Back To Top
Olağanüstü dönemlerin hukukundan kurtulmak

Olağanüstü dönemlerin hukukundan kurtulmak

 - Son Güncelleme: 03.09.2019 Salı 17:22
- A +

Yeni bir Adli Yıl açılışı daha gerçekleşti. Şüphesiz gerilimli. Bizde hukuk alanında gerilim bitmiyor. Bu yılki gerilim, Türkiye Barolar Birliği’nin zıddına baroların Beştepe’deki törene katılmaması ile ilgili gibi görünse de, aslında sorun, çok daha geniş bir yargısal sancının uzantısı durumunda.

Bir süredir yargıda etik değerler, yargı reformu stratejisi gibi çok temel konular tartışılıyor. Benim gördüğüm Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, yargıdaki sancıyı gücü yettiğince gidermeye çabalıyor. Ama gücü yettiğince…

Bir kere Türkiye’deki yargıyı en çok “olağanüstülük iklimleri” yaralıyor. Ülkede olağanüstülük iklimi oluştuğunda işin ucu varıp yargının kılıcına dayanıyor. Herkes hesabı yargı ile görüyor ve bu da bir çok hukukun çiğnenmesi sonucunu doğuruyor.

Bunu en iyi Ak Parti kadroları bilir. İktidara gelişleri “müesses nizam” için olağanüstü bir durumdu, yargıdaki “müesses nizam”ı harekete geçirdiler, 2008’de kapatma davası devreye sokuldu, ipten döndüler.

Ergenekon davaları “darbe girişimi” iddialarıyla bağlantılı bir olağanüstü iklim getirdi ve ülkeye onun sakatlıklarını yaşattı. 

Ve sonra FETÖ ile gelen iklim.

Paralel Devlet Yapılanması, Legal Görünümlü İllegal Yapı, ve 15 Temmuz darbe girişimi ile sonuçlanan süreçte silahlı terör örgütü tanımlamaları…

Tabii ki olağanüstü bir iklim… 250 şehit ve binlerce yaralı var.

Olağan şüpheli “Cemaat” diye bilinen bir yapı. Cemaat’in çok geniş bir insan topluluğu ile ilişki kurmuş olması tabii bir durum. Darbe girişiminden kim sorumlu tutulacak? Cemaatin ilişki alanına giren herkes bir şekilde darbe ile bağlantılanıp cezalandırılacak mı?

İltisak, irtibat, terör örgütü üyesi olmadığı halde örgüte yardım etme…

Terörle mücadele yasasında yer alan bu maddeler artık “silahlı terör örgütü” diye nitelenen “Cemaat” özelinde nasıl uygulanacak?

Mesela, olağanüstü hal ilan edilir edilmez 50 bini aşkın insanın devletteki görevine son verildi. Bu bir “infaz”dı. Ama yargı süreci arkadan gelecek bir infazdı.

Bu tarz infazlarla yüz bini aşkın insana dokunuldu. Sonra insanlara “kendilerini aklama” yolu açıldı. Bunun için oluşturulan OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’na 126 bin 200 başvuru olmuş. Yani normalde suçsuzluk ana ilke iken, kişiler suçsuzluğunu ispat zorunda bırakıldı. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, “Lekelenmeme hakkı” diye bir hukuk ilkesinin altını kalın çizgilerle çizmeye çalışırken, insanlar “Devlet kararı ile lekelendi” ve kendilerini bu lekeden kurtarmaya mecbur bırakıldı.

Yakında yapılan bir açıklamaya göre OHAL komisyonu iki yıl içinde 126 bin 200 başvurudan 84 bin 300’ünü sonuca bağlamış. Bunlardan 6 bin 700 başvurunun itirazı kabul edilmiş. Bu ne anlama geliyor? Demek ki KHK’larla 6 bin 700 kişi hakkında mağduriyet oluşturulmuş.

Bu da, OHAL Komisyonu’nun “FETÖ ile iltisak kriterleri”ni doğru bulduğunuz takdirde böyledir. “İltisak, irtibat…” gibi kavramlar ise, “terör örgütü” ile bağlantılanmak noktasında son derece kaygan bir zemine işaret ediyor. Bu noktada hukukçular ısrarla “bilmek ve kasıt” değerlendirmelerinin altını çiziyorlar. Yani iltisakını – irtibatını iddia ettiğiniz kişinin söz konusu yapının terör örgütü olduğunu biliyor ve onun terör faaliyetine katılma niyeti taşıyor olmasının ispat edilmesi lazım.

İklim işte burada devreye giriyor. İklim oluştuğunda, hele müesses nizamın yargıçların her eylemini gözaltında tuttuğu kanaati yaygınlaştığında Yargı’nın durumdan vazife çıkarması bir Türkiye sancısıdır.

Şunu biliyorum ki, OHAL Komisyonunca FETÖ ile irtibatlı olmadığı kesinleşenler, hatta yargıda aklananlar bile görevlerine dönemiyorlar. Dönemiyorlar çünkü hala “Şüpheli muamelesi” görüyorlar.

Bir milletvekili bana “Acaba gerçekten suçsuz oldukları için mi beraat ettiler yoksa yeterli delil bulunmadığı için mi?” diye konuşmuştu bir ortamda. Yani yargı kararından sonra birilerinin daha içlerinin tatmin olması gerekiyor kişinin suçsuzluğunu ispat için.

Bana göre Türkiye’de yargı süreci henüz normalleşmedi. Siyasi davalarda AYM bile rahat değil, Yargıtay 16. ve 9’uncu daireleri olağanüstü ortamı aşan kararlar verdiğinde “kahramanca” iş yapmış oluyorlar.  Kaldı ki, üst mahkemelerin verdiği kararları “takmayan” ve bu tavırları ile iktidar ve kimi medya tarafından ödüllendireceğini düşünen alt mahkeme kadroları bile var.

Dileyelim bu olağanüstülük sona ersin, adalet adaletin gerektirdiği serinkanlı iklimi bulsun, toplumda adalete güven de yerlerde sürünmekten kurtulsun.

Adalet mülkün temelidir, diyor, zaman zaman Hazreti Ömer’i de hatırlıyoruz ya.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 18:25
Aklınıza, vicdanınıza ve elinize sağlık, Çok doğru ve yerinde tesbitler yapmışsınız.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 12:40
Cumhurbaşkanının anayasayı tanımadığı hicbir adli ve idari makamin bir fıilin suç olup olmadığina dair vatandaşa cevap veremedigi bu fiilden dolayı yüz binlerce kişinin ışinden atıldigi binlercesinin hapse atildiği ve zulüm gördüğü üç kişiye denetimli serbestlik verdi diye hakimin görevden atıldıgı bir ortamda haktan hukuktan adaletten bahsetmek aptalliktir geri zakalılıktır insanları mal yerine Koymaktır.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 08:29
Gercekten adalet arıyor muyuz? Hiç adalet aradık mı?
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 07:54
Sayın Ahmet bey çok güzel bi noktaya temas etmişsiniz hiç kimse khk lılarla ilgili elini taşın altına sokmuyor top bizden çıksın kime giderse gitsin niyetindeler.Anayasaya aykırı biçimde fişleme neticesi ihraç edildim çalıştığım yer telefon numaram yanlış, çoğu bilgiler lehime olmasına rağmen komisyon içeriğe bakmadan ret vermiş bunların vebalini kim nasıl verecek.Yarın hak divanında hakkımızı alacağız heralde
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 06:15
Ruhuna fatiha okuyacak kimsesi kalmamış bir ADALET sistemi..
Kuranda adalet için ölçüler var. İki ölçü bilinen: " Bir topluma, kavme kininiz sizi adaletten ayrılmaya sevketmesin. En yakının dahi olsa ve suçlu ise suçunun karşılığını tastamam ver!.. Bir de af yolunu tutmak..." Bu ölçülerden anlaşılan duygusal değil de adaletle hareket edilmesi, affedilecek bir aralık bulunduğunda bu yolun seçilmesi... Aslında Kur'an kendisinden sonraki bütün zamanlardaki hukuka kaynaklık ediyor. Kur'an'ın emir, yasak ve tavsiyeleri ortada. Önemseyen, tutan var mı yoksa nefisletdeki kinle mi hareket ediliyor?!.. KHK'lar ile gerçek bir gerekçe gösterilmeden ihraç edil
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 00:35
Allah razı olsun 3yıl oldu hala maduruz su kuyusu icin tv den msj atmak suç oldu nasıl bir adalet...sendika suç nasıl bir séy bu...anlamiyorum.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 23:20
Dua edelim de bir daha islâmcı iltisaklı hiç kimse iktidara gelmesin.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 19:32
Adalet bakanı "yargıdaki sancıyı gücü yettiğince gidermeye çabalıyor"muş da bugüne kadar ne yapmış? Gücü yetmiyor ise o makamda işi neymiş? Geçin bunları hocam. "hukuk ilkesinin altını kalın çizgilerle çizmeye çalışırken" peynir gemisini yürüteceğini sanan adamlardır bunlar. Açık ara başsorumluyu anmamışsınız. Ümmetin reisi sancı takdir etti ise; çaresiz çekilecek mi bu?
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 18:08
Sorun yasadiklari personelleri o torbaya attilar biride benim Allah mudur ve amitin belasini versin ikiside gorevden alindi ama bu adamlara hesap sorN olmadi olan bana oldu darbeden bir hafta sonra azili darbeci gibi ismimi vrrmisler ne adli ne idari sorusturmam yok ne bank asya ne sendika ne baylok ne ankesor soyleyin hocam nasil bir bagim var ne yapmisim Allah askina devlete ve millete olan guvenim sarsildi
Kemalettin Tunç 03 Eylül 2019 16:23
“Ey insanlar, Rabb’inizden korkup-sakının ve öyle bir günün azabından çekinip-korkun ki, (o gün hiç) bir baba, çocuğu için bir karşılık veremez ve (hiç) bir çocuk da babası için bir şeyi verebilecek (durumda) değildir. Şüphesiz Allah’ın va’di haktır. Artık dünya hayatı sizi aldatmaya sürüklemesin ve aldatıcı(lar) da sizi Allah ile aldatmasın.” (Lokman, 33) “Ey insanlar, hiç şüphesiz Allah’ın va’di haktır; öyleyse dünya hayatı sizi aldatmasın ve aldatıcı(lar) da, sizi Allah ile (Allah’ın adını kullanarak) aldatmasın.” (Fatır Sûresi, 5)
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 15:07
İçişleri bakanlığı, 31 Mart'tan önce görevden aldığı, 41 belediye başkanı için, 237 yıl hapis cezası verildi, diye manşet atmış. Soylu, algı operasyonu yapıyor. YSK’nın seçime girmelerinde mani yok dediği ve halkın da ezici çoğunlukla seçtiği Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanlarını hukuksuz bir şekilde görevden almasına bahane arayışı içinde. Öncekilere ceza verildiğine göre, bunlara da ceza verilecektir, o zaman, benim yaptığım hukukidir, diyor. Önce asalım, sonra yargılarız dönemlerine geri döndük.
Ali baba 03 Eylül 2019 17:32
3
Mesele Kûrd, Kurdistan, belediyeleriyse, Heršeyi kilifina uydururuz, Ecdadimizin yaptigi gibi,
Düşünce polisi 03 Eylül 2019 14:48
G. Orwellin 1984 kitabındaki "düşünce polisinin" etkisinde mi kaldı acaba sn vekil "Bir milletvekili bana “Acaba gerçekten suçsuz oldukları için mi beraat ettiler yoksa yeterli delil bulunmadığı için mi?"
İbrahim Erdoğan 03 Eylül 2019 13:48
Sayın Ahmet Taşgetiren, Görüyorum ki; yazılarınıza aklınızın ve vicdanınızın sesini dinleyerek yön veriyorsunuz. Tebrik ediyor ve teşekkürlerimi sunuyorum...
Kaan 03 Eylül 2019 13:47
Olağanüstü dönemlerin uygulamasını bir zamanlar pamuk bitkisine atılan Temik tarım ilacına benzetiyorum.Tarlaya sulama sırasında atılırdı.Tarladaki bitkiyi akdeniz sineğinden korurdu.Ama tarlaya giren bütün canlılarıda öldürürdü.Hatta gunümüzde bir çok hastalığın o zamanda kullanılan Temik ten olduğu gelir aklıma.Yağını,sabununu,Kıyafetini kullananları etkilemiş olabilir.Avrupa Birliği kullanımını ve üretimini yasakladıki insanlarımız bu çok etkili zehirden kurtuldu.
Donkişot 03 Eylül 2019 13:00
Hukukta ve şeritte yeri olmadan insanları delilsiz görevinden atacaksın. Beraat ve takipsizlik aldığı halde görevine dondurmeyeceksin . Yetmedi fetoculeri onemli nakamlara atayacaksin Ondan sonrada ömer arayacaksın emi.Adamin ağzına fırıncı küreği ile vurmazlar mi? Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu demezler mi. Demeseler bile kul hakkı yemekten cayır cayir yanacaksınız sn cumhurbaşkanı ve sessiz kalan müslüman lar
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 12:33
İhraç edileli 3 yıl oldu. Hiçbir dini gruba girmiş kişi değilim. Kurum amiri kimden hoşlanmıyorsa ismini yetkililere verdi. Takipsizlik alalı 2 yıl oldu. Ohal komisyonu hala bizim bir karar veremedi. Yargıda aklananların çilesi bitsin artık. Yazık ediyorlar bize ve bizim gibilere...
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 14:48
1
Suçsuz
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 14:49
3
Bende aynı durumdayım hemde namaz kılan bir presonel olduğum için ismim verildi.Hiç bir dini kuruluşla işim olmadı ve ihraç sebebimi hala bilmiyorum.Onlar dedi diye terörist değilim. Her istiklal marşını okuduğumda dinlediğimde hıçkırarak ağlıyorum. Vatanım için canımı bugün veririm.
Süheyl CALISKANOGLU 03 Eylül 2019 12:14
Ömer arayisini anlayamiyorum,AKP'nin sözcüsü Ömer CELIK neyimize yetmiyor(?)Yeni out-look'u bilhassa,yeni ekilen ve büyüyen sac modeli, itinayla teker teker alinmis kaslari,TV'de konusma tarzi,afra ve bol tafrali konusmalari,yetmiyor mu,birakin Ömer aramalarini,zaman kaybi!..
hadi lütfen 03 Eylül 2019 11:54
Hz Ömer'den bahsettikten sonra ilk yapılacak KHK ile mağdur edilen binlerce insanı göreve iade etmektir. Bu durumu düzeltecek yok mu ALLAH aşkına aranızda...adli soruşturma geçirmeyen,beraat ve takipsizlik alanlar daha nasıl aklanacak....merhamet ve vicdan lütfen..ateşin illa size dokunması lazım...yapmayın etmeyin..hani müslüman müslümanın kardeşiydi. evet darbe yapanları,gerçek fetöcüleri-işin içinde- en ağır şekilde cezalandırın...biz de yüzlerine tükürelim..nerde kaldı ihanet,ticaret,ibadet sınıflaması
Hüseyin Şenel 03 Eylül 2019 11:53
Tümüne katıldığım makalenizi,ilgililerin kös dinlediklerini,dertli,mağdur,yardıma muhtaç olduğunu sandıklarımı, yani binlerce kişiyi ilgilendiren konuyu o kadar da önemsemediklerini, dert etmediklerini düşünüyorum..
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 11:23
İhracımın üzerinden üç yıl geçti. Hiçbir adli işlem görmedim. FETÖ'cü falan da değilim. "Ohal İnceleme Komisyonu" hakkımda bir karar verecek de ben de göreceğim.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 11:20
Ülkeye yazık ettiler. Bunun etkisi yıllarca devam eder. Bugün bile geçmişte yaşanan olumsuzlukların etkisini görüyoruz. 28 şubat gibi
Muhtefi. . 03 Eylül 2019 10:58
Hz Ömer r.a olacak. .Sopası (cezasi) olmayacak mümkün mü. ? Masumlar nasıl ayird edilecek o zaman. ..Karanlık mahzenlerde, dehlizlerde, mağaralarda kendine çıkış ara. Sonra yolu kaybedince Işık, Fener ara. Gelir elbette, Yaradan kimseyi çaresiz koymaz. Ama ne zaman gelir. O da size bağlı. ??..Tovbenizin Samimiyetine. .!..Hz Mevlana mesnevide var Kadınlar Hamamında Kadın kılığında ki Kalpazanin tövbesi nasıl olmuş. .!...
Hermes 03 Eylül 2019 12:19
1
Nasuh tövbesi kardeşim, Nasuhun tövbesi ama Nasuh bunların yanında çok ama çok masum kalır, bunlarda Nasuh'un o imanı olacak ki tövbeye mazhar olsunlar. Malum, Tövbe "yönelme" demek, Allah'a yönelecek ki Allah'ta ona yönelsin...Bunlarda o niyeti göremiyoruz, "gerekirse tövbe ederiz" dediler ama kibirleri devam ediyor ama Allah'ın Kibriyasını anlamayanlara O gösterecektir, sadece zaman meselesi...Allah affede...
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 16:44
2
Kalpazanin tövbesi... Nasuh tövbesi... Size hukuk anlatmak boşuna bir çabadır ya...
Muhtefi. . 03 Eylül 2019 21:01
3
16:44 Ahlaki olmayanin Tövbesi olmaz.! Klasik kelime(Fetos sumukiu hipnozu) Oyunlarına Gerek yok. Milletin Mutfagindan (annelerin bileziklerini satip dershaneye gonderdigi ) çalan işi,gücü yalan,dolan,uckagitcilik olan Haramzadelerin SONU SURPRİZ hiiiç değildi Bizler için. ILAHI TOKAT indi. .Sunnetullahta Sebebler vardır. Hala Ahmet, Mehmeti sebeb görüyorsunuz. Pes dogrusu Kolpa Şakirtler. Fakir Ayagim taşa takılsa Amaan derim Gayretullaha Dokunacak bir halt mi yedik diye düşünürüz. Böyle Terbiyelendik Bilgelerden ! .ama sizde nerdeee..
Murat K. 03 Eylül 2019 10:43
Bu dünyadaki adalet anlayışı ile ilgili hiçbir ümidim kalmadı. Zira daha öncekilerde siyaseten hakim yapılanları görmüştük. Adalet dağıtmaktan çok dindar insan avına çıkmışlardı. Ancak dindar insanlar gelince herşeyin değişeceğini ümit etmiştik. Liyakate bakılmadan 50 puanın altında puan alan sırf ilçe teşkilatında görevli diye hakim olanları gördükten sonra adalete olan inancım kalmadı.
Hermes 03 Eylül 2019 12:19
0
Emin olun, bu iktidar, Fetö'nün dini saikle yaptığı bütün yanlışları siyasi saiklerle yapmaktadır, aynı yoldan ama farklı bir isimle gidiyorlar.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 10:45
Ne fark etti.Hakim ve savcılık sınavı yapıldı.Parti üst yönetiminden ve tarikatlardan torpili olmayan hiç kimse alınmadı..Adaletin ve Hz. Ömer'in sadece adı var..kullan at...
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 18:34
0
Rivayet olunur ki: Atatürk: "Bana her ilden bir yörük getirin! Balıkesir'den ise kimi yakalarsanız onu getirin" demiş. Reis de demiş ki. Bana her ilden bir tane ÖMER bulun. Nerde 81 tane Ömer! Bir tane "Adil Ömer" vardı. Ona da Allah gani gani rahmet eyleye. İkincisini (Ömer b. Abdülaziz) zehirlediler, yaşatmadı Emevi sarayının haramileri. Doğruyu söylemekten çekinmeyen bir Ömer kaldı mı ki, memlekette? Herkes ağam, paşam. Bildiğiniz peşkirci, şakşakçı yani. Bize: "Ey Ömer! Yamuk yaparsan seni ahanda bu kılıcımla doğrulturum" diyen cesur ve hür vatandaşlar lazım. Ömer gibi doğrucu Da
metn 03 Eylül 2019 10:25
İftira mı,şahsi husumet mi diye araştırılmadan devlet eliyle iltisaklı,irtibatlı diye masumlara sürülen terörist lekesi.Sorgulanmadan işten atılan aileleri ile birlikte açlığa mahkum edilen on binlerce insan.Yıllardır devlete temiz olduklarını ispat etmeye çalışıyorlar.Kimsenin aklına ihbarı yapanları,iftirayı atanları sorgulamak gelmiyor. Evrensel hukuk,adalet, daha gidilecek çok yol var...
Şöyle düşünelim. Avrupa nin bir ülkesinin hakimleri savcıları Türkiye de görev yapıyor olsalardı bu davalarda kaç kişi ceza alırdı? Maalesef elin gavuru bile bizden daha adaletli ve insaflı. O zaman kim daha çok müslüman?
Hermes 03 Eylül 2019 09:44
Bir zamanlar Erdoğan, partilere, Yargıya üye atamalarını partilerin aldığı oy oranlarına göre atayalım demiş miydi? Yanlış mı hatırlıyorum?. Yanlışsam, hatırlayan varsa düzeltsin lütfen. Metin Feyzioğlunun yargıtay üyelerini Meclis belirlesin önerisi AYNI öneri değil mi? Bu yargının açıktan siyasileşmesi değil mi? Feyzioğlu ne yapmaya çalışıyor? Adalet bakanı filan mı olacak acaba?.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 09:39
Hz Ömer hatırlatılıyor ama Ömer gibi yapılmıyor bugün ki iktidarın her hangi bir uygulamasını gösterin ki bunu Hz Ömer yapıyor idi diyelim ben bir kaç örnek vereyim Halit bin Velid in ordu komutanlığından alınması oğlu Abdullah a sevgili oğlum bu makamın önünden gecme demesi Sina çölünde bir kurt bir kuzuyu yese ilahi adalet onu benden soracak diyen bir anlayış Ömer hutbede iken soru soran sahabeye Abdullah in cevap vermesi ben yanlış yaparsam ne yapardınız dediğinde vallahi kilicimla duzeltirim diyen sahabiyi ovmesi bu Ömer ılık bugün ki örneklerde iltisak var mı o zamanla karşılaştıralım
Hermes 03 Eylül 2019 09:38
".....FETÖ ile irtibatlı olmadığı kesinleşenler, hatta yargıda aklananlar bile görevlerine dönemiyorlar. ... çünkü hala “Şüpheli muamelesi” görüyorlar... Bir milletvekili bana “Acaba gerçekten suçsuz oldukları için mi beraat ettiler yoksa yeterli delil bulunmadığı için mi?” diye konuşmuştu bir ortamda"... AYNEN, YAŞANAN BUNLAR...GÖREVE DÖNSE, ÇOK LİYAKATLİ OLSA DA İDARİ GÖREV VERİLMİYOR..MILLETVEKİLİNİN KRİTERİ UYGULANSA, CB DAHİL, AKP'NİN BELKİ YARISININ İÇERDE OLMASI LAZIM... ALLAH'IN HESAP GÜNÜNÜ ÇOKTAN UNUTMUŞ GÖRÜNÜYOR AKP'LİLER, O ZAMAN AK İLE KARA ORTAYA ÇIKACAK.
Adalet siyasete köpek olmayı kabul etme zilletine düşerse ne "Din" kalır ne mülk ne de hayat... inanmayan şekil Suriye, lrak, Libya ve hatta burnumuzun dibine baksın... Çürümüşlükte hayat arayan, sefahet-lüks-debdebe ve kibirde Ömer'ler arayan mütrefin takımı birşeyler bulacak ama bulduğu şey ne hayat olacak ne de Ömer'ler zira hayat da Ömer'ler de lüks-israf-debdebe düşkünü, hırsını ve kibrini ilah edinen şarlatanlara ve onları bağrında yetiştirip besleyen basiretsiz, şahsiyetsiz yığınlara yüzünü dönmeyecek... bulsa bulsa zillet ve meskenet ridasını bulacaklar...
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 08:17
Masumiyet karinesi'nin altını çiziyorsunuz, bunu anlıyorum. Lakin bu konuda ki onlarca yorumlarınıza birde fetöcü hainlerin nasıl deşifre olabileceği yada masumların, suçlulardan nasıl ayırt edilebileceği yönünde bir katkınız yok. Öyle ise yurdum insanından (avam tabakadan) ne farkınız kalıyor?
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 13:53
0
Biraz hukuktan haberin olsun. Devletin suçluları saptama, soruşturma ve kovuşturması, dışarıdan katkılarla yürütülmez. Kolluk ve yargı, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu, 2559 PVSK ve diğer mevzuat ile Yargıtay Ceza Dairelerinin içtihatları uyarınca hareket etmek zorundadır. Avam tabakası benzetmen komik olmuş.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 19:20
0
Derin bir hayretle okudum yorumu. Gerçekten yazara mı yüklüyorsunuz kolluk kuvvetlerinin, hakimlerin, savcıların, Adalet Bakanlığı'nın görevlerini? Yuh artık!...
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 22:50
2
Hukuk'dan, soruşturma ve kovuşturmadan bahseden yok. O hukukçuların işi yazarlar sadece eleştirmez. Onu muhalefet yapıyor zaten ben yeni farklı bir paradigmanı var mı diye soruyorum, öneri bazında yurdum insanının yurdumun herhangi bir kahvehanesinde bir avam gibi salt eleştiri gazetecilik değildir.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 07:24
Van Gölü kıyısına yapılacak saray projesini durduran adaleti takmayan ve projenin devam ettiğini ve yargıyı takmadığını,şantiye işçileriyle hatıra fotoğrafı çektiren devlet büyüğümüz var..Ee nerde adalete itaat ve uygulama.!Balık baştan kokmuş..
ATEIST 03 Eylül 2019 06:41
Allah razi olsun .30.000 aşkın şahıs takipsizlik ve beraat aldığı halde OHAL Komisyonunca görevine döndürülmedi yurt dışı yasağı kaldırılmadı. 2016 /1 sayılı ilke kararı gereği de açıklama yapılmıyor. Çocuklarımız ve akrabalarımız zan altında fetocu muamelesi görüyor.onlara bakacak yüzümüz de kalmadı. Hz.omer arayan aynı safları siklastirmamizi isteyen hz.omer arayanlar bizi hristiyan ve kemalistlerin adaletine merhametine muhtaç bırakıyor.islaam buysa müslümanlık buysa kalsın ben almayım.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 05:57
Bizler hala olağanüstü hali ürünleri olan khk ile yönetiliyoruz tamam resmî olarak kalktı ama uygulamalar hukuksuzluklar olağanüstü halin fiilen dewam ettiğinin apaçık bir göstergesidir.son olarak olağanüstü hallerde hukuk ve adalet yoktur
Kendim 03 Eylül 2019 04:00
Turkcede bir Soz var dogru soyleyeni dokuz koyden kovarlarmis ve oyle oldu Dogrulari soyleyen Sayin Davutoglu AKP den kovuldu. Uzulmeyin zafer yakindir beyler.
Karar Okuru 03 Eylül 2019 02:57
Bir kisi Uskudar'i gecmek icin bir ata bindi. Dusmeden nasil inecegini bilmiyor. Yasadigimiz butun hukuksuzluklarin sebebi budur.
musto 03 Eylül 2019 02:57
Önce fetöye teslim edildi temizliyebildikleri fetöcülerin yerine 50 puan alamayacak akp hukukcuları hakim olarak atandı gerçek ve deneyimli birici sınıf hakimler pasifize edildi 5 yılın altındaki cezalar yargıtaydan mahrum edildi hangi yasayı getirirseniz getirin o hakimler orda olduğu müddetçe oradan adalet çıkmaz.
Ali baba 03 Eylül 2019 00:50
Bizim, Turkiš REISIN yargisiyla, Rusyanin REISININ ,Suriye REISI. Esad,in Yargisi, arasinda varmi bir FARK ??
Yorumcu 03 Eylül 2019 00:35
Allah razı olsun Ahmet Bey
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 00:21
Kanayan ve hiç dinmeyecek bir yaradır bu ülkede Adalet. Kimin ülkeyi yönettiği önemli değil. Gücü eline geçiren, her konuda haklının sadece kendi ve kendi gibi düşünenler olduğunu düşünüyor.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN