Back To Top
Manisa – Elazığ: İstanbul için uyarı

Manisa – Elazığ: İstanbul için uyarı

 - Son Güncelleme: 26.01.2020 Pazar 07:21
- A +

Deprem! Bir gece ansızın gelebiliyor! Acaba hangi gece, hangi saat? Deprem, 10 saniye sonrasında gelmeyeceğinden hiç kimsenin emin olmadığı şeyin adı.

Türkiye bir deprem ülkesi. Kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına fay hatları, deprem kuşakları.

Ve peş peşe depremler yaşıyoruz. Manisa’nın ardından şimdi Elazığ-Malatya. Yıkımlar, can kayıpları. “Şükür, fazla can kaybı yok” diyoruz az sayıda ölüm için…

Elazığ depreminde Türkiye’nin AFAD, UMKE, Kızılay başta olmak üzere bütün yardım kuruluşları seferber oldu. Gece başladı deprem. Hava sıcaklığının eksi 15’lere indiği bir zamanda genç - yaşlı, çoluk – çocuk sokağa fırladı insanlar. Elazığ- Malatya hattında bir can kurtarma savaşı başladı.

Görüntü ne?

Yerle bir olmuş çok katlı birkaç ya da elli – yüz, bilemedin bin binanın üzerinde enkaz altından canlı insanlar kurtarılabilir mi?

Manisa, Elazığ ya da Malatya’da deprem bu demek.

Bu depremlerin herkese muhtemel İstanbul depremini hatırlatmaması mümkün değil. On binlerce binanın yıkılmasını, yüz binlerce insanın hayatını kaybetmesini. Bunu biliyoruz, çünkü depreme dayanıksız olduğunu bildiğimiz binalarımız var, deprem olduğunda kurtarma çalışmalarını akamete uğratacak yerleşim çarpıklığımız var.

İstanbul depremi tanıyor. Onun için de geldi – gelecek kaygısı kimsenin yüreğinden çıkmış değil. Marmara’nın neresinden başlar, kaç şiddetinde olur ve nasıl bir tahribat yapar?

Tahribat yapar, bu kesin. Binalar yerle bir olur, sokaklar kapanır, enkaz günlerce kaldırılamaz, altında yüzbinler can verir.

İstanbul’un yıkılması Türkiye’nin felaketi olur.

Ne zaman olur İstanbul depremi? On saniye sonra, bir saat, bir gün, on gün sonra? Ne zaman? Hiç kimse bir şey diyemez, ama deprem denizin, toprağın bağrında kaderin takvimine göre hareket eder.

Peki ne yapıyoruz İstanbul depremine karşı tedbir olarak?

Canhıraş bir şekilde Kanal’ı tartışıyoruz. İktidar kanal da kanal diyor. Kanal inşası, İstanbul seçimlerini kaybetmenin rövanş alanı haline gelmiş gibi görünüyor. Kanal yapılırsa, kazanılamamış olmasına rağmen İstanbul üzerinde en büyük, ya da çılgın bir proje gerçekleştirilmiş olacak.

Ankara’da muhalefet ama İstanbul’da iktidar olan siyasi kadro ise, Kanal projesinin önüne, “Deprem gündemi” ile geçmeye çalışıyor. 

Manisa ve Elazığ depremleri bir anlamda İstanbul depremine dikkat çekmek için sarsıcı örnekler oldu. Bir “aciliyet uyarısı.”  Bugünün hayati sorusu şu: Varsa, 75 ya da 125 milyar lira, İstanbul için nasıl bir sonuç doğuracağından emin olunmayan kanal için değil, depreme karşı tedbir için kullanılır mı?

KARAKTER SINAVI

Şehir Üniversitesi ve BİSAV operasyonunun ortaya çıkardığı ayrışma, muhafazakar camianın tercihlerini ve karakter yapısını bir kere daha sınama alanına sokmuştur. Okumuş çocuklarını BİSAV’la yolları kesiştiği için “Elitist” diye suçlayıp kriminalize etmek, muhafazakarlığı hiçbir kalite değerlendirmesine tabi tutmaksızın iktidar destekçiliğine indirgemek, farklı düşünenlere en galiz hakaretleri layık görmek, dün yol arkadaşlığı yapılanlara bugün, nereden devşirildiği belli olmayan isimlerle birlikte küfür yarışına girmek… Allah korkusu ve ahiret kaygısı taşımaksızın insanlara münkirlik isnat etmek….

Olay bir karakter sınavına dönüşmüştür. Soru şudur: İktidarın her yaptığı şey, içimize sinmeyen gerekçelendirmeler pahasına da olsa desteklenecek midir, yoksa iktidarı da daha sağlıklı davranmaya yöneltecek bir hakikat sınırımız olacak mıdır?

Kuran ölçüsünü bir kere daha hatırlatayım: “Bir topluluğa olan kininiz onlara karşı sizi adaletsizliğe sevk etmesin.”

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 28 Ocak 2020 09:23
Kuran ölçüsünü bir kere daha hatırlatayım: “Bir topluluğa olan kininiz onlara karşı sizi adaletsizliğe sevk etmesin.” diyorsun hocam da, insanlar Allahın ne ayına ne gününe, ne evlenme boşanma hukukuna, ne miras sistemine hiçbir ama hiç bir şeyini kabul etmiyorlar ki. islam bir bütündür parçalık kabul etmez.
KARAR OKURU 27 Ocak 2020 20:30
Ahmet abi ben kurtarici bir nebi Bekliyorum.....eger gelse siyasal islamin ona tepkisi ne olur...... Bence hemen oldururler...... Sence.....hain dedimi alim allah KİMSE ONU KURTARAMAZ..... BUNLARIN ELINDEN
KARAR OKURU 27 Ocak 2020 20:25
Allah carpsin kuranim carpsin Gozleim körbaksin seviyorum Ahmet abi gecde olsa ayetler bir mesaj veriyor demekki sizlere Umidimi canli tutuyorum Beni.....macup etme ....yerin birgun
Ayetler kimsenin umurunda mı sizce?
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 19:52
Ayeti kerimeyi sizlerde yazdıklarınız ve söyledikleriniz çerçevesinde bence yeniden idrak ediniz ,umarım ikazdan payınıza düşen nasibi alırsınız vesselâm
M. Erel 26 Ocak 2020 15:08
Sayın Taşgetiren. Bu ayet sadece muhaliflerinize değil size de bize de sesleniyor.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 13:30
Yine Allah korusun öyle bir deprem olsa olan fakire fukaraya olacak!Zenginler zaten sağlam ve yeni evlerde oturuyor.Asgari ücretli çalışan veya bir memur düşünelim.Bu kişi kaç sene çalışırsa İstanbul'da güzel ve sağlam bir ev alabilir?
Sinan 26 Ocak 2020 15:03
2
O deprem zengin fakir dinlemeyecek. Bütün kadıköy sahili, ataköy sahili yıkılacak. Kemerburgaz bile riskli. Kaldı ki esas sorun deprem sonrası. Ulaşım felç olacak. Yiyecek, içecek bulunamayacak. Büyük çatışmalar çıkacak. Zengin olsan ne yazar? Daha büyük hedef olursun ancak.
KARAR OKURU 27 Ocak 2020 09:21
1
Deprem zengini vurmaz. Fakiri vurur. Gözünüzün önünde Elazığ'da yıkılan binaların hepsi fakir mahalleler...
Ahmet Bey boşuna uğraşmayın .Artık Türkiye içinden çıkılmaz bir hale geldi.İktidara yapılan iyi niyetli bir eleştiri dahi eş-dost arasında bile münkirlik ve hainlikle karşılık buluyor.
HACI MURAT 26 Ocak 2020 11:29
Evlerimizi en sağlam,en güzel şekilde yapalım;ondan sonrası bence de şöyle:"Onun için kırılma noktasına gelmiş fay hatlarının bulunduğu bir bölgede bile kulların istikametleri, duaları, muhtacın elinden tutmaları ve ibadetleri sebebiyle Allah o hatlara ‘kırılmayın’ diyebilir.Tam aksine, böyle bir tehlikenin gözükmediği bir yere, isyanları belli bir doza ulaştığı için ‘yıkıl’ diyebilir. Bulutlara suyunu tut diyebilir ve yağmurlar kesilir." Her yerdeki her deprem,her tusunami,her sel fekaketi hepimize ilahi bir uyarıdır.En azından ben kendim için uyarı olarak görüyorum.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 16:49
8
Bu ayın 18’inde yazmışım Karar yorumlarına. Üzerinden 10 gün bile geçmemiş. “Öğrenciler okulda kefenleme öğreniyor, iyi kötü fatiha suresi de biliyoruz. Depremde ölenlerin arkasından bir fatiha okuruz, Allah’ın taktiri der geçeriz. Paradan daha önemli bir şey mi var? Millet kazanacak deniyor, onu da kimin kazanacağı müphem. Üç beş sene de böyle geçer, sonraki senelere Allah kerim.” Elazığ depremi düşük şiddetliydi, sonuç bu oldu. İstanbul’da şiddetlisi bekleniyor, nüfusu memleketin en yoğunu. Sonucu ne olur?
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 22:54
2
Bu hacı murat birkaç yıl önce yazan hacı murat aynı kişi mi!! Bak kardeş, ve senin gibi düşünenler: Resulullah bizlere depreme nasıl hazırlanacağımızı 14 asır öncesinden öğretmiştir. Devesini salıp Allaha tevekkül ettiğini söyleyen bedeviye önce devesini bağlayıp sonra tevekkül etmesini söylemiştir. Bu açık iken, Allahın kudretinin ne şekilde gerçekleşeceğine dair yorumlarda bulunan ancak MUGALATA olur. Tevekkül etmeliyiz, öncesinde ise depreme yönelik hazırlık yapmalıyız. Bir kısım binaları yıkıp toplanma alanları yaratmalıyız MESELA. İstanbulun deprem sonrası tedarik yolunu kesecek bir kan
HACI MURAT 27 Ocak 2020 06:02
2
[email protected] Yahu ilk cümlemde "Evlerimizi en sağlam şekilde yapalım" dedim ya!Deprem konusunda deveyi sağlam kazığa bağlamak,sağlam ev yapmaktan başka ne olabilir?
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 11:27
HOCAM SİZ HİÇ MERAK ETMEYİN ALLAH ONLARIN CEZALARINI VERDİ.Sosyal medyayı takip ediyorum kemikleşmiş bir AHMET HOCACILAR GURUBU OLUŞUYOR on binleri buldu git gidede büyüyor.kendilerini savunuyorlar en sert şekilde cevap veriyorlar, hemde HIRSIZLIK ve YOLSUZLUKLA rakiplerini vuruyorlar. Aynı sağ gurup ikiye bölündü.buna bu ihraçlar ve bu yalaka yazarlar sebep oldu. MEVLAM GÖRELİM NEYLER NEYLERSE GÜZEL EYLER.
Mustafa 26 Ocak 2020 11:02
İnsanların acısı depremi bile siyasete alet edebilmek gerçekten kolay değil hele hele hükümete kaybettiği seçim hırsı ile kanal projesini bir intikam aracı olarak gördüğünü söylemek işte aslında mesele bu. "Bir kişiye yada topluluğa olan öfkeniz sizi adaletten ayırmasın" siz ne hale gelmişsiniz böyle kanal istambulun depremle ne alakası var? En azından 1 gün bekleyebilirsiniz ortak acı diye bir şey dıymadınız mı?
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 11:36
12
Türkiye nin gec olsa da su an bütün enerjisini istanbul daki depremin hasar ini en aza indirgeyecek projelere zaman ayırıyor olması lazimken. Biz sırf Reis istiyor diye, Katarliya satacağımız kanalı konuşuyoruz ya. Onu diyor sayin yazar. Size gore hicbir elestirinin zamani degil zaten. Size sorsak dort koldan saldiri altindayiz ve ülkeyi batağa çeviren reise her kosulda sahip çıkmalıyız.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 12:27
1
Beşir Ayvazoğlu’nun yazısını okudunuz mu? Ne kendisi ne de evi eşyası zarar görmüş ama 99 depreminde hissetliklerini okuyunca dahi insanın tüyleri ürperiyor. Depremde doğrudan zarar gören ve kayıpları olanların yaşadıklarını bir araştırıp öğrenseniz bunları yazmazdınız. İşte o acıları yaşamak istemiyoruz. Siz de bir insansınız, eminim duygularınızı tamamen kaybetmemişsinizdir.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 12:32
4
varsa eger o para istanbulun depreme hazirligi icin kullanilmali her seyi hallettik kaldi fıstık yeşili. istanbulda deprem olunca ortak aci filan olmasin aci olmasin onlem alin onlem.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 13:28
14
Ne demek ne alakası var?Kanal istanbul'a kaç para harcanacak sizin haberiniz var mı?O parayla olacak depremlere karşı tedbir alınmalı.Bunu bile düşünemiyor musunuz?Kuran da ilk emir nedir? ''oku''
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 16:59
14
Militaristleşmiş beyinlerin değişime açık olmadığı bellide öğrenmeden yorumda bulunmak artık çekilmiyor. Katarlılara satmak için ne demek? Hala algılayamıyorsunuz, her şey yapmacık geliyor. Eğer erdoğan kendini düşünse idi çoktan amerikanın uydusu olmuştuk eskisi gibi"yiğidi öldür ama hakkını ver"diye bir söz vardır ama siz onuda bilemezsiniz. Öğretilmiş sloganlara devam kobaylığınızın hayrını görün
karar 26 Ocak 2020 19:34
12
16.59 akp nin kuruluşundan kısa bir zaman sonra basın ve internete düşen haberlere ve bazısı yakın şahitlere ait sözlere bakarsanız abd ile nasıl kol kola can cana temaslarda bulunulduğunu görürsünüz.zapsunun sözlerinide hatırlayın süpürmekle ilgili.sonra olanlara bakın ve taahhüt edildiği söylenilen konularda neler olup bittiğini düşünün.abd nin uydusu olmayanlar ona gereken cevapları gerektiği şekilde verirler değilmi.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 22:27
11
16.59 Yahu siz ne yeyip ne içiyorsunuz?A haberden başka kanallar da var.Size şimdi ne denir bu konu nasıl anlatılır bilemedim.Gerçekten yanılıyorsunuz,bilmeden fikir sahibisiniz.Tek bunu söyleyebilirim.Bilmeyen veya yanlış bilen sizsiniz.
Karar Okuru 26 Ocak 2020 10:49
Naif beklentiler içinde olmamak gerek! Ortadoğuda özellikle din temelli muhafazakarlık çok büyük ölçüde mazeret, mağduriyet, haset, hamaset ve cehalet üzerinden yürür. Bir zamandır esas probleme dokunmalar başladı belki bir süre sonra bu daha açık hale gelebilir. Nüfus artışında kalite 1 e 10 geride.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 11:57
4
Tam Ortadoğu değiliz ama biz.
Bu dünyada amel var hesap yok ama ahirette hesap var amel yok amelin ne olduğunu bilir misiniz yaptığımız tüm ibadet ve işlerin hepsidir sadece ve sadece müslüman olduğunu söyleyen herkese hatırlatmak isterim çünkü bugün varız yarın yokuz
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 10:40
O PATRONLARIN GAZETESİNDE YAZANLAR İÇİN belki hak veririm. adamlar işinden olur.aç kalır müzayaka halinde nafaka derdine düşer. AMA....İKBAL İÇİN, YAĞCILIK İÇİN, KELAM EDENLER VARYA...Onlar için söylenecek söz...YÜZ KARASI..ama merak etmeyin DAVUTOĞLU BEY İKDİDAR ADAYI OLSUN HEPSİ REİSE KÜFREDER AHMET HOCACI OLUR.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 09:07
Yazınızın başlığını görünce daha içeriğini görmeden hemen (sizin de yazdığınız gibi) sn.yazar demek geldi içimden. bizim önceliğimiz kanal yapmak şimdi topu taca atmanın sırası değil.Binaları güçlendirmek zaman ve para ister kim uğraşacak bu işlerle.Biz yine kanalla yatıp kanalla kalkalım!
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 09:04
Cenâb-ı Hak , kulunu seviyorsa onu musibetlerle ikaz eder , uyarır yapma der , Kul ise feraset sahibi ise bu uyarıları dikkate alır , hatasından döner . Şahsen bu depremlerin , bir ihtar-ı rahmani olduğunu düşünüyorum . İnşaallah hatalarımızdan döneriz , adaleti inşa ederiz , hırslarımızı terkederiz . Kanal İstanbul güzel bir düşünce olabilir , ama öncelik olarak mevcut yapı stoğumuzu depremlere dayanıklı hale getirilmesi , ve çürük yapılarımızın da acil bir şeklilde yıkılıp , yerine depreme dayanıklı yapılar yapılmasının daha faydalı olduğunu düşünüyorum .
ÖzgürDinç 26 Ocak 2020 08:45
Bir topluluğa olan kininiz onlara karşı sizi adaletsizliğe sevk etmesin.” Bu soruyu kendine neden sormuyorsun yoksa sen sorulardan muafmisin
Karar okuru 26 Ocak 2020 07:35
Deprem gercegini kor gozlerin gormesi dilegiyle
Sinan 26 Ocak 2020 11:56
11
Senin kendi gözlerin yetmiyor mu? İstanbu'dan taşının.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 19:56
2
OLUR! Nereye taşınalım? Taşınan ağzını poyraza mı gerip beklesin bir lokma yiyecek karnı doyacak diye? Planlı programlı bir yönetim sistemimiz mi var? Allah’ın verdiği canın korunması için özen gösteren bir idare var mı? Ajite etmeyin insanları. Herkesin derdi acısı kendine yetiyor zaten.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 07:17
Naci Görür hoca bu depremin Nerede olacağını noktası noktasına söylemiştir. Kanalistanbul için söylediği sakıncaları de dikkate alınmalı ve projenin durdurulduğu açıklanmalıdır. Ya da artık halk olarak toplu tepki göstermeliyiz. Yoksa İstanbul depreminde ölenlere mezar bile bulunamayacaktır.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 07:17
“Bir topluluğa olan kininiz onlara karşı sizi adaletsizliğe sevk etmesin.” Evet eminim Sn. Davutoğlu ve Sn. Babacan’a karşı iktidardan hiçbir adaletsiz uygulama beklenmez. Sonuçta herkes halkın mutluluğu için politika yapıyor, iktidarın nimetlerinden yararlanmak, kendini ve yandaşları zenginleştirmek için değil.
karar 26 Ocak 2020 19:38
6
halkın mutluluğu için politika yapılmadığını görüyoruz ve buna eminiz.
Aliş 26 Ocak 2020 07:10
Hatırlıyormusunuz! 26 Eylül 2019'da İstanbul'da 5.8 lik depremi! Unuttuk! Ama ben o anda telaşla insanların kaçmak için atladıkaları arabalarıyla yolları tıkayıp kaçamadıkları için kavga ettiklerini unutmuyorum! İşte böyle bir kent yarattı rant adına 17 yılda AKP. Kızılayın ve başındakinin rezilliğini gördünüz. Hemen para istiyorlar. Ölen darbe, maden, terörzedelerin paralarını yemişler para bende deyip vermiyorlar. Şimdi de depremzedeler sırtında deprem ZADE olacaklar.Kızılay malzeme ve parayı Suriyelilere harcadı yerlilere kalmadı!
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 11:25
0
Erdoğan istanbula vize getirilmeli,yorganini alan gelmemeli dediğinde İstanbul'un nüfusu 8 milyon civarındaydi.O zaman olur mu öyle şey diyenler,Simdi nufus gayri resmi 20 milyon.Hangi evi yıkacan da yeniden yapacan da.Halk buna razı mı milyonlarca geri dönüşüm davası açılmış belediyeye son 20 yılda bu halk akillanmaz.
Sinan 26 Ocak 2020 14:59
0
Vize ile olmaz o iş. Anadolu'da ulaşımı, altyapısı, nüfusu uygun iki şehire süper teşvik verirsin. Sanayi ve ticaret oralarda toplanmaya başlar. İstanbul'daki bütün üniversiteleri uygun başka şehirlere taşırsın. İstanbul'da kalana da yüksek bir deprem vergisi getirirsin. Olay kendiliğinden çözülür.
Sabır! 26 Ocak 2020 07:08
Sayın Ahmet bey,depreme tüm Türkiye de zaten hazırlık yapılıyor.Eski binalar yıkılıyor.Yerine yeni binalar yapılıyor.Hem bunlara devlet kredi veriyor.Hemde kira yardımı yapıyor.Şehir merkezlerinde çok fazla bina yıkılmaması bunun göstergesi,siz 7 şiddetinde depreme dayanıklı bina yapsanız da zaman binaları eskitir korozyon a uğrar.Bu yıkımlar azda olsa olacaktır.Problem köylerdedir,Büyük şehir kapsamında olmadıkları için,denetimsiz binalar yapılabilmektedir.köy imarı belediye denetiminde olmalı izinsiz bina yapılmamalıdır.Bu da yüksek maliyet demek!
Sinan 26 Ocak 2020 11:55
11
Yeni bina çare değil. İstanbul'un %70ini yenileyemezsin. Yenilesen de İstanbul'un büyük altyapı sorunları var. Lokasyonu da yanlış. Tek bir çözüm var: TAŞINMAK. Nevşehir ve Tarsus uygun yerler
Yurdumun insanı 26 Ocak 2020 06:47
BİR! DEF YASASI VE EMANET! Allah merhameti gereği bir kısım insanı diğeri ile def eder. Yoksa yeryüzü fesada boğulurdu! Bakara/251. Fetö iktidar olsa idi korkusunu kullanarak kendi korkusunu hakim kıldılar! ALLAHIN insanlar arasında döndürüp durduğu güç ve iktidar bir EMANETTİR. SELEFLERİ gibi zulme araç kıldılar. Oysa Allah "O (zorbaların) ardından o yere sizi HALEF/HALİFE muktedir yaptık. Bakalım siz nasıl hareket (adalet~zulmet ) edeceksiniz, görelim" (Yunus/14)15 Temmuzu Allah'ın LÜTFU! fantastik devlet tasavvuru için kullanmayı tercih etti! Devleti parti örgütünün aracı yaptı!
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 04:37
Yasayanlarindan vazgecmis bir anlayis olur mu 6.8 istanbulda olsaydi ne olacagini herkes biliyor. Sorumlular hala bir sey yapmis degil ve yapacaga da benzemiyor .
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 11:53
8
Sorumlu SENSİN. İstanbul'dan taşın.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 02:33
Akif Beki’nin yazısına iki gün önce yorum yapmış depremin peşini bırakmayın demiştim. Meğerse deprem bizim peşimizi bırakmamış, Akhisar’dan sonra Elazığ’a gitmiş, yazar mıydı bilmem ama ona daha yazma sırası gelmeden. Hep peşimizde...
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 02:14
Allah korkusu ve ahiret kaygisi tasimaksizin insanlara munkirlik isnat etmek..... Bu terorizmin uzagindan yakinindan gecmemis insanlara teroristlik isnat etmek gibi birsey mi hocam?
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 01:25
Elazığ/Malatya depremi İstanbul depremi için açık uyarı. G E L I Y O R U M diyor. İstanbul yıkılırsa TÜRKİYE yıkılır. Ülke ekonomik olarak onlarca yol kendini toparlayamaz. Bu inatlaşmaktan vazgeçin, Bu günkü derdimiz KANAL değil. Derdimiz İSTANBUL DEPREMİ. Acil olarak bir iki kez deprem tatbikatı yapalım. 1-Devlet kurumları ne/nasıl yapacaklarını planlasınlar, tatbikatını yapsınlar. 2-halk ne/nasıl yapacağını tatbikatlarla öğrensin. 3-İstanbul’daki milyon öğrenci/anaokul çocukları nasıl tahliye olacakları okul yönetimine öğretilsin. 4/5/6 bu böyle devam eder gider. ÖLDÜK MÜ? Kal
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 01:17
20 milyon insanı kurtarmaya kaç adam gerekecek. Ne yiyecek bu kadar insan. Ne içecek. Nereye pisleyecek. Duble yollarini alsinlar baslarina calsinlar. Bizden deprem vergisi diye topladiklari paralari carcur ettiler. Saraylar yaptılar. Ama bu depremin herkes altında kalır eğer ıstanbul çökerse ülke çöker. O zaman rahat ederler belki tüketecek birşey kalmazsa anlarlar belki.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 09:30
20
Ülke çökse ne olacak vatandaşın önemli bir kısmını yoksulluğa alıştırdılar.Üst düzey yöneticiler şatafat içinde yaşayacak adı itibar olacak. Örnek,100 liraya yapılacak köprü, yol 300 liraya yapılacak, 20 yıl gibi uzun süre garantiler verilerek müteahhidler ihya edilecek.Yanlış diyenlere de bunlar herşeye karşı denilerek susturulacak. Vatandaşın önemli bir kısmına(20 yi aşkın değişik adlar altında maaş ve yardım ödemesi var) ölmeyecek kadar nakdi ve aynı yardım yapılacak.Bunları alan vatandaş da böyle iktidar görülmedi,Başkaları gelse halimiz nice olur diye yoksulluğun tadını çıkaracak.
Orhun 26 Ocak 2020 01:15
Sayın yazar mualesef üzülerek söylemeliyimki muhafazakâr kesim herşeyiyle,ama herşeyiyle sınıfta kaldı,eğer Allahtan zerre kadar korkuları varsa bu memleketten,bu milletin üzerinden ellerini ayaklarını çeksinler,bir topluma maddi ve manevi bu kadar zulúm yapılmaz,kendileri cennetemi gidiyorlar,ne ediyorlarsa kendilerine kalsın,islamın adınida kötüluyerek mükemmel bir olumsuz örnekleriyle başbaşa çeksinler bu milletten ellerini,bu toplumun onlardan alacağı hiç bişey kalmadiı.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 01:01
Acil yapilmasi gereken Istanbul depremine hazir hale gelmek. Kanal yapilmasada olur. Insan hayatinin yaninda kanalin lafi olmaz. Kanali insan hayatinin onunde tutanlarin acilen zihni ve psikoloji tedavi gormeleri gerekir.
Sinan 26 Ocak 2020 00:51
İstanbul Depremi'ne karşı tek çare var: taşınmak. Yok binaları güçlendirelim yok toplanma alanı yapalım falan bunlar mezarlıkta ıslık çalmak. Ne demiş mühim biri: Radikal sorunlar radikal çözümler gerektirir (onun gibi bir şey) . Gevezelik yaparak kendinizi rahatlatmak çözüm değil, tek çözüm var: TAŞININ
Sinan 26 Ocak 2020 11:44
11
Ankara-Niğde otoyolu bittikten sonra Nevşehir ve Tarsus İstanbul'a alternatif şehirler olabilir. Su var. Arazi var. Verimli topraklar var. Deniz, kara, hava ulaşımı var. Avrupa'ya, Ortadoğu'ya, Amerika'ya, Çİn'e rahatça ulaşılabilir. Ülkenin coğrafi merkezi aynı zamanda. İstanbul'a göre çok daha rasyonel yerler, sanayi, ihracat-ithalat, turizm, enerji gibi sektörleri geliştirmek için. Üstelik deprem riski olmayan iki şehir.
Karar okuru 26 Ocak 2020 14:35
15
Doğru! Her şeyi devletten beklemeyelim imkanımız ölçüsünde tedbiri alalım. Bina yenileyecek güç yok ise deprem bölgelerini terk etmek akıllıca olur. Bizim gibi geri toplumlarda akılcı çözüm olana kadar iş işten geçer.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 14:44
8
Biz bize acı yaşatan insanları, olayları seviyoruz. Son yirmi yıla bakman yeterli.
karar 26 Ocak 2020 19:46
1
önce istanbula 2002 den sonra neredeyse 2002 kadar bir nüfusu yığacaksın,buna göz yumacaksın,yıllar önce vize gerekir sözünü yutacaksın sonra bugün nüfus 16 milyon ulaşmış taşının diye söz söyleyeceksin.taşının dediğiniz insanların size karşı söyleyeceği çok söz olduğunu biliyormusunuz.
Bİ VATANDAŞ 26 Ocak 2020 00:36
Onların kuranı kitabı kafaya taktıkları mı var. Kibirleri kalplerine muhur vurup gozlerine perdeyi indirmistir. Yoksa bile bile insanlar sonlarını hazirlar mi?
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 11:33
3
Bir hafta sonra başka bir olay olur ve onu konuşuruz.Mesela Fenerbahçe lider oldu.ekrem Kaftancıoğlu ile Demirtaş'a ziyarete gitti, Davutoğlu onbininci kez bildiklerimi açıklarım dedi.gul Kayseri'de pastırma yedi bu ne anlama geliyor acaba dedi sayın babacan.Yani biz balık hafızalı insanlarız.lider Sivasspor. haftaya bu yorumu mu okuyun ve haftaya neler konusacagimizi görelim.
bozeren 26 Ocak 2020 00:14
vakıflar kendi kaynaklarıyla iş yapsınlar. devletin arazisini devlete ipotek ettirip racon kesmesinler. ne okçular vakfı, ne hüdayi müdayi, ne de sizin vakıf. hiçbiri.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 00:33
8
Sizin vakıf
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 00:48
21
E o zaman siyasal islamci tayfa nasıl konsolide olacak. Avanta, beleş, many yoksa niye alnını yapmacıktan secdeye koysun. O vakıfların önüne üçgen yıldız, dörtlü halka araçları koymazsan birileri sarayda oturamaz ki.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 01:29
11
Adam deprem diyor. İstanbul diyor, ülke diyor, binlerce ölü diyor. Siz ne yazıyorsunuz, arkadaş! Siyasetin de bir zamanı olmalı.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 01:35
1
Önerme dogru gibi duruyor...Türkiye de sapla saman karıştığı icin herkes devlete ve arazisine yamaniyor....Ama her konuda tesvik var...dogru veya yanliş...Egitim konusunda denendi..Yanliş sonuc oldu...Kötü örnek oldu...
karar 26 Ocak 2020 02:03
8
katılıyorum ama bir ilave daha gerekli,bütün şirketler de,müteahhitle rde kendi kaynaklarıyla iş yapsın,bizim paralarımızla ne bizi sömürsün ne de küfretsin.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 03:34
1
01.29, Sen makalenin tamamını okumamışsın. Adam ille de vakıf diyor...
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 09:50
11
02.03 Olur mu. Müteahhidler alıştı bir kere. Yap bir köprü, kredisini devlet versin.Geri ödemesinde sıkıntı yaşanırsa krediyi devlet ödesin. geçen geçmeyen araç bedelleri yapımcı şirkete aksın. Az geçerse Araç geçiş ücretlerini Hazine karşılasın,çok geçerse geçiş ücretleri Yapımcı şirkete aksın, her sene bir Osman Gazi Köprüsü yapabilecek kadar para bu geçiş ücretlerine ayrılsın ama bazı vatandaşlar da zıplasın ama yol yapılıyor,köprü yapılıyor diye...Bu ballı işten hiçbir şirket vazgeçmez.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN