Back To Top
İstanbul kime ne dedi?

İstanbul kime ne dedi?

 - Son Güncelleme: 25.06.2019 Salı 08:39
- A +

İstanbul seçimi sonuçlandı. 31 Mart’ta 13 bin olan fark yüzde 9’luk bir puan farkıyla 806 bin 415’e çıktı. Cumhur İttifakı’nın adayı Binali Yıldırım kaybetti, Millet İttifakı’nın adayı Ekrem İmamoğlu kazandı. Hayırlı olsun.

Ak Parti 31 Mart’a itiraz edip yenilenme kararı verildiğinde “İkinci seçimde çok daha büyük bir fark ortaya çıkarsa bunun iktidar için daha yıkıcı olacağı”na işaret etmiştik. “Nasıl olsa alınır” gibi “Nasıl alınacağı meçhul” bir mantık işledi, ama işte “Nasıl olsa alınır” gerçekleşmedi. Şimdi ortada Ak Parti’nin geleceğine ilişkin yığınla sorunun sorulduğu bir süreç var.

7 Haziran 2015’te Ak Parti’nin oylarının yüzde 40’a düşmesinden bu yana “Bir şeyler iyi gitmiyor” gerçeği var Ak Parti dünyasında. Arayış var, “Fabrika ayarlarına dönme” gündemi var.

Bu araya Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi girdi, MHP desteğini zaruri kılan yüzde 50 artı 1 tıkanması girdi, Cumhur İttifakı girdi, kitlelerin konsolidasyonu için karşıt koalisyonları doğuran gerilim dili girdi, seçilmişlerin istifa ettirildiği “Metal yorgunluğu” operasyonları girdi, 15 Temmuz’la birlikte olağanüstü hal ile kitleleri etkileyen hukuk ihlalleri girdi vs…

***

Herkes bunların farkındaydı. Yerel yönetim seçimleri öncesinde ilan edilen “Manifesto”lar gerek yerel yönetimler gerekse merkezi yönetimdeki sorunlu alanların tedavi edileceği vaadini içeriyordu. Bir de doğrudan “Ak Partili” seçmene “Uyaracaksanız bile bu seçimlerde uyarmayın” gibi çağrılar yapıldı. Derinden derine hangi boyutta olacağı öngörülemeyen bir “uyarı” damarının geliştiği belli idi.

Seçime gidildi, 31 Mart’ta büyük şehirlerin kaybı ile ilk sinyal verildi. Ankara kaybedilmişti. İstanbul’un kaybı üç buçuk ay ertelendi. Belli ki Ak Parti için İstanbul’un sembolik değeri çok daha büyüktü. Erdoğan’ın ifadesi ile “İstanbul’u alan Türkiye’yi alır”dı. İmamoğlu İstanbul’u aldı, hem de 806 bin 415 oy farkıyla.

Ak Parti nasıl okuyacak bu sonucu? “Nasıl kaybedildi?”nin cevabı ne olacak? Fatura kime kesilecek?

Ben burada, Ak Parti’nin kaybının “muhafazakâr siyaset alanı” için ne anlama geldiğini önemseyen birisi olarak, pek çok madde sıralayabilirim, ama bence bunun muhasebesini son ana kadar herkese gaz veren, özeleştiri gereğine işaret edenleri topa tutan iktidar medyasının köşelerinin yapması lazım. Kayıp süreci nerede başladı, kalıcı bir hasar söz konusu mu, durdurulabilecek mi, yoksa büyük şehirlerin kaybı ile başlayan iniş trendi diğer alanlara da mı yansıyacak, 2023’te muhalefetin “Uygun aday” bulması halinde İstanbul’daki sonuçlara benzer bir sonuç çıkma ihtimali nedir, böyle bir ihtimal Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminde Cumhurbaşkanı’na verilen yetkilerin kapsamı konusunda bir ürküntü doğmasına yol açar mı vs…?

Ak Parti “Muhafazakâr Demokrat siyaset” yürüyüşünde önemli bir merhale idi. İktidar oldu ve kurulu düzende önemli değişiklikler yaptı. Şimdi Ak Parti’den “Kendi kendisini onarması” isteniyor. Kim ne derse desin bundan sonra Türkiye gündeminde bu başlık vardır.

***

Türkiye siyasetinin bundan sonraki diğer başlığı Ekrem İmamoğlu’nun “CHP’nin içinden çıkmış” bir kişi olarak İstanbul’da ne yapacağı konusudur.

Denebilir ki Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’yi muhafazakâr toplum kesimleri için daha kabullenilebilir bir parti haline getirme stratejisi, bu seçimlerde dünyanın ilgisini çeken bir sonuç almıştır. İlginçtir, 31 Mart’taki seçimde nerede ise foto-finişle belirlenen başarı, iktidarın anlaşılmaz gayreti (!) ile parlak bir zafere dönüşmüştür.

Ama bundan sonrası sınav sürecidir. İstanbul, sorunları ile de temsil hüviyeti ile de her insan için büyük sınav alanıdır. Hele merkezi iktidarın başka bir kadroda olduğu, Belediye Meclisi’nin ve ilçe belediye başkanlarının büyük kısmının rakip partide olduğu bir vasatta, sınavın ağırlığı da artmaktadır.

Sınavın bir boyutunun da, CHP’nin parti olarak belediyenin üzerine abanması ihtimali ile ilgili olduğu söylenebilir. Türkiye’de partilerin bunu çok normal gördüğünü biliyoruz.

İmamoğlu’nun sınavı, aynı zamanda CHP’nin de sınavıdır. “CHP İstanbul’da, Ankara’da, Antalya’da… vb. yerlerde ne yapacak? İmamoğlu açılımı laftan mı ibaret yoksa gerçek bir açılımı mı ifade ediyor?” soruları her zaman sorulacaktır. 

İmamoğlu şu ana kadar söylem planında tüm bu sorunlu alanları gördüğünü ifade ediyor ve partili arkadaşlarından “anlayış” istiyor. Muhtemel ki Kılıçdaroğlu da bu konuda onu destekleyecektir.

İmamoğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’la iyi ilişki kurma çabası gözleniyor. Cumhurbaşkanı da onu tebrikten geri kalmadı. Bunlar İstanbul için de Türkiye için de iyi şeyler.

Herkes milletin önünde sınanıyor. Millet hiç kimseye açık çek vermiyor. Hesap kesiliyor. “Ona göre” diyerek yazıyı bitireyim.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Ahmet Ataman 26 Haziran 2019 22:31
Sayın Tasgetiren, Karar gazetesinde karar kıldınız mı artık
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 19:45
Belediye Başkanlarının ellerine kollarını bağlamak için çıkardıkları genelgeler veya bundan sonra yapacakları yasalar bumerang gibi dönüp AK Partiyi vuracaktır.. Bırakın seçilmiş Başkanlar hizmetlerini yapsınlar, sizde destek verin aksi vatandaşı cezalandırmaktır..
Abdullatif 26 Haziran 2019 18:06
Sayın Ahmet Taşgetiren sizi seviyor ve yaz. okuyorum. "Bir kavme olan kininiz sizi adaletsizliğe sürüklemesin" emrince aman dikkat siz A. Taşgetirensiniz. Bir yetkili H. Bektaşı Velide "Biz 500 bin Fetöcüye işlem tyaptık...." 31 Mart afafesinde söyledi. Aynı Mesut Yılmazın H.B.Velide "siz müjdeyle geldim, ilk öğretimi 8 yıla çıkardım, İHL önününü kapattım...." dersini aldı ve gitti. Bu 500 bin Fetöcü aileleriyle beraber 2 milyon insan eder belki daha fazla. İbadet takımıyla hıyanet takımı arasında fark olmadı. Feto bunları camide topladı... dışarıda getirmedi.Bunların % 90 AK Partili.
HASAN MERT 26 Haziran 2019 15:36
Ne sayın cumhur reisimiz nede akp nede bahçelinin mhp si bundan bu ülkeye zerre kadar faydaları olmayacaktır.Partiler üstü bir oluşum, her kesimden, demokratik bir oluşum farzdır.Anavatan ve Akp hükümetlerini ilk dönemleri iyi bir başarıyı yakalamışlardı.Ama maalesef her zaman olduğu gibi derin oluşumlar devreye girdiler.İstanbul demek Türkiye demektir.İmamoğlunu çıkışları çok önemlidir,umarım bizi hayal kırıklığına uğratmazlar.Kolaylıklar diliyorum.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 08:05
En ünlü en pahalısından nargile kafenin önüne Ferrari arabalarını park ederek, Gucci güneş gözlüklerini başörtülerinin üzerine takıp poz vererek “oyları çaldılar” diyenleri bir görün artık.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 00:07
Partide kim hakim PARGALI DAMAT ve adamları. Bir çok iptal oyda şu yazı vardı. Damat varsa biz yokuz. EVET DAMAT VARSA BİZ YOKUZ. ESAS ANADOLU YİĞİTLERİNİN KURACAĞI PARTİ ONLARIN AKLINI BAŞINA GETİRECEK AMA İŞ İŞTEN GECİNCE.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 23:27
Sayin Taşgetiren, Türkiye yi 2012 den beri Tayyip Erdoğan tek basina yönetiyor. Bakanlar kurulu ve milletvekilleri hikaye. Bu bir gercek iken neden sorumlu aranıyor ve hiç bu zat hedef alınmıyor? Bu seçimin ve ülkenin bu hale gelmesinin tek ana sorumlusu var o da zatı alileri. Siz doğrudan eleştirmekten cekinseniz de biz elestirelim.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 22:20
Karar gazetesinin yazar yorumları kismini resmen CeHaPe trolleri basmış.
Süheyl CALISKANOGLU 26 Haziran 2019 18:15
1
22,20 okuru:Sen Sabah oku,AHaber'e takil,KARAR'da biraz zorlanirsin,okuduklarini anlayamabilirsin,bundan dolayi (!)Vakit kaybetme!..
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 19:14
erdoğan kaybetsin siz kazanın peki kazanan olarak suriye politikası nasıl olacak rusyayla ilişkiler nasıl yönetilecek pkk TERÖRÜ bitecek mi yoksa açılım yapacaklar yada selahattini cumhurbaşkanı mı olacak TRUMPA BUYUR ABİ SEN NEDERSEN O DURMU DİYECEKLER. YANİ BENİM ANLADIĞIM ERDOĞAN GİTSİN DOLAR 10 TL DE OLSA OLUR. TERÖR BİTMESEDE OLUR TRUMP AKDENİZİ ALSIN PKK SURİYEDE DEVLET KURSUN ÖNEMLİ DEĞİL. SİZ ERDOĞAN DAN DESTEĞİNİZİ NEDEN ÇEKTİNİZ
KARAR OKURU Demokrat hukukçu 25 Haziran 2019 23:46
4
Şimdiki gibi olmayacağı kesin. Daha iyi olurdu mutlaka. Akli selim ve ortak akilla gercek anlamda istişare yapilarak tartisilarak mecliste karar verilirdi. 1 mart tezkeresinde olduğu gibi. Tecrübeli devlet adamlarinin görüşlerine ehemmiyet verilerek karar verilirdi. Kidemli ve liyakatli insanlarla karar verilirdi. Her seye tek adam karar vermezdi.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 17:03
Damat yüzünden millet aç, ondan kaybetti. Bizde böyle damat olsa, evin bütçesini bile vermezler ona, memleket bütçesi nasıl verilmiş anlaşılır gibi değil.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 00:40
6
Hangi millet aç be kardeş. Sokaklarda arabadan geçilmiyor. Senin telefonun hangi marka. Sen açlık çektin mi. Bugün bir evde herkeste akıllı telefon var. Her evde lcd veya plazma tv var. Allah gözünüzü doyursun. Bırakın bu açlık edebiyatını.
Okur 27 Haziran 2019 04:07
1
00:40 Kime oy verirseniz verin de, göz göre göre yoksulluğa da “yok”, “algı”demeyin. Salt sayılar bile ok düşündürücü: İstanbul´da yaklaşık 2.5 milyon kişi asgari ücretle ya da bundan da az ücretle geçinmeye çalışıyor; yarım milyondan fazla kişi ise emeklilik aylığıyla. Ne SGK’den geliri,ne de başka bir aylık kazancı olan 1 milyondan fazla insan temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çekmekte. Geliri asgari ücretin 1/3’ünden fazla olan kişi sayısı yalnızca 536.310... Bunlar devletin resmi verilerine (TUİK) göre hesaplar...
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 16:58
Sizin asıl derdinize ne oldu ,Allah dininin yeryüzünde yaşanılır kılınma mücadelesine ,artık böyle bir gayrete gerek kalmadı herhalde
DoğrucuDavut 25 Haziran 2019 19:14
0
Tekamül diye bir konu var, ve gerçektir. Kemale ermek ciddi bir meseledir.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 16:43
İmamoğlu göz göre gore yalan söyledi..70000 öğrenciye burs dedi.burslari anayasa mahkemesinde iptal ettiren CHP.yildirim tartışma sorularını önceden istedi dedi.bu yalanlara rağmen bizim millet saf gibi oy verdi.yildirimin bir tane yalanını duydunuz mu ?çaldılar dedi .doğru .yeniden sayımda oylar artıyorsa çalınmıştır demektir.
Nato 25 Haziran 2019 19:32
3
Nato kafa nato mermer Sizin aklınız ne zaman başınıza gelecek arkadaş? Odunla kafanıza vurulsun mu istiyorsunuz? Yüzde ona yakın fark yediniz hala çamur atmaya devam. Az biraz düşünün yanlış olan ne var diye.
Zülfiye 25 Haziran 2019 19:46
2
Nedir bu kabullenememezlik. Maç bitti. İmamoğlu, bursların direkt İBB'den değil bağlı iştiraklerden (İgdaş, Kiptaş gibi 28 şirket) verileceğini söyleyeli günler oldu. Biraz okuyun, dinleyin lütfen. Biraz sağduyu, biraz iyi kalp yeterli.
Taşgetiren Okuru 25 Haziran 2019 19:55
1
O zaman kimin oyları çalınmış oluyor kafam karıştı benim:(
Denizci Alperen 26 Haziran 2019 07:20
0
Bir müddet susun be arkadaşım herkes kafasını dinlesin
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 16:07
en alt kademedeki memurdan, işçiden, görevliden en üstlerdekine kadar, her yerde liyakatsiz insanlar, torpille, adamcılık, hemşericilik, bu bizdencilikle görevlere getirildiler..Bunlar iş yapmasalar da, nasıl olsa arkam sağlam deyip, koltukları işgal ettiler.. kurum içi tayinlerde referans sistemi, torpil işleri hakeza.. Aynı kurumda bir memurun tayini çıkmazken yıllarca, diğerininki amca, dayı varsa anında yapılıyor..Adalet yok..liyakat yok.. Doğulu kafası ile iş yapılmaya devam ediliyor..Sonrası tabiki ekonomik, sosyal kriz..Ne acı :(
KARAR OKURU SİVAS 25 Haziran 2019 14:47
Sayın TAŞGETİREN; Yenilenen İstanbul seçimlerine kadar geçen süreçte daha önceden Sizler gibi kalemiyle yer alanlar başta olmak üzere makam ,mevki ve güç elde etmiş olanların var olan hata eksiklik yanlışları bulundukları yerlerde dile getirmek yerine SAHİP OLUNANLARIN elden gitmesiyle,kolayı seçip karşı tarafın kazanmasından ziyade AK partinin KAYBETMESİ için çaba gösterenlerin katkılarınıda sorgulamak gerekir.
Ah kafa ah 25 Haziran 2019 19:38
1
Size a haber müebbedi versinler... Zararınız hayal dünyasında kalır belki diye.
Oflu 25 Haziran 2019 14:47
BU millet sizi iktidara da getirir ve iktidardan da indirmesini bilir cunku son 4-5 yildir bu millete yalan konusuluyor. Bu kandirmalar devam ederse bu is 2023'e kalmaz biter. Millet kan agliyor. Yol yaptik, hava alanlari yaptik gibi soylemlere bu millete tok artik cunku sizi bu millet ne icin secti? Ankara yan gelip yatma yeri degil herhalde. Siyasileri bu halk kendine hizmet etsin diye seciyor ve bu milleti azarlamayiniz cunku bu milletin parasini yiyorsunuz. Sanki kendi paranizi verir gibi sizleri doyurduk ve oy vermiyorsunuz diyorsunuz. Bu millet ac ve issiz.
Muhittin 25 Haziran 2019 14:20
Ekrem İmamoğlu, biraz önce kendisinin ve birinci derece akrabalarının mal varlığını millete açıkladı. Var mı başka açıklayan, haydi görelim. Adam tarihe geçmeye geliyor, milleti bölüp, elinden ekmeğini alıp kendini ve çevresindeki üçbeş kişiyi kalkındırmaya değil.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 16:47
11
2014 öncesi ve 2018 sonrası mi ? 17 ağustos depreminden sonra riskli görülüp imara kapatılan yerlerden babasının kelepir fiyata kapattığı ve sonra yetkilerini kullanıp imara açtırmaya çalıştığı arsaları da açıklamışmı?
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 18:02
4
Çok gariban mış
Yapma Muhittin 25 Haziran 2019 19:36
1
Abartma Muhittin. Çoğu insan gönülsüz verdi. Akp kaybetsin diye. Eko başgan da sıradan bir müteahhit. İzleyip göreceğiz.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 20:53
0
16:47, Allah korkusu olmayınca iftira serbest.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 14:13
Dereyi görmeden paçayı sıvamayın.İstanbul bir çok Avrupa ülkesinden nüfus olarak daha büyük.İlçelerde ve İBB'nda çoğunluk Cumhur ittifakında.AK Parti 25 yılda İstanbul'a çok şey kazandırd.Ekrem beyin daha çok şey yapması gerekiyor ki,bir daha ki seçimde de ipi göğüslesin.İşi çok kolay değil.Bir de PKK başta olmak üzere terör örgütlerinin verdiği açık destek yüzünden,Ekrem beyin sırtında kambur oldu.İleri ki zamanlarda kamburun nasıl büyüdüğünü ve Ekrem beye neler kazandıracağını veya kaybettireceğini hep beraber göreceğiz.Bekleyin.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 00:17
2
bekleyelimde adil adaletli karar ver onyargili olma imamoglu durust adam sapkadan tavsan çıkaracak
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 14:07
Bence vatandaş1.Ben açım sen toksun. 2. Siz zenginlesirken ben fakirlesiyorum3.Soygun var 4. Dini kullanma5.Toplumu kutuplastirma 6.Hukuğu haksızlıga kılıf yapma.7.Kent yoksuluyum 8.Kibirlisin 9.Farkli fikrimi hain görme.10.Samimi omurgali ol.11 Yandaş medyandan rahatsizim.12.Vakif cemaat neyse uzak dur.13.Egitim sorunlu.14.Dis politikanda sorun var.15.Suriyeliler bir sorun.16.Betonlasmak medenilesmek değil.17.Yesili koru, yok etme,çoğalt18. Geliri adil dagit.19.Kadrolasma ,liyakat onemli.20 Beni sürekli kandirmaya calisma....Daha varda yer bitti. En son KREDİNİZ SONSUZ DEGİL dedi.
Pisagor 25 Haziran 2019 13:13
Yazarda bir rahatlama görünüyor. Ak parti seçimi kaybetti, bundan sonrasında chp yi eleştirebilir, rahatça yorumlar yapabilir artık. Göz aydınlığı dilerim!
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 13:53
2
Bu seçimin kaybedeni yok, İstanbullular kazandı.
HACI MURAT 25 Haziran 2019 14:34
18
13.53 Sözü eğip bükmeden,dobra dobra söyleyecek olursak bu seçimi asıl kaybeden İstanbul halkıdır.Ama İstanbul halkının kaybetme hakkına saygı duyarım.Ben başka bir şehirde yaşıyorum,dolayısı ile kaybetmedim.
Murat124 25 Haziran 2019 19:17
2
14:34, gerçeği eğip bükerken "eğip bükmeden" demek, tam bir şark kurnazlığı. İstanbullu olmadığınız belli, şarklısınız sanırım. Ama herkes her şeyi görüyor ve biliyor.
Pisagor 25 Haziran 2019 19:14
4
Yaşadığım sehirde Ak parti yerine chp kazansaydı bu kadar icim yanmazdi. Ankara icin hayirlisi olsun dedim gectim. Ancak Istanbul baska. Icim yaniyor. Ne diyelim hayırlısı olsun.
Pisagor 25 Haziran 2019 19:17
7
Secimi İSTANBUL kaybetti
Kazanç mı? 25 Haziran 2019 19:42
0
Kazanç hedeflenecek yeri geçeli çok oldu. Şimdi felaket sona erdiğinde doğruları duyabilecek aklı başında insanların varlığını arama dönemindeyiz. Eko başgan da akpli sayılır. Hepsi kazandı. Kaybeden yine millet.
karar 3 25 Haziran 2019 13:10
ama en önemlisi gerçekten adaletli olur,yalan söylemez,torpil yapmaz,çalmaz ve çaldırmaz,tevazu sahibi olursa ondan hiç kimse kötü ve kötüye dair bir şey istemez,isteyemez.kısaca halkın ayaklarının altına şunları bunları sermesine gerek yok ama herkesin adalete adil paylaşıma ihtiyacı var.hepsi bu.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 15:40
2
istanbul halkının kaybettiğini nerden biliyorsunuz.yoksa,çok mu kazançlı durumdaydı da bizler bilemiyorduk.
karar 3 25 Haziran 2019 13:11
ama en önemlisi gerçekten adaletli olur,yalan söylemez,torpil yapmaz,çalmaz ve çaldırmaz,tevazu sahibi olursa ondan hiç kimse kötü ve kötüye dair bir şey istemez,isteyemez.kısaca halkın ayaklarının altına şunları bunları sermesine gerek yok ama herkesin adalete adil paylaşıma ihtiyacı var.hepsi bu.
Psagor 25 Haziran 2019 13:46
3
Yalan soylemez ise mi
karar1 25 Haziran 2019 13:09
imamoğlunun şapkadan tavşan çıkarmasına gerek yok çok avantajlı bir dönemde bşk oldu,bunu değerlendirmeli.ist bb si eski bir kurumdur.yıllara dönük yapacağı işler bellidir.bunları gözden geçirir acil olanları max 5 yıl içinde hizmete alacak şekilde gerçekleştirir,diğerini ihmal etmez ama onlarada boğulmaz.bunları halka şeffaf şekilde neyi neden yaptığını söyler demiyorum güzelce anlatır.yoldaki çukurları en geç 3 günde düzeltir,düzeltmeye adamı kendisi düzeltir.suyu kesmez.çöpü vaktinden önce toplar.belediyede haklı işi olanın önünü açar,haksız işi olanın arabasını dağdan aşırtmaz,aşırtmaya ..
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 12:40
Şu meşhur fabrika ayarları günlerinde kaç fabrika kuruldu? Sadece yol, köprü, inşaat sektörüyle iş götürüldü. Tarım ithal daha ucuz diye gerilemeye başlamıştı. 28 Şubatta bozulan eğitim 2005’ten itibaren her sene perişan edildi. Bürokratik vesayet var, AB’ye gireceğiz, dolar düşük diye bunlar hep sineye çekildi. 2010’da gücü ele geçirdikten sonra eğer varsa o ayarların daha düzgün olması gerekmiyor muydu? Asrısaadet gibi hasretle anılan fabrika ayarları gerçekten var mıydı?
E.K 25 Haziran 2019 12:32
Sn yazar elimize vicdanimiza koyarak oncelikle sunu itifar edelim: bu millet, ihtimalen Menderes dahil, en buyuk acik ceki sn Erdogan'a kesmisti...Ancak, Sn Erdogan bu ceki camilere kadar siyaseti sokarak, milleti bolerek, demokratik degerleri sadece kendisi icin kullanarak, haksizlik ve adaletsizlik yaparak heba etti..Millet ayni hatayi bir daha yapmaz...Bu secim sonuclarinin baska bir gostergeside, Turkiye'de siyasal islamin iktidar denemesinin hayal kirikliginin cigligidir..Din odakli siyasetin iflasinin habercisidir...KIbirin, jakobenligin, nobranligin, sark kurnazliginin yenilgisidir...!
Vatandaş Adem 25 Haziran 2019 11:44
Şaka gibi bir akademisyen İmralı adasına gidip Abdullah Öcalan ile görüştü.Bir mektup aldı.Hdp nin tarafsız kalmasını istedi.Cumhurbaskani bunu TV programında açıkladı.Bahceli bu duruma normaldir dedi.Hdp seçmeni bu mektubu dikkate almadı.Her şey şaka gibi bir o kadar da gerçek.Bir gerçekte İmamoğlu gerçeği.Egip bukmeden bu gerçeği kabul edin.
MAHZUN MUHAFAZAKAR 25 Haziran 2019 11:27
Halkımız “bal tutan parmağını yalar” der. Ağalar, beyler siz ölçüyü çok kaçırdınız elinizi de geçip kolunuzu yalamaya başladınız.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 11:21
Sayin yazar Acaba diyorum sizin için ideolojiniz mi önemli yoksa hak hukuk adalet mi önemli. islam gelsin de nasıl gelirse gelsin mi. Yoksa hak hukuk adalet esas olup bu cercevede mi islâm gelsin. Sizin hükümete olan desteğiniz hak hukuk diye mi yoksa bunlar dindarlar islamı getirecekler diye mi. Yoksa islam diye diye islama aykırı bir iş yapanları mı destekliyorsunuz. Bu durumda neyi desteklemiş olursunuz. Adalete hakka hukuka taammüden uymayan bir iktidarın desteklenecek hangi yönü olabilir. Sadece merak ettim. Kişilere olan şahsi sevginiz bahisten hariçtir. Not: islamın gelmesi ne demekse.
HACI MURAT 25 Haziran 2019 10:55
Taşgetiren'in şu yazısı makul bir yazı. Ak Parti'nin hatlarının,yanlışlarının dile getirilmesine hiç bir zaman karşı çıkmadım,Ak Parti'yi destekleyen sade bir seçmen olarak.Ancak bir de iyi niyetle yapılmış görünmekle beraber Ak Parti'yi gözden düşürme sonucuna hizmet eden yazılar var.Ben sayın Taşgetiren'in bu türden yazılar da yazdığını ve İmamoğlu'nun seçilmesinde dolaylı da olsa(Ak Parti'yi gözden düşürerek) çorbada tuz misali bir payının olduğunu düşünüyorum.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 11:59
4
Çok doğru tespit. AK Parti bizim dinimiz değil. Altı üstü siyasi bir parti. Harama el atarsa, israfa yönelirse, herkes bir tutam tuz atar ki kokmasın, 5 yıl otursun düşünsün sonra tekrar değerlendiririz.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 12:10
3
Desene demokrasiye, hukuka ve dolayısı ile memlekete faydası olmuş. AKPliler için en kötü sonuç Yıldırım'ın kazanması olurdu. Bi düşün bunun üzerine.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 10:36
bimlerce mazlumun ahı albette hem bu dünyada hemde ahirette sorulacak.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 10:37
Esas ve örtülü amaç; alemde efsane olmak, güç ve mimet sahibi olmaksa, gelinecek nokta budur. Milletimizin zamanında canıgönülden sahip çıktığı ilk dönem ruhuna geri dönülmesi bence imkansızdır. Çünkü, şikayet ettiğimiz, çöküşün nedeni olan uygulamalar, sehven yapılmamış, bahsettiğim esas şeyi elde tutmak için bile bile yapılmıştır. Kaybetme korkusundan kaynaklı panik kabuğu dökmüş, alttaki açığa çıkmıştır.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 10:24
Binali beyin adaylığı yanlış idi. Halkin sevgi, saygı ve de teveccüğüne nail olan Süleyman Soylubey aday olmalıydı.
Efedamat 25 Haziran 2019 11:21
2
Evet ya benden acayip bir sevgi saygı gördü kendileri.hergün kendisine saygı ve sevgimi hep ilettim.inşallah kulakları bu sevgi saygı ifadeleri ile çın çın çınlamıştır.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 12:11
2
A ha ha! Ne güzel olurdu : )
karar 25 Haziran 2019 12:48
1
her ikiside yanlış olurdu,hele hele soylu.
Süheyl CALISKANOGLU 25 Haziran 2019 13:44
1
Keske ,Süleyman Soylu aday olsaydi,1 milyon fark yerdi AKP.
Beyoğlu 25 Haziran 2019 10:13
Damat Bakanlığa gelişi ile Ak Parti hem teşkilat hem de oy durumu aşağılara yön aldı. Milat olarak görüyoruz. Halkın arasına inin gerçeği görürsünüz.
Muhtefi. . 25 Haziran 2019 10:12
Hersey,Tamam güzelde, Ekrem beye hayırlı olsun..ama Abd/PORTQKAL ne yapacak şimdi,, Ekmek teknesi bozuldu. .:)))..akşamları nasıl olsa çarşıya çıktı mı mutlaka Bişeyler Bulup eve Ekmek goturuyordu. !..şimdi Çarşıda daha çok dolaşacak belki ara sokaklarda gezecek Ekmek bulmak için, Caddelerdeki Dükkanlar kapanıyor başka Dükkanlar açılıyor ordan Ekmek çıkarırmi Wasigton/abd/Portakal karar verecek. Seyredecegiz bakalım Ekmek nereden çıkacak. .:))..
okur 25 Haziran 2019 10:08
Istanbul sana ve senin zihniyetine dur dedi yazar ...harbi bi bitmediniz yav ......
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 10:02
ey gidi ahmet abi bakalım huzuru mahşerde kaftancıoğlu gibi zihniyetlerin istanbulu yönetmesi için sen niye uğraştın ahmet diye sorulduğunda ne diyeceksiniz.
Krr 25 Haziran 2019 11:06
3
Ahmet bey cevabını verir de sizler yediğiniz kul hakkının hesabını nasıl vereceksiniz paşam...
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 11:19
3
Sen ne cevsp vereceksin onu düşün. Dini tepe tepe kullananlara olan desteğin için.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 11:57
2
Oy verir vermez Binali Yıldırım helallik istedi siyasi rakiplerinden.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 12:16
1
Nasıl yani? İstanbul'da , İmamoğlu, haşa, Allah'ın arzuyu hilafına rağmen mi kazandı? Allah taraf mı tuttu?
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 16:00
1
Vallahi ruhi mahşerde birileri çok kötü hesap vereck. Ama o Allahın izniyle Ahmet Bey ve onun gibiler değil Karun gibi yaşayıp onun "hıh" deyicileridir.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 22:41
1
Nasil bir mantik var sizlerde. Anlayamiyorum. Müslüman aleminin bu halde olmasinin en büyük sebebi bu düsüncedir. Benim grup cennete gerisi cehenneme, bu ne egitimsizlik , bilgisizlik yarabbim.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 09:49
Sayın yazar Reis'i sunuş biçimleri bile telkin gibi " C.başkanı(mız) Başkan gibi sanki biad kültü aşılayacak
Maraşlı 25 Haziran 2019 09:35
Bir ülke düşünün, ülke lideri aylarca birkaç belediye başkanını metal yorgunğu sebebiyle görevden almak için mesai harcadı, bir lider düşünün seçildiği tarihten beri 1 yılın neredeyse yarısını il il gezerek, konuşmalar, toplantılar yaparak belediye seçimleri için harcadı. Biz sadece İstanbul ve Akp ye ne oldu diye bakıyoruz. Bu süreçte Türkiye neler kaybetti, emeğimizi daha verimli alanlara ayırsak neler kazanırdık hesabını da bir yapalım bence.
Adalet 25 Haziran 2019 09:13
Kendi tabanına KHK'larla tarifsiz acılar yaşatan bir partinin Türkiye'de ve dünya da örneği var mı acaba? Kimler hangi gerekçelerle Ak partiyi bu konuda ikna etti acaba...umarım bu adaletsizlikler hızla düzeltilir. adalet geçikmesin nolur
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 08:55
Görüşlerinize katılıyorum sayın yazar aslında bu Kemal Kılıçdaroğlunun zaferidir
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 08:20
31 mart ertesinde chp ve ortakları tarafından hemen gündeme taşınmak istenen erken seçimdi birileri akıl vermiş ki bu heveslerini ertelediler.chp iktidara geldiğinde o birilerinin tırnaklarini sökecek bunu biliyorlar ama bile bile chp yi iktidara taşımak için ellerinden geleni yapıyorlar yurt içi ve yurt dışı tüm bağlantılar kullanıldı çeşitli makaleler dolaşıma sokuldu ve algı oluşturmada çok iyiler.ergenekon serisi davalarda tahliye olanların açık tehditiydi bunu kendilerine yaşatanların tırnaklarını sökmek.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 12:51
0
Ne dediğiniz hiç anlaşılmıyor.
Okur 27 Haziran 2019 04:37
0
Sanki seçmenlerin hiç kendi görüşü, iradesi yok; böyle birileri gizlice „çeşitli makaleler dolaşıma sokarak“ seçmenin tüm görüp işittiklerini, yaşadıklarını olduğundan bambaşka algılamalarını sağlamış; seçmen de böylece seçim günü siyasi tercihlerini uyur gezer gibi yapmış gibi bir görüş ifade ediyorsunuz. Bilmem farkında mısınız ama bu seçmene büyük saygısızlık; onlara ahmak muamelesi yapmak!
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 08:01
Kemal kılıçdaroğlu seçim öncesi hiç bir toplantınızın görüntü veya ses basina sızdırmayın talimatı vererek her zaman chp nin öz ajandası olduğunu bir kez daha dikkatlere sunmasına rağmen bu chp seviciligini anlamış değilim.Tabiki belediyeye abanacaklar tabiki bolu da olduğu gibi istemedikleri işçileri çıkartıp chp li ve ortaklarının adamlarını işe alacaklar alenen kendileri de söylüyor görmüyor musunuz.
DoğrucuDavut 25 Haziran 2019 07:45
94 ruhuna, fabrika ayarlarına geri dönmeleri için, mal mülk ve banka hesaplarının da 94'e dönmesi lazım, ki bu mümkün değil.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 07:47
Hatayi bir yerde arayalim
KARAR OKURU Herif 25 Haziran 2019 07:45
Devlet Başkanının Uçağına binenlere bi bak ve ülken için dön ağla yan ağla , Masallarıyla nelere sebeb oluyorlar yazık...!...?
karar okuru 25 Haziran 2019 07:21
Hayret Hocam CHP yi de yorumlamaya başladınız artık. Önceden sadece AK Partinin olumsuz yönlerini yazıyordunuz. İlerleme var.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 06:12
Imamoglu'na "topal ordek" denildigini unutmayalim. Biz senin elini kolunu baglariz, hic birsey yapamazsin demektir bu. Onun icin bundan sonra belediye meclisinde yapilacak toplantilarin tvde yayinlanmasinda fayda var. Kim ne onerge veriyor, kim hangi onergeyi ne sebeple red ediyor acik secik gormemiz lazim. Istanbul Belediye baskaninin elini kolunu baglamak, istanbul icin yapacagi islere engel olmak vatana ihanet etmekle ayni seydir. Seffaflik sart.
Erdem 25 Haziran 2019 21:23
0
Topal ördek dedi. Erdoğan bilmiyor engelliler de bu dünyaya fayda sağlar. Biz de insanlığın bir parçasıyız, eksiğiyle noksanıyla.
TR 31 25 Haziran 2019 05:58
SOSYAL MEDYADAN" - İstanbul seçiminin mesajları - tek adam yönetimi - fazlaca kibir - yakinlari kollama/kayırma - halktan kopukluk - nefret dili - insanlari güzel sözlerle kandirma - şatafat - politika üretememe - ulkeyi ABD ve Rusya’ya daha bağimli hale getirme - vasıfsız, liyakatsız yöneticiler - tek adama karşı parti içi cesaretsizlik - getirdikleri ucube sistem - günü gününe uymayan sözler - parti devlete dönüşme arzulari - ve nasirlaşan vicdanlari - Başkanlık sistemini, partili CB işini beğenmedik - Liyakatsiz ülkeyi çökertiyor - Ac
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 03:03
Kendi ayağına kurşun sıkmak deyimi tam da Akp nin son altı ayda yaptıkları ile birebir örtüşüyor memlekette kriz var kriz yok diyerek güya psikolojik olarak millete msj vermeye çalışıyorlar hiç bir zaman ne millete karşı israftan depdebeden gösterişten çakarlı arabaların çokluğundan geri durmayıp milletin sofrası ne durumda nasıl bu olaylardan rahatsız olur mu demeden yok imamoğlu Rum mu valiye it dedi mi dersen durum bu olur
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 02:44
imamoğlunu akp çalıştırmaz..engeller mecliste iş yaptırmazlar, demedi demeyin
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 12:19
0
kendileri bilir. bu sosyal medya ortamında her şey ortaya çıkar. halka ihanet eden faturayı öder.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 02:18
Sayın Taşgetiren bu ülke halkınıının feraseti ve adalet duygusu hiç millette yok.Halk teveccüh gösterip kredi açtığında şımarıp gerçek yapısını ortaya koyanlara nerden geldiğini hatırlatıp ben halkım benim kredim sonsuz değil deyip senin kredin bitti der.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 01:17
Durun sorumluları tahmin edeyim. Yanlış bilgi verenler yada etrafındakiler ...Yahu allah için7/24 halkın gözünün önünde kım vardı...!
ati 25 Haziran 2019 01:16
fabrika ayarlarına dönmek imkansız. o ayarların başındaki kurucu 'iyi adamların' hepsi gitti. merak ettiğim şu: reis o adamları dolduruşa gelerek mi uzaklaştırdı, yoksa iddia edildiği gibi ''tek adam olma'' hevesi yüzünden mi?
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 01:15
Metal yorgunluğu; proje üretememek en üsten alta doğru, o vakit en yorgun en üsten alta doğru oluyor. Bunu kim görüyor,hiç kimse. Sonuç:Kendini göremeyen hakikâti göremez ve beklenilen son vukû bulur.Sayın Hocam akibet çok net... Muhabbetle...
? 25 Haziran 2019 01:04
İşi belediye başkanlığıdır.Cumhurbaşkanlığından daha mazbatasını almadan randevu istemesi de tuhaftır.Görevine başlarsın.İhtiyaç duyuyorsan eğer.Belediye işleriyle ilgili banka yöneticisi veya daire amiri gibi devlet kurumlarından randevu istersin.Senin Cumhurbaşkanı ile işin olmaz Onunda seninle!Tebrik etmiştir kutlamıştır bu iş bitti.Onun la görüşmeyi eşitlenmek zanneden çıktıktan sonrada havalar atacak olan kişiye pirim verilmez.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 04:12
1
İşte bu bakış ve anlayıştır İstanbul ve diğer şehirleri kaybeden zihniyet kimin kimseyle işi olmaz değil kim kimle istişare yapar ise doğruya varır
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 06:17
0
Secimin sonucu sende hazimsizlik yapmis. Karbonat icmeni tavsiye ederim. Istanbul Belediye baskani neden Cumhurbaskaniyla gorusmesin? Bu ulke nufusunun beste biri istanbul'da yasiyor. Tabi ki gorusecek, fikir alisverisinde bulunacak.
Zülfiye 25 Haziran 2019 07:38
0
Ah bu kibir daha da yakacak anlaşılan sizi. 'Hem insanlara karşı (kibirlenerek) yüzünü yan çevirme ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme! Çünkü Allah, kendini beğenip çokça övünen kimselerin hiçbirini sevmez.' Lokman Suresi 18. Ayet
......... 25 Haziran 2019 08:28
1
Gene başladılar...hiç uslanmaz bunlar....
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 10:58
0
"?" rumuzlu yorumcu siz boyle seyler yazmaya devam edin, insanlar AK Parti'den iyice sogusun. Cumhurbaskani her ay muhtarlarla toplanti yapiyor ama Istanbul Belediye baskaniyla isi olmazmis, gorusmezmis.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 11:17
1
@07:38, Ayetleri Türkçe olarak anlamaya çalışıp ben ne yapıyorum diye soran yok, oruç tutup camiye gitmekle Müslüman olmaya çalışanlar var, nafile.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 14:01
1
Gizli Fetöcü mü nedir? verdiği akıllar AKP'yi daha da batırır.
Hancı 25 Haziran 2019 01:00
Tebrik ederim Ahmet Bey, "büyük bir zafer" kazandınız. 25 yıldır sadra şifa tek bir hizmeti olmayan CHP'ye ornegin İzmir'de oy vermekten vazgeçmeyen CHP'lilerden Cumhuriyet tarihinin en inanılmaz hizmetlerini yapan Ak Parti'den kolayca vazgeçen AKP'lilerin ogreneceği cok sey var.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 02:54
2
Nankör olmamak gerekir.17 yıl sırtında götür.Torpil yapmayın adil olun. Hak yemeyin.Ahlaklı olun diye halk ikaz edince hemen hain damgası vuruluyor.Sonuçda malı götüren götürdü.Biz garibanlara üzüntüsü düştü.
Özgür 25 Haziran 2019 07:45
5
İzmir hep haklıdan yanadır, parti tutmaz. Merhum Menderes haklıyken de onun yanındaydı, DP'nin kalesiydi.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 08:42
1
ne gibi en inanılmaz hizmetler?
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 09:26
2
Hancı bey, muhafazakar kesimden biraz parayı bulan, biraz zenginleşen hemen chp li belediyelerin yönettiği ilçelere taşınıyor. Neden acaba?
Okur 27 Haziran 2019 04:58
0
Milyarlarca vergi ödendi bu 17 yılda. Devletin nice demirbaşları satıldı, milyarlarca da oradan gelir geldi. Üstüne Batı´dan milyarlarca kredi / borç alındı. Peki Allah aşkına yürütme bu parayla „hizmet“ etmeyip, bir yol köprü de yapmayıp da ne yapacaktı? İyi yönetimi hepimiz takdir ederiz de, bu „hizmet etti“, „hizmet etti“ diye adeta kendi cebinden ödemiş, ya da lütuf yapmış gibi ikide bir tekrarlanması da yersiz. Nihayet çok yüksek maaş, ayrıcalıklarla kendilerine yetki veriliyor ki kamu yararına hizmetleri iyi yürütsünler- görevleri bu.
Ali baba 25 Haziran 2019 00:57
Haber ,Bu gun denizlinin pamukkale ilçesinde çay parasi Verdim ,vermedin yûzûnden çikan kavgada, tûfek ve biçakla yaralanan iki kiśi hastanelik oldu, 7 kiśi gôz altina alindi, bôyle bir Turkiyede Ekrem imamoglu seçim kazandi, E ordu valisi bir kôśede bekletiliyor, 17, yilda milletin yarisini hasta ettiler, vah vah,ki vah
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 00:39
İnsanımız çok hakikatli çıktı. Ayarinida verdi.
KARARLI KARAR OKURU 25 Haziran 2019 00:31
Ak parti sadece kısa kendi parti tarihini okusa başına neyin, neden geldiğini anlayacaktır.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 01:47
7
AKP kısa tarihinde CHP'nin uzun tarihinden 10 kat daha fazla iktidarda kaldı...
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 09:24
1
01:47 ve bu gerçeğe rağmen hala her başarısızlığınızı chp ye fatura ediyorsunuz:)
İbrahim DİRİ 25 Haziran 2019 00:25
Sanki akp için birikmiş faturaları ödeme dönemi yeni başlıyor gibi.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 00:18
Ah hocam, kibir
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN