Back To Top
Muhafazakâr camianın gündemi

Muhafazakâr camianın gündemi

 - Son Güncelleme: 15.08.2019 Perşembe 08:53
- A +

Muhafazakâr camianın buluşma zeminleri bir çok soru ile hareketleniyor. İşte bazıları:

-Babacan ve Davutoğlu’nun şansları var mı, ne kadar?

-Babacan ve Davutoğlu’nun ilişkileri nasıl? Birleşme ihtimalleri var mı? Birleşmeme ihtimallerinin ağırlıklı olduğu söylentileri ne kadar doğru ve bu neden kaynaklanıyor?

-Babacan ve Davutoğlu’nun partileşmelerinin Ak Parti’ye etkisi ne olur? 2023 seçimlerinde Ak Parti için risk söz konusu mu?

-Babacan’ın Türkiye insanının liderlik profili içinde karşılığı var mı? Ya da Babacan açısından alışılmış liderlik profillerini dengeleyecek başka bir liderlik hazırlığı mı söz konusu? “Eşitler arasında birinci olma” konumu, sürdürülebilir bir konum mu, diğer eşitlerin baskın olma durumunda kaos, ya da birincinin güçlendikçe “başat lider” olabilme ihtimali nasıl tolere edilebilir? Batı’da son zamanlarda gelişen aradan çıkıp ipi göğüsleme imkanı Türkiye’de ne kadar mümkün olabilir?

-Davutoğlu’nun nerede karşılığı var, Babacan’ın nerede? Babacan ve Davutoğlu için Ak Parti bünyesinde ikenki icraatları izahı gerekli bir bagaj oluşturmakta mıdır?

-Abdullah Gül, Babacan hareketinin neresinde duruyor ve Davutoğlu’na yönelik mesafede, Gül’ün etkisi var mı? Babacan’ın birlikte hareket ettiği eski Ak partili bakanlardan oluşan kadro bir avantaj mıdır, bagaj mı?

-Davutoğlu kimlerle hareket ediyor ve bu birliktelik yeni bir siyasi hareket için yeterli olur mu?

-Babacan ve Davutoğlu’nun ayrı parti girişimleri “Dava”ya ihanet sayılır mı? Babacan – Davutoğlu çıkışları, Fazilet’in içinden Ak Parti’nin çıkışına mı benzer, Ak Parti içinden Mumcu ve Şener’in ayrılışına mı?

-Ak Parti’nin önce 31 Mart’ta Ankara, Adana, Antalya gibi büyük şehirlerde, sonra 23 Haziran’da çok daha dramatik biçimde İstanbul’da kaybetmesinin sebepleri nelerdir?

-Muhafazakâr ailelerin çocuklarının anne-babalarından farklı siyasi yöneliş içine girmeleri ve özellikle de Ak Parti’ye karşı mesafe koymaları nedendir? Ayrıca bu eğilim ne oranda kalıcıdır? 

-Bu seçimde Ak Parti’ye mesafe koyan kesimler, Ak Parti’nin bünyesinden çıkacak siyasi oluşumlara yönelebilirler mi? Babacan veya Davutoğlu’nun bu noktadaki şansı nedir?

-Her iki hareket, Ak Parti’de yaşanan problemlerin analizini yapmış mıdır? Ak Parti’de yaşanan problemler siyasetin doğasından mı, muhafazakar çizginin ürettiği siyaset tarzından mı, ya da kişisel karakterlerin oyun oynama şeklinden mi kaynaklanmıştır? Yeni oluşumlarda bu problemlere yol açmayacak supablar geliştirilebilir mi?

-Ak Parti’de yola birlikte çıkanların ilişkilerinde kopma nereden kaynaklanmıştır? Siyasi ahlak sorunu söz konusu mudur? “Misyon duyarlılığı” söylemde var olan ama yolculukta ıskalanması kaçınılmaz olan bir şey midir?

-Ak Parti’de “Misyon” ile “Çıkar” nasıl bir ağırlık paylaşımı içindedir? Ne kadar “çıkar” “misyon” hüviyetine bürünmüştür, veya ne kadar “Misyon” “Çıkar” haline gelmiştir, salt “misyon” için Ak Parti’yi idealize edenlerin oranı nedir, ya da onlar nasıl bir toplumsal kategoriyi temsil etmektedir?

-Ak Parti yola çıkarken Türkiye için nasıl bir toplumsal profil oluşturmayı hedeflemiştir, bugün geldiği noktada yüzde 50 artı 1’i bulmayı amaçlarken, nasıl bir toplumsal ayrışmanın uzantısı haline gelmiştir? Ve bu sistem içinde bunu telafi edip, yeniden 2002 sosyal profilini inşa hedefine yönelmek mümkün müdür? Ya da Ak Parti – MHP ittifakı, “Türkiye ittifakı”nın neresine düşmektedir?

***

2002’de “Türkiye muhafazakarları” adına bir şansın yakalandığı doğrudur. Özal’ın yakaladığına benzer. Özal o işi, sonunda partiyi kaybederek hüzünle tamamladı. Ak Parti 17 yıldır iktidarda. İktidarına bir şey olmadı henüz. Ama bir pırıltı kaybı yaşadığı açık.

“İtiraz”ın en etkilisi de yola birlikte çıkan insanlardan geliyor. Yani itiraz edilenler de edenler de birbirini çok iyi tanıyor. 

İnsan bazen düşünüyor: Bir odaya kapatsak şu yola birlikte çıkıp ayrışanları da birbirini kıran kırana ve “misyon ekseni”nde sorgulasalar. Kişileri aşıp, değerler öne çıksa. Yani “Allah hepimizi görüyor” imanıyla bakılsa meseleye. Türkiye için bakılsa, İslam dünyası için bakılsa, insanlık için bakılsa… Herkes eteğindeki taşı dökse, herkes zaruretlerini anlatsa…

***

Biliyorum “uçuk” şeyler bunlar. Ama bunlara “uçuk” dememiz bile bizim bir yerlerden başka yerlere geldiğimizin işareti değil mi?

Abdurrahman Dilipak diyor ki dünkü yazısında: “Birileri Reisi Pelikancıların karargahına götürebiliyor, ama koskoca bir kitle bu rezalete dur deme konusunda Reise sesini duyuramıyor nasıl oluyorsa!” (Yeni Akit, 14 Ağustos 2019)

Yaaa, nasıl oluyor bütün bunlar?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 22:20
Haber köse yazısı okumuyorum canım sıkıldıkça yorum okuyorum ne gam kalıyo ne keder
Hiç 15 Ağustos 2019 19:14
Reis duymak istese o sesi duyar.fakat duymak istemediği gormek istemedigi o kadar belli ki..şimdiye kadar yapilan her iyiliği reise atfedip, her kötülüğü akp nin geri kalanindan bilme basitligine kaçıldı.goruluyor ki hala bu basitlik devam ediyor
Muhtefi. . 15 Ağustos 2019 16:20
Cokkk zor bu Muhafazakarlık.Ayrılığı körüklüyor gibi. !.Oysa Milli ve Manevi değerlere dokunan olmalı.Gözyaşı silmeyi amaç edinmeli Gozyaslarin Rengi yoktur. Mahzun,Mazlumların Dayanagi olmalı.Mahzun ve Mazluma DIN SORULMAZ..zaten Denize düşmüş kim el uzatirsa onu tutacak.Akli ile giderse Insan yorulur, Bıkkınlık gelir. HAK NAMINA giderse Asirlar saat gibi gelir.Oyle der Hz Mevlana Akla ait konusmalar sıkıcıdır.Gönle ait ise Zamanlar yetmez.Yarin ile Sevdigin ile Oldunmu Saatler kaybolur. Gönüllerde olmak lazim.Akillarda degil.!.
aslında ne oluyor, 15 Ağustos 2019 15:14
ne Ahmet abi, ne babacan uyku bile uyumuyor, hazırlanıyorlar.hangi mecrada birbirleriyle istişare ediyorlar? bunu sn. taşgetiren gibi biri bilmiyor olabilir mi?saadet p. yakından izliyor ve çok haklılar. sn. Akşener yeni partiye onay veriyor, muhafazakar kitlenin oyları iktidardan boşalıyor görülüyor bu.. sn. metiner ve numan bey üstüste beyanat veriyor, MHP den ürktüler, iktidar yönü o tarafadır, bunu gördüler. reise ulaşamıyorlar belki. sadece devlet bey ulaşıyor, D. perinçek esadla şamda görüşme için hazırlanıyor...
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 21:10
0
beynim yandı valla. ne oluyor diye soruyosun. güzelce anlatmışında nasıl bi karışık işn içine düşmüşük. çık işin içinden.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 14:15
Ne bencil ne kadar olaylara at gozlugu ile bakan okurlar var.80 senede yapilamayanlari ak parti 17 senede yapti.Herseyiyle bir enkaz devraldi.Gizli acik ne darbeler atlatti ve ancak millet vesayetten kurtuldu.Elbetteki yanlislari,hatalari var ve olacaktir. Sonuçta insanin oldugu heryerde yanlis vardir.Mesele terazimizi dogru tutalim .Tum islam dunyasi umidini Turkiyeye ve liderine baglamisken biz gercekleri gormessek çati çokerse herkes altinda kalir.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 15:56
2
Ben de babamın 80 yılda yapamadığını 17 yılda yaptım. 2002'de 80 yaşında ölen babamdan, değeri 12 milyon $ olan bir fabrika miras kaldı. Arazisi değerlenince işçileri çıkarıp fabrikayı kapattık. Yerine AVM yaptık. Her türlü yabancı marka, nargile, mekan vs.. hepsi mevcut. Bekleriz. Benim neyim eksik AKP'den. Ama İslam dünyası benden bir şey beklemesin tüyer giderim. Tırnağı olan kendi başını kaşısın.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 16:41
11
15:56, örnek uygun olmamış. Sen, bir zenginlik, devralmış, onun üzerine yeni şeyler bina etmişsin. Senin bir baban varmış. AKP, babasızdı. Onlara, CeHaPe'den, enkaz miras kaldı. Onların en büyük talihsizliği iktidarı İnönü'den devralmaları. Onlardan önce, Menderes, Demirel, Özal, Erbakan falan gelip, üçer beşer çivi çaksalardı, o da yok. Zavallılar geldiklerinde bula bula, kasada, IMF’den alınıp henüz harcanmamış SEKİZ MİLYAR dolarcık, on sene idare etmeyecek mal mülk, fabrika, arazi arsa, Telekom gibi ıvır zıvır şey buldular.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 16:51
2
Bir çuval inciri berbat etmek deyimini duymuşsunuzdur. 2015 yılına kadar ben de elden geldiğince destek verdim. Ama AKP ve başındaki zat ne zaman ki ülkenin tek sahibi gibi hareket etmeye, ben ne yaparsam yapayım size desteklemek düşer demeye, ben gideyim de CHP gelsin görün gününüzü kolaycılığına kaçmaya başladı işte o zaman bize düşen sizin yaptığınız gibi her ne yapılırsa ve söylenirse şakşakçılık yapmak değildir.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 17:23
3
Doğrudur AKP bazı konularda 80 yılda yapılamayanları yaptı. Ancak aynı AKP 80 yıldır hiç yapılmayan şeyleri de yaptı. Devletin kurumları TRT ve TÜİK'in bir partinin iktidarı devam etsin diye canhıraş mücadele etmeleri gibi. Sırf siyaseten doğru diye toplumu kamplaştırıp bölmek gibi. Dini çok yoğun bir şekilde siyasete alet etmek gibi.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 17:36
1
16:41- Öncekiler 100 milyar$ özelleştirme geliri bıraktılar AKPye. TCnin yıllık bütçesi 17 yılda ortalama 150 milyar$. Millet verdi bu parayı. %10 yatirim yapsa AKP, 17 yılda 15*17+100 = 350milyar$ eder. Terazinin bi kefesinde 350milyar$ var. Diğer kefesini de sen doldur bakalım AKPnin yaptıkları ile. Ama özel sektörün yaptıklarını yazma buraya; Osmangazi, Yavuzselim, Avrasya tünel, şehir hastanesi, akkuyu , ist havalimani deme bana.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 17:49
2
AKPden once çakılan civiler: Atatürk,karakaya,keban .. barajlar. 1000km otoban, 3 gsm şebekesi, 4 rafineri, erdemir , thy, akp nin perisan ettigi telekom , limanlar, 3 adet uydu, 21 elektrik dağıtım bölgesi, afşin elbistan ve diğer kömür santralları, 27 hidro santral, 6 dgaz santrali, btc kerkük yumurtalık mavi akim bati koridor boru hatları , seydisehir, 3 banka ,........ ve özelleştirme bekleyen 50 milyar$ civarında varlıklar. Say say bitmez. Peki AKP kendinden sonrakine ne birakiyor ?
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 18:38
3
17:36, 17:49 ve 16:41'in yorumundaki ironiyi anlamayan diğer arkadaşlar, siz AKP'nin iktidarında mı okudunuz, diplomalarınız AKP milli eğitiminden mi ? PISA notunuz kaçtı sizin ? :)))
Mehmet 15 Ağustos 2019 20:26
1
Pakistan bizden yani halifeliğin merkezinden yardım istiyor ne duruyoruz.Islam alemi cehalet ve adaletsizlikle bitik durumda.17 yılda ne yapıldı kardeş bir örnek,dolar 2001 de yani en kötü günümüzde tl ile aynı değerdeydi ne oldu şimdi.Biraz at gözlüğünü çıkarmak lazım.Mesela ileri teknoloji yüzde 1,mesela yabancı bir yazılım şirketinin bütçesi bizin bütçeden fazla,yapılan herşey hazine garantili
Tr 31 16 Ağustos 2019 08:51
0
16.41 in espirisini anlayamamışsinız
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 14:02
Erdoğan ,gül , davutoğlu, arınç, babacan ,kurtulmuş, birbirlerini tamamlayan parçalardı.Tek başlarına hareket ettiklerinde başarı kesinlikle sıfırdır.ülkenin hali ortada.Bir belirsizlik var herkes bir şey olmasını bekler gibi.Kimse halinden memmun değil. Bir bereketsizlik var sosyal ilişkilerimizde ve maddiyatımızda.Para var imkan var ama bereketsizlik diz boyu.Bir toplum halinden mutlu değilse daha kötüsünü bekleyin sözü beni korkutuyor.
serkan 15 Ağustos 2019 13:58
Müslümanar, bu ülkede demokrasi dinine gore yaşamaya,demokratik partileri desteklemeye laik rejime ve atatürk ilkelerine baglı kalmaya zorlanıyor. suriye- gazze gibi yerlerdeki katliamları çaresizce seyretmeye mecbur ediliyo.bu trajik durum gayet normalmiş gibi gösteriliyo, sonrada utanmadan islamdan bahsediliyo .açık ve net bir şekilde şeriati-islami ilkeleri savunan bir oluşum,bir parti niye kurulmuyo? türkiyeli müslümanlar olarak; kanun yapanların anayasa yaparken mutlaka Kuran-i kerimi referans aldıkları bir sistemi istiyor ve toplumu buna davet ediyoruz.tek yol,tek kurtuluş budur.
okur 15 Ağustos 2019 16:56
1
teşekkürler ,istifade ettik.
musto 15 Ağustos 2019 13:48
Tamamı denendi görüldü tek bir dürüst adam sn Ahmet Necdet sezer kadar olamadınız. Her şey gözünüzün önünde oldu kiminiz saklandı kiminiz istifa etti kiminiz fetva verdi tanrısal özellikler yükledi kiminiz davamız zarar görmesin bahanesine sığındı. Bu vebal ile yaşayacaksınız artık telafi etme şansınız kalmadı.
Hiç 15 Ağustos 2019 19:06
1
Sayın Sezer de her türlü meziyetinin durustlugunun yanında özgürlükler konusunda başarısız bir tutum sergiledi..biz cumhurbaşkanı olduğunda üniversitede idik ve başörtümüzle okumak için çok umutlanmıştık..ama yapamadı.yapmadi.keske akp değil sayın Sezer başarsaydı
musto 15 Ağustos 2019 22:46
1
Akp kalsaydı bunu ömür boyu kullanırdı meclis akp oyuncağını elinden aldı.Odönem kızım boğaziçi üniversitesinde okuyordu sınırsız bir özgürlükler vardı kimse kimsenin giyimine kuşamına karışmıyordu birazda bunlar üniversite rektörlerinin iş güzarlığı ile dallandı budaklandı.Bu günde tersi oluyor.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 23:31
0
Anayasa kıtapçığıyla ülkeyi kaosa sokan,cem uzan ve ailesi bu ülkeyi soyarken cumhurbaşkanı olan kişi.harbiden kaç yaşındasınız o tarihlerde siyasetle ne kadar ilgiliydiniz?akp yi bugün bile muhafazakarlar gözünde alternatifsiz kılan aslında sizin bu yorumlarınız.akp nin kaybetmesini istiyorsanız Allah aşkına hiç bir yere yorum yazmayın okuyun bırakın...
Pori 15 Ağustos 2019 13:40
Yahu bırakın şu 'tayyib' i birileri pelikancılara götürdü' savsatasını. Tayyip bilerek, isteyerek ve de seve seve gitti oraya. Sahipsiz bırakacak değildi ya sağ kolu konumundaki fesat yuvası oluşumu.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 13:30
Yanlış üstüne yanlış. Yanlış üstüne yanlış.... Üstüne paralel şebekenin diktiği tüy. Olan tabana oldu. Adı geçenlerin parti kurması da sadece bölünmüşlüğe yarar. Ne diyelim? Hayırlısı olsun.
İbrahim Erdoğan 15 Ağustos 2019 13:24
Sayın Taşgetiren, Ortaya attığınız bu soruların pek çoğunun cevabı inanıyorum ki sizde var... Ayrıca kanaatimce, bazı kavşaklar çoktan geçildi ve "bir odaya kapatma" projesinin tatbiki zaten mümkün değil... Sayın Dilipak'ın yazdıklarına gelince: Ben de izliyorum ve gücün önünde rüku veya secde etmeme şeklindeki cesaretini takdir ediyorun. Diğer yandan, merakım şu: Kendisinin bu eğilmeden ayakta durabilme basiretinin ağırlığını mensubu bulunduğu gazetesi nereye kadar taşıyabilecek!..
E.K 15 Ağustos 2019 13:05
Koskoca kitlenin Reis'e sesini duyuramamasi gayet dogal. Tek Adam'lik boyle bir sey...En dogrusunu Reis bilidigi icin baskalarinin gorusleri oenmli degil. Muhafazakar kesim ne bekliyordu ki bu kadar saskin?..Biat kulturunden demoktatik degerler cikacagini mi? Iste tam da bu...demokrasi denen sey...! Insanlarin, yani herkesin sesisini duyurabilme sanati..Bunun adi demokrasi..Insanlar, buyuk adamlar, tek adamlar, reisler, kahramanlar istemiyor...Huzur ve demokrasi istiyor..Mevcut idarecilerle bu mumkun gozukmuyor..
Sayın Erdoğan hata veya uygunsuz is yapmaz Ak parti yapar, koşullanmasıyla ,ön kabulüyle hareket edenlerde At gözlüğü var.
Seküler ihl li.. 15 Ağustos 2019 12:47
Öyle güzel tatlı tatlı bitiyorsunuz ki.. içinizden babacanda çıksa o da çıksa bu da çıksa bilinki bittiginizin göstergesi bunlar...biz bir şey yapamadan bitiyorsunuz en güzeli en tatlısı da bu.. yaptiklariniz tamamen kendi elinizle yaptiklariniz .. gündeminiz bence iyi tükendik ama güzel tükendik olmalı..
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 21:41
0
Helal !..
Kaan 15 Ağustos 2019 12:06
İnsanlarımızı önceleyen,güven veren, mutlu eden,sorunlarını çözen çalışmaya önem vermeliyiz.İnsanlarımız zamanla değişiyor.Yaşadığı bir olay diğerlerini unutturabiyor.Güvenlikle beraber güvende verilmelidir.İnsanlarımızın problemlerini umut vererek uzatmadan çözülse sağlıklı toplum sağlıklı büyür,gelişir.Sonunda acıda olsa pozitif düşünmeliyiz.Bunu yapabilen topluluklar hep kazanmıştır.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 12:01
Sizin nezaketle Muhafazakârlar dediğiniz kesim siyasal İslamcılar ve artık miatları doldu. Zamanında merkez beğenilmiyordu ama dönüş ister istemez yine ona olacak. Katı laikçi ve ardından dinci politikalar ülkeyi perişan etti. Bunda sonra demokrasiyi öne çıkaran kazanır.
cemal özkaya 15 Ağustos 2019 11:58
sağın alternatifi yine sağdan olur. sol sağın yerini dolduramaz. ama imamoğlu gibi halkla barışık siyasetçiler solda insiyatifi ele geçirirse bir fark kalmaz. dinle barışık dinsize dinsizliğindeb dindarada dindarlığından dolayı karışılmayan bir laiklik anlayışınada sahip olurlarsa geçmişten birde özür dilerlerse ha sağ ha sol ne farkeder. ama dinin siyaete alet edildiği siyaset anlayışından tezelden kurtulmamız lazım. olan o harika hakikatlara oluyor. bunu temsil eden sizseniz gereği yok diyenler maalesef çok ciddi oranda. bu anlayışa sebep olunmuşsa bizim hezimetimizdir.
Tr 31 15 Ağustos 2019 18:09
2
Sağ iktidarlar hep borç alır borç bırakır.Kabak sol iktidarların başına patlar.Ekonomi perişan , hemde çok perişan olduğuna göre sol parti iktidara gelecek gibi geliyor bana.Bence sol bir parti bir dönem iktidara gelmeli ve geçmiş hükümetlerden hesap sorulmalı.ittifaklar chp ye iktidar imkanı sunabilir.Eski parlementer sistemde çok zordu chp iktidarı. ittifaklarla bu iş kolaylaştı.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 11:59
Ahmet bey, Kuran'a "bakara makara"diyen bir zihniyet ve ona gondolluk yapan birilerinin "Allah bizi görüyor" diye kendi aralarında muhasebe yapmasını mı bekliyorsunuz.Veya gerçekten bunlar "Allah'ın kendilerini gördüklerine inanıyor mu?".Siz bunlara inanıyor musunuz?
dünya malı 15 Ağustos 2019 11:57
her devire damgasını vuran ünlü sözler vardır: ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler gibi. ''Siz akrabalarınızı, yakınlarınızı ve hatta bir çırpıda iş sahibi yaparken millet niye işsiz güçsüz kalıyor?" diye soranlar var! ne densiz insanlar yaa!.
KHK lı 15 Ağustos 2019 11:22
Sayın Taşgetiren SİZ “Allah hepimizi görüyor” imanıyla yaşıyor musunuz? Olayları "Allah bana ahirette sorarsa ne derim" hassasiyeti ile mi analiz ediyorsunuz?
cumhur 15 Ağustos 2019 11:18
Ülkemizde demokrasi kültürünün gelişmediği açıktır.Hükümetler gelip geçici olduklarını unutmamalı!Aslolan devlettir.Herkes devletin hizmetkarıdır.Devletin kırmızı çizgileriyle hiç bir hükümet oynamamalıdır.Parti kurulmasına cumhurbaşkanının bakış açısı yanlıştır.Hani lafta farklılıklar zenginliğimizdir diyorlardı!Odak noktası devlettir.Sonumuz hayırlı olsun inşallah...
Okur ve Sorar 15 Ağustos 2019 18:30
0
"Herkes devletin hizmetkarıdır" düşüncesi eksiktir. Aslolan sadece devlet değil aynı zamanda insandır. Herkes devletin hizmetkarıdır ve devlet herkesin hizmetkarıdır. Hizmet karşılıklıdır.Karşılıklı hizmet olmazsa ne insan kalır ne de devlet. İnsanımızın en önemli yanılgılarından birisi ben devletimin hizmetkarıyım dedikten sonra devletten hizmet beklememe düşüncesidir. Devlet ve insan iç içedir ve birbirinden ayrılamaz. Sadece devlet kutsanıp insana değer verilmezse ergeç o devlet yıkılır. Devletin yıkılmasıyla beraber insan da yıkılır. Bugün devlet insana ne kadar değer vermektedir ?
İsimsiz 15 Ağustos 2019 11:03
Pelikancılar samimi Müslüman olsalar, gavur hayvanı ismiyle anılacaklarına, ümmet hayvanı deveciler gibi bir isimleri olurdu.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 11:46
0
"gavur hayvanı" ??? Tüm mahlukat Allah'ın ayetleri; sadece kuşlar, böcekler değil "gavur" dediklerin dahil. Allah bu dini cahillerin ve siyasal islamcıların temsil etmesinden muhafaza buyursun. Amin
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 11:58
0
muhtemelen niçin "pelikancılar" denildiğine dair de hiç bir fikrin yok!
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 13:45
1
Güzel şaka. Ama bazıları ciddi sanmış.
İsimsiz 15 Ağustos 2019 15:13
1
Teşekkürler, 13:45.
Umut Emiroğlu 15 Ağustos 2019 10:57
AK Parti ve Erdoğan yolun sonuna geldi. Zira gelinen noktada "muhafazakar" taban kendi içerisinde ayrışıyor: bile-isteye yapılan yanlışları, haksızlıkları, ülke kaynaklarının yandaşlara peşkeş çekilmesini, yenen kul haklarını, yolsuzlukları... kendi "dindarlık" anlayışında yanlış bulan, bunları "vebal" olarak görenler AK Parti ve Erdoğan'dan uzaklaşıyor. Bunları kendi "dindarlık"ları için sorun görmeyen, sloganlarla tatmin olanlarsa aynı yolda devam ediyor. Ama bunların sayısı Erdoğan'ı iktidarda tutamaz.
Mehmet 15 Ağustos 2019 20:34
0
Umut bence ak partiden, ak partililer ayrılıyor ama.liyakatsiz,yalaka ve en.onemlisi hdp gelse hemen oraya demir atacaklar ayrılmıyor.Ak parti işe bunları besliyor
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 10:46
Muhafazakarlarin yonetim tecrubesi hem kendilerine hem ulkeye zarar verdi ve vermeye devam ediyor. Son 18 yilda manevi anlamda ilerleme yok, alkol tuketimi artti, mahkum sayisi artti, mahkemelerde dava sayisi artti, farkli toplumlarin birbirine bakisi keskinlesti, trafik kurallarini ihlaller artti. Daha cok yiyip obez olduk diye mi, manevi acligi luks maddi mallarla karsiliyoruz diye mi sevinelim.
umut 15 Ağustos 2019 12:21
0
bu ülkede eskiden gerçek MÜ'MİN insanlar da vardı. bir sakallının bir çarşaflının seviyesine indirdiniz inancı. kaybedilenleri yerine koymak inanın çok ama çook zaman alacaktır, hiçbir tarkat markatta beceremez artık bundan emin olabilirsiniz!.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 10:43
RTE bir araç dediği demokrasi treninden indi ve amaçına kısmi de olsa ulaştı. Şimdi adamı zorla o trene tekrar bindirmek zor artık. Çünkü oda biliyor ki öylesi bir durumda sonun gelişi daha da hızlanacak.
Demircan 15 Ağustos 2019 10:35
Hz.meryem dizi filminde mescidi aksayi kendi çikarları doğrultusunda kullanan haham başı vicdan muhasebesi yapan genç hahama gökten musa inse benim kurduğum bu çıkar zincirini kıramaz diyordu. Peki bugün kü durum ne.
Seküler ihl li.. 15 Ağustos 2019 12:49
0
Aynısın tıpkısı
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 10:32
Ahmet Bey lütfen, sizde biliyorsunuz, o gidenler cok ugrasmistir konusmak icin ama nafile.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 10:22
Muhafazakarların ekserisi çoğu şeyin farkında değil...ayrıca toplumda muhakeme yeteneği pek yok bu da müktedirler için iyi bir silah
EMEKLİBİR VATANDAŞ 15 Ağustos 2019 09:55
Acaba 'birileri' mi götürüyor o karargaha yoksa o karargah kendisinin bilgisi dahilinde mi hareket ediyor? Bence ikincisi.Niye ısrarla hep O ,doğru ,haklı çevresi kötü?
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 09:48
Bu iş davutoğlu, babacan ve gül ile değil yine erdoğan gibi dik bir karakterle olur.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 20:35
0
Hocam dik karakterler avrupada genelde ilk Okul mezunlari olur cünkü Cok bilgisizlerdir ve herseyi bildiklerini sanirlar ;) ama malesef müslüman ülkelerinde dik karakterler aranir neden acaba. Kurani bile okuyup anlamaya calismiyoruz.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 09:29
Gemi su alıyordu, Kaptan yalan söylüyordu. İşin acısı herkes bunu biliyordu ama birileri ısrarla uyuyor taklidi yapıyordu.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 14:25
0
Odada fil vardı ve kimse görmüyordu.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 09:27
Bence "islam'ın siyasallaşması" nı ya da "siyasal islamı tartışmak gerekir. Tabii ki dindar insanlar da siyaset yapma hakkına sahiptir ama mesele Hz. Ali gibi mi olunacak Muaviye gibi mi, 4 halife gibi mi yaşanacak Emevi/Abbasi gibi mi, İmam-ı Azam gibi mi fetva verilecek Hayrettin Karaman gibi mi? Allah rızası için mi çalışılacak menfaat için mi? Erdoğan ve arkadaşları bu konularda menfi cevaplardan yana oldu maalesef.
Harun 15 Ağustos 2019 09:17
Reis asla doğru söyleyeni karakterli insanları yanında tutmuyor.babacan davutoğlu gül. Yalaka istiyor...........hepsi. Ailesi özal gibi siyaset ve ticarete batmış durumda.Burada tek kaybeden var. Muhafazakar kesim
muhafaza edilecek ne kalmış da, muhafazakar kavramı kalsın...evrildik, devrildik .. hepimiz boyumuzun ölçüsünü aldık, memleketimizde müstehakını aldı..olan biten tiyatro ve bu sebeblerle geçinenler de bu yalan tiyatronun aktörleri..bir eden unsurlar bittikçe, sekülerizm ve emperyal işgal , altın çağını yaşar..merak etmeyin, sadece bir kuşak sonra tarihe gömüleceğiz.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 13:12
0
Bu gün Z. Livaneli Sözcü'deki röportajında "bu Millet her zaman uçurumun kenarında frene basmasın bilmiştir" diyor.Bir "muhafazakar" olarak aynen katılıyorum.ve yine 13.y.y.daki (Yunus,Mevlana vd. ni kastederek) yükseliş ve ihtişamı yakalayışımızı da bu gün aynı degerlere dönmek suretiyle yeniden yakalayabilecegimizi ifade ediyor.yani kasmaya gerek yok.Bu Millet her zaman çıkış yolu bulur.Ama AKP iktidarı ikdarı bir çok şeyi yerle yeksan etti.Milli görüşe bulaşmış hiç bir oluşum bundan sonra Türkiye’de hayat bulamaz.zaten ütopya oldugunu biliyorduk, şimdi gerçeğini de gördük.
Krr okr 15 Ağustos 2019 09:00
Cemaatçi diyerek tasviye edilen şirketlerin yönetim kurullarına ve işyerlerine binlerce AKP yandaşı yerleştirildi. Özellikle yönetim kurulları AKP il ve ilçe yöneticileri ile milletvekili adayı olup kazanamayanlar ile dolduruldu. Olay islam hukukuna göre ganimet paylaşımı imiş. Ganimetin yüzde 20'si devlet başkanınınmış. Utanmadan MİLLETİN SERMAYESİ olan kurumları kendilerine peşkeş çekmişler. Milleti düşman, malını da ganimet gören anlayışın Allah cezasını versin. Ahmet hocam bir gün de bunu yazın Allah rızası için.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 09:45
0
Seküler ve modern bir din ve örtünme anlayışını normallestirerek büyük vebal aldılar. Gençlikte her anlamda ahlâk bitti. Yan ağla dön ağla
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 08:57
Sayın yazar hala umutsuzca bekliyorsunuz ya ak partinin kapısında...belki eski mutlu günlere döneriz umuduyla...
TR 31 15 Ağustos 2019 08:41
ESARETTEN ÇIKIŞ: Akp ve Recep Tayyip Erdoğan derinlerin:Bahçelisinin Perinçeğinin ( ergenekonun) esiri olmuştur. Garabet Başkanlık seçiminden sonra 50+1 ile Bahçeliye ve faşıst pilitikalarinın esiri olmuş, fetö ile mücadele edeceğim diye ETÖ ile işbirliği yaparak Perinçegin esiri olmuştur.Bundan dolayıdır ki Akp erime sürecine girmiştir. Çözüm Başkanlık sisteminden vaz geçilmeli , Akp nin yönetimi bir süreligine GÜL 'e bırakılmalıdır.AB kıriterleri acilen uygulanmalı (Adalet ve tam demokrasi için) yoksa iktidarı derinler çala çala dövmeye devam eder ve hışı çıkmış vir Akp yi siz düşünün a
rrr 15 Ağustos 2019 08:33
pelikancıların asıl liseri rte de ondan
karar okuru 15 Ağustos 2019 08:26
adaletin olmadığı yerde her şey bozulur
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 08:10
Keşke olsa böyle bir buluşma ama uzulerek görmek zorundayız ki Erdoğan geri dönüş çizgisini geçti. Ve bu beklenti, davası olan muhafazakar camia için vakit kaybıdır. Ve şu bakış açısı da gerçekleri görmemize engel olmakta lüzumsuz beklentiye girmemize sebep olmakta, Akparti nin olumsuz, içimize sinmeyen politikalarında Erdoğan i birilerinin yönlendirdiği veya yanilttigi vb. Erdoğan akparti nin bütün politikalarında savrulan, yönlendirilen değil belirleyen yöneten iradedir. Bu pelikancilarla olan ilişkide de böyle. Bu sebeple Vakit kaybetmemek için muhafazakarlar yeni bir hal ile hallenmeli.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 07:59
Bir zamanların siyasi liderleri,bir zamanlar yoktular..Işıldadılar ve esameleri okunmuyor artık..Şimdi de yeni ve ismi bilinmeyen birileri gelir..İmamoğlu gibi..Mahkeme kadıya mülk değil..Bu ülke ne liderler..zenginler..sporcu ve sanatçılar gördü..Neredeler.!Kur'an-Kerim,kitabım diyoruz,fakat Kur'an hükümleriyle yönetilmiyoruz..Bu da ayrı bir tezat hayatımızda..Selamlarımla
Abdi 15 Ağustos 2019 07:43
Akp de pelikanci filan kimse yok. Kimse erdogan disinda guce sahip degil. Eger pelikancilar guce sahipse pelikancilar erdogandir.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 08:31
1
Kesinlikle katiliyorum
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 06:19
İflas etmiş bir zihniyet bu pelikan mı melikan mi nedir bunların iftiralarından medet uman artık yolun sonundadir çünkü iftira ve yalandan beslenen sözde dava yani İslam ile ne kadar ilintilidir öyle ilahi bir şeye maruz kalır ki parçaları hiç bir zaman bir araya gelmediği gibi yok olur giderler öyle siz Allah ın ismini onun kerih gördüğü işlere karıştırın ondan sonra hayır bekleyin bu yok olmanın habercisidir
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 05:54
Muhafazakâr görünenler " Yasaldır ama helal değildir" Alev Alatlı
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 05:26
Davutoğlu ve Babacan ayrı parti kurarlarsa CHP aradan sıyrılıp birinci parti olur.Sağ seçmen bunu bildiği için CHP gelmesin diye yeniden AKP'ye yönelir.AKP'nin şu anki oyu %28-%40 arasında.Babacan ve Davutoğlu birleşip öncelik olarak AKP tabanına hitap eden merkez bir parti kurarlarsa AKP'nin oyu %35'in altına iner.Önümüzdeki süreçte 1999'daki gibi DSP,MHP ve ANAP benzeri,CHP-İYİ Parti-Davutoğlu'nun Partisi koalisyonu kurulabilir.
Muhafazakar camianın bir üyesi olarak şahsen benim bir tek gündemim var o da hakkın, hukukun, adaletin yerini bulmasi ve yaşanan haksızlıkların, huzursuzluklarin ve adaletsizliklerin bir an önce son bulması. Gerisi gelir evvel Allah.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 05:10
Muhafazakar kesimin böyle bir gündemi yok. Bu söylediklerin muhafazakar olmayanların gündemi.
Maraşlı 15 Ağustos 2019 09:05
0
Haklı adam biz muhafazakar değiliz. Muslumaniz
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 13:27
0
Muhafazakar kelimesi Hristiyan batı siyasetinde kullanılan bir kelime.Bizi baglamaz yani.Ama AKP de Milleti dinden iman dan soguttu."bunlar müslümansa ben degilim" sözünü sık duyar olduk.Ak parti iktidara geldiğinde atasözü gibi veciz prensipleri vardı.şimdi ne var. Söylenenler dogru olmasa bile bu tür söylentilere meydan verilmemesi gerekmez mi.dogru dürüst olmak, hesap verebilir olmak, adalet mülkün temelidir prensibini her zaman baltacı yapmak gerekmez mi. Hemen bunlar hayata geçirilmeli ve diğerleri ekonomi, siyaset, sosyal Politikalar da buna göre biran önce şekillendirilmelidir.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 04:40
Davaya ihanet etmeyen bir tek Cumhurbaşkanı diğer herkes trenden indi yada indirildi. 3. Sınıf Varoş siyaseti bunlar. Yaw sıkıldık ha
KARAR OKURU Demkr hukukçu 15 Ağustos 2019 12:22
0
Dava dava diyorsunuz. Allah aşkına geriye dönüp bir bakın dava ileri mi gitmiş geriye mi? Hem Türkiye içinde hem dışarıda dava geri gitmiştir. Davaya güven sarsılmış. Islâm radikal ve siyasal dincilerle bağnaz cemaatlerin elinde oyuncağa dönmüş, peşlerine takılanlar dahil hemen herkes zarar görmüş, ya pisi pisine ölmüş, ya hapislere düşmüş, ya da mülteci olup denizlerde boğulmuş, evinden yurdundan olmuş. Bu mu dava? Böyle dava olmaz olsun. Olmasa daha iyi olurdu.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 04:41
Muhafazakar camianın çocukları hapislerde. Bu adamlar çıkacak af için heyecanlı bekleyişte. Bu önemli bir gündem maddesi.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 02:18
Babacan'ın durumunu Hüsamettin Özkan'a çok benzetiyorum. O da Ecevit'in en yakını, ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı iken partisinden ayrılıp kemal derviş ve diğer liberal figürlerin itelemesiyle ayrı parti kurdu ama sonu hüsran oldu. "Brutus" olarak anıldı. Davutoğlu'nu da ismail cem'in durumuna benzetiyorum. O da entellektüel bir insandı. Ama hırsı kapasitesinin ötesine geçti ve onun da sonu hüsran oldu. Davutoğlu onun hikayesinden ders almalı ve akademisyen olarak hayatına devam etmeli bence. Siyasete uygun kişiliği yok izlenimi bırakıyor bende.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 13:23
1
Kardeş bu sandığın kişilikler H.ozkan veya rahmetli ismail cem falan gibi kişilikler değiller.Toplumda ciddi karşılıkları olan kişiler. Bence yorumun orantısız. ..
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 01:44
Gündemdekiler: 1.insanlara ve doğa daha nasıl zulmedebiliriz? 2.çoluk çocuğumuzu hısım akrabamızı nasıl kayırabiliriz? 3.insanların dini duygularını nasıl suiistimal edebiliriz? 4.cambaza bak oyununda bugünlerde ne sergilesek? 5.vatan millete ayağı ile neleri peşkeş çekebiliriz? 6.aklı çalışan itiraz edenleri nasıl vatan haini ilan edebiliriz?
muhafazakâr camianız, bir takım mecralarda maalesef özelliklerini kaybetmiş olmaktadır. artık etiket önemli ve ellerine geçen fırsatı ilahi bir armağan bir lütuf olarak görmektedir. içinde bulundukları müreffeh ve şatafatlı hayatı çok sevip MUHAFAZA ederek, işlerinde ve kapital hayatlarında , çok çok ,daha çok, en çok KÂR nasıl edilir? sualiyle bu yollar aranmakta ve çoğu zamanda bulunmaktadır... ALLAH hepimizi görüyor imanı ile meseleye bakmak mı? onu başka hikâyelerde anlatırsınız, BEYTÜLMALI asla unutmadan...
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 01:27
Binlerce insanı geçtim, yüzlerce bebeğin günahına girmiş bir partinin pırıltısı mı vardı ki...Bunlara rağmen bir pırıltı görüyorsanız durum vahim demektir. Babacan/Davutoğlu'na gelince, bu meselede ve benzeri insan hakları ihlalleri konusunda dişe dokunur bir itirazlarını duymadık. Yesinler birbirlerini, çok da fifi.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 09:05
0
Yesinler, bitirsinler birbirlerini. Siyasal dincilerin yaptığı zararı kimse yapmadı bu ülkeye. En kötüsü inanç sarsıntısı geçiriyoruz. Gençlerin umutlarını körelttiler. Gitsinler de en azından gelecekten umudumuz olsun.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 01:29
Güzel sorular sormuşsunuz, ama bunlar sadece muhafazakar camianın değil millet ittifakı denilen muhalif cenah ve yurtdışı cenahların da fazlasıyla gündemini oluşturan hususlar. Ama bu girişimlerin başarılı olacağını zannetmiyorum. Ecevit'e en yakınları tarafından atılan kazığı hatırlamam mısınız? Kazığı atanlar seçimlerde ne biçim hüsran uğramışlardı. Erdoğan ile A.Gül arasındaki durumu Atatürk ile İnönü arasındaki duruma benzetiyorum. Biri lider, diğeri 2.adam. 2.konumdaki adamın haseti gibi geliyor bana abdullah gül'ün pozisyonu.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 12:19
1
A Gül 'ün hiç mi antidemokratik uygulamalardan ve otoriter demokrasiden rahatsiz olmadığını düşünüyorsun değerli kardeşim azıcık da öbür pencereden bak lütfen. Ülke sinirli, öfkeli, her şeyin en doğrusunu ben bilirim, benden baska herkes hatalı diyen bir adamın elinde. Hatalarını zoraki gören, gördükten sonra da hiç gereğini yapmayan ve halkın oyunu alma ile affedildigini düşünen bir adam. 17 yıl sonra bütün politika alanlarinda fiyasko ile neticelenmis bir iktidar var. Ülkenin halini göremiyorsunuz daha ne diyelim biz size?
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 01:32
0
12.19, belki siz de haklısınız, ama ben A.gül'ü hiç tanımıyorum. AKP iktidarı boyunca bakanlık,başbakanlık, hatta 7 yıl da cumhurbaşkanlığı yaptı ama bu çok uzun süre zarfında hiç sesini, bir itirazını dahi duymadım. Yanlış mı? Çok silik bir profilli vardı. Sanırım etliye sütlüye karışmayan iyi, uslu bir bürokrat havası vardı.yanılmış olabilirim, ama sıradan bir türk vatandaşı olarak A.Gül'ün bende bıraktığı ızlenim bu maalesef...
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 01:13
Olmazzz. Testi su sızdırıyor. Kelimize derman olacak olan bir merhem yok kimsede. Ak partide yok, diğerlerinde de yok. Millet kerhen birine evet diyor. Ama bu biri artık AKP değil. Umutsuzda yaşanmaz değilim!
istanbuloğlu 15 Ağustos 2019 01:09
A.Lâtif Beyin çok harika bir tesbiti var;"biz iktidara geldiğimizde, dedikki,insanları öyle güzel, öyle adii, öyle dürüst yönetelimki, dost ve düşman bizim yönetimimizden memnun olsun;ve de desinler ki; Bu müslümanlar; ne dürüst,çaliskan,hilesiz örnek alınacak insanlarmış.ve bize hayran olup, ardındanda bizim dinimize sıcak baksınlar ve islama yaklaşsınlar; böylece müslümanların kredisi artsın diye ikdidara geldik" Ama gel görki; Adamların böyle bir misyonu yoksa;misyonu erken vadede çıkara dönüştürme peşinde koşanlarla, Çıkarı misyon altında gizleyenlerle yola çıkmanın sonuçları bunlar.
............. 15 Ağustos 2019 00:51
…....son perdeydi bu, beklemeyin. film bitti...…..
Gundem 15 Ağustos 2019 00:34
Muhafazakar camianin unsurları ve gundemleri şöyledir efenim1.Gundemleri İktidarlarini ne pahasına olursa korumak isteyenler 2. Gücü bir süre kullanmış ,ama akillarina birden adalet,hukuk,insan hakları gelmiş gündemi değişim filan olanlar 3. Üst bürakraside olupta gundemleri bir kaç yerden daha maaş olanlar .4 alt bürakrasiden olup gundemleri şube müdürlüğü genel müdürlük vs yeni makamlar olanlar.5 müteahhit olup gundemi ballı ihaleler olanlar 6.Mutedeyin diye adlandırılan gündemi de hep geçim ,kira ,çocuğun gelecegi,enflasyon vs olan ama her seçimde bismallah deyip oy kullananlar.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 00:02
PELİKANCILAR BU İŞE EL ATTILARSA YAKINDIR.DAVUTOĞLU ve BABACAN BEYLER e SALDIRILAR ve İFTİRALAR. ama bilmiyorlar ki SAY EDEN SAY OLUNUR.ATTIĞI İFTİRALAR KENDİ ALEYHLERİNE FİTNEYE SEBEP OLUR..HİLE YAPANLAR YAKINDA YÜCE ALLAHIN MEKR' İNİ GÖRÜRLER.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 00:01
Savunulacak, konuşulacak hiç bir şeyi kalmadı. Akdeniz'de çelik çomak oynuyoruz. Bir iş yaptığımız yok. Suriye'de ABD'nin atına bindik yine. Sayemizde Pkk devleti kuruluyor. Ekonominin bir tweetlik canı var. Eğitim yerlerde. Bütün komşularla papazız. 5 milyon Suriyeli başımıza bela. Çift maaşla devleti yemeler. Gündem neymiş? Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu.
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 01:38
2
dogru soze ne denir...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN