Back To Top
Muhafazakâr Camia’nın büyük sınavı

Muhafazakâr Camia’nın büyük sınavı

 - Son Güncelleme: 12.07.2019 Cuma 08:05
- A +

Türkiye’de siyaseti etkileme açısından bakıldığında “Muhafazakâr Camia” diye bir toplumsal vakıa var.

Saadet Partisini, Ak Parti’yi bu camia ile doğrudan ilişkili görebiliriz. Şu an doğum sancıları hissedilen Babacan ve Davutoğlu merkezli siyasal oluşumların da evvel emirde bu camia ile bağlantılı olacağı ve her siyasi oluşumun bu camiadan pay almak isteyeceği muhakkak. Bu camia içinde yer alıp da muhazakâr diye bilinen siyasi partilere mesafeli duran, hatta muhafazakâr bilinmeyen siyasi yapılara destek veren gruplar da bulunuyor.

Bu camianın, bu siyasal oluşumlar karşısında alacağı tavır önemli, bu tavrın taraftarlık haline gelmesi durumunda tarafların birbirine karşı tavrı önemli.

Aslında muhafazakâr camia, sadece siyaset nokta-i nazarından değil, başka bakımlardan da tek parça değil, hatta çok parçalı. Bu çok parçalılığın ilişki ortamında da üzerinde hassasiyetle durulması gereken problemli alanlar var.

Ama siyaset alanı, çok parçalılığı daha problemli hale getirebiliyor.

Aslında yukarda adını zikrettiğimiz var olan ve oluşum sürecinde bulunan siyasi yapıların baş aktörlerine baktığımızda tamamı, bir dönem yan yana, misyon diliyle söylersek  “omuz omuza” bulunan insanlar.

Ama süreç içinde bir arada bulunamaz hale gelmişler, daha ötede çözüm odağı olma iddiasında “O değil ben” demeye başlamışlar.

“Taban” mı demek lazım bilmem, herkesin ulaşmaya çalıştığı muhafazakâr toplum alanlarına bakıyorum, şu an yoğun bir tedirginlik görüyorum. “Birlik olmak” öteden beri arzulanan şey, ama farklılaşmak da hayatın vakıası.

Saadet vardı, Ak Parti yola çıktı.

Sonra Saadet’in içinden has Parti çıktı.

Şimdi Saadet var, Ak Parti var, ama Babacan yola çıkıyor, Davutoğlu yola çıkmaya hazırlanıyor.

Saadet Ak Parti ve Has Parti oluşumuna tepki gösterdi.

Şimdi Ak Parti yeni oluşumlara tepki gösteriyor.

Bir şey var ki o hassas: Her parti, yeni oluşuma tepki verirken, tepkisini kitlelere intikal ettirmeye çalışıyor. Çünkü iş “Halkın desteği”nde bitiyor. Halk desteklerse yeni oluşum Cemil Çiçek’in sözüne rağmen “81’inci, 82’inci parti” demeden alıp başını gidiyor, desteklemezse Tayyip Erdoğan’ın “Boş çuval” benzetmesinde olduğu gibi siyasi mezarlığa gömülüyor.

Halk desteği işin bam teli.

Muhafazakâr camia içinde halk desteğinin şu, şu, şu partilere bölünmesi demek, o camianın birbiriyle ilişkileri problemli şu, şu, şu parçalara ayrılması demek oluyor.

FETÖ olayının nasıl bir toplumsal fesat zemini oluşturduğuna bakmak lazım. Aynı aile içinde ilişkiler yaralı hale geldi.

Son süreçte Ak Parti milletvekilinin “Çocuğum benim partime oy vermiyor” diye yakındığına tanık olundu. Bir muhafazakâr aile bünyesinden çok farklı partilere oy çıktı ve iletişim problemleri yaşandı.

Henüz bu problemlerin rüşeym -tohum halinde bulunduğu söylenebilir.

Ortaya sandık konulduğunda ilişkiler keskinleşecektir. Bir süredir yüzde 50 artı 1 sendromunun siyaset dilini nasıl ihanet suçlamaları zeminine taşıdığını hep birlikte gördük.

Hep, “Tarihte neden parçalanmalar oldu?” sorusu üzerinde konuşulur. Yıldız simalar etrafında kümelenmeler olmuş, sonra kümeler birbiriyle vuruşmuş… Tarihteki farklılaşmalar bugünlere derin fay hatları halinde gelmiş.

Muhafazakâr camia içinde olan bitenler, bu camiaya bakarak bir değer yargısına ulaşma durumunda olan toplum katmanlarını nasıl etkileyecek?

“Siyaset dili” deyip normalleştirdiğimiz biçmeler, doğramalar, nasıl bir ahlak standardı ortaya çıkaracak ve bu ahlak standardı, bizim okullarda vermeyi ümid ettiğimiz değerlerin üzerinden nasıl buldozer gibi geçecek?

Siyaset, ülkeyi yönetmeye talip olmak demektir. Ülkeye ufuk sunmaktır. Muhazafakâr camianın da ülke adına siyasetten beklediği vardır. İçine girilen süreçte ortaya çıkacak parçalanmış bir siyasi temsil ortamında Muhafazakâr Camianın dünyasında “Kaygılar” hakim duyguyu oluşturacaktır.

Benim bu yazdıklarım, temsiliyetin tepe noktaları için bir anlam ifade eder mi, bilmiyorum. Herkesin “Çaresizlik - Mecburiyet” sendromu içinde kendi mecrasını oluşturmaktan başka çıkar yol olmadığı inancı ile hareket edeceğini sanıyorum.

Ben gene de yüz yüze bakamayacak hale gelinmemesini temenni ediyorum.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Oğlum benim partime oy vermiyor diye yakınan millet vekiline sormak lazım. Ya parti senin değil yada oğlan senin değil. Gerçi Ak Parti yıllardır çocuklarına oy verdiremeyecek adamları vekil yaptı. Kimi kimsesi olmayan kendi çocuklarına bile sözü geçmeyen adamlar partinin en üst noktalarını işgal etti. Tayyip Erdoğanın ayaklarından tutup sürekli aşağı doğru çektiler. Şimdide kendi çocuklarına bile sözü geçmeyen bu adamlar tutup parti kuracağız diyorlar. Kendi memleketlerinden bağımsız aday olsunlar kendi yakınlarını bırak çocuklarından oy alamazlar.
KARAR OKURU 14 Temmuz 2019 10:51
Ahmet bey , Cumhurbaşkanının uçağına neden alinmiyirsunuz. Neden akredite verilmiyor size. Önceleri uçağa alınıyordunuz. Akredite oluyordunuz.
KARAR OKURU 14 Temmuz 2019 02:10
Gelinen noktada ak partinin yanlışlar yaptığı çok açık fakat yıllardır bu ülkeye kazandırdıklarını da unutmamak gerekir.Geçmişi çok çabuk unuturuz biz, okumayan insanlar olarak.İnşaallah hoşgörülü sandığımız zihniyet başa geçmeden aklımızı başımıza alırız.Yoksa zulüm nedir, mağduriyet nedir tam olarak anlatacaklar bize.
TAŞGETİREN OKURU 13 Temmuz 2019 21:37
Sayın Taşgetireni otuz yıldır takip ederim iyi muhafazakardır . Yazılarınızda hep soru soruyor sonucu muğlak bırakıyorsunuz çare Yok. tercihinizi yazsanız bizde de bir kanaat oluşur iyi olu
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 13:48
Akpartinin kendi içinden iki parti daha çıkıyorsa (parti kurma boyutun da olmayan kopuşları saymasak bile) bu dahi kuruluş ayarlarından baya bir uzaklaşıldığını gösterir ki geminin aldığı su tahliye edilenden fazladır.Hatta bazıları su tahliye ediyorum görüntüsüyle bu keşmekeş de ön güverteden aldıklarını arkada bir yere döķüyorlar.Saygılarımla.
Karar okuru 13 Temmuz 2019 05:30
En buyuk tehlike tek seslilik. Ya bendensin ya da teroristlerle berabersin demek. En buyuk tehlike butun yetkileri bir insanin agzina birakmak. En buyuk tehlike dusunmemek arastirmamak her soylenene inanmak.
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 04:48
Muhafazakar camia güveni kaybetti.Söz bitti.Ama karşı cenahta zoraki yükseliyor.Şu anda, inançlara saygılı her kesimi kucaklıyacak sol bir parti ve lider olsa halkı sürükler.(Muhafazakar biri olarak diyorumki bizim mahalledekiler dinlensin artık)
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 00:05
Muhafazakar camia hak hukuk ve adalet duygularını kaybetti bütün bu güzellikler ve kulluğun gereği olan Allahın ve insanlığın değer verdiği bu güzel hasletler maalesef mateessüf CHP VE onu temsil eden sosyal ve sosyalist camianın eline geçmiştir ülkenin ve insanlığın kurtuluşu acilen Tunceli belde Bask anı gibi sol ve komünist bir iktidardan geçer. Çünkü insana değer verenler kazanacak kul hakkına ve sosyal adaleti rehber edinenlerdir kazanacak Allah katında isminizin önünde muhafazakar yazılması birşey ifade etmiyor insani ve İslami değerleri sahiplenme de nerdesiniz Allah cc sizigörür.
KARAR OKURU 12 Temmuz 2019 19:59
Muhafazakar kesimin hocasıyla cemaatiyle topluma söyleyecek sözü yok artık. Susmaları yeter.
KARAR OKURU 12 Temmuz 2019 22:10
0
Aynen, insanların kendi sahip olmadığı manevi değerleri başkalarından aramasından bıktım artık!
Deli deli küpeli. 12 Temmuz 2019 18:48
Hz. Peygamber(sa)e niçin, neden ve ne zamn EMİN/MÜMİN denildi? Hayat içinde insanlar ile girdiği ticari, siyasi, toplumsal, ailevi işleri dolayımında.. İnsanların ben mümin, müslümanım demesi öyle olduğunu göstermez. Peygamber " Müslüman diğer Müslümanlarının EL ve DİLİNDEN, Mümin ise İnsanların CAN ve MAL husunda EMİN gördüğü kişidir."buyurmuştur. Ölçü bu iken biz neden lafına bakıyoruz.Sünnet olan yöntem, anlayış, tavır budur.Medineye hicret ettiğinde kılavuzluk yapan Abdullah henüz MÜSLÜMAN DEĞİLDİ! Ama işinde ehil, dürüst,emin biriydi. Ki canını ona güvendi. Vesselam.
Muhtefi. . 13 Temmuz 2019 01:14
1
Ne kadar ic açıcı ve ufuk ötesi bir Yazı. Siyasetler üstü.!.Sarsılmaz Kaideler. Huzur ve Bereketin anahtarı. !..Teşekkürler.
KARAR OKURU 12 Temmuz 2019 17:08
kıymetli ahmet taşgetiren yazılarınızla sağduyunun sesi olmaya devam ediyorsunuz.
KARAR OKURU 12 Temmuz 2019 14:32
-> A Haber'de, Ali Babacan'ın Fetöcü mü, PKK'lı mı yoksa dış güçlerin maşası olarak mı lanse edileceğinin kararlaştırıldığı toplantı sona erdi. Açıklama birazdan... (ZAYTUNG)
KARAR OKURU 12 Temmuz 2019 14:27
Hani şu, her seferinde sıfır aldığı sınavdan mı bahsediyorsun. İllakı 1 alana kadar sınav bitmiyor anlaşılan. Osmanlı imparatorluğunda bilimin gelişmesine engel oldukları gibi, bir de başkalarının geliştirdiği teknolojinin ülkeye girişine engel oldular, toplumu geri bıraktılar. Kurtuluş savaşında ingiliz ve yunanlılarla işbirliği yaptılar. o sınavdan da sıfır aldılar. adnan menderes ile iktidara geldiler, marshal yardımını har vurup harman savurdular. ülkeyi amerikanın payandası yaptılar. o sınavdan da sıfır aldılar. şu 17 senelik dönem ise, sıfırın bile yüksek not sayıldığı bir sınav.
KARAR OKURU 12 Temmuz 2019 19:54
2
10 numara bi yorum. Altına imzamı atıyorum.
KARAR OKURU 12 Temmuz 2019 13:25
Yıllarca sizin gibileri adam sanarak peşinizden gittik. Oy verdik, para verdik, destek verdik. Ama artık bitti. Davanız da dindarlığınız da koskoca bir aldatmacaymış. Bundan sonra kim halka hizmet ederse sağcı solcu farketmez ona destek olacağım. Şu fani dünya için değer miydi?
KARAR OKURU 12 Temmuz 2019 13:21
Sayin tasgetiren son zamanlarda sizi takip ediyorum son zamanlardaki cikislarinizi olumlu buluyorum
Musto 12 Temmuz 2019 12:53
Rahmetli babam ve anem hacca giderken kardesler olarak para vermek istedik almadılar kaynağını bilmediğimiz parayı almayız dediler kendi emekleri ile kazanılan para ile gittiler zengin fakir cerci dilenci ayni yemeği yer ayni saygıyı görürdü.Simdi ne kadar yalancı talancı vurguncu hırsız varsa kendilerini muhafazakar addediyor yazık günah bu kadar o insanlara hakaret etmeyin muhafazakârlığı bu kadar ayaklar altına almayın.
metn 12 Temmuz 2019 12:06
Kendini muhafazakar sayan muktedirler için, muhafazakarlığın temel değerleri olan, ahlak, adalet, liyakat,şevkat, vicdan gibi kavramlar pek bir şey ifade etmiyor. İftira, nefret, kayırmacılık ve kavga daha fazla maddi kazanç sağlıyor. Bu da kısaca muhafazakarlı değil metaryalizmdir.
E.K 12 Temmuz 2019 12:01
Sn yazarin ince ve kibar uslubuna hayranim..Akp icindeki yeni olusum hareketlerini "o degil ben" seklinde tanimlamak hic gercekci gibi durmuyor. Bir de sn yazarin her halukarda sn Erdogan'a dokunmamak, elistirmemek gibi bir yonu var..Oysa sorunlarin kaynagini sn Erdogan'in nobran ve jakoben tutum ve davranislari olusturmuyor mu?..Ulkenin merkez sag partiye ihtiyaci var.
KARAR OKURU 12 Temmuz 2019 12:00
Sn.Taşgetiren siz de belirttiğiniz camianın bir parçası iseniz ;durduğunuz yeri açıkça belirtiniz. Bölünen, parçalanan camia yönetemez, Yönetilir! Tek başına çoğunluk elde etmiş partiyi bölmek ;hangi akla hizmettir?
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 23:36
0
Bütün mesele, tek amaç bu işte. Sayıca çoğunluğu elde etmek!... O kazanılan güçle ne yapıldığı, nasıl yapıldığı önemli değil mi? Böyle yazdığınıza göre sizin için önemli değil. Hatta kötülük yapılması mübah.Tipik bir güç sarhoşu siyasal dinci yaklaşımıdır bu. Samimi dindarlar sizden utanıyor, siz hala farkında değilsiniz.
cumhur 12 Temmuz 2019 11:33
Yalan her kötülüğün anasıdır.Yalanla sadece beni kandırabilirsin ama yüce MEVLA'yı?Şu yalan dünya için ahiretini kaybedenlere yazıklar olsun...
Muhtefi. . 12 Temmuz 2019 11:09
Müslüman Kelimesi az mı geliyor bizlere. .Muhafazakar Kelimesini niye kullanıyoruz anlamıyorum. ;))..Muslumansak zaten herşeyi acikliyor. Gayet açık net.Ornek: Musluman Kişiye yaptığı işten dolayı ne deriz Adam bi de Müslüman yaptığı işe bak veya Müslüman Ahlaklı o adam yalanı olmaz. Ben duymadım O adam muhafakar şöyle, böyle diye,, İKİLİK ÇIKARMAYA gerek yoktur.Ayrica Politika bu hiç belli olmuyor. Kim nerede duracak. :))..Bizim nerede durduğumuz önemli. !.Politikacı peşine çok takilmayaim derim. !.
KARAR OKURU 12 Temmuz 2019 12:21
0
Her muhafazakar müslüman değildir. Ülkede muhafazakar hiristiyan azınlıklar da var
Muhtefi. . 12 Temmuz 2019 17:16
3
Kim nasıl kendisini isimlendirir. Bilemem Saygı duyarım sadece. Fakat muhafazakar ne demek! Herkes veya birileri kullanıyor diye bende Kabullenecek değilim. Yok böyle bir Tabela Ne ilmi ne de Ahlaki ne de Karşılığı var İmanı. ! Zihnimizde. Ben Müslümanım Bitti. Eksiğim nefsimden Ahlaki, Edebi taraflarım var ise İslam Ahlakından bu kadar basit, net,açık ve Kabirde Müslüman diye hitap olunacağız Muhafazakar diye değil. :)))..acayip olduk biz acayip. !.
CEVDETT 12 Temmuz 2019 11:04
BABACAN VE DİĞERLERİNİN ÇIKIŞI TAYYİP ERDOĞAN'A KAYBETTİRMEK İSTEYENLERİN İŞİNE GELİR. İÇ YADA DIŞ MİHRAK FARK ETMEZ. ONLARIN DERDİ BİRİLERİNE KAZANDIRMAK DEĞİL, BİRİNE KAYBETTİRMEKTİR. BU YÜZDEN TAYYİP ERDOĞAN'INDA BU KAYBETTİRMEK İSTEYENLERİN EKMEĞİNE YAĞ SÜRMEMEK İÇİN MUHALİFLERİN İTİRAZLARINI YOK EDECEK ÖNLEMLER ALMASI VE GEREĞİNİ YAPMASI GEREKİR.
Hakkı seven 12 Temmuz 2019 16:02
0
Cevdet bey Tayyip bey peygamber mi .Tabiki gun gelir oda kaybeder .Babacan ve ekibi haklı olamazmi .Kişiler değil prensipler önemlidir ve ben Saray hanedan damat iktidarı istemiyorum
CEVDETT 12 Temmuz 2019 16:27
4
HAKKI SEVEN KARDEŞİM YORUMUMU ANLAMAMIŞSIN. BURADA BÜTÜN SORUMLULUK ERDOĞAN'DA DİYORUM. BU GİDİŞE İTİRAZ EDENLERİ DİNLEYİP EKSİKLİKLERİ GİDERMESİNİ SÖYLÜYORUM.
KARAR OKURU 12 Temmuz 2019 17:07
0
Erdoğan gereğini falan yapamaz. Gereği için hukuka dönmesi gerekir. Halbuki hukuka dönmemek Erdoğan için bir "beka meselesi"dir.
Kasım Özdemir 12 Temmuz 2019 11:03
Temenniler hatta dualar muhafazakar camianın daha doğrusu hukuku paslanmış toplumların iç barışını temin edemez. İlla da adalet, illa da.
Muhafazakarlıgın siyasal sosyal birliktelik için tek neden olmadigi gunlere eriştik dinsel birlikteliklerin uygar birliktelik olmadığı anlaşıldı.. ve siyasal islamcilara verilen kredi onlar tarafindan hoyratca kullanıldı..hamdolsun ama bunu sağlayanda yesil sarikli ulu hocalar oldu..herkes kendi ayagina sıktı..
Murat124 12 Temmuz 2019 10:22
Siyasi görüşler, babadan oğula geçmiyor. Dedem, 1946 seçimlerindeki CHP'nin ettiği zulme tepki olarak DP'li olmuş. Babam ise, DP'nin 1955'ten sonraki despot rejimini ve ekonomiyi batırmasını görmüş ve DP'li iken CHP'li olmuş. Torunlarımız nasıl bir dünya görüşüne sahip olacak, tahmin bile edemeyiz, belki tamamen karşı olduğumuz bir siyasi görüşe sahip olacaklar. Bu yüzden kimseyi şeytanlaştırmadan, ötekileştirmeden, ümmet değil aynı geleceği ve kaderi paylaşan millet şuuru içinde yaşamalıyız diye düşünüyorum.
Okur ve sorar 12 Temmuz 2019 10:15
"Ben gene de yüz yüze bakamayacak hale gelinmemesini temenni ediyorum." düşüncesi çok önemlidir. Ayrıştırma değil, bütünleştirme düşüncesidir bu. Ayrışarak yok olmayı değil bütünleşerek güçlenmeyi tercih etmeliyiz. Ama maalesef, bugün bile bazı gazete yazarları Babacan'a, Davutoğlu'na, Gül'e hain demektedir. Hain kelimesinin anlamı nedir ? Kafir mi ? Vatan, millet düşmanı mı ? Nedir ha ?! Nedir hain kelimesinin anlamı ? Uluorta bu kelimenin telaffuz edilmesi muhafazakarların ayrışmasını kemikleştirmiyor mu ? Tam da bu noktada, hain diyenlerin amaçları ayrışarak yok olmak olmasın !
KARAR OKURU 12 Temmuz 2019 10:01
Ahlaki üstünlük kaybedildi. Muhafazakar için bu bitmek demek zaten.
KARAR OKURU 12 Temmuz 2019 14:02
1
Belki de ahlaki üstünlük filan yoktu. Kafamızda muhafazakârlar ahlaklı, laikler ahlaksız olur diye bir şablon oluşturmuş dünyayı ona göre yorumluyorduk. İlk sınavda ahlak darmadağın oldu. Ama onlar da şunu yapmıştı bahaneleriyle kendimizi aklamaya çalışıyoruz.
Mehmet 12 Temmuz 2019 09:51
Sıkıntı muhafazakar kime dendiğinde.Su anda saadet hariç bu tanıma uyan parti ve parti tabanı yok.Millet bundan dolayı çıkış yolu arıyor.Siyasal islam deseniz daha doğru olur yoksa;yolsuzluğu mubah sayan,torpili ayet sayan ,liyakatsizligi akraba sayan,israfı hayat tarzı sayan,koltuğu baki sayan vs bir partiden dindar çıkmaz.
KARAR OKURU 12 Temmuz 2019 09:30
Gezi olaylarını 15 temmuzu cumhurbaşkanI ADAYI Abdullah gülün eşinin başörtülü olmasından dolayı yapılanları ve tekrar seçime gitmeye zornalınması mit operasyonu VE en önemlisi cemaat adı altında millete çöken namussuzların muhafazakar kesime verdiği zararları da yazın. TÜRKİYE EKONOMİSİNE EN BÜYÜK ZARARI FETÖ VERMİŞTİR. BİRAZDA CHP PKK HDP İP BUNLARI ELEŞTİRİN MUHAFAZAKAR BİR İNSAN OLDUĞUNUZU DÜŞÜNEREK...
KARAR OKURU 12 Temmuz 2019 14:05
2
O dedikleriniz suç ise, onları bertaraf etmek iktidarların işi, ya iktidar o suçlara ortak olmuşsa ses çıkarmayıp, onların suçlarını başkalarının suçuylamı örtbas edeceğiz, ülkeyi 17 yıldır yönetenlerin yanlış ve kusurları söylenir,
KARAR OKURU 12 Temmuz 2019 09:23
Muhafazakardansa tutucu kesim demek daha doğru. Baksanıza İstanbul’a bırakmak için iki seçim gerekti. Her köşeyi tuttunuz.
KARAR OKURU 12 Temmuz 2019 09:11
Ben açık koalisyonları daha isabetli buluyorum,bilhassa yeni gelişmekte olan ekonomiler için uyum ve uzlaşma kültürü açısından daha doğru buluyorum
KARAR OKURU 12 Temmuz 2019 09:05
Ahmet Bey, önce bulundukları partide alenen muhalefet ve liderlik talepedip çalışmak gerek. Böyle arkadan tırıs tırıs su altın yapılanlara pirim verilmez, mertçe arkadan değil. Bu şahıslarda maalesef gaza gelmişler belli
KARAR OKURU 12 Temmuz 2019 14:10
1
Adamlar açıkça AKP başkanının gidişini beğenme dillerini ve bunun için partiden ayrılacaklarını açık açık milyonların önünde söylüyorlar. Arkadan iş çevirmek bunun neresinde?
Krr okr 12 Temmuz 2019 09:03
Yeni nesil gençler, kültürel değerlere ve inançlara saygılı sosyal demokrat figürleri seviyor. On yıl sonra muhafazakar veya din üzerinden siyaset yapanların esamesi olmaz. İmamoğlu örneği bunun açık kanıtıdır. Gençleri ihtiyarlar gibi din ile kandıramazsınız. Hepinize şimdiden geçmiş olsun.
sessiz 12 Temmuz 2019 09:56
0
Çok doğru bir tesbit.Çünkü 17 yıl boyunca hep dillerinde dini sözler oldu ancak elleri bu sözlere ters işler yaptı.Doğal olarak sadece gençler değil biz orta yaşlılar da manevi değerlere ters hareketler yapmayan ve karışmayan ancak dini kullanmayan siyasetçi arıyoruz.Tıpkı bir zamanlar merhum TURGUT ÖZAL gibi.
KARAR OKURU 12 Temmuz 2019 10:44
1
sosyal demokrat figür ne demek?
KARAR OKURU 12 Temmuz 2019 08:53
Partiler, liderin partisi olduğu sürece kurumsallaşma, örnek ABD’deki gibi yüzyıllık politik partiler, olmaz, olamaz. Heleki partili cumhurbaşkanlığından sonra hiç olmaz. Parti yönetimi, yürütmeden ayrılmalı ki parti yoluna devam edebilsin.
Okur ve sorar 12 Temmuz 2019 08:41
İmanlı nesiller birbirlerinden ayrıldılar. Bu ayrılık yarı yarıya, ortadan bölünmüş gibi değildi. İmanlı nesillerin küçük bir grubunu büyük grup dışladı. Dışlamakla kalmadı cezalandırdı. Hem de ne cezalandırma ! Zulüm derecesinde ! Bu küçük grup zamanla büyük grubun uru oldu. Ur zamanla kalplerde büyüdü. Büyümeye devam ediyor. Bu ur muhafazakarların can damarlarını tehdit eder hale gelmeden sebebi teşhis edilmeli ve tedavisi yapılmalıdır. Teşhis ve tedavi için ilk referans, ilk dayanak kalpleri açıp okumamaktır. La İlahe İllallah diyeni, "o benim düşmanımdır" diyerek, öldürmemektir.
adem sayduman 12 Temmuz 2019 08:43
Sayın Ahmet Hocam, Maalesef ki bu ve benzeri oluşumlar mutlaka olacaktır. milletten uzaklaşıp kendi öz değerlerinden mesafe koyup eylemleri ve söylemleri tutmaz bir hale gelenler ile yol yürünmez yürünemez. Bu arada Erbakan Hocamızın evladı D.r Fatih ERBAKAN bey liderliğinde YENİDEN REFAH PARTİSİ de kurulmuş ve tüm Türkiye'de teşkilatlanma çalışmalarını yapmaktadır. Sahip çıkmanızı Allah için istiyoruz. Selametle.
karar okuru 12 Temmuz 2019 10:00
2
Babadan oğula saltanat aşkı hiç bitmeyecek mi?
KARAR OKURU 12 Temmuz 2019 10:49
3
Milli Görüş fikriyatı ülkemiz için çok önemli. Bir çok proje , çözüm yolu ve önerileri var. Ancak milletimiz fikri olanları değil slogan atanları ve artistlik yapanları seviyor. Geçmişte kısa koalisyonlarda yapılan onlarca fabrika ve kuruluş hala devam ediyor.
Muhtefi.. 12 Temmuz 2019 11:13
0
Geç bu ayakları anam, babam geç. Yok öyle bir dünya. !.onun ogluymus. Tamam sadece Saygı hepsi bu. !..şimdiden müjdeler dikiş tutmaz o çabalar,işler,, Allah için biraz Hakkaniyetli olun, olalım. Yeralti (Mezarlıklar ) VAZGEÇİLMEZ Adamlar ile dolu. Yer üstünde de Vazgeçilmez Adam istemiyoruz. .çok komik bu Çağda. :).
Kasım Özdemir 12 Temmuz 2019 11:43
0
He allah için üye parasını baba malı sananları allah için desteklemek lazım
KARAR OKURU 12 Temmuz 2019 13:58
3
Yukarda ne yazıyor , yorumcular ne anlıyor, ne yazıyor. Bahsi geçen İnsanı tanımadan, dinlemeden önyargılı davranmak hangi kafanın ürünü? Peki sizin alternatifiniz kim yada ne? Yok. Ülkenin problemleri için çözüm öneriniz ne? Yok. Sadece başkalarını karalamak var. Tabi insanın fikri neyse zikri de odur.
KARAR OKURU 12 Temmuz 2019 15:03
0
Saltanat kaldırılmıştır
KARAR OKURU 12 Temmuz 2019 08:18
Bir şekilde her zaman bu topraklarda bölme/bölünme sebebi ortaya çıkıyor.Tam toparlanıyoruz ülke düze çıkıyor özgürlükler ve insan haklarında ciddi ilerlemeler kaydedildi, dışarda söz söylemeye başladık derken içerde bölünmeler aldı başını gidiyor.Bir de bu bölme operasyonuna yıllardır takip ettiğimiz kişiler dolaylı da olsa su taşıyor ya ne diyelim hakkımızda hayırlısı.Azgınlık ve arsızlık sarmış elbette bir tokat yiyeceğiz.
Abdülkadir 12 Temmuz 2019 08:16
Enteresan şekilde "Yeniden Refah Partisini" görmezden gelmeye devam ediyorsunuz. Siyaseti gömdüğünüz veya şahıslara münhasır kıldığınız ortamdan biraz çıkmanız lazım. Özellikle sizin gibi aydın şahsiyetlerin bu konuda öncülü etmesi gerekiyor. Vesselam
Okur ve sorar 12 Temmuz 2019 08:20
Bir tarihte iki muhafazakar aile ve iki muhafazakar aile üyesi sarmaş dolaştı. Aralarından su sızmazdı. Saygıda, sevgide, yardımlaşmada zirve noktalarındaydılar. Ama birdenbire birşey oldu ve bu iki muhafazakar aile ve aile üyesi arasına birileri girdi. Girdi ve sen hainsin sen bendensin dedi. Peygamberimizin bile yapmadığı, yapamayacağı bir şey yaptılar. Kalpleri açıp okudular ! İşte o saatten sonra muhafazakarlar ayrıldılar. Hem de ne ayrılık ! Birbirlerinin yüzüne bakamayacak derecede, seviyede küfürlü cümleler söyleyerek ayrıldılar. İmanlı nesilleri birbirinden kim ayırdı ?
Karar Okuru 12 Temmuz 2019 08:16
İnsan oğlunun doğumdan ölüme yolculuğunda zaman içinde gelişerek değişen bir süreç söz konusudur. İlk yemek, tuvalet terbiyesi, ebeveyn ile ilişkiler, cinsellik vs. Toplumlarda üretim ilişkileri, coğrafya vb. koşullar içinde bir gelişme süreci içinde ilerler. İşin özü şuki din esaslı siyaset, örgütlenme vs. bugünün modern toplumlarının çok gerisinde kalmış bir toplumsal evreyi temsil ediyor. Değişik yaşta insanlar gibi değişik gelişmişlikteki toplumlarda aynı ortamda yer alır. 8 yaşındaki erkek çocuğun “ben kızları sevmem” demesi yaşıyla uyumludur ama geçicidir. Geri kalmış toplum kurallarıda.
KARAR OKURU 12 Temmuz 2019 08:13
Yeniden refah ı unutmuşsunuz
BİLAL. 12 Temmuz 2019 08:00
ülkedeki hiç bir partinin islam diye bir derdi yok, al birini vur ötekine. az biraz samimiyseler açıklasınlar biz ülkeyi İSLAMa uygun yöneteceğiz diye ama nerde o samimiyet. varsa yoksa DEMOKRASİ :)
KARAR OKURU 12 Temmuz 2019 09:02
0
Demokrasiye İslam çelişiyor mu? Halkın yöneticilerini seçmesinin, beğenmeyince değiştirmesinin neyi dinle çelişiyor. Saltanat olsaydı herşey iyi mi olacaktı? Saltanatın olduğu ülkelere de bak, beğeniyorsan git orada yaşa.
KARAR OKURU 12 Temmuz 2019 15:25
2
yarın ahirette demokrasiyle islam çelişiyor mu çelişmiyor mu göreceğiz hiç merak etme... az sabret, Allah hakkı hakikati yarın ahirette tek tek anlatacak.... ben saltanat mı dedim hem ayrıca. islamda şura meclisi vardır , ki demokrasiyle arasında zerre miktarı bir bağ yoktur. uygulamasını da ebubekir,ömer,osman,ali,hasan,hüseyin efendilerimiz döneminde görüyoruz. bugün neden bu haldeyiz ? ne kur'anı okuyor,tefekkür ediyor ne de rasulullahın aleyhisselamın hayatına ve hadislerine bakıyoruz.
Takipci 12 Temmuz 2019 07:28
Muhafazakar Camia parayla imtihani kaybetti.
Engin SFCA 12 Temmuz 2019 06:27
Saadet ve Ak parti? Ahmet bey Ahmet bey insanlarin gozu acildi artik ..)))Saadetin saadetsizligi,kimlerle neden nicin beraber oldu?en acisi basortu dusmani chpye ve vatansiz hdp ile yaptiklarina neden dokunmuyorsunuz Ahmet bey..))
KARAR OKURU 12 Temmuz 2019 10:51
2
Erbakan o CHP ile niye hükümet kurmuştu o zaman geçmişte?
KARAR OKURU 12 Temmuz 2019 10:57
4
Hdp ile işbirliği yapan Saadet mi? Öcalanın kardeşini Trt ye çıkaranlar ve Apo nun mektubundan medet umanlar kim peki? Bu iftiralarınız kaybettirdi hala devam ediyorsunuz
mizan 12 Temmuz 2019 06:13
Akparti`nin halihazırda iki büyük derdi var bence. 1-Parti içindeki asalaklar, menfaatperestler, adam kayırmacılar temizlenemedi uzun vakittir. 2-Reis bu işlerden çok yoruldu, yerine geçebilecek adam da pek görünmüyor. Damat derseniz saymayın; millet onu o kadar sevip takdir etmedi. İşte o yüzden yeni bir parti teşekülüne ihtiyaç gözüküyor.. Davutoğlu iyi bir idareci olabilir kanaatindeyim.
KARAR OKURU 12 Temmuz 2019 05:59
Muhafazar camiayi bir arada hep ayni yonde dusunmesi gereken kol kirilir yen icinde kalir sekilde hareket etmesi gerekir seklinde tanimlamak hatali. Eger hur dusunce bireysel hareket zarar verir diyorsanuz, dini siyasi alana bu kadar bulastirmayacaksiniz.
KARAR OKURU 12 Temmuz 2019 04:43
Sayın Hocam,hukuksuz bir şekilde içerdeki tutukluları gündeme getiriyorsunuz,teşekkürler! Millette şöyle düşünmeye başladı;"garibanlara zulmediliyor.(parası dayısı olan yırtıyor) Ben bu zulme ortak olmam."Bundan dolayıda sandığa gitmeyen bir kesim var. Korkudan seslerini de pek çıkaramıyorlar. Bilgilerinize saygılarımla...
KARAR OKURU Ahmedâ 12 Temmuz 2019 04:11
Sizin şu muhafazakâr partileriniz pırtılarınız "ümmet, dava, rızâ-ı ilahî" gibi kavramları kendi süfli emellerine kılıf yapmayı bir bıraksınlar artık. Onlardan talebimiz batıdaki gibi kendilerini değil hukuku üstün kılmaları, ülkeyi kendi özel mülkleri gibi görmemeleri, yolsuzluk ve israftan kaçınmaları gibi şeyler. Bu kadar basit!
KARAR OKURU 12 Temmuz 2019 02:44
Ali ve Ahmet beyler külliyeye çıkıp nedamet etseler. Reis de Ahmet beyi Osmanlı Topraklarından sorumlu başkan yardımcısı yapsa, Ali Beyi de Ekonomi ve IMF den Borçlanma başkan yardımcısı yapsa. Ümmet de bölünmeden tek parça durur.
? 12 Temmuz 2019 01:39
Davutoğlu, geç kalmamalı,ya Ak partisinin Bürokratik kadrolarında yerini almalı Veya partisini kurmalıdır.En tehlikeli karar kararsızlıktır.Bu kararsızlık,Ak partinin Ankara ve İstanbulu kaybetmesine neden olmuştur.Babacanın şu an bir geleceği yoktur.Ak partisinden kopanlara oynamaktadırlar.Bunlar İyi parti,HDP,CHP de zaten yerlerini almışlardır.Babacan hedefine ulaşsa,İyi parti yok olur.CHP ve HDP üzerinde ise deprem etkisi yapar.
KARAR OKURU 12 Temmuz 2019 10:44
2
Mezarlıkta ıslığa devam. Şu anda 35 olan AKP, bir yıl sonra 20nin altında olacak. Bu burada dursun.
Ben 12 Temmuz 2019 01:05
Kişi ve lider tabanlı hareketlerden kurumsal ve demokratik yapılı hareketlere evrilmedikçe bu tür ayrılmaların olması kaçınılmaz. Kim ki kurumsal bir yapıya doğru gidiyor ve kim gelirse gelsin işleyiş fazla değişmiyorsa, işte o doğru yoldadır. Kim ki tek kişi veya grubun yönetimi ve 'lider kültü' üzerine gidiyor, o açıkça yanlış yoldadır. Kendi içinde değişimi başarabilen, demokratik ve kurumsal yapılar uzun süreli olur, diğerleri liderlere bağımlı olduğu için zamanla boş çuval gibi yıkılır.
Kefaret 12 Temmuz 2019 00:48
O nokta aşıldı. Muhafazakarlar birbirinin suratını görmektense, şeytanla tavla oynamayı tercih ederler artık. Pek hazin bitti sonunuz. Ahlaki dejenerasyonda bu kadar alçalabileceğinizi hiç kimse tahmin edemezdi. Yüz yüze bakma projelerini bırakın da günahlarınızın kefaretini vermek için Ganj'da mı yıkanırsınız ne yaparsınız onun yoluna bakın.
KARAR OKURU 12 Temmuz 2019 00:24
Muhafazakar camia maalesef ki bu dünyadaki sınavını geçememiştir.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 23:59
Keşke sizin gibi firasetli büyükler birleştirici birşeyler yapabilseydi. Arayı açtınız abi. Ne yaşadığınızı siz bilirsiniz ama. Fotoğraf böyle. Yazık oldu bu kadar emeğe. Vesselam.
tashih bıçağı 12 Temmuz 2019 09:20
1
Ahmet abiyi 20-25 senedir takip ederim, kendisi bahsettiğiniz birleştirici fonksiyonu her durumda hakkıyla yapmıştır ancak birleşmek istemeyenlerin, dost ikazı dinlemek istemeyenlerin kusurunu Ahmet abide aramak insafsızlık olur kanaatindeyim
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN