Back To Top
‘Müslümanlık oranı’

‘Müslümanlık oranı’

 - Son Güncelleme: 23.05.2019 Perşembe 08:08
- A +

Türkiye Optimar Araştırma Şirketi’nin “Kendinizi dini bakımdan nasıl tanımlarsınız?” başlıklı araştırmasından, Ertuğrul Özkök’ün Hürriyet’teki “Türkiye artık yüzde 99’u Müslüman olan bir ülke değil” başlıklı yazısından haberdar oldu.  

Araştırma sonuçlarına göre “Müslümanlık oranı” yüzde 89.5’e iniyor. Geriye kalanlar, “Bir yaratıcı olduğunu düşünüyorum ama dinlere inanmıyorum” (yüzde 4.5), “Bir yaratıcı olup olmadığından emin değilim” (yüzde 2.7), “Bir yaratıcı olduğunu düşünmüyorum” (yüzde 1.7) ve “Cevap yoku” (yüzde 1.7) gibi cevaplar vermişler.   

Optimar, iki yıl önce de benzeri bir araştırma yapmış ve orada “Müslümanlık oranı yüzde 99.9 çıkmış.  

Ertuğrul Özkök soruyor, “Bu iki yılda ne oldu ki, oran böylesine aşağıya indi?” Kendine göre bir cevabı da var.  

***

Bu sonuçlar tartışılabilir. Yüzde 99.9’luk oran da tartışılabilir, iki yılda aşağı yukarı 10.4 puanlık bir gerilemenin olup olmadığı da tartışılabilir.  

Ama ben şahsen Türkiye’nin “Müslümanlık oranı”ndaki bir düşüşü çok önemserim. Ve dindar insanların da, siyasetçi, devlet adamı, bilim adamı, Diyanet görevlisi, cami cemaati vs. hangi sosyal statüde olurlarsa olsunlar, önemsemelerini doğru bulurum. Bu “Türkiye’nin ‘Müslüman ülke’ olma durumu”nun ifadesidir ve bu tanımlama Türkiye için hayati değerdedir.  

Bir aileden söz etsek, çocuklarımızın değerler noktasındaki “gidişatı” bizi ilgilendirir. “Müslümanlık oranı” Türkiye toplumunun gidişatı ile ilgili bir konudur ve o iklimi paylaşan herkes için mesela bir “Değerler aşınması”nın büyük önemi vardır.   

Birilerimiz, “İslam’ı yaşama boyutu”na bakarak “Yüzde 99’u Müslüman ülke” tanımlamasına dudak büker. Böyle bir eksiltme ile “Müslümanlık oranı” yüzde 7’lere kadar düşebilir. İyi mi olur, bence iyi olmaz.  

Ben “Dolmuşa binerken ‘bismillahirrahmanirrahim’ diyen insanın Müslümanlığını önemsememiz lazım. Artırabiliyorsak artıralım, ama asla eksiltmeyelim” derim.  

Hani “Kültürel Müslüman” diye bir ifademiz var ya, onlar da eksiltilmemeli. Hatta sırf “Cenazem camiden kalksın” diyenin “aidiyet kırıntısı” da… 

Azaltmak kimseye bir şey kazandırmaz.  

Aslında gerçekten bir “Müslümanlık azalması” varsa bunun sebepleri üzerinde düşünmek “İslami bir kaygısı” olan herkesin görevidir.   

Böyle bir kaygısı olanların “İnsanlığın İslam’la ilgisi” üzerinde kafa yorması nasıl tabii ise, 1000 yıldır İslam’la birlikte yürümüş olan kendi ülkesinin Müslümanlık kıvamındaki bir aşınma öncelikle gündem olmalıdır. Çocuğunuzun savruluşu nasıl sizi yürekten vurursa, ülkenizdeki savruluş da canınızı yakmalıdır. 

O zaman “Ne oluyor ki böyle oluyor?” diye sorarsınız.   

Dedim ya, Özkök’ün kendine ait bir cevabı var, ama bence bu sorunun cevabını asıl muhafazakâr, dindar insanların vermesi lazım.  

Bir süredir şöyle bir cümle kuruyorum: “Türkiye’de Müslümanlık oranını yüzde 50 artı 1’e indirmememiz lazım.”  

Bu, siyasi mücadeleyi “Din farklılaşması” boyutuna taşımakla ilgili bir durum. O sondaki “1” var ya, onun bile hayati anlam kazandığı bir siyasi denklemde, eğer onu “Dini aidiyeti” kullanarak alabileceğinize kani oluyorsanız, onu kullanmaktan kaçınmıyorsunuz. “Oy verdin din alanındasın, vermedin öteki tarafa geçtin” yaklaşımı, zihinleri tahrip ediyor. 

“İslami STK’ların, cemaatlerin siyasallaşması”nı yanlış bulduğumu yazıp duruyorum. Bunlar, İslam’dan yola çıkıp farklı insani enstrümanlarla toplumun her kesimine ulaşması öngörülen kurumlardır ve onlar, siyasetin kamplaştırıcı diline büründüklerinde, toplumla iletişimleri kesilir. İnsanların İslam’la ilişkisinin siyasetle sınırlı hale gelmesi kadar, din açısından sorunlu bir durum yoktur. Orada Saadet’le Ak Parti’nin ayrışması gibi durumlar söz konusu olduğunda “Din ile ilişki”nin nereye konulacağı absürdlüğü ortaya çıkar.  

Şunu not etmek isterim:  

İslami görünülürlüğün niteliği İslam konusunda bilgileri çok sınırlı kesimlerin aidiyet bilincini derinden etkiliyor. Aile ortamından siyaset arenasına kadar, İslami hüviyet arz eden tüm görünürlüklerin İslam’ın nezahetini, erdemini, yüceliğini ne kadar yansıttığı sorunu masaya yatırılması gereken en acil sorundur. “Döve döve Kur’an öğretip Kur’an’dan nefret ettirmek diye bir durum-cürüm” her zaman olabilir.  

Kur’an’ın insan ilişkilerine dair ölçülerini herkesin bir kere daha okumasında, incelemesinde ve hayatına taşımasında sonsuz faydalar vardır. 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 21:51
Bakiyorum da, dini yasamak gibi ebedi hayati ilgilendiren bir konuda potikacilar, diyanet, yamuk cemaatler, konu komşu her şey etken oluyor da şahısların kendi imanları, Allah ile ilişkileri hiç değerinde...Ahrette şuna buna kızdım diye bir mazeretin geçerli olacağına dair bir delilleri var mı?
M. Çevik 24 Mayıs 2019 16:42
Yazı yazmaya bile gerek yok. Herkesin kanaati tam ve kati. Din Sosyolojisi dersinde hocam ne kadar inanan varsa o kadar Tanrı anlayışı var demişti. Şimdi yorumlara bakıyorum da bir o kadar da İslam anlayışı varmış. Kimse "yahu bu İslam nedir? Bunun Kitabı, Peygamberi ne diyor?" diye sormuyor. Meşrebine göre çarşıda, pazarda, mecliste, TV'de gördüğü örnek üzerinden dindar tanımı bile değil, din tanımı yapıyor.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 22:43
Off...Islam islam diye kendi inancinizi parlatip parlatip onumuze koyuyorsunuz. Dindar bir iktidarin ne buyuk rezillikler yaptigini goruyoruz hergun. Sizi de tanidik artik. Haksizliklari gorup susuyorsunuz hep. Benim son yillarda edindigim tecrube : DiNDARLARDAN UZAK DURMAK LAZIM.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 02:29
1
iktidarın dindarlığını neye göre belirliyorsunuz. söylenen söze göreyse atatürkçüyüz de diyorlar. laikliğin teminatıyız da diyorlar. niye içlerinden işine gelene inanıyorsunuz. yok icraata bakıyorsanız zerre aakaları yok dindarlıkla. asıl size off. sizin derdiniz başka
Süheyl CALISKANOGLU 23 Mayıs 2019 21:01
Okurun 1i,Japonya'da cok bulundum,söyledigin Hindistan'da cok yasaniyor,japonya'da bu tür olaylari duymadim,görmedim,okumadim. Cok takdir ettigim,sevdigim insanlar,Japon'lar..
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 02:33
2
sen görmediysen yoktur zaten. sen ne duyduysan o doğrudur
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 19:05
Ben artık cemaatlerin tamamının sorgulanması gerektiğini savunuyorum. Aşağıdaki yorumcuların da bir çoğunun ideolojik ve dini anlayışa sahip kişiler olduğunu düşünüyorum.bugün eleştirdikleri davranışı yarın gücü ellerine aldığında ( adam kayırma, referansla işe alım , işi liyakatli olana değilde kendinden olana verme vb)davranacağını düşünmemek imkansız. Yani bugün eleştirdiğini yarın yapabiliyorlar
Ali 23 Mayıs 2019 16:56
Güzel yazı. Tebrikler.
KEMAHLI 23 Mayıs 2019 16:18
Türkiyede islamı müslümanlığı yaşamayan islamcı yobazlar bitiriyor.Ergenekon- Balyoz diyerek yüzlerce subayı işinden edip hapislere atanlara karşı çıkmadınız.Solcu olmak milliyetci olmak Atatürkü sevmek suç oldu.Literatürde olmayanları suç sayıp uydurma bahanelerle insanları işinden aşından ettiler.Sonrada islam geriledi diyorllar. islam yokki gerilesin yobaz var istirmarcı var.Bu gün bir milyondan fazla insan açlığa terk edilmiş.Din iman adına kandırılarak ocaklarına incir ağacı dikildi.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 19:26
2
atatürkçüleride gördük 28 şubatta. yolsuzluk banka hortumlama hepsini yaptılar. atatürktende soğuyun o zaman. siz zaten islama sıcak değiliniz. akpde bahaneniz oldu. akpninbaşımıza bela olmasının en büyük sebebi yine sizsiniz. sizin hakszı hukuksuz uygulamanız akpyi doğurdu. etkiye tepki
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 19:59
1
ataürkçüler hiç yobaz değil imi. çok aydın insanlar. o yüzden milletin örtüsüyle ezanıyla uğraştılar yıllarca. iki tarftada yobazlık var ama sizin elinize kimse su dökemez. ergenekona gelince hak hukuk 28 şubatı ağzınızı açmayın ama. ikisinede hakszlık diyemedikten sonra nerde kaldı senin çağdşlığın aydınlığın. hikayesiniz hepiniz
Karar Okuru 25 Mayıs 2019 06:12
0
Sonuçta nahoş bir durum olarak toplum olarak geri ve yetersiz olduğumuz iyice ortaya çıkıyor.
Karar Okuyucusu 23 Mayıs 2019 16:17
İslamiyet kadar başınıza taş düşsün. Yıllardır bu milleti Allah ile kandırıyorsunuz. İslamiyet adı altında yüzyıllarma milleti tarihinden, kültüründen koparan zihniyet şimdi de tarihi, matematiği, felsefe ve mantığı seçmeli ders yapıyor.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 17:08
7
yüz yıldır atatürkle kandırdılar sesiniz çıkmadı. kanmaya razı olana kandırılıcak malzeme çok. chpinin akpden bir farkı varmış gibi yorum yapmayın. aynısının larciverti
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 19:17
4
Akp chp diyen mi var? Senin kafanda islam akp anti islam chp cunku yobazsiniz. Dusunceleeiniz kohnelesmis .
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 02:34
1
ben akpli değilim bi kere bile oy vermedim. ama sizin derdiniz akp yi bahane edip islama çamur atmak. sanki akpli olmak imanın şartı bütün müslümanlar akpli. kimin köhneleşmiş kimin yobaz olduğu ortada.
E.K 23 Mayıs 2019 15:24
Sn yazarin her seyi ama her seyi din ile iliskilendirmek gibi cok yuksek entellektuel bir yonu var...! Dolmusa binerken insanlarin, obur yolculara olan saygisi ve medeni davranislari onemli benim icin..Besmele cekip cekmemeleri sahsi bir davranistir... Toplumsal degil... Onemli olan toplum icinde medeni bir birey gibi baskalarina saygili davranabilmesidir.... Ben bunu onemserim... Milletin vergilerini har vurup harman savuran, devlet kadrolarini yandaslara, ese, dosta peskes ceken, zihniyet besmele cekse ne yazar....
Karar Okuyucusu 23 Mayıs 2019 17:58
4
Elektriği din buldu, bindikleri lüsk arabaları din icat etti, ellerindeki telefonu, bindikleri uçağı hepsini din buldu. Bunlar cennetlik ya. Ama o Edison var ya o cehennemlik.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 19:30
2
insan o aklı veren Allah. evet bütün müslümanlar cenente bütün kafirlerde cehenneme gidecek varmı. Allaha ültümatom eriyorlar tiplere bak yaa. inanmıyorsan inanma. sana hesapmı verecez. budistlere gidip niye ineğe tapıyorsunuz diye soruyormusun.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 21:17
1
Gavur icadi haramdir deyip her seyin son modelini kullaniyorlar, Sonra da gavurdan dost olmaz diye nefret kusuyorlar. Nankorluk DNAlerine islemis. Bir de ustune inandiklari dini parlatip, parlatip onumuze koyuyorlar. Musluman ulke olmak Turkiye icin hayati degerdeymis. Aman ha gencler deist olmasinmis. Memleketin haline bakin. Musluman ulkelerin durumuna bakin. Bilim sifir, teknoloji sifir, hukuk sifir, insan haklari sifir. Buna karsilik ahlaksizlik, vicdansizlik, adaletsizlik, seviyesizlik toplumun butun kesimlerine yayilmis, kok salmis. Yeter gayri
Japonlar müslüman değil hatta ilahi dinlere de inanmiyorlar , mesela dolmuşa dua ederek binmiyorlar ama nazik kibar saygılı ve en önemlisi ahlaklilar , demek ki dindarlık oranıyla toplumun iyilik seviyesinin bir alakası yok , alakası olan ise kesinlikle şu, mesela yüzde 90 müslüman olan bir ülkede Müslümanlığı pazarlamak iyi para getirir , köşe yazarları mesela bu konuda iyi para kazanır din pazarlayan gazetesi sayesinde...
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 17:09
1
müslüman olmakla dindar olmak ayrımını neden yapamıyorsunuz.
Okurun 1i 23 Mayıs 2019 18:11
6
Özür dileyerek yazıyorum ama japonya toplu taşımada en fazla taciz-tecavuz yaşanan ülkelerden. Ayrıca kadınlara özel metro uygulaması var çünkü nihayetinde mecbur kalmışlar.. Torbadan sallamayalım lütfen
Gazi Bilgin 23 Mayıs 2019 14:55
isabetli bir değerlendirme olduğunu düşünüyorum. Bir süreden buyana bilhassa gençler üzerinde dine ve dindarlara bakışın olumsuz yönde değişmekte olduğunu yapılan çeşitli araştırmalarla görülmektedir. Bu durum dikkate alınmalı. Toplumda muhafazakar geçinen zümreler maalesef düşünüp sebeplerini araştırma yerine tepki gösteriyorlar.
İslam dini yaratıcı olduğunu ve O'nun tek yaradan olduğunu savunur sonrada yaşama dair kurallar koyar.Bunlara uyarsan sevap uymassan günah yazar. Ve uyduğun ölçüde dünyada düzenin sağlanacağını salık verir.Kısaca yaradan beni tanır ve hatırından çıkarmaz, dünyada ne kadar çok insancıl (adalet,ahlak,hakyememe,öldürmeme,yardımlaşma,çalmama vs.) olursan sana öbür tarafta o kadar mükafat vereceğim der.Genel amacı insan ilişkileridir.Bireysel haramlar çok azdır.Ne kadar taparsan o kadar vereceğim demez.Öyle olsa sürekli tapan papaz ve hahamları eleştirme
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 14:41
Ben yiilarca din cevrelinde yetisdim.11yasindan 38 yasima kadar onlarin yalanlariyla buyudum.sonuc en buyuk adaletsizlikleri adam kayirmalari luksun satafatin alasini yaptiarini gordum.reisimiz belediye baskaniyden gorevden alindiginda agladim.gercekten namaz kilanin kul hakki yemiyegecini adaletsizlik yapmayacagana inandik.ama hepsini bosa cikardilar.cok yazik ettiler simdi ise yeniden farkli kaynaklardan islam tarihini okuyorum.dini olan bir cok seye negatif yaklasiyorum.cok guzel teblig yaptilar .demekki hersey iktidari gucu eline gecirinceye kadarmis.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 14:26
Cemaatlerin ve siyasal İslamın derdi ahiret değil, hep bu dünyadan nemalanmak üzere. Tamamen duygusal yani.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 14:23
Müminin bismillahirrahmanirrahim demesi, oruç tutması, namaz kılması Allah rızası içindir, başkalarına göstermek için değildir. Başkasına gösterecekse ahlaklı olduğunu, kul hakkı yemediğini, dürüstlüğünü, kalp kırmadığını, insan ayırt etmeden iyilik yaptığını göstersin.
Inancli degil vicdanli insan olmak benim icin gecerli.Ben böyle cok daha mutluyum..Avrupa'lilar dinlerini yasiyorlar sessiz ve sedasiz,ya Türkiye'de bunun tam tersi.Gecen gün bir kilisenin hemen karsisinda bira icen gencler vardi bu kimsenin umurunda olmuyor,bu Türkiye'de olsa gencleri linc ederler,iste düsünce farki !..
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 15:58
12
Siz istiyorsunuz ki İslam herşeyi hoşgörsün!Ben hem inançlı hem vicdanlı olmayı tercih ederim.Caminin karşısında içki içmenin nesini hoş karşılayacağız söyle bakalım?ALLAH'ın yasakladığı birşeyi nasıl tasvip ederiz?
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 17:11
13
@15:58. Yasaklanan başka şeyler de var, yalan söylemek, kul hakkı yemek, çalmak gibi. Hangisi daha büyük günah, içki içmek mi çalmak mı acaba. Ne kadar büyütülüyor bu alkollü içki meselesi. Belki adamın içkiden aldığı günahın kaç katı sevabı var. Bunu Allah'tan başka kimse ölçemez, tartamaz.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 17:16
2
Allahım kafaya bak ya. hoşgörüden anladığınız bumu. oldu olacak anahtarınıda verelim caminin boş ev bulamayan gençlerin işi görülsün. uyarmı
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 17:14
11
15.58 Allah’in yasaginin cezasini sen mi vereceksin peki, neyin yerine gecmis oluyorsun boyle yaparsan?
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 17:47
11
@15:58 Hoşgörüsüzlük gibi kişisel özellikleri İslam'a monte etmeye çalışmak çok günah. Tasvip etmemek başka, pis pis bakmak, dövmek, öldürmek başka. Hayat bu, günahımız da olacak sevabımız da olacak. Kimseye bunun jandarmalığını yapmak düşmez. Hangisi ağır basacak, mahşerde vereceğiz hesabını.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 18:40
3
17.11 Yalan söylemek,kul hakkı yemek caiz filan mı dedik?Çok şükür ne içki içtim ne de birinin kul hakkına girdim!İçki ile kul hakkını tartmanın sana faydası ne?Ahiretini mi kurtaracaksın?İçki içmekte,kul hakkına girmekte,yalan söylemekte çok büyük günahtır.Tarttığımız filan yok,hakikati anlatıyoruz.Hakikati anlatmamdan belli ki rahatsız olmuşsun.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 18:47
0
17.14 Sana ne oluyor?Balıklama atlamışsın hemen.Cezasını filan ben vermeyeceğim.Ben sadece Allah'ın ceza vereceğini anlatıyorum.Senin amacın ne peki?Hakkın anlatılmasından niye rahatsız oldun sen?
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 18:49
1
@17.47 Jandarmalık sana yakışır!Hemen atlamışsın sazan gibi!Bir mümin olarak günaha girmemeliyiz diyeceğine,hayat bu günahta,sevapta olacak diyorsun.Mahşerde de böyle dersin yaradana artık.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 18:53
0
"17.11"Din 5 şeyi korur:Can,akıl,din,nesil ve mal."15.58" normal bir yorum yapmış.Sen konuyu başka yerlere çekiyorsun.Alkollü içkiyi niye büyütmeyeceğiz?Sana göre herkes istediğini yapsın.Yarın biri çıksa dese "ne kadar büyütülüyor bu kul hakkı" dese ne olacak?
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 19:07
0
17.14 Sen hayırdır?Niye rahatsız oldun bu kadar böyle?Hakikatı anlatırken senden izin belgesi mi alacağım?
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 19:37
3
Arkadaş benim içtiğim içkiden sana ne? senin beni kontrol etmek gibi bir görevin yok. bak kendine...
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 00:01
0
19.37 Sen daha kendini kontrol edememişsin başkasına laf yetiştiriyorsun.İstediğin kadar içebilirsin içkini.Ahirette de hesabını verirsin Allah'a!Sen alkoliksin diye ben içkinin günah olduğunu anlatmak için senden izin mi alacağım?Değil sen,senin zihniyetin bana engel olamaz!
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 08:11
0
Sevgili din kardeşlerim, böyle kaba sözlerle, siz yerine sen diye hitap ederek nezaketsizlik ediyorsunuz, bu şekilde konuşup kötü örnek olursanız, milleti dinden soğutmaktan başka bir işe yaramaz.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 13:44
Senin ne farkın var ki. Dindar bir insan olarak kendini sunuyorsun sonra kalkıp akp destekçisi oluyorsun. Oluyorsun da me oluyor. Nerde kaldı senin dindarlığın. Bir dindar adam hataları saymakla zulmü taadat ile bitmez bir parti taraftarı olursa nekadar iyi niyetli de olsan yazıp eleştirdiğin duruma düşer o sonuçlara neden olursun. Dindar adam parti taraftarı olamaz. Her daim hakkın hakikatin yanında olmalı.
KARAR 'da. Kararlı 23 Mayıs 2019 13:41
Allah Resulü(Sallallahu Aleyhi Vesellem):"Bir kişinin hidayetine(İslâm'la şereflenmesine)vesile olmak,güneşin üzerine doğup battığı her şeyden(Kâbe dahil)hayırlıdır"buyurur.Tam tersini düşünelim.Yani o insanın dalâletine sebep olmak,Islâm'dan,camiden,cemaatten uzaklaşmasına sebep olmak.Ne ürpertici bir şey değil mi. Bu oranın düşmesine sebep olanlar,ı en Yüce Merciye havale ediyorum.Kaş yapalım derken göz çıkaranları "Ahkemul Hakimin"e havale ediyorum. "Dindar nesil yetiştireceğiz"derken,Din'den edenleri A'delul Adilin'e(adillerin adiline)havale ediyor
E.K 23 Mayıs 2019 13:22
Bir siyasi partinin insanliga ait bir dini kendi siyasi ve koltuk cikarlari icin kullanmasi son derece yanlisti. .. Din uzerinden siyaset yanlisti... Din ile insanlari aldatmanin sonuclaridir insanlarin dinden uzaklasmasi... Siyasi bir partinin insanliga ait dini, kendi siyasi ve koltuk cikarlari icin kullanmasini normal goren ve hatta destekleyen bir zihniyetin, simdi, sonuclarina sasirmasi bizi sasirtiyor... Ne bekliyordunuz? Toplumun kutsal degerleri bencil siyasilerin siyasette kullanacaklari malzeme degildir....Olmamalidir.. Buna ses cikarmayanlarin simdi sikayet etmesi ibret verici..!
münircan 23 Mayıs 2019 13:10
Dinimizi kendi kavramlarını asıl olarak öğrenmeliyiz Mümin Müslüman kafir münafık müşrik. özellikle müşrik kavramını doğru belirlemeliyiz. %90 Müslüman denen ancak % 20 namaz kılınan bir ülkede ve kiraatı farz olan bir ibadet olan namazın ülkemizde ne kadarı dosdoğru kılınıyor iyi düşünmek gerekir. Bir örnek olarak Farzı yasak eden bir dine inanan toplumun büyük bir kısmı faiz hayatın gerçeğidir derse ne olur. Allah imanın nasıl olması gerektiğini alimlerimiz anlatsın yanlışta olan yanlışıyla beraber kurtarılmasın hak olan anlatılsın
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 13:11
Ne bekliyorduk ki. Milletin imanını kurtarma gayesi ile yola çıkanlar cemaatler, tarikatlar para ve güç peşinde. Olmadı darbe girişimi. Bizimkiler çalıyorlar ama çalışıyorlar ile kendini kandıran dindarlar. Karşımızda dinden geçinen ve İslamcı olduğunu söyleyen samimiyetsiz siyaset ve sermaye var. Devasa bütçeli bir diyanetimiz, on binlerce camimiz ve İHL'rimiz var ama Müslüman sayımız düşüyor. Galiba dindar ve muhafazakarlar söylemlerinde ve yaptıklarında samimi değil, Allah rızası yok o yüzden başarılı olamıyorlar.
Kazim Tanriverdi 23 Mayıs 2019 13:05
Dindar ve muhafazakarim diyerek ikdidara gelen AKP liderinin (cumhurbaskani demiyorum benim degil) 82 milyon insani karpuz gibi ikiye boldugunu,her turlu hakaretler ettigi yerde muslumanlik kalirmi?Her turlu yolsuzluk ruxvet ve buyuk israflarin oldugu bir ulkede
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 12:42
İmam diye diyanete aldıkları kişişileri daha sonra, başka kurumlara geçiş yaptığını gördükten sonra dinden soğudum
Allah'ın kitabını anlamayan müslümanlar..Yuzunden okuma sevaptir mantığı insanların din ile bağını kopardı.Allah Kur'an i bize yol gösterici bir kılavuz olarak gönderdi.İnsanlar kılavuzu ölülere okuyup bağışlıyor, dileği olsun diye okuyup üflüyor.Yeni nesil bununla tatmin olmaz akılcı ve mantıklı gelmiyor,.İleride deis agnostik ve ataist sayısı çok daha fazla artacaktır binalar dikip lüks yaşam alanları oluşturmak medeni olmak için yetmez.İcinde yetişmiş kaliteli aklını kullanan insanlar olmalı..
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 12:18
Eskiden, dindar esnaftan alışveriş yapardık. Allah korkusu vardır, hileli mal satmaz, aldatmaz diye düşünürdük. Günümüzde böyle düşünen pek kalmadı.
bora 23 Mayıs 2019 12:15
Hep bu akp nin yüzünden düştü Müslümanlık oranı, trilyonlar harcayıp cemati olmayan camiler yapınca, insanların Müslümanlığı artacak sanıyorlar, oysa bilmiyorlarki önce adalet lazım, eğer bu ülkeyi kul hakkı yemeden ,ısraf savurganlığı yapmadan, gavurlarla bir olup bop başkanlığı yapıp Müslüman kanı akıtmadan, işine gelmeyince kanun ferman nizam dinlemeden yönetmeselerdi, adaleti kendileri için değil , herkes için tecelli ettirselerdi, imamoğlunun kazandığı seçimi Allahtan korkmadan geçersiz saymasalardı, inanın Müslümanlık oranı çok artar
hakan 23 Mayıs 2019 12:00
İslamın en büyük siyasi sonucu arapları bir millet haline getirmesiydi görevini tamamladı. buyuk devlet kurmak isteyen türklerde bunun kullanışlı bir araç olduğunu fark etti kullandı ve bu amaç da gerçekleşti. ama artık islam milletimizi birleştirmek yerine bölmektedir ve nesiller gelip geçtikçe kendiliğinden silinip gidecektir. İnsanlık sürekli ileri gitme amacını gerçekleştirecektir.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 13:56
1
Kabileleri bir araya getirmeyi başarabildi mi acaba? Bugün dinleri ve dilleri bir olan 333 milyon Arap, 22 farklı Arap devletinde yaşıyor, hiç birinde demokrasi olmayan, birbirlerine düşman, nefret ve ayrıştırmadan beslenen 22 farklı devlet. Petrol bitince ne olacakları belirsiz 22 farklı devlet.
cemal özkaya 23 Mayıs 2019 12:01
%70 tam mütedeyyin olmadan din adına siyaset yapan bir siyasetin başa geçmesi cinayettir. siyaset elini dinimizden çeksin alet etmesin ama başa geçmişse hizmet etsin. cemaatlerde siyasete ve siyasetçilere menfaat cihetinden yanaşmaktan vazgeçsin. siyasilerde cemaatlerin kapısına oy verin size kadro ve imkan verelim demesin artık. herkes işini yapsın gerisi kendiliğinden gelir.
a.a. 23 Mayıs 2019 15:25
1
Geri kalan yüzde 30'un günahı ne birader?
Ali Kumaş 23 Mayıs 2019 11:46
Kulağa hoş gelen ifadeler olduğu doğrudur...ama yanıltıcı ve eksiktir. Hayatın içinde, insanlar ile ilişkilerde bu dediğiniz bir anlam ifade eder de, Müslümanlık dediğiniz bir "duruş" olduğu dikkate alındığında bir sorunumuz olduğunu göz ardı edemezsiniz...
Vatandaş 23 Mayıs 2019 11:37
Müslümanlık yüzdelerle ifade edilemez!Sebebi ise müslümanlıktan ne anlaşılması gerektiğidir.Müslümanım demekle müslüman olunmaz!İmanın şartlarına inanıyormu,islamın şartlarını yerine getiriyor mu?Hak ve hukuk tanımazlık,yalancılık,kul hakkına riayetsizlik islama uymayan davranışlardır.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 11:35
diyanet biraz dert edinse hutbelerde çicek böcek edebiyatı yapıp çamlıcaya cami yaptırdık reklamı yapacağına insanlara imanı anlatır. müslümanım deyip kitabı inkar eden var. kadere inanmayan var. iman olmadıktan sonra namaz kılmanın bir hükmü yokki. sabaha kadar kıl dur. ama yok neymiş efendim bilmem nerde cami kuran kursu yapılıyormuş pamuk eller cebe. Peyagmber makamında imam dilendirmek. diyanetin işi bu. adam ayet hadis okuyor. sonra yardım edin. o imamı kim kaale alır. okuduğu hadis kimin aklında kalır. kaldıki hutbede duyuru yapılmaz. illa yapılacaks
CEVDETT 23 Mayıs 2019 11:11
SAMİMİYET AZALIYOR, MÜSLÜMAN GÖRÜNTÜSÜ RANT GETİRİYOR. BAŞÖRTÜSÜ VE SAKAL RESMİ DAİRELERDE MUTEBER. BU YÜZDEN MÜSLÜMANLIĞIMIZ ŞEKİLE İNDİRGENDİ. İÇERİK BOŞALDI.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 11:04
Bir siyasi parti müslümanlığı tekeline alırsa hatasız kul olmadığı gibi hatasız parti de olmayacağı için, yaptığı hatalar dine yansıyacaktır. Belki dini savunan tek parti benim dediği için oyları artabilir ama dine vereceği zarar büyüktür.
Mustafa Soylutürk 23 Mayıs 2019 10:27
Ahmet Bey, Madalyonun diğer yüzünden bakıldığında görülen gerçek şu ki ölçüyü kaçıran yorumcuların küfre düşmesine sebep olma ihtimaliniz var mıdır?..Eğer varsa dini sorumluluğu nedir?..
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 11:08
0
nasıl sebeb olacak anlamadım. adam zaten inkar ediyorsa baraya yazsa neee yazmasa ne? taşgetirenin kabahati ne?
Kuva-yi Milliye 23 Mayıs 2019 11:21
2
Sana mı düştü yorumcuların küfre düşüp düşmemesi.Dilsiz şeytan olacağına küfre düşmüş müslüman ol...Bir de yazardan fetva bekliyor.Hey Allahım kafayı yiyeceğim.
Mustafa Soylutürk 23 Mayıs 2019 14:25
1
Kuva-yi Milliye ; Bana ''küfre düşmüş müslüman ol'' diye emir buyuruyorsunuz' işte ben de küfre düşmekten sakınıp Allah'ın emrine uyup imanımı kurtarıyorum. Anlayana fark burada!
karar verildi 23 Mayıs 2019 10:19
Dini siyasete alet etmemek neden çok ehemmiyetli: "...Gördüm ki, siyaset cereyanlarında, hem muvafıkta, hem muhalifte o nurların (dini hakikatler) âşıkları var. Bütün siyaset cereyanlarının ve tarafgirliklerin çok fevkinde ve onların garazkârâne telâkkiyatlarından müberrâ ve sâfi olan bir makamda verilen ders-i Kur'ân ve gösterilen envâr-ı Kur'âniyeden hiçbir taraf ve hiçbir kısım çekinmemek ve ittiham etmemek gerektir. Elhamdülillâh, siyasetten tecerrüd sebebiyle, Kur'ân'ın elmas gibi hakikatlerini propaganda-i siyaset ittihamı altında cam parçaların
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 11:11
4
dini siyasete alet etmemek ne demek? Peygamberi devlet adamı ve başkomutan olan bir dinin siyasete yön vermeme gibi bir durumu olabilirmi? veya birileri istiyor diye camiye sıkıştırılabilirmi. bu arada bir bilgi vereyim. mihrabın anlamı: savaş kararlarının alındığı yer demek.
ismet badem 23 Mayıs 2019 13:17
1
11:11'deki arkadaş, bu düsturlar dini hizmet yapan vakıf ve cemaatler için. Cemaat siyasallaşırsa dini de siyaseti de karıştırmış olur. Dini hizmet safi olmak zorunda, başka türlü o-la-maz.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 17:23
1
hayır değil. çok açık ve net yazdım. peygamber vakıf başkanımıydı. ben cemaatlerden iktidar yanlısı vakıflardan bahsetmiyorum. bütün bir ümmetten bahsediyorum. islamı doğru öğrenin.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 10:07
Mevcut iktidar müslümanların büyük hayallerini yıktı. Toplumdaki dindar algısını değiştirdi. Komünist bir belediye başkanı şu an nasıl anılıyor, iktidar belediyeleri nasıl anılıyor bi bakın. Din insanların zihninde bir kurtuluş aracı olmaktan çıktı. Çünkü kendine dindar diyenlerin diğerlerinden farkı olmadığı ortaya çıktı. Hala başörtüsü muhabbeti yapan yaşları 40'ın üstünde olanlar mevcut iktidarı din eksenli nedenlerle destekleyebilir ama yeni nesille
karar okuru 23 Mayıs 2019 12:47
0
Dini siyasete alet etmemek ayrı, siyaseti din hizmetinde kullanmak ayrıdır. Din hiç bir şeye alet edilemez. kendi siyaseti menfaati için İslam'ı kullanan Din'e hainlik yapmıştır. Bir Müslümanın hayatının tek gayesi Allah'ın rızasını kazanmak için Allah'ın Dini'ni anlamak ve yaşamak, gerektiğinde başka herşeyi bunun için feda etmektir. Peygamber Efendimiz (sav) ve ashabının (ra) yolu budur. Gerektiğinde mallarını, doğup büyüdükleri yerleri (orası Mekke de olsa), canlarını bu uğurda feda etmişlerdir.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 09:48
Bu, siyasi mücadeleyi “Din farklılaşması” boyutuna taşımakla ilgili bir durum. O sondaki “1” var ya, onun bile hayati anlam kazandığı bir siyasi denklemde, eğer onu “Dini aidiyeti” kullanarak alabileceğinize kani oluyorsanız, onu kullanmaktan kaçınmıyorsunuz. “Oy verdin din alanındasın, vermedin öteki tarafa geçtin” yaklaşımı, zihinleri tahrip ediyor. YAZININ CAN ALICI KISMI!
Yılmaz Altuner 23 Mayıs 2019 09:35
ABD’nin George Washington Üniversitesi’nde gerçekleştirilen “İslam Ülkeleri Ne Kadar İslamî?” ilk sıralarda hangi ülkeler var?..Yeni Zelanda,İsveç, Hollanda, İzlanda, İsviçre, İrlanda, Danimarka, Kanada, Avustralya, Norveç. Her şeyleri tamam bir tek kelime-i şehadetleri eksik.
arap değil TÜRK 23 Mayıs 2019 08:56
Cenetten arazi kapma kaygısı ve korkusuyla yapılan dini ritüeller bir insanı vicdanlı bir insan yapmaz, yapamaz.Binlerce hadis ile yat kalk boş...Dinler insanlığa iyilik getirmemiştir ve getirmeyecektir.Yalnızca çatışma, ayrışma ve savaş getirmiştir.Bunu ben söylemiyorum,tarih gösteriyor.
Turk-men Musluman demektir 23 Mayıs 2019 10:30
7
Yeni bir tür türedi. İslami Arabin dini sanan veya oyle oldugunu yaymaya calisan yeni bir virüs türü. Gercek: Dandanakan zaferinden sonra Selcuklu, "Ben islamin ordusu, Muslumanlarin kiliciyim. Men Turkmenem" demiş ve o gunden bugune Turk kelimesi Muslumanlikla eş anlamda kullanilmis, Turk-menler islamin Ordusu, Muslumanlarin temsilcisi olmuslardir.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 08:49
bu ülkenin üçte biri müslümansa öp başına koy. bak aşşağıda şeriat diye sallamış yine birileri. şeriat Allahın kanunları demek. sen şeriatı inkar ederek müslüman olmazsın. "ben Allahın varlığına inanıyorum ama Allah bana karışamz benim kalbim temiz" öyle bir din yok. ateistler senden daha düzgün. onlar hiç değilse ne olduğunu biliyor. sen herşeyi inkar ederek müslüman olduğunu zannediyorsun. kuran açık açık söylüyor Allahın emirlerini inkar eden kafirlerdir
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 08:48
İlgiyle takip ediyorm yazılarınızı. Son zamanlarda dinde gelenksel ve alışageldiğimz fiilleri diskalifiye etmeye dayalı bir tutum gelişti ve bu entellektüel olmak zannedldi. Sıradışı olma gayretyle yapılan bu davranışlar günbegün değerlerin içini boşalttı. Örneğin akşam namazını kıldıran oğluma namaz sonunda adet üzere okunulan aşr’ı okumasını, tesbihat yapmasnı hatrlattğmda bunları gereksiz bulduğun söylüyor. bir sofra duası yap da hizmeti geçenleri de güzel dileklerle yad et dediğmde “ -el Fatiha” deyip kesip atması beni üzüyor. Kandill
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 09:07
1
...Kandilleşmenin adı bidat oldu. Hocam bu kıymetli ama hafife alınmış değerlerimizin bizi biz ettiğini vurgulayan değerli görüşlerinizi paylaşmanızı rica ediyorum. İyi çalışmalar
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 11:17
0
kandilin Efendimiz zamanında olup olmadııyla ilgili varsa bir bilgin bizimle paylaş. ciddi söylüyorum. yanlış biliyorsak doğrusunu öğrenelim. tesbihat ve huvallahüllezi amenerresülü aşırları sünnetle sabit. ama kandil sonradan eklenmiş. dolasıyla bidat demeleri gayet normal
Ehli Vicdan 23 Mayıs 2019 08:46
Din adına dünyalık elde etmek için yapılan yanlışlıklara karşı sesini çıkarmazsan, Bizzat din adına yanlışların tarafında bulunursan, Hak, adalet, vicdan ve insanlığını üç kuruşluk dünyalık için satarsan, Deve idrarını şifa diye içirmeye çalışan ilahiyatçı akademisyenlere sesini çıkarmazsan, İktidarsız erkeklerin iktidarsızlığını gidermek için Allahın ayetlerini iğrenç şekilde kullanan tarikat şeyhlerine ses çıkarmazsan, Ortaçağ avrupa hristiyanlığındaki gibi din için insanların hayatını zindan edersen, O toplumda ATEİZM
Takipci 23 Mayıs 2019 08:34
Bir buyuk cogunlugu olusturan samimi dindarlar var, bir de 'profesyonel dindar'lar. Ikinci gruptakiler gecimini Din üzerinden sağlayanlar ile, 'menfaat dindar'larindan meydana geliyor. Maalesef, her gecen gun samimi dindarlar azaliyor, menfaat dindarlari cogaliyor.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 08:12
Sorun muhafazakar-dindar oldugu iddia edilen hukumet uygulamalari, yasam tarzi, otekini yok sayma, adalet, hak, hukuk uygulamalari. Bunlar insani dinden sogutan unsurlar
Köroğlu 23 Mayıs 2019 07:56
Neden müslüman sayısının düşmesi bir mesele? Dünyada kalan tek müslüman Taşgetiren olsa ne farkeder? Taşgetiren'in müslümanlık çerçevesinde sorumluluğu kendi Allahına. Benim müslüman olup olmamam Taşgetiren'in derdi olamaz. En fazla insani bir uyarı yapabilir o kadar. Ona böyle bir yetki vermedim. Allah da vermedi. Müslümanların bu saldırgan tavırdan ve başkalarının inancına burnunu sokmaktan vazgeçmesi, hem kendileri hem de insanlık adına daha hayırlıdır.
Köroğlu 23 Mayıs 2019 08:34
3
Kaldı ki Türkiye'de dinsiz (ve ateist) oranı çok düşük. Şehirlileşmiş toplumların hepsinde şehir nüfusunun yarıdan fazlası ateisttir. İsveç, Fransa, BK, İspanya, Kanada, Avustralya, vb böyledir. Kadim ateist kültürlere sahip Çin, Japonya gibi toplumlar müslümanlardan daha başarılıdır. Rusya, Arnavutluk gibi ideolojik ateist toplumlar ise çuvalladı.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 07:43
Boşver kimliği ve sözü.Bence davranışa,hayata bakalım.Mumin sayısı yüzde 20 ancak.
Asım 23 Mayıs 2019 07:33
%89 kadar yüksek bir oran olduğunu da düşünmüyorum. Daha da düşüktür. Gerçek oranların çıkmasının nedeni, daha önce insanların bunu söylemekten ar etmeleri, saygı göstermeleri, çekinmeleriydi. Şimdi bunu açık açık ifade ediyorlar. Ar damarı çatladı toplumda. Bunun nedeni İslami referansla iktidarda bulunan yönetime olan tepkinin artık dine de açıktan yönelmesi olabilir mi? Kişisel çıkarlarımız gereği bu durum umurumuzda olmayabilir. Sizin gibi bu konuyu dert eden değerli insanlar hariç.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 05:58
Takım elbisesini giymiş topluma giren arkadaşıma üzerine çamur sürülmüş dedim. Sen mi attın dedi. Yok dedim. Göre göre onu mu gördün sana mi düştü söylemek bir de dostum olacan dedi. Küstü. Ben kötülük mu yapmışım? Malesef halimiz bu. Doğru soyleyenin yeri yok. Herkes övulmek istiyor. Firsatcilar da degerlendiriyor. Kur'an daki Islami yasamaliyiz. 4 temel esasini unutmamaliyiz. Bilimden teknolojiden uzak kalmamaliyiz. Okumaliyiz uretmeliyiz. Adalet saglamaliyiz.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 08:56
1
Guzel toplum guzel insan ol diyorsun yani, Kuran da aksini soylemiyor zaten
mehmet 23 Mayıs 2019 05:56
yıllar önce diyanetin yaptığı bir araştırma var ona bakmınızı öneririm. yüzdeleri hatırlamıyorum. işte mesela Allaha inanıyor kadere inanmıyor veya kitaplara inanmıyor veya meleklere inanmıyor. yani imanın şartlarında en az biri veya ikisini inkar ediyor. kırpıla kırpıla oran yarıdan aşşağı düşüyor. o kalan yarıdada dinini yaşayan beş vakit namazını kılanların oranı yüzde yirmi. yüzde seksen doksan hikaye. millete ibadet anlatılıyorda önce iman nedir onu anlatmak lazım. adam cumaya geliyor faiz haram değil diyor. Allah kanun koyamaz diyor. diya
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 05:41
Her gün gördüğüm 10 kişiden 8 ı oruç tutmuyor. Görünüş itibarıyla son derece sağlıklı görünen 15 ile 50 yaş arası insanlar. Üstelik eskiden olduğu gibi kimse gizlemiyor açıktan yiyor içiyor öpüyor seviyor.Hutbe de imam efendi birilerini sanki kalbi ne bakmış gibi hedef alıp linç ediyor sonra sabah akşam memur olduğunu unutarak sosyal medyadan ülke kurtarıyor. Kendisi ve kendisi gibi düşünenler hariç herkesi hain terörist yapıp cehenneme gönderiyor. Z kuşağı denilen adamlar bunları yemiyor dinden dindardan soğuyor. Şiddetle kutuplasiyoruz. Adalet
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 05:35
Babam ak partiyi destekler.Gecen hafta tartistik siyaset uzerine.Ben Ak partinin yaptigi haksizliklari adaletsizlikleri onune koyunca once kabul etmeye yanasmadi sonra kacacak yeri olmadigini anladiginda Kurani Kerimde adaletsizlik yapilabilecegi yaziyor dedi.Sanirim boylece konuyu kapattigini dusundu.Bunun uzerine dedimki eger gercekten Kuranda adaletsizlik yapilabilecegini soyluyorsa ben boyle bir kitaba ve dine inanmiyorum.Kizdi kalkti gitti ve hala gorusmedik.Kuranda gercekten boyle birsey yaziyormu onu da bilmiyorum.
issiz baba 23 Mayıs 2019 08:12
1
Estağfurullah kardesim yok oyle bi sey kur anda cok cok adil olan ELADL ismi hic adaletsizligi kullarina onerirmi haşa RABBIMIZI tenzih edelim hep beraber saygilar
Düşünce 23 Mayıs 2019 08:30
0
Kuranı kerimde 30 un üzerinde adalet ile ilgili ayet olup hiçbirinde adaletsizlik yapın demez. En beiline ayet de : " Bir kavme olan kininiz, sizi adaletsizliğe sevketmesin." ayetidir. Bu zaten çok şey anlatır. Siz doğrusunuz
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 08:34
6
bilmiyosan öğren. saçma sapan şeyler için internette saatler harcamayı biliyorsunuz. ama konu dininiz olunca bir dakikanızı ayıramıyorsunuz. sonra yalan yanlış bişey duydunmu vay ben desit oldum ateist oldum. babana burdan selam söylüyorum. şarap çanağını göndersinde parlatayım paslanmasın
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 08:56
5
hadi baban bi halt yemiş sen niye araştırıp öğrenme gereği duymyorsun. akpnin herzelerine vakit ayırıyorsunda seni asıl alakadar eden şeye vakit bulamıyormusun. ötede akp ne yaptı diyemi soracaklar sana. babana da söyle töbe etsin. bildiğin iftira atmış Allah'a
arap değil TÜRK 23 Mayıs 2019 08:59
2
Benzer baba ogul diyaloglari cok yayginlasti, esasen sorgulayan sorgulamayan insan diyalogu bu
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 11:02
0
'bilmiyosan öğren' diyen arkadaş..biraz hoşgörü ile tatlı dil kullansan daha iyi değil mi? Görüyorsun ki sen de tam öğrenememişsin bazı şeyleri :) ben de öyle, hepimiz öyle..her şeyi her an mükemmel yapamaz ve bilemeyiz, hepimizin eksikleri çok.. Müslümansak, nefret ettirmemeli, uzaklaştırmamalı, sevdirmeli değilmiyiz? :)
demircan 23 Mayıs 2019 11:06
1
her hafta cuma günü hutbeyi sona erdiren ayet Allah adaleti emreder diye başlar.babanız muhakkak cuma ya gidiyordur.ona oradaki adaletin parti adı olduğunumu zannediyor.bir akp milletvekilide o ayette geçen akrabaya yardım edin kısmını devlet kadrolarını akrabaya peşkeş çekmek olarak yorumlamıştı.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 04:25
Bu tarikatlar, cemaatler ve iktidar 10 yıl daha böyle devam etsinler müslüman oranı %70'lere, daha sonra daha da aşağılara iner. Dinin nasıl kullanıldığını, akıldan uzaklaştırıldığını, hurafelerin egemen kılındığını, dinin Araplaştırıldığını görenler uzaklaşıyor. Emevi islamı din diye dayatılmaya devam edilirse daha çok kaçan olur. Aklın peşinden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 07:37
1
Bazı tarikatler aşırıcı, bu doğru fakat sen akılcılıkla neyi kastediyorsun? 1300 yıl yanlış yaşandığını düşünüp şimdi düzelttiğini düşündüğün dine mi? O nasıl bir ilahın dini ki; indirildikten 50 yıl sonra 1300 yıl yanlış yaşanıyor? Başka bir din olabilir mi acaba? Uçan spagetti tanrısı bile senin inandığından mantıklı.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 08:25
3
neymiş o hurafeler desem cevap veremezsin. akaid bilmezsin fıkıh bilmezsin usul bilmezsin. ninenizden öğrendiğiniz sübhanekeyle millete islamı öğretmeye kalkıyonuz ya sizi tarif edecek bir sıfat yok
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 09:28
0
'bilmiyosan öğren' diyen arkadaş..biraz hoşgörü ile tatlı dil kullansan daha iyi değil mi? Görüyorsun ki sen de tam öğrenememişsin bazı şeyleri :) ben de öyle, hepimiz öyle..her şeyi her an mükemmel yapamaz ve bilemeyiz, hepimizin eksikleri çok.. Müslümansak, nefret ettirmemeli, uzaklaştırmamalı, sevdirmeli değilmiyiz? :)
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 11:24
0
Allahın dinini yalanlayana hoşgörü gösterilmez. bu fetullahın topluma enjekte ettiği bir uydurma. hoşgöre göre Allahın emirlerini furuat yaptı yahudileri bile cennete soktu. hoşgörüden kasıt o değil. iftiraya hoşgörü olmaz. tepki olur. ayet okuyorsun adam hem inkar ediyor hemde sana terörist diyor. ne yapalım hoşgöreceksiniz diye Allahın ayetlerinimi kırpalım
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 04:27
Böyle kendine islâm alimi diyenlerin, böyle dinî cemaat ve tarikatların, kendisini müslüman olarak tanımlayıp dinin hilafına olan her türlü uygulamayı rahatlıkla irtikâp eden bir yönetimin olduğu yerde insanların bunlar müslüman ise ben değilim demesi normal değil mi?
asena 23 Mayıs 2019 04:27
iranda suudide kadınların hakları yok esir muamelesi görüyorlar suudi arabistanda kadınların sinemaya gitmesi yasak iranda saçının bir teli görüneni şeriat polisi kırbaçlıyor türkiyede ki akp li kadınlarda şeriat istiyorlar bilmiyorlarki laiklik onlara seçme seçilme hakkı tanıdı hala cariyelik ve kölelik istiyorlar zavallılar
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 06:04
7
işte klasik kemalist zihniyet. direk islam diyemiyor iran diyor. sanki iranda Allahın kanunları uygulanıyor. ayrıca ne atıyorsun kafadan. adamların filmleri oscar adayı bile oluyor. kulaktan dolma laflarla salalyın gitsin. akplilerin hiçbiri şeriat istemiyor onuda yanlış biliyorsun. şeriat gelse akpliler yarısı çolak kalır
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 07:13
3
Bizde de seriat isteyen cok. Gunun birinde seriatla yonetilme ihtimalimiz hic de az degil. Cubbeliler, peceliler, tarikatlar cirit atiyor bu ulkede. Cok esli evlilikler artiyor.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 07:36
8
Laiklik seçme seçilme hakkı tanımadı. Ağzı olan konuşuyor. İyi dinle Mal Bey, eski dönemlerde kadınların dünyanın neredeyse hiçbir yerinde seçme, seçilme hakkı yoktu. "Laiklik diye birşey var, her güzel şeyi yapan budur" diye bir zihniyet nasıl oluşuyor anlamıyorum. Çok partili hayata da laiklikle geçildi mi peki? "Türkiye'de Laiklik Anlayışı" isimli kitabın ilgili kısmından okur musun?
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 08:29
4
geçende biri atatürk demokrasi getirdi diyordu. hacı hocacılara laf ederler cahil diye sen kendileri farklı sende aklını başka bi yere vermişsin kiraya. laiklik seçme hakkı vermiş. he yavrum. seçilenleride asma hakkı verdi hatta. la bi yrüyün gidin yaa. ataürkçüyüm der ataürkü bilmez msülümanım der islamı bilmez
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 08:30
3
evliliğe laf eden arkadaş latife ile fikriye kimmiş bi bak bakalım. evliliğe kurban olun siz.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 08:38
3
kırbaçlıyormuş. yok çarmıha geriyorlar hatta gözlerine mil çekip yağlı kazığa oturtuyorlar. iran sineması şu anda altın çağını yaşıyor. oscara bile aday oluyor. bi ara çıkta yaşadığın dünyaya bir bak
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 08:49
4
asena özünde kemalistelere burdan tavsiyem islam hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız bari bilmediğinizi bilin. sıfır bilgiyle nasıl bu kadar fikir sahibi olabiliyorsunuz. ya adam gibi öğrenin yada banane kardeşim beni ilgilendirmiyor deyin. ahkam kesmek niye. hayır ne zannediyorsunuz Allahı bırakıp senin saçmalıklarınamı inanacak millet.
karar okuru 23 Mayıs 2019 11:48
0
Sevgili Asena, Karar'a yeni dadandın herhalde. Bir kaç gündür aynı yorumu köşe yazılarının altına yapıştırıp duruyorsun. Başka aydın fikrin varsa yaz da biz de aydınlanalım. Yok bu sloganı bize ezberletmeye çalışıyorsan ezberledik. eyvallah...
Yemin ederim ben etrafımda görüyorum Daha önce namazlarını bile aksatmayan insanlar bile artık dinden imandan soğumaya başladılar AKP'yi görenler AKP nin dini sömürmesini zulümlerini rantını yolsuzluğunu ve riyasını görenler yemin ederim dinden imandan uzaklaşıyor.
Engin SFCA 23 Mayıs 2019 06:39
5
baskasina bakarakmi sen dini gorevlerini yerine getiriyorsun?
issiz baba 23 Mayıs 2019 08:52
2
Tamamda beni ak parti musluman yapmadıki sonra dinden sogutsun kardeşim ben musluman doğdum insALLAH musluman olarak olmeyi diliyorum parti işleri beni ilgilendirmiyor dini konuda haksizmiyim saygilar
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 08:59
3
Tüm kabahati bir dinin mensubuna da atmamak gerekiyor. Dinde bir şeyler eksikse mensubunda nasıl olmasın?
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 09:34
1
dogru söylüyorsun şu anda dinin kullanma ve sömürme hakkı akp lilere verildi akp lilerin tapulu malı artık din
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 10:04
0
Issiz babaya: iktidarin ulkede dinden nasil soguttugunu soyle izah edeyim: iktidar bilincli veya bilincsiz dindarlari ya rant paylasimi, ya inanc temelli politize ederek, zamaninda kendisine yapilan zulmun daha fazlasini partiye oy atmayan tum kesimlere yapti ve ulkeyi musluman iktidar ve chp onculugunde digerleri diye ikiye boldu. Adaletsizlik, yolsuzluk, yalancilik gibi Islamin reddettigi fiilleri yapti ve bunu bir iki kucuk cemaat veya islami topluluk haricunde her grup onayladi destek verdi. Daha yeni ciliz itirazlar cikiyor. Iste asil islama zarar budur
asım can 23 Mayıs 2019 03:27
Bence dini bir an önce akp'lilerin ve Erdoğan'ın elinden Kurtarmak lazım kurtarma dığını sürece Bence Türkiye'de daha çok insan dinden imandan soğuyacak Bence dine çok zarar veriyor çünkü her türlü katakulli işlerini bile dini alet ediyorlar kul hakkı yemekten Çekemiyorlar insanlara zulmediyorlar ve sonra bildiğin da'res' imanlıyız diyorlar Tabii ki bunları gören insanlar dinden imandan soğuyor gibi müslüman olacağıma diyor ateist olurum daha iyi diyor bu sebeple AKP dine ve inananlara çok zarar veriyor
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 09:23
2
Oyle birine deki iman ALLAHIN lütfudur her kula islam nasip olmaz aman kiymetini bil partilerle alakası yoktur iman etmenin yada inkar etmenin seytan surekli inkar et der aman ha ALLAHIM imanimizi koru amin
MAHZUN MUHAFAZAKAR 23 Mayıs 2019 02:58
Anket uygulamadan da bu gerilemeyi görmek mümkün. 23 senedir Anadolunun muhafazakar olarak nitelenen bir ilçesinde yaşıyorum. Önceki ramazanlarda ilk 15 gün teravih namazında mahalle camii tamamen dolu olurdu. 15’inden sonra cemaat yarıya düşerdi. Son 2-3 yılda bakıyorum, ilk 15 günde caminin yarısı dolu. Önceki ramazanlara göre camlarını kağıtla, perdeyle kapatsalar bile yiyip içilen dükkan sayısında gözle görülür bir artış var.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 02:51
Değerli Hocam,bir de din kurumlarında yapılan istismarlar var ki;insanın kanı donuyor.Yada camide imamın ,cuma esnasında, oglu Feto iddiası ile tutuklu bulunan amcayi parmakla hedef göstermesi amcanın üzüntüden vefat etmesi var. Veya bu camiye fetoculer giremez diyerek insanları dinden soğuyanlar var.Humus kavramını yanlış anlayıp belediyede alnı secdeden kalkmaya hırsızlar ,insana iftira atmaktan korkmayan hafızlar var. 13 yaşındaki namazını hiç bırakmayan başörtülü annesi olan kızım, başörtülü görünce nefretle bakıyor ,dindar insanlardan korkuyor
hem avrupalılara Hristiyan diyorlar kafir diyorlar Ondan sonra Avrupa'da Özgür ülkelerde ceplerine paraları indiriyorlar altlarında son model arabalarla oranın demokrasisinden özgürlüğünden faydalanıp bir de orada Avrupa ülkelerinde şeriat istiyorlar Madem şeriat istiyorsunuz gidin Suudi Arabistan'a İran'a ne işiniz var Hristiyanların ülkesinde sizi gibi nankör siyasal dinciler
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 02:21
Ben ulkemizde asil endise edilmesi gereken seyin; kendisini musluman olarak tanimlayanlarin azalmasinda ziyade, kendini musluman olarak tanimlayip, muslumanligin imanin ruhuna ters bircok seyi hic umursamadan, malesef ahlaksizca ve kilifina uydurarak yapabilen nev zuhur kitle oldugunu dusunuyorum. Zaten o tespit edilen azalmanin tetikleyicisi bu bozuk anlayis. O bahsedilen 10 puanlik kitle, iktidar nimetleriyle donusum geciren o kitleden daha durust ve samimi geliyor bana. Muslumanlik siyasete ve sahsi cikarlara alet edilir, dindarlik politize edilirse sonuc iste bu olur malesef...
A. Yildiz 23 Mayıs 2019 02:15
Müslümanlar iktidar olursa: hirsizlik, yalan,iskence, Adam kayirma, ic catismalar bitecek zan eden dindarlar, dindarlarin'da iktidara geldiklerinde aynilastigini anlayanlar böylece Din'den'da umutlarini kayip ettiler gibi.
realist 23 Mayıs 2019 02:02
cuma namazında imam akp ye oy topluyor tabiki bunu gören dinden sogur akp dine vurulmuş bir darbedir akp 5 yıl daha ikdidarda kalsın türkiyede dindarların sayısı yüzde 5o lerin altına düşer benden demesi akp liler dini sömürdükçe millet dinden soguyor özellikle gençler arasında deizm çok revaçta
Krr 23 Mayıs 2019 01:57
Müslümanlık oranı önemli değil, kağıt üzerinde müslüman olup münafık gibi yaşayanların oranı dinci siyasetçiler yüzünden katlanıyor. Önce bu sahtekar, oy hırsızı çetelerden kurtulmaya bakalım. Onlar var oldukça camiye giden de azalır, ahlaki değerler de yok olur. Muhafazakar kesimdeki bu arsızlık samimi inançlı bireylerin bile dine mesafe koymasına sebep oluyor. Bu hale gelmemizin tek müsebbibi de mevcut iktidarın ikiyüzlü siyasetidir.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 01:54
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, canlı yayında FOX TV'de İsmail Küçükkaya'nın sorularını yanıtladı. İmamoğlu, konuşmasında İnsani Yardım Vakfı (İHH)'dan da övgüyle bahsetti. gel görki ihh akp nin vakfı
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 01:32
Aman hocam Müslümanlık oranı çok da önemli değil herkes kendisinden mesuldür biz asıl eğitim işsizlik enflasyon oranına bakalım bu hepimizi bağlar...din siyasete alet ediliyorsa insanlar dinden soğuyacak elbet..
Karar Okuru 23 Mayıs 2019 01:07
Görünen islam bu günki islam anlayışlarının ürünüdür. Gerçek islam bu değil demek yetmiyor. Hali ile kim neyi görüyor ise onu değerlendiriyor
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 00:47
Birçok ihtida edip müslüman olan kişi iyiki müslümanları tanımadan müslüman olmuşum dediklerine şahid olmuşuz,bunlardan biriside Cat Stevens yani Yusuf İslâm dır.Şimdi iyiki bende müslümanları tanımadan müslüman olarak yaşamaya başlamışım diyorum ve Allah a şükrediyorum, şimdi İslâm dan bahsedenlere bakıyorum neredeyse dinden dönecek hale geliyorum söylemlerle eylemler aksi istikamette ne yaxıkki.Allah ahirimizi hayra getirsin kuran müminler kardeştir diyor bizimkiler bizden olanlar mümindir diyor yani bir partiliysen bir tarikat vakıf dernek mensubuysa
hasan 23 Mayıs 2019 00:47
Ak parti iki sekilde yikilabilir 1 ekonomik kriz 2 dindarligin azalmasina sebep oldugu kanaatine varilmasi muhafazakar secmen bu iki seye buyuk tepki verir boyle giderse iki side dogrudur ve ne yazikki akp bunun farkinda degil mevki makam guc para gozlerini kor etmis Allah fetoye bir gecede hesabini sordu ak partinin ve destekcilerinin torpili mi var...
karar 23 Mayıs 2019 12:51
0
akp herşeyin farkında,bilinçli yapıyorlar...
musto 23 Mayıs 2019 00:47
Müslümanım diyorlarsa sözleri yeterli. Cenaze namazında Hoca sorduğunda şahitlik ediyoruz.Sorun ülkeyi yönetenler ile milletin iradesi için karar verenler Elhamdülillah müslümanım diyenleri iman ölçer aletimiz olmadığı için yalan makinasından geçme mecburiyeti koymalıyız.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 06:22
2
msülümanıp deyip ayet inakr eden müslüman değildir. kaderi inkar eden müslüman değildir. çünkü bunlar imanın şartları. kalbim temizle olmuyor o işler. bir derneğin bile bir tüzüğü şartı şurtu kaidesi var. ama konu islam olunca herkes kafasına göre. herkes kendi çapında peygamber. herkese ayrı ayrı kitap gelmiş. maşallah
KARAR OKURU 6:22'ye 23 Mayıs 2019 08:13
4
Rahat rahat tekfir ediyorsun da; "kadere inanmak" hangi ayette geçiyormuş söyleyiver de öğrenelim.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 08:43
2
al işte sanırsın kuranı baştan başa okumuşta gelmiş burda ahkam kesiyor. hadi ben yine pozitif olayımda bi tanesini yazayım. "De ki: "Allah'ın bizim için yazdıkları dışında, bize kesinlikle hiçbir şey isabet etmez. O bizim Mevlamızdır. Ve mü'minler yalnızca Allah'a tevekkül etmelidirler." tevbe 51
musto 23 Mayıs 2019 12:26
0
Her hacı hocayı Allah kelamı edeni müslüman zannediyor yaptıkları onlarca hatayı rabbim affetsin deniyor affediyoruz. Kim bize bu yetkiyi verdi batıda kutsal kitap üzerine yemin ediyor suç işlediğinde yetinmiyorlar yalan makinasına sokuyorlar bu kadar kolaymı fukaranın yetimin hakkını yiyip bir tövbeyle kurtulmak. Demekki onları affedenlerin kursağıdanda haram lokma geçmiş.
musto 23 Mayıs 2019 14:07
0
08.13 Cibril Hadisi kadere imanı imanın esasları arasında saymıştır. Hayır ve şerrin Alahtan geldiğine inanacaksın tartışmayacak emroluna uyacaksın yoksa sonunuz sizden önceki araştıran kavimler gibi helak olursunuz.İşte bu kadar kestirip atıyor sonrada sana akıl verdim diyor.
musto 23 Mayıs 2019 14:55
0
06.22 Çorluda tren raylarının altı boşaldı onlarca insan öldü Ankara'da hakeza Somada insan hatalarından yüzlerce insanımız ölüyor aynı maden ocakları tren yolları batıda'da var onlar kaza ve kadere inanmıyor suçluyu yakalayıp adalete teslim ediyor. Sizlerde mevcut iktidara yaranmak için ayetleri kullanıp suçluları aklıyor vebale giriyorsunuz.
İbrahim DİRİ 23 Mayıs 2019 00:46
Dilipak"Müslümanlara ayrı,laiklere ayrı mezar" istediğinde,islamcılar "geleceksin musala taşına,değerlerimiz" retoriğiyle çoğunluk kibriyle dini zimmetlerine geçirdiklerinde bitti o iş.Tekerlek şimdi yokuşaşağı ve giderek hızlanıyor geçmiş 19 yılın daha 50 sene faturası olacak.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 00:25
Hoca, boşver Müslümanlık oranını da hele insanlık oranı nedir, ne kadardır onu de bir. O oran ortaya çıksın hele bir sonra onun içinden ne oranı mülüman ne kadar değili yazmak daha kolay olur.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 23:58
Ankete bak hizaya gel...
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 03:00
4
Bu memnuniyetin sebebi ne birader? neredeyse zil takıp oynayacaksın.
Karar Okuru 23 Mayıs 2019 21:20
0
Yaşadığımız bu global çağda kim her neye inanıyor, kendi kimliğini nasıl tanımlıyorsa öyle yaşama hakkına sahip olmalıdır. Başkasına zarar vermediği sürece istediği gibi yaşama hakkına sahip olmalıdır.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN