Back To Top
Kaygı, kaygı, kaygı

Kaygı, kaygı, kaygı

 - Son Güncelleme: 18.08.2019 Pazar 08:58
- A +

13 ağustos 2019 tarihli yazımda “Açık sorular şunlar” diye açılan paragrafta şu sorular sıralanmaktaydı: 

“-50 - 60 bin civarında olduğu ifade edilen silahlı PKK-PYD varlığı ne olacak?

-Amerika’nın onlara Türkiye’nin bütün itirazlarına, isyanlarına rağmen verdiği ağır silahlar ne olacak?

-Amerika bölge için planladığı yapıdan vaz geçmiş mi oluyor?

-Türkiye nasıl bir statüyü kendi güvenliği için yeterli buldu, yoksa kademeli bir oluşum mu söz konusu Fırat’ın Doğusu için? Fırat’ın Doğusuna girmek, orada kalmak nasıl bir çerçeveye oturdu?

-Amerika Türkiye’ye neyi kabul ettirdi, PKK-PYD’ye neyi kabul ettirdi?

-Uzlaşmaya Şam yönetimi tepki gösterdi. Şam’dan bakılınca buralar Suriye toprağı olarak görülüyor ve her türlü operasyon Suriye egemenliğini ihlal olarak niteleniyor.”

Amerika ile “Fırat’ın doğusu”na ilişkin mutabakatın açıklanmasından şu ana kadar hiçbir şeyin netleşmediğini söylemek mümkün.

Aksine, Türkiye adına “kaygılar”ın seslendirildiği günler yaşıyoruz.

Nerede ise ekranlardan yüzlerini tanıdığımız bütün güvenlik uzmanları kaygılı. Daha önce Türkiye’nin eski ABD Büyükelçisi Şükrü Elekdağ’ın James Jeffry’nin temaslarını “Türkiye ile PYD arasında arabuluculuk” olarak tanımlayan sözlerini bu sütunlarda paylaşmıştım. Hemen sayayım, Abdullah Ağar, Naim Babüroğlu, Necati Özgen…. gibi asker – özel harp kökenli isimler “Oyuna geliyoruz” yollu değerlendirmeler yapıyor.

Nasıl oyuna geliyoruz?

PYD orada duruyor. Amerikalılarla PYD’lilerin görüntüleri dünya medyasına fütursuzca yansıyor. PYD projesi ile ABD projesinin nasıl üst üste oturduğuna dair bilgiler harc-ı alem bilgiler haline gelmiş durumda. Eeee, o arada da tampon – güvenli her ne ise bir bölge olsun. Türkiye PYD-YPG’ye dokunmasın.

Amerika’nın hesaplarından, en azından Münbiç’te olduğu gibi ayak sürümesinden kaygılıyız.

Sınıra yaptığımız yığınak aslında Amerika’ya güvenmiyor oluşumuzun göstergesi. Kim bilir bir ara gireriz belki, gibi açıklamalarımız da var. Ama sanki Amerika da asla girmeyeceğimizden emin gibi.

Aslında iş çok kolay değil.

Amerika zaten orada. DAİŞ’le mücadele gerekçesini kullanıp orada bayrak gösteriyor. PYD-YPG’yi de dişine kadar silahlandırırken, DAİŞ’le mücadele ortağı olarak meşrulaştırmış.

Açıkça da ifade ediliyor mu bilmiyoruz ama, Türkiye’ye “Buraya girersen karşında bizi bulursun” yollu gözdağları da veriliyor olmalı.

Öte yanda Rusya adına “Buraların tamamı Suriye toprağı, Şam’dan izin almadan yapılan her türlü giriş tecavüz sayılır” açıklamalar yapılıyor. Bu sözlerin Amerika’dan çok Türkiye’yi hedef aldığı açık.

Oysa Suriye’nin bağımsız bir devlet haysiyetini kaybettiğini en iyi Rusya biliyor olmalı. Ama BM’de Suriye’yi Şam’ın temsil ettiği de bir gerçek.

Böyle bir kaos içinden biz;

-Sınırlarımızda bir terör yapılanması oluşmamasının,

-Yurdumuza sığınan 4 milyon mültecinin, bizim kimyamızı tarümar etmeden ülkelerine dönüşünün gerçekleşmesinin,

-Irak’ta, Suriye’de bulunan Kürt varlığının Türkiye’deki Kürt varlığı ile ilişkisinin, emperyalist oyunların fesadına uğramadan, kardeşane bir çerçeveye oturtulabilmesinin,

-Belki bir de Türkiye’ye güvenerek Suriye’de özgürlük mücadelesine soyunan silahlı grupların yeni sistem oturduğunda sağlıklı bir statüye kavuşmasının… imkanını çıkarmaya çalışıyoruz.

Zaman zaman sınır ötesine askeri hamle yapıyoruz, bunun hem uluslararası hukuk çerçevesinde, hem de bölgedeki imajı gözetmek açısından sınırlarını dikkatle gözetiyoruz. Görülüyor ki bir yerde ABD’ye, diğer yerde Rusya’ya toslama, bir yerde de komşu coğrafyalar bakımından “emperyal hedefler içinde gözükme - gösterilme” riski var.

Esed’le iletişim yollarının kapalı olmadığına dair bilgiler de dolaşımda. Esed’le uzlaşıldığında da sorun bitmiyor oysa. Esed “Normal”i temsil etmiyor çünkü. 

***

Coğrafya bizim coğrafyamız. Etrafımızdaki tüm halklarla “kardeş” sayılırız. Ama görülüyor ki, “kardeş olmak” da kolay değil. Her şeyin kolayca zehirlenebileceği bir dünya burası. “Belalı bir coğrafya” bu yönüyle aynı zamanda. Biz kardeşiz ama, Amerika daha çok kardeş birileriyle, Rusya daha çok kardeş.

Erken zafer söylemleri yerine, basiretli yönetimle selamet sahilini bulmak gerekiyor. Hem ülkemiz için hem coğrafyamız için. Her şeyi meydanlarda söylemeden, belki arka kapı politikalarını da ihmal etmeden…

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
"Cumhuriyet Halk Fırkasının müstakar umumî siyasetini şu kısa cümle açıkça ifadeye kâfidir zannederim: Yurtta sulh, cihanda sulh için, çalışıyoruz." Mustafa Kemal ATATÜRK 20 Nisan 1931 Sakat Ümmetçi bakış ve köktendinci islami fraksiyonlara karşı Panzehir ATATÜRK yoludur. Sizin mahalle anlamak istemesede, tarih her yeni gün O büyük dehayı haklı çıkarıyor. Ne olur, kulluk bakımından; mütevazilikle, millî duruş bakımından; önderiniz olarak bakabilseniz, Türkiye Cumhuriyetinin kurucu kadro ve ideolojisine.
B 19 Ağustos 2019 21:38
Rusların aklına hayranım. İdlip'i öyle bir kamçı gibi kullanıyorlar ki. Erdoğan hala kibrinde inat ediyor. Ölen çocuklara yazık. Artık Esad'la görüşmelere başlanılması lazım. Esad zalim olsa bile bunu yapmak zorundalar. Çünkü ABD'nin veya Türkiye'nin Esad'ı devirmek gibi bir şansı kalmadı. Rusya bölgeye hakim. Bunu artık kimse göze alamaz. İnad ettikçe zarardan başka birşey yok. Türkiye, Rusya ve Suriye hükümetiyle biraraya gelip, Suriye'den ABD'yi ve pyd teröristlerini çıkarmak ve etkisiz hale getirmek için uğraşmalı.Aklın yolu bir.
B 18 Ağustos 2019 21:30
Aslında ABD Suriye'de kaybetti. Fırat'ın doğusuna bir koridor açılamadı. Ancak bu arzusundan vazgeçmiş değil. O yüzden Suriye'ye silah yığınağı yapıyor. Bölgede yaşayan kürtlerin bir kısmını kullanıyor. Onlara bir devlet vadediyor. Yöneticilik v.s. vadediyor. Ama bunun karşılığında hayatlarını istiyor. Bu vaadinin de gitgide imkansızlaştığını kendileri de biliyorlar. Bu bölgede ufak bir operasyon. Kumdan bir kale. Bir dokunuşla dağılabilirler. Birkaç koldan Suriye'ye girilebilir. Kimse birşey yapamaz. Zaten bölge insanı da usanmış durumda.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 18:57
Kardeşlikten bahs ediyorsun, kardeşliğin hangi hukukunu yerine getirdiniz. Emperyal bir zihniyetle bir yere varılmaz. Kafatascı bir zihniyet in peşinde koltuğu kortarmak için dört büklüm.bu büklüm..bu kafaylamı memlekete huzur, güven getireceksiniz. Peygamberi bir metot diye bir şeyler bilirsiniz ayı bir avucuma güneşi diğer avucuma koysanız davamdan vaz geçmem. Hani her kabile kendilerini temsil eden sancağıyle Tevhid bayrağın altında yer alır öyle Savaşa katılırdı. Peygamber buna sesmi çıkarırdı, bilhassa memnun olurdu. Dava koltuğa kurban edilmez. Ey müslümanlar Müslüman olunuz.
Büyük fotoğrafa bakalım.Bugünkü durum çekiç gücün aynısı.Suriye kürdistanı.Sonra Türkiye İran kürdistanı ve büyük kürdistan.Kck sözleşmesi ve evanjelik imanı bunu gerektiriyor.Bop planı da.Geriye zamanlama kalıyor.O da adım adım oluyor.Dananın kuyruğu kopacak gibi.Türkiye;yakın gelecekte İsrail ve Amerika'yla savaşmak zorunda kalacak.Nasıl olacak? Yedi düvelle savaşan 2 düvelle savaşamaz mı?"Nice azlar vardır ki nice çoklara( kuvvetlilere) galip gelmiştir.Allah sabredenlerle beraberdir."Bakara 249." Yeter ki ırmaktan az su içenler toplumda bulunuyor olsun."249.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 16:34
Bu yazdıklarınıza sizde inanmıyor gibisiniz sadece temenni. Türkiye’nin kuruluşundan bugüne kadar ki en büyük çabasının ve savaşının maalesef ki Kürt varlığını inkar ve herhangi bir yerde statü sahibi olmalarını engellemektir. Kürt’lerin büyük çoğunluğu kardeşlik söyleminin sürekli kürtler aleyhinde olduğunu artık biliyor. Ama maalesef PKK lı olarak etiketlenme korkusu iyi niyetli Kürt’leri bile ses çıkarmaktan alıkoymaktadır. Ama şunu biliniz ki iyiye gitmiyoruz. Kardeşlik eşitlikle olur lafla değil artık vesselam..
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 07:25
0
Yanılıyorsun dostum.
Mustafa ALSANCAK 18 Ağustos 2019 15:58
Bizim hükümetin nasıl oluyor da bu kadarına bir inançla Amerika ile mutabakat imzalamış olması korku vericidir. Ki Amerikanın hiç gözünü kırpmadan teröristlere binlerce Tır dolusu ağır silahlar dağıtması bilinip dururken bu adamlar pjg ve pkk’ya dağıttıkları ağır silahları geri isterler mi? Adamlar resmen teröristleri bize karşı kolluyor. Amerika’ya bugünkü şartlar altında güvenmek Türk Mehmetçiğin hayatı ile oynamak olur.Şimdi bir de binlerce Amerikan askerini getirip URFA’ya yerleştirilirlerse bize ne oyunlar oynayacaklarını Allah bilir. Allah korusun bizimkiler yine KANDIRILDIK DEMEDİNLER.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 14:58
Hetsey arap saçı. Essdle görüşsek içerdeki 4 milyon karşı. Görüşmesen sorun çözülmez. Amerika kazık atan güvenilmez müttefik. Rusya zaten suriyedeki yenildiğimiz düşman. iran ezeli rakip ve esedin yanındaki azılı zalim ve mezhepçi istilacı tehtit. Çin soy ve dindaslari katleden onlara işkence eden asimile eden ama yaranmaya çalıştığımız dev güç. Hindistan son fırsatçı. Avrupa ise kendi halinde umumen hakkaniyetci bir rolde. Ya biz. Zik zak zik zak zik zak. İflas.
Um 18 Ağustos 2019 14:33
RTE BOP eşbaşkanı değil mi! Anormal olan RTE nın Rusya, İran, Suriye birlikte hareket etmesi. Adana Anlaşması bize 5 km Suriye içine girme hakkı veriyor, bunu konuşup 10, 20 km ye çıkarmak için çabalayacağına,hangi mecburiyet mahkumiyet RTE'nı ABD,İsrail planı için çalışmaya itiyor! RTE Ortadoğuda bulaştırdığı pis işler var.Bunlardan korkuyor.S Terör örgütlerine silah, para, adam yardımı ve yataklık yapmak. Cezası ne kadar.Yaptırılacak kirli işler bitince,RTE yi de bitirecekler! Bu kirli ve değişmeyen ABD siyasetidir.
Kemal Nakıs 18 Ağustos 2019 14:31
Son paragraftaki "basiretli yönetim" vurgusu önemli. Dış politika bağlamında herşeyin arap saçına döndüğü şu ortamda basiretli idarecilere ne kadar da muhtacız
2-Suriye ve Irak Türkmen ve Kürtleri ile birleşme yani Musak-ı milli politikasina ABD'yi de razı ederek dönmek ve bugünkü durumda pazarlığı buna çevirmek tarihi bir fırsattır. Referandumla Turkiye'ye katılmalılar. Buna Kürtler dünden razi. Türkmen ve Araplari da kurtarmış oluruz. Multecileri de bu bölgeye ve kaybetmeden Idlib'e ve Kuzey Irak'a yerleştiririz. Osmanlıcilık; ümmetcilik politikasi ve realizm, idealizm ve pragmatizm vs bunu gerektirir. Bu politikaya karşı hep "Başımıza bela mı alalım"dendi deniliyor. Ama bela hep başımızda hiç gitti mi ki. Bence gerçek kardeşlik böyle saglanir.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 16:41
3
İçerdeki Kürt’leri inkar ederken dışarıdakileri nasıl bu içi boş kardeşliğe razı edeceksiniz.
Sabahattin 18 Ağustos 2019 18:17
0
1945 sonrası dünyada sınırlar değişmez, hayal görmeyelim. Yeterli toprağımız var. Kurumsallaşmış devletimiz yok. Eğitim sistemimiz rezalet. Hukuk yok. Demokrasi zayıf. Küresel markamız yok. Teknoloji geliştiremiyoruz. Bunlara odaklanalım.
1- Suriye ve Irak politikasında köklü bir değişiklik eskiden beri lazım geldigi halde hala yanlışta ısrar ediliyor. Sorunun temeline inip basitçe düşünürseniz bunu bulursunuz: Sykes-Picot Antlaşması. Güney sınırlarımız suni olarak çizilmiştir ve kürt ve Turkmen karfeslerimiz- vatandaşlarımız sınır dışında bırakılmistir. Niçin tekrar onlarla birlesme poltikasi izlenmez akil almıyor. Irak ve Suriye Kürt ve Türkmenleri ile birlesilmelidir. Bundan korkulmamalidir. Isid Kobani'ye ve Musula geldiginde bu firsat bir kez daha gelmişti. YPG lideri de Istanbul'a gelmişti.
Süheyl CALISKANOGLU 18 Ağustos 2019 13:12
Suriye felaketinin "Aktörleri'RTE ve Ahmet Davutoglu'dur tartismasiz. ABD,birazcik gaz verdi,Esad oldu bir günde Essed,bizimkiler hemen Esad'in kuyusunu kazmaya basladilar.Esad'in Alevi olmasi bizimkileri daha cok hirslandirdi,heveslendirdi sonra da bu günlere geldi Türkiye. RTE halen "tek adam'Cumhurunbaskani,digeri de yeni parti kuracakmis(!)Siyasetten kaybolmalari gerekirken hala ortalikta kahraman gibi volta atiyorlar.Burasi Türkiye,akla hayale gelmeyen hersey oluyor bu ülkede,ne yazik ki..
Muhtefi. . 18 Ağustos 2019 13:11
Aklin yolu Birdir.Taaaa baştan karismayacatik,bulasmayacaktik, Dinbaz oyunlara çıkmaz sokak oralar. Bugünkü Dünyada Ahlak,Edep ile Çalışan, Üreten Adaletli olan yürür.Tam manada yok böyle bir Toplum.Biz olmalıyız.Sevgili Peygamberimiz Üretmeyi, çalışmayı, Adaleti, Ahlaki, Edebi İslam-Iman Şuuru yaptılar.Kimse duramadı karşısında.Çünkü alternatif yoktu, olmazda, olamazda.Suriye Birliğinde kötünün iyisi antlaşma olmalı. Uyanmaliyiz Dinbaz oyunlardan.Aklı olmayanın Dini eksiktir/yoktur.On Yillarca Ölmek,Vahşet, Zulüm Din değildir.
ÖTÜKENLİKURT 18 Ağustos 2019 12:14
Sayın yazar, şu ensar kardeş söylemlerini bir kenara bıraksanız! Dünya gerçeklerinden kopuk, hayali sevdalarla yaşıyorsunuz! Dünyada devletler ve bu devletlerin menfaatleri vardır. Davranışlar kardeşim Esat, Dostum Putin diye gitmez, ülke menfaati ekseninde yürür! Bu diplomasi çizgisinin aşarsanız yazınızda görünen kaos sizi bekler! İzlenmesi gereken yol bilim yoludur, akıl yoludur! Duygularla aşık olunur, devlet ise akılla yönetilir! AKIL HAZİNEDİR!
Oflu 18 Ağustos 2019 11:54
Merak etmeyin. Nasilki Kuzey Irakta Turkiyenin yardimiyla Kurt bolgesi kuruldu. Sureyenin kuzeyinde ayni metod ile Kuzey Suriye Kurt bolgesi kurulacak ve birileride beni kandirdilar diyip bu iside fiyasko ile bitirmis olacaklar.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 11:45
Erdoğan'ın ve Davutoğlu'nun Suriye politikası son 100 yıldır Türkiye'nin başına gelen en büyük felaket oldu. İTC'nin 1914'te yaptığı hatanın aynısını yaptılar.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 11:38
Sorun çökmüş olan dış siyaset tipkı çökmüş olan ekonomi, hukuk sistemi, devlet işleyişi gibi. Sorunu çikaran düzeltemeyeceģine göre dini milli ahlaki bir duruş sergileyip her alanda tıkanmış olsn ülkenin önünü açmsları gerekir. Zaten suriye te girmek sorun çözmez sorunları büyütür.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 11:12
Ekonomik gücün olmazsa siyasi gücün de olmaz. Üretmeden de ekonomi güçlenmez.
"Muktedir" iktidarının bekasını ülkesinin bekasından üstün tuttu. Şahsi hırslarından dolayı başta kendi ülkesinde ve bulaştığı, müslüman çoğunluğun yaşadığı tüm coğrafyalarda fitneyi arttıran adımlar attı. Bu gün elinde kalan son feraset kırıntısını (aslında hinlik demek daha doğru) kendi günahının ve hırsının faturasını "zafer" bohçasına sararak millete affedersiniz "kaktırmayla" harcama peşinde. Kaygılanmak az azizim titremek lazım! zira "Din"i iktidarı için harcayan muhteris muktedirin bırakacağı fatura tahminlerinizin çok üzerinde....
ali namlı 18 Ağustos 2019 20:59
0
Bu gayet gerçekçi ve çok doğru açıklamaya ben de şunu eklemek istiyorum:Bizi Suriye bataklığına düşürenlerin Allah müstahakını versin,amin !
Mustafa 18 Ağustos 2019 11:06
Rusya Esed ile müttefik lik durumu gereği bu açıklamaları yapması normal. Lakin daha öncede buna benzer açıklamalar yaptı ama türkiye ye bir yaptırım uygulayamadı. Suriyedeki müttefikliği ülkeler arasında salt müttefik lik olarak algılanamaz konudan konuya müttefiklik değişir. Türkiye nin Rusya ile ticaret hacmi ekonomik ve askeri açıdan da ele alındığında geriye dönülmez bir yolculuğu başlatmıştır. Türkiye nin dış politikası Davutoğlu dönemi hariç doğru ve gerçekçi olup sağlaması yapılmış bir dış politikadır
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 10:53
Devlet adamı, dış politikayı iç politikaya alet etmez. Seçim meydanlarında "Emevi camiinde cuma namazı kılacağız." diyerek oy avcılığı yapmanın bedelini ödüyoruz. Türkiye, Cumhuriyet tarihinin geleneksel dış politikasını sürdürseydi, Arap baharının etkilerini çok hafif atlatabilirdi fakat tarihe büyük bir Fatih olarak geçmenin hayalini kuranlar büyük bir yıkıma yol açtı.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 10:14
Düne kadar yerden yere vurdugumuz M.Kemal'in yurtta sulh cihanda sulh ilkesi haklı çıktı.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 19:06
2
Yurtta sus,cihan da sus
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 09:46
Yahu bu ABD PKK pyd şeyi desteklemiyor mu bizi F35 ten çıkartmadı mı bizim ekonomimize saldirmadi mi yoksa siz yalan mı söylüyorsunuz ne işleri var haydut askerlerinin Urfa da insanda akıl birakmayacaksiniz
Abdi 18 Ağustos 2019 09:27
Suriye de sunni osmanli eyaleti kurma, islak hayali yanlisti. Bolgede ne rusya ne de abd vardi. Bizim su anda rus, abd, PKK, isis la komsu olmamiz ve 4milyon suriyeli olmasi akp nin islak hayalinden kaynaklaniyor. Kandirildik, yanlis ata oynadik.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 09:17
Dünyada Türklerin, Türkiyede de Kürtlerin misafirperlikleri meşhurdur. Sorun ne o zaman. Hiçbişey ama tek şey basiretsizlik. Basiret ileriyi görebilme, birçok yanlış arasında doğruyu seçebilme kabiliyetidir. Sorun basit bizlerin basiretli olarak hareket etmesidir...
Okur ve sorar 18 Ağustos 2019 09:05
Sayın yazar "Etrafımızdaki tüm halklarla “kardeş” sayılırız." demiş. Konusu dışarısı olduğu için dışarıdaki kardeşlikten bahsetmiş. İçerideki kardeşlikten bahsetmemiş. Kanaatimce ; içeride kardeşlik sağlam olmadıkça dışarıdaki kardeşler için yaptıklarımız, yapacaklarımız havanda su dövmek olacaktır. Kendi evini düzeltip, aile bireyleri arasında kardeşliği yeniden tesis etmedikçe, kendi evinde soyca kardeş olanların manevi kardeşliğini tekrar kuramadıkça dışarıdaki kardeşlerden bahsetmek "fasa fiso". Güçlü odur ki ; kendi evindeki kardeşliği sağlar. İçeride kardeşlik ne zaman sağlanacak ?
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 09:01
Sayın yazar kardeşiz diyor ama Kürt’ler bir güç, yönetim oldu mu kardeşlikten çıkıyor. Türkiye nin desteklediği silahlı gruplar özgürlükçü, Kürt’ler ise terörist öyle mi?
Abdi 18 Ağustos 2019 09:33
3
Dogru. Neden suriyedeki kurtler yerine sunni hamisi olmaya tercihimiz zaten hatanin temel nedeni. Laik bir turk olarak laik kurtleri dinci araplara tercih ederdim.
TR 31-1 18 Ağustos 2019 08:56
Sayın Yazar ve Muhrerem Akp li kardeşlerim. Toplumsal barış sağlanmadan yeni zaferler kazanmak çok zordur. Yeni adli yılda Adalet ve demokrasiye acilen dönülmelidir. 15 temmuz hain darbesini yapanlarin cezaları verilmesinin sonuna gelinmiştir.O yapıyı hayır kurumu gören yüzbinlerce memurun topluma kazandırılması zamanı gelmiştir. Berat edenler , haklarinda hiçbir işlem yapılmayan memurlar için .......Af indirim vs yasasının içine KHK lilar da eklenmelidir. ...... .. .....Devlet zehirli atık saçan fapirkayı kapatmayarak yüzbinlerce masumun zehirlenmesine göz yummuştur................ Devlet
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 08:43
Suriye'de yapılacak şey bellidir. Türkiye tarafsızlık ilan etmelidir. Çatışan bütün taraflara davet gönderilmelidir. Daveti kabul etmeyen muhatap alınmamalıdır. Mülteci sorunu Esad'la çözülmeye çalışılmalıdır. Bunlar yapılmadığı takdirde bugün 4 milyon olan sığınmacı yarın 6 milyona çıkar. Radikal İslamcı örgütler hareketlenebilir. Kürt sorunu daha da çetrefil hâle gelmiş olur.
Karar Okuru 18 Ağustos 2019 08:06
Ezik orta doğulu anlayış ve onun desteklediği politikacıların boş hamaset hesapları ile gidilen yollar sükunete çıkmaz. Bügün ülke geleceği açısından önemli bir sıkıntılar manzumesi içinde ve bu, işi buraya getirenlerin çözebileceği bir sorun da değil. İşin dahası bu anlayıştan bu gün dönülse bile çok uzun bir süre toparlanma mümkün görülmüyor. Fetö gibi bir mikrobun tün organlara yayılmasını göz göre göre teşvik edenler daha sonra bu mikrobu temizleme adı altında tüm organların yaşamsal unsurlarını da tahrip ettiler. Terör diğer unsurların çöküşü ile etkili olur.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 07:16
Bu kaygının kaynağı işlerin eskisi gibi ortak akilla degil, tek akilla yurutuluyor olmasi olabilir mi?
ferik 18 Ağustos 2019 06:15
esed denen firavn`la bu hükümet (Türkiye) muhatap alıp anlaşma yapmaz kanaatimce. Herhalde en münasip ve kârlı çıkış şu olur; Suriye`de hatta Irak`da bulunan Müslüman unsurları (en azından muteber kısmını) ikna ederek ortak bir kuvvet teşkil etmek ve uluslararası platformlarda birliktelikle güvenli bölgeler tesis/temin etmek.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 09:21
1
Firavunlarda, kisralarda imparatorlarda elçi göndermiş olan bir peygamberin ümmeti degilmiyiz?
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 09:53
1
Rüyalar da buluşalım gibi olmuş. ..Bence biraz gerçekçi olun...
Abdi 18 Ağustos 2019 11:14
1
bizi bu kotu duruma getiren siyaseti cozum olarak sunmussun.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 06:04
Bir noktadan sonra okumayi biraktim cunku o devasa ve sonunda selaleye akan nefsani nehirde siz de hizla akiyorsunuz, olaylar hizlandikca siz de hizlaniyorsunuz.. adalet ve haktan onlar uzaklastikca siz de uzaklasiyorsunuz.. iste dunya isleriyle ve bunlari yazmakla mesgul olmak yerine tam tersine bunlari takip etmeyi birakip dergide kalmanizin niye gerektigini gosteren hal tam da bu: dalanlarla beraber siz de daliyorsunuz.. siz bunlarla mesgul olmazsaniz merak etmeyin dunya da ehli de dusus yolunda gitmeye devam edecekler.. siz?
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 05:03
Korktuğunuz her ne varsa yaşayıp göreceksiniz aga.Bu ülkede yıllardır beyaz türklerin dışında ezilmeyen bir kesim kaldımı? Birinin bile ahı tutmayacakmı?
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 04:39
Kalleşe(esad) kardeş diyenler kimdi? İşte ölçüsüz muhabbet maraz doğurur. Şimdi maalesef kalleşle masaya oturup ölçüler çerçevesinde çözüm üretmek şart oldu. Özellikle 5 milyon göçmeni göndermek için... Dolaylı yoldan Rusya ile bu işler olmuyor. Denedik gördük. Rusyada ABDde kendi menfaatleri peşinde...
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 01:34
Kandırıldık Allah affetsin der çözerler.
musto 18 Ağustos 2019 01:27
Bu işe Amerika ile birlikte soyundular kim kimi yarı yolda bıraktı belli değil iki cambaz bir ipte oynamazmış. Senin komşun olan ülkeye başka Kıtalardan gelen birileriyle taş atarsan onlarda aptal değil kendini savunacak.İşid Musulu alıp Kobaniye saldırdığında konsolosluğu rehin bırakmasaydın hem Musulu ve Kobaniyi kurtarır arapların ve kürtlerin kahramanı olurdun.
Muhtefi. . 18 Ağustos 2019 13:23
1
Eyvallah. Doğru dedin. Ama ikircikliyiz Zanlarimizla, Halusunasyonlar ile Bir DİN anlıyoruz.Rasyonel Aklı devre dışı bırakmışız, Şah i Resulu anlamamisiz..olayın ciddiyetini göremiyoruz. Dev Holding ile Marketin ortaklığı gibiyiz Holding 100 market batırır seni Tarihe gommek için. :)..Suriye'de kaos Lübnan Başbakanina Suikast ile başladı. Suriyeyi Lubnandan çıkardılar. Sonrada Sinirimiza Kaos yagdi.israil sınırı guvene Ulaştı. !.Ben sokaktaki cahil görüyorum. SİYONİST TEZGAHI. Suriyenin tekrar Birilk içinde olması menfeatimize .
Ali baba 18 Ağustos 2019 17:18
1
Misto.biz Turkler kendimizi kurtaralim kendi kahramanimiz olalim yeter.Kurdlerin kendi kahramanlari var.bizim mafyavari kahramanligimiza.Kurdlerin.ve Araplarin ihtiyaci yok.
musto 18 Ağustos 2019 22:00
0
Öyle bir niyetleri olsaydı musul valisi şehri terk ederken bizimkileri uyarıyor konsolosluğu boşaltın bizimkiler aldırmıyor kızgın çocuklar bize bir şey yapmaz diye düşünüyorlardı.Kobani düştü düşecek diye televizyonlarda maç anlatır gibi spikerlik yaptılar.Misaki milli diye ağızlarında sakız ettilerdi eline fırsat verildi niye yapamadın.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 00:47
Suriye’ deki iç savaş öyle çabucak biteceğe benzemiyor. Ne gidenler geri döner ne oradan gönderenler gidenlerin geri gelmesini ister. Ne de sözde kazandıklarını sandıkları toprakları geri vermek isterler. Taraflar yorulur, nesiller değişir, dünya değişir adına savaş verilen değerler değer olmaktan çıktığında da zaten ömürler heba olup gider. İşte o zaman yeni nesiller için tarih olur. Kaygı modern insan hastalığı. Kaygılanmak istemiyorsanız uğraşınız olacak, mücadele edeceksiniz.
Beautiful mind 18 Ağustos 2019 00:41
Sözü çok uzatmışsınız Ahmet bey . Suriye'de ki savaşın sürdürülemez olduğu çok açık. Birisinin Esad la oturup konuşması ve olayın % 90 çözülmesi mümkün. Ama birisinin konuşması lazım.Sen böyle yaparsan Abd lisine Rus una koz veriyorsun. Ondan sonra yorum kas dur...
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 00:28
Suriye konusunda ABD, Esed'i devireceği intibaını vererek ve iştahlandırarak Türkiye'yi çok iyi kandırdı. Tarafları bitirmek değil amacı, sürekli bir savaş ve yıkım ortamı olsun istiyor (iyi de başarıyor). Abd, İsrail'in taşeronu; anlaştık dese bile ne sözüne güvenilir, ne icraatına; kafanın arkasındaki farklı çünkü. Benim gördüğüm Suriye'nin devlet başkanı Esed ise; muhatap Esed'dir.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN