Back To Top
Mursi’nin şehadeti: Türkiye’nin 1960’ları

Mursi’nin şehadeti: Türkiye’nin 1960’ları

 - Son Güncelleme: 20.06.2019 Perşembe 08:47
- A +

Mursi devrilip, İhvan’dan pek çok arkadaşı ile birlikte idamla – müebbedle yargılanmaya başladığında “Mısır Türkiye’nin 1960’larını yaşıyor” diye yazmıştım.

1960’ta Tek Parti döneminden sonraki ilk demokratik süreçte halkın oyları ile iktidara gelen Demokrat Parti – Menderes iktidarı askeri darbeyle devrilmiş, Başbakan ile birlikte iki bakan idam sehpasında can vermişti.

Bir İslam ülkesinin demokratik tecrübesinin son derece dramatik biçimde inkıtaa uğramasıydı bu. İşin en temelinde “Halkın Müslüman karakterinin sistemle nasıl uyum sağlayacağı” sorusu vardı.

Türkiye 1960’la birlikte girdiği “Askeri müdahaleler süreci”ni, yakın zamana kadar yaşamaktan kurtulamadı. 27 Mayıs 1960 – 15 Temmuz 2016 arasına açık – örtük darbeler girdi.

Ak Parti iktidarı 28 Şubat’ın arkasından geldi, 2007’de e-muhtıraya muhatap oldu, 2008’de  kapatma davası ile karşı karşıya kaldı, 2016’da da akla ziyan biçimde dini zeminde oluşmuş bir hareketin askeri alandaki uzantılarıyla giriştiği darbe hareketine maruz kaldı. Allah’a şükür püskürtüldü.

Cezayir’de darbe yaşandı. (2012) “İslami bir kadro” iktidara gelecek diye…

Ve Mısır… İlk demokratik seçimde İhvan-ı Müslimin adayı Muhammed Mursi Başkan seçildi. Türkiye gibi Mısır da bu coğrafyanın ve İslam dünyasının kilit ülkelerinden birisi idi. Bu Coğrafya’yı 20’inci yüzyılın başında dizayn edenler her ülkede neyin nasıl gittiğini gözleyegeldiler. Türkiye gibi Mısır da gözlenenler arasında idi.

“Türkiye’de İslam çok olduğunda” orada bir yerlerde “Ne oluyor?” diye sorulduğu gibi Mısır için de, İran için de, Kuzey Afrika için de İslam, öngörülen boyutları aştığında “Ne oluyor?” sorusu sorulur.

İhvan ve Mursi “Mısır’da İslam’ın çok olduğu”nun işareti olarak değerlendirildi. Tayyip Bey oraya gitti, bu tehlikeyi sezdiği – bildiği için kimi uyarılarda bulundu, ama darbe planlayıcılarının eyleme geçmesi önlenemedi. Beş vakit namazlı bir generalden darbe geldi, Amerika onu alkışladı vs…

Mursi’nin “Şehit Seyyid Kutup-1966” ya da “Şehit Menderes” çığırına girişi böyle başladı. 

İşkence, Hücre hayatı – Demir kafesli duruşma…. diye sürerken bir mahkeme salonunda son nefesler verildi.

Şehit emanetini Yaradan’a teslim etti, kurtuldu.

2019’lara geldiğimizde Türkiye bir İslam ülkesi olarak yaralarını sara sara ilerliyor. Riskler bitti mi, tabii ki bitmedi.

Ama Mısır başta olmak üzere sıra sıra İslam ülkesi “sistem sancıları” içinde kıvranıyor. Mısır gibi bir İslam ülkesinde 2000’li yıllarda hala darbe yapılabilmesi her Müslüman için ibret vericidir.

Mısır dışındaki İslam ülkelerindeki sancıyı anlatmaya dilimiz varmıyor.

“İslam dünyası” diye içimizde bir umut alanı var ya, devlet yöneticilerini ölüme uğurlaya uğurlaya nasıl olacak o dünya? Mursi’nin şehadetini kutlarken, ona Allah’tan rahmet dilerken, buna kafa yormamız lazım. “İçimizden Sisiler nasıl çıkmaz?” “İslam dünyası nasıl İslam dünyası olur?” sorularının cevabını bulmamız lazım.

 

Karamollaoğlu: Biz bir iddia olarak varız!

Dün Saadet partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve İstanbul BŞ. Başkan Adayı Necdet Özçınar’ın basın toplantısında bulundum. Geniş bir gazeteci topluluğu vardı.

İlgi normaldi çünkü seçime üç gün kala Saadet oyları kilit özelliğini koruyor ve Ak Parti de Saadet seçmenini etkilemeye çalışıyordu.

Bir gün önce Binali Yıldırım, Milli Gazete’yi ziyaret etmiş, “Bizim neyimiz ayrı?” gibi bir soru sormuş ve o güne kadar kırıcı sözlerden dolayı “Özür diliyorum” demişti. Özür Milli Gazete’de sür-manşetten verilmişti, acaba bu bir yumuşama anlamına mı gelmekteydi?

Bunlar soruldu Temel Bey’e. Cevaplar şöyle özetlenebilir:

-Aday çekme söz konusu değil. Bizim gündemimizde öyle bir şey yok. Aday çekilse bile seçmenin nereye oy vereceği belli mi?

-Biz bir iddia olarak varız. Çözümlerimiz var. Teveccüh olursa ülkeye hizmet ederiz. Ayrıca biz Adalet, hakkaniyet, hukuk, ahlak gibi müesseseleri önemsiyoruz. Bu çerçevede yeni bir seçmen kitlemiz de oluştu.

-Türkiye’nin iki kutuplu bir yapıya mahkum edilmesini onaylamıyoruz. “Seçimi kazanmak için öyle bir düşmanlık iklimi oluşturalım ki haksız olsak bile bize destek verilsin” yaklaşımını tasvip etmiyoruz.

-Binali Bey mutedil bir insan, diyalog kurulabilir. “Bizim neyimiz ayrı?” denirse, biz de “2001’de neden ayrışmıştık?” sorusunu sorarız.   

-Şu anda devlet aşiret gibi yönetiliyor, hatta aşiret bile böyle yönetilmez. 

Temel Bey, seçim değerlendirmelerin ötesinde “Maraş’ın açılmasını olumlu bulduklarını, “Türkiye’ye dost bildiğimiz ülkelerden saldırı olma” ihtimali bulunduğunu, bunun için “S-400’lerin alınmasını desteklediklerini” ifade etti.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 20 Haziran 2019 23:43
Temel bey sadece Ak parti kaybetsin diye CHP ile işbirliği yaparak Türkiye deki dindar insanların kalbi ve ruhunda derin yaralar açmıştır.
KARAR OKURU 20 Haziran 2019 23:51
2
Hala mı temel bey takıntısı. Dindarların takdirini kazandı ama anlaşılan sizin ruhunuzda yara açmış.
KARAR OKURU 20 Haziran 2019 22:30
Imamoglu kazanirsa hapse attiracagim diyor. Kabile devletinde normal seyler bunlar.
KARA 20 Haziran 2019 21:43
Ben Mursi'nin mazlumiyetine değer veriyorum. Günahları olmadığına kefil değilim . Allah'ın rahmetini "nasıl taksim edeceğine" de karışmam... Allah'a "iman ettik" deyip, ancak "Allah'ın hukukundan yoksun" görünen Islam dünyasının perişan haline bakınca, belki sadece "İslam olmuşuzdur" diyerek, tüm müslümanları ve bizleri affetmesini Yüce Mevlâdan diliyorum.
KARAR OKURU 20 Haziran 2019 18:48
Binali Bey'den Kurt vatandaslara : "Kurtceyi yasatmak icin ne gerekirse yapacagiz. Kurtce anadili ogreten ogretmenler yetistirecegiz"..Bugune kadar neden yapmadiniz? diye bir soru sorulursa ne cevap verecek acaba. Cok tuhaf bir ulke burasi.
TR 31 20 Haziran 2019 18:38
Amerika FED BANKASI FAİZ ARTIRİMINA GİTMEDI VE TÜRKIYEDE DOLAR 5.80 ALTİNA GERILEDI.BUNA NE DİYECEĞIZ. -TURAMP REİSI SEVIYOR MU DİYECEĞİZ SEÇIME 3 GÜN KALA BU KIYAK MI? -ABD DIŞ GÜÇ DEĞİL MI ŞİMDİ. YOKDA SEÇIM ÖNCESI SEÇMENİ IKNA IÇIN BU KADAR OLUR MU DİYECEĞİZ.
Okur 20 Haziran 2019 18:13
31 Marttan önce, Kürtlere terörist, CHP kilere Zillet, İYİ partililere dönek, Saadet partililere hain diyeceksin, Şimdi iki oy uğruna D.Bakırda Kürdistan, pekeke diyeceksin, Kürtlerin kendi dillerinin de eğitimi onaylaycaksin, gazete gazete gezip özür dileyeceksin..Mahallede kimsenin yüzüne bakamaz olduk. Bu tutarsızlığı red ediyorum. Oy kullanmayada gitmeyeceğim.
aklı selim 20 Haziran 2019 16:12
Temel in zihnıyeti İstanbulu kazanamayacağız fakat Binali yıldırımın kazanmaması için elimizden geleni yapacağız zihniyeti Şeytanın sağdan yaklaşması değil de nedir? Edirneyi Enver alacağına Bulgar alsın diyen zihniyetin bugünkü yansıması !!! yazıklar olsun...
KARAR OKURU 20 Haziran 2019 19:10
0
Temel Beye vatan haini diye hakaret et, pasaportunu iptal et, ondan sonra da "ozur dileriz ya, adayini cek de oylariniz bize gelsin" diye kandirmaya calis.
Musto 20 Haziran 2019 13:40
Biraz insaf 10 yil memleketi idare edecek ve güç sarhoşu olacaksin çoğunluk bizde istersek hilafeti getiririz tahkikat komisyonları vatan cepheleri kurarız muhalif liderlerini .hapse atarız şehirlere sokmayız orduyu bas çavuşlarla yonetiriz. Bunlar darbe için bahane olamaz ama hic bir zaman bu kafayla huzurlu bir ülke yönetemezsiniz.
Murat124 20 Haziran 2019 12:06
Mursi'ye Mevlam rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Seçimle gelip hain bir darbeyle gitti. Mark Curtis,'in Secret Affairs: Britain’s Collusion with Radical Islam adlı kitabını okuyun. İhvan hareketinin İngiltere tarafından finanse edilişini de anlatır. -Kurtuluş Savaşımıza karşı kurulan İngiliz Muhipleri Cemiyeti'nin üyeleri kimlerdi? -Tıp doktoru Rıza Nur, küfürlü ve yalanlı hatıratını niçin British Museum'a emanet etmiştir? -Avukat Kadir Mısıroğlu 83'te neden İngiltere'ye iltica etti? İngiltere, Müslüman ülkelerin seküler ve üniter olmasını istemez, çünkü o zaman bölemez.
Muhtefi. .. 20 Haziran 2019 14:19
1
Sıkıntı şu ki Duygular ile Yaşıyoruz. Tespitler doğru çözüm (Sekulerlik) Sanırım mantıklı değil. Müslüman Şuurlu olmalı. Günlük hayatta Katma değer uretiminde ÖNCÜ OLMALI.Beden ve Ruh misali. Bedenin Yeme, içme,Barinma, Savunma,Sağlık,Tarım ,Sanat,Mimari vb Alanlarda Otoritesi olmalı. Ruh ise Başka Bedenini Ozgurlestirerk Ruhumuz Tekamül eder. Bedenler tutsak (muhtac) olursa Hayal ile yaşarız. !..İslam Zahir ve Batindir ayrılmaz, ayrilamaz, ayiramayiz.!
KARAR OKURU 20 Haziran 2019 11:54
şehit dediğiniz mursi demokrat olabilseydi bugün hala cumbaşkanı olarak yaşıyor olurdu
KARAR OKURU 20 Haziran 2019 09:33
Bir yere doğru ilerlediği yok Bu memleketin İslâmm dünyasının. Hatta geriye gidiş var.
engineer 20 Haziran 2019 09:14
sisiye bir Halid El İslambuli gerek.
karar Okuru 20 Haziran 2019 08:03
ALLAH RAHMET EYLESİN
KARAR OKURU Ahmedâ 20 Haziran 2019 05:26
Hakikaten iyi ilerliyoruz sayın yazar, sizin de buyurduğunuz gibi; Adım adım demokrasiden, hukuktan ve adaletten uzaklaşarak...Bu kutsal ilerleyişte zengin daha zengin, fakir daha fakir olmak suretiyle ilerliyor; iflaslar, hacizler, tecavüzler, intiharlar, okul önünde uyuşturucu krizi geçiren yavrularımız da bu kutsi ilerlemeye katkıda bulunuyor değil mi sayın yazar; sizin, bu yazınızla katkıda bulunduğunuz gibi. Son dönemlerdeki yazılarınızdan sonra bu yazınıza bakınca "kulağını mı çekti birileri acaba? " demekten kendimi alamadım doğrusu.
KARAR OKURU 20 Haziran 2019 05:17
1960 lar mı?..... fazla gerilere gittiğiniz için bugüne gelemediniz ve güncel Türkiye gerçeklerini dinamik tahlilinizde sıkıntı var sanki... 28 Şubatı bugüne taşımak vs gibi
KARAR OKURU 20 Haziran 2019 05:08
Cumhurbaskani soruyor: "Binali Bey mi yoksa Sisi mi? Siz oyunuzu kime vereceksiniz?" Benim de aklima bir soru takiliyor bazen: "Bu secimde olup bitenler komedi mi yoksa trajedi mi?"
Rubil GÖKDEMİR 20 Haziran 2019 03:33
SEVGİLİ ARKADAŞLAR, 23 Haziran İstanbul seçimlerinin hemen arefesinde Mısır'ın devrik Cumhurbaşkanı M.Mursi'nin sözde mahkeme salonunda ölümüyle birlikte, bizim de yaptığımız gibi insani ve ahlâkî telâkkilerle bu zulme karşı çıkıp, rahmet dileyenlerin dışında, bu vefat vesilesiyle bazı siyasilerin buradan saçma sapan bir kıyaslamayla mağduriyet devşirmeye çalıştıklarını hepimiz zaten gördük. Ancak M.Mursi'nin vefatı sebebiyle son zamanlarda, "siyasal islâmcılık" geleneğinden gelmelerine karşın, evrensel hukuk ilkeleri ve demokranin usül ve esaslarını neredeyse "kutsayan" yazılarını dikka
Ali baba 20 Haziran 2019 01:56
2019,lara geldigimizde,turkiye bir islam ülkesi olarak,yaralarini sara,sara ilerliyor ??? Hocam, ilerimi,gerimi ilerliyor ? Veya, 2019, Lara geldigimizde misir bir islam ülkesi olarak yaralarini sara sara ilerliyor
hacı 46 20 Haziran 2019 01:18
1.İslam barış demektir. Daha çok islam daha çok barış olmalı. Ancaak bizde islamcı geçinenlerin barış ortamı hazırlamak gibi derdi yok. Varsa yoksa rant, çıkar, menfaat çabası içinde görüyoruz kendilerini. O zaman İslamı menfaat aracı yapanları niye destekleyelim. Biz ahlaklı, vicdanlı, haysiyetli dürüst insan istiyoruz, müslüman olması şart değil, insan olsun. 2. Özrün tek sebebi oy dilenmektir. aylardır hakaret edin, hain deyin. Sonra abi be çok pardon yaani. Affet. Allah'tan başka kimseye eğilmeyeceksin arkadaş.
karar 20 Haziran 2019 00:36
karamollaoğlu nun tespitleri çok yerinde ve doğru.
İbrahim DİRİ 20 Haziran 2019 00:19
İslamcıları kendine has tarih ve dünya okuması ve bitmeyen savaşı,nedir islam!,daha çok islam iyimidir!daha insani,daha ahlakimidir?öyleyse ihvanın evlilik yaşının düşürülmesi,kadının boşanma hakkının elinden alınması ile ilgili yasa önerisi nasıl yorumlanmalıdır.Mehmet doğanı'da okudum taa cemel/sıffin den bu yana islam dünyası cevab veremediği her soru için bir gizli gücü suçlayıp kendiyle yüzleşemiyor.
KARAR OKURU 20 Haziran 2019 14:39
2
Gerçek İslam bu değil. Gerçek İslamı Avrupalılar yaşıyor ne yazık ki daha çok.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN