Back To Top
Liderin ‘Etraf’ sınavı

Liderin ‘Etraf’ sınavı

 - Son Güncelleme: 28.06.2019 Cuma 09:00
- A +

Tayyip Erdoğan Ak Parti’nin her şeyi” demek gayretullaha dokunacağı için söylenemese de “Çok şeyi” olduğunda şüphe yok. En azından Ak Parti camiası açısından.

Kurulurken “Eşitler arasında birinci” idi. Süreç içinde “Eşitler”in ya eşitliği aşındı ya da “üç dönem uygulaması” sebebiyle kenarda kaldılar.

Dolayısıyla Erdoğan’ın “Birinciliği”, “Liderlik” haline geldi. Sonra da sistem değişikliği ile “Tek belirleyici” konumuna yükseldi. Üstelik bu statü, “Ümmetin lideri” gibi manevi bir donanımla beslendi. 

Gelinen noktada en zor olan şey, herhangi bir sorun çıktığında bu konumdaki bir insanın sorumluluğunu ifade edebilmektir.

Manevi geleneklerimiz içinde “Güçlü insanlar karşısında hakkı söylemek” tebcil edilmiş (yüceltilmiş)tir, ancak bunu yapmanın kahramanlık haline gelmesi, tenkit ne kelime uyarıların bile ucu zindanlara varan yaptırımlarla karşılanması, bizatihi İslam tarihinin gerçekleri arasındadır.

Kutsayarak yukarılara tırmanılacağı kanaatiyle “Etraf” kutsar, “Etraf”ın kutsaması zaman içinde halk kitlelerine sirayet eder, bu defa “Eleştiri” bir tarafa yeterince kutsamamak suç haline gelir.

***

“Etraf”ın kutsaması karşısında etkilenmeyecek insan nadir değil, enderdir. Suçlu bulanacaksa “Dışarda” aranmalıdır.

“Etraf” üstelik, “Lider”e yönelik en masum eleştirileri “Kötü niyet-kıskançlık-düşmanlık” olarak sunmayı hem kendi “irtifa”ları için basamak olarak kullanma hem de “Lider”in etrafını boşaltma amacı için fırsat olarak kullanır. Lider’in etrafı ne kadar boşalırsa onların varlığı daha keskin bir ihtiyaç haline gelecektir. “Sizi bizden başka savunan kalmadı” denebilecek bir nokta, Lider için ne kadar “Zaaf” haline gelmişse, “Etraf” için de o kadar “Belirleyici” konum edinilmiş demektir.

Biliyorum, Ak Parti’nin ve Tayyip Bey’in misyonunu çok önemseyen pek çok dost muhitte, “Etraf” tan şikayet edilir. “Etraf” yanlış bilgiler veriyor, “Lider”i yanlış yönlendiriyordur onlara göre.

Bu yaklaşımın görmezden geldiği iki husus vardır:

Bir: Etrafın oluşumunda Lider’in iradesinin görmezden gelinmesi. Kimse silah zoruyla girmez oraya. Lider kendi “Etraf”ını kendi seçer. Etraf iyi ise iyi seçim yapılmıştır, kötü ise kötü seçim yapılmıştır. Etrafa giren insanların bir adım öne geçme kurnazlıkları görmezden gelinmeli demiyorum, bunlar olur, ama ülkenin sorumluluğunu bir anlamda “Tek başına” üstlenen, kendisine o yetkilerin verildiği insanın ayak oyunlarını görememesi ve “Etrafın yanlış oluşması” ülke için ciddi problemdir.

İki: Etraf olsa da, onunla istişare edilse de sonunda kararı verecek olan “Lider”in kendisidir. Karar ondan çıkar. Dolayısıyla “Etraf yanıltıyor” yaklaşımı, farkında olmaksızın içinde “Lider’in yanılmaya açık olduğu” düşüncesini saklar.

Bütün bunları dikkate aldığımızda “Lider’in etrafı”nın düşüncesini açıkça iade edebilme dirayetinde “Ortak akıl” üretebilecek, neredeyse “Eşitler”den oluşması gerekir.

***

“Eşitler”, kendi kendinize bir iç sınırlayıcı mekanizma oluşturmamışsanız, belki sistemin supabları diyebileceğimiz yine sistem içindeki “farklı erkler”dir, denetim mekanizmalarıdır.

Şu anda ortada bir seçim yenilgisi bulunduğu için Ak Parti kendisi ile millet arasında oluşan açı farkını görmeye çalışıyor. Parti dışından da pek çok insan problemli alanlara işaret ediyor.

Problemin önemli bir kısmı Cumhurbaşkanı’nın konumu ile ilgili. Çünkü Cumhurbaşkanı hem ülkenin Cumhurbaşkanı hem de Partinin Genel Başkanı.

Parti içinde mesela şu başlıkları masaya yatırabilmek cesaret meselesi mi yoksa tabii bir süreç mi?

- Partili Cumhurbaşkanı ülke için ihtiyaç mıydı, Ak Parti için sağlıklı mı?

- Cumhurbaşkanı’na verilen yetkiler sadece Tayyip Erdoğan ismi için mi tanzim edildi yoksa Ak Parti sonrası bir iktidar ya da Erdoğan’dan başkası için de gerekli görüldü mü?

-Ak Parti camiası bazı isimlerin bakanlığını, o isimler o alanda “Bir numara” oldukları için mi yoksa “Lider” öyle uygun gördüğü için mi içine sindiriyor?

- Seçim propagandasında Cumhurbaşkanı’nın söylemi, en doğru söylem olduğu için mi yoksa düzeltmek mümkün olmadığı için mi devam etti?

Bu soruları çoğaltmak mümkün. “Lider” olgusunu görmezden geliyor değilim. Toplumsal hareketler için de siyasi hareketler için de liderlik kaçınılmazdır. “Tayyip Erdoğan’ın liderliği” de hem Türkiye’de hem İslam dünyasında bir “İhtiyaç”a tekabül ediyor. Bu coğrafyada bu liderlik çok sağlıklı parametrelerle şekillenmelidir. Bu, Türkiye için de İslam dünyası için de ve tabii bizzat bu liderliği üstlenen kişi için de hayati önemdedir.

Bakın liderlik sınanıyor. Seçim kaybı bir sınav alanı. Toplumla ilişkiler sorunlu hale gelmiş demek ki. Ak Parti’nin kendi içinde ayrışmalar yaşaması bir sınav. Dış politikada alan daralması bir sınav. Ekonomide sıkışıklık bir sınav. İslam ülkelerinin birer birer karşıt kamplarda arayışta bulunması bir sınav. Medya alanındaki hakimiyetin ters etki yapması bir sınav…

Seçim yenilgisini “Etraf”ın yapamadığı ikazın millet tarafından yapılması olarak değerlendirip kendini restore edebilen yeniden tırmanma şeridine girebilir. 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Kısmet 02 Temmuz 2019 09:51
Sevgili Ahmet Taşgetiren, şu anki hukuk sistemiyle, vatandaş olarak lideri ikaz etmenin karşılığı "Cumhur başkanına hakaret" olduğu ve mütedeyyin insanlar olarak maphus veya tazminat ödeme gücümüz olmadığından, lideri "Etrafı" üzerinden uyarnayı dini ve ahlaki bir vecibe olarak görüyoruz. Saygılar
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 23:48
Yeni oluşumun reçeteai olmuş galiba herhelde korunu yanında bi sandalye bulursunuz
Tunç 28 Haziran 2019 23:20
Aşırı güvendik.Bizimkiler torpil yapmaz dedik.Tedbir alma gereği duymadık.Ayakta uyuttular biz gariban kesimi.Köşeyi dönen döndü.İleride suçu yine gariplere atarlar.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 22:12
Müslümanların en büyük handikaplarından maalesef birbirimizi sevmiyoruz sevemiyoruz eleştirilerimizi yanlışlıklarımızdan dönmek için değil birbirimizin ayıplarını ortaya çıkarmak için kullanıyoruz hiçbirimizin yaptıkları tamamen doğru olmadığı gibi tamamen yanlış da olamaz. Müslümanlar olarak yaşantımızı Allah'ın emir ve yasaklarına ve Peygamber S.A.V in sünnetine dayandırmadıkça havanda su dövmekten ileri gidemeyiz. Allahım cümlemize sen yardım et, inananlara karşı kalplerimizde kin bırakma.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 21:58
intikam eylemleri: Aksener hakkinda Feto sorusturmasi baslatilmis. CHPli Canan Kaftancioglu 6 yil onceki tweetleri nedeniyle hakim karsisina cikti. Dusuncelerini ifade ettigi icin 17 yil hapsi isteniyor.
Nimet ulak 28 Haziran 2019 21:56
Bir öğretmen olarak söylüyorum (ki bu parti tarafından da analizi yapılmış ve bilinen bir gerçektir) Lise mezunu asgari düzeyde kitap okuyan bilinçli bir genç ak partiyi sevmiyor..hatta bir Erdoğan nefreti bile var. Üniversiteyi saymiyorum bile. Nedir bu eğitimli insanları ak parti ve Erdoğan karşıtı yapan. Oturup bunu bir düşünmek lazım..ak parti kırsal bolgelere sıkıştı. Orta ve alt gelir grubundan (ki krizin en çok etkilediği kesim) bir de ilk ve ortaöğrenim mezunlarindayoy alıyor. İmam Hatip açmakla bu işler olmuyor demek ki..
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 21:58
Yorumlara bakinca gerçenten insanimizin timarhanelik oldugu muhakkak. Yurt disinda bende yasiyorum. Bu insanlar bu garip degerlndirmeleri nasil yapiyor anlamiyorum.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 21:55
Dunku yaziniz uzerine; aslinda yorum yazma veya belli şeyleri takip etme dönemini çoktan biraktim ama twett alemnden yazinuz gözüme çarpti. Aslinda hiçbir inlemeye kulak asmadiğinizdan eminim. Ama neylersin çölün şiddetli sicakliğini yaşayan insanlar olarak bazen birkaç esinti hiç yoktan da iyi oluyor. Evet f... borsasiyla ilgili tespitlerinizde doğruluk payi vardir ve hatta SS'nin açiklamasina gore 511 bin insan bir sekilde sorusturmaya ugramis. Bu rakami 511×4=2.044 milyon yapar ve bu 4 rakamani her degistirdiginde magdur sayisi katlanarak artar.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 21:53
Hiç merak etmeyin Ahmet bey, ne Erdoğan ne çevresi, milletin mesajını aldı. Eski tas eski hamam devam edecek, suç başkalarında aranacak. Bence Ak parti uzatmaları oynuyor.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 20:42
Sizin tavrınızın yanlışlığı ihtimali neden hiç aklınıza gelmiyor peki...
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 20:41
Anlattiginiz seyler hemen hemen bütün müslüman ülkelerde ayni. Su avrupalilardan dahi birseyler ögrenmiyoruz. Gelip burda müslümanlik nasil yasanmasi gerekiyor ögrenmek lazim. Hala cilali tas devrindeyiz :)
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 19:19
Yurt disinda yasayan biri olarak; elbette Tayyip ummetin umudu, lideri, son kalesi. Bunu biz Turkler demiyoruz, musluman olan butun Dunya milleti soyluyor. Ona dua ediyor. Buna karsilik Turkiye de kendi cikari ugruna bir lideri nasil al asagi ederim edebiyati yapan cemaatci/yazar cizer gezer giderler. Karar okuru degilim bu arada... allah sonunuzu hayr etsin.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 20:56
1
Avrupada ghetto larda yasayan müslümanlardan bahsediyoruz herhalde.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 21:01
2
Milletin umudu olan lider kendi çocukları için dünyalık yapmaz, istanbul'dan kupon arazi almaz, gemicikler almaz, tank fabrikasını 25 yıllığına yarısı Katar Ordusuna ait şirkete kiralamaz, milletin geleceği için yatırım yapar.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 21:25
3
"Musluman ulkelerde Tayyip ummetin umudu, lideri son kalesi" demissin. Boyle birsey yok. Kendi kendinize gelin guvey olmayin. Dunyayi hosunuza giden sekilde degil gercek haliyle gormezseniz omur boyu hayal aleminde yasarsiniz. 2 milyar musluman, 60 kusur musluman ulke var. Muslumanlari kurtarabilecek tek sey DEMOKRASiYE VE iNSAN HAKLARINA SAYGILI HUKUK DEVLETLERiNE SAHiP OLMAK.
ensar.da egitmen 30 Haziran 2019 14:28
2
yurt disinda yasayan vatandas. zannedersem berlin kreuzberg.te yasiyon. gündüzleri diyanetin cami.sinde geceleri diskotekte vakit gecirdigin belli. yasadigin ülkenin dilini bilmende mümkün degil. bilsen enazindan dünyada neler oldugunu duyardin bilirdin
Recep Çetiner 28 Haziran 2019 19:17
"...Medya alanındaki hakimiyetin ters etki yapması bir sınav…" Yukarıdaki ifadenize katılmıyorum. Basını hergün takip ediyorum, sizin gibi köşesi olanların en az %60-70'i muhalefette.
Furkan F. 28 Haziran 2019 19:07
AK Parti'nin eksiği: Eleştirel düşünceleri dile getirebilecek parti içi muhalefetin yeşerememesi. Partiyi destekleyen bir köşe yazarı, azıcık eleştiri getirse gazetesinden atılıyor. Bazıları, Binali Bey'e büyük zarar verdiler, ceza yerine mükafat alacaklar, teşkilat bunu görüyor ama dile getirme cesaretini gösterebilen yok. Yekpare olmak her zaman iyi netice vermiyor.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 18:35
Yazar bey, etrafı dolaşarak tekrar tarafına geldin.
KARAR OKURU 29 Haziran 2019 11:56
1
Ağzınıza sağlık sayın okur.
cumhur 28 Haziran 2019 17:45
Doğru söyleyenin dokuz köyden kovulduğu dünyamızda doğruları söyleyebilmek te kral çıplak demenin zorluğu aynıdır! Çok güzel tespitler yapılmış.Yönetici durumunda olanların en çok istedikleri şey nedir? diye sorarsanız bence yetkilerinin sınırsız sorumluluklarının da en az seviyede olmasıdır.Sorumluluğu olmayan yetkililerin yapmayacağı yoktur.Hele de inançsızsa...
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 16:54
Normal yollardan yeniden bir tırmanma şeridine geçemez, onca ah aldıktan sonra tırmanması sünnetullaha aykırı olur. Her yaratılmış gibi onların da bir kaderi vardır.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 16:50
''Partili Cumhurbaşkanı ülke için ihtiyaç mıydı?'' Bunlar nasıl sorular böyle. Bu yaşa gelmişsiniz, siyasetçi tayfasıyla da o kadar iç içesiniz, AKP'yi yakından tanıyorsunuz. Bu insanların ülke ihtiyacına göre hareket edeceğine dair bir beklentiye nasıl kapıldınız. Allah Allah, şaşkınım.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 19:06
3
nezaketen kullanılan bir dil olduğunu varsaysak!
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 16:37
ümmetin lideri mi? tövbe de! aidiyet olarak bir dinimiz kaldı, ona dokunmayın bari.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 16:06
Lafı dolaştırmaya gerek Tayyip ERDOĞAN ABD ve müttefiklerinin isteklerini yaparsa sorun çözülür.Doğu akdenizle Suriye ile niye ilgileniyoruz ki. Rusya' dan s 400 alırken ABD'den izin aldık mı.Ne yapsın ERDOĞAN ,ABD çıkarlarını ülkemiz çıkarlarından üstün mü tutsun,terörle mücadele edilmesin mi
KARAR OKURU 03 Temmuz 2019 11:16
0
Aynen imza kardesim
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 15:03
Kendini rablestiren insanla gercek Rab olan Allah Teala arasindaki "Rab kalitesi" farklarindan biri de su: Kendini rablestiren insan layik olmadan mutlak sadakat/itaat ister, gercek Rab olan Allah'sa, liyakatini ispat ede ede, yani merit bazli sadakat/itaat ister.. sizce hangisi kazanir, hangisi kaybeder? İnsanlar Kur'an'da cehennem azabi icin gecen o bir adetcik, kapali, ozet "siddetli" ifadesinin ne demek oldugunu hayal bile edebilseler, dunya gulluk gulistanlik olurdu..
SİBERNETİK ÇAĞ 28 Haziran 2019 14:08
LİDER ARAYIŞI, YÖNETİLME İSTEĞİ, İHTİYACI, YENİ YÜZYILIN, ''SİBERNETİK ÇAĞ İNSANININ'' BEKLENTİSİ DEĞİLDİR, BÖYLE BİR TALEBİ DE OLMAYACAKTIR. SİBERNETİK ÇAĞ, GELENEKSEL DEVLET VE YÖNETİM ANLAYIŞLARININ,YAPILARININ TASVİYESİNİ MECBUR KILACAKTIR. BU ÇAĞIN GEREKLERİNE HAZIR OLAN, HAZIRLIK YAPAN TOPLUMLAR ÇAĞ DÖNÜŞÜMÜNÜN KAOSUNDAN EN AZ ZARARLA VE UYUM SAĞLAYARAK ÇIKACAKTIR. GELECEK 10 YILDA İNSANLIĞIN GELİŞİM HIZI AKILLARA DURGUNLUK VERECEK DÜZEYDE GERÇEKLEŞECEKTİR.
CEVDETT 28 Haziran 2019 13:46
REİS YENİ BİR PARTİ KURMALI...
Karar Okuru 28 Haziran 2019 13:42
Hocam kusura bakmayalım ama o mahallenin lideride, etrafı da, destekçiside aynıdır. Başka paralel hayali bir evrende yaşarlar. Gerçek hayatta ise hep ağlak, mağdur ve basiretsizlerdir. Son Apo açılımı çaresizlik ve bitmişliğin göstergesi.
karar okuru 28 Haziran 2019 13:31
17 yıldır miting meydanlarına halkın otobüsleriyle insan taşıyan İstanbul Belediyesi acaba ilgili partiye bunları fatura ettimi merak ediyorum.Eğer ettiler ise ammenna.Eğer etmedilerse bu müslüman insanlar lütfen hesap versinler.Benden aldıkları vergileri bu şekilde kullanmaları benim kul hakkımdır.Bu sözlerimi partizanlık yaparak yazmıyorum hangi parti olduğu umurumda bile değil.Ekrem de yaparsa aynı şeyi söylerim.Lütfen ilgili arkadaşlar kimse bunun hesabı sorulsun.Sormayanıda sorgularım sonra.
Cidden mühim şahsiyet 28 Haziran 2019 15:53
1
Sen gidip hesabını sormadikca kusura bakma ben hiç soramam işim başımdan aşkın
karar okuru 28 Haziran 2019 18:25
1
Hakikaten şimdi anladım cidden mühim şahsiyet olduğunu.Kusura bakma bu kadar işin olduğunu bilseydim sana söylemezdim.Doğru diyorsun ben bi ara gidip sorarım.Sanada bilgi vereyimmi mühim şahsiyetim benim.
Taşgetiren Okuru 29 Haziran 2019 02:16
1
Allah iyiliğinizi versin ikinizin de güldürdünüz beni:) Böyle diyalogları seviyorum.
E.K 28 Haziran 2019 12:13
Sn yazar her zamanki ince ve kibar uslubuyla lafı dolaştırmaya devam ediyor...Akp siyasi bir hareket olarak baslangicta belki kollektif bir enerji ile basladi..Zamanla bu "ortak akil" tek kiside toplandi..Dogru veya yanlis, ama oyle oldu..Su anda Akp=Sn Erdogan...Herkes, vekillri, bakanlari, burokratlari, hatta semeni elestiriyor ve sucluyor, ancak her seye kadir olan sahsa dokunan yok...Bunun samimi ve cesur bir elestiri oldugu soylenemez..Sn Erdogan'in jakoben, buyrukcu uslup ve tavirlarinin hic mi olumsuz etkiler yok? Varsa niye bunlar konusulmuyor?
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 17:49
2
Nasıl konuşulsun ki konuşan kendisini kapıda buluyor. Tv de bir söyleşide kadın gazeteci korka korka, acaba söyleminizi biraz yumuşatsanız mı, der demez Erdoğan öyle bir tavır aldı ki Kadıncağız sorup soracağına pişman oldu. Şu bir gerçek ki Erdoğan eleştiri, uyarı, öneri kesinlikle istemiyor. Hal böyleyken danışman ordusu neye yarıyor merak ediyorum.
Mehmet 28 Haziran 2019 11:57
Devletleri kanunlar belirler,adalet belirler bir kisinin liderliği belirlemez.Adalet,kuran vs diye yola çıkanlar şimdi israf,yandaşa para yedirme,hukuksuzluk gibi şeylerle anılır oldular.O kadar yedilerki yedek para derdine düştüler.Neden devam ediyorlar bence çok açıkları var.17 yılda ne yaptılar yol,köprü oda hazine garantili
ademoğlu 28 Haziran 2019 11:54
Mahkeme kararı ile Belediye Başkanlığı elinden alınıp hapse atılan, Cumhurbaşkanının, İmamoğlu seçilse bile valiye hakareti nedeniyle görevden alınacağını ima etmesi bu seçimi İmamoğlu nun açık ara kazanmasına neden olmuştur.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 11:23
Kimse itiraz etmesin güzel eleştirel bir yazı on numara
KARARLI KARAR OKURU 28 Haziran 2019 10:38
Türk filmlerinin klasiğidir. İyi işleri ağa yapar, ağanın yaptığı kötü işleri kahya üstlenir. Yani ödül ağanın, ceza kahyanındır.
hasan 28 Haziran 2019 10:40
zaten kandırılmaya musait olduğunu herkes biliyor örnek fetö pkk abd herkes kandırıyor
karar 28 Haziran 2019 16:41
1
galiba en son kandıranlarda trt kürdi nin yöneticileri oldu...
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 10:30
Başarı olunca reisin oluyor da başarısızlık neden çevresine mal ediliyor. biri izah edebilirmi ?
Sabır! 28 Haziran 2019 11:58
13
Edelim kardeş biz seferle emrolunduk zaferle değil.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 09:55
yakın geçmişte kandırıldım dediğini unutmadık herhalde.
Demirkan Kıran 28 Haziran 2019 21:48
0
Bu ''saflık'' eleştirilerinin bir anlamı olabilir,eğer kandıran ve tabii olarak kandırdığını asla itiraf etmeyecek olan kimseler kronik bir Erdoğan nefretiyle alternatif olarak görülmezse...
cumhurdan biri 28 Haziran 2019 09:47
Aslında partili başkan olabilirdi, tek şart: cumhurun başı olarak söyleyeceği sözleri, akp mitinglerinde bindirilmiş kıtalara söylememek eğer cumhurun başı bekayı sıkıntıyı akp lilere söylemeye devam ederse sonuç 2023 te de yapılacak tüm seçimler de de 23 haziran benzeri olacaktır. ne yani akp li olmayan bir yurttaşın akp li kalabalıklara söylenen sözleri dinleyeceği mi umuluyor. bir parti başkanı akp mitinglerinde elbette konuşmalı ama ülkenin bekasının geleceğinin sıkıntısının konuşulacağı yer "cumhur" un olduğu yerlerdir... akp mitingleri de sadece akp li cumhurun olduğu yerlerd
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 20:58
0
Mitinglere AKP lilerden başkası gelmesin mi deniliyor yada AKP li olmayan gelmiyor mu başında mı alınmıyor kapalı kapılar ardında mı yapılıyor bu mitingler ötekileştirmeyelim lütfen
ismet badem 28 Haziran 2019 09:33
"Reisin haberi yok, etrafını sarmışlar" saçmalığına hiçbir zaman inanmadım. Bal gibi de herşey herkesin gözü önünde vuku buluyor. Fetö için de aynı şeyleri diyorlardı, adam ananas pazarlığı yapacak kadar işin içindeymiş...
Adalet 28 Haziran 2019 09:27
işler iyi gidince "etraf" diye birşey akla gelmiyor ne hikmetse...
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 09:26
Lideri kutsalaştırmanin ne dine nede ülkeye faydası yok. Bakın Avrupaya herkes belli süre göreve geliyor kanunlar kurallar çerçevesinde görevini yapıyor işi bitince bırakıp gidiyor. Ülkelerinde adalet hak hukuk aynen işliyor. Diğer müslüman ülke vatandaşları oralarda adalet ve geçim için iş arıyor. Müslüman ülke liderleri halifelik dünya lideri olma derdinde ancak ülkesinde halkına her türlü zülmü reva görüyor. Demekki dini kavramlar sadece saltanatın devamı ve gücü için kullanıyor. Kim dini yaşamak istiyorsa ferdi yaşasın Allah deyip yanına yaklaşanlardan uzak dursun
KARAR OKURU 03 Temmuz 2019 11:42
0
Avrupada Merkelin kacinci donemi bu hemde almanya gibi bir ulke niye 3 dur Merkeli seciyor 13 yildir basta kadin bu almanya demokrasiden uzaklasiyor yavvvvvv!!!!! Birakin artik su avrupa mavallarini turkiyedeki ozgurluk anlayisi birak avrupayi amerikada bile yok
M. Duran 28 Haziran 2019 09:12
AK Parti artık ömrünü tamamlamış bir parti haline gelmiş görünüyor. Neresini düzeltmeye kalksanız başka bir yerinden arıza veriyor.
Karar okuru 28 Haziran 2019 08:56
Hz. Ömer (R.A.) halifelik görevini devraldıktan sonra kendi parasıyla bir adam tutmuştu. Bu adamın görevi her gün belirli saatlerinde Hz. Ömer’in yanına gelerek ona: “Ya Ömer Allah’tan kork, ölüm var!” demekti. Evet! Hz. Ömer'in buna ihtiyacı ver mıydı? Tabiiki yoktu. Bugün ise?.....
Gazete okuru 28 Haziran 2019 08:37
Ülkemizin lidere değil ortak akla ihtiyacı var, istişareye ihtiyacı var. Bir de ümmetin lideri palavrası çıktı. Hangi ümmet. Ümmet birbirinin kuyusunu kazıyor. Ümmet hangi Müslüman toplumun sorununu dünya gündemine taşıyor. Milyonlarca uygur asimile ediliyor. Bizimkiler G20'de güzel pozlar veriyor.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 08:33
Amerikanın en iyi başkanlarından biri aslinda sinema artisti olan Ronald Reagan'dır. Çünkü her seyi ben bilirim dememiş, sonucta bir artist olduğunun farkinda olarak çok nitelikli insanları etrafında toplamış eksikligini onlarla gidermiştir.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 11:04
7
Reagan mi iyi baskandi? Saddam'a en oldurucu silahlari verip "haydi aslanim saldir iran'a biz arkandayiz" deyip azmettiren, sonra da Saddam savasi kazanirsa cok guclu duruma gelecek diye gizlice iran'a da silah satan ve uzun, cehennem gibi bir savasin ve 1 milyon insanin olumunden sorumlu olan Reagan iyi baskandi oyle mi? Nikaraguaya kontra gerillalar yollayarak ordaki hukumeti devirmeye calisan, Granada adasinda secimi komunist aday kazaninca adayi isgal eden, kendi ulkesinde yoksullara hizmetleri kisip zenginlerin vergisini azaltan Reagan'i tanimamissin sen arkadas.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 12:35
1
11:04 reagan, iktidara geldiği zaman var olan stagflasyonu yenmiş, milli gelir artışını sağlam temellere oturtmuş ve girişimciliğe dayanan kalkınmanın önünü açmıştır. kısacası onun zamanında amerikan halkı daha zenginleşmiştir. dış politika ise ayrı bir konudur. amerika kurulduğu günden beri birileriyle savaşan bir ülkedir. ayrıca dış politika ülkelerin melekçilik oynama yeri değildir. her ülke (bizim de suriyede yaptığımız gibi) kendi çıkarları için diğer ülkelerde zarar yaratır. buna çin de dahildir, rusya da, fransa da, ingiltere de, iran da. ve diğer bütün ülkeler de güçleri oranında bu oy
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 21:47
0
Ben 80lerde Reagan baskanken ABDde yasadim yillarca. Onun donemindeki ekonomik uygulamalara "Reaganomics" derlerdi. Bu uygulamalarin temeli yoksuldan alip zengine vermek zihniyeti ustune kurulmustu. Devletin halka verdigi sosyal hizmetleri ve isci haklarini kisitlamak, buyuk sirketlerin, zenginlerin vergilerini buyuk olcude azaltmak, asgari ucreti donduran kanun cikarmak, ev kiralarinda artisi serbest birakmak...liste uzayip gider. Vahsi kapitalizm denen sey. Halkin bu donemde zenginlestigi de dogru degil. Buyuk zenginler servetlerini 10a 100e katladilar.
kerem alp 28 Haziran 2019 08:27
sayın yazar, liderin bugüne bu şekilde gelip bahsettiğiniz konulara ulaşmasında sizin de emeğiniz var. zamanında ses çıkarmadınız şimdi teker tersine dönünce yazmaya başlıyorsunuz. yazık...
Düşünce 28 Haziran 2019 10:45
3
Sayın Ahmet Taşgetiren beyefendiyi şimdiye kadar hiç takip etmediğin ortaya çıkıyor. Her zaman doğrunun yanında olup, defalarca yazıları ile uyarmış, bu yüzden de onuncu köyden bile ayrılmıştır. Bilmediğiniz konularda yorum yapmak yazara iftira atıp günahını almaktan başka bir şey değildir.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 08:16
Gercegi gormemezlikten geliyorsunuz Sayin yazar. Cumhurbaskani cevresindekilerin aldatabilecegi bir insan degil; ne olup bittiginin farkinda. Mesela Ahmet Altan'in bir sucu olmadigi halde, kendisini elestiren kalemi kuvvetli bir yazar oldugu icin agirlastirilmis muebbete mahkum edildigini bilir, hatta yargiya talimati da kendisi veriyor. Imamoglu'na Pontuslu demenin, VIPe girisine musaade edilmemesinin yanlis oldugunu bilir. Kendisine de vaktiyle Potamyali, Gurcu, Ermeni dememisler miydi? Kendisini de ViPe almamislardi zamaninda. Topal ordek sozu de kendisine aittir. Ornekler cogaltilabilir.
Üsküdar 28 Haziran 2019 08:08
Yağcılıktan hoşlanmak ucub hastalığına yakalatır. Teşhis bu. Ayılması mümkün değil. Çıkmış diyor Seçimin iptalini iyi anlatamadık. Kaybettiğin diğer iller neyin nesi. Söyle ben nerede yanlış yaptım. El Cevap: Ailene siyaset sahnesine çıkardığın gündür
karar Okuru 28 Haziran 2019 07:56
arkadaşını söyle kim olduğun söylensin ANADOLU
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 07:56
Kim ki, bir “etraf” inşa etmişse kendisine, nefsinin eseridir bu. Nefsini güdemeyenden lider mi olur ? Adamın köküne kıran girdi sanki de, onun liderliği hala önemli, diyorsun. Burada dur Taşgetiren ! Ve Erdoğan’ın ateşine odun taşıyıp taşımadığını, onu gayretullahla karşı karşıya getirip getirmediğini sorgula.
Yurdumun İnsanı 28 Haziran 2019 07:16
UYUŞTURUCU/İKTİDAR BAĞIMLILIĞI HASTALIĞI. Usta neden işin esasından uzak neden ve sonuçlara bağlı izah/analiz yapıyorsunuz.Problem İKTİDAR BAĞIMLILIĞI.Tezimi teyit için basit soru ve cevabında.AKP ve RTE normal şartlarda iktidardan mahrum olmaları halinde;sahip oldukları iktidar gücü ,ve sayesinde elde ettikleri maddi ve manevi kazançlardan mahrum olmayı göze alabilirler mi?!Bu nedenle HALKIN seçtiği B.Başkanının KANUNİ yetkisini GENELGE ile gasp ediyorlar.KRİZ KÖTÜ!
KARAR OKURU fransa 28 Haziran 2019 07:05
Slm hocam lafi egip bukmeden anladigim su ki lider pekala hatalar icinde cok basarili oldugu donemlerdeki ekip ruhu simdilerde trenden indiler yaftalamasina maruz kalan o basarili donemlerin kahramanlarin ada haksizlik edildi hala ediliyor o gunlerin ahlaki degerlerinden cook sapildi liderlik yaramadi akp ye ekip suuru akil adamlar ortak akil mesveret edecegi o degerli kadrolari maalesef trenden indirildiler ali cengiz oyunlariyla bir hirs ki gormez duymaz akl etmezler olundu tabiatiyla allah izan vere hurmetler
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 07:01
Lanet olsun diyorum. Hayallerimi, umutlarımı yıktığı için. Mahkeme- i Kübra da görüşeceğiz. Allah adil dur.
1- Başka kim var ki. Söyle ona oyumuzu verelim 2- 17 yıldır girdiği her seçimi kazandı. Vardır bir bildiği 3- Dış güçler Tayyip Erdoğan'ı istemiyor, gitmesi için elinden geleni yapıyor. Bizim ona sahip çıkmamız lazım. 4- Alnı secdeli Cumhurbaşkanını en son ne zaman gördün? GÖRDÜĞÜNÜZ GİBİ ZIRH BAYA SAĞLAM. ONU ELEŞTİRMEK MÜRİTLERİNİ ÇOK KIZDIRIYOR.
Karar okuru 28 Haziran 2019 08:59
1
Sanki Allah başka kimse yaratmadı.... Biri gider bir yiğit yine çıkar..........
Vatandaş 28 Haziran 2019 06:00
Maalesef AKP lilerin basireti bağlanmış durumda. Artık çok şey beklemiyoruz, herşey olacağına varacak.
HACI MURAT 28 Haziran 2019 05:22
Bu yazıda katıldığım,hak verdiğim noktalar var.Ama liderin kutsanması meselesine itiraz ediyorum.Ben lideri destekliyorum,bu gün için O'nun varlığını önemli buluyorum.Ama asla kutsamıyorum.O'nun bir fani olduğunu biliyorum.Yaşı yetmişe yaklaşan birinin hayatının son mevsimini yaşadığının farkındayım.Üstelik bir fani olduğunun lider de farkında ve bunu sık sık vurguluyor.Geniş halk kesimleri de bunu biliyor.Çünkü hiç kimse ölümsüz bir insanı görmüş değil.Her müslüman, lider de olsa insanın faniliğini bilir.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 09:34
2
Faniligini bildigi icin mi bu kadar zalimce ve kotu isler ve sozler ediyor? Ne Allah ne ahiret kimsenin umrunda degil, hele erdoganin hic degil. O kendisini, aile-akrabasini,yandaslarini ihya(!) Etmenin derdinde!! Ulkeyi cehenneme cevirdi.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 11:45
2
Fani olduğuna inanan bir adam bir yüzük ile gelip doymak bilmez, saray, araba, uçak takıntısı olurum, Hacı Murat. Uruguay eski devlet başkanı vardı, gel bir dönem daha başka olacak şekilde anayasayı değiştirelim teklifini Red etti. Maaşını %90 fakirler verdi. Sarayda değil kendi evinde oturdu.Tek koruma ile gezdi adı José Musica. Ateist adam. Bizimkler ahirete inanıyorsa bu kadar para, mal doyumsuzluğu neden?
HACI MURAT 28 Haziran 2019 13:26
11
09.34 & 11.45 Cumhurbaşkanlığı para için,pul için,dünyalık için yapılacak bir görev değil.Orası iğneli fıçı.O sıkıntıya ancak bir ideal için,millete hizmet için katlanılır.Kendi su-i zanlarınızı hakikat zannetmeyin.Ve halkın daha 3 ay önce 31 Mart'ta %52 oy verdiğini de unutmayın.Kulağınızda küpe olsun bu gerçek.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 14:11
3
Hacı Murat Bey anlaşılan sen Reisi seviyorsun. Seven gönül sevdiğinde hiç bir kusur görmez. Ya da sen trolsün. Hiç bir kusuru göstermemeye çalışıyorsun.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 04:12
Çok doğru yazmışsınız, tebrik ediyorum.
hahahaha 28 Haziran 2019 02:47
hocam bu etraf için 1000 odalı saray yetmedi, bir tane okluk koyuna bir tane tatvana yapıldı. bundan sonra oralarda yetmez bir de karadenizde samsuna, akdenizde adanaya doğu anadoluda sarıkamışa yapılsın ETRAF olmadan ümmetin lideri olunmaz
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 08:40
1
Para olsa yapacak da devlette para kalmadı.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 02:43
boş yazılar.. akp ve liderinin ne mantığı düzgün çalışıyor ne de vizyonu.. boşuna anlamaya çalışmayın, akp den kimseye hele ülkeye ve millete kesinlikle hayır gelmez.. Osman Öcalanı trt ye çıkıp konuşturan bir akp , allah taksiratını affetsin hepsinin, akp bitmiş
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 08:39
2
Bugün ihtiyaç duyunca öcalan'ı televizyona çıkartan yarın ihtiyaç duyarsa gülen'i de televizyona çıkartır mı acaba.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 02:27
Ahmet bey insanlara, yöneticilere, parti liderlerine olağanüstü bir kutsiyet atfedilmesi normal bir şey mi günümüzde? Ululemr, halifelik bekleniyor. Gelince ne olacak? Adalet, hukuk, demokrasi, refah, olmayacaksa, gelenin ne önemi var?
Has Parti 28 Haziran 2019 01:57
Etraf kaderdir.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 01:51
Adâlet yoksa akıl iflas etmiş demektir. Ben bilirim şeytanın en tehlikeli tuzağıdır. Etrafında danışman Bulut'sa güneşi göstermez,ekonomi çöker. Başkanlık hemen olsun diyen Devlet'se iki kez düşün. Basından çekilen Doğan'sa basının sana hizmet ediyor gibi davranmasını üç kez düşün. 1994'ten beri kimi desteklediyse kaybeden Hürriyet'en (sadece adı hürriyet) uzak dur. Liste çok uzun... Seni sen yapan milletle yürü. Ancak etrafın milletten kopmuş. Bu mümkün mü???
Kasım Özdemir 28 Haziran 2019 01:47
Merkez insan.?!
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 01:44
İslam dünyasının ya da ümmetin lideri ya da Lideriyim demekle Lider olunmaz liderlik yapılan icraat sonunda hak edilmiş ya da daha doğrusu insanlar tarafından kabul edilmiş ise o liderlik olur yoksa kendi kendine gelin güvey olmak demek olur �slam dünyasının liderliği üzerinden eleştirilemez olmak da tamamen baskıcı bir yönetimin kullandığı Argümanıdır. Yani her şey sanal gerçek ise parça parça olmuş bir İslam dünyası. lideriyiz dediğimiz �slam dünyasından bizi destekleyen ülke sayısı onu geçmez.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 01:23
Sayin yazarin herbir yazisiyla, kendisi ile erdogan/ak parti arasina daha buyuk bir mesafe koydugunu gormemek imkansiz. Zira, hassaten referandumdan bu yana erdoganin vicdan, hukuk, adalet duygusunu yaralayan karar ve uygulamalari artik katlanilmaz hal aldi. Ama isin buraya varacaginin isaretleri cok daha onceden asikar olmustu. O zaman susuldugundan is buraya dayandi. Zararin neresinden donulse kardir. Insallah dagilan ulke ve toplumu toplayabilecek yeni bir irade en kisa zamanda ortaya cikar. Sutten agzimiz yandi.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 01:15
Ahmet abi yazdıklarınız tabi doğru şeyler. Biz sizinle ezel bestminden kardeşiz. Haklısınız mamafih. Bütün dünya müslüman Türke karşı. İçerisi dışarısı Tayyip gitsinde ne olursa olsunun hesabinda sanki. Bir de buraların altında yatan ince hesapları yazsanız. Sizin bilmemeniz mümkün değil.
Karar okuru 28 Haziran 2019 03:01
0
Sizi medyada mehteri verenler bayagi etkilemis... Bu yazdiklarinizi yandas medya her allahin gunu yazip duruyor(Baskada birsey yazmiyor zaten) ama artik zir cahillerin disinda kimse yemiyor. Bu secimde de kullanildi “Caldilar”, “Pontus”, “Yalancilar”, “Valiye it dedi”, “Bu adaya oy vermek gunahtir”… yetti gari... Ince hesaplari bosver, basitce HAK, HUKUK, ADALET varmi ona bak, bunlar yoksa Devlet yok, Devlet yoksa bekaa nin manasi yok…
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 03:31
0
Kardeşim siz şirk koşmanıza devam edin. Adam, şirk kosuyorsunuz diyor nazik bir dille, sen hâlâ "tayyip" ismiyle yatıp kalkiyorsun..
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 08:03
1
Tayyip Erdoğan bununla baş edemiyorsa ve etrafını yanlış seçiyorsa bu kadar kritik görevde, tek yetkili olarak kalması doğru değil zaten. Tüm dünya ülkemize karşı ise başka ve sağlıklı, güçlü bir yola ihtiyacımız var demek ki. Bu da Cumhurbaşkanlığı sistemi değildir. Son bir tespit Damadını ekonominin başına getirip seçim kaybedersen biraz da seçimlerine bakacaksın. Kimse kusura bakmasın.
Okur ve sorar 28 Haziran 2019 08:20
0
"Bütün dünya müslüman Türke karşı" mı değil mi bilemem. Ama en azından Türkiye sınırları içindekilerin yarıdan fazlasının güya Müslümanlık esas alınarak uygulanan politikalara karşı olduğu matematiksel olarak ispatlandı. 'Müslümanca hayat eşittir mevcut iktidarın uygulamaları' denilmeye devam edilirse Türkiye'deki karşıtlığın artacağı da yabana atılır bir ihtimal değil.
hasan 28 Haziran 2019 01:11
Cozum cok basit neyseniz onunla yonetilirsiniz hadisine tersten bakarsak reis kendini degistirmeli demekki reis degismiski istanbul degisti cevresi degisti memurlari yoneticileri degisti..
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 00:52
Resulullah istişare edermiydi..Evet..Erdogan bu sunneti bi İmam Hatip mezunu veye müslüman olarak biliyordu..Resul,istisareden cıkan sonuç icin ne yapardı.? İtiraz mı ederdi..Yoksa uysr mıydı.? Veya dedigim dedik veya son sözü ben söylerim mi derdi.?Sünnet ve uygulama olayı olay..Selamlarımla
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 15:18
0
Biz bu vatanın,İmam Hatipli nesli idik Allah’a ve onun elçisine inanmış, kur’an’a gönül vermiş,millet ve vatan sevdalısı, hizmet etmek için kendimizi yetiştirip bu inançla bir topluluk olduk Allah bizi islam ile Aziz kıldı şereflendirdi;Dünyada ve ülkemizde horlanan ikinci sınıf muamelesi gören, eğitim hakkı elinden alınan kardeşlerimizin haklarını savunan konumuna geldik, şükürler olsun Allah bir çok şeyde muvaffak kaldığı gibi bunda da muvaffak kıldı ne zaman ki izzeti ve şerefi başka yerlerde başka şeylerde aradık Allah bu topluluğu ,eğer aklımızı başımıza almazsak, zillete giden yola düş
İbrahim DİRİ 28 Haziran 2019 00:28
Hiç bir insanoğlu övülmeye doyamaz,uzun süreli eleştiriye gelemez.Tek yol denge denetimdir,R.T Erdoğan bu yapıyı kendi istemiştir.Lider iyi çevresi kötü,lideri yanılttılar insanlığın ürettiği en büyük palavralardan biridir.Akp mevcut yapısından taviz vermez çünkü taviz çözülmesini hızlandırır, yapacağı tek şey mhp ile bulunduğu yere mevzi kazıp hattı müdafa edecektir.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 00:19
SAYIN YAZAR YAZINIZDAKİ TEK DOĞRU LİDERİN ETRAFI SEÇTİĞİDİR. ANCAK DAMAT VE ADAMLARINDAN BAŞKA ETRAF VARMI DERSEK YANILMIŞ OLUR MUYUZ.? ve o etrafın elinde MEDYA İMPARATORLUĞU ve sermaye kontrolu varmı acaba. Ve birde rakipleri tasfiye için PELİKAN DİYE BİR ÖRGÜT VARMI ACABA. HEP KONUŞULAN BUNLAR. İNANMASI ÇOK ZOR.
mehmet sezgin 28 Haziran 2019 00:15
kardeşim ufkun dar herşeye akıl yetirmeye çalışıyosun.islam ülkesimi var halkı müslüman olan ülkemi daha onu anlayamamışsın.suudi amerikayı sisi nin iktidarını müslüman ülke görüyorsun.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 00:14
Bir adım daha ileri gidip "Bugünlere gelmemizin günah ve sevabı lidere aittir." derseniz taşı gediğine oturtmuş olacaksınız.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 08:04
1
Zaten öyle hayırlı işler de onun kötü işler de onun eseridir. Buna hertürlü sonuç dahil.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN