Back To Top
Kendi kendimize bakarken…

Kendi kendimize bakarken…

 - Son Güncelleme: 14.11.2019 Perşembe 09:53
- A +

Yusuf Ziya Cömert’in “İslami Rönesans?” başlıklı yazısını dikkatle okumuştum. Başlıkta soru işareti vardı. Yani bir “İslami rönesans’tan söz edebilir miyiz?” gibi bir anlam yüklüydü başlıkta.

Yazıya şöyle giriyordu:

“Sınanmadan önce güzeldik. Bir ümidimiz vardı. Biz iyiydik, biz doğruyduk, biz ahlaklıydık, dürüsttük, elimiz, yüzümüz temizdi, kafamız, kalbimiz temizdi.

Sınandık, kaybettik.

Evvelce söylediğimiz, şu anda söylemek isteyip de yüzümüz olmadığı için söylemekte güçlük çektiğimiz, ileride de söylemeye aday olduğumuz sözlerin hepsini kendi fiillerimizle tekzip ettik.

İddialarımız öldü.

Ya da, ölmedi ama bizim elimizden çıktı, yani bizim iddiamız olmaktan.”

Sonra Birikim’de Doğancan Özsel’in iki makalesini okuduğunu, onlardan birinin

“Devlet Destekli Bir Ölü Diriltme Ayini: İslami Rönesans Çabaları.” başlığını taşıdığını not ediyor, bu değerlendirmeyi anlamlı bulmakla birlikte yazıyı giriştekine benzer cümlelerle bitiriyordu:

“Eskiyle irtibatın olur, ama senin yeni olman lazım.

Eskiyi de yeniyi de sorgulayabilmen.

Sonunda tamamen yeni bir cevap üretebilmen.

Hatta o cevabı yaşaman.

Yaşamak kiiim, biz kim?

Bambaşka bir yerdeyiz şimdi.

Son tecrübemizle üzerine her hangi bir şey -istersen Rönesans- inşa edebileceğimiz zemini kaybettik.” (Karar, 1 kasım 2019)

Yusuf’tan birkaç gün sonra bir başka Yusuf’un, bu defa Yusuf Kaplan’ın “İnsanlığı bitiriyorlar ama bizi bitiremeyecekler!” başlıklı yazısı çıktı Yeni Şafak’ta. Başlık müthiş bir meydan okumayı ifade ediyordu ama yazının girişi aynı tonda bir acıyı dile getiriyordu. Şunları not etmiştim:

“Müslümanlar, tarihlerinde ilk defa bir fetret dönemi yaşıyorlar: Fetret dönemi, Müslüman zihnin, zaman ve mekân tasavvurunun kriz yaşaması, gök kubbenin çökmesi, demektir.

Tarihte yaşadığımız ikinci medeniyet krizi bu: Hem İslâm’la hem İslâm’ın dışındaki dünyalarla ilişkimizin kopması.

BİZİM BİR DÜNYAMIZ YOK ARTIK!

Müslümanlar, tarihten çekildiler. Tarihi, Müslümanlar yapmıyor artık. Müslümanlar, yoklar aslında; sadece başkalarının yaptığı tarihte sürükleniyorlar... O yüzden çağın dışındalar.

İnsan tasavvurumuz, hakikat tasavvurumuz, iktisat, sanat, siyaset, ahlâk ve estetik tasavvurumuz yok oldu, kalmadı, sırra kadem bastı, buharlaştı...

Müslümanlar, yaşadıkları İslâm topraklarında bile, hakîkî Müslümanlar olarak değil Müslümanlıkla sorunlu, problemli varlıklar olarak ontolojik bir kaosun tam ortasında yaşıyorlar ama bunu göremeyecek kadar zihnî köleleşme biçimlerine mahkûmlar...

Bu dünya bize ait değil, bizim dünyamız değil. Bizim bir dünyamız yok artık!” (8 kasım 2019)

Elimde bir kitap var. Diyanet İşleri eski Başkanlarından Prof. Dr. Ali Bardakoğlu’nun yeni kitabı: “İslam’ı doğru anlıyor muyuz?” Kitap baştan sona “kendimize bakış”ı ihtiva ediyor. Bunu önemsiyorum. Bir Diyanet İşleri Başkanı’nın İslam Dünyasına (ümmete), kendi insan yapımıza yönelik bir değerlendirmesinin bulunmasını, hizmet çerçevesini bu zemin üzerine kurmasını çok hayati buluyorum. Hep diyorum, İslam kendi şahsında güzeldir, insanlık için ufuk değerler sunmaktadır, sorun bizlerin onu hangi ölçüde yaşadığımız, içselleştirdiğimizdedir. Bardakoğlu’nun kitabından şöyle bir paragrafı paylaşayım istedim. Bütününü okursanız, çok daha fazlasını bulacaksınız:

“Zihinde din-dünya dengesinin kurulmayışı, dinî olanla geleneğe ait olanın ayırt edilmeyişi Müslümanların kişiliklerini parçaladı; aramızda iki-üç ayrı meşruiyet ölçüsü olan insan tipini çoğalttı. Bazen kanun ve nizam ölçü oldu, bazen şeriat; bazen devletin kararı “şeriatın kestiği parmak” oldu, bazen bir şeyhin veya beğendiğimiz bir hocaefendinin fetvası; bazen bir kitabın yazdığı, bazen kendimize verdiğimiz ‘kişiye özel fetva’mız esas oldu. Hayata çifte meşruiyet penceresinden bakan, çifte meşruiyet ölçüsü bulunan, çifte çıkış kapısı olan bir kimsenin Kur’an’ın “Emrolunduğun gibi dosdoğru ol” fermanıyla uzlaşması mümkün mü? Çifte meşruiyet ve çift dünyalılığın Müslümana yönelik bir güven sorununa dönüşmesi kaçınılmazdır. Daha açıkçası, bu yolun sonunda sıkıştığı zaman bir diğerine kaçan, ele avuca gelmez, güvenilmez ve ertesi günün sabahı kalktığında ne yapacağı belli olmaz bir insan tipi ortaya çıktı. Madem İslam’ı anlamaktan söz ediyoruz, böyle farklı meşruiyet ölçüleri ve ilave çıkış kapıları olan bir dinî anlayış, çevresine ve dünyaya ne kadar güven verebilir? Bu tür bir anlayış yaygınlaştıkça mümin-müşrik herkesin güvenilir olarak gördüğü ve Muhammedü’l- Emin olarak adlandırdığı Hz. Peygamber’in ümmeti ne kadar güven ve huzur içinde olabilir? Onun için sorgulamayı ‘öteki’nden değil kendimizden başlayarak yapmak zorundayız. ‘Öteki’ni dikkate alarak veya sorumluluğu ona yıkarak değil, İslam’ı anlarken ve anlatırken biz nerde yanlış yapıyoruz sorusunu sorarak işe başlamamız lazım.” (s. 128)

Üzücü tespitler, ama kendimize bakmadan da kendimizi yeniden inşa edemeyiz ki!

 Ahmet Taşgetiren ve Elif Çakar ile 'Doğruya Doğru'yu izlemek için:

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 15 Kasım 2019 15:37
Sendeki yurege kurban olurum Ama yeterli bulmuyorum bunun Fazlasisin sen ahmet abi
sorgulayan 15 Kasım 2019 00:13
Bütün dinler birbirinin kopyasıdır ve şiddeti korkmayı ateşi ölümü emreder recim köle cariye vardır. Kutsal kitaplarda geçmişin yasa ve kanun kitaplarıdır, dinler insanlığa hizmet etmez, tam tersi insanlar dinlere hizmet eder uğrunda kan döker halbuki kutsal kitaplarda insan en üstünü olarak geçer ama insan yaratanına ulaşmak için bir aracı ya put yada insan seçmiştir. arap kültüründe geçmişte kabede bir tapınaktı içinde küçük putları vardı atıldı yerine büyük putu kabe kaldı. halbuki Allah ben her yerdeyim diyor ama müslümanlar şeytanıda yaratanınıda sudi arabistanda arıyor.
KARAR OKURU 14 Kasım 2019 21:47
Kaybeden siyasal islam diye yazdım ama çareyi yazmamıştım. Çare manevi bir iklimde şerii ilimleri osmanlıdaki gibi okumak okutmak ve ilim ehlinin örnek bir şekilde yaşamasıdır
KARAR OKURU 14 Kasım 2019 21:36
Değerli. Ahmet bey samimi müslümanlar şeriatı öğrenen öğreten ruhunda özünde bilerek yaşayanlar kaybetmedi ve kaybetmezde. Kaybedenler baştan yanlış yolu tercih ederek dünyalık için siyasal islamı tercih edenlerdir
KARAR OKURU 14 Kasım 2019 19:08
Allah cc bugun yaşananlara layık olanlara dünyanın bütün nimetlerini versin..zaten bunu Kuran-ı Kerim de vaad etmiş.
Rambo 14 Kasım 2019 14:47
Fetö denen dört başı mamur bir yalancı, 'bizim camia 'dediğiniz alanda bu denli kabul görüyorsa : 1.Büyük bir zihni -akli değerlendirme -muhakeme sorunu var demektir. 2.Sorun bu olmayıp insanlar menfaat icabı Fetö 'ye akın etti ise ;hem akli hem de ahlaki sorun var demektir. Müslümanlık, bugünün müslümanlarına bırakılacak kadar kıymetsiz değildir. Sahibi bellidir, hüküm de O'na aittir. Müslümanlık, aslında çok basittir, karmaşık ve içinden çıkılmaz hale getirenler Müslümanlardır . LAFIN DOĞRULUĞUNU DEĞERLENDİRİRKEN, LAFA GÖRE DEĞERLENDİRME YAPILMALIDIR ;SÖYLEYENİN KİM OLDUĞUNA GÖRE DEĞİL.
Hikmet dolu bir yazı...çok teşekkürler
KARAR OKURU 14 Kasım 2019 11:18
En basitinden konuya bakalim. Şu ülkede o kadar diyanet mensubu var, imam,müftü vs..bugüne kadar hangisi çıkıp haksızlıklara karşı haykırdı.herkes aman işimi kaybetmeyeyim, bana dokunmayan yılan bin yaşasın derdinde, diyanet başkanları da dahil..o yüzden müslümanlık iddiasında bulunan günümüz insanlarından birşey olmaz.boşuna beklemeyin.
KARAR 14 Kasım 2019 14:56
4
SEN HAYKIRDINMI PEKİ
Karar Okuru 14 Kasım 2019 09:57
Üzülmeye gerek yok Hıristiyanlık da benzer süreçlerden geçti ama 500 yıl önce. 300-500 yıl sonra İslamiyet de onu değerlendirenlerde değişir. Bekleyip görelim
KARAR OKURUYUM 14 Kasım 2019 09:53
İslam tahkiki imana sahip Müslümanlar sayesinde Endülüs, Osmanlı vb medeniyet dönemlerini yaşattı. Taklidi imana sahip Müslümanlar teşbihte hata olmasın mükemmel oyunun acemi, kötü oyuncuları ise oyunu güzel sahneye koyup oynayamıyorlar ve oyunu gözden düşürüyorlarsa, İslam ne yapsın?
OOZDEN 14 Kasım 2019 09:13
Fetö karanlığından kurtulunca bu ümmet aydınlığı bulacaktır. Karanlığa müptela olanlar karalar bağlayacaktır.
Hüseyin S. Altun 14 Kasım 2019 09:03
"yolsuzluk ayrıdır, hırsızlık ayrıdır" deyip rüsveti aklayan, fıkıh profesörleri mevcut ve de cok saygı göruyorlar. O Kadar ilahiyat fakültesi var binlerce ilahiyatcı var, birtanesi cevap verebiliyormu? Tabiiki korkudan hicbiri veremez. Islam dünyası, ancak 500 yıldir batının ve simdide uzak doğunun arkasından nal toplar.
KARAR OKURU 14 Kasım 2019 08:45
"Hayata çifte meşruiyet penceresinden bakan, çifte meşruiyet ölçüsü bulunan, çifte çıkış kapısı olan bir kimsenin Kur’an’ın “Emrolunduğun gibi dosdoğru ol” fermanıyla uzlaşması mümkün mü? Mümkün değil.Başkalarını yargılamadan,suçlamadan önce kendimize bakmalıyız.
Krr okr 14 Kasım 2019 08:31
Siyaset virüsünün bulaştığı her yer bozulmaya,kaybetmeye mahkumdur. Müslüman siyaset virüsünün kurbanı oldu.Bugünkü iktidar kadrosu bu habis virüsü her alana yaydı.Eğitim,din,adalet onarılması güç yaralar aldı,kardeş kardeşin hasımı oldu. Ve en acısı müslüman kavramının içi boşaltıldı.Müslüman artık, kul hakkı yemekten, adaletsizlikten,rüşvet ve yolsuzluktan, cahillikten imtina etmeyen kişi oldu. Siyasal dinciler "mümin müslüman" ı öldürdüler. Ne diyeyim ki, yazıklar olsun. Siyaset virüslü arızalı islamci istemiyoruz.O kadar.
Cihad K. 14 Kasım 2019 16:18
2
Yani siyaseti bu ülkenin gavurlarina mi birakmali? Onlar hatasiz mi? Müslümanlar da bu ülkeninin yönetiminde, hemde en bas sirada, ama dürüstce, müslümanca yer almali. El kol cekmek cözüm olamaz. Müslümanlar birbirlerini daha etkin sekilde dogruya yöneltmeli, hata olunca uyarmali.
bilal. 14 Kasım 2019 08:31
“Güvenilirliği olmayanın imanı yoktur. Temizliği olmayanın namazı yoktur. Namazı olmayanın dini yoktur. Dinde namazın yeri, başın gövdedeki yeri gibidir.” diyor ALLAHIN RASULÜ aleyhisselam
KARAR OKURU 14 Kasım 2019 07:42
Günaydın. Uyanda balığa gidelim. İslam güzel ahlaktır. Sizce uzunca bir süre komada kalıp sonra ölen çocuk sayılabilecek birinin annesini yuhalatmak ve koro halinde yuhalamak İslam öğretisinin neresinde duruyor. Sizce de tedaviye muhtaç bir ruh hali değilmi. Akıl etmeyen bir toplum başka nasıl olur ki. Suriye iç savaşından kaçan insanlar niye kutsal topraklara, semerkanta buharaya doğru gitmiyorda her fırsatta sövdüğümüz Almanya ya, Fransa'ya yada İngiltereye doğru gitmek istiyorlar. Yeterince açık değilmi.
evin 14 Kasım 2019 07:31
dünyayı müslümanlar ve diğerleri olarak ikiye ayırıp öyle analiz yapmayı doğru bulmuyorum...tek bir insan uygarlığı var ve islam da bu uygarlığın içinde yer alıyor...meselelere daha bütüncül bakmak herkesin geleceği için daha sağlıklı...
seküler ihl li 14 Kasım 2019 12:00
6
Islam zaten insanlığa meydan okur ve insanlığa değil kendine katkıda bulunur..insanlıktan daha çok müslümanlığı esas alır.. eğer iyi bir müslüman olursanız da insan olmanıza gerek yoktur...
KARAR OKURU 14 Kasım 2019 13:32
4
12.00, Din Tanrıya inanlar içindir. Tanrıya inanmayanlar da emin olmadıkları için dine sataşıp dururlar. Ama nafile, hayatlarını zindan ederler....
Hasan 17 Kasım 2019 04:26
0
Suriye iç savaşından kaçan insanlar niye kutsal topraklara, semerkanta buharaya doğru gitmiyorda her fırsatta sövdüğümüz Almanya ya, Fransa'ya yada İngiltere'ye doğru gitmek istiyorlar. Sizi tutan yok siz de gidebilirsiniz
KARAR OKURU 14 Kasım 2019 01:44
Bana ne yazdan, bahardan Bana ne borandan, kardan Aşağıdan, yukarıdan Yolun sonu görünüyor Geçtim dünya üzerinden Ömür bir nefes derinden Bak feleğin çemberinden Yolun sonu görünüyor Azrail'in gelir kendi Ne ağa der ne efendi Sayılı günler tükendi Bu dünyanın direği yok Merhameti, yüreği yok Kılavuzun ( politikacının) gereği yok Geçtim dünya üzerinden Ömür bir nefes derinden Bak feleğin çemberinden Yolun sonu göründü.....
KARAR OKURU 14 Kasım 2019 01:31
Hayata Islam'in bakis acisindan bakmaya devam ederseniz, icinde yasadiginiz cagi yakalayamazsiniz. Islam ulkelerinin bilimde, teknolojide, ozgur dusuncede Bati ulkelerinden geride kalmasinin sebebi budur. Bugun hukuk devletine sahip bir Islam ulkesi yok bu dunyada. Dusunce ve ifade ozgurlugu gibi en temel insan hakki bile cezalandiriliyor Islam ulkelerinde. Egitimde dunya siralamasinda sonlarda hepsi ama yolsuzluk, rusvet, rantta ilk siralarda. Bu size birsey anlatmiyor mu? Islam'da ronesans degil reform lazim. Dindar nesiller yetistirirseniz gelecek nesillerin de yoluna engel koyarsiniz.
KARAR OKURU 14 Kasım 2019 05:07
3
Kafanizdaki islam ...veya yasanilan islam "Kuran " dakine uymuyor ki...Uysa zaten bunlari konuşmayacagiz....500 kelimeye sigmayacak ....
KARAR OKURU 14 Kasım 2019 06:24
3
Kabahat İslam da değil dinini anlayamayan, dindar olduğunu söyleyen Müslümandadır. İslam hayattır eksiği, açığı yoktur.
KARAR OKURU 14 Kasım 2019 06:56
14
İş yerimin karşısında bulunan duvarın üzerine iki erkek lise ögrencisi oturmuş, önlerinde de aynı yaşlarda iki kız ögrenci bulunuyor ve erkeklerin boynuna sarılıyorkardı. Anaların babaların bu tür durumlardan haberi bile yok. Ve bu örnekten ülkenin her yerinde hergün yüzlerce görürsün. Arkadaş sen böyle bir nesil istiyorsun. Üzülmene gerek yok o istediğin nesil gümbür gümbür geliyor. Yani muasır medeniyet dedikleri seviyeye çoktan çıktık bile
KARAR OKURU 14 Kasım 2019 07:46
0
06:56...Siz kendi cocuklarinizi resit oldugu yasa kadar kendi inanclarinizla, kendi yasam tarzinizla yetistirin. Buna hakkiniz var. Dindar olmayanlar da ayni hakka sahip. Herkesin inanci, yasam tarzi kendine. Ama devletin dindar nesiller yetistirmeye de, Irkci nesiller yetistirmeye de hakki yok. Boyle bir yetkisi de yok. Devlet bunu yapmaya kalksa bile 82 milyon nufuslu bir ulkede tek tip insan, homojen bir toplum yaratamaz.
Taptuk 14 Kasım 2019 11:23
9
6-56 da yazan arkadasim dogruyu söyle o liselilerin yerinde olmak istemezmiydin. Aslinda memleketin en büyük sorunu siz ve sizin gibi düsünenler. Mutsuz Aileler,mutsuz kadinlar ve erkekler. Sizin gibilerin Islami anlayisinin ürünü. Cinsel acliginizin hezeyani icindesiniz. Hz.Yunusun; Cennet cennet dedikleri bir kac huri bir……….. diye devam eden beyitinde siz hangisisiniz?????
karar 14 Kasım 2019 13:24
1
işyerinizin karşı duvarında da olsa imam hatip liselerinin önünde de olsa durum aynı,o yüzden karşı duvarla ilgilenildiği gibi ih liseleriyle de ilgilenmek gerek.yetiştirdikleri dindar nesil işte bu nesil
ALLAH RAZI OLSUN AHMET BEY.TAM DA MESELEYE BURADAN BAKMAMIZ GEREKİYOR.ÇOK GÜZEL BİR TESPİT.EN YAKIN ZAMANDA ADI GEÇEN KİTABI OKUMAYA NİYET ETTİM.
Seküler ihl li.. 14 Kasım 2019 00:45
Açıyorum hallerinize.. bir yandan rönesansı gerçekleştiremeyen topluma rönesansı (yenilenmeyi) tavsiye edip rönesansın faziletlerini anlatırken bi yandan da dinin kamusal üstunlugu ele geçirmesini istemeniz gibi açmazlarınız çıkmazlarınız var...sanırım dinsel yenilenme ile yaşamın yeni problemlerine çözüm bulmaya inanmak gibi olası mümkün olmayan rüyalarınız var ne diyeyim .. Iyi uykular...
KARAR OKURU 14 Kasım 2019 00:43
Eskiden zulümler var çünkü müslümanca bir anlayış eksik diyorduk. Baktık ki bizim mahallenin insanları çok daha zalim çok daha menfaatçi ve çok daha maddiyatçı. Hemde ahiret inancına rağmen. Necip Fazılın dediği gibi: Üfleye üflemeye buz dağlarını erittik, ortalık çamurdan geçilmez oldu. Hani İslam umuttu. İnsanlığa kurtuluştu. İslamı bilmem ama islamcılar kendi adamlarına sahip bile ÇIKAMADI onlar için ADİL bile olamadı. İnsanlığa ne sunacaklar bilemem. ELEŞTİRDİKLERİNİZDEN HİÇ FARKINIZ YOKMUŞ. Leninin stalinin yapamıyacağı şeyler...
KARAR OKURU 14 Kasım 2019 05:10
1
Kendi adamina sahip cikmak bile problemli...kendi adamin dogruysa caliskansa adam gibi adam sa sahip cikilir...kendi adamin yanlissa hirsizsa ...topluma zarar veriyorsa bu nasil olacak....
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN