Back To Top
Kudüs mitinginin siyasi-ideolojik anlamı

Kudüs mitinginin siyasi-ideolojik anlamı

 - Son Güncelleme: 13.02.2020 Perşembe 07:27
- A +

İdlib’de 5 şehit” öne geçtiği için Kudüs mitingini yazamadım. Oysa yazılmalıydı. İster Kudüs için Türkiye’den yükselen sesin anlamını vurgulamak için, ister mitingde ortaya çıkan siyasi kompozisyonun geleceğe sunduğu mesajı değerlendirmek için yazılmalıydı. Onun için yazdım... Şöyle bir soruyla başlayalım:   

- Saadet Partisi Kudüs Mitingi’ne karar verdiğinde acaba böyle bir fotoğraf çıkacağını tahmin etmiş miydi?

Katılımın yüksek olacağını düşünmüştür, çünkü Kudüs çağrısı her zaman Türkiye’nin kalbine ulaşan bir ses olmuştur.

Ama Karamollaoğlu’nun sağına soluna Kılıçdaroğlu’nun, Davutoğlu’nun, Hüdapar Genel Başkanı İshak Sağlam’ın, Demokrat Parti Başkanı Gültekin Uysal’ın, İBB Başkanı İmamoğlu’nun, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Berna Sukas’ın yerleşeceği bir fotoğraf herhalde Saadet liderliğinin hedefini aşan bir görüntü olmuştur.

Mitingde parti kimliğiyle Ak Parti ve MHP yer almamıştır. Bu hiç şüphesiz Kudüs’e yönelik bir duyarlılık eksikliğini yansıtmamaktadır. Ancak belli ki Kudüs konusunda Saadet’in arkasına takılıyor görüntüsü verilmek istenmemiştir. Katılsalar o görüntü mü oluşurdu, ben sanmıyorum, çünkü Kudüs deyince Tayyip Erdoğan’ın yürek tınısının yükseldiğini de dünya alem bilir.

Mitinge Ak Parti’ye oy veren birçok insanın katıldığını tahmin etmek de zor değil. Çünkü Kudüs, geniş Ak Parti tabanı için sandıkta nereye oy verildiği meselesi değildir.

İlginçtir mitingle ilgili haber, bu davaların her zaman öncü savunma hattında yer alan bir gazetede hiç yer almamış, onun yerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Filistin’e ilişkin görüşlerine yer vermekle yetinilmiştir. İktidarın resmi yayın organı gibi hareket eden bir gazetede ise miting haberi 10’uncu sayfanın dibinde verilmiştir. Demek ki, medya alanına gelindiğinde iş çok daha katı bir tarafgirliğin konusu olmaktadır. En azından ‘Haber verilse idi bu Ak Parti’ye ne kaybettirirdi?’ gibi bir soruyu sormadan edemiyorum.

Bunlar, konu Kudüs olduğunda bile siyasi reflekslerimizin ön plana geçebildiğinin yansımalarıdır.

Düşünüyorum da, Kudüs mitingine liderlik seviyesinde olmasa dahi Ak Parti ve MHP de birer temsilci ile katılmış olsalardı mitingden yansıyan fotoğraf bu kadar siyasi nitelik arz etmezdi. O fotoğrafın altına “Kudüs için tek yürek” gibi bir yazı yazılırdı.

Şimdi ise fotoğraftan iktidar blokundan farklı bir siyasi ittifakın habercisi yorumu çıkıyor.

Bu fotoğrafı bu niteliğe büründüren etkenin karede Kılıçdaroğlu’nun mevcudiyeti olduğu kuşkusuzdur.

Kılıçdaroğlu ilk olarak CHP grup toplantısında “Saadet’in düzenlediği Kudüs Mitingi’ne katılacağız” dediğinde de dikkat çekmişti. Hatta tahmin edilebilir ki en çok da CHP’lilerin dikkatini çekmişti.

Kudüs!

Tamam, Kılıçdaroğlu’nun hatırlattığı gibi geçmişte “Devrimci gençler Filistin’de can vermişti” ama gene de Filistin ve Kudüs, daha çok dini hüviyeti ile ve daha çok muhafazakâr-dindar camianın duyarlılık alanı idi. Biraz daha ileri gidilirse “Ümmet duyarlılığı” ile alakalı bir mesele idi.

Daha doğrusu bu boyutları dikkate alındığında Kudüs ilgisi kimi CHP kitlesi için yadırgatıcı bir durum bile olabilirdi.

Kılıçdaroğlu mitinge katılarak CHP tabanını tam da bu alanlarda farklı düşünmeye yöneltiyordu. Kılıçdaroğlu’nun mitingde yaptığı konuşma ise çok daha diri Kudüs mesajı ihtiva ediyordu.

Dolayısıyla fotoğrafı ilginç kılan bir husus, içinde Kılıçdaroğlu’nun yer almasıydı.

Ben, 15 Temmuz’dan sonra düzenlenen ve ‘Yenikapı ruhu’ diye tanımlanan mitinge Kılıçdaroğlu’nun katılmasını da aynı şekilde değerlendirmiştim. Çünkü o miting de Ak Parti iktidarına karşı yapılan bir darbe kalkışmasına tepkiyi ifade ediyor ve burada CHP, kendi siyasal çıkarının ötesinde bir tavra eşlik ediyordu.

Siyaset mi, evet siyaset!

Ahmet Davutoğlu yeni yola çıkan bir partinin genel başkanı olarak Kudüs için çağrılınca “Yerimiz burası” diyerek katılmış olmalı mitinge. Belki fotoğrafta yer alan tüm isimler Kudüs ortak paydasında buluştukları için oradadırlar. Fotoğraf üzerine kurulan siyasi denklemlerden bağımsız olarak. Ama bu tür ortak paydaların siyasi yakınlaşmalar doğurması da tabiidir.

Saadet, Gelecek Partisi, İYİ Parti, Hüdapar, Demokrat Parti ve onlarla aynı platformda buluşan ve bir anlamda dışardan içerden tahkimatın gerçekleştirdiği ideolojik blokajı aşmaya çalışan CHP fotoğrafına bakılınca, bundan böyle ideolojik alan ayrışmasının siyaseti daha sınırlı etkileyeceği söylenebilir.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
1453 19 Şubat 2020 09:42
Suriyeli müslüman kardeşlerimiz için hepsini kovalım diyen kılıçdaroğlumu Kudüsü savunacak Sayın taşgetiren yazık sen en sevdiğim yazarlardandın!geziciler mi Kudüsü savunacak Saadet HDP chp Davutoğlu gül birarada millet kimin ne olduğunu biliyor
Yaşar Akbaş 13 Şubat 2020 21:36
ülkücü tabandan gelen,milli hassasiyeti yüksek bir insanım....İlgili mitinge kendini ülkücü addeden bütün arkadaşlar katılmalıydı....muhafazakarım ,dindarım diyen diyen insanları ise anlamak mümkün değil....
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 18:31
Şahsen ne cumhurbaşkanın ne de akp nin Kudüs duyarlılığına inanmıyorum. Sadece siyasi hedefler için Kudüs lafla savunuluyor. Libya ya Suriye ye asker gönderebiliyorsun Kudüs’ü de savunmaya gönder. Hiçbir muhafazakarın Filistin’e gidip mücadele ettiğini duyan var mu?
cumhur 13 Şubat 2020 14:33
Yapılan her işte öncelikle Allah'ın rızası aranmalıdır.Allah rızası için yapılmayan her iş ya siyasi gelecek için,ya menfaat için ya da taraftar kazanmak için vb...Mademki Kudüs meselesi tüm islam aleminin meselesi kendini islam kabul eden herkesin bu mitinge katılması gerekirdi.Ama siyaset bun da da ağır bastı!Şan,şöhret,gösteriş vb için yapılan her iş bence yanlıştır.Mevla ülkemize ve insanlarımıza yardım eylesin...
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 14:25
Kudus, Yahudiler, Hiristiyanlar icin, yok hukmunde mi ? Islam ve Osmanlinin isgali once, orada yasayan farkli dinlere bagli veya deist, ateist, kadim halklarin varligi sifir mi ?? Tarih, bir yerin isgal, talan, yagma,edildigi andan mi baslar ? Fetih, kutsal savas, kilic artigi, gavur, kefere, ezbercilik, dusunmeden biat ,sapkin, gibi saldirganlik, asagilama, ifade eden sozlerin yuce yaratici.. ve saygi, baris ile ne alakasi var ??
cem azade 13 Şubat 2020 13:15
Kudüs deyince Tayyip Erdoğan’ın yürek tınısının yükseldiğini de dünya alem bilir. filistin başkenti kudus içinmi:):):)
okur 13 Şubat 2020 12:56
15 yıl önce israille ticari faaliyet 1.5 milyar dolarmış şimdi 5 milyar dolar
Gamze Çelik 13 Şubat 2020 12:03
Bunlar siyasi rant için yapılıyor. Müslümanlar ve İslamiyet üzerinden sömürü ve aldatma devam ediyor. Son 20 yılda toplum manevi olarak nereden nereye geldi bir bakın anlarsınız. Hamaset ve şov had safhada. Maneviyatın sadece tabelası kaldı. Onu da yakında indirirler.
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 06:00
0
Siyasi rant derken?
Bi VATANDAŞ 13 Şubat 2020 11:58
Muhtesem bir tabloydu.
Bir Türk 13 Şubat 2020 11:42
Kudüs meselesi sağ siyaset için çoğunlukla istismar konusu olmuştur. Kudüs'ün İslam dünyasındaki önemi dini değil siyasidir. Geçtiğimiz cuma okunan diyanetin hutbesindeki doğruluğu şüpheli Kudüs ile ilgili hadislerden de bunu anlayabiliriz, okunan hutbe tamamıyla siyasete destek içindir. Türk ve İslam yurdu Doğu Türkistan'da yapılan zulümlere gözünü kapatanlar Kudüs meselesinde samimi olamazlar...
Bir Kürt 13 Şubat 2020 14:38
22
İnsan yurdu olan Batı Kürdistan'da yapılan zulümlere gözünü kapatanlar Doğu Türkistan meselesinde samimi olabilir. Dertleri insan olmak değildir çünkü. Türk ve İslam olmaktır. Vasıfsız insan ancak kolektif kimlikte kendini güvende hisseder.
bir okur 13 Şubat 2020 16:35
2
Kürt yorumcu kardeş sen kürtlere yapılanı normal gördüğümüzü nerenle anladın. Başkasına laf yetiştireceğine sen kendi görüşünü söyle...
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 11:34
sayın yazar, niye bu kadar taktınız fotoğrafa. kaç fotoğraf kelimesi yazdığınızı sayamadım. kudüs kimin tekelindedir. yürek tınısının yükseldiği bir dönemde abd kudüsü israilin başkenti yaptı; ne yapabildik.
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 10:47
Değerli Büyüğüm Ahmet Abi. Yazı başlığını görünce büyük bir heyacanla yazıyı okumaya başladım lakin yazıda, Yeniden Refah Partisinin Sakarya Mitinginden bahsetmemeniz, beni sizi yakından yakından takip eden birisi olarak şaşırttı. Ricam Sakarya mitingindeki kareye de bir bakmanız, çünkü siyasete Sakarya daki kare yön verecek.
okur 13 Şubat 2020 12:57
4
erbakan dönemi kapandı
Fatih Hacıoğlu 13 Şubat 2020 15:51
4
Fatih Erbakan'ın tek meşruiyet kaynağı Ahmet Tekdal, Şehzade Osmanoğlu el altından Tayyip Erdoğan tarafından YRP' ye kayyum atandığı için desteğini çekmedi mi?Erbakan Hoca "Saadet Partisi haricinde her kim ben de Milli Görüşçüyüm derse palyaçodur." demedi mi?Fatih Erbakan' ın genelbaşkan olamadı diye babasının davasını ( AKP' nin bir aparatı olarak) bölmesi ne kadar doğru?
Karar Okuru 13 Şubat 2020 08:42
Enteresan bir şekilde Yeniden Refah Partisini görmezden geliyorsunuz. Türkiye'nin gördüğü en büyük kongrelerden birisini yaptılar. Neredeyse tüm Türkiye'de teşkilatlandılar. Sakarya'da 40 bin kişi harika bir miting yaptı. Kudüs kararı karşısında neler yapılmalı diye dikkat çekici noktalara değinildi. Popüler gündem, reyting endeksli konu ve kişiler daha mı çok hoşunuza gidiyor? Nedir?
Bi VATANDAŞ 13 Şubat 2020 12:04
11
Yeniden refah partisinin ziyhniyetinin akpmhp nin zihniyetinden farki nedir? Saadet partisi organizasyonu yapacak diye hemen alternatif bir toplanti duzenliyorlar. Once bu toplantiya katilsalardi sonraki haftada onlar bir toplanti duzenleyip herkesi davet etselerdi daha iyi olmaz miydi?
hüseyin 13 Şubat 2020 08:24
aynı düşüncedeyim hocam. birlik adına karmollaoğlu ve kılıçtaroğlunun siyaset tarzını beğeniyorum. davutoğluda inşallah gelecek vaadediyor
HACI MURAT 13 Şubat 2020 06:55
Bu tür mitinglerin,toplantıların bereketini berhava eden olumsuz unsur samimiyet noksanlığıdır,gösterişe odaklanmış olmaktır.Saadet'in gençlik kolları gibi çalışan bir dernek Kur'an-ı Kerim okuma şöleni düzenliyor (stadyumda),dünyaca ünlü hafızlar katılıyor,toplumun her kesiminden insan hazır bulunuyor.Gayet güzel,hayırlı bir girişim.Ama sona doğru Saadet'in reklamı başlıyor.Saadet'in eski yeni il başkanları,müfettişleri,ilçe başkanları... takdim ediliyor.Hayırlı bir iş anında oya tahvil edilmek isteniyor.İşte bu durum toplantının bereketini bitiriyor.Buna bizzat şahit oldum.
karar 13 Şubat 2020 13:58
2
bu kudüs mitinginde de aynısı mı yapıldı
HACI MURAT 13 Şubat 2020 15:30
12
Evet,Kudüs mitinginde de gösteriş vardı.Yahudi'yi protestodan ziyade içeriye verilen mesaj ön plandaydı, ittifak provasıydı.
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 06:41
Sayın yazar. Alevi ve sol düşmanlığı belli ki genlerinize kadar işlemiş. Ya bu chp liler de müslüman. chp liler de insan. Sen gençliğinde güçlü amerikalının türkiyede ki maşası iken chp liler Filistini savunuyordu
UÇUR BİZİ AKEPE 13 Şubat 2020 02:27
SAADET partisinin KUDÜS mitingini YANDAŞ YALAKA BESLEME medya görmezden geldi ÜÇ MAYMUNLARI oynadı mitingi AKEPE düzenleseydi başta ANLI ŞANLI havuz medyasının AMİRAL GEMİSİ A HABER olmak üzere üç dört saat öncesinden canlı yayınlara başlar YIKAMACI YAĞLAMACI havuz yazarları İKTİDARA güzellemeler yaparlardı
1453 19 Şubat 2020 09:57
0
Merak etme Fox var.
Yemem 13 Şubat 2020 01:36
CHP, Sincan, Bekir Yıldız ,Madımak,Karamollaoğlu , Kılıçtaroğlu, Davutoğlu ,İmamoğlu ,Gültekin ,Kudüs .Yiyen varsa afiyet olsun
hulusi keskin 13 Şubat 2020 01:09
Sayın Taşgetiren KUDÜS Erdoğan için sadece siyaset malzemesidir. Lütfen gerçekleri saklamayın. aeağer geçmişte Erdoğan İsrail ziyretini Telaviv yerine KUDÜSE gitmeseydi veya gitti İsrailin başkem ntine hoş geldiniz dendiğinde Wanmünit desede geri dönseydi bugün böyle olmayabilirdi. Lütfen bunları gizlemeyin.Erdoğan yıllardır Kudüsü ziyaret edecek, niye edemiyor. Çünkü Filistin istemiyor. Bizi iç siyasi malzemesi yapıyorsunuz diyor.Saklamayın artık, dürüst olun.
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 10:00
21
Yüzde yüz haklısın. Erdoğan bağırdıkça Filistinden hep birşeyler gidiyor. Kazandığımız birşey yok. Erdoğan için varsa yoksa makam. Makam için Filistin en iyi malzeme. Samimi değil. Sadece konuşuyor. Anlayın artık.
karar 13 Şubat 2020 11:24
7
ve bazı müteahhitleşmiş olanlar için kudüs, seyahat düzenleyip para kazanma kapısından başka bir şey değil.
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 01:04
"Kudüs deyince Tayyip Erdoğan’ın yürek tınısının yükseldiğini de dünya alem bilir" demişsiniz.Ben de size dur hele "one minute" diyorum.Nasıl bir tını ki gemide şehit olanların davasını üç kuruşa satabiliyor.Nasıl bir tını ki Kudüs elden giderken sadece hamaset sloganları ile içerinin gazını alabiliyor,nasıl bir tını ki gemiciklerinin yegane ticaret hattı İsrail limanları olabiliyor.Nasıl bir tını ki Kudüs başkent olurken her türlü diplomatik ilişki,ticaret,dostluk! devam edebiliyor.Bağırmak ile yapmak başkadır.Yazık hepinize
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN