Back To Top
Kapışma

Kapışma

 - Son Güncelleme: 27.08.2019 Salı 23:13
- A +

Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan…
Bunlar Ak Parti döneminin yıldız simaları.

Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Başbakan Yardımcılığı, Ekonomiden sorumlu bakanlık, Dışişleri bakanlığı gibi devletin ve hükümetin en temel görevlerini birlikte paylaşmışlar, deyim yerinde ise kader ortaklığı yapmışlar. Yola birlikte çıkmışlar, en kritik zamanları birlikte yaşamışlar.

Başka isimler de var hiç şüphesiz bu çerçevede zikredilecek.

Ama bugün, bu isimleri en çok “kapışma” zemininde duyacağımız bir sürece girdiğimiz muhakkak.

Çok boyutlu bir kapışma bu.

Öncelikle bir “ayrışma” söz konusu. Bir yerde Ak Parti ve artık onun tek belirleyicisi halinde olan Tayyip Erdoğan var. 

Gül ve Babacan ayrışmanın bir ayağı, Davutoğlu diğer ayağı. 

Bu iki ayağın da aynı yöne gitmeyeceği şu ana kadarki gelişmelerin ortaya koyduğu görüntü.

Bu ayrışma ülke sorunlarının tespiti ve çözüm önerisi farklılaşmasından, yani “müsademe-i efkar”dan ibaret kalsa kimsenin diyeceği bir şey olmamasından öte, “barika-i hakikat” ümidi bile verebilir.

Ama sonuçta işin içine iktidar mücadelesi gireceği için hiçbir şey centilmence mücadele zemininde kalmaz. Ya da kalmıyor. Kıran kırana bir mücadeleye dönüşüyor.

(Buraya sadece küçük bir not düşmek gerekirse, Gül – Babacan cenahı ile ilişkili olduğu algısı veren Fehmi Koru’nun Davutoğlu’na yönelik hep negatif değerlendirmeler yapması işin Davutoğlu – Babacan ilişkisinde bile zarafet boyutunda kalmayacağını gösteriyor.)

Bu ayrışmaların öncelikle Erdoğan için hayati önem taşıdığı açık. Çünkü yüzde 1 oy bile önemli ve hem Babacan’ın hem Davutoğlu’nun hem Ak parti zemininde hem başka partiler zemininde şu veya bu ölçüde karşılık bulacakları kesin.

Davutoğlu ve Babacan da içine doğdukları partilerinden ayrılıp yeni bir yola çıktıklarına göre öncelikle “kopuş”un, sonra da “toplumda zemin bulabilme”nin çetin bir iş olduğunu biliyor olmalıdırlar.

Erdoğan, yeni oluşumları doğmadan bitirme arzusunda. Daha önce başka çıkışlar oldu, hakikaten onlar bitti.

“Dava, ümmet, ihanet, bölücülük…” gibi ifadelerin Ak Parti tabanında bir karşılığı var. Erdoğan bunları kullanmaya başladı bile.

Ancak “Muhafazakâr taban”da, bu hassas kavramların “siyaseten kullanılması” karşısında gelişen bir duyarlılık da var. Yani dün beraber yürünülen insanlar, farklı bir ses çıkardığında hangi sebeple ihanet etmiş olacaklar, sorusu muhafazakâr camiada da soruluyor.

Babacan yeni ayrıldı partiden.

Davutoğlu halen Ak Parti milletvekili.

Yani 17, belki 18 yıllık birlikte bir yürüyüş söz konusu.

Bu birlikteliğin çok önemli bir kısmı hükümet sorumluluğu birlikte paylaşarak geçirilmiş.

Yani “Sırlar” paylaşılmış.

Ak Parti’nin iktidarda 17 yılı demek, Türkiye’nin en sancılı dönüşümleri yaşadığı bir süre demek.

(Bir ara bir çok dönemde hükümetler içinde yer almış bir siyasetçinin hatırasını yazması söz konusu oldu da bizzat kendisi “Acaba her şey yayınlanabilir mi?” diye sordu)

Şimdi Cumhurbaşkanı Erdoğan yine bu “kapışma” bağlamında “hafıza kayıtları”ndan söz ediyor ve “zamanı gelince ortaya konacağı”nı söylüyor. 

Erdoğan’ın bildikleri… Gül’ün bildikleri… Davutoğlu’nun bildikleri… Babacan’ın bildikleri…

Bunlara eklenecek o kadar çok isim var ki, kim bilir öyle bir ortam doğar, onlar da bildiklerini açıklamak zorunda kalırlar.

Davutoğlu 7 Haziran – 1 Kasım arası için bir şey söyledi kıyamet koptu.

Dolmabahçe’de masa devrildiğinde de mesela Arınç’la Erdoğan arasında ipler gerilmişti.

Bakıyorum, bir kesimde eller ovuşturuluyor. Bizim millette en çok reyting yükselten şeyin “kapışmalar” olduğu biliniyor.

Önümüzdeki 4 yılı muhafazakâr camianın sahnedeki siyasi aktörlerinin birbirini ifşa eden hamleleri ile mi geçireceğiz? Ve bunun muhafazakâr tabanda karşılığı ne olacak? Çok sıkıntılı bir süreç.

Süreci daha sıkıntılı hale getirecek şeylerden birisi ise Devlet Bahçeli ile Doğu Perinçek’in de “kapışma”da Erdoğan’ın yanında, özellikle de Davutoğlu’nun karşısında, üstelik en provokatif dil ile yer almalarıdır. Bu olgu Erdoğan’ı güçlendirir mi, Davutoğlu’nu zayıflatır mı, ya da “Nasıl bir denklem bu iki ismi böyle bir pozisyon almaya götürdü?” gibi bir sorgulamanın kapısını aralar mı, bu da işin bir başka boyutu.

Ben olacakları öngörmeye çalışıyorum da, kapışacak ana aktörler ve tabii muhafazakar camia adına çok üzülüyorum.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
M.FATİH 29 Ağustos 2019 09:26
ben bir sağ seçmen olarak kendini muhafazakar olarak tanımlayan insanları kesinlikle güvenim kalmadı hepsi dünyalık menfaat peşindeler .hiçde üzülmüyorum olup bitenleri.
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 22:02
Fitne her zaman başarıya ulaşıyor maalesef.Dünya genelinde müslümanlar bir araya gelemiyor Türkiyede de birlikte olanlar ayrılıyor ne için entel dantel meseleler benim dediğim senin dediğin ...Bu olayların bir karşılığı olacak.kaybedeni muhafazakar kesim olacak çok yazık.
Mustafa ALSANCAK 28 Ağustos 2019 18:09
İlahi Taşgetiren beyefendi! Siz sadece Muhafazakar camianın zarar görmesinden yakınıyorsunuz. Ama işin daha da ciddi tarafı yarın Sayın Cumhurbaşkanı ile - Ali BABACAN- Sn. Davutoğlu ve Abdullah Gül arasında arasında gerilim yaratacak atışmalar başlarsa bütün Türkiye huzursuz olur. Zira yukarıda adıgeçenlerin her birinde Çelik kasalar içinde saklı birbirlerini köşeye sıkıştıracak belgeler olduğu tahmin edilmektedir.Bilhassa Güneydoğuda yüzlerce şehit verdiğimiz HENDEKLERE GÖZ YUMMA HİKAYESİ Sorumluları meydana çıkarılırsa yer yerinden oynayabilir. Sn. Davutoğlu bu konuda çok şeyler biliyordur
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 14:23
Yok yahu üzülüyorsun demek
Abdullah hasan 28 Ağustos 2019 11:21
Hiçte üzülecek durum değil, Taraflar mert davranıp iftiralara girmezlerse bundan memleket kazançlı çıkacak Allahın izniyle. Herkez anyayı konyayı anlaması için iyi bir fırsat.
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 10:49
Demek ki dürüst değiller. Çiğ yemeyenin karnı ağrımaz.
Karar Okuru 27 Ağustos 2019 23:50
Türkiye adına üzülmek lazım, bu orta doğulu anlayış bir yere varmaz yakın tarihteki orta doğu ülkelerinin çöküşüne tanık oluyoruz.
dün bugün yarın 27 Ağustos 2019 20:30
şunu anladım din ve para aynı kişide olmaz
ddd 09 Eylül 2019 16:18
0
Hz. Süleyman mesela? Para da parasızlık da sınavdır. İki sınavı da geçen de vardır kalan da..
karar okuru 27 Ağustos 2019 19:17
muhafazakar camia maalesef inancını yitirmiş durumda. ben şahsen solcu olarak düşünmek istiyorum artık. eleştiren, bazı olumsuzlukları ve yapılanları, adaletsizlikleri, kayırmacılığı, ülke kaynaklarının bir kaç aileye pay edildiğini, dava dava deyip sonunda gene kazananın bu söylemi dillendirenlerin olduğunu düşünüp muhafazakar olmak istemiyorum artık. ya da itirazı dillendirenlere daha çok saygı duyuyorum.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 19:02
Davutoğlu milletvekili değil.
cumhur 27 Ağustos 2019 18:19
Parti kurma,seçimlere girme gerekirse muhalefet olma yeri geldiğinde hükümet olma tüm bunlar demokrasinin bir gereğidir.Neden kabullenemediğinizi ve kızdığınızı anlayabilmiş değilim.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 17:56
Bu makam, bu para nelere kadirmiş...Ne hacı hoca bıraktı.Ne dindar cemaat bıraktı.Ne muhafazakar siyasetci bıraktı.Artık neyin davasını güdeceğiz.Halkanın içine girenler dünyalıklarını zirveye çıkartıyorlar.Halkanın dışında kaldıysan kimsenin yüzüne de bakmazlar.Oy zamanı oyunu verirsin ve dışarda beklersin.Sistem çalışıyor...Güçlü halka ve zayıf halka
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 17:34
Keşke muhafazakar kesim adına üzüleceğinize yurttaşlar adına gerçekler daha görünür olacak diye sevinseydiniz. Ama muhafazakarlığın genetiğinde yurttaş olmak yazmadığından doğal haliniz böyle oluyor. Kapışmayı seven diyerek değersizleştirmek istediklerinizden biri olarak temsil yetkisi alarak ülkenin kaderini belirleyenler ne kadar çok sırra vukufsa o kadar ülkenin / yurttaşların durumu vahimdir diyorum. Aralarında çıkar kavgası olmadıkça bu sırlar bilinemediği ölçüde o ülke insanlarının geleceği de karanlık demektir. Kamusal bir hizmet olan gazeteci kimliğinizi hatırlamanızı temenni edelim.
Yanılgı ! 27 Ağustos 2019 17:30
Yazar iki ayaktan bahsetmekte. Aslında yazarın dediği anlamda ayak mayak yok.Ama başka ayaklar var. Ak Parti dışarıdan destek istememekte çünkü güvenilir değil. Kendi içinden destek istemekte. Bu destek partileşecek. Ak Parti yeni particileri sürekli gündemde tutarak kendisine oy vermeyenlerin bu partilere yönlenmesini sağlamaya çalışmakta. Sonuç olarak gelecek seçimde muhafazakar oyları beraberce paylaşarak birbirlerine payanda olacaklar.
İbrahim Erdoğan 27 Ağustos 2019 15:41
Hiç üzülmeyin Sayın Taşgetiren. Belki bu kapışmada söylenecek olanlardan, bizim bilgimiz dışında ve milletten gizlenen neler olduğunu; perdenin önünde vatan, millet, sakarya denilip hamasi nutuklar atılırken, perdenin gerisinde neler döndüğü gibi ilginçliklerden belki az da olsa haberdar olmuş bulunuruz!..
Demircan 27 Ağustos 2019 15:34
Adama sormuşlar dostun kimler o da perinçek ve bahçeli demiş. düşmanını sormamıza gerek yok demişler. Ayı ile dansa edersen dansın bitimine ayı karar verir. Ne kadar meraklıydık. Rıza nurun hayatım ve hatıratım adındaki yasaklı kitabını sahaflarda arardık. Bir devrin gizli tarihini okumak için. Sonra çoğunun rıza nurun zırvaları olduğunu öğrendik. Şimdi muhafazakar kesim aynı cendereden geçiyor. Devri iktidar bittiğinde kimbilir neler yazılacak. Ama olan yine gençlere olacak. Ateist deist sayımız artabilirmi. Resmi müslüman nüfusumuz yine azalırmı. Rabbim encamımızı hayr etsin.
Murat Doğrusöz 27 Ağustos 2019 15:22
Peki üzülüyorsunuz da,siz vicdanlı,hassas yazarlar bu vahim tabloda üzerinize düşeni yapıcı,nefisten uzak,tarafsız olarak yapabiliyor musunuz?Tamam Akp büyük yanlışlar içinde,uyarıları da pek umursamıyor.Buna rağmen sonucu bir hüsran olacağı açık olan A.Davutoğlu'nun parti kurma olayını nasıl destekliyorsunuz?''Haziran-Kasım seçimleri arası terör defterini açıklarsam,Millet Yüzüne çıkamazlar'basitliği ve ölçüsüzlüğünü niye pas geçiyor,eleştirmiyorsunuz?Kendisine,Akp'nin hatalarına karşı illa da parti kurmak gerekmez,yapınıza uygun daha başka uyarı ve mücadele seçenekleri var diyemiyorsunuz???
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 15:15
SAYIN YAZAR yorumlarla ilgilenen editörünuz ayrımcılık yapıyor. DAVUTOĞLU BEY LEHİNE YORUMLAR NEDENSE HİÇ YAYINLANMIYOR. LÜTFEN İLGİLENİN
cumhur 27 Ağustos 2019 14:37
Kim neye müstehaksa Allah onu onun başına verir.Biz buna müstehakız!Eğriye eğri,doğruya doğru demek insani bir görevdir.Şu söz üzerine yıllarca "oy" verdiğim partiden soğudum! "Ülkem kazanacaksa biz kaybetmeye razıyız." kim kazandı kim kaybetti yorumu size ait...
Selahattin 27 Ağustos 2019 14:23
Masallah cok neselisin sana malzeme cogaliyor.abdullah gul .babacani davutoglusu bunlar tayyibin yaninda bir kiymetleri vardi. Simdi pul kadar degeri yok desem pulu da bir ederi var. Kendi arkadasina faydasi olmamis milletemi olacak.
Taşgetiren Okuru 27 Ağustos 2019 19:34
1
Sizde maşaallah çok gıcıksınız:(
KARAR OKURUMehmet atay 27 Ağustos 2019 19:35
2
Biz olmasak Tayyip ne olurdu?
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 13:45
Bir siyasetçinin bittiği an, halkın, anlattığı masallara kanmamaya başladığı andır. Erdoğan’a geçmiş olsun...
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 13:12
Üzülmeyin Ahmet bey. Denizlerin dalgalanmadan durulduğu nerede görülmüş. Din ve milliyetçilik hamaseti yaparak, dava diyerek gelinen nokta; dış dünya da düşman sayısını artırmış, Suriye de çıkmaza girilmiş durumda. İçeride ise halkın yarısı diğer yarısı İçin hiç hayırlı şeyler düşünmüyor. Çarşı pazarsa el yakıyor. Cemaatlerin en rezili olan FETO’nun postunu kapma yarışı sürüyor. Ortalığı toplayacak, insanlarımıza umut verecek, düşman sayısını azaltacak, Suriye çamurundan çıkaracak en önemliside dili, dini, inancı, ırkı ne olursa olsun demeden kardeş bir ortak bir konsensus yaratılmalı.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 23:00
1
Kendi içinde çelişiyosun
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 13:03
Zaman bir kez daha gösterdi ki, dinin siyasette kullanılması lanetli bir şeymiş...
Süheyl CALISKANOGLU 27 Ağustos 2019 13:01
Ahmet Davutoglu'nu gönderdiler,sesi solugu cikmadi,ortaliktan toz oldu Simdi cikti piyasaya,bir seyler mirildaniyor,bu mirilti böyle kalir!.. Ahmet Davutoglu kendini söyle avutuyordur;Bak nasil korkuyorlar,benden!.Bunlar birbirlerini isirmazlar,mirildanilar sadece..
ÖTÜKENLİKURT 27 Ağustos 2019 12:43
Sayın yazar, hep dava ümmet siyaset bahçelerinde dolanmış, ekonomik vurgunlara, kimlerin köşe döndüğüne, iktidar nimetlerinin nasıl dağıtıldığına, bu dağıtımın kavgalar yarattığına hiç değinmemişsiniz! Bri cenah köşe oldu, servetlerinin sınırı yok! Bir daire değerinde saat alan zat da bu partid görev yaptı zerre haram yemeyen de! Elbette ayrışma olacaktı ve oldu! Şimdi Davutoğlu yiğit ise elindeki bilgileri açıklar ve çarşı karışır! Karışması iyi olur, çünkü kırılan kol yen içinde kalırsa kangren olur ve kesilir! Müslüman kim Müslümanca yaşıyor bilmelidir! Hırsız Müslüman olmaz!
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 15:39
2
Allah her gruptan insanları elekten geçirir gibi eler
musto 27 Ağustos 2019 12:36
Okullar açılmak üzere kırtasiye dükkanlarında yediden yetmişe çin malı ve ateş pahası vitrinlerde ilaç için bir tane TM bulunmuyor.Bunların döneminde doğan bir çocuk şimdi rüştünü aştı halen her konuşmalarının yarısında Allahın adını anıyorlar yeter artık Allahı'da suç ortaklığı yapmaktan vaz geçin.
hüseyin 27 Ağustos 2019 12:27
ahmet bey abdullah gül muhalefetin ortak adayı olacaktı ya benim için o zaman bitti. kılıçdaroğlu ile insan aynı yere düşer mi?? davutoğlu deseniz 7 haziran-1 kasım öncesi başbakan olduğunu unuttu herhalde??
Murat Doğrusöz 27 Ağustos 2019 12:15
Peki üzülüyorsunuz da,siz vicdanlı,hassas yazarlar bu vahim tabloda üzerinize düşeni yapıcı,nefisten uzak,tarafsız olarak yapabiliyor musunuz?Tamam Akp büyük yanlışlar içinde,uyarıları da pek umursamıyor.Buna rağmen sonucu bir hüsran olacağı açık olan A.Davutoğlu'nun parti kurma olayını nasıl destekliyorsunuz?''Haziran-Kasım seçimleri arası terör defterini açıklarsam,Millet Yüzüne çıkamazlar'basitliği ve ölçüsüzlüğünü niye pas geçiyor,eleştirmiyorsunuz?Kendisine,Akp'nin hatalarına karşı illa da parti kurmak gerekmez,yapınıza uygun daha başka uyarı ve mücadele seçenekleri var diyemiyorsunuz???
TÜRK-İSLAMCI 27 Ağustos 2019 11:49
Davutoğlu, Gül, Babacan siyaseten bitmiştir şimdi birleşseler alacakları oy saadeti geçemez Bunu onlar da biliyor ama Ak partide kriz bekliyorlar. HERKESİN TARAFI BELLİ KARŞIDA CHDP İP VE BATI DESTEĞİ VAR BİZİM YERİMİZ CUMHUR O KADAR
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 11:38
Davutoğlu milletvekili değil.
sade vatandaş 27 Ağustos 2019 11:28
Parti içi demokrasinin olmaması,partileri zamanla yozlaştırıyor.Birde koalisyon veya tek başına iktldar şansı yakalamış ise kendi saadet zincirleri oluşuyor.Bunu devamı için herşey beka meselesi oluyor.Uzun süreli iktidarların hem partilere hemde topluma fayda sağlamadığını yaşayarak öğreneceğiz herhalde.
Kaan 27 Ağustos 2019 11:19
Dizi film gibi.Filmde bazen gerçek hayattan uyarlanmıştır.Bazen hayal ürünüdür der.İnsanlarımızın değerini bilelim.Hayatımızı kolaylaştıralım,güzelleştirelim.İnsanlarımıza umut olalım,şeffaf olalım.Bir organ bağışı ile bazen beş kişi normal hayatına dönüyor.Gerçeklerle yüzleşip normal.gerçek hayata dönmek çok mu zor?
Halil 27 Ağustos 2019 11:16
Bu kapışma ve vuruşmada her iki-üç taraf da vebal altında.Hiç biri yıpranmamış kalamaz.Böyle karşılıklı didişme ülkeye zarar verecek..
Karar Okuru 27 Ağustos 2019 11:13
Dunya genel olarak vahsi kapitalizmle savas, cinsiyet esitligi, cevrecilik, kuresel isinmayi yavaslatma konularinda hizalaniyor. Akp ve benzerleri akintiya ters yonde kurek cekiyorlar. Dunya genelinde guc toplayan firtinadan Turkiye de nasibini alacaktir. Turkiye'li gencler yasanabilir bir dunya icin butun dunyadaki akranlariyla ayni kaygilari tasiyor. Er gec firtinaya eklenecekler. Gencleri ikna edemeyen partilerin iktidar olma sanslari kalmayacak.
Murat Doğrusöz 27 Ağustos 2019 15:55
2
Biz mi başka dünyada yaşıyoruz?Hangi vahşi kapitalizmle ciddi bir savaş var?Petrol için ABD,AB refah içinde olmasına rağmen Libya'yı mikser gibi karıştırdı,ciddi bir tepki mi gördün?ABD,AB emperyalist çıkarları için IRAK ve SURİYE'yi enkaza çevirdi.Dünya suni oluşturdukları DEAŞ masalıyla uğraştı,Venezuella açık bir emperyalizm baskısında,ne kadar destek alabiliyor?,Mısır'da Kapitalist çıkarlarına ters geliyor diye,halk iktidarı devrilip,darbeciler başa getirildi.Bize Demokrasi dersi veren ABD,AB Sisi'yi kayıtsız destekledi,Dünya'dan çıt çıkmadı.Dünya hangi kapitalizm savaşında hizalanıyor???
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 11:08
Ak parti miadı dolmuş gibi duruyor.Kimse halkı küçümsemesin,biz ne yaparsak yine iktidar oluruz sevdasından vaz geçsin.İnanmayanlar 23 hazirana baksın.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 11:05
değerli karar okurları, siyasi ön görüsünde bu güne kadar hiç yanılmamış biri olarak söylüyorum: ne Davutoğlu nede Babacan başarılı olamazlar.geçmişte Akp de siyaset yapmış olup bu gün gidişattan rahatsız olanlar hepsi bir arada saadet partisine katılıp orada siyaset yapmalılar o zaman başarılı olurlar. Çünkü saadet partisinin bir tabanı ve kökleri sağlam bir geçmişi var.solcu müslüman bir Kürt olarak benden söylenmesi...
Ehl-i İrfan 27 Ağustos 2019 10:50
Hepsini geçtim, insan, siyasi rakiplerini, kendi görev yaptığı dönemi anlatma şantajıyla sıkıştırmayı bir strateji olarak gören bu çapta birinin koskoca Türkiye'yi 20 ay nasıl yönettiğine gerçekten hayret ediyor. Ülkece yaşadığımız travmaları düşünüyorum da yine de ucuz atlatmışız.( M Altıok)
Hermes 27 Ağustos 2019 10:35
“Dava, ümmet, ihanet, bölücülük…” ha?. Bazıları diyorlar ki: neden sadece Müslüman dünyası acı çekiyor?. Çünkü "adalet mülkün temelidir", bu mülke insan da dahil. Avrupa, ABD, uzakdoğunun birçok ülkesi: ADALET tarafsız ve tıkır tıkır işliyor, özgürlük var, insanlar üretiyor, kazanıyor, özgürce harcıyor... "INSAN" genel itibari ile oralarda çok değerli. Hangi müslüman ülkede "adalet, özgürlük, üretim, çok çalışmak vs" var?. Krallıklar, hanedanlar, sultanlar, kabile devletleri ortaçağın da gerisinde kaldı. Ama aklı hala oralarda olan çok "ümmetçi" yönetici var.
KARAR OKURU Cemil 27 Ağustos 2019 09:53
Birisi demişti ki; önce cemaat tarikat vs sonra bu partiyi halledeceğiz. Bakınız gazetelerine şimdi de başka islami grubu (grupları) hedef yapmışlar. Dediği gibi de oluyor. Aklını başına topla ey müslüman...
Eski ortadirek 27 Ağustos 2019 12:42
0
Bu dediklerini CHP mi yapıyor?
KARAR 'da KARARLI ADAM 27 Ağustos 2019 14:53
1
O birisi Perinçek'di galiba,niye birisi diyorsun ki.Dediğiniz gibi demişti PERİNÇEK.Perdenin arkasında,karanlık dehlizlerde bu ve bunun gibiler,ne filmler çeviriyorlar,ne senaryolar yazıyorlar, ne oyunlar oynuyorlar,daha doğrusu birilerini figüran olarak nasıl kullanıyorlar.Nasıl da tam da istediklerini kendileri değil de, birilerine yaptırıyorlar.Hiç elleri yanmıyor,hiç bir riskleri yok.Ama en kazançlı onlar oluyor.Kapışmada niye C. B.'nın yanında olmasınlar ki Sayın TAŞGETİREN.
Demircan 27 Ağustos 2019 15:51
0
Aydınlık gazetesi ve perincekten bahsediyor.
Mustafa 27 Ağustos 2019 09:30
Ben yazarların yorumlarından çok yorumcuların yorumları ile ilgileniyorum. Anti Erdoğan cı bir kitle karar gazetesinin yorum köşelerini adeta işgal etmiş ve aynı kulvardan yönlendirilmiş mayınlar gibi. Bunların içinde kaç kişi samimi yada kaç kişi fetö'nün uşağı yada pkk sempatizanı? Şimdi sayın yazarlar da biraz kendini eleştirsin istiyorum acaba gerçekten samimi bir muhalefet mi yapıyorlar, yoksa pensilvanyadaki sahtekarın zavallı müridlerine moral mi
Muhtefi. . 27 Ağustos 2019 11:21
6
Hayatta hiç hazetmedigim herturlu Partizan HOLİGANLAR. .Rahmetli Halamın Kocası vardı. 80'li yillar cocuktum Kir'at derdi başka da bişey bilmezdi. Öyle de gitti. Şaşırıyordum nasıl bir motivasyonu vardı. :))..burada da öyle en ufak bir konuda Etnik Irkçı FAŞİST baş gösteriyor. peşinden Fetos maskeli troller, bazen Vehhabi,İşid sempatizanlari vd GEÇİT TÖRENİ gibi.ama cook belli ediyorsunuz :))..bazen Akla, Mantığa uygun şeyler yazın bari. Belki bazıları yer. !.
KARAR OKURUMehmet atay 27 Ağustos 2019 12:16
2
Bu yolla gidersek Her muhalif sese Fetö....süflesi diyeceğiz Samimi olsa(ma)ne olacak ? Bir tespit yapılıyor... Her eleştiriye kasti diyerek ilelebet Lay-üs'el. Senin ; kontra Fetöcü olmadığın ne malum ? Hani bizi itham ederek (!) Güya "Fetö hala güçlü"demek İstiyor olabilirsin!
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 12:17
2
Doğru işler yaptığında yanındaydık şimdi yanlış işler yaptığı için karşısındayız. Hangi yanlış iş dersen onlarca sayabilirim ama bana bir tanesi yetti. Bir mitingde aynen şöyle dedi: "Rahmetimiz gazabımızı geçecek"
Zekeriya 27 Ağustos 2019 12:41
1
Mustafa bey, yorumculara bakarak yorum yapmanız ve yazarları töhmet altında bırakmanız doğru değil.Yazarlar doğru yazıyor buna bakılır. Karar yazarları AK Partiye mesafeliler. Yeni partilere meyilliler. bu onların yanlışı mı. Yoksa bu kadar samimi insanları pasifize eden, dışlayanlar mı yanlış yapıyor. Azıcı farklı görüşe tahammülleri yok. En ağır ithamlarla suçlanıyorlar.
Karar okuru 27 Ağustos 2019 13:06
2
Mustafa Bey, FETO biliyorsunuz ne istedilerse verilen bir sivil toplum orgutu idi, ne istediler biliyormusunuz? Devleti ve aldilar… Kim verdi? FETO ile mucadele diye inandirilmis bir suru zavalliyi al iceri hayatlarini karart beyin takimina dokunma, beraber protokollarda gez... PKK ile senelerce koyun koyuna yat… Sonra bizlere “Ayni kulvardan yonlendirilen mayinlar de…” Allah size akil, fikir, zihin acikligi versin… Bunlari kiskirtmak icin yaziyorsanizda Allah sizi Islah etsin…
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 13:11
0
Sizin akıl kira sözleşmeniz ne zaman bitiyor? İnsanlara böyle suçlamayı nasıl yapabiliyorsunuz? Allah ıslah etsin.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 13:22
0
Şebeke yorumları yazarın görmediğini ve kaale aldığını sanmıyorum.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 13:55
2
09:30 yani sana göre Reisci olmayan ya FETÖcü yada PKK’cı? Buna galiba düz mantık diyorlar.
Denge 27 Ağustos 2019 14:05
1
Her muhalife FETÖ uşağı, hain, terörist demek. Aman ne büyük bir buluş! Ben niye düşünemedim bunu :)
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 14:38
8
Fetoculer asla dışarı cikaniyacaklar.Feto hasta ve ölmek üzere.Amerika seçimden önce teslim edebilir aynı apo gibi.Şakitler çok büyük kazık attınız ümmete,ama ocakları dağılan siz oldunuz.
Zülfü yâr....!!! 27 Ağustos 2019 14:43
1
18 yıldır gık diyeni hain, terörist, dış güçlerin maşası-piyonu, ümmetin tefrikacısı ilan edip her türlü rezilliğe, günaha, hataya mazeret kılıfı uyduranların başkalarına kendinize bakın deme lüksü kalmamıştır. O kadar çok hata ve günah oldu ki Türkiyedeki tüm keçilere günahınızı/hatalarınızı/yalan ve komplolarınızı yükleseniz de arta kalanlar yine size yeter... ve sizi götürecek...
hurşit GÜNDOĞAN 27 Ağustos 2019 09:29
Tatil yapmadım diyen İmamoğlu’nu İstanbul’da bulana aşk olsun! İmamoğlu, mazbatasını alır almaz Anıtkabir ziyareti için Ankara’ya gitti. Başkente gitmişken CHP’lileri ziyaret eden İmamoğlu, ardından Edirne’ye giderek yağlı güreş müsabakalarını izledi. Tam İstanbul’a döndü derken, İBB’nin dağıtım yerlerine bir mesaj gönderen İmamoğlu, 8 günlük yıllık izne çıktığını açıkladı. Mazbatasını aldıktan 3 hafta sonra yıllık izne çıkan İmamoğlu, Bodrum’da tatil yaptı. Ardından İstanbul’a dönen CHP’li başkan, sahada bir-iki poz verdikten sonra Nevşehir’e Hacıbektaş ilçesine ziyarete gitti.Buraya gitmesi
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 11:32
3
Başkomutanım, diyen zatı, geçtim savaş meydanında, Ankara'da bulabilene aşk olsun. Ordunun bir kısmı Irak'ta, bir kısmı Suriye'de. Suriye'de gözetim noktalarımızın biri kuşatma altında; ordunun nakli sırasında başımıza bomba yağıyor; haberi var mı, o bile şüpheli. Başkomutan, Türkiye’nin bütün şehirlerine belediye başkan adayı olmuştu. Ama halk onu, özellikle büyük şehirlerde seçmedi. Hatta sekiz yüz bin fark bile yedi, tek bir şehirde. Kendisini seçen üç beş şehre teşekkür gezisine çıkmış. Oralardan İmamoğlu’na laf çakıyor.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 11:58
2
Adamın seçimini çalmaya kalktınız, neyse ki teşebbüs aşamasında kaldı. Herkese 3 ay bu adama 6 ay seçim çalışması yaptırdınız. Sizin gibi hırsızın hiç mi kabahati yok? Bırakın dinlesin.
Süheyl CALISKANOGLU 27 Ağustos 2019 13:48
5
Istanbul'u sel basmis beyefendi tatilde,15 Temmuz'da FETÖ saldirisinda RTE neredeydi tatilde, MIT'in var,haberin yok!. Istanbul'u kaptiran AKP bunu hazmedemedi,"arpalar kesildi'bunun icin bütün hirslari,ne yapacaklarini sasirdilar,"Arpalarin kesilmesi canlarini cok acitti..
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 14:42
12
Adam cumhurbaskanligina oynuyor İstanbul umurunda mı. 17 yıllık tepki oylarını kendi aldı zannediyor. İstanbula Atilla taş i kosalardi yine kazanacaktı.akp için bu iyi oldu muhalefetin gazi alındı akp de kendine çeki düzen vermek zorunda kaldı ve2023 u kurtardı.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 15:32
3
Hurşit bey! Nesense Erdoğan'ın tatillerini hiç görmüyorsun. Sahi Erdoğan 15 temmuz'a nerede yakalanmisti? Cevap veriyorum: tatilde..
İBB AÇIKLADI 27 Ağustos 2019 21:26
0
"İstanbul Büyükşehir eski Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 4 yıl 7 aylık görev süresinde toplam 302 gün izin yaptığı tespit edilmiştir."
Beynel Hak wel Kral!!! 27 Ağustos 2019 09:28
Kimin için üzülüyorsun 18 yılda ülkenin anasını ağlatan, milleti kanlı bıçaklı hale getiren, ülkenin herşeyini satan, hazineyi ailesinin tasarrufuna alan adamlara duurr!!!! diyecek kimselere mi üzülüyorsun yoksa artık kendilerine duurr! denilmesi ahlaki ve hayati bir farz haline gelmiş adamlara mı üzülüyorsun.... Eğer bu kadar çürüme, kokuşma, yozlaşma ve ifsada rağmen hala bu adamlara üzülüyorsan vah ki ne vah.... "bizden", "bize yakın" zannettiklerin tarihin şehadetiyle "saraylara, filolara, hazineye, koltuklara, debdebeye" çok daha yakınlarmış... hakkın hatırını kralın hatırına feda etme...
Ülkeyi icine soktuklari,agir ekonomik buhran ve disarida basimiza actiklari agir belalarin da üstesinden gelemeyecek olduklarinin farkina vardikca,bu fevri tavir daha da azginlasacak.Dalasacak yer ariyorlar.Istanbul'u sel basti,beyefendi tatilde sözlerine verilecek cevap,FETÖ'nün hareketinde,sen de tatilde degilmiydin,kimselere erisemedigini,olayi enistenden ögrendigini söyleyen RTE degilmiydi. RET'nin "Kasimpasa agziyla'saga sola satasmasi artik oy getirmeyecek,millet bikti usandi,bu ucuz meydan satasmalarindan..
Lokman 27 Ağustos 2019 09:25
Davutoğlu milletvekili mi şu an bilemedim yani? Türkiyenin önde gelen gazeteci yazarı öyle diyorsa öyledir.
Takipci 27 Ağustos 2019 09:24
Pasta kuculuyor, Talip'ler cogaliyor, Kapisma siddetleniyor.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 09:10
Sütten çıkmış ak kaşık muhafazakâr camia çok üzülüyor bu olanlara. Nedir bu Davutoğlu ve babacan tarafindan yapılan edepsizlikler. Lütfen kesin şunu artik hişşşt aile var! Pardon camia var.
Muhtefi. . 27 Ağustos 2019 09:06
Ne kapışıyoruz :))..anlamadım. !
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 09:06
Hocam Ahmet Davtoğlu şuan milletvekili değil. Tekrar gözden geçirin isterseniz
ali namlı 27 Ağustos 2019 16:27
0
Doğrusu ben de şaşırdım ! Bu kadar büyük hata yapılır mı; hayret !!!
KARAR OKU 27 Ağustos 2019 05:40
Bize Ömer'ler lazım diyen zat; mahkeme kararıyla belediye arşivine dokunulmazlık getiriyor. Konuşsunlar, kapışsınlar millet gerçekleri bilsin. Kimler koltuğunu pisletmiş kimler temiz kalkmış anlayalım...
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 10:01
2
İMAMOĞLU, İBB'nin arşivini kopyalatınca yeri göğü yıktılar. Sanki MİT'in, Genel Kurmay'ın arşivi kopyalanıyordu; kozmik odaya girilmişti. Yaygaralarının nedeni, kurdukları talan düzeninin belgelerinin ele geçme korkusuydu. Seçimi yeniletme nedenleri de, belge/kayıt karartma için zaman kazanmak amaçlıydı. Ne bilsinler bu kadar büyük hezimete uğrayacaklarını.
Okur 27 Ağustos 2019 16:13
2
Kozmik oda dedin de milletin hakimini kozmik odaya sokmadılar ama Putin'in saray muhafız alayı komutanını kozmik odaya soktular.
Sabır! 27 Ağustos 2019 04:52
Tasavvuf erbabı derki,kime bir iyilik yaparsan karşılığında mutlaka düşmanlık görürsün. Çünkü Allah sınar bu iyiliği nefsin için mi yaptın Allah rızasını kazanmak için mi? Tayyip sayesinde Devletin en üst noktalarına kadar tırmanacaksın.Maharet bendeydi sende değil deyip saldıracaksın.Tayyip galiba sınanıyor.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 10:11
2
Hayır, biz sınanıyoruz. Zamanında oy verdik, belamızı bulduk.
KARAR OKURUMehmet atay 27 Ağustos 2019 12:19
1
Kime ne iyiliği yapmış Siyasette iyilik olmaz Baba sandukalarından ulufe mi dağıtıyor sanki buna hakkı var
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 12:20
1
Tayyip sayesinde mi gelmişler. Tayyip kimin sayesinde gelmiş? Tayyip bu iş dava işidir, sırası gelen hizmet eder sırası gelen gider diyor ama kendisi maşallah oturdu kalkmıyor, kalkmak şöyle dursun hep daha fazlası hep daha fazlası diyor, ilaveten çoluk çocuk torun tombalak damat soyunu sopunu da devlete "embed" ediyor. Var mı buna bir diyeceğin? Goygoyu bırak.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 04:19
Üzülmek neye yarar buraya kadar, olmadı yâr! Masiva(dünyaya perestiş etmek) zehirdir. Zehirlenen ağır ağır ölür. Süreç bu...
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 04:15
Sayın yazar artık yeter vazgeçin içinizde bir akparti sevdası var ama akparti ömrünü tamamlamış topluma verecek olumlu bir şeyleri kalmadı
Muhalif sesler hain ilan ediliyor kendi islami inanclarina göre. Peki yine ayni inanca göre 'hain' in hükmü nedir? Tard etmek yani kovmak yurt disina sürmek. E sürsün bakalım bunları da görelim. İşine geldi mi dava, İslâm işine gelmedi mi Anayasa, mevzuat, dünya hukuku. Siyaset yapmak ne kadar kirli hale geldi Türkiye'de. Bir karar verin artık. Dava mi yoksa siyaset mi?
Turk Genci 27 Ağustos 2019 03:34
Yeter artik 18 yildir bu aziz milleti somurmeleri soydular sogana cevirdiler ulkeyi. Artik yeni partilere acilen ihtiyac var. Artik bos kaset dinlemek istemiyoruz. 18 yildir ayni kaset donder donder basa al calmaya devam et sonuc sifir. Hani milli gelir kisi basina 25 bin dolar olacakti? Yandaslarinin milli gelirleri yillik olarak milyon dolarlari gecti ve millet kandirilmaya devam ediyor.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 05:39
17
Calişmadan milli gelir 25000 dolar olmaz....üretim.üretim.üretim....her seyi devlet ten bekleyerek sorunlar cözülmüyorm...
Karar okuru 27 Ağustos 2019 13:23
2
Karar okuru 05:39 Devletden tek birsey bekliyorum benim vergilerimi sacmasin... Pek iyi biliyorlar o isi ese, dosta, akrabaya, yandasa vermeyi... Bu yonetimle calisarak da olmaz… Hirsizligi, yolsuzlugu, israfi, kayirmayi durdur devlet olarak yeter. Benim dolapdaki ayakkabi kutusunda faturalar duruyor, kolumdaki saatde 120 tl degerinde, lokum kutusundada sadece lokum var…
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 02:04
En fazla üç dönem şartını Ak parti kurulurken en çok Reis dile getirdi. Üç dönem kuralını bir tek kendisine işletmedi.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 01:56
Hocam bırak bu kapışmayı ayrışmayı zat-ı aliniz kim kazanırsa onun yanında olur. Asıl sıkıntı millet halk vatandaş zamlar altında inim inim inliyor artık sürünme faslındayız.toplumun bu sorununu dile getirmek söylemek islamcı yazarlara göre caiz değil mi. Yada sizin mahallede kriz yok galiba.siz akil adamsınız belki sözünüze kulak verirler
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 09:03
4
Kim kazanırsa onun yanında olması cümlesi; yazarın şuan ki pozisyonuyla hiç uyuşmuyor. Kişi kendinden bilir işi diye boşuna dememişler. Her yazdığı köşeyazısında zamdan mı bahsetmesi gerekiyor; yani bu mu senin bakış açın. Adam viraja hızlı giriyoruz, kaza olabilir diyor; sende klima bozuk ondan niye bahsetmiyorsun diye veryansın ediyorsun. Eleştirmeyi bile beceremiyoruz. Yazık bize!!!
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 01:06
0
Cevap yazan arkadaş hocanın avukatı olan muhterem şu hocanızın toplumun ekonomik sorununu yazdığı yazıları tarihiyle verirsen sevinirim
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 01:45
FETÖ Ak partinin psikolojisini bozdu, gölgelerinden korkar hale geldiler. Altı üstü bir parti kuruluyor. Bu kadar abartmanın, adamların üzerine gitmenin kime ne faydası var, anlamak mümkün değil. En çok da kendilerine zarar, hiç mi akıllı adam kalmadı yanı yöresinde..
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 09:10
2
Akıllı adam kalsa ''İmamoğlu tatilde; İstanbul sular altında, dün bir bugün iki'' gibi acaip garaip çıkışlar yapılmaz. Millet demez mi; darbe olduğunda neredeydiniz, sayın Reis-i Cumhurum? Bu arada bir şeyi fark ettim; yorum yazarken acaba bu yazdıklarımdan dolayı başıma bi iş gelir mi diye acaip gerilemeye başlamışım. Ülke fikir ve ifade özgürlüğü açısından ne hale gelmiş. El-insaf!!!! Yazık günah...
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 00:50
Devlet Bahçeli ve Doğu Perinçek'in yanında yer alan biri muhafazakar görünümlü olsa bile asla muhafazakar biri değildir...
Karar okuru 27 Ağustos 2019 00:37
Sayin Tasgetiren fazla uzulmeyin... Muhafazakar Camia da hicbir camia nin olmadigi gibi sutten cikmis ak kasik degil… Isin en korkutucu tarafi Muhafazakar Camia nin yalanda, dolanda, kayirmacilikta, yolsuzlukta, komplo teorileri yaratmada, israfda, ye kurkum ye islerinde ordinaryus profesor seviyesine yukselmis olmasinda…
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 04:50
3
Muhafazakar biri olarak üzülerek söylediğinize katılıyorum. Ancak hiçbir camianın olmadığı kadar kısmını fazla sübjektif buldum.
Karar okuru 27 Ağustos 2019 13:26
0
Karar okuru 04:50 Ben bu yorumu bir muhafazakar olarak İçim aciyarak yaziyorum ve COK uzuluyorum... “Hic bir camia nin olmadigi kadar degil” Hic bir camianin olmadigi gibi… Bir yalnis anlasilma olmus orada… Selametle
Hocam.Sayın Erdoğan İktidara talip olan kim olursa onu İtibarsızlaştırmak için soyut bir dava retoriği üzerine kurulu argümanla " ihanet ve hainlik " gibi içeriği ne ihtiva ediyor belirsiz muğlak ifadelerle ithamda cömert...Centilmen klas bir karakter ( bana göre ) "Milletin teveccühüne mazhar olmak için demokratik hak kullanıyorlar; hayırlı olsun " demesi gerekir. .. Sanki; Nevi şahsına münhasır illa (O) olacak başkan..muarız bir bakış
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 00:26
İlk taşı içinizden temiz olan atsın diyorsun. O kadar kirlenmişiz ki kim kime taş atacak. Siyasal İslâm'ın ikbali kısa oldu ve iflas etti. Açtığı yaralar ise çok büyük... Bir nesil de böyle zayi oldu. Bir mütedeyyin olarak üzülmeyi bırak buna ağlayalım sayın Hocam!
karar verildi 27 Ağustos 2019 09:12
2
Aslında siyasal İslam'ın tarihi nerdeyse 200 yıl oldu ama baştan beri yanlış bir yol olduğu için uygulanan tüm İslam beldelerinde başarı sağlayamadı, pakistan-mısır-iran-türkiye hepsi aynı...
EMEKLİ BİR VATANDAŞ 27 Ağustos 2019 00:24
Muhafazakar bir vatandaş olarak Perinçek'in Erdoğan'ı kendi partisinden daha fazla savunduğun u görüyor ve hayret etmiyorum.Çünkü bu gibi zamanlarda sık sık Erdoğan-Bahçeli'nin birbirleri hakkında neler söylediklerini ihtiva eden videoları seyrediyorum.Vesadece gülüp geçiyorum.Bu arada Kurtulmuş ve Soylu'nun Erdoğan hakkındaki videoları da pek anlamlı geliyor zamanın ruhuna.Komedi izler gibi izlemek beni rahatlatıyor.Tavsiye ederim.
Abdullah hasan 28 Ağustos 2019 11:32
0
Komedi seviyorsunuz yanı, bende espirili komedileri severim, düşünce ufku genişliyor.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 00:20
Bizim adımıza üzülme Sayın Hocam(kendi adınıza olabilir saygı duyarım)temiz olanın kaybedeceği bir şey yok. Kirli olan varsa müsaade ette hesap versin. Biz gençler vay be ne kirli işler dönmüş diyoruz. Açıklanmasa da öyle düşüneceğiz. Ankara parsel parsel işi gibi çark edilse bile ok yaydan çıktı. Vay be hiç kimse masum değilmiş inancı özellikle gençlerde karşılık buluyor. Halı altına süpürülsün üzülmeyelim anlayışı hiç ahlakî değil. Bunu en iyi bilenlerden olduğunuza hâlâ inancım tam. Saygılarımla!
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 00:13
Yazı şu var ama bu da önemli cümlesinin türevlerinden oluşuyor. Standart takiye neredeyse. Yazardan hayır bekleyen küskün muhafazakârlar varsa tekrar düşünsünler derim.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 00:00
Yaşadıkları şey rezillik. Tabi bize yasattikkarida.
Ali baba 26 Ağustos 2019 23:59
Sevgili HOCAM,Bu ana aktörlerin ve muhafazakar camiasinin, kapišmalarina hic üzülme, birakin kapišsinlar,ki kendi iclerinde,ki temizlik diyelim, HOCAM hic uzülmeyin cünkü Allah böyle ISTIYOR,
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 11:54
1
Allah değil de kul böyle istiyor.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN