Back To Top
Millet aynasında partiler

Millet aynasında partiler

 - Son Güncelleme: 02.04.2019 Salı 09:21
- A +

Genel seçim niteliğine büründürülmüş olsa bile seçimin iktidarı değiştirmesi beklenmiyordu. Buna rağmen sarsıcı bir sonuç iktidarı tartışmaya açabilirdi. Öyle bir sonuç çıkmadı. Toplamda Cumhur İttifakı’nca alınan yüzde 51.6, iktidarın arkasındaki yüzde 52 oya yakındı. Kaldı ki Muhalefet de seçimden sonra erken seçim kampanyası açmayacağını ilan etmişti.

Buna rağmen sonuçların sembol şehirlerin yönetimlerini değiştirmesi itibariyle çarpıcı olduğu kuşkusuz. Sembol şehirler deyince de İstanbul ve Ankara başta geliyor. Muhalefet bunun yanında Antalya, Adana, Mersin gibi illerde de seçimi kazandı ki, bunlar muhalefete de bir tür kazanma coşkusu sağlıyor.

Şu anda herkes sonuçtan çıkan dersleri değerlendiriyor.

Siyasetin merkezinde Ak Parti bulunuyor. Girdiği 15’inci seçimi de kazanmış bir parti olarak Ak Parti, ilk “güven sarsıntısı”nı 7 Haziran 2014’te yaşamışsa herhalde onun daha derinini bu seçimde yaşamıştır. Cumhurbaşkanı Hükümet sistemi içinde ve MHP ittifakı ile girilen bu seçim, belki de Tayyip Erdoğan’ın varını – yoğunu ortaya koyduğu bir seçim olmuştur. Düşünelim, seçimden bir gün önce İstanbul’da 8 yerde konuşuyorsunuz, bitmiyor akşam da TRT’de 39 ilçe başkan adayı ile birlikte halka sesleniyorsunuz. İller, iller, iller…  Günde iki – üç miting. Yoğun medya kullanımı. Medyanın bütün köşelerinin iman – itikad boyutu dahil her şeyi devreye sokması. Ve en son “kulağımızı bu seçimde çekmeyin” yollu “naz makamı”nı devreye sokma…

Ortaya çıkan sonuç bunlara rağmendir ve bunu en iyi okuyacak olan insan, Ak Parti’nin varlığına hayati değer veren Cumhurbaşkanı Erdoğan’dır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan aslında Ak Parti yerel yönetimlerinde bir operasyon yaptı. “Metal yorgunluğu” gerekçesiyle İstanbul – Ankara dahil pek çok ilin belediye başkanını değiştirdi. Ama anlaşılıyor ki Ak Parti’deki sıkıntı daha derinlerdedir. Belki şöyle söylemek daha doğru: Ak Parti ile toplum arasındaki ilişkide bir problem yoğunlaşması bulunuyor. Nitekim bir anlamda jokerlerini koydu aday olarak ve İstanbul, Ankara kaybedildi.

Şimdi ne olacak?

Ak Parti kendine bakacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın balkon konuşması iki yönlüydü. Bir, partililere yönelik “teselli.” Yani, yine iktidardayız, kayıp var ama telafi edilmez değil.  İkincisi ise, kayıpları görme ve kendine bakma. Ankara’nın, hele İstanbul’un, hele Binali Yıldırım gibi birisinin, “Kenar ilçeden gelen bir aday”a kaybetmesinin en çok Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı etkilemesi normal değil mi? Seçimlerden hemen birkaç gün önce, “Ak Parti bazı kayıplar yaşarsa şunlara bakacak” diye bir yazı yazdım. Sonradan görme (nev zuhur mu demeliydim?) AKP’liler o yazımdan cinlikler çıkardılar. Ama cinlik yapmaya gerek yok, İstanbul ve Ankara üzerinden tüm Ak Parti’yi masaya yatırma gereğini en çok Ak Parti’nin “misyon partisi” hüviyetini dikkate alanlar duyacaktır.

Ak Parti üzerine söyleyeceklerim olur, ama ileriki günlerde.

Seçim sonrasındaki bu ilk yazıda CHP için söylenecekler var. “Millet İttifakı” içinde İstanbul’u almak, Ankara’yı almak kuşkusuz bir başarı. Burada cevabı aranacak ilk soru şudur: “Bu başarının sebebi Ak Parti’nin negatifleri midir, CHP-İyi Parti’nin pozitifleri midir?” CHP’nin henüz halkın önüne koyacağı flaş hizmetler bulunmamasına rağmen böyle bir sonuç alması, öncelikle Ak Parti’nin negatiflerinin sonucu ise de, diğer etkenin CHP’ye oy vermenin macera olmayacağı duygusunu oluşturabilmek olduğu söylenebilir. Özellikle Ekrem İmamoğlu profili, CHP açısından üzerinde ciddi olarak çalışılması gereken bir profildir.

CHP bir “restorasyon ihtiyacı”nı epeyce zamandan beri hissediyor. Halkı yeniden okuma, kendini yeniden okuma ve o çerçevede yeni bir mecra içinde yürüme… Bakalım İstanbul – Ankara tecrübesi CHP’ye ne getirecek?

Bu yazıda Kayyım’lı belediyeler ve HDP üzerine de bir şeyler söylemek isterim. Kayyımların daha önce HDP’nin yönettiği şehirlere oldukça iyi hizmet götürdüğü bir vakıa. Bunu o şehirlerde yaşayan insanlar da ifade etmekten kaçınmıyorlar. Bu sürecin bu yerleşim yerlerinde siyaseten de bir ölçüde etkili olduğu bir gerçek. Şırnak, Bitlis, Ağrı Ak Parti’ye geçti. Yer yer oy yükselmeleri de var. Ama yine de Diyarbakır gibi, Mardin gibi sembol iller dahil HDP seçimi aldı, epeyce de fark yaptı. İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin, Adana gibi illerde de HDP oylarının seçim sonuçlarını etkilediği açık. Son tahlilde oy oranı yüzde 4 civarında gözüküyor olsa bile, bu oyun stratejik dağılmalar sebebiyle gerçek HDP oyu olmadığı da bilinir. Kesin olan şu ki Türkiye siyasetinde bir HDP gerçekliği var. Bunu bir yandan iktidar dikkate almak durumunda. Ama benim asıl sözüm HDP yöneticilerine:

HDP seçim kazanıyor ama halka hizmet vermiyor. Halkın bir kısmı buna rağmen hizmete oy vermiyor, “kimlik yaklaşımı” ile HDP’yi desteklemeye devam ediyor. Kısaca söylenecek şey şu: Bu halka saygı mı, vefa mı, emanete sadakat mi? Yoksa örgütü halka tercih etmek mi? Bunun bedeli bugün olur, yarın olur, ama mutlaka olur.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Kasım 03 Nisan 2019 04:58
İnsanlar artık gaza gelmiyorlar. Vatan, devlet,millet, dış güçler edebiyatı insanlarda artık ters tepiyor. Cumhurbaşkanı bellide samimi birşekilde bunu söylerken, alt kademelerde ihale kovalamaca, halkı hakir görme, belediye imkânlarını kendi zenginliği için kullanma, torpil gırla gidiyordu. Kaybetmek bellide iyi gelecektir akp’ye. CHP hiçbir zaman hizmet partisi olmadı. İmamoğlu iyi bir insan olabilir ama CHP’nin kemik kadrosu onun önündeki en büyük engel olacak ve çalıştırmayacaktır. Netice olarak İstanbul beş yıl yerinde sayacak.
Beka %52, Patates, soğan %37. Beka kazandı, patates, soğan kaybetti...
doğan kaya 02 Nisan 2019 19:49
gördünüzmü şimdi o türemişlerin ne kadar önemli olduğunu bir oyun bile ne kadar kıymetli olduğu istanbulda ne diyelim sözün bittiği yer anlayan anlamıştır EYTLİLER
Hasan K. 02 Nisan 2019 18:18
Etiketi, kimliği,siyasi düşüncesi ve hangi parti olursa olsun,ülkede ayrıştırma varsa,haksızlık varsa ekonomi kötü ise,işsizlik her gün artıyorsa, acabalarla, tamiri zor problemle karşı karşıya kalabiliriz, nitekim bunları yaşamıyoruz değil.değişim şart.ülkenin çocuklarımızın geleceğini birilerin insafına bırakılamaz ve bırakılmamalı.... vesselam.
Denizci Alperen 02 Nisan 2019 17:53
Esasen bu seçimin gerçek sonucu millet ittifakı yüzde 60 cumhur ittifakı yüzde 40 dır, devlet imkanlarının yani tüyü bitmedik yetim hakkının bu kadar pervasızca kullanıldığı bakanların bizatihi propaganda yapıp insanları gözaltına aldırdıkları başka bir seçim yaşamadık, Bizim millet sabırlı ve ferasetlidir her şeye göğüs gerer amma iş tencereye vardımı affetmez . Hep yazdık durduk dertle , tasayla kaynayan tencerenin devirmeyeceği iktidar yoktur,Şimdi başlar ellerin arasına alınacak yapılan hatalar giderilecek yoksa genel iktidar da uçar
TAHSİN UĞURLU 02 Nisan 2019 17:39
Sayn TAŞGETİREN, Baba sorarsanız, en büyük sorun uzun süre ANKARADA yaşadığım için özellikle Ankara için söylüyorum. Şehrin her kesimi kapanmadı. Gökçek döneminde ikamet ettiğim bölgeden kendisine oy çıkmadığı için hizmet verilmedi. Mesela saat 20.00 da işten çıktığım zaman 1_1,5 saat otobüs bekleyip, saat 22.00 veya 22.30 evine gidebilwn ve eşi ve çocukları çoktan uyuduğu için ile içi iletişimi yok olmuş bireydim ki, malesef bu durum boşanmama kadar gitti. Eğer ben hizmet almada sorun yaşamasaydım bir daha ki sefere oyumu değiştirebilirim. N
KARAR OKURU 02 Nisan 2019 17:15
Hala Akp ye misyon partisi diyorsunuz. Ne misyonu var Erbakan ın alın terini heba etmekten baska. Müslüman yalanla dolanla tehditle iş yapar mı? Hak yer mi? Torpil yapar mı? İsraf edermi? Akp memleketi yedi bitirdi.
KARAR OKURU 02 Nisan 2019 16:32
Muhalefetin erken seçim diye ortaya düşmesine gerek yok. Zaten oluşacak şartlar erken seçimi kendiliğinden zorunlu hale getirecek. Bekleyin görün.
KARAR OKURU 02 Nisan 2019 16:18
ak parti istanbul'u 25 bin oy farkla kaybetti.çok basit ama, önemli hatta istanbul'un kaybedilmesine bile sebep olmuş olabilen paralı poşet uygulaması, bütün medeni ülkelerde bu şekilde uygulama ama bu türkiye de bu ekonomik şartlarda uygulanma zamanı, politik olarak çok yanlış bir zamanlamalıdır.ak partinin kazanmış olduğu ilçelerde özellikle istanbul için 25 bin oydan daha öte bir kayıp olduğunu düşünüyorum.her bir oyun önemli olduğu bu seçimde yüzde 60 la aldık denilen bir ilçe için sevinmenin yanlış olduğu neden yüzde 65 le alamadık diye üzülmek
TEZAT 02 Nisan 2019 15:53
geçen yerel seçimde İzmir'de yendirdiler, bu yerel seçimde İstanbul'da yendirdiler yetmedi seçimi kazandım açıklaması yaptırdılar ne çektin bee Binali Bey ne çektin....
KARAR OKURU 02 Nisan 2019 16:27
3
Gelecek seçimde de Ankara'dan aday göstersinler, seri yapsın.
KARAR OKURU 02 Nisan 2019 15:29
Allah için söylesin herkes..İktidarın elindeki imkanlar,medya gücünün yarısı muhalefette olsa idi sonuç ne olurdu!!.Tehdit, provakasyon, şantaj,iftira, yalan ,seçmene rüşvet vs. her yol var.Mansur Yavaş' 5 kişi + medyaya karşı başardı.İstanbul'da İmamoğlu 10 puan geriden geldi..Adam bile değil diye hakaret edildi.Ayıp,vicdan,dürüstlük,adalet hak getire..İnşallah muhalefet fırsatı tepmez AKP gibi..
KARAR OKURU 02 Nisan 2019 15:25
YSK başkanının AA sorusuna öfkesi durumu anlattı. Adama ne baskılar yapıldıki patladı artık
KARAR OKURU 02 Nisan 2019 15:18
Hdp için yaptığınız analiz gerçeklikten tamamen kopuk; Kürt meselenin ne olduğunu anlamamış olmanızla açıklanabilir. Kürt meselesi yönetimin paylaşılması sorunudur; merkezi ve yerel temsilciler arasındaki erk paylaşımından bahsediyorum. Kürt'lerin kendi iradeleriyle seçtikleri temsilcileri hangi nedenle olursa olsun cezaevlerine atarsanız; devletin en yüksek makamı bölgeye gittiğinde, sistemden nemalanan Kürt burjuvazisi meeydanları dolduramadığı için bindirilmiş kıtaları taşımak zorunda kalır. Bu sorun hizmet, ekonomi sorunu değil...,Kürt'lerin i
Muaz 02 Nisan 2019 15:10
İlgili siyaset ehillerince hatalar, eksiklikler masaya yatırılıp ders çıkartılacaktır (inşallah). Çevremden gözlemlediğim kadarıyla fetö nün etkisi kısmen de olsa gözardı edilemez. Misal çocuğu örgütün içinde suça bulaşmış, suçu sabitlenmiş ancak aile durumu kabullenemiyor, bütün aile nene-dede-yakın çevre iktidara düşman olup zıt partilere oy veriyor. Çocuğum ülkesine yanlış yaptı diyenine vallahi rastlamadım.
Taşgetiren Okuru 02 Nisan 2019 21:04
1
Sendika üyeliği suç sayılıp adamı bir sene içeri atarsan tabi ailesi de hükümete düşman olur. Allah rızası için biraz etik düşünün. Suçlu-suçsuz birbirine karıştı. Diyebileceğim tek şey adil olun.
KARAR OKURU 3 02 Nisan 2019 14:17
Erdoğan seçimden sonra Ayasofya yı isim olarak camiye çevireceğiz demişti seçim bitti bekliyoruz.
KARAR OKURU 02 Nisan 2019 17:44
0
Şu anlamda söyledi gibi Ayasofya Cami Müzesi diyeceğiz yani ibadet yok
Ertuğrul 02 Nisan 2019 14:08
51.6 + 52= 103.6 eder. Hesabınızda hata var.
vatandaş 02 Nisan 2019 13:56
Demokraside sabır yani hazım çok önemlidir!Hazımsızlar şimdiden tehditler savurmaya başladı!Yazık!Bence seçimlerin esas galibi insanca seçim kampanyası yürütenlerindir.Tüm engellemere ve imkansızlıklara karşı seçim faaliyeti yürüten Sayın Karamollaoğlu ve akşeneri kutluyorum.Seçim sonuçları inşallah vatanımız ve milletimiz için hayırlı olur...
Adil olmayan bir seçimin sonunda,halk âdil bir taksimat yaptı.Sonuçtan herkes kârlı çıktı.Cumhur itt.hemem oylarını korudu,Millet itt.da böyük şehirleri aldı.Ama sonuçta sevinen taraf muhalefet oldu,haklılar da.Bunca adaletsizliğe,ahlaksızlığa rağmen, böyük şehirleri sildi süpürdü.Ince bir ayar çekti ve de adamakıllı bir ders vetdi.Seçmenin ferasetini hayran olmamak mümkün mü???
KARAR OKURU 02 Nisan 2019 13:10
Merak ediyorum Dr Devlet Bahçeli Beka söylemini bulmasaydı iktidar ne diye vatandaştan oy isteyecekti! Mesela 17 yılda 2 milyon işsiz ya yarattık mı diyecekti Yine 17 yılda Mazlum'dan zalime evrildik mi diyecekti 17 yılda Yunanistan'a 19 adamızı kaptırdık mı deyip oy alacaktı Not. Bir de Ekrem beye bakalım Soyadını Büyükharflerle yazıp neredeyse Adını hiç kullanmadı bu da ilginç
E.K 02 Nisan 2019 12:50
Hdp konusunda soylediklerinize katiliyoruz. Halkin oyuyla gelip hizmet etmemek tek kelimeyle ihanettir....Akp'nin misyon partisi oldugunun gene altini cizmissiniz. Sn Hocam, butun partilerin kendilerince bir misyonu vardir. Bir kitle, bir guruh var. Bunlar Akp'nin Islami, muslumanlari falan temsil ettigine inaniyorlar. Isteyen inansin. Ancak, Akp dini oy toplamak icin kullaniyor. Siyasette her sey mubah degildir. Etigi vardir. Akp bu etige uymuyor, hatta cennet falan vaad ederek isin suyunu cikardi. Din herkesindir. Siyasi partilerin mali degildir.
Derizbineli 02 Nisan 2019 12:39
Cumhursuz Ankara istanbulu Alan Ak parti cumhurla bu lokomotifi kaybetmiştir.Merkezden çıkışın bedeli ağır oldu Ak parti fabrika ayarlarına dönmez ve mevcut amatör kadrolarla medyayla devam edecek olursa önümüzdeki seçimde tarihte görülmemiş bir çöküş yaşar
Ahmet Faruk 02 Nisan 2019 11:32
ALLAH RAZI OLSUN, UYARAN ADAM....
Recep Duman 02 Nisan 2019 10:59
Bilge adama sormuşlar:" Kesin olarak inanıyoruz ki kumar haramdır.Oynasak bize çıkan kazanımlarımızı (büyük-küçük ikramiyeyi) kuruşuna dokunmadan,Allah için harcasak yine de ruhsat yok mudur?"diye sorarlar.Bilge "İdrarla abdest alsanız namazınızı eda etmiş olur musunuz?"yanıtını verir.Selam, namaz abdestini "su"ile alanların üzerine olsun.
KARAR OKURU 02 Nisan 2019 10:58
Ahmet bey sizler tarihi iyi bilirsiniz kürt leri karşı sına alanlar kaybetmeye mahkum dur cumhur itifakin kazananı MHP dir mhp lesen AK parti kayb etmeye mahkumdur AK partinin ekrem imamaoğlunun oslubundan alacagı çok ders var
KARAR OKURU 02 Nisan 2019 10:49
En büyük eksikliğiniz, Cumhurbaşkanını kritik etmeye yanaşmamanız.
KARAR OKURU 02 Nisan 2019 10:36
Erdogan medyanin %95'ini kendi istedigi gibi kullaniyor.Trt zaten sadece Akp ve Erdoganin borazanligini yapiyor.Sabah aksam muslumanlarin dilinden dusurmedigi Kuran ahlaki bu mudur acaba?
KARAR OKURU 02 Nisan 2019 13:23
2
TRT özelleşmeli
KARAR OKURU 02 Nisan 2019 21:12
0
Trt tüzelleşmeli. Bbc gibi olmalı
Ali baba 02 Nisan 2019 09:58
Sayin yazar, H,D,P ye oy veren milyonlarin neden oy verdigini birtûrlû kabullenmek istemiyor,
KARAR OKURU 02 Nisan 2019 09:35
Sayın yazar siz halka kayayım şu parkı yaptı memnun musunuz diye sorunca halk elbette memnunuz diyecektir. Genel çalışmalarını sorsan memnun olmadığını açıkça söylerler.
KARAR OKURU 02 Nisan 2019 08:36
Yorumlara 100 olumsuz veren troller nerede? Baris Manco'nun sarkisindaki gibi: "bir gorundun bir yok oldun serap misali"...
KARAR OKURU 02 Nisan 2019 07:50
Sayın Taigetiren İstanbul daki canan kaftancıoğlunun da kabul ettiği minik sandık başı hatalarıda yazsaydınız keşke! Binali yıldırımın onbinlerce oyunun başka partilere ve imamoğluna yazılması gibi. İlginç değil mi? İmamoğlunun oyu yerdeğiştirmiyor. Demokrasi mi, yapmayın.
ismet badem 02 Nisan 2019 09:28
0
Her ne kadar bahsettiğiniz hadise dikkate değer olsa da resmin tamamına bakılınca İstanbul kaybedilmiştir. Önceki seçimler açık ara alınan bir şehrin ittifaklara, medya ve finansal güce rağmen kılpayı kaybedilmiş/kazanılmış olması çok da mühim değil kanaatimce.
KARAR OKURU 02 Nisan 2019 09:46
4
chp li bir kişi bu iddialara twitterdan şöyle cevap vermiş "la oğlum biz kendi oyumuza zor sahip çıkıyoruz, sizinkini nasıl çalalım"
Karar Okuru 02 Nisan 2019 10:02
3
Devlet gücüyle sonucu engellemeye açıkca çalışanlar. Demokratik Tarihimizde nerede ise devlet boyu seçime giren ülkede muhalefet seçimde hile yapacak öylemi. Öyle baskı yapıldıki YSK başkanı dayanamayıp isyan etti de öyle uyandık gerçeğe. Sandık kurulları bile devlet idi. Hadi oradan bu saaten sonra kimseyi inandıramazsınız. Ancak hile ile el değiştirir bundan sonra o da çok sıkıntı yaratır.
HACI MURAT 02 Nisan 2019 07:53
Sayın Taşgetiren'in yazısında İstanbul'un kaybından bahsediliyor ama,yarım puanın yarısı kadar bir farkla kaybedildiği dikkate alınmıyor.Yüzde 5-10 farkla kaybetmekle,yarımın yarısı kadar farkla kaybetmek aynı şey olmasa gerektir.Ayrıca İstanbul'un 39 ilçesinden 24'ünü,Ankara'nın 25 ilçesinin 19'unu Ak Parti'nin almış olması da göz ardı edilmemelidir. Keza Türkiye genelinde belediyelerin %56'sını Ak Parti'nin kazandığı da. Elbette iktidar partisi özeleştiri yapacak eksiğine gediğine bakacaktır.
KARAR OKURU 1 02 Nisan 2019 10:48
2
Bursa uşak Balıkesir gibi şehirlerde de fark çok az ama bunları görmeye gerek yok tabii
Hac görmeyi iyileştirir mi? 02 Nisan 2019 13:33
0
Hacı, AKPye destek erime trendine girdi. Medyaya ve devlete tamamen hakim bir parti, medyanın ve devletin tüm gücünü kullandığında bile, bütün teamülleri ve ahlak kurallarını ihlal ettiğinde bile bu sonucu alıyorsa bu işte bir terslik var. Bunu itiraf etmek istemiyorsan sen bilirsin.
HACI MURAT 02 Nisan 2019 16:08
1
13.27 Cumhur İttifakı elbette kazandı.Bunda şüphen mi var yoksa? %52 oyu hangi taraf aldı?Öte yandan kibrin alası köşe yazarlarında var. Kendilerini siyaseti terbiyeye memur görüyorlar.
KARAR'DA KARARLI ADAM 02 Nisan 2019 13:27
2
herşeye rağmen Cumhur ittifakı.kazandı mı demek istiyorsun.Buna da kazanmak denirse.Önemli olan böyük şehirler,onların sembolik anlamı ve özgül ağırlığı yüksek.Zaten halk da buna bakıyor.Ama siz kendinizi avutmaya ve teselli etmeye devam edin.Bu arada Kemal Öztürk' ün yazısını da okumayı ihmal etmeyin.Çekişmenin,kibrin,enaniyetin,halkı dışlamanın,kimlik üzerinden siyaset yapmanın kaçınılmaz sonu:HÜSRAN
evin 02 Nisan 2019 07:10
sarsıcı bir sonuç çıkmadı mı? şaka yapıyor olmalısınız...zillet ittifakı diyerek tam 2 ay boyunca hakaret ettikleri vatandaşlar ülkenin en büyük 2 şehrini 25 yıl sonra kazandı...gayet sarsıcı bir sonuç...
KARAR OKURU 02 Nisan 2019 06:52
Oldukça iyi analiz edilmiş bir yazı. Halk din ezan bayrak gibi kutsal şeylerin seçim için kullanılmasına hor görme hain olma dışlanma gerilim kutuplaşma ayrıştırıcı olma gibi olumsuz şeylere dur dedi. Günde 8 miting yapıldı olmadı medya vardı olmadı devletin bütün imkanları vardı olmadı
KARAR OKURU 1 02 Nisan 2019 10:53
1
Birde tüm imkanlarını yarısı bile muhalefette olsaydı sonuç...
KARAR OKURU 02 Nisan 2019 05:32
Ahmet hocam 1980 den beri yabancı olarak memlektinizi bilirim.işim gereği ilçeleri kent ve kasaba dışı arazilerini bilirim.Allah tarım ve hayvancılık için su,hava, toprak vermiş,yetiştirilecek hertürlü ürün için.Sanayi ve tekstil saymıyorum. Peki K.Maraş bu potansiyeli ile Hollandalı elinde olsa böyle mi olurdu.!.Kendi gibi 5 şehir doyurur.Şehire göç boşalan köyler. Ama işsizlik,Suriyeli göçü,plansız şehir olmasına neden siyasetçi,sanayici,bürokratlar ve bunu görüp seslendiren K.Maraşlı yine % 67 ile AKP diyor.Dürüst,üreten, çalışmaz isek siya
Karar Okuru 02 Nisan 2019 03:42
Bence siz artik yazmayin. Odadaki kocaman fili goremiyorsunuz. Gelecekteki butun siyasi olusumlar genclerin ihtiyaclarina cevap vermek tercihlerine saygi gostermek zorundadir. Bizler gecmis zamani temsil ediyoruz. Gelecegi sekillendirecek olan cocuklar ve genclerdir. Tek derdi onlari baskilayip terbiye etmek olan siyasi partilerin hic bir basari sansi yoktur.
KARAR OKURU 02 Nisan 2019 10:40
4
dostum genç olmak başarıyı tek başına garanti etmiyor. doğru tercih yapacakları da hiç kesin değil. ben metroda, sokakta (hatta benim delikanlıda) gördüğüm; ellerinde akıllı telefon, karşı cins, cinsel içerik, çılgın müzik, oturup bir klasik bile okumazlar -inşallah çoğunluk böyle değildir- birilerinin bunlara yol göstermesi, iyi örnek olması lazım, yoksa gelecek parlak değil
KARAR OKURU 02 Nisan 2019 02:34
"HDP seçim kazanıyor ama halka hizmet vermiyor. Halkın bir kısmı buna rağmen hizmete oy vermiyor. " demissiniz. Demekki olay hizmetten ibaret degil. Kürdistan diyene yallah kürdistan orda dersen cevabini alirsin. Milliytci hastaligin bünyeleri sardigi bu toplum düzeninde hdp bir boslugu dolduruyor. Isteyen yapabilir ama hdp yapiyor, oyu da topluyur.
İNSAN, SADECE İNSAN "28 Mart 2019 11:36 Ankara bıçak sırtı falan değil Milli Görüşçü çevremde bile 10 kişinin 6 sı hatta 7 si mansur diyor. İstanbulda ekrem bey arayı açarsa yani trafo müdahale oranını da geçerse, hakeme de gol atacak kadar oy alırsa ancak kazanır. Trafoya kedi girmemesi, hakeme gol atmak zorunda olmaması durumunda zaten kazanır. Millet bıktı bu kibir putlarından." Demişiz...
KARAR OKURU 02 Nisan 2019 01:58
Ankara beldiyesinin son 16 yilda ne harcamalar yaptigini, bugun ne miktar borcu oldugunu ogrenecegiz nihayet.
Murat Ery 02 Nisan 2019 01:10
ben bu youruma katilmiyorum
KARAR OKURUfransa 02 Nisan 2019 00:49
Slm hasbel kader duygularimi daha once bu yorumlar sutununda ifede ettigim gibi iktidar muhalefete karsi degil bircok akli selim yazarlarimiz hocalarimizin da ifade ettigi gibi bayagi itici sertlik ten yana bir uslubuna yenildiler yeterince bu millet anlayacagini anladi panik yok tatli dil tatli dil pekmi zordu
KARAR OKURU 02 Nisan 2019 00:37
HDP seçmeni kimliğe oy veriyor da AKP seçmeni çok mu farklı sanki. Daha 3 gün önce bir aile/akraba ziyaretinde herkes mevcut yönetimden kaynaklı şikayetlerini sıraladı, ertesi gün de gidip aynı kişilere oylarını verdiler.
KARAR OKURU 02 Nisan 2019 00:34
Evet bu seçim Erdoğan'ın varını yoğunu ortaya koyduğu bir seçim olmuştur; içindeki bütün agresifliği dışa vurdu.
KARAR OKURU 02 Nisan 2019 00:18
Gözün aydın.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN