Back To Top
Libya’da olmak, olmamak…

Libya’da olmak, olmamak…

 - Son Güncelleme: 12.01.2020 Pazar 07:49
- A +

Libya’ya asker gönderilmesi, “Libya’da ne işimiz var?” ile “Mustafa Kemal oraya niye gittiyse şimdi de o sebeple gidiliyor” söylemleri arasında tartışılıyor.

Nereden bakmalı?

Ben taa “Komşularla sıfır sorun” yaklaşımından yola çıkıp, 18 yıl içindeki evrilmelere bakarak analiz edilirse doğru değerlendirmelere gidilir diye düşünüyorum.

Ak Parti iktidarının “Proaktif dış politikası”nın ilkesi idi sıfır sorun. Buna eklenen bir şey daha vardı: “Gönül coğrafyası ile iletişim.” Buna göre yakın çevre ile sorunlar sıfırlanacak, gönül coğrafyasına ulaşılarak da Türkiye’ye küresel çapta bir ilişki alanı oluşturulacaktı.

“İslam coğrafyası” Ak Parti kadrolarının kültür dokusunda vardı. Gönül coğrafyası bunu ifade ediyordu. Aslında böyle bir hinterland duyarlılığı, Cumhuriyet dönemi tüm kadrolarının hafızasında saklı idi. Herkes bu alanla ilişki kurulmasını anlamlı buluyor ama, reel durumda bunun gerçekleşme imkanının da çok zorlu emeklere muhtaç olduğunu düşünüyordu. Benim “İslam eksenli” diye nitelediğim siyasi çizgide bu duyarlılık ve ondan kaynaklanan umut daha diri idi. Ak Parti yola çıkarken dış politikasını hem kaygı hem umut üzerine inşa etti. Bunun aracı olarak da “Yumuşak güç- Soft power” pozisyonu tercih edilecekti. Uygulaması epeyce emek gerektiriyordu. Türkiye’nin dış politika hamleleri karşısında duyargaları harekete geçecek bir hayli odak vardı. “Türkiye eksenli” bir etkinlik artışının ilk karşılaşacağı itham “Yeni Osmanlılık” yönelişi idi. Bu suçlama ile karşılaşmamaya önceleri dikkat edildi ama zaman içinde de o söz disiplini ihlal edildi. Dışarda bir duyarlılık oluştu.

Bu süreçte “Arap Baharı” devreye girdi. Ak Parti kadroları, özellikle de Abdullah Gül, İslam ülkelerinde bir demokrasi ve hukuk devleti sorunu bulunduğunu, bir yenileşmeye ihtiyaç olduğunu, ancak bunu her ülkenin kendisinin gerçekleştirmesi gerektiğini söylüyordu. Ancak Arap Baharı heyecanı, Türkiye’de diktatörlerin devrilmesi ve bu sebeple halk hareketlerine sahip çıkılması biçiminde yankı buldu. İlginç olan, halk hareketlerinin İhvan-ı Müslimin tarafından yönlendirilmesi, ona sahip çıkışın da “İslamcılık” ortak paydası sebebiyle olduğu algısına yol açtı. Burada Türkiye’nin tavrı Amerika tarafından not edildi bir, Suud ve Körfez krallıkları gibi tahtlarını tehlikede gören Arap ülkeleri tarafından not edildi, iki. Türkiye adına Başbakan Erdoğan Mısır’da “Laiklikten vazgeçmeyin” dese de, baştan beri Arap Baharını destekler görünen Amerika, Suriye’de “Ben oynamıyorum”  diyerek Türkiye’yi yalnız bıraktı. Suriye iç savaşın içine sürüklendi. Mısır’da darbe yapıldı ve Türkiye’nin sahiplendiği Mursi Amerikan desteği ile devrildi. O zamandan bu yana “Gönül coğrafyası”nın en azından bir bölgesinde keskin kopuşlar yaşandı. Yola çıkarkenki format bozuldu. Türkiye, daha çok konuşuluyordu ama, soft power olarak gönül coğrafyasının ortak duyguları içinde değil, bu coğrafyada kimi operasyonları yönlendiren bir güç olarak…

Yalnızlık bu süreçte konuşulmaya başlandı. “Değerli yalnızlık” dense de, bu gerçekten tercih edilir bir şey miydi tartışılabilir. “Komşularla sıfır sorun”un oluşma mantığından da uzaklaşılmıştı, onunla elde edilecek sonuçlardan da…

Suriye’de savaşın içindeydik. Mısır’la ilişkilerimiz kesilmişti. Suudi Arabistan ve körfez ülkeleri ile farklı saflardaydık.

Bir soru: Suriye’de nasıl olmalıydık? Emevi Camiinde namaz kılmak için çıktığımız yolda, Putin’in o camiden verdiği görüntüleri seyretmeye mi varacaktık?

Sorular: Mısır’da olmalı mıyız, nasıl olmalıyız? Suudi Arabistan’da olmalı mıyız, nasıl olmalıyız? “Gönül coğrafyası”na ne oldu? Libya’da nasıl varız? İç savaşın tarafı olarak. Bu en istediğimiz durum muydu?

“Sıfır sorun”un arkasında bir değerlendirme vardır. Benim okumama göre o, önce bir güç muhasebesini içerir, ardından coğrafyanın zorluklarını, gönül coğrafyası içinde yer alan tek tek her ülkenin bağlantılarını, o ülke ile din, mezhep, ırk hassasiyetleri bakımından iletişim imkanını, ardından farklı zeminlerde, Müslüman dünyanın mazlumiyetten kurtulma duygusunun ya da Osmanlılık heyecanının kültür hafızaları karşısındaki hassasiyetini, “Sessiz ve derinden” giderek zaaf alanlarının tamirini…

Şimdilerde “sahada olma” motivasyonu ile askeri güç kullanımı noktasına geldik. “Hard power” algısına yol açmaktan endişe etmiyoruz.

Soru: “Libya’da olmak – olmamak” meselesinden önce geldiğimiz noktanın bir ileri safhasında nerede olmayı düşünüyoruz, sorusunu sormak daha sağlıklı bir yürüyüş için gerekli değil mi? Ya akışı kendimiz planlamıyor, dışımızdan bir kurgunun içinde akıyorsak…

Ne de olsa, Osmanlı’nın yıkılış günlerinden beri “Arş ileri, marş ileri, dönmez geri Türk’ün askeri” marşlarını heyecanla okumayı sürdürüyoruz. Severiz yiğitliği.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 22:53
BOP ve İsrail hesaba katılmadan hiç bir yorum ışık göstermez.
düşünen. 13 Ocak 2020 11:47
sayın yazar keşke bediüzzamanı daha önceden okumuş olsalardır''Ya akışı kendimiz planlamıyor, dışımızdan bir kurgunun içinde akıyorsak…'' demek zorunda kalmaz dı. ne diyordu bediüzzaman:. Biz müteharrik-i bizzât(doğrudan kendisi hareket eden) değiliz. Bilva-sıta müteharrikiz. Avrupa (Batı) üflüyor, biz burada oynuyoruz.”1 sünühat
Vatandaş 12 Ocak 2020 23:43
Libya ya gidilmeli sayın yazar. Başkaca ailem olmasaydı atlar uçağa giderdim. Bence kedinizi bir tartın artık savaşa girildi dost düşman belli ortada kalmak kafa bulandırır.
karar okuru 12 Ocak 2020 19:17
İktidar, ülkesinin ve vatandaşının kendine yetmez imkanlarını gönül coğrafyası vb diyerek araplarla paylaşarak, memlekete ne kazandırdı? Patlayan bombalar, 5 milyon mülteci. dış politikada filistinden bile köstek. Hala neden görülmüyor, islam ülkelerine Türkiyenin en büyük yararı, nüfusu müslüman olup bilimden, eşitlikten,adaletten, refahtan demokrasiden, laiklikten yana örnek bir ülke olarak varlığını geliştirmek. Bir ortadoğu ülkesi olmak değil. Cumhuriyet değerlerini korumak.. Mısır için laiklikten söz edenler, samimilerse kendi ülkelerinde uygulamalılar..yoksa araplar daha mı değerli..
KAFKASYALI 12 Ocak 2020 17:12
Iskaladığınız bir şey var sayın yazar. Türkiye bugün, Mısır’da da, Suudi Arabistan’da da, ve daha birçok İslam coğrafyasının kapsadığı bölge ve ülkelerde de, oralardaki halkların ezici çoğunlukları tarafından sempati ve muhabbetle karşılanıyor. Saltanatları petrolle bar edilen babadan kalma ortaçağ krallıklarına, yada darbe ile gelinmiş diktatörlüklere dayanan ve bunun dışında halkları nezdinde hiçbir demokratik dayağı olmayan bu yönetimlerin, Türkiye veya Erdoğan denince sinir krizine girmelerinden ancak gurur duyulur, rahatsızlık değil.
fakir 12 Ocak 2020 19:30
7
hiç te öyle değil örneğin ülkemizdeki suriyeliler bizden nefret ediyor, inanılmaz türkiye nefretleri var
KARAR OKURU 12 Ocak 2020 19:48
3
Kimin nefreti var. Hiç duymadık
KARAR OKURU 12 Ocak 2020 20:49
2
Sizden gelen seyyar okurlar ikide bir ‘demokrasi bizim neyimize, ümmet bize yeter’ diyor. Bir karar verin memlekette demokrasi mi istiyorsunuz, emperyal hedefleriniz mi var?
KARAR OKURU 12 Ocak 2020 20:59
0
fakir, Suriyeliler değil, Esed ve yandaşları nefret ediyor Türkiye’den..
KARAR OKURU 12 Ocak 2020 22:06
3
Din adı altında arab kültürü, arab hayranlığı aşılanıyor. Bu arab sevdası yüzünden dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olacaz.Arapların bizi sevdiğini falan sanmak boş ve temelsiz bir hüsnü kuruntudan ibarettir. Boş hayaller görmeyin. Gidin ve gerçeği yerinde görün...
KARAR OKURU 12 Ocak 2020 23:43
0
Bizden de nefret etmesinler; yemeyip yediriyoruz, içmeyip içiriyoruz. Nerden bulacaklar böyle ev sahibi. Daha ne yapalım.
Anadolu 12 Ocak 2020 15:25
Dört başı mamur harika bir yazı.Tebrik ederim sayın Taşgetiren.
KARAR OKURU 12 Ocak 2020 15:18
E hamaset yapmayın diyosunuz
Muhtefi. 12 Ocak 2020 14:14
Rusya ac,perişan bir ülkedir. Ara mal uretimi olmayan ithale dayali Diktatörlük ıle yönetilen *Ultra Slav Ortodoks Irkçılığı* Motivasyonu Zirve yapmış son derece Sinsi çalışıyor .Batı Nukleerinden vb korkuyor ve susuyor,Ortadogudaki Iktidar savaşlarından yol buluyor ve oradalar.Bizim Adalet temelli ve Tarihsel Yakinligimiz ıle Mezheplerine bulaşmadan ilişkiler gelistirmeliyiz Anadolu Güvenliği Kahire, Bağdat ,Trablus, Şam, Kafkaslar, Balkanlar vd yerden başlar.Çoook Uyanık, Diplomatık,Stratejik yurumeliyiz.
Karar Okuru 12 Ocak 2020 13:12
Tarihin akışına uygun olarak din eksenli siyaset ve saplantı her yerde çöküyor ama ağır zarar veriyor. Buna zemin hazırlamış toplumların ödediği bedel bu. Ama anlaması asırlar sürüyor.
Ali Desidero 12 Ocak 2020 12:43
GERÇEK 2 Ziyauddin Serdar Cenneti Arayam Adam kitabında, İHVANCILARIN İngiliz Müslümanları örgütü FOSIS'e sızmak için nasıl çabaladığını anlatır.Onur S. Güzeltan TANRI BİZİ İSTERMİ kitabında Mısır da Mursi ve İhvan hareketinin Devrimi fırsatçılık ile nasıl çaldığını amacından saptırdığını anlatır.Libya ihvanı ve Saraç hükümeti yarım iktidar ile emperyallere Operasyonel işlev görüyor. Libya daki savaşta dünya enerji politikasının aktörleri Çin, Rusya, ABD, AB ülkelerin hesaplaşması var. Recep bey rol çalmaya çalışıyor Putin kulağını çekti yerine oturdu.Afra tafra ile seçmen kandırıyor.
KARAR OKURU 12 Ocak 2020 12:08
Once kendi ulkenin ic sorunlarini coz, tum vatandaslarina esit ve yuksek kalitede imkanlar sunan egitim, adalet, saglik sistemi kur, kamuda liyakatli, etkin ve verimli bir yapi kur. Ayrimciligi cezalandir. Sonra etrafina ayni konularda destek ol. Hemen cumhur ittifakina bakiyorum ve umitsizlige kapiliyorum.
Takipci 12 Ocak 2020 12:04
Gonul Cografyasi bir Ham Hayal'di, bosa cikti. Kastedilen Cografya aslinda bir bataklikti, 100 yil once bunu aci tecrubelerle ogrenmistik. Ak Parti bu batakliga bodoslama daldi, simdi cirpiniyoruz… Sn Yazar Libya'da olmak diyor, bende kendi adima Libya gibi olmamak diyorum...
HACI MURAT 12 Ocak 2020 11:48
Sayın Taşgetiren,komşularımızla sorunumuzun olmasını ya da olmamasını sadece bizim davranışımıza bağlamış.Halbuki iki taraflı,ya da çok taraflı bir ilişkide sorunun çıkıp çıkmaması bir tarafa bağlı değildir.Mısır'da Mursî seçimle işbaşına gelmiş.Buna saygı duymaktan başka ne yapabilirdik?Darbecilere mi destek çıkmalıydık?Libya'da ne yapmalıydık?Türkiye'nin,Libya'nın yardım çağrısına cevabı yanlış mı? Bir kısım bölge ülkekeri İsrail ile birlikte hareket ediyor.Türkiye de öyle mi yapmalıydı?Suya sabuna dokunmayıp seyirci mi kalmalıydık?
KARAR OKURU 12 Ocak 2020 11:46
Bırakın gönül-ü mönülü açız aç
KARAR OKURU 12 Ocak 2020 15:15
4
11.46, Caz dinle iyi gelir.
KARAR OKURU 12 Ocak 2020 18:04
0
Caz:Afrika’dan ana vatanından köle olarak Amerika’ya getirilen ve eziyet gören siyahların müziği. Ağzınıza cazı alırken bir daha düşünün... Aşağılanacak bir müzik değil. Aşağılayan kendi insanlığından ve cehaletinden utansın, hem de bu yüzyılda hem de bu bilgiye erişmenin en kolay olduğu zamanda...
TR 31 12 Ocak 2020 10:48
Bizim hükümet ihvancılara sahip çıkacağım diyor. Ama meşru hükumetlerle arası bozuluyor. Sisiye iran , sudiarabistan milyarlar dolar yardı ettiler.ihvanin ezilmesi için. biz ne yaptık milyarları harcadık ihvanlar için.Her devlet kendi derdiyle uğraşsin. Borçla dönen bir ekonomimiz var birde islam birliği hayaliyle gavurdan faiz ile aldığin paraynan Islam birliği haaa. Helal yola haram araçlarla gidersen böyle hal alır.Allah yardım etmez. etmiyorda
KARAR OKURU 12 Ocak 2020 10:39
Türkiye Libyada olamayacak demiştim. Mehdi bekleyen istifa edince bu anlaşıldı. Görün bakın yakında hafter libyada lider olur! Önceki hamleler Türkiyenin konumunu belirlemek içindi.Batı basınında bile suriyeli paralı askerlerin libyaya gideceği yazıldı. Hem de Türkiye tarafından bunun yapılacağı.Bunun anlamını Türkiyeden başka bir ülke görmüş ve orada yaşamış insanlar iyi bilir.Gelişmiş ülkelerdeki insanların kafasında nasıl bir Türkiye algısı oluşturulduğunu görmek zor değil.Dünya 5ten büyüktür ama o 5 dünyadaki bütün algıyı yönetir.ÖrnekSivil uçak düşürüp 180 masum öldüren İran ezikliği gibi
Karar okuru 12 Ocak 2020 10:27
Ülkemde insan ne kadar değerliyse, orada da değer katacak ise, güçsüz e güç, çaresize, çare olacaksa, iyilik can bulacaksa, kınalı kuzuları koruyup, kollayacaksak neden olmasın. Sorumlular görevini iyi yapsın.
KARAR OKURU 12 Ocak 2020 09:40
Libya’da olunacağına gelin vatandaşın yanında olun kucaklayın dertleri ve sorunları çözün işsizliği enflasyonu indirin...hukuk katliamlarını düzeltin adaleti geri getirin
KARAR OKURU 12 Ocak 2020 09:38
Putin Emevi Camiinde fotoğrafı, Suriye’de siyasi ekonomik askeri kontrolü iyice pekiştirmeyi ülkesine bir tane mülteci/misafir dahi almadan becerdi, bizim becerebildiğimiz hem düşmanlığı pekiştirmek hem de milyonlarca misafir sahibi olmak oldu. Yiğitlik yapacağız derken umarım Libya ile de aynısını yapıp bir Putin fotoğrafı da Trablus’tan görmeyiz...
KARAR OKURU 12 Ocak 2020 09:29
Büyük Ortadoğu Projesi’nden hiç bahsetmemişsiniz.
Okur 12 Ocak 2020 08:08
Sayın yazar; Biz "tum komşularla iyi iliskiyi" "stratejik derinlik" kitabından okurken, uygulamada bunun böyle olmadığı, başka hesapların iyi niyetin üstünde dolastiginin darbe girişimi ile suratimiza carpilinca anladık... Iyi bilirsiniz ki Allah "demir, kitap, hukum" bilgisini "toz pembe" bir dünya için bildirmiyor.
evin 12 Ocak 2020 05:03
vergilerimiz saçmasapan emperyal hayaller peşinde harcanıyor, ülke insanı da sefalet içinde yaşıyor...bu düzen sürdürülemez...
KARAR OKURU 12 Ocak 2020 04:34
Yalnızız çünkü dış politikamızı dini ideolojimize göre belirliyoruz; yani nerde İhvan hareketi var onu destekliyoruz. Bizden başka İhvan ideolojisini savunan ülke yok. Hani ekonomin, teknolojin, askeri gücün örnek olan bir ülke olursun ve böylece diğer ülke halklarını İhvan hareketini başa getirmeye özendirirsin. Sen kendi ülkende çuvallamışsın dolayısıyla dışarıya nasıl örnek olacaksın.
Yurdumun insanı 12 Ocak 2020 02:28
2) Mısır,Irak,Libya,Suriye de bu fantazisi ağır can, mal bedeli oldu.Tunus, Ganuşi aklıselimi ile bu düzenden kaçtı.Şimdi Libya da Saracın başı gidecek! Mursi gibi! Mursi C. Başkanı olduğunda seçmenin % 40 boykot etti.% 60 seçmenin ancak % 51'ni aldı. % 49 seçmen hayır dedi. 59 milyon genel seçmene oranı % 26 idi. Yani pratikte meşruiyeti yoktu. Bu gerçeği merhum Mursi görmedi.Ve bu tuzağa ABD, RTE birlikte ittiler. Gerçeği inkar kafirliktir.Şu anda bizi Suriye, Libya da ordu, mühimat, para, insan zayiatı tuzağı ile zayıflatıyorlar.Bu askeri akıl ile yapılan strateji,İsrail, ABD'nin DİKKAT!
KARAR OKURU 12 Ocak 2020 07:09
10
Hafter ateşkes dedi...Teskere işe yaradi
KARAR OKURU 12 Ocak 2020 11:36
0
İdlib te de kaç kez ateşkes oldu ya sonra her gün onlarca sivil ölmeye dewam ediyor daha dün 17 masum sivil vuruldu
Karar Okuru 12 Ocak 2020 13:09
1
Teskere değil putin
KARAR OKURU 12 Ocak 2020 14:42
0
2.28, ABD Başkanı yüzde 50 katılımla seçildi.
KARAR OKURU 12 Ocak 2020 02:18
Sizde kendinizi yorum mu yapıyor zannediyorsunuz. Aklınıza gelen ihtimalleri yazıp geçiyorsunuz hiç analiz, yorum işine görmüyorsunuz.
KARAR OKURU 12 Ocak 2020 11:51
2
Siz sizin için en önemli ve doğru olan yorumu yapın lütfen. Sistem arka arkaya üç yoruma izin veriyor ben denedim. 1800 karakter yetmezse bir süre sonra bir kaç kutu daha yorum yapabilirsiniz. Buyurun...
1)Üstad be Amin Maalouf'un son kitabı UYGARLIKLARIN BATIŞI.İbretlik. Ak partili Reis perestler keşke okusa ders alsa. Emperyal ülkelerin nasıl tuzağa düşürdüğünü anlatır kitapda. 1967 İsrail mağlubiyeti travmasının Araplar nasıl çökertiiğini anlatır. Mısır Reisi C. Abdulnasır'ı anlatıyor.Adamı susuz götürüp susuz getirmişler.Hatta adam Birleşik Arap Cumhuriyeti dahi kurmuş. Bizim reis, Dilipak'ın anlatımı ile İslam Birleşik Devleteleri kuracak mış tı! Bu amaçla Tunus, Libya, Mısır, Irak, Suriye ihvancılarının iktidara gelmesi için Arap Baharı olaylarının içinde oldu.Hala karıştırmakta.
KARAR OKURU 12 Ocak 2020 02:16
..“İslam coğrafyası” Ak Parti kadrolarının kültür dokusunda vardı. Gönül coğrafyası bunu ifade ediyordu. Aslında böyle bir hinterland duyarlılığı, Cumhuriyet dönemi tüm kadrolarının hafızasında saklı idi... Hilâfetin kaldırılması, saltanatın lağvedilmesi, yüzün tamamen Avrupa'ya dönülmesi vs vs. İlk dönem cumhuriyet kadrolarında ki bakış açısı. İslam'ın terkini ihsas eden bir şekilde tenkid ve Avrupa'ya meftuniyet ..
KARAR OKURU 12 Ocak 2020 11:48
1
İslam coğrafyasının geri kalanına sordunuz mu hakkınızda ne düşünür? Aklınızda kalan ‘Osmanlı’nın hükümranlığı ise o sona ereli çok oldu. Hilafet, saltanat da Arabın gönül rızasıyla kurulmamıştı oralarda... Yaşlı insanların geçmişini, gençliğini düşünerek ah vah etmesi gibi halimiz...
Karar Okuru 12 Ocak 2020 11:54
4
İslamın yüzü artarak soğuyor. Toplum kalitesi düştükçe yozlaşma ve yobazlaşma artıyor. Ortaçağ despot katolik hristiyan anlayışı dönemini 500 yıl geriden yaşıyoruz.
KARAR OKURU 12 Ocak 2020 17:00
0
11.54, Zır cahil desem, cahile haksızlık olacak.
KARAR OKURU 12 Ocak 2020 02:11
O gònül coģrafyası bilmem ne coğrafyasını geçecen sayın yazar,hepsi diktatòr,hepsi islam istismarcısı sahtekar,bunu sayın dünya liderimiz tersine çalışmayla türkleri araplaştırmakla ve türk topraklarını araplara pazarlamakla meşgul,yüce rabbim bu istismarcılardan bu ülkeyi biran önce kurtarsın,hemde hemen,acilen inşallah.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN