Back To Top
Nereye kadar?

Nereye kadar?

 - Son Güncelleme: 22.08.2019 Perşembe 09:32
- A +

Operasyonu yapan İçişleri Bakanı’nın, kimi medya aktörleri tarafından da çoğaltılan gerekçelerinin halkın bir kesiminde etkili olduğunu kabul etmek lazım. Hatta o halk kesiminin, mesela Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu’nun “İtiraz”larını yadırgadıklarının da tanığıyım. 

Bu halk kesimi “Bu adamlar terörle iltisaklı idiler, onun için görevden alındılar” tezini satın almış durumda. Yine bu halk kesiminin “Seçilmiş kişilerin seçimin üzerinden henüz 5 ay bile geçmeden görevden alınmaları demokrasinin canına okumaktır” yollu değerlendirmeleri hiç dikkate almadığını da görmek zor değildir.

Onun için bazı arkadaşlar, çok rahat yazıyor, konuşuyorlar. 

MHP’liler de çok rahat. Doğu Perinçek de çok rahat.

İçişleri Bakanı Soylu da çok rahat - emin gözüküyor.

***

Ak Parti icraatın sahibi ama çok rahat değil. Bu hissediliyor. Savunma psikolojisi içinde. Çünkü her şey varıp, kendisinin geçtiği dikenli yolları şimdi başkalarının önüne serdiği gibi bir sonuç ortaya çıkarıyor.

Şunu, benim çok uzun zamandan beri “İslam eksenli” diye nitelediğim siyaset yürüyüşü içindeki insanlar hatırlayacaklardır: “Demokrasi iktidara gelince kendisini yok edecek bir siyasal hareketi korumaz. Şeriat da demokrasi karşıtı bir düzendir, onun için ucu şeriata çıkacak bir siyasi hareketin demokrasi içinde korunması mümkün değildir.”

Bu ifadelerin hem Refah’ın ve o çizgideki partileri kapatmanın, hem de başörtüsünü yasaklamanın gerekçeleri arasında yer aldığını biliyoruz.

Yıllarca Tayyip Erdoğan’ın “Demokrasi bir tramvaydır, gittiğimiz yere kadar gider, orada ineriz” ya da “Demokrasi amaç değil araçtır” sözleri “demokrasiye inançsızlık” gerekçesi olarak kullanıldı ve önü kesilmek istendi.

Bugün bu gerekçeler Ak Parti iktidarında bir başka siyasi hareket için kullanılıyor.

Ak Parti iktidara geldiğinde partileri kapatılan iki alan vardı: İslami alan, Kürtlük alanı.

İslami alan için son kapatma davası 2008’de Ak Parti için devreye sokuldu ve Ak Parti deyim yerindeyse ipten döndü.

Bugün devlet Ak Parti’nin elinde. İslam alanı epeyce rahatlamış gözüküyor.

Ama Kürtlük alanı rahat değil. Devlet bir dönem “Kürtlük alanı” diye bir şey bırakmama politikasını izledi. Bu başarılı olmadı. Yaptırımlar uygulandı, başarılı olmadı. Hatta bu yaptırımlar (yaptırım çok yumuşatılmış bir kelime, baskı var, zulüm var hatta) “Kürtlük bilinci”ni daha diri hale getirdi.

Burada bir parantez açarak, Kürtlük alanının “terörle iltisaklı” hale geldiğini bir vakıa olarak not etmemiz gerekiyor. Bunun devletin Kürtlük alanı ile ilişkisini daha problemli hale getirdiğini de not etmeliyiz.

***

Ak Parti bu alana devletin klasik yaklaşımından farklı davranarak, bir “Çözüm arayışı” içine girdi. Yer yer terör örgütü ile pazarlık görüntüsü kazanan bu süreçte yanlışlar da yapıldı. Daha sonra ise işe, Amerikan fitnesi başta olmak üzere deyim yerinde ise Ecinniler karıştı ve bu süreç akamete uğradı. Üstelik sürece Suriye fitnesi eklendi. Bunda Ak Parti’nin kabahati yok.

Gelinen noktayı Ak Parti nasıl okuyor, sorusu sorulmalı.

Eski devlet reflekslerinin neresindeyiz, gibi bir soru üzerinde düşünülmeli.

Şu anda yapılanların en çok Bahçeli ve Perinçek’i heyecanlandırmasının anlamı sorgulanmalı.

“Kürtlük bilinci”ni ne yapacağız, sorusu da en hayati sorular arasında.

Bölge insanına “Sen istediğini seç ben de görevden alayım, benim istediğimi seçinceye kadar bu demokrasi oyunu böyle devam edecek” yollu bir mesajın şu ân’ın mesajı haline geldiği bir gerçek. İktidar peş peşe uygulamalarla böyle bir yöntemi çıkar yol gibi gördüğü algısını oluşturuyor. Buradan nereye varılacak, bu sorgulanmalı.

Ak Parti devletin bütün toplumsal alanlarla yaşadığı problemleri rehabilite etme iradesini taşıyordu. Şu anda yola çıkarkenki iddialarının neresinde, buna bakmalı.

“HDP Kandil ile iltisaklı” yaklaşımı şu sıralar en çok tüketilen tema. Bir ara yüzde 13’e varan oya ulaşmış bir parti HDP. Adaylar bu partinin bünyesinden çıkıyor. Ne yapacaksınız bu kitleyi? Türkiye’nin her tarafına yayılmış bu kitleyi?

HDP’yi bir “Suç örgütü” olarak görmekle hangi sorun çözülecek? Devletin zihninde, bu kitlenin entegrasyonu yolunda tüm ihtimaller tükendi, sadece siyaseti zorlayan, hukuku zorlayan “yaptırımlar” mı kaldı?

Türkiye şu anda “büyük kitleler halinde suçlu alan oluşan” bir ülke. Nasıl çıkacak böyle bir iklimin içinde toplumsal barış?

Benim cevaplarım var ama, devletin (En çok da Ak Parti’nin) bu sorulara kafa yormasını da istiyorum.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
misafir 04 Eylül 2019 14:44
yapılacak şey çok basit 1 hdp ve pkk ile ilişkisi olan tüm kurumlar kapatılacak kürtlerin oy verebileceği pkk ile ilişkisi olmayan bir parti kurulması sağlanacak pkk için çalışan oraya hizmet eden kim varsa maide 33 ayeti uygulanacak bu arada alında tüm belediye başta olmak üzere milli eğt.bak. hassasiyetle temizlenmeli fetöcüler gibi pkk lılarda atılmalı devlet kendi içini bu hainlerden temizlemeli onlar bizim olan toprakları alıp bi devlet kurmak istiyorlarsa bizde bu topraklar bizim vermeyiz kana kan cana can hodri meydan onlar batıl davalarından vazgeçmezlerse biz hak olan davadan vzgçmyz
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 18:32
Sayin Tasgetiren,.Anlamadigim şu Hirsizin hicmi sucu yok?Baskiyla biryere varilmaz,lakin cozum surecinde de bunlar kovandan kacan ari surusu gibi hertarafa silah yigmadilarmi?ABD nin kurdugu Suriye pokitikasi ile Asagida Kurdistan kurulursa ve bizim guneydoguda yarin biz referendum istiyoruz kurulan kurdistana katilmak yada katilmamak icin derse sizce sonuc ne cikar?mesele sadece Devletin birimlerinin yaptiklari degil.Ağıla giren koyunun sirtindaki yun eksiliyorsa sadece cobana degil,yoldaki dikenleri temizlemeyen suru sahibide sucludur.Daima Devleti yonetenler suclu olamaz.M.CENGİZ
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 10:22
Sayın Taşgetiren birzamanlar akpartiyi ve erdoğanı her konuda savunuyordunuz şimdi acaba ne olduda savruldunuz
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 11:38
4
Belki savrulan yazar değil Erdoğan'dır. Olamaz mı? Bir de böyle düşünsen. Belki yazar hala aynı yerdedir de başkaları yer değiştirdiği için savrulmuş görünüyordur. Ha, ne dersin?
Ben 23 Ağustos 2019 07:44
Bi zahmet yaz da önerini bilelim... Elinde sihirli çomak mı var da hdp kandil ilişkisini bitireceksin?
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 23:42
Çağırıp sorarlar mı, sanmam. Nedir diye! İnsan denen mahlukatın parası pulu, gücü çok olunca, gülüşü, yürüyüşü, aklı değişiyor,şahidim. Kendi akılları herkeslerden fazla -tüm-iktidarların. Taç giyen baş her zaman akıllanmıyor yani.
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 23:25
Tayyib Reis tek basina her seyi bozdu.Ekonomi demokrasi Suriye Abtullah Gül bey de cumhurbaşkanligi yaptı. Varsa yoksa Bahçeli Perinçek Ehliyetli ekibi de tasgiye etti. Hele devalüasyon.Gida pahaliligi.. Milletin canina okudu. Ne istiyor bu kürtlerden.Aha pkk dağda ugraşiyorsun.40 yıldır. Eskiden severdik.Ama şimdi gözümuzde sıfır..
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 18:42
0
Yuzune gozune dursun.pkk yaptigini gorme.erdogana kiz...insaf derler.. Biraz oku ama herseyi oku da ogren
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 22:58
En çok Hdp chp ve Akparti karşıtlarını üzdüğünün anlamı üzerine siz düşündünüz mü
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 22:49
Son uc yila kadar bir İhl li.olsrak ak partiye oy attım.2008 de ak parti.kapstma davasinda uykularimiz kaçıyordu.biz cok iyi niyetli imisiz.meger ne tehlikeli bir parti imis.kapatma.davasi hakli imis.30 milyonluk kurt milletini yok edecek. Yaziklar olsun
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 22:19
Çok iyi yaptı devlet kandil birdaha gençlerin aklını çelemeyecek,bundan sonra Doğuda insanlar huzur içinde yaşayacak ve hizmet görecekler.pkk da partiside cehennemin dibini görecek inşallah devlet tarafından
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 21:21
Değerli hocam, biz imamhatipteki okurken davamız vardı. Ama biri çıktı dediki, dünyadaki tüm makamları elde etmiş biri olarak siyasete girmek istemiyorum. Allah aşkına biz bu insanlar makam elde etsinler diyemi mucade etmiştik, yoksa memlekete makam, mansıp demeden hizmet etsinler diye mi? Ve içinden çıktığın İslami hareket yerin dibine batsın diyorum. Hepimizi her dönemde birileri kullandı. O parti, bu parti, şu cemeat, bu cemeat. Ama 40 yılim gitti. 40 yılima değil de inandığım değerler adına üzgünüm....
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 19:59
Sayin yazar, referandumda evet oyu verirken neredeydi akliniz? Okuma yazmaniz var. O anayasa degisikliklerini okuyup evet oyu verdikten sonra ne soylerseniz bos. Bile bile lades.
KARAR OKURU Demokrat 22 Ağustos 2019 18:56
Kürt Mesekesi ve PKK devletin ve MHP nin elinde bir top misali bir sağa bir sola atılmakta ve birgün ya top patlayacak ya da çok sert bir sekilde şut olacak.Kazanan kim olacak ? Gerçi bu ülkede her şey olur.Üniversite mezunları asgari ücretle iş dilendiği sürece,diyanet dilenci gibi her cuma para dilendigi sürece ...Zenginler servete servet kattığı sürece,fakirler borcu borçla kapattığı sürece her sey olur lâkin iyi şeyler çok ama çok az olur.OHAL ilân etmek için PKK yandaşlarını sokağa dökmek için KAYYUM bir proje de olabilir.Biz çok senaryolara şahit olduk.Devlet isterse bugün PKKyi bitirir
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 16:55
0
AK Parti içerisinden kurulacak olan bir partide bu oynunun bir parçası
Kahraman 22 Ağustos 2019 18:05
"Bölge insanına “Sen istediğini seç ben de görevden alayım, benim istediğimi seçinceye kadar bu demokrasi oyunu böyle devam edecek” yollu bir mesajın şu ân’ın mesajı haline geldiği bir gerçek"sizin yorumunuz sayın Taşgetiren. Mesaj bölge insanına değil HDP'li belediyelere. "Terör ile arana mesafe koy. PKK'nın değil milletin çıkarlarını gözet. Devlete meydan okuma.
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 20:45
0
Özellikle şu "devlete meydan okuma" cümlesi bir yerden tanık geldi.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 08:42
0
Karar tamda bölge insanına benim istediğimi seçene kadar gözdağıdır. Zaten sećimden önce siz seçin biz görevden alırız denmişti ve aynen yapildi. İsnat edilen süćlar hem seçim öncesini ilgilendiriyor hemde ispatlanmamış iddialardır. İddia ile ceza verilmez.
H. ABDULLAH ŞENTÜRK 22 Ağustos 2019 16:55
SAYIN TAŞGERTİREN, BU PROLEM NASIL ÇÖZÜLÜR? CEVAPLARINIZI BEKLİYORUZ. BU HEPİMİZİN PROBLEMİ. SELAMLAR
Okur 22 Ağustos 2019 18:24
2
Turkiye, kuzey Kibrisi, kosova,filistin,karabag gibi sorunlari nasil çozmek istiyorsa,çözdüyse, Kürd, sorununuda Ayni yöntemlerle çözülmesine yardimci olur ve sorun sorunluluktan çikar, çözmek ister sen sorun basit,çözmek istemessen zor,
Hikaye 22 Ağustos 2019 16:53
Aslanlar öküz sürüsüne hinlik yapıyorlar.Sürünün önderlerine ya şu sarı öküzü verin yeterli,bir şey istemiyoruz diyorlar.Sürünün âli menfaatleri için verme kararı alınyor. Sarı öküz gidiyor.Aslanlar bu yoldan ara sıra yoklayip sürüyü perişan ediyorlar. Muhasebe zamanı,Sürü önderi kaybettik çünkü sarı öküzü vermeyecektik diyor.Sizin sarı öküz ne zaman gitti.Her referanduma evet diyerek mi?%50 oy alıp ,istifaya zorlandığında direnmeyerek mi? Önüne geleni imzalayarak mi? Cumhurbaskaniyken kalk hadi gidiyoruza itiraz edilmeyerek mi? Nereye kadar sorunuzun cevabı şu yani hocam bitmedi bitmez!
ali namlı 22 Ağustos 2019 16:39
Tarihi olarak 1800 den ancak ağırlıklı olarak 1860 dan bu yana devletin üstesinden gelemediği bu müzmin Kürt sorunu için ' Çözüm Süreci ' inanın en gerçekçi, en doğru , en makul ve mantıklı bir yöntemdi ve tarihte ilk defa deneniyordu. Ancak ne var ki içinin bomboş olması ve hiç bir şey yapılmaması - çünkü AKP tarafından sinsi bir şekilde bir seçim yatırımı olarak kullanıldı - terör örgütünün de bunu bir fırsata dönüştürme ahlaksızlığından dolayı sonu hüsranla bitti ! Örgütten 2500 kişinin ölümü , bizden de 800 şehit yanımıza kar kaldı ! Elbet ahirette hesabı sorulacak
Samsunlu 22 Ağustos 2019 16:32
Görevden almalarla ilgili bütün eleştirel yorumlar demokrasiyi yaşatma ilkesi etrafında yapılıyor. Sanırım bu durum taraflarda " renk körlüğü' ne " sebep oluyor . Demokrasi yeterince adil mi değil yoksa adil olma çabasındakilerin demokrasi umurunda mı değil . Çözüm önerilerinizi merakla bekliyorum .
aklı selim 22 Ağustos 2019 15:02
öncelikle HDP li başkanların PKK terörünü kınamadıkları aksine Kandilin onayı ile aday olduklarını tesbit edelim.Gelir gelmez şehit yakınlarını işten atıp PKK iltisaklı kişileri belediyelere doldurmaları sizi rahatsız etmiyormu.? HDPPKK lı kişilerin seçilmiş olması suç işleme özgürlüğü vermez. İspanyadaki katalan azınlığa karşı AB nin tutumunu gördük.TC 85 milyon vatandaşın coğrafyasıdır.Kürtler hdp Yİ SEÇİYOR DİYE ÜLKENİN BEKASINI TEHLİKEYE ATAMAYIZ.Kürtler bölücü olmayan belediye başkanı seçerse Başımız gözümüz üstüne. Taşgetiren Şeytanın avukatlığını nezaman bırakacaksın?
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 00:31
1
Agzınıza saglık.......
İbrahim Erdoğan 22 Ağustos 2019 14:45
Bahçeli, Perinçek, Ergenekon iktidarı kuşatıp peşlerine mi taktılar; ya da iktidar bunları itici güç olarak mı kullanmaktadır!.. Olmak ya da olmamak, işte bütün mesele... Milletimize Allah selamet versin...
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 14:22
Ahmet hocam bu diyanet hocalar şeyhler tarikatlar cemaatler nasıl insan yetiştirmişler ya?! Adalet hak hukukla ilgili müktesebat yok. Ötekinin varlığına saygı yok. Dün devlete şüpheli bakanlar şimdi kutsal inek muamelesi yapıyorlar. Adaletin ve özgürlüğün olmadığı, dinin muktedirler tarafından üç günlük dünyalığa alet edildiği bir ortamda burası nasıl selam yurdu olacak?
Menderes YILDIRIM 22 Ağustos 2019 14:21
Ahmet Bey; A. Gül ve A. Davutoğlu itirazlarının tanığıyım demişsiniz. Ahmet Bey; A. Gül ve A. Davutoğlu Beylerin AKP den daha önce Ayrılan + İstifa Eden + Ayrılıp Başka Parti Kuranlar + AKP den Ayrılıp Başka Partilere Geçenlere Başta Tayyip Bey ve AKP den YÜKSELEN SESLERE olan DÜŞÜNCELERİNİ de AÇIKLARMISINIZ? Ahmet Bey; A. Gül ve A. Davutoğlu dahil hepimiz EKTİKLERİMİZİ MUTLAKA BU DÜNYADA BİÇECEĞİZ. A. Gül ve A. Davutoğlu' na Geçmişte AKP den ayrılanlara, NASIL DAVANDILARSA KENDİLERİ İÇİNDE Aynı Şekilde Davranılacaktır. Saygılarımla
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 14:09
Gül ve Davutoğlu'na tepki gösterenlerin iktidarı hiç eleştirdiklerini görmedim. Tam itaat hep itaat mutlak itaat. A diyor şak şak şak U diyor şak şak şak...
zeki 22 Ağustos 2019 14:10
bir ateistten ,demokrattan nasıl şeriatcı olması beklenemez ise bir müslümanında demokrat olması en az onun kadar tuhaf ve çeliskili bir durumdur. müslüman iseniz ; şeriati istemek ve savunmak zorundasınız(zina,faiz,icki yasagi vb.) aksi takdirde lafla müslüman olunamaz . emperyalist trumpun ,putinin,merkelin inandıgı demokrasiye inanıp,hizmet ederek nasıl müslüman olunup ,cennet hayal edilir anlamak mümkün degil.gerçekçi olup,kendimizi kandırmayalım,birilerinin korkusundan veya birilerine yaranmak için Allahın emirlerini gozardı etmeyelim.çünku Allahın azabına karşı kimse bize yardım edemez
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 19:53
1
Senin buralarda işin ne. Senin mağarada yaşayıp gece gündüz dua etmen gerekir. Buraya attığın yorumları bir gavur icadıyla yaptığını da unutma.
Süheyl CALISKANOGLU 22 Ağustos 2019 14:10
Secim öncesi ,meydanlarda RTE;Kürt Kardeslerim,Kürt kardeslerim diye bas bas bagirir,secim sonrasi,Kürt kardeslerim kelimerini duyamazsiniz Türkiye'nin partili "tarafsiz'Cumhurunbaskani'nindan!..Bir daha ki secime kadar...
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 14:04
Guvenli ve Turkiye ve Amerika himayesinde suriyede bir kurt kantonu kuruldu.Hepimize ve Karagule hayirli ugurlu olsun.Operasyon beklerken operasyon yiyoruz.İrak ile suriye arasinda bir bosluk kaldi onuda vakti gelince dolduracaklar.Bu yazdiklarimin hepsini ben gerceklestirdim.Ahmet bey demis ya Akp nin suriye politikasinda bir sucu yok diye.Okuyanlar acaba biz patagonyadami yasiyoruz diyebilirler.Deas,Kobani,Pesmerge,Turbe,İhvan sozleri hicbirimizin anlamadigi lugattan herhalde.En kizdigim sey aklimla alay edilmesidir.Ahmet beydebunu yapiyor.Yapma.
CEVDETT 22 Ağustos 2019 13:51
ARKADAŞLAR MUHALİF OLMANIZI ANLIYORUM ANCAK PKK'NIN HDP'NİN ARKA BAHÇESİ OLDUĞUNU NASIL İNKÂR EDERSİNİZ.
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 16:28
0
Cevdett, o ikinci "t"yi kimden aşırdın ?
Omer 22 Ağustos 2019 13:42
Hocam sizin cevaplarinizi da merak ediyorum. Paylaşırsanız öğreniriz. Demokrasiyi put haline getirmeye gerek var mı? Halkın bir bölümü mesela cinsel sapıklığı yaymaya çalışsa buna demokrasi adına onay mı vereceğiz? Hak ile batılı iki kefeye koyup demokrasi terazisinde mı tartacağız? Burada sorun sanırım yanlış iş yapanların sayısının olukça kabarık olması.
Cadaroglu 22 Ağustos 2019 17:14
0
Demokrasi put degildir. Put olsaydi müemadiyen daha tekamül hale getirilmeye calisilmazdi. Demokrasi Osmanli`daki mesrutiyet tarzi bir yönetim bicimidir. Mesrutiyetle ayni degildir, ondan daha iyidir. Atesi, bicagi nasil kullaniran demokrasiyii de öyle kullanirsin. Bir takim olumsuzluklar demokratik sartlarda meydana geliyor diye suc demokrasiye verilmez. Demokrasi olumsuzluklari düzeltmeye firsat verir. Sanki her halimizle seriata mutabik fiiliyatimiz varmis gibi yazip durmayalim.
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 17:24
1
Merak etme ben avrupada yasiyorum ve hic demokrasi adina kadinlara cocuklara tecavuzu savunani gormedim duymadim
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 13:42
Ahmet efendi sizin gibi değerli ilim adamına yakışmamış,İslami kesim, Kürt kesimi ne demek.islam herkesi kapsamaz mı? Kürtler derken.gayri müslim PKK yi Kürt kardeşlerimiz ile nasıl aynı tutarsiniz.bu milltin,bu idarenin, Kürt kardeşlerimiz ile ilgili bir sorunu yok.gayrimuslim PKK ve onun benzeri terör örgütleri ile mücadelesi var.biiznillah bu kefere sürüsünü de bozguna uğratıp yoluna devam edecek.
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 21:07
4
En büyük sorun Kürt’leri asimile etmektir. PKK bahanedir. Kürt’ler 2. Sınıf muamele görür bunu bilmeyen artık yoktur maalesef. Kürt’lerin 1 ilkokulu bile yoktur o kadar.
Muhtefi. 22 Ağustos 2019 22:44
0
Kimse kimseyi asimile etme ihtiyacı yok.Musevi vatandaşı bile diyor biz Türkler .sana, bana ne oluyor Etnik ırkçılık dayatması. Terörü maske yap, sırtını daya, tükürükle boğ Terorle bana kursun sık..sonra da miz, miz. Fazla bu demokratik tiyatro galiba. Türk Milleti bu gerçeği elbet birgun kavrayacak. .!..
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 00:35
0
Bu kadar basit abicim..
ramazan koç 22 Ağustos 2019 13:37
taşgetiren benim anlamadığım bir şey var 15 temmuzda dyarbakırda bütün doğuda 24 saat nöbet tuttular o gün askere karşı idi türkiyede hep tuttular bende diyorumki 24 saat pkk ya karşı nöbet tutsalar bu terör kalmaz azıcık fırsat bulunca hepsini yapıyorlar demokrasisiymiş yalan isralin amerikanın oyununa gelen bir örgüt seçimle gelen seçile gider depremde yapılan yardımlar pkk nın deposunda çıkmadımı onları kim verdi 4 sene beklersen yaptığımız yardımlarıda pkkya verirler ihtiyacı olana değil batmanın nufusu 425 bimiş 240 binini maaşa bağlamış devlet
Kahraman 22 Ağustos 2019 13:21
Sayin Tasgetiren artik bu PKK li baskanlari birakalim onlar cezasini ceksinler. Turk mevzilerine Esad ve Ruslar taciz atesi atiyorlar. Hani Sayin Tayyib Baskanimizin dostum dedigi Putin ne yapiyor Esad"i durdursun da gorelim. Esad da mi kandirdi birilerini? Ulkemiz ates cemberi altinda artik Kurtulus savasi verme zamani geldi ve geciyor. Turkun Turkden baska dostu yoktur. Butun dunya bize dusman oldu. Nedir bu perisanlik.
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 21:11
2
IKurtuluş savaşını kime karşı vereceksin Kürt’leri mi öldüreceksin. Başka kimseye dokunamazsın gerçide.
Abdullah GARİB 22 Ağustos 2019 12:09
S.A Sayın Ahmet Taşgetiren Beyefediye;Türkiye ve Erdoğan Suriye olayının ve Dünyadaki birçok olumsuz olayın iktidarı döneminde Faildir. Bunu görmemek için kalbin gör olması gerekir. Yer ve gök delil olduğu halde bunu gizlemek hakikatı gizlemektir. Gerçekleri örtenlere kainatın ve Yüce Yaradanın Faturası ağır olacaktır. Selam ve dua ile
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 00:46
0
Bu nasıl bi mantık ya.. Bu iktidar bu oynanan oyunların en büyük oyun bozucu su... Bu iktidar olmasaydı şu an Suriye nin yerinde biz operasyon masası da olacaktık..emperyalist güçlere karşı bu operasyonu yaptırmayacak inşaallah.. Tarih şahit olacak....
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 11:43
Demokrasinin bizzat meşrutiyeti halkın oyudur sadece Kürt’lerin aidetlerni azaltır devlette dindara Türklere
Mehmet 22 Ağustos 2019 11:33
Tasgetiren, fıratın doğusunda pkk nin istediği güvenli bölgeyi kabul eden biz pkk devletini hem tanıdık hemde koruyacağız.En acısı meclise sorulmadan abd askeri urfaya yerleşti ve vatani bölecek.E bunları yapanın üç belediye başkanını görevden alması sadece düşünmeyen halkı kandırmak.Israil kenan diyarını bop ile tamamlıyor
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 11:18
Bazıları pek memnun olmayacak ama işin gerçeği: yeni rejimin sebep ve sonuçlarını artık hergün birşekilde görmek olağanlaştı. Yaptıklarına itiraz etmek, taraf olmamak suçlanır hale gelindi. Onun onayı olmadan, rızası alınmadan hiç bir faaliyetin olacağını artık düşünemiyorum. En son bir avukatın korumalar tarafından acımasızca darp edilmesi, dava edilince de yetkililerin soruşturmaya gerek duymadığı, şahsın kendisine bilerek ve kasıtlı bir şekilde zarar verdiği söyleniyor. Buna da halkın inanmasını istiyorlar! Gündemdeki her mese de aşağı yukarı aynı. Nerede bu demokrasi, hukuk, adalet??
YILDIRIMLI 22 Ağustos 2019 10:49
Sorunun demokratik,barışçıl yöntemlerle çözülmesi için her yol denendi.Bu konuda siyasi risk üstlenildi.Kürt kardeşlerimizin meşru bütün talepleri yerine getirildi. Amaç bu kardeş kavgası bitsin idi.Ancak bu kavganın bitmesini istemeyenler süreci sabote edip yenide çatışma ortamına dönülmesine sebep oldu.Demokratik süreçten uzaklaşmamak adına HDP'nin her türlü pervasız,provakatif siyasetine karşı sabrediliyor.Meşru siyasetin zemini olabildiğince geniş tutulmaya çalışılıyor.Ama bütün bunlara rağmen HDP'li belediye başkanları terörle ve teröristlerle ilişkilerini gözden geçirmiyorlar.
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 21:17
3
Her türlü hakları verildi derken mesela 20 milyon kürdün 1 tane ilkokulu bile yok.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 00:45
0
Harikasınız... Tsk
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 04:37
0
Türkiye Cumhuriyeti nin bütün okullarında okuyabiliyorsan ki okuyorsun. Sen Türkiyelisin.bu devletin vatandaşısın.Bütün Haklardan yararlanmaktasın.laza ayrı gürcüye ayrı abazaya ayrı kürte ayrı okulmu olurmuş. Sen Türkiyeliyim de yeter bu vatan hepimize yeter.
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 10:38
Mert olan, yiğit olan rakibini sandıkta mağlup eder. Kayyım atamak mertlik değil, namertlik. Bahçeli Ak partiyi günden güne tüketiyor, geçmişte Ecevit 'e yaptığını yapıyor.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 00:51
0
Bırakın bu mazlum edebiyatını ne istediniz de vermedi bu iktidar gözünüze dizinize durur valla
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 10:31
Ahmet hocam, pkk nin hdp nin ABD nin kontrolunde buyuk israili kurmaya calisan taseron olduğunu, devletin herturlu kaynaginin pkk ya aktarildigini anlayamadiniz mi? Askerimiz polisimiz gece gunduz siperde 7/24 nobette vatani savunurken devlet alenen pkk ya hizmet eden belediyeyi gormezden mi gelsin? Muslumanlara yapilan zulum ile halka zulmeden, teror yapanlari engellemek hic bir zaman ayni degildir ve hala pkk ile kürtleri tumuyle birebir gormek beyhude bir hatadir.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 00:53
0
Agzınıza saglık kardeşim.. 60 yıldır bu ülkede yazar lar çizerler en yalın gerçeklere zik zak yaparlar.... Yazık
KARAR OKURU DEDE 22 Ağustos 2019 10:21
Eger HDP suç örgütü ise AKP terör örgütü dür.Açık açık alenen terör örgütü elamanını tv ye çıkarmadı mı.terör örgütü liderine su hdp ye söyle bana oy versinler dedirtmedi mi.bu nasıl anlayış anlamakta zorlanıyorum. bir tarafta mecliste olan bir parti kriminalize ediliyor dier yandan terör örgütü övülüyor.
Cem 22 Ağustos 2019 09:51
Bunda Ak Partinin kabahati yok, kimin kabahati onu söyleyeceğim ama kabahatli Suriye pisliğine bulaşma diyen Bay Kemal mi, tek kabahattiler çalıyor ama çalışıyor diyen harama katkı sunan insanlar ve zihniyettir.
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 09:34
Ahmet hocam. Olaya sadece demokrasi açısından bakıyorsunuz. Güvenlik açısı yazınızda dikkate alınmıyor. Bir olaya tarafsız ve doğru teşhis koymak için bir bütün gözüyle bakmak lazım gelir. Ayrıca sözde Kürt hareketine özde PKK aracılığıyla ülkeyi bölmeyi hedef edinen dış güçler ülkeler ki bırakın görevden almayı bölücü bir partiyi seçime dahi sormazlar. Örnek mi DAEŞ i batı ulkelrinden birinde parti kurup seçime girdiğini dusunebilirmsisizniz. Diğer yandan senelerimizi alan bu meseleyi Kürt kardeslerimizi otekilestirerek. düşmanlarımızın masasına iterek çözemeyeceğini aşikardır.
Ehl-i İrfan 22 Ağustos 2019 09:10
Sayın Taşgetiren,siz önce şu basit soruya cevap verebiliyormusunuz?Görevden alınan belediye başkanları"Biz Kandil'e rağmen aday olduk, Kandil'e rağmen seçildik dolayısıyla bizim terörle teröristlerle alakamız olamaz... "diyebiliyorlar mı?İsterseniz bu sorunun cevabını aldıktan sonra bir daha düşünerek yazalım, çizelim..
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 10:10
4
Hukukun temel kurallarındandır : Müddei iddiasını ispatla mükelleftir. Siz iddia ediyorsunuz, ispat edin. Kimse kendi aleyhinde beyana zorlanamaz, bu da evrensel bir hukuk ilkesi. Ha bir de şu var : Herkes suçu ispat edilinceye kadar suçsuzdur. "İRFAN" HİÇ BU KADAR AYAĞA DÜŞMEMİŞTİ.
Muhtefi. 22 Ağustos 2019 13:35
5
Sorunda bu ya Hukukun Temel kuralları ihlali. Maskelemek Irkçılıgi Hukuk ile ....delillere seffaf ve adil ulaşma durumunda ispat aranır. Karayilani vd al direk Hücreye koy .nallari dikince çıkar. Delil mi lazım bu psikopatlara yargilamak için. Lütfen daha ciddi olalım. Hukuksal konusunca. !.İrfan Bilgi ve sevgi ile sonucu görmektir. !.isteyene..
Ehl-i İrfan 22 Ağustos 2019 14:41
5
Şırnak'ın Silopi ilçesine bağlı Kösreli köyü bölgesindeki Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) çalışanlarının emniyetinin sağlanması ve bölgede olduğu değerlendirilen PKK'lı teröristlerin etkisiz hale getirilmesi maksadıyla icra edilen "Şehit Güvenlik Korucusu Süleyman Tosun Operasyonu"nda teröristlerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 3 asker şehit olmuş, 1 asker yaralanmıştı.Şehitlerden komondo uzm çvş.M.Ferdi Güntekin baba ocağı Erzurum'da toprağa verildi.İrfanı olmayanlara,varsa vicdanlarını belki harekete geçirecek en güncel terör haberi....
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 14:52
4
Çok bilmiş, ekabir göçmen ! İdarenin ve onun hukuksuz eylemini onaylayanların, kendilerini yargının yerine koymasına itiraz ediyoruz. Bu üç elemanın ve varsa başkalarının mahkemelerce yargılanıp, suçlu iseler hüküm giydikten sonra görevden alınmalarına, bir diyeceğimiz yok. Soylu, operasyon hukuki, diyor. Hani mahkeme kararı ?!?!
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 16:56
4
Silopi'de öldürülen çocuklarımıza rahmet, ailelerine baş sağlığı dilerim. Türkiye'de terör vardır. O çatışmaya katılanların tümü etkisiz hale getirilmelidir; canlı yakalanıp mahkeme önüne çıkartılmalarına bile gerek yoktur. Ancak, bunun, seçilmiş ve yargı tarafından hüküm giymemiş kişilerin, idarece görevden alınmalarına gerekçe gösterilmesi, irfan yoksunluğudur.
Muhtefi. . 22 Ağustos 2019 17:04
3
14:52 istanbul Fethinden onceyiz biz Osmanlı ile Senin ataların kim bilmem ama Biz Osmanlı ile Avrupa iclerinde Kılıç salliyorduk. 600 yil.Geç o.ayakları sen .Bizim için Balkanlar Türk Yurdudur. Zihnimiz böyledir..Pratikte oyle...Samsun, Artvin,Hakkari ne ise bizim icinde prizren,uskup, bosna oyledir.. Mustafa Kemal, Yahya Kemal, Mehmet Akif vd daha niceleri. Hangi Sehirden! ..???..PKK nin Kayyumlarini Nedim Şener bey yazmış bugün. PKK olmadan işemeye gidemezler. !.
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 19:45
2
Biz Anadoluluyuz Muhtefi ? Siz daha Orta Asya'da iken biz buradaydık. Köküm Hititlere dayanıyor. Merakın gitsin diye, söylüyorum. Balkanlar, Yunan'ın, Bulgar'ın, Romen'in, Sırp'ın yurdudur.
Muhtefi. 22 Ağustos 2019 21:02
2
19:45..öyle bir gitmissinki Hititlere görünmüyorsun; )) Anadolu Temsiliyet TURKLERDE. Şimdi ...Irksal görüşler bir yere kadar. Ruhun evidir sadece. Geçici olarak. Mutlak değildir. Mutlak Ruhtur. Ebediyette olacak. Ayrica Romen, Bulgar,Sırp, Yunan vd Dostlarım var Saygi ve Sevgi ile Yaşarız Atalarım gibi. Yaradilanı severiz Yaradandan ötürü. TÜRK MİLLETİ olarak ırkçılığa karşıyız ebediyyen. MİLLET ırk demek değildir. .Nacional = karsiti Irktir.Millet degildir..! üstünlük sadece ve sadece Hakka yakın olandadır. !.Saygılar.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 00:52
0
Bu kadar net....
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 09:09
Bu HUKUKSUZ siyasi operasyondan sonra, Diyarbakır'da -yorumundan anlaşıldığı kadarıyla-, bir zamanlar Erdoğan’a inanmış bir ihtiyar demiş ki : Artık AKP yok, büyük MHP, küçük MHP var. Taşgetiren’in, ”Kürtlük alanının ‘terörle iltisaklı’ hale geldiğini bir vakıa olarak not etmemiz gerekiyor”, ifadesi ile , Trump’ın, Erdoğan Kürtleri sevmiyor, Kürtler onun doğal düşmanı, mealindeki sözleri, halk, aydın ve siyasetçinin aynı tespitte buluşmaları, Erdoğan’ın gönüller arasındaki köprüleri nasıl da uçurduğunun açık delili.
Krr 22 Ağustos 2019 09:01
Sırtını Bahçeli ve Perinçek gibilere dayarsan sende ne demokrasi kalır, ne adalet, ne de hakkaniyet.Milletleri perişan eden kavgacı kuru kafa zihniyetinden uzaklaşın önce.Oyle her istediğim yere kayyum atarım, alırım istediğimi yaparim ile olmaz o işler.Derebeylik değil burası.Varsa hukuksuzluk adalet mekanizması ile çözersin. Keser döner sap döner bir gün gelir hesap döner.Bugün acı verdikleriniz gün gelir acımasız olur.O zaman sizi sokaktan kimse toplamaz bilesiniz.Adaletli olun,hak hukuk gözetin ki millet ardınızda olsun
Ertuğrul 22 Ağustos 2019 08:59
"Sen istediğini seç ben de görevden alayım, benim istediğimi seçinceye kadar bu demokrasi oyunu böyle devam edecek" Yanlış değerlendirme bu. Bunun daha doğrusu sen kimi seçersen seç, seçilen kişi devleti karşısına alıp terör unsurlarıyla hareket ediyorsa ben devlet olarak onu görevden alırım olacak Ahmet Bey. Seçilen kişi, teröristi övmeyecek, terörizm yapmayacak, PKK dan uzak duracak, özellikle kendisi bu konularda hassas olacak ve oy verenlerini de bu konularda ikna için çalışma yapacak. HDP nin bu konularda hiçbir çalışma yapmadığı gibi destek olduğu, hatta belediye başkanlarının üyesi ...
cumhur 22 Ağustos 2019 14:29
1
Terörü sevenin,terörden medet umanın ona yardım edenin Allah belasını versin.senden önce ki yorumu bir oku hele...
Okur ve Sorar 22 Ağustos 2019 08:45
"HDP’yi bir “Suç örgütü” olarak görmekle hangi sorun çözülecek? Devletin zihninde, bu kitlenin entegrasyonu yolunda tüm ihtimaller tükendi, sadece siyaseti zorlayan, hukuku zorlayan “yaptırımlar” mı kaldı? Türkiye şu anda “büyük kitleler halinde suçlu alan oluşan” bir ülke. Nasıl çıkacak böyle bir iklimin içinde toplumsal barış? Benim cevaplarım var ama, devletin(En çok da Ak Parti’nin) bu sorulara kafa yormasını da istiyorum." Sayın yazar,Çok önemli, kritik cümleleri yazdıktan sonra,benim cevaplarım var deyip susmak ne işe yarar? Şimdi söylemezseniz ne zaman? Basra harap olduktan sonra mı?
Erzincanli 22 Ağustos 2019 08:39
Olup bitenleri anlamak icin once analiz yapmak gerekir.Bunun icin once duz mantigi terk etmek lazim.Buda bir aydinlanma sorunudur ve ulkeyi yonetenler bundan hep korkmustur ve bunun icin ne gerekiyorsa yapmislardir ve en buyuk silahlarida dini ve milli duygulardir aynen su an yasananlar gibi.Tabbi birde yeni bir durum soz konusu oda bu silahlara Akp ve Erdoganin mermi olarak kullanilmasi
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 18:31
0
Çok aydınlattın bizi. Sağol
karar Okuru 22 Ağustos 2019 08:34
PKK Silah bırakmadıkça HDP'de pkk ile arasına mesafe koymadıktan bu Milletin vicdanında terör örgütünün yardakçısıdır. Silahı elinde bulundurmayan HDP Türkiye partisi olur değil mi?
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 08:32
Bu Ahmet Taşgetiren Türk basınına Allah'ın bir lutfu. Bu toplumun gerçeklerini onun kadar objektif, onun kadar tarafsız ifade edebilen; bunu da kırmadan, dökmeden yapabilen bir isim daha yok!
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 08:22
Ahmet hocam o hale geldiniz ki Ak parti ağzıyla kuş tutsa bile siz neden yerdeyken tuttu diye eleştirirsiniz. Yapmayın Allah aşkına yeni hendekler mi kazsınlar onlarca Şehit mi verelim. Tabiki devlet gereğini yapacak bu kürt meselesi değil terördür terör.
Patagonyalı 22 Ağustos 2019 09:32
1
Sen kendi adamını hiç dinlemedin galiba. Hendekler kazılıp şehirlere silah yığılırken bana şikayetler gelirdi. valilere dokunmayın diye ben talimat verdim diyen bir adam var ortada. Dolmabahçede bakanlarla ortak deklarasyon yayınlayan Patagonya Başkanı mıydı. Adam gücünü korumak için sizi sürüyor. Nasıl olsa içinizde sömürülecek bir nefret hep bulunuyor
bilal. 22 Ağustos 2019 08:14
''İslam alanı epeyce rahatlamış gözüküyor.'' hocam bu duruma nasıl vakıf oldunuz ? yarın ak parti iktidardan gidince hatta gitmeden görüyoruz. açıkçası hiç de rahat değiliz aksine huzursuzuz. yapılan yanlışa yanlış diyemiyoruz çünkü ''yüce demokrasi'' var...
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 12:41
5
İslam alanı rahatlamış mi.akp iktidardan düştüğü gün tüm din düşmanları,o demokrasi havarileri,hak hukukçular nasıl saldıracak dine ve dindarlâra göreceksiniz.28 Şubati arar hale gelirsiniz.Aklinizi başınıza alın payanda olmayın sizi kullanıp atacak olanlara
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 06:58
Hdp pkk ile organik bağı olan bir parti evet itiraz edecek bir kimse yoktur aynı zamanda açılım çözülüm sürecinde de bu parti ile masaya oturulmustur gelelim belediye başkanlarının görevden alınmasına teröre kaynak aktarıyorlar diye kayyum atanmıştır pekâlâ terörle irtibatı olan bu partiye hazineden para veren ve milletvekillerine maaş veren devlet teröre destek veren partiye göz yummuş olmuyor mu eğer böyle değil ise bu belediye başkanlarının görevden alınması siyasi değil mi ?
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 05:40
Tek kelime ile YAZIK derim, hala HDP=Kürt denmek istenmesine. Allah akıl versin vesselam...
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 05:35
Havuz medyası, Perinçek, bahçeli,Türkçüler ulusçu kesim pelikancılar uçuyor .AKP de uçmak zorunda sn yazar , yoksa ....
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 05:24
Devletin bekası için kundaktaki şehzadenin bile katledildiği bir kültürden geliyoruz. Şimdi de beka sorunu var deyip her şeyi sineye çekmemizi bekliyorlar. Ellerine geçen ilk fırsatta gözlerine kestirdikleri diğer belediye başkanlarına da görevden el çektireceklerdir. Bir taraftan dünyanın kıskandığı, kendi son model silahlarımızı üretebilen bir ülkeyiz diyorlar diğer yandan Suriye'de işler karışık belediyeler HDP'nin elinde olursa güneydoğu elden gider. Hangisi doğru acaba?
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 05:07
HDP Türkiyede siyaset yapmak istiyorsa PKK ile arasına açık mesafe koyması ve her fırsatta PKK'ya silah bırak çağrısında bulunması lazım aksi halde ne bekliyoruz !!! PKK'ya silah bırak diyen bir HDP'Ye de kimse kayyum atamaz değil mi ? Siz ey yazar çizerler birazda HDP'YE çağrıda bulunun ne dersiniz ?
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 12:52
3
Hükümeti sevmem belediyede de Ekrem başkana oy verdim büyükşehir için Silivri'de MHP ye verdim. Akp çözüm sürecinde Kürtlere cumhuriyet tarihinde verilmeyen çok ileri haklar verdi.Yengem ağrı patnoslu yani Kürtlerle bir sorunum yok. Kayyum atamaları yaptıkları en iyi iş şimdiye kadar. Bunların nihai amacı ayrılmak. Hersey aşama aşama,ana dil,federasyon,bağımsızlık,büyük Kürdistan ve nihayet büyük israile devir teslim.sevgili kürt kardeşim bunu niye görmek istemiyorsunuz.
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 04:18
Valla, sevgili buyuklerimin halini gorunce guluyorum. aklima deli hastanelerinin bahceleri var ya, o geliyor. Hepsi beraber takiliyorlar, bazilari bagiriyor. cagiriyor, bazilari mirildaniyor, bazilari ileri geri gidip geliyor. Hic biri farkinda degil. Sonra agactaki karga gozume ilisiyor. Besle kargayi oysun gozunu. Ama yazik o da canli. Youtube'da guzel bir yorum yazmis bir vatandas: "Turkiyede beyin gocu yok. Beyni olan gocuyor." diyor. "Ne olacak bu fillerin hali?" Ben ne yapayim simdi? Saglicakla kalin. Karar gazetesine de tesekkurler, icimizi dokebilecegimiz bir ortam verdigi icin.
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 03:39
Herkesin hassas oldugu sehit cenazeleri gerekce gosterilerek yapilan bu kayyum atamalari maalesef sehit cenazelerinin devamini saglayacak gibi.
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 03:28
Insanlarin ekonomi, egitim ve hukuk konusup yonetenleri sorgulamamalari icin daha onemli baska sorunlar yaratilmali.
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 01:58
adamlar demokrasi treninden indi. islamcilik ilk durak sonra şeriat duragi sonrasi afganistan
Ali baba 22 Ağustos 2019 01:35
Ankara kriterleri,nin yollari, Reisii moskova,ya Kárdaši Putin,e götürüyor,
Okur 22 Ağustos 2019 11:56
0
Yani diyorsun.Kopenhag Kriterleri,nin yolu bizi Būrūksele gōtūrūr
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 01:31
Zannedersin hdp sütten çıkmış ak kaşık.biraz da hdp' yi eleştirseniz.hiç mi yanlışı yok.
Karar Okuru 22 Ağustos 2019 08:17
1
Bir yanlış başka yanlışa gerekçe olamaz HDP klasik bir orta doğu aymazlığı içinde devlet klasik bir orta doğu ceberutluğunda. Bu coğrafya akla zarar.
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 01:32
Dostları çoğaltmak düşmaları azaltmak ne oldu? Ülke içinde bunu başaramazsak dışarda bu mümkün mü? Diyalogsuzluk, yok saymak ülkeye kaybettirir. Her geçen gün hızla artan kürt nüfusu 25-30 yıl sonra ne olacak? Bu ülkeye yazık etmeyin ne olur! Çocuklarımızın geleceğini mahvetmeyin. Bu ülke hepimize yeter. Eşit şartlarda bir konuşsak her şey çözulür. Devlet dili değil kardeş diliyle konuşalım ve kucaklaşalım. Dua ile...
musto 22 Ağustos 2019 01:07
Akp kafasında ne var okuyamıyoruz Soylu bakan çok rahat Perinçek ve Bahceli Akp bizim çizgimize geldi diye göbek kaşıyorlar Amerika ile anlaşma noktasına geldik bu yakınlaşmaya Rusyadan tepki olarak İdlip konvoyumuza bomba yağmaya başladı Amarika ve BM kınamaları Almanyanın güvenlikli bölgeyi desteklemesi ile yüzümüzü tekrar batıya döndüğümüzü gösteriyor.Başka türlü ekonomik krizden çıkmamızda mümkün gözükmüyor.
Kaptan Kusto 22 Ağustos 2019 08:33
2
Kafa mı kaldı zannediyorsunuz? Tak şak paşalar ile birlikte ülkeyi yönetiyorlar işte.
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 00:54
Hocam birkerede suçlu kim doğrudan sebepleriyle birlikte yazsana. Sürekli orta yollu yazmak doğruyu söylememek dinimizle bağdaşmıyor. Korkmayın size kayyum atamazlar
aslında ne oluyor ? 22 Ağustos 2019 00:27
yılların yazarı sn.taşgetiren mizacı gereği naif yazıyor, isimleri veriyor fakat misyon detaylarına girmiyor, peki kabul... işi çoktan çözdüğü anlaşılıyor, iki yıl öncede sn. mahçupyanın satıraralarında yazdığı gibi.. belki biraz daha zamana ihtiyacı var bu belirtilen isimlerin, öyle anlaşılıyor....ne tuhaf? tekerrür edecek olan tarihten hiç ders alın(a)mıyor..siyaset ve hukukun zorlanması bile onların desteği ile olabiliyor belki..satranç tahtasının diğer tarafındaki iki kişi yanyana satranç ustaları , lütfen sessizlik...
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 00:20
Desenize bu toplumun İslamdan anladığı sadece başörtüsüymüş. Kürtler de TRT 6 ile yetinselerdi ülkede sorunlar bitmiş olacaktı.. Bu ülke başta modern dünyanın yaşam biçimini ve ulus devlet mantığını çözmedikçe hiçbir sorunu çözemez. En sonunda yine başa döner. Trajikomik olan ise daha sorunlara teğet bile geçilmediği.
Muhtefi. . 22 Ağustos 2019 00:08
Pavyoncu Adnan'ninda yeri vardı yıllarca sürdü fakat Kepenkler indi dilerim öyle kalır. Eee ne yapalım simdi bir sürü adamı var atıp, tutuyorlar oyle delikanlı, dürüst mert adam :))))...Coook var benzeri yani cevresine adam toplayip piyasa yapan. Beyler, Bayanlar lütfen ciddi olalım. Sokaga çıkamayız, Evimizde Rahat olamayız, işimize, gücümüze odaklanamayiz, Can, Mal Güvenliğimiz olmaz. !..Elbette geregi yapilacaktir..Türk Milleti Istiklali ve Milletin Menfaatleri önceliklidir bazılarının Absürt ütopyalarindan. .!
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 00:00
İyide Ahmet abi sizler çözüm sürecinde idiniz. İkinci hdp le akp eş tutmanız bir garip. Kürt kardeşlerimizi kimler kandiriyor. Bölmek istiyor. Halk dediğiniz insanlar bizleriz. Devletin her türlü zulmüne uğruyoruz. Ama ne dağa çıktık nede yurtdışına. Üstelik doğunun kaçak elektrik ücretleri bizlere fatura edildi. Hdp nin yaptıkları ile akp kıyaslanamaz derim acizane. Biz halk olrak tabiki söylenenlere ve icraate bakarız.
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 07:54
3
Kurtler senin gibilerin kardesi degildir. Hep Kurt kandiriliyor. Hadi ordan!
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 13:23
4
Kürd kardeslerini sen ve reisin, Islam'dan bahsedip kafatasçilik yaparak kaniracagini saniyor. Her ân kandirilmaya hazir Kürd kardeslerin de karsida hiçbir alternatif olmadigi için o masalari seçiyor. Yani siz Kürd kardeslerinizi "kirk katir mi, kirk satir mi" ikileminde birakiyorsunuz Türk kardes. Yüzde doksani Türklükle hiçbir soy baglantisi olmayan bu halki, Türklük cezbesine kaptirmaktan vazgeçtiginiz ân bu problemler biter Türk kardes.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN