adımınızda Cumhurbaşkanı’nın gözünün içine bakmak gibi bir durum sürdürülebilir olamaz.

O zaman “ihtilaf” çıkıyor ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın rahatsızlığına Pelikan grubunun operasyonel çıkışı eşlik ediyor ve Davutoğlu’nun tasfiyesi gerçekleşiyor.

Sonra…

Sonra Binali Yıldırım Başbakanlığa getiriliyor. “Erdoğan’la uyum” özelliğinin altı çizilerek. Ancak o süreçte de Bahçeli’nin “Bu böyle olmuyor, fiili durumda olanı hukuki hale getirmemiz gerekiyor. Bu sebeple de getirin başkanlık sistemini Meclis’te destekleyelim”  çıkışı gelecek ve Erdoğan’ın partili cumhurbaşkanı olarak tek belirleyici hale geldiği mevcut sistemin yolu açılacaktır.

Evet mevcut sistem… Erdoğan tek belirleyici…

Ancak Ak Parti’nin sancısı bitmiş değil.

Bir kere yüzde 50 artı 1 gerekliliği ile MHP’ye mecburiyet oluşmuş.

Parti her geçen gün biraz daha MHP rengine bürünmeye başlamış.

“Metal yorgunluğu” bizzat genel başkanın diliyle gündeme girmiş. 17 yıllık iktidar, kirlenmeyi getirmiş. Gençlerde karşılık yok, yani partinin gelecek kaygısı başlamış. Kamplaşma dili Ak Parti’yi geniş halk kitlelerinden koparmış. Bizzat Cumhurbaşkanı “milletin birliği”ni temsil hüviyeti açısından eleştiriye maruz kalmaya başlamış.

Ne olacak bu durumda?

“Bir şeyler yanlış gidiyor” diye yazanlar, söyleyenler Cumhurbaşkanı’na yakınlık rolleri oynayanlar tarafından “ihanet”le suçlanınca sorun çözülecek mi?

Dava kimin davası? İhanet kime?

Ahmet Davutoğlu veya Abdullah Gül, Ali Babacan… Bunların veya gidişe itiraz eden başka insanların dava ile alakasını kesmek birilerinin yetkisi içinde mi?

Ak Parti böyle bir itirazla yola çıkmadı mı?

Şunu söylemek mümkün: Aynı dava için yola çıkanlar yolda yanlışlar gördüklerinde çok daha net çıkışlar yapmalı değil miydi?

Diyelim Davutoğlu, neden ilk darbe ile karşılaştığında çok daha net tavır koymadı?

Bu psikolojiyi anlıyorum. Siz yutkunuyorsunuz, birilerinin hukukunu korumayı düşünüyorsunuz, ama birileri giyotini işletiyor. Sonraki bütün itirazlarınız da, makam – mevki kavgası imiş gibi gösteriliyor.

Ak Parti, onu ve birlikte hareket edenleri partiden ihraç ediyor.

Ne kazandıracak bu partiye?

Birlikte yola çıkan başka isimler de var Parti ile ilişkisi kopan. Gül, Babacan ve başka isimler.

Ak Parti azalıyor mu çoğalıyor mu? Erdoğan şüphesiz kullandığı yetki itibariyle çok daha güçlü, ama birlikte yürüdüğü insanlar bakımından da güçlü mü?

Bence zaman, karşıtlar oluşturma ve onlara karşı söz geliştirme zamanı değil, oturup muhasebe yapma zamanı.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 13:51
Şu an Ak Parti denilince aklıma gelenler; Torpil, referans düzeni (bizden, eş dost, akraba, hemşeri düzeni....), liyakatsizlik, kalitesizlik, ADALETSİZLİK, hakaret etme, kibir, hor görme, israf, iş bilmezlik, gösteriş, aşağılama....
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 17:09
yani ne demek istiyorsun erdoganı birakalimmi lider yürekli olur oda erdoganda var ALLAH a çok şükür gerisi lafu güzaf
Salih KUTLU 09 Eylül 2019 12:08
Şu hayat ne kadar da tuhaf kendisi varken Cumhurbaşkanlığına hem de Abdullah Gül Bey KARDEŞİM diyerek gönderdiği kişi ile yıllarca danışmanlığını yapmış sonrasında başbakanlık yapmış haziran seçimlerinin ertesinde Ak Partiye gönül vermiş insanların duygularını hiçe sayarak chp ile koalisyon kurmaya yeltenmiş, bize oy vermezseniz toroslar gözükür yine sokaklarda diyerek seçmeni tehdit etmiş cuma günü Halep'te cuma namazı kılarız diyerek Suriye politikasını hafife alarak eline yüzüne bulaştırmış bir şahsiyet beraber aynı yolda yürüyor. Üzülme Reis LÂ TAHZEN İNNELLAHE MEANÂ
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 17:29
Bence davutoğlu halkı daha iyi anlıyordu tek yanlışı suriye politikası idi
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 23:07
Sn. Davutoğlu parti kurar, %3 oy alır. %1 alır. Size ne? Vermeyin oyunuzu. TV ‘ye de çıkarmayın. Neden rahatsız oluyorsunuz?
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 22:23
Erdoğan a rağmen Hakan Fidan ı millet vekili adayı ki hakan fidan devletin sır küpü tayyip beyin wn güvendiği adamlardan birisi
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 21:53
Kısaca; Senden büyük Allah var diyen/diyebilen olmayınca korku filmine devam!.. Gerçi sonu da gözüktü ama...
Numan kurtulmuş ne demişti, "Harun olmaya geldiler, Karun oldular" şak, Numan kurtulmuş bakan oldu. Bu nede ek, Karun olmaya geldim. Halen AKP ye oy veren %45 var. Bu ne anlama geliyor, bana ekmek veren karunun ayağını öperim. Sorun şu, karunlar mi çok, ezilen mi çok. Eskiden Müslüman bana dokunmayan yılan bin yaşasın demezdi, AKP müslümanlara değer vs bırakmadı ama en azından düşene bir tekme de vuracak seviyeye düşürmeseydi. Uğur Dündar görünce, okulun "çatısında namaz kılıyorlar" haberi, AKP ve yöneticilerini görünce de Numan k nin AKP icin "Harun olmaya geldiler,Karun oldular" hatırlıyor
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 23:13
0
Aslında iş, Karunlar arıyorum ha! bulmuşlar bile!..
Erol ozmen 05 Eylül 2019 20:38
Sayin Tasgetiren Turk siyasetinde liderlik cok onemli bir konum lideri de millet seciyor sayin Erdogan milletimiz tarafindan sevilen ve her secimde secilen bir lider durumunda elbette yetkisi ve etkisi olacaktir hic bir kulfete katlanmadan basbakan olarak atanan birine partiyi alip kacmasina musade edilmez ve edilmedide gerisi lafi guzaf sayin davutoglunun millette hic bir karsiligi yoktur tersini dusunuyorsaniz tam zamani kursun partisini ciksin milletin karsisina bakalim % kac alacak ayrica son donemde yasananlar ak partiyi bolmeye calismak cok enteresan o derecede gizemli cok yazik
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 22:04
5
Külyutmazlar erol büyük oyunu görmüş, çözdü çözüyor. Dahiyane bir dedektiflik bekliyoruz senden dedektif erol. Bu hainlerin planını deşifre et. Hadi bakalım. Ne o öyle yahu reise karşı parti tövbe tövbe!
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 11:27
0
Bende Ak partılım ama kendımızı hıc ozelestırı yapmayacakmıyız son 3 ceyrektır ekonomi kuculuyor ındsnlar daha cok gencler ulkeyı terkedıyor yatırımcı gelmıyorKımsenın yargıya adalete guvenı kalmadı bunları hic mı gormeyecegız kendı kendımıze ozelestırı yapmalıyız ve yetkılılerımızı de her sey guzel gıdıyor dıye yanıltmamalıyız batıyıruz halen farkında degılmısınız Muhsın
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 19:46
Sayın yazar Ahmet TAŞGETİREN Ahmet DAVUTOĞLU seçimlerde neden ısrarla Mit Müsteşarı Hakan FİDAN ı milletvekili yapmak istedi. Aklımıza acaba Hakan beyi pasifize etmek istemiş olabilir mi. Hedef neydi acaba insanın aklına deli sorular geliyor.
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 21:56
4
Pasifize değil aktivize etmek istedi ama reis anında durdurdu o işi.
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 18:24
Iskalanan bir şey var, bütün dünyada etkin, güçlü, tuttuğunu koparan liderlerin yönettiği ülkeler başa güreşen öncü ülkelerdir. Bu Makedonyalı İskender’den, Attila’ya, Napolyondan Churchill’e böyledir. Bunlara bizim Coğrafyadan da eklenebilecek liderler var, Fatih, Yavuz, Kanuni, Atatürk gibi. Erdoğan’ın da bu katagoride bir lider olduğu şüphe götürmez.
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 16:54
Erdoğan devri bitti.Allah bilir önümüzdeki en yakındaki seçimde Erdoğan devri resmen kapanmış olacak. İnanmayanlalar İstanbul seçimleri üzerinden tefekkür edebilirler.
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 21:45
7
Hadiiiiiiiiiçok beklersinnn. Hatta hep geliyor gibiiii
Muhtefi. . 05 Eylül 2019 16:29
Davutoglundan Politikacı olmaz, Müneccim değilim elbette :)). Partizan bakış acisiyla değil,,Gerçekçi olalım. Politika zor iş. Kırk tane Tilki gezer politikacının kafasında. :))..Davutoğlu Akademisyen Yapacagi iş Mesleği olmalı. Sonra Millette sadece siz yoksunuz. Daha Becerikli Adamlar lazım. Yeni Dükkan Açacaksınız. Vitrin, İsim, Düzen vb yeni olmalı. .yoksa .Aynı Dükkanın Şubesi gibi olur. KÖFTECİ Şakir yerine ÖZ Köfteci Şakir Sadece Öz yazarak olmaz,Dükkana Yeni ORGANIK,,Lezzetler,Aromalar. Lazım ki Müşteriler Koşsun. !.
Murat Doğrusöz 05 Eylül 2019 19:07
1
Türkiye'de Siyaset ne yazık ki temiz değil,temiz bir ortamda da yapılmıyor.Ama şu bir gerçek ki Siyaset bir realite.Türkiye iyi yönetilecekse,bu kadar yanlış ve aksaklıklar düzeltilecekse bunu yine siyaset yapacak.Türkiye'de Siyaset kirli diye,Siyaset'ten kaçan bir çok çok değerli insan var.'Ben o kirli yapıda olamam'diyor.Kendilerine göre haklı olabilirler,herkes siyaset yapacak diye bir şart da yok.Ama liyakatlı,iyi ve doğru insanlar orada olmayınca,siyaseti çapsız ve kötü insanlar dolduruyor.Peki,sonrasındaki faciadan sorumlu kim?Ama siyasete katkı illa parti kurmakla da olmuyor
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 15:53
Ak parti içindeki muhaliflerden temizlenerek daha da güçleniyor.
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 20:28
1
Sen öyle zannet.
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 15:52
Hocam yazının büyük bölümünde,Akp'de tek adamlık var,hep onun dediği oluyor,yanlışsa da,doğruysa da,A.Davutoğlu'nun da Başbakanlık yapmasına müsaade edilmedi yi ispatlamaya çalışmışsınız.Niye bu kadar zorluyorsunuz ki,Bu gerçekleri sağır sultan biliyor.A.Davutoğlu Danışmanken,Akp'ye üye olduğunda,Bakanken,Başbakan iken bu gerçek hep böyleydi.Problem bu arızaların ne A.Davutoğlu,ne sizler tarafından zamanında gündeme getirilmeyip(özellikle tarafınızca ufak tefek uyarılar olmuştur,ama yeterli hiç olmadı),anca nefisler etkilenince gündeme getirilmesi.Müslümanlar bu büyük problemi ÖNEMSEMELİ
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 14:38
Sayın yazar sizin ak partiyi düşündüğünüz kadar ak parti kendini düşünmüyor. Ne demişler kendi düşen ağlamaz. Bekleyim görelim. Mevla neylerse güzel eyler.
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 14:31
Reisimiz yanındayız her zamanda olacağız gereksede öleceğiz.chp-ip-hdp-pkk davutoğlu babacan gül birlikte. reis ne derse doğrudr. onun yanlışı senın benim dorumdan üstündur. ummet onla kurtulacak inşaAllah
Taşgetiren Okuru 05 Eylül 2019 17:34
3
Şaka mısınız siz ya! Yoksa bizimle kafa mı buluyorsunuz? Ne demek onun yanlışı bizim " dorumuzdan" üstündür! Yanlış her zaman yanlıştır.
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 20:30
0
MaşaAllah!
KARAR OKURU mahmut şen 05 Eylül 2019 23:23
0
Saltanat uğruna evladını, kardeşini, amcasını boğduran genlerin günümüzde de kendini gösterir olması hiç şaşırtıcı gelmiyor, " kardeşim abdullah, dava arkadaşım ahmet " ten " hain bunlar " a nede çabuk çark ediliyor, ha bide ip başkanı perinçek'in !? Kimin yaninda olduğundan pek haberin yok galiba....
adem kıral 06 Eylül 2019 00:09
0
14 ..31 yorumcu hangi ümmet haram helal sorunu olmayanlarmi yolsuzluk haram değildir diyenler mi hırsızlık haram değildir diyenler mi kendisi ankarada 1100 odalı saraylarda marmariste 300 odalı sarayda şimdide ahlatta saray yapılıyor 80 milyon maaş alıp yemeye içmeye beleş yaşayanlarmi bak o amerika başkanları nasıl yaşıyorlar öğren beyazsaraya başkan ve ailesi bavullarıyla gelirler kendi giysileri kendi paralarıyla sarayda tüm ailece yedikleri misafirleride dahil başkanın kendi cebinden suyu elektirigi kendi cebinden başka ülkeye uçakla görevli giderken görevli protokol harici
KARAR OKURU 08 Eylül 2019 22:17
0
İradesiz insanlarin gelip burda ahkam kesmesi yokmu olduruyor beni. Kendi iradesini birinin ya da birilerinin eline teslim edene ulke teslim edilmez. Islam daki biat kulturunu yanlis anlayan ya da hic anlamayan koca bir guruh var. Bu guruh oldugu surece ulke liyakatsiz din simsarlarinin elinde oyuncak olmaya devam edecektir
k 05 Eylül 2019 13:56
Her türlü kırılmanın çaresi var.Zaman alsada kendi kendini tamir eder.Ancak insanlarımızı kırar veya küstürürsek bunun tedavisi çok zordur.80milyon insanı rehabilite yapmak ,tedavi yapmak zordur.
CEVDETT 05 Eylül 2019 13:42
1 KASIM 2015 SEÇİM SONUCU DAVUTOĞLU'NUN BAŞARISI DEĞİLDİR. KAZILAN HENDEKLER, PATLAYAN BOMBALAR SONUCU MİLLETİN CAN HAVLİYLE AK PARTİYE SARILMASININ SONUCUDUR. ANCAK SİYASETÇİDE VEFA, DOSTLUK YOK ÇIKARLAR VARDIR.
AYHAN KÜÇÜKDAĞ 05 Eylül 2019 13:23
Sayın Ahmet Taşgetiren Bey, Fitne çıkarmak sana ne kazandırıyor. Bir kucak dolusu sakalın ile islam alemini (dikkat et sadece Türkiye demiyorum) fitne-fesat ile birbirine düşürmeye insan biraz utanır.
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 13:48
1
"Fitne kelimesi küfür, azgınlık, sapıklık, günah, rüsvalık, ayrılık, birisini azdırmak, delilik, iç ihtilaf ve kargaşa, kavga, kalbin bir şeyi fazlaca beğenip, ona meyletmesi, hoşuna gitmesi, bela, azap, musîbet... gibi anlamları vardır (Abdü`r-Raûf el-Mısrî, Mu`cemü`l-Kur`an, Beyrut, 1367 /1948, II, 71; İbnü`l-Manzûr, Lisanü`l Arab, Beyrut 1698 XIII. 317 vd). Aynı zamanda insanlar arasında vukua gelen ihtilaf, ihtilâl, eşkiyalık ve kavgaya da denir. Bazı hadis ve ayetlerde söz konusu kelime daha ziyade bu manadadır (Tecrid-i Sarih Tercemesi, XII, 290)." Kimin sesisin be mübarek?
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 14:02
4
Hastayım Erdoğan’a. Şeytan tüyü mü var, ne ? Müslüman coğrafyanın (Irak, Suriye) kan gölüne dönmesine çanak tutacaksın, ABD’ye, Rusya’ya destek olacaksın ve hala ümmetin kurtarıcısı görüleceksin. 17 yılda, memleketi aldığından daha borçlu hale getirecek, eğitimi bitirecek en az dört nesli mahvedecek, camiyi parti lokali yapacak, düşman olmadığımız tek komşu bırakmayacak, defalarca, uçuracağım, deyip, ülkeyi her kalkışta daha bir derine çakacak, bu kadar beceriksizliğe rağmen, hala, öl de ölelim, diyen bir cemaatin olacak. Aşk olsun.
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 15:40
7
Ayhan kardeşim Tayyip bey 2001 de fitne mi çıkarmıştı
Murat Doğrusöz 05 Eylül 2019 16:52
11
14:02'ye;Akp'nin hatalarını fırsat bilip atmış ta atmışsın.Hatalar ayrı da,abartı ve yalanların öyle basit değil.Bazı hatalar olsa da,Abd'yi Müslüman Ülkelere eziyete R.T.E. mi çağırdı?O olmasaydı Abd Suriye de olmayacak mıydı?Abd daha önce de Zulüm yaptı,O zaman kim,ne yaptı?Rusya,uçağı düşürüldü diye mi Suriye'de ve o katliamları yapıyor.Ekonomi kötü,ama amaç geçmişle mukayese ise,konuyu öğren de gel,Eğitim kötü,dün de kötüydü(tasvip için değil,abartılı mukayesen için)Ama hepsi bir tarafa,Akp bizi vesayet rejiminden kurtardı ya,gerisi hikaye.Yanlışta ısrar eden Akp'den Ülke kolay kurtulur
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 17:14
0
14:02, Ona Kilmer hast’s depil ki? Veto, Güney, Doğu, büyük sermaye, Suud, İsrail, Esed..saybaba say...yakışır...
Taşgetiren Okuru 05 Eylül 2019 17:40
0
Biraz ağır olun bence Ayhan bey! Sakaldı,fitneydi derken ayıp ediyorsunuz. Asıl siz biraz utanın:(
cumhur 05 Eylül 2019 18:06
0
iyi söz de sahibinin,kötü söz de sahibinindir! Fitnecinin başı münafıklıktır.
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 18:22
0
Askeri vesayetten, sivil vesayete geçildi ise, bu vesayetten kurtulma mıdır ?
Efedamat 06 Eylül 2019 00:20
1
Demek ki aynaya bakmıyorsun.baksaydın utanması gerekenin kim olduğunu görürdün.
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 13:13
Sayın Davutoğlu haklıdır ya da değildir ama yaptıklarıyla eleştiri sınırlarını çoktan aşmıştır.Ayrıca sürekli Pelikan ‘ı günah keçisi yapıp aklımızla alay etmeyin lütfen:geçtiğimiz günlerde Sayın Erdoğan onları ziyaret edip kendilerinden ayrı bir oluşum olmadığını gösteren bir poz verdi basına.KimseSayın Erdoğan ‘a rağmen böyle büyük bir operasyon yapamazdı Sayın Davutoğlu’na
şamil 05 Eylül 2019 12:47
ya hocam bırakın şu erdoğan düşünmeli muhasebe yapmalı falan filanları Allah aşkına erdoğan neyapyorsa altkadrolar da aynı şeyi yapıyor bunların hepsinden haberi ve onayı var bu iş böyle nedir bu kendinizi kandırma çabası davaya yarardan çok zararı var şunu artık kabullenin erdoğan 20 yıl önceki erdoğan değil belkide hiç öyle biri değildi biz öyle gördük bırakın artık ahlamayı uhlamayı da işimize bakalım kurun partiyi alalım emanetimiz olan yönetimi elinden ondan sonra epey muhasebe edecek vakti olur o da onun sorunu hadi eyvallah
Karar karşıtı 05 Eylül 2019 17:14
3
Şamil bey sen uykudasın , galiba!
Murat Doğrusöz 05 Eylül 2019 12:12
Hiç bir hakaret,küfür,sakınca yok,yine yurumum yayınlanmamış.Herkes görüyor ve biliyor ki,Yazarlarınıza yazılan yorumlarda,yazarlara gerici,yobaz ve bilumum hakaretleri yapan Chpli,Kemalistlerin yorumları yayınlanıyor.Buna rağmen bazılarının hakaret,küfür,sakınca içermeyen yorumlarının yayınlanmaması manidar.A.Hoca'nın bu yazısı ve diğer yazılarında belirttiği gibi Akp içinde yapıcı olsa dahi,eleştiriye tahammül yok,çok doğru.Ya sizin yaptığı ne anlama geliyor?Hiç olmazsa Akp,düşmanlarına! da eleştiri izni vermiyor.Şakası bir tarafa,bu yaptığınızla Akp hatalarını,siz de yapıyor konumundasınız.
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 12:46
3
Yahu bu Murat eğrisöz ne şımarık adam. Bütün gazete onun yorumlarıyla dolu. Tipik ak parti sızlanması. Hem yorum yayınlatma şampiyonu hem de mağdur.
Murat Doğrusöz 05 Eylül 2019 13:32
6
12:46'ya;Şımarıklık! ve Eğrilik!Yazılarımda kendi bildiğimce DOĞRU yazmaktan başka hedefim yok.Birilerinin,yazılarımdan epey rahatsız olduğunu bilmeme rağmen check-up'a gireceğim,şımarıklığımın! ve eğriliğimin! neler olduğunu söyleyene de şimdiden teşekkürler.Hiç bir yorumum yayınlanmıyor demedim ki,yayınlanmayan yorumlarım oluyor,onları soruyorum.Aksi bir durum varsa moderatör devreye girip,doğrusunu söylesin.Çok yorumumun yayınlanması da,tüm yorumlarımın yayınlandığının göstergesi olamaz.Ha yorumlarım birilerinin canını sıkmıyor mu?Sıkıyor,yorumlarıma müsaade edildiğinde,daha da sıkacak
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 11:58
Ortada garip bir durum var. Yazar ve yorumcular kadar Ak partililer partileri için kafa yormuyor. Bırakın kendi hallerine. Kendilerini bulunmaz Hint kumaşı zannediyorlar. Kendilerini Hüda yi nabit görüyorlar. Tarihten hiç ibret almıyorlar, tarih çok sert bir hocadır bak göreceğiz. Bırakın kendi düşenin ağlamaya hakkı yoktur.
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 14:46
2
Editör kardeşim ben bilerek A Ka Pe diye yazdım. RTE nin Ce Ha Pe demesinden galat olarak. Siz ifadeyi Akp de değil Ak parti ye çevirmişsiniz. Ak parti mi kaldı ortada karardı gitti.
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 11:43
Davutoğlu, GENEL BAŞKANLIK VE BAŞBAKANLIK teklifi geldiğinde, emrin olur, de-me-di. Ben emanetçi olmam, dedi. Erdoğan da kongrede adayı açıklarken, elini tutup havaya kaldırdı ve Ahmet Bey emanetçi değildir, dedi. Bu söze rağmen yapılan, Davutoğlu’na da ihanettir, ahlaka da.
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 11:31
Ali Babacan 'ın tukaka, Yiğit Bulut' un baş tacı edildiği partiye "dava" partisi denilemez. Erdoğan Ak partiyi yedi bitirdi.
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 11:21
Kişilik ve haysiyetinizden biz yan bahçedekiler(!) emindi. Sizi kendi bahçenizdeki yabanıllar çimdikliyordu. Yeni bahçe Karar'da nezih fikirleriniz yorumlarınızla gül gibi açacaktır. Siyasetten aynı bahçede olmadakda yan bahçedeki ulu çınarı görmezden gelemeyiz, hatta gölgesinde nefes alırız, çaktırmadan! Diline sağlık hocam.
musto 05 Eylül 2019 11:16
Sn.Erdoğan bugün il başkanlıklarına yaptığı konuşmada üye sayımız 10 milyonun, altına düşmek üzere 300.000 yeni üye, alınacak yalnız üyeler Ömerler,Haticeler olacak. Almayacak verecek devamlı partiye oy toplayacak.Bu vasıfları taşımayan kimse boşuna umutlanmasın yeniden yapılanma başladı tezimi doğruluyor.
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 11:42
0
Üye sayısıyla, birkaç isim değişikliğiyle bu sorunların çözüleceğine gerçekten inanıyor musunuz? Nerede çıkarcı varsa çöreklendi partiye de devlete de tepede de tabanda da. Cumhurbaşkanı da "damat" örneğinde olduğu gibi buna yol veriyor. Yanlışlar, doğruları çok geçti. Değişim kaçınılmaz.
musto 05 Eylül 2019 14:25
0
Akp değilim gördüğüm partinin görünümü marjinal , İslamcılar ülkenin kaynaklarını tüketmek ve ortak gıdaları ,Atatürk. Getirisi olmayan götürüsü, çok fazla olan bir yapının TASFİYESİ parti,patinaj yapıyor koltuk değneğiyle adım atıyor merkez sağ, bundan rahatsız.Tekrar Atatürk söylevleriyle destek bulur bulmaz önümüzdeki günlerde göreceğiz.
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 10:59
Bunlarin o muhasebeyi yapmayacaklari zaten yillar oncesinden belliydi. Zaman sizin icin artik yumusak yumusak konusmak degil 'kral çıplak' diye haykirmak zamani..
dini put eden dincilerle dinsizliği put eden dinsizler arasında kaldık vesselam....her şeye yüzde 30'un üstünde zam memura %4 zam...
Hikmet 05 Eylül 2019 13:04
0
zorlama olmadıktan sonra kim neye inanırsa inanır. İnanmazsa da inanmaz.Zaten dinimizde zorlama yoktur ki. Niye müslümansın denmeyeceği gibi niye müslüman değilsin veya hiçbir dine inanmıyorsun da denmez. halk deyimindeki gibi her koyun kendi bacağından asılır. Zaten başka konuların sürekli gündem olması halkın gerçek gündemini ıskalamak için.Bahsettiğiniz zamlar gibi.
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 10:40
Muhasebe mi dediniz hocam. Biz muhafazakar dediklerimiz hiç sevmeyiz de. Ah bir denesek. Çok şey düzelecek. İnşallah o noktaya geliriz kısa zamanda
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 09:55
Biz pek muhasebe yapmayız. İbret, ders almayız!
Hermes 05 Eylül 2019 09:47
Muhyiddin Ibn-i Arabi "Öfke gücü" diye bir güçten bahseder, iyiye kullanılırsa iyi sonuçlar verir, ama bunu kontrol edemezse yakım-yıkım getirir, rakiplerini hapsetmeye, mallarına el koymaya, hatta onları öldürmeye kadar götürür işi der. Yöneticiler öfkesini kontrol edebilmeli...Ve kendilerini Rab haline getirip, karşı olan ve yanlışlarını söyleyen herkese hışımla yaklaşmamalı. Her hatasını yüzüne korkmadan söyleyene 1 altın veren adil "sultanlar" nerede?(ilgili kitapçık: "Allah Kimleri Sever"-).
Erzincanli 05 Eylül 2019 09:06
Guzel bir halk turkusunde soylendigi gibi YOLÛN SONU GORUNUYOR.
Karar okuru 05 Eylül 2019 08:56
Bence asıl kırılma noktası Davutoğlu'nun gerekli hazırlıkları yapıp "başkanlık sistemini" hazırlayıp kısa sürede Meclise getirmeyişi veya getirmek istemeyişidir. Çünkü Başbakanlık sisteminin aynen devamını istemektedir. Sonuç; Erdoğan'ın hışmına uğradı, görevden alındı. Akabinde yerine gelen kişi hemen konuyu meclise getirip başkanlık sistemi onaylandı....
Rafet 05 Eylül 2019 08:39
Yazıyı ve yorumları okuyorum da yahu yazıktır olan bu ülkeye oluyor bölünmeyelim parçalanmayalım bölünüp parçalanmamız hainlerin işine yarıyor işte görüyoruz Yüce Allah "Bölünmeyin parçalanmayın Allah'ın ipine sarılın" demiyormu Dört kıtaya hükmeden Osmanlı imparatorluğunu böyle parçalamadılarmı içerideki ve dışarıdaki hainler
Karar Okuru 05 Eylül 2019 12:45
2
Neyin kafası bu bölünmeyelim. Bu ülkeye olanların sorumlusu halk ve halkın seçtiği yönetimler. Ancak şu ortaya çıkıyor birlikte yaşama şansı azalıyor. Üretmeyen ulufe ve sadaka ile geçinen nüfusu diğerleri taşıyamıyor artık
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 12:50
0
Yanlış bir iş gördüğünde susmak Müslüman adeti değildir. * Kim kötü ve çirkin bir iş görürse onu eliyle düzeltsin eğer buna gücü yetmiyorsa diliyle düzeltsin buna da gücü yetmezse, kalben karşı koysun. Bu da imanın en zayıf derecesidir * [Müslim – Ebû Dâvûd] Hadis-i Şerif
KARAR OKURU mahmut şen 06 Eylül 2019 00:00
0
14:43 hz, ali'ye karşı ordu kurup saldıran muaviye değilde kafir amerikalılar ? ve hz, hüseyinin kafasini kesen münafık isrâil ? olmasaydı, islam ümmeti bu halde olurmuydu hiç !, bak bakalım savaş,yıkım, zulüm,en çok nerde yaşanıyor. Ayrıca tutuşturmuşunuz bi iç hain, dış hain gidiyorsunuz , en büyük hainlik ülkenin yarısını hain ilan etmektir...
Doğrucu Davut 05 Eylül 2019 08:34
Sn Taşgetiren evet Erdogan güçlü ama bu gücü de etrafındaki kaliteli birikimlik insanlardan alıp halka karşılık buluyordu. Peki şu an bu sözkonusu mu? Üzgünüm.. İhraçlarla beraber partiyle tabanı arasında makas daha da açıldı ve bu açılmaya da devam edecektir. İmamoğlu gibi bir adama kendi tabanından oy veren seçmen artık yeni bir partinin gelmesini bekliyor. Ve doğrusu bu teveccüh de bulacaktır. Erdoğan, Erbakan olma yolunda ilerleyip yalnızlaşmaya devam edecektir.
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 12:24
2
Erbakan sağken yalnızlaştırıldı evet, ama şimdi herkes anlıyor kıymetini . Cenazesindeki milyonlar şahit oldu hizmetlerine. Onu çeşitli şekillerde itham edenlerin tutarsızlıklarını izliyoruz ve yaşıtoruz. Erbakan her yere fabrika yapmıştı, en iyi maaşları vermişti. Devletin kayıtlarında mevcut. Peki ya bunlar. Sadece sattılar.
Murat Doğrusöz 05 Eylül 2019 17:32
0
12:24'e;Kemalistler,Chp'liler,İslam alerjisi olan zevat zamanında Erbakan Hoca'ya yapmadığını bırakmadılar.O Adil,İnsancıl ve Bilge İnsan'a ve partilerine her türlü düşmanlığı yaptılar.Kan içici vampir,metastaz yapmış ur suçlamasıyla partilerini kapattılar.Bu gün Demokrasi!Hak!Hukuk! aşığı!!! yukardaki uyanıklar! bu yapılanları ayakta alkışladı,Bu zevat 31 Mart'ta ise birden N.Erbakan aşığı!kesilip,anma günlerini kaçırmayıp,R.T.E. öyle değil ama,Erbakan Hoca çok mübarek biriydi demeye başladılarYaptıklarını kabul etmeden,geçmişten özür dilemeden.Riyakarlık ve Takiyyenin tarifi sizce ne?
bilal. 05 Eylül 2019 07:55
BENCE ZAMAN ; Allahın Kitabına ve Rasulünün Hadisi Şeriflerine yönelme ve yeniden ayağa kalkma zamanıdır İNŞAALLAH... Allahın ne günlerine, ne savaş hukukuna, ne aile hukukuna ne oyun eğlence hukukuna vb. kimse bakmıyor. Allah ve Rasulü bu konuda ne demiş kimse bakmıyor. Biz ne zaman toplum olarak yönümüzü batmış olan batıdan çevirir Allaha ve Rasulüne yöneliriz işte o zaman ALLAHIN yardımı gelecektir....
yurdumun insanı 05 Eylül 2019 07:49
İTİRAZ VAR HOCA! 1-7 Haziran’da yüzde 40’a düşen Ak Parti oylarını 1 Kasım’da yüzde 49 küsura çıkardı.. 2-D.Bahçeli'nin,"Bu böyle olmuyor, fiili durumda olanı hukuki hale getirmemiz gerekiyor. Bu sebeple de getirin başkanlık sistemini destekleyelim” Ne kadar basit değil mi,kişileri eksene alarak analiz!Birinci olayda 41'i 49 yapmak için kaç can gitti? Adam MUZIR hak,hukuk tanımıyor!Ee ! O zaman MUZIRLIĞA GÖRE sistem ve anayasa değiştirelim.DEVLET,ÜLKE VE HALKIN CANI CEHNNENME! İki olayda da istenilen sonucu almak için,hukuk,düzen,ahlak,vicdan , insan hayatı,geleceğimiz tahrip edildi!
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 07:02
Sayın davudoğlunu sarayın gizli ortağı bahçeli yedi perinçekle işbirliği içinde sarayın başını yemeyi kafalarına koymuşlar ve her yanlış karara alkış tutuyorlar yeryüzünde örneği varmı başka ülkelerde bilmiyoruz ama bu iki zatı saraya destek olmakta birleştiren kardeşlik ruhu sosyolojiye konu olacak ve araştırılacak bir olay mesela KHK lılar konusunda hükümete ikisinde kayıtsız destek vererek toplumsal barışı zedelerken birde prlikancılar memnun gerisi bir araştırma konusu
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 06:56
Mesele azalmak çoğalmak değil sayın Hocam kurtuluş olmalı. Felâkete koşar adım giderken siz de bu rahatlık nedir? Eski hukukumuz engel diyorsanız Allah'ın(cc) hukuku ne olacak? İmam-ı Azamlar ne olacak? Büyük buluşma bedel ister. Ne dersiniz?
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 06:52
Sayın beyefendi acaba uçuruma doğru hem kendisi hem de ülkeyi taşıyan AKP kamyonunu acaba durdurabilir miyim diye çok uğraşıyorsunuz davudunoğluda aynı iyi niyetle lakin karşıdakiler tekadamlığa kilitlenmiş kalpleri ve gönüllerini kapatmışlar onun için .dışarıdan gelen her ses böyle bir ortamda hain gözüküyor ve beyhude arayışlar mukadder son yakın ve bugüne kadar sükut edip sessiz kalan gül babacan davudunoğlu görevden alınan bld başkanları vs gibi düşüncelere gelecek arenada yer yok onlar trni geçmişte kaçırdı ve tekadamlığın taşlarını döşediler gidişat iyi değil hayrola sabahola
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 06:49
Sayın Hocam,istişare yalanıyla her istediğini her dediğini yaptıran kim? Bu zihniyet bir üstünlük,seçilmişlik payesi altında milletin canına okuyor ülkenin geleceğini mahvediyor. Siz top çeviriyorsunuz. Yeter artık şu şu yalanları bırakın diyemiyorsunuz. Bu siyâset,cemaat fark etmiyor. Bu hastalıkların teşhisini akl-ı selimler de yapmazsa helâk olmamız yakındır. Lütfen gündem özeti yapmayı bırakın. Bu yazılar sizin çapınızın çok altında... Saygılar!
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 06:08
Mesele Tayyip Erdoğan ister Cumhurbaşkanı ya da başbakan olsun ters düştüğü zaman çift başlıktan bahsediyordu bakın Sezer Gül Davutoğlu hepsini de suçladı ama hiç kendisinde kusurs aramadı başbakan iken Cumhurbaşkanini ya da cbaskani iken başbakani eleştirdi insan şaşar beşer deyip kendisinde kusur aramadı kendini sigaya çekmedi dolayısıyla kendinde kusur aramayan bence doğru netice alamaz
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 06:08
Bu dünyada herkesin bir şeye yeteneği vardır. Benimki de naçizane insan sarraflığı. Eskiden ilm-i sima uzmanları varmış. Yüzüne bakarak insanın karakterini anlarlarmış. Başbakanlığı iyi yaptı kötü yaptı ayrı konu ama Davutoğlu'nun içi iyilikle Reis'in içi ise öfke dolu.
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 08:52
122
Ben de akıl sarrafıyım ;sende akıl yok
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 05:15
Baskanlik sistemi hukuken yokken de Erdogan fiilen baskanlik sistemiyle yonetiyordu. Referanduma gerek bile yoktu. Pelikancilar da kendi baslarina hareket eden bir guruh degil. Yukardan gelen emirlerle saldiriya gecen kalemsorler bunlar...Yeni parti kurulup kurulmayacagi henuz belli degil bence. Kurulursa 2 parti yerine 1 partinin kurulmasi ulke icin daha hayirli olur.
Okur 05 Eylül 2019 04:52
Artık Erdoğan’ın sağında Bahçeli, solunda Perinçek ve önünde Tansu ve 28 Şubat Kahramanı Mesut Yılmaz var onun için Tayyip’in başka kimseye ihtiyacı kalmadı.
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 06:28
4
O saydığınız isimler işe yarasaydı kendileri şu an “ bir şey” olurdu.Halk istemedi ki onları..
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 04:20
Üçüncü büyük kırılmayı bekliyoruz..
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 03:11
Sn.Taşgetiren, bütün çabanız Davutoğlu'nun muhalif girişimini haklı göstermek üzerine.... Kendisine toz kondurmuyorsunuz.... Yaptığı şantaj kamuoyunda çok tartışıldı ama galiba siz duymadınız... Davutoğlu yüzde 40 olan Ak parti oyunu yüzde 49'a çıkarmış... Doğru yüzde 40 oy alırken başbakan bendim ;itiraf ediyorum. A.Gül yasaları veto ediyormuş. Bir tek yasa veto etti. Şike mağdurlarını kurtarmaya yönelik yasayı... A.Gül, fetöcülerle beraber karşı çıktı... Tayyip Bey direndi ve yasayı tekrar çıkarttı ;siz galiba bunu unuttunuz...
DÜŞÜK PROFİLLİ BAŞBAKANIMIZ NEREDE? 23 HAZİRAN HEZİMETİNDEN SONRA ORTALIKTA GÖRÜNMÜYOR ŞAKALARINI ESPRİLERİNİ ÖZLEDİK
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 10:45
1
Maaşını alıyor ya, daha ne yapsın.
KARAR OKURU mahmut şen 06 Eylül 2019 00:11
1
Halkın hizmetkarı olmaya devam ediyor
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 01:59
Ebu Müslüm el Horasani nin dediği gibi olacak... Akil adamlar dışlandıkça ak parti marjinalleşecek Akp olacak...Sonunda herkes kaybedecek... Allah yardımcımız olsun...
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 10:06
0
İnşallah
Her gün biraz daha MHP rengine bürünmekle kalmıyor Doğu Perinçek (Maocu)'in rengine de bürünüyor.Bilin bakalım bu arışımdan nasıl bir renk çıkar?Ayrıca siz hala AK Parti'nin azalıp çoğalmasından bahsediyorsunuz.Ortada bir partnin varlığına hala inanalardan mısınız?
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 01:31
Yine suyu derin bulmuş bir yazarla karşı karşıyayız. Gidişatın iyi olmadığını görüyor ama bunun sorumluluğunu Erdoğan'a yükleyemiyor. Halbuki ondan habersiz sinek uçmaz Ak Parti'de. Sayın yazar Pelikan konusunu biraz daha deşse, o şapkadan o tavşanı bir çıkarsa, tuttuğu köşenin hakkını vermiş olacak aslında. Ama nerede o cesaret!
gariban devlet memuru 05 Eylül 2019 11:03
0
Bam teline vurmaya korkuyorlar yillardir, gelinen nokta ortada..
musto 05 Eylül 2019 01:07
Erdoğan radikal islamcıların, partiye zarar verdiğini görüyordu.Merkez partisi olabilmek için 15 Temmuzda kendisini ve Ülkeyi kurtaran milliyetçi ve Atatürkcü kesimden oy alabilmek için diyet ödemek zorundaydı ilk,kurban olarak Mhp istemediği Davudoğlu ve arkadaşları,seçildi tahminim başka tasfiyelerinde, devamının geleceği. Partiye zarar veren Atatürk, ile olan kavganın bitirileceği.
Hocam tesbitler çok yerinde ama siz de biliyorsunuz herkes de biliyor ki bütün sorunların, açmazların başında-kaynağında bir zat var ve hiçkimse doğrudan "arkadaş yeter!!!" deme cesaretini gösteremiyor o zata. "Ba'da harabul Basra" olmadan da kimsenin diyeceği de yok gibi.İmalı, kıyısından köşesinden geçerek, homurdanma biçimindeki eleştiriler adamın kulağına bile gitmiyor. "Kalem"in üzerinizdeki hakkı kadar cesur olun, bu siz aydınların "Kalem"e olan borcudur, fedakarlık veya fedailik değil...
ZD 05 Eylül 2019 00:30
Müslümanlar muhalefetteyken değil, iktidar olduklarında kaybediyor... Afganistan'da, çeçenistan'da olduğu gibi... 'Baş' olma kavgası... 'Ben' kavgası... Ben yaptım, ben olmasam kavgası... Tüm bu bencilliğin deri kılıfı 'Dava'... Davalar lüks hayat oldu, mücahitler mütahite oldu...
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 00:19
Hocam, "Erdoğan tek belirleyici", diyorsunuz; "...çok daha güçlü," diyorsunuz. Ama bir türlü Reis'i sorumlu gösteremiyorsunuz. Yargıdaki sancıdan bahsettiniz geçen yazıda. Başsorumlusu -siz yazamasanız da- Reis'dir. Yanlış yola saptığını, bir çıkışın lazım geldiğini, bunun halkta bir karşılığının olduğunu gören ayrılıyor. Siz hala birlikte yürümekten bahsediyorsunuz. Bu; adaleti, hukuku katletmeye birlikte devam edin demektir.
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 00:08
Ne parti kurunca ne olacak. Düşündürücu. Bunlar birbirinden farklı değiller. Ancak bölünürler. Birileride fena halde ellerini ovusturuyor.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 23:58
DAVUTOĞLU BEYİN TEK SUÇUNUN ÇOK DÜRÜST OLMASINA BAĞLIYANLAR VAR. İhalelerde şeffaflık yasası, parti il ve ilçe yönetim kurullarının mal beyanına tabi tutulması yasası, imar yasası, Veto yedi.Devreye PELİKAN CETESİ girdi Davutoğlu beyi teşkilatın önüne atarak yıpratmak istedi.TROLLERİN İSTEDİĞİ OLDU.KAYBEDEN AK PARTİ OLDU.
KARAR OKURU 05 Eylül 2019 10:50
1
"Devreye PELİKAN CETESİ girdi..........", bu 'cetesi' çete olacak galiba; TC'de çete serbest mi yahu, hökümat nerede hökümat! Hükümette Davutoğlu mu baştı? Yapma yav!..
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN